16.4.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 135/5


Objava zahtjeva za izmjenu u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2016/C 135/05)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev za izmjenu u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

ZAHTJEV ZA IZMJENU

Uredba Vijeća (EZ) br. 510/2006 o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (2)

ZAHTJEV ZA IZMJENU U SKLADU S ČLANKOM 9.

„ΦΑΣΟΛΙΑ ΓΙΓΑΝΤΕΣ – ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ” (FASOLIA GIGANTES – ELEFANTES KASTORIAS)

EU br.: EL-PGI-0105-1001-01.06.2012.

ZOZP ( X ) ZOI ( )

1.   Rubrika specifikacije proizvoda na koju se primjenjuje izmjena

Naziv proizvoda

Opis proizvoda

Zemljopisno područje

Dokaz o podrijetlu

Metoda proizvodnje

Povezanost

Označivanje

Nacionalni zahtjevi

Ostalo („Pakiranje”)

2.   Vrsta izmjene/izmjena

Izmjena jedinstvenog dokumenta ili sažetka;

Izmjena specifikacije registriranog ZOI-ja ili ZOZP-a za koji nisu objavljeni ni jedinstveni dokument ni sažetak;

Izmjena specifikacije koja ne uključuje nikakve izmjene objavljenog jedinstvenog dokumenta (članak 9. stavak 3. Uredbe (EZ) br. 510/2006);

Privremena izmjena specifikacije zbog obveznih sanitarnih i fitosanitarnih mjera koje su uvela nadležna tijela javne uprave (članak 9. stavak 4. Uredbe (EZ) br. 510/2006).

3.   Izmjena/izmjene:

3.1.   Izmjena (a):

Odjeljak pod naslovom „Prerada” mijenja se kako slijedi:

Briše se sljedeći stavak:

„Na liniji za pakiranje u kojoj se upotrebljava rola polipropilenske folije proizvod se pakira u vrećice od 0,5 i 1 kg koje se zatim toplinski zavaruju. Te se vrećice zatim stavljaju u veća pakiranja (kutije) koja sadržavaju 10 do 20 kg proizvoda. Protok proizvoda automatski je i opremljen je elektronski nadziranim mjernim uređajima. Pakirani proizvod zatim se izravno stavlja na tržište ili čuva u suvremenim skladišnim prostorima postrojenja gdje se, ovisno o vrsti tog proizvoda, on u optimalnim uvjetima može čuvati vrlo dugo.”

Prethodno navedeno zamjenjuje se sljedećim:

„Za pakiranje proizvoda upotrebljava se materijal za upotrebu u prehrambenoj industriji u skladu s važećim zakonodavstvom. Pakiranja mogu sadržavati bilo koju težinu do 30 kg.”

Obrazloženje:

Ovom se izmjenom poništavaju određena ograničenja čime se omogućuje da se proizvod pakira i u drugim količinama kako bi se zadovoljili zahtjevi tržišta te da se za njegovo pakiranje upotrebljavaju i drugi materijali za upotrebu u prehrambenoj industriji. Zbog tehnološkog razvoja polipropilen više nije jedini materijal preporučen za pakiranje mahunarki. Osim toga, ograničavanje veličina pakiranja na 0,5 i 1 kg dovelo je do problema kod prodaje ugostiteljskim subjektima i trećim zemljama, za što je zakonom predviđeno da se mahunarke prodaju u manjim pakiranjima.

3.2.   Izmjena (b):

Odjeljak pod naslovom „Prerada” mijenja se kako slijedi:

Briše se sljedeći stavak:

„Nakon što pristigne, proizvod će se proslijediti u dezinsekcijsku komoru i obraditi sustavom ECOGEN, najnaprednijom ekološkom metodom koja djeluje uklanjanjem elementa koji je potreban za preživljavanje štetnih organizama: kisik (O2). To znači da:

 

nema otrovnih plinova,

 

nema kemijskih aditiva,

 

nema neugodnih mirisa,

 

rizik od eksplozije ne postoji,

 

ne dolazi do promjene boje.”

