26.1.2017   

HR

Službeni list Europske unije

C 26/8


POZIV NA PODNOŠENJE PRIJEDLOGA – EACEA 04/2017

u okviru programa Erasmus+

KA 2 – Suradnja za inovacije i razmjenu dobre prakse

Savezi za sektorske vještine

(2017/C 26/06)

1.   Ciljevi i opis

Savezi za sektorske vještine usmjereni su na otklanjanje manjka vještina s obzirom na jedan ili više profila zanimanja u određenom sektoru. To čine utvrđivanjem postojećih ili novonastalih potreba tržišta rada po pojedinom sektoru (aspekt potražnje) te jačanjem spremnosti početnih i stalnih sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (SOO) a djelovanje, na svim razinama, u skladu s potrebama tržišta rada (aspekt ponude). Oslanjajući se na dokaze o potrebnim vještinama, savezi za sektorske vještine podupiru osmišljavanje i izvršavanje sadržaja transnacionalnog strukovnog osposobljavanja te metodologije poučavanja i osposobljavanja za europske osnovne stručne profile.

U okviru saveza za sektorske vještine za stratešku sektorsku suradnju u području vještina utvrđuju se i razvijaju konkretna djelovanja kako bi se uskladile potražnja i ponuda vještina u cilju potpore sveukupnoj strategiji rasta po pojedinom sektoru.

Ti se ciljevi mogu postići u sklopu projekata primjenom jednog od sljedećih „lotova”:

Lot 1 – Savezi za sektorske vještine za utvrđivanje potrebnih vještina

Cilj je utvrđivanje i pružanje detaljnih dokaza o potrebnim vještinama te manjku vještina u određenom gospodarskom sektoru. To bi omogućilo otklanjanje utvrđenih manjkova pružanjem osposobljavanja, bilo da je riječ o SOO-u ili bilo kojem drugom sektoru obrazovanja i osposobljavanja.

Utvrđivanje i definiranje budućih potreba za vještinama trebalo bi se temeljiti na istraživanju potreba tržišta rada u sektoru. Potrebne vještine trebalo bi utvrditi za relevantne stručne profile unutar sektora oslanjajući se, gdje je moguće, na klasifikaciju europskih vještina, kompetencija, kvalifikacija i zanimanja (ESCO – European Skills, Competences, Qualifications and Occupations). Gdje je to moguće, trebalo bi iskoristiti informacije o vještinama koje su prikupila europska vijeća za sektorske vještine i već postojeća istraživanja o sektorskim vještinama, uključujući rezultate prethodnih saveza za sektorske vještine. Panorama vještina EU-a pruža obilje informacija o vještinama, analize i studije profesija (zanimanja) i sektora na adresi: http://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en.

Suradnja javnih i privatnih subjekata na tržištu rada (kao što su ministarstva rada, socijalni partneri, pružatelji osposobljavanja i obrazovanja, obavještajna tijela tržišta rada, poduzeća, uključujući MSP-ove, gospodarske komore, službe za zapošljavanje u javnom i privatnom sektoru te nacionalni uredi za statistiku) trebala bi biti organizirana na način koji će omogućiti utvrđivanje i predviđanje stalnih manjkova vještina na sektorskoj razini za skup profila zanimanja. Važno je povećati sinergiju s ostalim sektorskim inicijativama.

Lot 2 – Savezi za sektorske vještine za osmišljavanje i izvršavanje SOO-a

Cilj je odgovaranje na utvrđene manjkove i potrebe za vještinama u određenom gospodarskom sektoru razvijanjem obrazovnih programa te metodologijama provođenja poučavanja i osposobljavanja. Obrazovni program i metodologije osposobljavanja trebali bi obuhvaćati snažnu sastavnicu učenja koje se temelji na radu te podupirati transnacionalnu mobilnost osoba koje stječu znanje.

