Bruxelles, 31.7.2018.

COM(2018) 561 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

36. godišnje izvješće Komisije Vijeću i Europskom parlamentu
o antidampinškim, antisubvencijskim i zaštitnim mjerama EU-a (2017.)

{SWD(2018) 392 final}


IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

36. godišnje izvješće Komisije Vijeću i Europskom parlamentu
o antidampinškim, antisubvencijskim i zaštitnim mjerama EU-a (2017.)

Uvod

U ovom se izvješću opisuju antidampinške, antisubvencijske i zaštitne mjere Europske unije tijekom 2017. Izvješće je pripremljeno u skladu s odredbama članka 23. Uredbe (EU) 2016/1036 Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti od dampinškog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske unije („osnovna antidampinška uredba”), članka 34. Uredbe (EU) 2016/1037 Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti od subvencioniranog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske unije („osnovna antisubvencijska uredba”) i članka 23. Uredbe (EU) 2015/478 Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkim pravilima za uvoz.

Godina 2017. bila je prekretnica za politiku trgovinske zaštite u EU-u. Kao prvo, 20. prosinca 2017. na snagu je stupila izmjena osnovne antidampinške i antisubvencijske uredbe, čime je uvedena nova metodologija za izračun uobičajene vrijednosti u situacijama narušenih cijena i troškova na tržištu zemlje izvoznice. Nova uredba popraćena je objavom sveobuhvatnog izvješća o određenoj zemlji u kojem se opisuju znatna narušavanja u Kini 1 . (Vidjeti detaljan opis u odjeljku 5. u nastavku).

Kao drugo, suzakonodavci EU-a su u prosincu 2017. ostvarili napredak kad je riječ o zasebnom zakonodavnom prijedlogu za modernizaciju instrumenata trgovinske zaštite EU-a i postigli dogovor o širokom rasponu tema (npr. ubrzanje ispitnih postupaka, bolja primjena pravila niže pristojbe, veća transparentnost osiguravanjem objavljivanja prije privremenih mjera, priznavanje uloge sindikata). Taj je dogovor otvorio put stupanju na snagu tog dugoočekivanog zakonodavstva 8. lipnja 2018. Ta se nova pravila primjenjuju na sve ispitne postupke pokrenute nakon tog datuma. Oba skupa izmjena osnovne antidampinške i osnovne antisubvencijske uredbe zajedno čine prvo veliko restrukturiranje antidampinškog i antisubvencijskog zakonodavstva EU-a od 1995.

Treba napomenuti da je zakonodavstvom koje je stupilo na snagu 20. prosinca 2017. došlo i do izmjene zahtjeva u pogledu godišnjeg izvješćivanja Komisije. S obzirom na to da te zakonodavne izmjene nisu utjecale ni na jedan antidampinški ni antisubvencijski postupak EU-a u 2017., u ovom izvješću ne navode se informacije u tom pogledu. Kao i prethodnih godina, ovom je izvješću priložen Radni dokument službi Komisije s detaljnim prilozima koji, među ostalim, pruža sveobuhvatan pregled postojećeg zakonodavstva, terminologije i postupaka.

Rad Komisije u 2017. i dalje je bio značajan, što pokazuje broj uvedenih privremenih i konačnih mjera koji je sličan onome iz 2016., kao i puno veća aktivnost u smislu revizije postojećih mjera. Komisija je nastavila iskorištavati sve raspoložive instrumente u okviru primjenjivog pravnog okvira kako bi se europska industrija djelotvornije zaštitila od nepoštenog uvoza.

Nadalje, mnogi predmeti koje je Komisija istražila bili su zbog svoje velike složenosti i sredstava koje je trebalo mobilizirati iznimno zahtjevni. U Radnom dokumentu službi naveden je detaljan prikaz provedenih aktivnosti.

Ovo izvješće i radni dokument službi Komisije dostupni su i javnosti na http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm .

1.Pregled antidampinških, antisubvencijskih i zaštitnih ispitnih postupaka i mjera

1.1.Općenito

Krajem 2017. u EU-u je na snazi bilo 97 konačnih antidampinških mjera (koje su proširene 2 u 29 predmeta) i 13 kompenzacijskih mjera (koje su proširene u tri predmeta). 3  To je lagani porast (4 %) u odnosu na prethodnu godinu.