Zamjenjuje se sljedećim:

„Nakon što pristigne proizvod će se proslijediti u dezinsekcijsku komoru i obraditi blagim metodama odobrenima važećim nacionalnim zakonodavstvom i zakonodavstvom Europske unije, tako da ga se sačuva od učinaka:

otrovnih plinova,

kemijskih aditiva,

neugodnih mirisa,

promjene boje.”

Obrazloženje: svrha je ove izmjene izbjeći ograničenja upotrebe novih dezinsekcijskih metoda u budućnosti.

3.3.   Izmjena (c):

Odjeljak pod naslovom „Razvrstavanje/pakiranje” u dijelu „Metoda proizvodnje” mijenja se kako slijedi:

Briše se sljedeće:

„Ovaj proizvod, u savršenom stanju s obzirom na svoje makroskopske karakteristike, proslijedit će se u najmodernije postrojenje za probiranje/pakiranje graha u Agrotiki Kastorias A.E. koje će biti smješteno u naselju Lakkomata u općini Orestida. To je postrojenje smješteno u širem proizvodnom području, kako je prikazano na karti iz Priloga. Radovi na tom postrojenju, koje je obuhvaćeno Uredbom (EEZ) br. 866/1990, već su započeli. Stoga je bitno da se ovaj proizvod, koji je usko povezan s poljoprivrednim gospodarstvom u prefekturi Kastoria, istodobno prizna. U tom će se postrojenju za probiranje prerađivati uglavnom grah. Međutim, ono zadovoljava specifikacije za razvrstavanje svih vrsta mahunarki. Maksimalni kapacitet iznosi 4 500 tona proizvoda godišnje u jednoj smjeni. S obzirom na proizvodnju ‚Fasolia Gigantes-Elefantes’ u toj prefekturi u posljednjih sedam godina (u prosjeku 2 597 tona godišnje), u tom će se postrojenju moći bez sumnje obraditi i svaka veća količina nastala zbog povećanje proizvodnje u budućnosti.”

Zamjenjuje se sljedećim:

„Ovaj proizvod, u savršenom stanju kod berbe s obzirom na svoje makroskopske karakteristike, proslijedit će se odmah u postrojenja za probiranje/razvrstavanje graha u određenom zemljopisnom području proizvodnje koja ispunjavaju zahtjeve utvrđene grčkim i europskim zakonodavstvom.”

Obrazloženje

Zahtjev da se proizvod razvrstava i pakira u postrojenju za probiranje/pakiranje u Agrotiki Kastorias nije u skladu s Uredbom (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća. Posebno, s obzirom na ograničenja za pakiranje koja mogu biti uključena u opis metode proizvodnje, u članku 7. stavku 1. točki (e) prethodno navedene Uredbe navodi se samo određeno zemljopisno područje, a ne i posebno postrojenje. Ovom se izmjenom to ograničenje poništava i omogućuje se da svako poduzeće unutar tog određenog područja prerađuje, razvrstava i stavlja na tržište „Fasolia Gigantes-Elefantes Kastorias” u skladu s mjerodavnim zahtjevima, dok se pakiranje smije provesti bilo unutar ili izvan tog određenog zemljopisnog područja.

Sve su prethodno navedene izmjene uključene u jedinstveni dokument koji je sastavljen na temelju sažetka utvrđenog Uredbom (EZ) br. 1428/2003, s izmjenama teksta te brisanjima i dodavanjima u skladu s tekstom odobrene specifikacije.

Izjava o legitimnim interesima skupine koja podnosi zahtjev

Skupina koja podnosi zahtjev, „I AROSI”, neprofitno je udruženje koje su 2007. osnovali uzgajivači graha kako bi sastavili i proveli zajednički plan upravljanja za poljoprivredna gospodarstva. Ono je prvenstveno usmjereno na donošenje najboljih poljoprivrednih praksi, snižavanje troškova proizvodnje, restrukturiranje uzgoja graha i osiguravanje da poznati proizvod „Fasolia Gigantes Elefantes Kastorias” bude na raspolaganju na tržištu. Registrirano sjedište skupine koja podnosi zahtjev nalazi se unutar određenog zemljopisnog područja.