Partneri će morati tumačiti postojeće dokaze iz istraživanja o potrebnim vještinama po određenim zanimanjima pri provođenju strukovnog obrazovanja i osposobljavanja ili pri osmišljavanju kvalifikacijskih normi koje se temelje na profilima zanimanja, koristeći se po mogućnosti klasifikacijom ESCO. Gdje je to moguće, trebali bi se koristiti informacijama o vještinama koje su prikupila europska vijeća za sektorske vještine i već postojeće studije o sektorskim vještinama, uključujući rezultate prethodnih saveza za sektorske vještine. Panorama vještina EU-a pruža obilje informacija o vještinama, analize i studije profesija (zanimanja) i sektora na adresi: http://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en.

Osmišljavanje i provođenje strukovnog obrazovnog programa trebalo bi biti vođeno sljedećim ključnim načelima: i. osiguranje kvalitete, uključujući učinkovite sustave praćenja osoba koje stječu znanje, i petlje povratne sprege, ii. obrazovni program i kvalifikacije koje su usmjerene na ishod učenja, iii. provedba koja je modularna u svim svojim fazama, iv. obuhvaćanje bitnih razdoblja učenja temeljenog na radu, v. obuhvaćanje međunarodnog iskustva (mobilnost osoba koje stječu znanje te učitelja i voditelja osposobljavanja).

Partneri saveza u prijedlogu bi trebali pokazati koje će mjere poduzeti u zemljama i u sektoru obuhvaćenom službenim priznanjem novog ili prilagođenog programa strukovnog obrazovanja i kvalifikacija te kako će provoditi ciljeve projekta nakon što se financiranje EU-a završi. Od saveza za sektorske vještine očekuje se da provedu predložene aktivnosti tako da uvećaju učinak na jedno ili nekoliko povezanih zanimanja u određenom sektoru.

Lot 3 – Savezi za sektorske vještine za provedbu novog strateškog pristupa („Plan”) za sektorsku suradnju u području vještina

Plan za sektorsku suradnju u području vještina jedan je od deset planova u okviru Novog programa vještina za Europu (1). Usmjeren je poboljšanju informacija o vještinama te pružanju jasne strategije i instrumenata za rješavanje manjkova vještina u određenim sektorima gospodarstva. Bit će izveden kao probni projekt u šest sektora: automobilskom sektoru, obrambenom sektoru, sektoru pomorske tehnologije, sektoru geoinformacija o svemiru, sektoru tekstila, odjeće, kože, obuće i sektoru turizma.

Savezi koji se nalaze u lotu 3 svoju će provedbu podupirati razvijanjem strategija sektorskih vještina. Sektorska strategija mora proizvesti sustavni i strukturni učinak na smanjenje manjkova u području vještina te osigurati odgovarajuću kvalitetu i razine vještina radi podupiranja rasta, inovacija i tržišnog natjecanja u sektoru. Mora obuhvaćati jasan skup aktivnosti, ključne točke i dobro utvrđene rezultate s ciljem odgovora na potražnju i ponudu vještina radi podupiranja sveukupne strategije rasta po pojedinom sektoru.

Ta sektorska strategija za vještine doprinijet će povećanju broja stručnjaka i poduprijeti prilagodbu radne snage zahtjevima gospodarskih i tržišnih kretanja u sektoru, doprinoseći na taj način njegovoj dugoročnoj konkurentnosti. Posebna pažnja posvetit će se novim tehnološkim dostignućima (npr. digitalne i ključne tehnologije razvoja).

Ciljevi lota 1 (predviđanje potražnje za vještinama) i lota 2 (odgovaranje na utvrđene potrebe za vještinama osmišljavanjem i izvršavanjem SOO-a) moraju biti obuhvaćeni u sektorskoj strategiji za vještine.

Od partnera se zahtijeva da uspostave savez na razini EU-a za sektor radi suradnje u području vještina i provedbe konkretnog djelovanja koje se temelji na potražnji. Savez će se temeljiti na pojedinoj industriji (djelatnosti) i obuhvaćati druge bitne dionike, kao što su pružatelji obrazovanja i osposobljavanja, socijalni partneri, klasteri i mreže, istraživački instituti, tijela za statistiku, službe za zapošljavanje te kvalifikacijska tijela (kad god je to moguće).