Rad na ispitnim postupcima nastavio se na visokoj razini, gotovo dosegnuvši onu iz 2016. Uglavnom je obuhvaćao velik broj radno intenzivnih ispitnih postupaka u pogledu novih predmeta, kao i rastući broj revizija. Na kraju 2017. u tijeku je bilo 46 ispitnih postupaka, kao i četiri ispitna postupka u vezi s povratom koja obuhvaćaju 61 zaseban zahtjev za povrat.

U 2017. antidampinške ili antisubvencijske mjere uvedene su za 0,31 % ukupnog uvoza u EU. Iako opsežni podaci nisu dostupni, iz ispitnih postupaka revizije zbog predstojećeg isteka mjera vidljivo je da u mnogo slučajeva uvođenje mjera uzrokuje znatno smanjenje uvoza predmetnog proizvoda.

Detaljan pregled dostupan je u popratnom radnom dokumentu službi. Upućivanja na priloge radnom dokumentu službi nalaze se uz naslove.

1.2.Novi ispitni postupci (vidjeti priloge od A do E)

U 2017. pokrenuto je 11 novih ispitnih postupaka (pet ih se odnosilo na kemijski i povezane sektore), a dva predmeta ponovno su otvorena kako bi se proveli sudski nalazi. U dva su postupka uvedene privremene pristojbe. Ukupno 12 predmeta zaključeno je uz uvođenje konačnih pristojbi, a dva ispitna postupka zaključena su bez mjera.

1.3.Ispitni postupci revizije

Ispitni postupci revizije i dalje su važan dio aktivnosti Komisijinih službi za trgovinsku zaštitu. U tablici 1. radnog dokumenta službi navedeni su statistički podaci za godine 2013.–2017.

1.3.1.Revizije zbog predstojećeg isteka mjera (vidjeti Prilog F)

Člankom 11. stavkom 2. osnovne antidampinške uredbe i člankom 18. osnovne antisubvencijske uredbe predviđa se istek mjera nakon pet godina, osim ako se revizijom zbog predstojećeg isteka mjera pokaže da bi ih trebalo zadržati u njihovu izvornom obliku.

Tijekom 2017. pokrenuto je devet ispitnih postupaka revizije zbog predstojećeg isteka mjera, a 19 revizija zbog predstojećeg isteka mjera zaključeno je uz potvrdu pristojbe za daljnje razdoblje od pet godina. Jedna je revizija zbog predstojećeg isteka mjera zaključena okončanjem mjera. Tijekom 2017. automatski je, tj. bez revizije, isteklo pet mjera (sve antidampinške) koje su bile na snazi pet godina.

1.3.2.Privremene revizije (vidjeti Prilog G)

Člankom 11. stavkom 3. osnovne antidampinške uredbe i člankom 19. osnovne antisubvencijske uredbe predviđa se revizija mjera tijekom njihova važenja kako bi ih se prilagodilo za rješavanje promijenjenih okolnosti. Revizije se mogu ograničiti na aspekte dampinga/subvencioniranja ili štete.

Tijekom 2017. pokrenuto je ukupno deset privremenih revizija. Jedna privremena revizija zaključena je uz izmjenu pristojbe, a jedna je prekinuta bez izmjene mjera.

1.3.3.„Ostale” privremene revizije (vidjeti Prilog H)

U 2017. pokrenute su dvije „ostale” revizije, odnosno one koje nisu obuhvaćene revizijama koje se obično pokreću u skladu s člankom 11. stavkom 3. osnovne antidampinške uredbe ili člankom 19. osnovne antisubvencijske uredbe. Tijekom 2017. zaključeno je pet takvih revizija. Te se revizije obično odnose na provedbu sudskih odluka.

1.3.4.Revizije novih izvoznika (vidjeti Prilog I.)