JEDINSTVENI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EZ) br. 510/2006 o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (3)

„ΦΑΣΟΛΙΑ ΓΙΓΑΝΤΕΣ – ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ” (FASOLIA GIGANTES – ELEFANTES KASTORIAS)

EU br.: EL-PGI-0105-1001-01.06.2012.

ZOZP ( X ) ZOI ( )

1.   Naziv

„Φασόλια Γίγαντες – Ελέφαντες Καστοριάς” (Fasolia Gigantes – Elefantes Kastorias)

2.   Država članica ili treća zemlja

Grčka

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1   Vrsta proizvoda

Razred 1.6. Voće, povrće i žitarice, u prirodnom stanju ili prerađeni

3.2   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

Proizvod „Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” grah je iz skupine mahunarki vrste Phaseolus coccineus (sinonim multiflorus) uzgojen u prefekturi Kastoria.

„Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” grah je čija se velika bijela bubrežasta zrna tanke kožice vrlo lako kuhaju. Njegova je prehrambena vrijednost vrlo visoka jer je izvrstan izvor bjelančevina, škroba, željeza itd., uz nizak sadržaj masti.

„Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” razvrstava se prema svojem obliku i težini na tisuću zrna ili postotku koji prolazi kroz sito s rupicama točno određenog promjera za svaku vrstu i kalibar, kako slijedi:

(A)   Fasolia elefantes: težina na tisuću zrna iznosi najmanje 1 800 g ili 90 % zrna ne prolazi kroz sito okruglih rupa promjera 13 mm.

(B)   Fasolia gigantes: težina tisuću zrna iznosi između 1 200 g i 1 800 g ili 90 % zrna ne prolazi kroz sito okruglih rupa promjera 12 mm.

Proizvod „Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” mora udovoljavati sljedećim zahtjevima:

zrna moraju biti cijela, zrela, prirodne boje, ne smiju biti smežurana, ne smiju imati rupice od insekata ni insekte, ne smiju imati opasne bolesti, ne smiju pokazivati znakove kvarenja ni učinaka visoke temperature,

moraju biti očišćena sijanjem ili ručnim probiranjem,

među njima se ne smiju nalaziti zrna drugih vrsta graha,

ne smiju sadržavati nikakve strane tvari,

njihove makroskopske i organoleptičke karakteristike moraju biti tipične za svaku vrstu i moraju odgovarati zahtjevima zdravog pohranjivanja i postupanja općenito, kako je utvrđeno u Codex Alimentariusu,

najveća dozvoljena količina vlage je 14 %.

Dopuštena su sljedeća odstupanja:

(a)

slomljena zrna: manje od polovice cijelog zrna: do 2 %;

(b)

smežurana ili zrna promijenjene boje: do 0,5 %;

(c)

strana tvar: do 0,05 % (od toga: zemlja, najviše 0,02 %).

3.3   Sirovine (samo za prerađene proizvode)

3.4   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla)

3.5   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

Sve faze uzgoja i prerade (čišćenje, sušenje, probiranje i dezinsekcija) odvijaju se unutar određenog zemljopisnog područja.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.

Proizvod će se pakirati automatski u materijal za upotrebu u prehrambenoj industriji u skladu s važećim zakonodavstvom, bilo unutar ili izvan određenog zemljopisnog područja. Pakiranja mogu sadržavati bilo koju težinu do 30 kg.