2.   Kriteriji prihvatljivosti

Lot 1:

Savez za sektorske vještine mora obuhvatiti barem 12 programskih zemalja i barem dvije organizacije, od kojih barem jedna predstavlja tu djelatnost i barem jedna predstavlja pružatelje obrazovanja i osposobljavanja.

Prihvatljive organizacije su:

europski i/ili nacionalni socijalni partneri,

ministarstva rada ili povezana tijela (agencije ili vijeća),

službe za zapošljavanje u javnom ili privatnom sektoru,

instituti za istraživanje tržišta rada, nacionalni zavodi za statistiku,

javna ili privatna, mala, srednja ili velika poduzeća (uključujući socijalna poduzeća),

agencije za gospodarski razvoj,

gospodarske komore, granske komore ili radničke komore,

sektorska ili stručna udruženja poslodavaca ili zaposlenika; obrtničke komore,

europske ili nacionalne sektorske krovne organizacije,

pružatelji osposobljavanja ili obrazovanja na lokalnoj, regionalnoj ili nacionalnoj razini,

instituti za istraživanje pojedinog sektora,

tijela koja pružaju stručnu orijentaciju, profesionalno savjetovanje ili usluge informiranja,

javna tijela zadužena za obrazovanje i osposobljavanje na regionalnoj ili nacionalnoj razini.

Lot 2:

Savez za sektorske vještine mora obuhvatiti barem četiri programske zemlje i barem osam organizacija, od kojih su barem tri predstavnici poduzeća, djelatnosti ili sektora (npr. komore ili strukovna udruženja), dok su barem tri pružatelji obrazovanja i osposobljavanja.

Prihvatljive organizacije su:

javna ili privatna poduzeća (uključujući socijalna poduzeća), posebice ona koja imaju vlastiti odjel za osposobljavanje, ona koja omogućuju naukovanja i ona koja omogućuju zajedničko osposobljavanje (suradničko osposobljavanje),

organizacije EU-a ili nacionalne organizacije koje predstavljaju određenu djelatnost, mala i srednja poduzeća, relevantne sektorske organizacije,

javni ili privatni pružatelji SOO-a, uključujući centre za osposobljavanje unutar poduzeća te visoke obrazovne ustanove koje pružaju SOO,

mreže pružatelja SOO-a te europske ili nacionalne organizacije koje ih predstavljaju,

tijela za obrazovanje i osposobljavanje na regionalnoj ili nacionalnoj razini te ministarstva,

organizacije ili mreže – na razini EU-a ili nacionalnoj razini – koje predstavljaju socijalne partnere, djelatnosti, sektorske organizacije, dionike struke te obrazovanja i osposobljavanja, uključujući organizacija mladih,

gospodarske komore, granske komore, obrtničke komore ili radničke komore te druga posrednička tijela,

vijeća za sektorske vještine,

agencije za gospodarski razvoj, uredi za statistiku i istraživački instituti,

kulturna i/ili kreativna tijela,

tijela koja pružaju stručnu orijentaciju, profesionalno savjetovanje, usluge informiranja i usluge zapošljavanja,

tijela za akreditaciju, certifikaciju, priznavanje ili kvalificiranje (tijela s „regulatornom funkcijom”).

Lot 3:

Savez za sektorske vještine mora obuhvatiti barem šest programskih zemalja i barem 12 organizacija, od kojih su barem pet predstavnici poduzeća, djelatnosti ili sektora (npr. komore ili strukovna udruženja), dok su barem pet pružatelji obrazovanja i osposobljavanja.

