Bruxelles, 25.4.2016.

JOIN(2016) 10 final

ZAJEDNIČKO IZVJEŠĆE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU


POSEBNO UPRAVNO PODRUČJE HONG KONG: GODIŠNJE IZVJEŠĆE ZA 2015.


ZAJEDNIČKO IZVJEŠĆE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

Posebno upravno područje Hong Kong: godišnje izvješće za 2015.

Sažetak

Od predaje Hong Konga Narodnoj Republici Kini 1997. Europska unija (EU) i njezine države članice pozorno prate razvoj događaja u području politike i gospodarstva u Posebnom upravnom području Hong Kongu slijedeći načelo „jedna zemlja, dva sustava”. U skladu s obvezom danom Europskom parlamentu 1997. svake se godine objavljuje izvješće o razvoju događaja u Hong Kongu. Ovo je 18. takvo izvješće, koje obuhvaća razvoj događaja tijekom 2015. EU podržava politiku „jedinstvene Kineˮ te podupire načelo „jedna zemlja, dva sustava” i njegovu provedbu.

Godina 2015. bila je politički teška godina za Posebno upravno područje Hong Kong i za primjenu načela „jedna zemlja, dva sustava”. Zakonodavno vijeće 18. lipnja glasalo je protiv prijedloga vlade o uvođenju općeg prava glasa na izborima za predsjednika vlade od 2017. Negativnim glasovanjem zaključen je postupak izborne reforme koji je trajao gotovo 18 mjeseci i uključivao polarizirane rasprave te, krajem 2014., velike prosvjede u korist višeg stupnja demokracije glasačkog sustava od onog koji je dopušten u kolovozu 2014. odlukom Stalnog odbora Nacionalnog narodnog kongresa.

EU izražava žaljenje što glavni sudionici u postupku izborne reforme nisu uspjeli postići dogovor o reformi. Kao dionik u budućnosti Hong Konga i u skladu s Temeljnim zakonom, EU u okviru konstruktivnih rasprava potiče Posebno upravno područje Hong Kong i nadležna tijela središnje vlade da nastave provoditi izbornu reformu i da postignu dogovor o demokratskom, pravičnom, otvorenom i transparentnom izbornom sustavu. Općim pravom glasa vladi bi se osigurala veća potpora javnosti i veća legitimnost za postizanje gospodarskih ciljeva i rješavanje društvenih problema u Hong Kongu, kao što su socioekonomske i generacijske razlike u hongkonškom društvu.

Funkcioniranje načela „jedna država, dva sustava” ozbiljno je dovedeno u pitanje kad je krajem 2015. nestalo pet osoba povezanih s izdavačkom kućom i knjižarom iz Hong Konga poznatom po tiskanju i prodaji materijala u kojem se kritizira središnja vlada. Dvije od tih pet osoba državljani su EU-a. Okolnosti njihova nestanka bile su sumnjive. Čini se da je peta osoba koja je nestala iz Posebnog upravnog područja Hong Konga bila oteta.

EU smatra da je slučaj pet izdavača knjiga najozbiljniji problem povezan s hongkonškim Temeljnim zakonom i načelom „jedna država, dva sustava” od predaje Hong Konga Narodnoj Republici Kini 1997. Taj slučaj izvor je velike zabrinutosti u pogledu poštovanja ljudskih prava i temeljnih sloboda te primjene kaznenog prava Narodne Republike Kine na djela koja nisu kažnjiva u skladu s hongkonškim pravom. Slučaj bi mogao imati dugotrajne posljedice na vladavinu prava u Hong Kongu i mogao bi utjecati na položaj Hong Konga kao međunarodnog poslovnog centra. EU poziva središnju vladu da u potpunosti poštuje ustavne odredbe koje se odnose na Posebno upravno područje Hong Kong unutar Narodne Republike Kine te obnovi povjerenje stanovnika Hong Konga i međunarodne zajednice u Temeljni zakon i načelo „jedna država, dva sustava”.