Člankom 11. stavkom 4. osnovne antidampinške uredbe i člankom 20. osnovne antisubvencijske uredbe predviđa se revizija „novog izvoznika” i „ubrzana” revizija radi utvrđivanja pojedinačne dampinške marže ili pojedinačne kompenzacijske pristojbe za nove izvoznike smještene u predmetnoj zemlji izvoznici koji nisu izvozili proizvod tijekom razdoblja ispitnog postupka. Takvi izvoznici moraju pokazati da su zaista novi izvoznici i da su zaista počeli izvoziti u EU nakon razdoblja ispitnog postupka. Za njih se može izračunati pojedinačna pristojba, koja je obično niža od pristojbe u cijeloj zemlji.

U 2017. pokrenuto je šest revizija za nove izvoznike. Nijedna takva revizija nije zaključena.

1.3.5.Apsorpcijski ispitni postupci (vidjeti Prilog J)

Kada postoji dovoljno podataka iz kojih je vidljivo da je nakon razdoblja početnog ispitnog postupka te prije ili nakon uvođenja mjera došlo do snižavanja izvoznih cijena ili da nije bilo kretanja ili su kretanja cijena preprodaje ili naknadnih prodajnih cijena uvezenih proizvoda u EU-u nedostatna, može se pokrenuti „apsorpcijska” revizija kako bi se ispitalo je li mjera utjecala na prethodno navedene cijene. Dampinške marže mogu se ponovno izračunati te se pristojba može povećati kako bi se uzele u obzir te niže izvozne cijene. Mogućnost „apsorpcijskih” revizija uključena je u članak 12. osnovne antidampinške uredbe i članak 19. stavak 3. osnovne antisubvencijske uredbe.

U 2017. nije započeta nijedna antiapsorpcijska revizija. Jedna takva revizija zaključena je bez povećanja pristojbe.

1.3.6.Ispitni postupci u vezi s izbjegavanjem mjera (vidjeti Prilog K)

Mogućnost ponovnog otvaranja ispitnih postupaka u okolnostima u kojima su podneseni dokazi iz kojih je vidljivo da se mjere izbjegavaju predviđena je člankom 13. osnovne antidampinške uredbe i člankom 23. osnovne antisubvencijske uredbe.

U 2017. pokrenuta su tri takva ispitna postupka. Jedan ispitni postupak za sprječavanje izbjegavanja mjera zaključen je produljenjem mjera, a jedan bez produljenja mjera.

1.4.Zaštitni ispitni postupci (vidjeti Prilog L)

U 2017. nije pokrenut nijedan zaštitni ispitni postupak niti uvedene zaštitne mjere.

2.Provedba antidampinških/antisubvencijskih mjera

2.1.Daljnje praćenje mjera

Daljnje aktivnosti praćenja povezane s mjerama na snazi bile su usmjerene na četiri glavna područja: 1. preduhitriti prijevaru, 2. nadzirati trgovinske tokove i razvoj tržišta, 3. poboljšati učinkovitost s pomoću odgovarajućih instrumenata te 4. reagirati na nezakonito postupanje. Tim je aktivnostima Komisiji omogućeno da u suradnji s državama članicama proaktivno osigura pravilnu provedbu mjera trgovinske zaštite u Europskoj uniji.

2.2.Nadzor preuzimanja obveza (vidjeti priloge M i Q)

Nadzor preuzimanja obveza dio je provedbenih aktivnosti, s obzirom na to da je preuzimanje obveza oblik antidampinških ili antisubvencijskih mjera. Komisija prihvaća preuzete obveze ako ispitnim postupkom utvrdi da se njima učinkovito otklanjaju štetni učinci dampinga ili subvencioniranja.

Početkom 2017. na snazi su bile 102 preuzete obveze. Tijekom 2017. povučene su preuzete obveze pet trgovačkih društava jer je utvrđeno da je došlo do kršenja ili je nadzor preuzetih obveza postao nepraktičan. Preuzete obveze sedam trgovačkih društava isto su tako povučene na zahtjev tih trgovačkih društava. Poništene su preuzete obveze 87 trgovačkih društava. Nisu prihvaćene nove preuzete obveze. Time je na kraju 2017. ukupan broj preuzetih obveza na snazi iznosio tri.

3.Povrati

Člankom 11. stavkom 8. osnovne antidampinške uredbe i člankom 21. stavkom 1. osnovne antisubvencijske uredbe uvoznicima se omogućuje traženje povrata za relevantne naplaćene pristojbe ako se pokaže da je dampinška/subvencijska marža ukinuta ili snižena na razinu nižu od pristojbe na snazi.