Prihvatljive organizacije su:

javna ili privatna poduzeća koja su aktivna u odabranim probnim projektima, posebice ona koja imaju vlastiti odjel za osposobljavanje, ona koja omogućuju naukovanja i ona koja omogućuju zajedničko osposobljavanje (suradničko osposobljavanje),

organizacije EU-a ili nacionalne organizacije koje predstavljaju određenu djelatnost, mala i srednja poduzeća, relevantne sektorske organizacije,

javni ili privatni pružatelji obrazovanja ili osposobljavanja, uključujući centre za osposobljavanje i visoke obrazovne ustanove (te vojne akademije u obrambenom sektoru),

mreže pružatelja strukovnog obrazovanja ili osposobljavanja te europske ili nacionalne organizacije koje ih predstavljaju,

tijela zadužena za obrazovanje i osposobljavanje ili zapošljavanje na regionalnoj ili nacionalnoj razini te povezana ministarstva,

organizacije ili mreže – na razini EU-a ili nacionalnoj razini – koje predstavljaju socijalne partnere, djelatnosti, sektorske organizacije, dionike struke te obrazovanja i osposobljavanja, uključujući organizacija mladih,

gospodarske komore, granske komore, radničke komore i druga relevantna sektorska posrednička tijela,

vijeća za sektorske vještine,

agencije za gospodarski razvoj, uredi za statistiku i istraživački instituti,

tijela koja pružaju stručnu orijentaciju, profesionalno savjetovanje, usluge informiranja i usluge zapošljavanja,

tijela za akreditaciju, certifikaciju, priznavanje ili kvalificiranje (tijela s „regulatornom funkcijom”),

tijela koja predstavljaju relevantna nadležna tijela na regionalnoj i nacionalnoj razini.

Prihvatljive zemlje su:

Zemlje u programu Erasmus+:

28 država članica Europske unije,

Programske zemlje izvan EU-a: bivša jugoslavenska republika Makedonija, Island, Lihtenštajn, Norveška, Turska.

3.   Prihvatljive aktivnosti

Prijedlog obuhvaća dosljedan i sveobuhvatan skup aktivnosti i rezultata koji su navedeni u nastavku za svaki lot i koji su relevantni za predmetni sektor.

Za sva tri lota potrebno je posebno se usredotočiti na digitalne vještine jer su one sve važnije u svim profilima zanimanja na cijelom tržištu rada. To bi trebalo učiniti u sinergiji s novom Koalicijom za digitalne vještine i radna mjesta i uz napore za promicanje vještina za ključne tehnologije razvoja (KET – key enabling technology). Osim toga, prijelaz na kružno gospodarstvo treba poduprijeti promjenama u kvalifikacijama i nacionalnom obrazovnom programu kako bi bio u skladu s novonastalim stručnim potrebama za „zelene vještine”.

Lot 1 – Savezi za sektorske vještine za utvrđivanje potrebnih vještina

Utvrđivanje potrebnih vještina i programa osposobljavanja u određenom specifičnom gospodarskom sektoru:

prikupljanje i tumačenje dokaza o potrebnim vještinama na tržištu rada u određenom gospodarskom sektoru, uključujući na temelju panorame vještina (npr. predviđanje vještina koje provodi Cedefop, razni podatci iz anketa, analitička isticanja najvažnijih stavki) te, ako je bitno, iz rada europskih vijeća za sektorske vještine ili prijašnjih saveza za sektorske vještine,

analiziranje trendova i izazova koji oblikuju sektor i njegovo tržište rada, s naglaskom na pokretače promjene koji mogu utjecati na potražnju i ponudu vještina u sektoru (npr. automatizacija, demografija),

na temelju prethodno navedenih aktivnosti, detaljna procjena trenutačnih i očekivanih manjkova i nedostataka vještina, te njihove neusklađenosti u sektoru (vještine po pojedinom radnom mjestu i meke vještine) te potrebe za revizijom profila zanimanja, određivanje redoslijeda prioriteta prema kojemu se trebaju rješavati, uzimajući pritom u obzir, među ostalim, njihov učinak na rast i konkurentski potencijal u sektoru te na zapošljavanje (npr. vjerojatan gubitak radnih mjesta, slobodna radna mjesta koja je teško popuniti),

analiziranje mogućeg utjecaja potreba za takvim vještinama na rast i zapošljavanje u sektoru,

analiziranje glavnih trendova koji utječu na međusobno usko povezane sektore radi uočavanja mogućih učinaka prelijevanja,

utvrđivanje potreba u smislu pružanja osposobljavanja, ako je moguće oslanjajući se na profile zanimanja iz klasifikacije ESCO-a,

dostavljanje svih relevantnih kvalitativnih dokaza i kvantitativnih podataka na razini EU-a ili nacionalnoj razini, o vještinama, zapošljavanju i ekonomskoj učinkovitosti sektora u elektroničkom obliku, u povezanom otvorenom formatu podataka, kako bi se mogli unijeti u panoramu vještina (http://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en).