Ostali aspekti načela „jedna država, dva sustava” i dalje su dobro funkcionirali u Hong Kongu tijekom 2015. I dalje se potvrđuje neovisnost pravosuđa te dosljedno poštovanje zakonitosti postupanja. Vlada, gospodarski dionici i stanovništvo u cjelini i dalje su se pridržavali općeg načela vladavine prava. Nastavila se snažna borba protiv korupcije, što je razvidno iz kaznenog progona bivšeg predsjednika vlade i pozitivnih pokazatelja dobrog upravljanja. Sloboda govora i sloboda informiranja u načelu se poštuju. Međutim, može se uočiti negativni trend u području slobode i pluraliteta medija zbog opreza i autocenzuriranja pri izvješćivanju o događajima u području unutarnje i vanjske politike Narodne Republike Kine. Očekuje se da će se taj trend pogoršati zbog nestanka petorice izdavača. Akademska sloboda u velikoj se mjeri poštuje. Međutim, institucionalna sloboda sveučilišta ugrožena je imenovanjem osoba koje podržavaju postojeći režim u sveučilišna vijeća.

Gospodarski sustav koji se temelji na slobodnom tržištu i dalje je učinkovito funkcionirao te je Hong Kong zadržao status konkurentnog svjetskog poslovnog središta i važnog čvorišta za poslovanje s kontinentalnom Kinom. Vladavina prava, transparentni regulatorni okvir, vrlo niske razine korupcije i stope kriminala te učinkovita javna uprava i neovisno sudstvo pridonijeli su očuvanju i poticanju povoljne ulagačke klime na kojoj se temelji uspjeh Hong Konga. Podržavanje tih elemenata, kao i donošenje novih zakona o autorskom pravu, automatska razmjena poreznih podataka i provedba Pravilnika o tržišnom natjecanju od ključne su važnosti za konkurentnost Hong Konga. Potrebno je pojačati provedbu mjera u području klimatskih promjena kako bi se postigli ciljevi gospodarstva s niskim emisijama ugljika u skladu s ishodom COP21.

Razvoj događaja u području politike

Reforma postupka izbora predsjednika vlade koju je vlada Posebnog područja Hong Konga pokrenula 2014. završila je u lipnju 2015. Uključivala je dva javna savjetovanja i okvirnu odluku Stalnog odbora Nacionalnog narodnog kongresa te je obilježena velikim uličnim prosvjedima kampanje „Occupy” u trajanju od 79 dana. U skladu s okvirom koji je utvrdio Stalni odbor Nacionalnog narodnog kongresa, vlada Posebnog upravnog područja dostavila je Zakonodavnom vijeću prijedlog sustava glasovanja s općim pravom glasa za do tri kandidata koja je odabrao odbor za imenovanje kandidata.

Prodemokratske skupine odbacile su prijedlog tvrdeći da se njime nudi „lažna demokracija”, posebno zato što bi odbor za imenovanje, čiji članovi većinom podržavaju postojeću vladu, gotovo isključio mogućnost imenovanja pandemokratskog kandidata. Rezultati anketa bili su različiti, ali nikada nisu upućivali na čvrsto povoljno mišljenje opće javnosti. Vlada nije uspjela osigurati potporu nužnog broja prodemokratskih članova Zakonodavnog vijeća za taj prijedlog. Prema tome, tijekom burnog glasovanja 18. lipnja, vladin paket izborne reforme nije izglasan jer ga je blokirala manjina prodemokratskih članova.

EU je izražava žaljenje štoa glavni sudionici u postupku izborne reforme nisu uspjeli postići dogovor o reformi postupka izbora predsjednika vlade koji će se održati 2017. Kao dionik u budućnosti Hong Konga i u skladu s Temeljnim zakonom, EU se nada da će Hong Kong s pomoću konstruktivnih rasprava uspjeti nastaviti s provedbom izborne reforme i postići dogovor o demokratskom, pravičnom, otvorenom i transparentnom izbornom sustavu. Općim pravom glasa vladi bi se osigurala veća potpora javnosti i veća legitimnost za njezine napore usmjerene na postizanje gospodarskih ciljeva i rješavanje društvenih problema u Hong Kongu, kao što su socioekonomske i generacijske razlike u hongkonškom društvu.