Tijekom 2017. podneseno je 75 novih zahtjeva za povrat. Na kraju 2017. u tijeku su bila četiri ispitna postupka u vezi s povratom, kojima je pokriven 61 zahtjev. U 2017. Komisija je donijela 26 provedbenih odluka kojima se dodjeljuje djelomični povrat ili odbija zahtjev za povrat.

4.Modernizacija instrumenata trgovinske zaštite

U travnju 2013. Komisija je donijela prijedlog za modernizaciju instrumenata trgovinske zaštite EU-a. Nakon dugog zakonodavnog postupka Vijeće i Europski parlament postigli su 5. prosinca 2017. dogovor o Komisijinu prijedlogu koji je naknadno stupio na snagu 8. lipnja 2018.

Time je ostvaren veliki napredak jer je to, zajedno s novom metodologijom izračuna (vidjeti odjeljak 5. ovog Izvješća u nastavku), prva velika izmjena tih instrumenata od zaključivanja Urugvajskog kruga pregovora o WTO-u. Instrumenti trgovinske zaštite EU-a tako postaju djelotvorniji, transparentniji i prilagođeniji suočavanju s izazovima globalnog gospodarstva. Istovremeno se ti instrumenti približavaju potrebama manjih trgovačkih društava. Njima se ostvaruju koristi za proizvođače EU-a, ali se isto tako uzimaju u obzir interesi uvoznika i daljnjih korisnika koji ovise o uvozu.

Najvažniji elementi moderniziranog antidampinškog i antisubvencijskog zakonodavstva EU-a uključuju: poboljšanu metodu izračuna marže štete, rekonstrukciju izračuna neštetne cijene koja će uključivati minimalnu dobit od 6 %, kraći vremenski rok za uvođenje privremenih mjera, rano upozorenje o uvođenju privremenih antidampinških i antisubvencijskih mjera, dodatnu potporu za MSP-ove u EU-u, prilagodbu pravila niže pristojbe EU-a kako bi se u obzir uzelo postojanje narušavanja cijena sirovina, kao i nova uloga socijalnih i okolišnih aspekata u postupcima trgovinske zaštite.

5.Izmjena antidampinškog i antisubvencijskog zakonodavstva EU-a iz 2017.

Komisija je 9. studenoga 2016. donijela prijedlog za izmjenu osnovne antidampinške uredbe i osnovne antisubvencijske uredbe EU-a u cilju uvođenja nove metodologije izračuna uobičajene vrijednosti kako bi se bolje pristupilo rješavanju problema narušavanja tržišta trećih zemalja državnim intervencijama te ojačalo antisubvencijski instrument. Te izmjene osnovne antidampinške uredbe i osnovne antisubvencijske uredbe EU-a stupile su na snagu 20. prosinca 2017.

Novom metodologijom nastoji se pristupiti rješavanju znatnih poremećaja izazvanih državnom intervencijom i suočiti se s novom ekonomskom stvarnošću nastalom proteklih godina. Ta narušavanja mogu postojati u državi kao cjelini ili u određenom sektoru. U tom je pogledu nova metodologije neutralna prema svim zemljama i primjenjiva na sve članice WTO-a. U zakonodavstvu je jasno navedeno da se donošenjem nove metodologije za izračun dampinga ne dovodi u pitanje tretman bilo koje zemlje kao zemlje bez tržišnoga gospodarstva. Ako se utvrdi da nije primjereno upotrijebiti domaće cijene ili troškove u trećoj zemlji zbog toga što je njezino gospodarstvo narušeno državnim intervencijama, nova metodologija primijenit će se za izračun uobičajene vrijednosti proizvoda.

Da bi se primijenila nova metodologija, potrebno je utvrditi da nije primjereno upotrijebiti domaće cijene i troškove zbog znatnih poremećaja u zemlji izvoznici. Pri utvrđivanju postojanja narušavanja tržišta razmatrat će se nekoliko kriterija, među ostalim politika i utjecaj države, brojnost poduzeća u državnom vlasništvu, diskriminacija u korist domaćih poduzeća ili manjak neovisnosti financijskog sektora.