Lot 2 – Savezi za sektorske vještine za osmišljavanje i izvršavanje SOO-a

Osmišljavanje transnacionalnog strukovnog obrazovnog programa na razini sektora:

na temelju utvrđenih potrebnih vještina za određene profile zanimanja u određenom gospodarskom sektoru, utvrditi i osmisliti obrazovne programe SOO-a ili kvalifikacijske norme (u skladu s EQF-om i po obavijesti ESCO-a) kako bi se zadovoljile potrebe,

prenijeti potrebe za vještinama u inovativne, modularne programe i/ili kvalifikacije SOO-a usmjerene na ishode učenja (primjenjujući ECVET za osmišljavanje kvalifikacija koje e sastoje od jedinica ishoda učenja) kako bi se omogućila transparentnost i usporedivost, uzimajući u obzir i potrebe vrednovanja prethodnog učenja (npr. neformalnog),

primijeniti upravljanje kvalitetom na novi sadržaj osposobljavanja primjenom načela osiguranja kvalitete EQAVET-a ili upotrebom već postojećih sustava osiguranja kvalitete koji bi, međutim, trebali biti u skladu s EQAVET-om,

integrirati razdoblja učenja koje se temelji na radu u novi sadržaj osposobljavanja, uključujući prilike za primjenu znanja u praktičnim situacijama iz „stvarnog života” na radnom mjestu te ugraditi iskustvo transnacionalnog učenja kad god je moguće,

osmisliti pružanje SOO-a usredotočujući se na specifične vještine za zanimanja te na ključne kompetencije, meke vještine i discipline STEM-a (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika), istodobno pružajući prilike za stjecanje ili razvijanje tih kompetencija, posebice u kontekstima osposobljavanja povezanima s radom,

promicati relevantne sektorske kvalifikacije SOO-a (uključujući zajedničke transnacionalne programe koje je dodijelilo više pružatelja SOO-a) i podupirati sporazum o njihovu priznavanju provođenjem načela ECVET-a te uvrstiti kvalifikacije u nacionalne kvalifikacijske okvire (NKO) i Europski kvalifikacijski okvir (EQF) te druge relevantne europske alate i instrumente u predmetnom sektoru,

povećati priznavanje kvalifikacija na europskoj i nacionalnoj razini unutar sektora promicanjem sektorskih kvalifikacija i njihovim usuglašavanjem, olakšati prekograničnu certifikaciju i graditi međusobno povjerenje, pridonoseći povećanoj mobilnosti osoba koje stječu znanje i stručnjaka u sektoru,

utvrditi, dokumentirati i promicati uspješne projekte i dobre prakse povezane s vještinama ili kvalifikacijama, kao i one kojima se potiču partnerstva s više sudionika, uključujući i one iz drugih sektora ili izvan Europe, te iznijeti detaljne prijedloge radi njihova repliciranja ili povećanja dosega, ako je relevantno,

ako je relevantno, osigurati da rezultati projekta budu dostupni u otvorenom formatu podataka kako bi se mogli unositi u panoramu vještina i ESCO.