Politička klima u Hong Kongu ostala je vrlo polarizirana između strane koja podržava postojeću vladu i prodemokratske strane. Odnosi između izvršne i zakonodavne vlasti i dalje su bili napeti 2015. jer su članovi zakonodavci iz oporbe proveli kampanju obustave suradnje i koristili se taktikom opstrukcije dugim govorima kako bi odgodili vladine inicijative. Odobravanje osnivanja novog Ureda za inovacije trajalo je tri godine, a donošenje nacrta izmjene Zakona o autorskom pravu odgođeno je za 2016. i on u konačnici nije bio donesen. Taktikom opstrukcije dugim govorima ugrozila se učinkovitost donošenja odluka Zakonodavnog vijeća i općenito upravljanje Hong Kongom. U cilju rješavanja tog problema trebalo bi preispitati pravilnik Zakonodavnog vijeća.

Izbori za okružno vijeće održani u studenome nisu doveli do veće promjene u pogledu potpore glasača. Međutim, pojavilo se nekoliko novih političkih skupina i činilo se da glasači preferiraju nove i mlade kandidate umjesto onih koji su već dugo na svojim položajima. Jedna nova stranka, neodemokrati, osvojila je 15 od 16 mjesta za koja se natjecala. Odaziv glasača bio je rekordnih 47 %. Izbori za okružno vijeće provedeni su na stručan i pošten način. Obje strane tvrdile su da je bilo kupovanja glasova, ali Izborno povjerenstvo odlučilo je da su ti navodi bili neutemeljeni.

Odnosi između Hong Konga i kontinentalne Kine

Zbog pokreta Occupy i neuspjeha izborne reforme odnosi između Hong Konga i kontinentalne Kine prolaze kroz tešku fazu. Velik dio hongkonškog društva ozbiljno je zabrinut zbog postupnog opadanja „visokog stupnja neovisnosti” Hong Konga u Narodnoj Republici Kini i zbog sve manjeg poštovanja vrijednosti Hong Konga i načina života u skladu s načelom „jedna država, dva sustava”. Donošenje novog kineskog Zakona o nacionalnoj sigurnosti 1. lipnja uzrokovalo je zabrinutost jer se u njemu posebno upućuje na Hong Kong i zbog toga se javlja opasnost da bi se mogao upotrebljavati za kažnjavanje djela koja su počinili stanovnici Hong Konga na državnom području Hong Konga, čak i ako ona nisu kažnjiva u skladu s hongkonškim zakonodavstvom.

Funkcioniranje načela „jedna država, dva sustava” ozbiljno je dovedeno u pitanje kada je krajem 2015. nestalo pet osoba povezanih s izdavačkom kućom i knjižarom iz Hong Konga koja prodaje publikacije u kojima se kritizira središnja vlada. Dvije od tih pet osoba državljani su EU-a. Iako su četiri od tih pet osoba posljednji put viđene u kontinentalnoj Kini ili, u jednom slučaju, u Tajlandu, peta osoba nestala je s državnog područja Hong Konga i čini se da je oteta. Sve su se osobe kasnije pojavile u kontinentalnoj Kini i izjavile su da su dobrovoljno surađivale u službeno istrazi. Unatoč ponovljenim zahtjevima visokih dužnosnika iz Posebnog upravnog područja Hong Konga kao i EU-a i drugih članova međunarodne zajednice za dostavljanje informacija i objašnjenja, vlasti Narodne Republike Kine nisu dale vjerodostojno objašnjenje.