Industrija EU-a može iskoristiti Komisijina izvješća o zemljama/sektorima u kojima su utvrđena narušavanja i pozvati se na dokaze koje ta izvješća sadržavaju u rješavanju slučaja koji se odnose na zemlje u kojima postoji narušavanje. Komisija će odabrati zemlje o kojima će se izraditi izvješća na temelju njihove relativne važnosti u cjelokupnoj antidampinškoj aktivnosti EU-a, kao i na temelju naznaka da postoji znatno narušavanje. Na dan kad je novo zakonodavstvo stupilo na snagu, Glavna uprava za trgovinu na svojem je web-mjestu objavila izvješće o narušavanju tržišta u kineskom gospodarstvu, koje najviše podliježe antidampinškim aktivnostima EU-a. Komisija je najavila i da će se sljedeće izvješće o određenoj zemlji odnositi na Rusiju.

Nova pravila primjenjuju se na sve nove ispitne postupke i revizije zbog predstojećeg isteka mjera pokrenute nakon 20. prosinca 2017. Privremene revizije pokrenute nakon tog datuma temeljit će se na novoj metodologiji ako se sama mjera temelji na novoj metodologiji. Ako se mjera koja je predmet revizije i dalje temelji na prethodno upotrijebljenoj metodologiji, ta će se metodologija nastaviti primjenjivati na sve privremene revizije prije pokretanja prve revizije zbog predstojećeg isteka mjera nakon 20. prosinca 2017.

Novim zakonodavstvom ojačan je i antisubvencijski instrument kako bi se Komisiji omogućilo da bolje obuhvati puni opseg subvencioniranja omogućavanjem rješavanja i problema subvencija utvrđenih tek tijekom ispitnog postupka.

6.Status tržišnoga gospodarstva na razini zemlje

Stupanjem na snagu nove metodologije izračuna 20. prosinca 2017. izmijenjena je odredba koja se odnosi na zemlje bez tržišnoga gospodarstva (članak 2. stavak 7. osnovne antidampinške uredbe). Njezinim su područjem primjene sada obuhvaćene samo zemlje koje nisu članice WTO-a, navedene u Prilogu 1. Uredbi (EU) 2015/755 4 . Ukratko, u tim se predmetima uobičajena vrijednost izračunava na temelju troškova i cijena utvrđenih u takozvanoj „analognoj” zemlji.

7.Informativne i komunikacijske aktivnosti / bilateralni kontakti

7.1.Mala i srednja poduzeća (MSP-ovi)

U 2017. služba za pomoć MSP-ovima nastavila je obrađivati zahtjeve za informacije o instrumentima trgovinske zaštite. Pomoć koju je ta služba osigurala MSP-ovima odnosila se na upite povezane s posebnim predmetima te na odredbe o postupovnim i bitnim elementima antidampinških i antisubvencijskih postupaka. Ta je služba uspostavljena 2004. kao odgovor na poteškoće s kojima se, zbog svoje male veličine i ograničenih sredstava, suočavaju MSP-ovi uslijed složenosti ispitnih postupaka trgovinske zaštite.

7.2.Bilateralni kontakti / informativne aktivnosti – industrijski sektori i treće zemlje

Objašnjavanje zakonodavstva i prakse u području aktivnosti trgovinske zaštite EU-a i razmjena mišljenja o praksama trećih zemalja važan su dio rada službi za instrumente trgovinske zaštite. U 2017. održani su brojni bilateralni sastanci za razmjenu najboljih praksi s dužnosnicima zaduženima za instrumente trgovinske zaštite iz SAD-a, Kine, Japana i Koreje.

Službe za trgovinsku zaštitu tijekom 2017. održavale su kontakte s gotovo svim ključnim organizacijama dionika na koje utječe trgovinska zaštita, kao i redovite sastanke s udruženjem Business Europe te sektorskim udruženjima. Jedna od ključnih tema tih sastanaka bila je rasprava o zakonodavnim izmjenama koje se odnose na instrumente trgovinske zaštite.