3.7   Posebna pravila za označivanje

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

To područje obuhvaća:

(A)

Dio općine Kastoria (kako je utvrđeno zakonom br. 3852/2010 - Program Kallikratis), a posebno:

i.

cijelu općinu Agia Triada;

ii.

cijelu općinu Makednoi;

iii.

cijelu općinu Agioi Anargyroi;

iv.

cijelu općinu Korestia;

v.

cijelu općinu Kastoria;

vi.

cijelu općinu Vitsi;

vii.

cijelu općinu Mesopotamia;

viii.

dio općine Kastraki (samo lokalna zajednica Dendrochori).

(B)

Dio općine Orestida (kako je utvrđeno zakonom br. 3852/2010 - Program Kallikratis), a posebno:

i.

cijelu općinu Ion Dagoumis;

ii.

dio općine Argos Orestiko (općina Argos Orestiko i samo lokalne zajednice Ammoudara, Asprokklisia, Dialekto, Kastanofito, Lakkomata, Melanthio i Spilaia).

(C)

Dio općine Nestorio (kako je utvrđeno zakonom br. 3852/2010 - Program Kallikratis) (samo lokalna zajednica Ptelea u općini Nestorio).

Područja u kojima se uzgaja „Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” prostorno se nadovezuju jedno na drugo.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

5.1   Posebnosti zemljopisnog područja

S obzirom na svoja svojstva ta se kultura ubrzo počela uzgajati u planinskim područjima u kojima je postala uobičajen. Jedno od tih područja je i prefektura Kastoria koja se pokazala idealnom. Idealno tlo, idealna klima i optimalni načini uzgoja zajedno su doveli do stvaranja sorti i proizvoda koji se vrlo dobro prodaje na tržištu.

U prefekturi Kastoria postoji idealan ekosustav s optimalnim klimatskim uvjetima i uvjetima tla za proizvodnju graha visoke kvalitete.

U prefekturi Kastoria grah se uzgaja u područjima smještenim uz rijeku Aliakmonas i njezine pritoke te u područjima u kojima je zemljište preraspodijeljeno i u kojima postoje mreže za navodnjavanje kojima se usjevima osigurava potrebna obilna opskrba vodom. Također se u manjem obimu uzgaja u području oko jezera Orestiada (Kastoria).

Danas se „Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” uzgaja na približno 9 000stremmata (900 hektara) zemljišta unutar određenog zemljopisnog područja. Ta se kultura uzgaja na nadmorskoj visini od 630 do 900 metara. Tlo je naplavno, lagano, sa slobodnim odvodnjavanjem i u cijelosti malo kiselo, s visokim sadržajem fosfora. Taj čimbenik pogoduje proizvodnji graha vrhunske kvalitete i doprinosi razvoju korijenskog sustava koji udovoljava potrebama te biljke.

To područje ima kontinentalnu klimu sa svježim ljetima zbog nadmorske visine i blizine voda jezera Orestiada (Kastoria) i rijeke Aliakmonas. Prisutnost toga jezera ujedno je i jedan od čimbenika zbog kojih su proljeća blaga. Prosječnom godišnjom količinom padalina od približno 600 mm osigurava se ispunjavanje potreba ovoga graha koji voli vodu.

Ta je „posebna” klima koja pomaže proizvodnji proizvoda vrhunske kvalitete u velikoj mjeri posljedica iznimnog položaja toga područja. Cijelo je područje velika visoravan zaštićena planinom Vitsi i gorjem Grammos. To je bazen u kojemu je čak i vjetar, kada uopće puše, slab.

5.2   Posebnosti proizvoda

„Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” jedini je sušeni grah iz Grčke čija je težina na tisuću zrna veća od 1 200 grama. Po svojim je obilježjima kvalitete poznat ne samo u čitavoj Grčkoj nego i izvan nje. Svojom veličinom, izgledom, tankom kožicom, kulinarskim svojstvima, okusom i visokom biološkom vrijednošću razlikuje se od graha sa svih ostalih područja.