Izvršavanje obrazovnog strukovnog programa:

utvrditi najprikladnije metodologije za izvršavanje obrazovnog programa, koristiti se inovativnim pristupima poučavanja i učenja te strateški i integrirano upotrebljavati IKT (npr. mješovito učenje, simulatori itd.) i otvorene obrazovne resurse (npr. MOOC-evi i VOOC-evi),

utvrditi načine za provedbu inovativnih metoda poučavanja i učenja u okviru SOO-a radi odgovaranja na potrebe određenih ciljnih skupina osoba koje stječu znanje te pružanjem mogućnosti učenja koje se temelji na radu,

razviti aktivnosti za olakšavanje međugeneracijskog prijenosa znanja u okviru SOO-a,

opisati načine kako se metodologijama i postupcima ocjenjivanja mogu obuhvatiti svi oblici učenja, uključujući učenje koje se temelji na radu te olakšati vrednovanje vještina i kompetencija stečenih prije osposobljavanja,

utvrditi odgovarajuće mjere za praćenje osoba koje stječu znanje nakon završetka osposobljavanja radi uspostavljanja „petlji povratne sprege”. Ti sustavi praćenja i sustava povratnih informacija mogu se izgrađivati na informacijama iz poduzeća, od osoba koje stječu znanje / zaposlenika te iz javnih sredstava informiranja i od subjekata na tržištu rada,

predložiti odgovarajuće mjere za službeno priznavanje novih ili prilagođenih strukovnih obrazovnih programa i kvalifikacija u zemljama sudionicama i u obuhvaćenom(ima) sektoru(ima),

planirati postupno predstavljanje rezultata projekta čime se uzrokuje sustavni učinak.

Lot 3 – Savezi za sektorske vještine za provedbu novog strateškog pristupa („Plan”) za sektorsku suradnju u području vještina

Savezi za sektorske vještine pod ovim lotom uspostavljaju održivu suradnju u razvoju vještina u određenom sektoru između ključnih dionika te djelatnosti, pružatelja obrazovanja i osposobljavanja i javnih tijela.

Savezi razvijaju strategiju sektorskih vještina radi podupiranja ciljeva uspostavljene strategije rasta za sektor. Ta bi strategija trebala biti prvi ključni rezultat projekta kojim se utvrđuju konkretna djelovanja i naznačuje jasan skup aktivnosti, ključni događaji i dobro utvrđeni rezultati kako bi se odredilo kako se uskladiti s potražnjom i ponudom vještina.

U strategiji bi trebalo obrazložiti koliko je vjerojatno da glavni trendovi, kao što su globalna, društvena i tehnološka kretanja u sektoru, utječu na radna mjesta i potrebe za vještinama. Ona bi trebala sadržavati opis očekivanog tijeka i posebnu pozornost usmjeriti na učinak digitalnih i ključnih tehnologija razvoja.

Savezi u ovom lotu obuhvaćaju aktivnosti lota 1 (kao što je prikladno za sektor) i lota 2. Posebice moraju obuhvaćati sljedeće aktivnosti:

detaljna procjena trenutačnih i očekivanih manjkova i nedostataka vještina, te njihove neusklađenosti u sektoru te potrebe za revizijom profila zanimanja, određivanje redoslijeda prioriteta prema kojemu se trebaju rješavati, uzimajući pritom u obzir, među ostalim, njihov učinak na rast i konkurentski potencijal u sektoru i na zapošljavanje (npr. vjerojatan gubitak radnih mjesta, slobodna radna mjesta koja je teško popuniti),

razvijanje zajedničke metodologije za procjenjivanje trenutačne situacije i predviđanje budućih potreba te za nadziranje (na godišnjoj osnovi) napretka i evolucije potražnje i ponude vještina na temelju vjerodostojnih scenarija predviđanja,

utvrđivanje profila zanimanja koje treba revidirati ili stvoriti te potrebnih vještina i razina stručnosti koje im odgovaraju, oslanjajući se, po mogućnosti, na profile zanimanja u ESCO-u i postojećim mrežama kompetencija; ako je relevantno, može se uzeti u obzir razvoj okvira sektorskih kompetencija,

utvrđivanje, opisivanje i određivanje prioriteta za reviziju ili utvrđivanje novih kvalifikacija na temelju relevantnih profila zanimanja,

poticanje razvoja konkretnih rješenja u pružanju SOO-a (uključujući visoki SOO) te partnerstva među poslovnim, obrazovnim i istraživačkim subjektima,