Taj slučaj uključuje ozbiljne povrede ljudskih prava i temeljenih sloboda i izvor je velike zabrinutosti u pogledu vladavine prava u skladu s načelom „jedna država, dva sustava” i u pogledu primjene zakona Narodne Republike Kine na djela koja su počinili stanovnici Hong Konga na tlu Hong Konga. EU poziva središnju vladu da u potpunosti poštuje ustavne odredbe za Posebno upravno područje Hong Kong unutar Narodne Republike Kine te obnovi povjerenje stanovnika Hong Konga i međunarodne zajednice u Temeljni zakon i načelo „jedna država, dva sustava”.

Napetosti između Hong Konga i kontinentalne Kine ponovno su se pojavile i na društvenoj razini. Održani su prosvjedi i nasilni napadi usmjereni na usporedne trgovce i posjetitelje iz kontinentalne Kine u sjevernim dijelovima Hong Konga uz granicu s kontinentalnom Kinom, gdje je zbog usporedne trgovine nastala nestašica osnovnih potrepština, a javna infrastruktura i prijevoz bili su pod velikim pritiskom. „Lokalističke” skupine zagovarale su političke i gospodarske izbore koji su više usmjereni na lokalne interese Hong Konga umjesto na interese poduzeća.

Vladavina prava i pravosuđe

Neovisno o zabrinutosti koja je nastala zbog slučaja nestanka pet izdavača, vladavina prava u načelu se poštovala i sudstvo je 2015. zadržalo svoje visoke standarde. Prema rezultatima izvješća Svjetskog ekonomskog foruma o globalnoj konkurentnosti za 2015. – 2016., neovisnost pravosuđa u Hong Kongu rangirana je na 4. mjesto u svijetu s ocjenom 6,3 od 7. Projekt Svjetske banke o svjetskim pokazateljima upravljanja dao je Hong Kongu 2014. ocjenu 93,8 % za „vladavinu prava”. Hong Kong se od 2003. nalazi među najboljih 10 % zemalja.

Mali broj prosvjednika koji su uhićeni nakon kampanje pokreta Occupy 2014. osuđen je nakon provedenog sudskog postupka. Voditelji kampanje koji su također uhićeni optuženi su i pušteni uz jamčevinu. Sedam policijskih djelatnika optuženo je za zlostavljanje jednog prosvjednika. Suđenje je u tijeku. U okviru tog postupka, u kojem je tužitelj želio pokazati strogu ravnopravnost, prosvjednik koji je bilo žrtva spomenutog zlostavljanja također je optužen za napad na policijskog djelatnika i opiranje. Neki krugovi prigovorili su na dinamiku sudskih postupaka. Stoga je od ključne važnosti nastaviti provedbu sudskih postupaka povezanih s kampanjom Occupy u cilju potpunog poštovanja načela vladavine prava i pravičnog postupka.

Kako bi se osiguralo daljnje učinkovito funkcioniranje sudstva treba riješiti neke probleme poput poteškoća pri zapošljavanju sudaca, nedostatka pomoćnog osoblja na sudovima i niskih pristojbi koje se odvjetnicima plaćaju u predmetima koji uključuju pravnu pomoć, posebno u kaznenim predmetima. Održavanje neovisnosti pravosuđa i potpuno poštovanje vladavine prava ključni su za podupiranje demokratske legitimnosti Hong Konga, njegova statusa međunarodnog poslovnog središta i njegove sve veće uloge kao međunarodnog središta za arbitražu i posredovanje.

Borba protiv korupcije

Smatralo se da je korupcija pod kontrolom te da je sustav borbe protiv korupcije snažan i otporan unatoč tome što se 2015. broj podnesenih pritužbi zbog korupcije Neovisnom povjerenstvu za borbu protiv korupcije (ICAC) povećao na rekordnih 2 800, što je povećanje od 18 % u odnosu na 2014. Teško je nešto zaključiti iz tog povećanja jer bi ono moglo biti posljedica povećanja aktivnosti suzbijanja korupcije, ali jednako tako i veće svjesnosti javnosti i njezine spremnosti da podnosi tužbe.