Proizvod „Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” bogat je čistim bjelančevinama, a njegov vrlo nizak sadržaj masti čini ga, zajedno sa zadovoljavajućom količinom željeza, nutricionistički boljom namirnicom od graha s drugih područja. Osim toga, male količine kalcija zajedno s dovoljnim količinama fosfora osiguravaju njegovo lako kuhanje i, iznad svega, daju mu njegov jedinstven okus.

5.3   Uzročna povezanost zemljopisnog područja i kvalitete ili karakteristika proizvoda (za ZOI) odnosno određene kvalitete, ugleda ili drugih karakteristika proizvoda (za ZOZP)

Čimbenici koji doprinose toj povezanosti jesu genetski materijal, laka i plodna tla, povoljna vrijednost pH, izostanak patogena, obilna vodna bogatstva tog područja i svježa ljeta s odgovarajućom količinom sunčeve svjetlosti. Srednje zrnata, blago kisela tla s izvrsnom drenažom te sredozemno-kontinentalna klima tog područja skladno pridonose proizvodnji graha koji lokalni stanovnici uzgajaju već 400 godina te je postao sastavni dio njihova života. Načini uzgoja tradicionalni su i prenose se s koljena na koljeno. A tako je zbog toga što proizvodnja visokokvalitetnog proizvoda nije pitanje sredstava, nego rezultat dugogodišnjeg praktičnog iskustva proizvođača u uzgoju te kulture.

„Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” proizvodi se iz zdrava sjemena dobivena iz lokalnih reprodukcijskih materijala vrste Phaseolus coccineus (sinonim multiflorus). Najvažniji je čimbenik taj što se genetska čistoća osigurava zahvaljujući tome što se proizvođači strogo pridržavaju tradicije i to je jedan od glavnih razloga zbog kojega oni proizvode grah ujednačeno visoke kvalitete. Odabiru se snažne i zdrave biljke, a sjeme se probire i razvrstava u skladu sa strogim kriterijima i uvijek uz osobnu odgovornost najiskusnijih uzgajivača. Sjeme koje ne udovoljava standardnim karakteristikama te sorte odbacuje se pa lokalne sorte zadržavaju svoju ujednačenost s obzirom na kvalitetu i tržišnu vrijednost.

Svi ti čimbenici doprinose obilježjima kvalitete tog proizvoda. Konkretnije:

Težina i broj sjemenki po kilogramu ovisi o veličini i specifičnoj težini proizvoda. Čimbenici koji utječu na ta dva parametra sljedeći su: (a) prevladavajuće niske temperature tijekom razdoblja oprašivanja koje su povoljne za povećanje količine giberelina u odnosu na auksine i koje izravno dovode do povećanja broja stanica, a time i sjemena; (b) „Fasolia Gigantes-Elefantes Kastorias” koje se uzgajaju „populacije” su. One imaju fenotip koji se s vremenom u okolišu stabilizirao. Ne postoji nijedan genetski čimbenik zbog kojega bi se njihove makroskopske karakteristike razlikovale. Ti optimalni prirodni uvjeti (klima, tlo) glavni su čimbenici koji određuju te karakteristike.

Ukupan N2 i nitrati niski su jer se upotrebljavaju samo male količine dušičnih gnojiva, zahvaljujući tome što se tom grahu, kao mahunarki, dopušta da raste u ravnoteži s prirodnim okolišem pa se opskrba dušikom osigurava bakterijama koje fiksiraju dušik.

Visok sadržaj čistih bjelančevina i nizak sadržaj masti posljedica su obilja fosfora u tlu u kojemu se taj grah uzgaja. Fosfor je osnovni element za proizvodnju tvari bjelančevina.

Taj proizvod sadržava zadovoljavajuće razine fosfora jer se, kao što je prethodno navedeno, on u tlu prefekture Kastoria nalazi u obilju, zahvaljujući vulkanskom podrijetlu matičnih stijena planine Vitsi i gorja Grammos.