8.Sudsko preispitivanje: odluke Suda i Općeg suda Europske unije

U 2017. Opći sud i Sud donijeli su 29 presuda u području antidampinških ili antisubvencijskih postupaka. Opći sud donio je 15 presuda. Njih 12 odnosilo se na žalbe protiv odluke Općeg suda o kojima je odluku donio Sud. Konačno, Sud je donio i dvije prethodne odluke u području instrumenata trgovinske zaštite.

U 2017. podneseno je dvadeset novih predmeta (u odnosu na 34 u 2016., 20 u 2015., 37 u 2014., 33 u 2013., 23 u 2012. i 16 u 2011.), od čega jedanaest Općem sudu (deset postupaka za poništenje i jedan zahtjev za odluku o troškovima) te devet Sudu (šest žalbi i tri prethodne odluke).

Popis predmeta koji se odnose na antidampinške/antisubvencijske postupke upućene Općem sudu i Sudu koji su na kraju 2017. i dalje bili u tijeku nalazi se u Prilogu S radnom dokumentu službi.

9.Aktivnosti u okviru Svjetske trgovinske organizacije (WTO)

9.1.Rješavanje sporova u području antidampinških, antisubvencijskih i zaštitnih mjera

WTO predviđa strogi postupak za rješavanje sporova između članica WTO-a u vezi s primjenom sporazumâ WTO-a.

Prizivno tijelo poslalo je 5. rujna 2017. svoje izvješće u predmetu protiv EU-a o antidampinškim mjerama na uvoz određenih masnih alkohola iz Indonezije (DS442). Prizivno tijelo potvrdilo je nalaz povjerenstva prema kojem Indonezija nije uspjela dokazati da EU nije djelovao u skladu s člankom 2.4 Sporazuma WTO-a o antidampingu.

Povjerenstvo je 6. srpnja 2017. donijelo svoje izvješće u predmetu protiv EU-a o kompenzacijskim mjerama za određeni polietilen tereftalat iz Pakistana (DS486). Povjerenstvo je u osnovi utvrdilo da EU, utvrđivanjem da je cjelokupan iznos otpisanih pristojbi bila subvencija protiv koje se mogu uvesti kompenzacijske mjere na temelju Sporazuma o subvencijama i kompenzacijskim mjerama, nije djelovao u skladu s člankom 3.1. točkom (a) tog Sporazuma.

Narodna Republika Kina zatražila je 12. prosinca 2016. savjetovanje s EU-om u pogledu odredaba osnovne antidampinške uredbe EU-a kojima se uređuje utvrđivanje uobičajene vrijednosti u odnosu na uvoz iz Kine (DS516). Prvi krug savjetovanja održan je 23. siječnja 2017., a povjerenstvo je naknadno uspostavljeno 3. travnja 2017.

EU je 23. listopada 2017. obavijestio Tijelo za rješavanje sporova (TRS) da je donošenjem uredbe 5 o izmjeni antidampinških mjera za biodizel koje nisu u skladu s pravilima WTO-a osigurana potpuna provedba preporuka i odluka TRS-a u predmetu protiv EU-a u vezi s antidampinškim mjerama na uvoz biodizela iz Argentine (DS473).

U 2017. bili su u tijeku i postupci rješavanja sporova u predmetu u vezi s antidampinškim mjerama EU-a na uvoz biodizela iz Indonezije (DS480). Povjerenstvo je 25. siječnja 2018. članovima poslalo svoje izvješće. Za više informacija vidjeti odjeljak 4.2.3. radnog dokumenta službi priloženog ovom izvješću („Ostale” revizije).

9.2.Ostale aktivnosti WTO-a

Tijekom 2017. u Ženevi su održani intenzivni pregovori o predmetu subvencija u ribarstvu. Iako bitni rezultati nisu ostvareni na 11. ministarskoj konferenciji WTO-a održanoj u prosincu 2017. u Buenos Airesu, članice WTO-a usuglasile su program rada koji će činiti osnovu daljnjih pregovora u cilju donošenja sveobuhvatnog sporazuma na sljedećoj ministarskoj konferenciji 2019. Članice su se isto tako obvezale da će u potpunosti poštovati svoje obveze obavješćivanja u području subvencija u ribarstvu.