Bivši predsjednik vlade Donald Tsang optužen je 5. listopada za dvije točke zlouporabe javne ovlasti te je tako postao najviši dužnosnik Posebnog upravnog područja ikad podvrgnut kaznenom progonu. Time će se ispitati jesu li ICAC i pravosuđe u stanju provesti neovisnu i nepristranu istragu i suđenje protiv istaknutih ličnosti u predmetima povezanima s korupcijom, neovisno o političkim čimbenicima. Provedena je istraga zbog navodnih neprijavljenih financijskih interesa trenutačnog predsjednika vlade. Ti su navodi potaknuli neke zakonodavce da daju prijedlog za izmjenu Pravilnika o sprječavanju podmićivanja kako bi se primjenjivao na predsjednika vlade dok obavlja tu dužnost. Međutim, prijedlog nije prošao na Zakonodavnom vijeću. Opći je zaključak da se Hong Kong može pohvaliti s visokim standardima transparentnosti i mjera suzbijanja korupcije. Nadležna tijela te politički i poslovni čelnici priznaju da bi smanjenje transparentnosti imalo negativan utjecaj na snagu Hong Konga kao međunarodnog poslovnog centra, među ostalim za poduzeća u kontinentalnoj Kini.

Jednake mogućnosti, prava i slobode

Mediji, uključujući digitalne medije, i dalje su većinom slobodni i u njima se izražavaju različita stajališta. U godišnjem izvješću Udruge novinara iz Hong Konga (HKJA) navedeno je da raste dojam da se tiskanim i elektroničkim medijima primjenjuje autocenzura, posebno kada pokrivaju pitanja povezana s kontinentalnom Kinom. Nadalje, HKJA istaknula je da su se neki digitalni mediji stalno isključivali iz vladinih konferencija za tisak jer nemaju tiskano izdanje, što je popraćeno rastućim nastojanjima vlade da zamijeni tiskovne konferencije jednostranom komunikacijom. Na temelju trendova iz 2014., prema Indeksu slobode medija za 2015. Novinara bez granica Hong Kong je pao za devet mjesta, na 70. mjesto, a navedeni razlozi uključivali su autocenzuru i sve veći utjecaj Ureda za vezu središnje vlade. Izvještavalo se o tome da su poduzeća koja su snažno povezna s kopnenom Kinom prestala oglašavati u medijima u kojima se kritizira Peking.

Nakon što su u javnost izašli audiozapisi zatvorenih sastanaka o pitanjima prijepornih imenovanja (vidi u nastavku), Sveučilište u Hong Kongu pribavilo je sudski nalog kojim je zabranilo izvješća u medijima u kojima se detaljno opisuju povjerljive rasprave njegova upravnog vijeća. Tom se privremenom mjerom dovela u pitanje sloboda medija jer su mediji povukli svoja izvješća na temelju sudskog naloga.

Alibaba Group, veliko kinesko poduzeće koje se bavi e-trgovinom, kupilo je u prosincu 2015. South China Morning Post (SCMP), stoljetne novine na engleskom jeziku. Udruge novinara izrazile su zabrinutost da će biti ugrožena urednička neovisnost SCMP-a nakon što je skupina izjavila da će nastojati osigurati nepristrano i „pošteno” izvješćivanje o Kini.

Zbog sumnjivog nestanka pet osoba povezanih s izdavačkom kućom iz Hong Konga koja objavljuje kritičke materijale o kontinentalnim vlastima javila se zabrinutost u pogledu ograničavanja slobode izražavanja. Neke knjižare nakon toga su izvijestile da su povukle kritične publikacije sa svojih polica.

Sloboda izražavanja, sloboda medija i sloboda informiranja ključne su hongkonške vrijednosti u okviru načela „jedna zemlja, dva sustava” i nužan su sastavni dio snage Hong Konga kao globalnog poslovnog centra. EU poziva sve dionike da zaštite te vrijednosti.