razvijanje konkretnih rješenja za primicanje mobilnosti polaznika stručnih studija, tražitelja posla i vježbenika diljem Europe u okviru sektora, uz primjenu postojećih alata EU-a (npr. Erasmus+, EURES, Drop'Pin, Europski savez za pripravništvo),

razvijanje aktivnosti za promicanje privlačnosti sektora kao izbora za karijeru, posebice među mladima, a istodobno se usmjeravajući i na rodnu ravnotežu u sektoru,

oblikovanje dugoročnog akcijskog plana koji se temelji na određenoj djelatnosti radi progresivnog predstavljanja rezultata projekta nakon što se projekt dovrši. Taj se plan temelji na održivom partnerstvu, na odgovarajućoj razini, između pružatelja obrazovanja i osposobljavanja te glavnih dionika u određenoj djelatnosti. Trebao bi obuhvaćati utvrđivanje odgovarajućih struktura upravljanja te planova za prilagodljivost i financijsku održivost. Njime bi se trebala osigurati i odgovarajuća vidljivost i širenje informacija o djelovanju saveza, uključujući na razini EU-a i nacionalnoj političkoj razini te obuhvatiti pojedinosti o tome kako će se uvođenje provesti na nacionalnoj i/ili regionalnim razinama s relevantnim vladinim i sektorskim tijelima.

Također, u akcijskom planu naznačuje se kako prilike za financiranje EU-a (npr. europski strukturni fondovi, Europski fond za strateško ulaganje, Erasmus+, COSME, sektorski programi) te nacionalno i regionalno financiranje mogu poduprijeti strategije za vještine. Time bi se trebale uzeti u obzir nacionalne i regionalne strategije pametne specijalizacije. Modeli bi se mogli razviti na temelju dobrih primjera radi promicanja ciljane upotrebe takvog financiranja, uključujući nadogradnju vještina zaposlenika,

dostavljanje svih relevantnih kvalitativnih dokaza i kvantitativnih podataka na razini EU-a i/ili zemlje u skladu s povezanim otvorenim formatom podataka.

4.   Kriteriji za odabir

Prijave koje ispunjavaju uvjete ocijenit će se na temelju sljedećih kriterija:

1.

relevantnost projekta (najviše 25 bodova – najmanje 13 bodova za prelazak praga);

2.

kvaliteta izrade i provedbe projekta (najviše 30 bodova – najmanje 16 bodova za prelazak praga);

3.

kvaliteta projektnog konzorcija i sporazuma o suradnji (najviše 25 bodova – najmanje 13 bodova za prelazak praga);

4.

utjecaj i širenje (najviše 20 bodova – najmanje 11 bodova za prelazak praga).

Prag za prijedloge koji će se podnijeti ocjenjivačkom povjerenstvu bit će najmanje 70 bodova (od ukupno 100 bodova).

5.   Proračun

Ukupan proračun namijenjen sufinanciranju projekata procjenjuje se na 28 milijuna eura (1 milijun eura za lot 1, 3 milijuna eura za lot 2 i 24 milijuna eura za lot 3).

Za lot 1 svaka će potpora iznositi od 330 000 eura do 500 000 eura. Agencija očekuje da će financirati otprilike tri prijedloga.

Za lot 2 svaka će potpora iznositi od 700 000 eura do 1 000 000 eura. Agencija očekuje da će financirati otprilike četiri prijedloga.

Za lot 3 svaka će potpora iznositi najviše 4 000 000 eura. Agencija očekuje da će financirati otprilike šest prijedloga. Može se odabrati samo jedan prijedlog po probnom sektoru.

Agencija zadržava pravo da ne dodijeli sva raspoloživa sredstva.

6.   Rok za podnošenje prijava

Prijave se moraju podnijeti najkasnije 2. svibnja 2017. u 12.00, podne (po briselskom vremenu).

7.   Potpune pojedinosti

Smjernice zajedno s e-obrascem za prijavu dostupne su na sljedećoj internetskoj adresi:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/sector-skills-alliances-2017_en

Prijave moraju biti usklađene sa svim uvjetima iz smjernica.


(1)  http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=8848