U 2017. EU je podnio novu obavijest o subvencijama u skladu sa svojim obvezama prema WTO-u za godine 2015. i 2016. U obavijesti su bile obuhvaćene sve subvencije odobrene na razini EU-a, kao i subvencije koje su odobrile pojedine države članice. Revizija podneska započela je u listopadu 2017. na posebnom zasjedanju odbora za subvencije i kompenzacijske mjere koja će se nastaviti 2018. U posebnom odboru službe Komisije sudjelovale su i u nastavku revizije obavijesti o subvencijama iz 2015. na sastancima koji su održani u travnju i listopadu 2017.

Osim toga, EU je u travnju i listopadu 2017. sudjelovao u redovitom radu odbora za subvencije i kompenzacijske mjere. EU je u travnju (zajedno s Kanadom, Japanom i SAD-om) održao izlaganje pred WTO-ovim odborom za subvencije i kompenzacijske mjere o ulozi subvencija u stvaranja viška kapaciteta u različitim sektorima gospodarske aktivnosti. EU je o istom pitanju organizirao i seminar u listopadu 2017. u WTO-u te na zasjedanju odbora u listopadu predstavio glavne zaključke tog seminara. Osim tih rasprava, raspravljalo se i o problemu slabe transparentnosti subvencija mnogih članica WTO-a.

Nadalje, EU je aktivno sudjelovao u redovitom radu WTO-ovih odborâ za antidamping i zaštitne mjere odgovarajući na pitanja o predmetima EU-a i postavljajući pitanja o mjerama trgovinske zaštite ostalih zemalja koje utječu na izvoznike EU-a.

Službe za trgovinsku zaštitu EU-a u travnju 2017. predstavile su u Neformalnoj skupini za sprečavanje izbjegavanja mjera zakonodavstvo i praksu EU-a u pogledu rješavanja izbjegavanja antidampinških mjera. Službe Komisije isto su tako aktivno sudjelovale na oba zasjedanja antidampinške radne skupine za provedbu.

10.Zaključak

Instrumenti trgovinske zaštite u 2017. upotrebljavali su se u velikoj mjeri. Broj ispitnih postupaka i dalje je velik. Europska industrija, koja trpi zbog dampinškog uvoza (što je u nekim slučajevima pogoršano industrijskim viškovima kapaciteta te sveprisutnom uporabom subvencija u određenim zemljama), i dalje poziva Komisiju da joj pomogne uporabom instrumenata trgovinske zaštite EU-a. Broj uvedenih privremenih i konačnih mjera ostao je relativno stabilan u odnosu na 2016. Međutim, broj pokrenutih ispitnih postupaka revizije povećan je za čak 75 % u odnosu na prethodnu godinu. Kao ni u prethodnim godinama, EU nije poduzeo zaštitne mjere.

Godina 2017. odskače kad je riječ o zakonodavnim mjerama. Uvedena je nova antidampinška metodologija za izračun uobičajene vrijednosti u ispitnim postupcima u vezi sa zemljama u kojima dolazi do ozbiljnog narušavanja tržišta te je ojačan antisubvencijski instrument. Nova uredba popraćena je objavom izvješća o znatnim poremećajima tržišta koji postoje u Kini. Konačno, u 2017. otvoren je put modernizaciji instrumenata trgovinske zaštite EU-a. Te izmjene osnovnih uredbi zajedno su dio velikog restrukturiranja politike i instrumenata trgovinske zaštite EU-a u korist svih dionika.

 

Time se osigurava da EU ima na raspolaganju dovoljno snažne instrumente trgovinske zaštite za suočavanje s narušavanjem tržišta u globalnom gospodarstvu.

 

(1)      Sljedeće izvješće o narušenosti tržišta u određenoj zemlji za potrebe ispitnih postupaka trgovinske zaštite odnosit će se na Rusiju.
(2)      Mjere su proširene na ostale treće zemlje ako je u tim zemljama ustanovljeno izbjegavanje mjera.
(3)    Mjere se broje po proizvodu i predmetnoj zemlji.
(4)      Uredba (EU) 2015/755 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2015. o zajedničkim pravilima za uvoz iz određenih trećih zemalja, SL L 123, 19.5.2015., str. 33.
(5)      Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/1578 od 18. rujna 2017. o izmjeni Provedbene uredbe (EU) br. 1194/2013. (SL L 239, 19.9.2017., str. 9.)