Akademska sloboda i neovisno upravljanje institucijama visokog obrazovanja bile su dio velikog prijepora 2015. Ta je situacija nastala zbog odluke Upravnog vijeća Sveučilišta u Hong Kongu o odbijanju kandidata za mjesto zamjenika rektora zbog njegovih veza s opozicijom. Odluka se smatrala političkim utjecajem prema nalogu vlade Posebnog upravnog područja i uzrokovala je prosvjede protiv nastojanja vlade Posebnog upravnog područja da za članove sveučilišnih vijeća imenuje osobe koje podupiru postojeću vlast. Tom praksom ugrožava se neovisno upravljanje sveučilištima i dugoročno bi se moglo naštetiti akademskoj slobodi u Hong Kongu. Tim su prijeporom potaknuti zahtjevi da se predsjedniku vlade onemogući da po službenoj dužnosti obavlja dužnost rektora svih sveučilišta u Hong Kongu.

Hong Kong još uvijek nema sveobuhvatni zakon o borbi protiv diskriminacije. Za javno savjetovanje o tome kako bi se taj problem mogao riješiti, koje je pokrenulo Povjerenstvo za jednake mogućnosti (EOC), zaprimljeno je 100 000 podnesaka. EOC će sastaviti izvješće s preporukama za promicanje jednakih mogućnosti za lezbijke, homoseksualce, biseksualne, transrodne i interspolne (LGBTI) osobe s pomoću zakonodavstva i praktičnih mjera. U tijeku je preispitivanje hongkonškog zakonodavstva o istospolnim i transrodnim brakovima. Učestali su slučajevi diskriminacije na temelju spolne orijentacije.

Strani radnici u kućanstvu,kojih ima otprilike 300 000, i dalje nemaju odgovarajuću radnu i socijalnu zaštitu. Posebno zabrinjavaju dva postojeća zakona o stranim radnicima u kućanstvu, posebno zahtjev da žive u mjestu rada i pravilo od „dva tjedna”, u skladu s kojim strani radnici u kućanstvu moraju naći posao u roku od dva tjedna od isteka njihova ugovora ili će biti deportirani. U prosincu 2015. Odbor Ujedinjenih naroda protiv mučenja potaknuo je vladu da ukine pravilo od „dva tjedna” i dopusti stranim radnicima u kućanstvu da žive izvan mjesta rada. Organizacije civilnog društva traže uključiva rješenja koja bi obuhvaćala zakonsku odredbu o dnevnom radnom vremenu i/ili prekovremenom radu. Vlada Hong Konga uvela je neke propise, uključujući propise o minimalnoj dopuštenoj plaći (koja je povećana 2015.), slobodan dan u tjednu i gornju granicu za naknadu za zapošljavanje, ali provedba tih propisa još uvijek je upitna.

Trgovanje ljudima i dalje zabrinjava, posebno zato što ne postoji jedinstveni zakonodavni i politički okvir. Vlada Posebnog upravnog područja osnovala je radnu skupinu koja će se baviti tim pitanjem i koja surađuje s EU-om i drugim članovima međunarodne zajednice.

Razvoj događaja u području gospodarstva

Hong Kong je 2015. i dalje dobivao dobre ocjene u nizu globalnih gospodarskih anketa. Prema UNCTAD-u 1 Hong Kong se nalazio na drugom mjestu prema tokovima globalnih izravnih stranih ulaganja (FDI) i 2014. je zabilježio priljev FDI-ja u iznosu od 103 milijarde USD, što je povećanje od 39 % u odnosu na prethodnu godinu. Ispred Hong Konga bila je jedino Kina, a iza njega SAD, Ujedinjena Kraljevina i Singapur. Hong Kong se nalazio na drugome mjestu i u pogledu odljeva (143 milijarde USD), ispred kontinentalne Kine, Japana i Njemačke, a iza SAD-a. Također je zadržao svoje peto mjesto u izvješću Svjetske banke o lakoći poslovanja za 2016. (Doing Business), kao i 2015.