Nizak sadržaj kalcija isto je tako posljedica svojstava tih matičnih stijena te antagonističkog djelovanja fosfora. Razine kalija zadovoljavajuće su zato što su tla koja nastaju od stijena vulkanskog podrijetla bogata tim elementom koji onda djeluje antagonistički na kalcij i zauzima njegovo mjesto. Konačno, proizvod takvih uvjeta tla su i elementi u tragovima magnezij, željezo i mangan.

Izgled ovog proizvoda uglavnom ovisi o dva čimbenika:

(A)

uravnotežena upotreba gnojiva i umjerene metode uzgoja te

(B)

postupna berba graha u fazama kojom se osigurava da on prirodno sazrije na biljci prije same berbe.

Tanka je kožica posljedica niskog sadržaja kalcija u tlu. Time se sprječava stvaranje kalcijevih kompleksa zbog kojih bi grah imao čvrstu i debelu kožicu.

Osigurano je jednostavno kuhanje jer niske razine kalcija ne dozvoljavaju njegovo stvaranje u pektinima tijekom kuhanja, zbog čega bi zrna bila tvrda.

Okus proizlazi iz prisutnosti fosfora u tlu, ali uglavnom iz prisutnosti kalija, koji je potreban za sintezu ugljikohidrata. Te tvari daju proizvodu „Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” njegov karakterističan sladak okus. Djelujući antagonistički, on „štiti” taj grah od štetnih učinaka djelovanja kalcija.

Međutim, svi se ti prirodni čimbenici iskorištavaju na najbolji mogući način zahvaljujući ljudskom čimbeniku. Preživljavanje te metode proizvodnje, koja se sastoji od ručnog rada, umjerenih metoda, minimalne upotrebe sredstava za zaštitu bilja i kemijskih gnojiva, savjesnog odabira sjemena i stroge zaštite čistoće lokalnih sorti, sve do današnjih dana omogućeno je dugom tradicijom uzgoja graha u tom području, vrijednim iskustvom poljoprivrednika u određenom zemljopisnom području i njihovom upornom upotrebom tradicionalnih metoda. Nastavak te tradicije bio je desetljećima osiguran zato što su u taj rad uključene čitave obitelji, od najstarijih članova do malene djece. Razlog tome je taj što je, s jedne strane, taj uzgoj intenzivan s obzirom na radnu snagu, a s druge strane tijekom raznih faza proizvodnog ciklusa ima posla za ljude svih dobi.

Godišnji sajmovi i festivali graha jedna su od posebnih tradicija tog područja. U vrijeme berbe tim se događajima naglašava povijesna povezanost jer se taj proizvod promiče kroz običaje i folklor. Na posebno važnu godišnjicu smrti heroja Pavlosa Melasa događaji završavaju posebnim jelom od graha koje se poslužuje VIP gostima i ostalim posjetiteljima. U mjestu Lakkomata svake se godine održava sajam graha, uvijek s velikim uspjehom.

U vrijeme kada nisu postojale reklame, kada su komunikacije bile nerazvijene, a trgovina poljoprivrednim proizvodima tek u začetku, potrošači su „Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” prepoznali kao proizvod svojega izbora koji je tako postao istaknut na tržištu. Jedan je primjer toga videozapis nastao 1966. u kojem se, iako nije imao svrhu komercijalne promidžbe, rječito opisuje ugled tog proizvoda. Do 1966. grčki su potrošači već bili prepoznali posebnu kvalitetu proizvoda „Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias” koji je postao osnovna prehrambena namirnica njihova izbora.

Povezanost tog proizvoda s predmetnim zemljopisnim područjem ujedno je vidljiva iz brojnih članaka u lokalnim novinama i na internetu u kojima se spominje „Fasolia Gigantes - Elefantes Kastorias”.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 5. stavak 7. Uredbe (EZ) br. 510/2006 (4))

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prod_gigantes_kastorias_160715.pdf


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.

(2)  SL L 93, 31.3.2006., str. 12., zamijenjena Uredbom (EU) br. 1151/2012.

(3)  Vidjeti bilješku 2.

(4)  Vidjeti bilješku 2.