Gospodarstvo Hong Konga skromno se povećalo za 2,4 % u realnim okvirima tijekom 2015. 2 Povećanje se djelomično može pripisati otpornoj domaćoj potražnji, koju podupiru potpuna zaposlenost i rast prihoda. Stopa nezaposlenosti iznosila je 3,3 % ili manje tijekom cijele godine. Inflacija potrošačkih cijena ograničena je tijekom 2015. na 3 %. Lošiji rezultati ostvareni su u pogledu ukupnog izvoza robe i usluga zbog usporavanja kineskog gospodarstva i sporog rasta nekih od glavnih izvoznih tržišta, uključujući EU.

U sektoru turizma nisu ostvareni značajni rezultati. Trend većeg dolaska posjetitelja prekinut je u drugoj polovini godine jer se 2015. broj posjetitelja iz Kine (koji čine više od tri četvrtine ukupnog broja posjetitelja) smanjio za 3 %. To je bio prvi pad otkad su 2003. ublažena pravila o vizama za posjetitelje iz kontinentalne Kine i negativno je utjecao na maloprodajni sektor. Maloprodaja skupocjene robe kao što su nakit, satovi i vrijedni darovi zabilježila je 2015. znatan pad. Lošiji rezultati u sektoru turizma i maloprodaje također su posljedica rasta hongkonškog dolara i pekinškog suzbijanja korupcije. Kinesko državno vijeće odobrilo je u travnju odluku kojom se ograničuju posjeti stanovnika Shenzhena u Hong Kong na jedan posjet tjedno kao pokušaj ublažavanja rastućeg nezadovoljstva u Hong Kongu zbog čestog dolaska stanovnika kontinentalne Kine u kupovinu te kako bi se stvorile prepreke za usporedne trgovce koji žele preći granicu.

Financijski sektor i dalje je cvjetao kao jedan od najvažnijih hongkonških gospodarskih stupova. Hong Kong je 2015. ponovno stekao položaj vodećeg svjetskog tržišta za inicijalne javne ponude (IPO) prikupivši ukupno 260 milijardi USD. 3 . Više od 90 % sredstava prikupljenih u okviru IPO-a prikupila su trgovačka društva iz kontinentalne Kine, a ostatak poduzeća sa sjedištem u Hong Kongu. Iako je središnja vlada uvela neke prijeporne mjere kako bi stavila pod kontrolu nestabilnost svojih burza tijekom nekoliko mjeseci nakon lipnja 2015., Hong Kong se može pohvaliti kao najsigurnije i najučinkovitije tržište za trgovinu kineskim dionicama. Nadalje, Hong Kong je postao najveći offshore centar za RMB tijekom 2015. u pogledu depozita RMB-a 4 i trgovinskih namirenja. Zakonodavci i financijska industrija Hong Konga bili su uvjereni da će grad zadržati svoju prednost u poslovanju RMB-om i da će se uspješno suočiti s izazovom sve većeg tržišnog natjecanja s drugim međunarodnim financijskim centrima.

Sa strane upravljanja, Baselski odbor za nadzor banaka izjavio je u svojoj prvoj ocjeni Hong Konga da je okvir toga grada za rizični kapital i pokrivenost likvidnosti u skladu s Uredbom Basel III. te je Hong Kong zadovoljio u 12 od 13 komponenata ocjene. U pogledu jedne komponente u kojoj se od banaka traži tromjesečno dostavljanje podataka o kapitalu i likvidnosti, odbor je izjavio da je Monetarno tijelo Hong Konga „većinom sukladno”.

Kako bi se ublažili rizici za bankovni sektor, HKMA je 27. veljače uveo novi krug nadzornih mjera za hipoteke na imovini. Unatoč blagoj reakciji tržišta, posebno krajem 2015., predsjednik vlade rekao je da će vlada zadržati mjere čekanja koje se primjenjuju od 2012. i da će nastaviti povećavati opskrbu zemljištem u slučaju nedovoljnih stambenih kapaciteta. U očekivanju rasta kamatnih stopa Savezne rezerve SAD-a, rast cijena nekretnina usporio je u trećem tromjesečju, a u posljednjem tromjesečju 2015. cijene su pale.

Hong Kong i dalje služi kao mjesto za ispitivanje kineske reforme tržišta kapitala,uz uvođenje novih političkih inicijativa. Prekretnica je bio sustav uzajamnog priznavanja sustava fondova između Hong Konga i Kine. Komisija Hong Konga za vrijednosne papire i budućnosnice i Kineska regulatorna komisija za vrijednosne papire potpisali su 22. svibnja Memorandum o regulatornoj suradnji u uzajamnom priznavanju fondova između kontinentalne Kine i Hong Konga. Tim memorandumom dopušta se raspodjela prihvatljivih fondova iz kontinentalne Kine i Hong Konga na oba tržišta putem pojednostavnjenog postupka provjere. Programom bi se moglo uvesti otprilike 850 kineskih fondova na tržište Hong Konga, te otprilike 100 hongkonških fondova na kineska tržišta radi prodaje proizvoda u vrijednosti do 300 milijardi RMB na drugoj strani. Tim ključnim napretkom dodatno su se otvorila kineska tržišta kapitala i ojačan je položaj Hong Konga kao čvorišta za upravljanje imovinom u Aziji. Unatoč manjem kašnjenju, u prosincu, odnosno pet mjeseci nakon službenog pokretanja programa, odobrena je javna ponuda za prva dva paketa od trinaest fondova iz kontinentalne Kine i tri fonda iz Hong Konga.

Prva godina provedbe programa „Shanghai – Hong Kong Stock Connect”, koji je pokrenut u studenome 2014., prošla je u znaku velike nestabilnosti tržišta. Pilot program predstavljao je velik napredak u otvaranju kineskih tržišta kapitala i služio je kao model za burzovne veze između Kine i drugih međunarodnih financijskih centara. Tim se programom ulagačima iz kontinentalne Kine omogućuje bolji pristup međunarodnim tržištima, a međunarodnim ulagačima omogućuje se kupnja dionica kategorije A kineskih trgovačkih društava posredstvom Hong Konga. Tijekom prve godine provedbe programa burzovnog povezivanja obujam trgovine bio je niži od očekivanog. Međutim, to je dijelom bilo posljedica nestabilnosti kineskog burzovnog tržišta u ljeto 2015. Odgođeno je pokretanje sličnog programa sa Shenzhenom (Shenzhen – Hong Kong Stock Connect), koje se očekivalo 2015.

Iako uživa veliku prednost predvodnika na tržištu, Hong Kong je istovremeno izložen inherentnim rizicima kineskih tržišta kapitala u pogledu nestabilnosti i nadzora upravljanja. Nadležna tijela Hong Konga suočavaju se s izazovom upravljanja tim rizikom uz istovremeno iskorištavanje svog povlaštenog položaja. Nadalje, kako Kina bude postupno liberalizirala svoja tržišta kapitala i modernizirala svoj regulatorni okvir, Hong Kong će se suočavati sa sve većim tržišnim natjecanjem s tržišta u Šangaju i Shenzhenu.

Strateška dimenzija gospodarske integracije s Kinom postala je 2015. sve važnija. Hong Kong zauzima položaj platforme koja će pomoći Kini u provedbi njezine strategije globalizacije. On također aktivno istražuje svoju ulogu u nacionalnoj strategiji „Jedan pojas, jedna cesta” 5 (OBOR), koju je 2013. predstavio kineski predsjednik Xi Jinping. Vizija je hongkonške vlade da Posebno upravno područje postane čvorište za upravljanje financiranjem i imovinom te da grad postane centar za rješavanje sporova i arbitražu Azijske banke za ulaganja u infrastrukturu (AIIB). Poslovni sektor Hong Konga potaknut je da iskoristi priliku koju nudi inicijativa OBOR, za koju se očekuje da će dugoročno biti ključni pokretač rasta. Hong Kong je izjavio da se u dogledno vrijeme namjerava pridružiti AIIB-u kao nesuvereni član.

Novi sporazum o trgovini uslugama potpisan je 27. studenoga 2015. u okviru Sporazuma o bližem gospodarskom partnerstvu (CEPA) između vlade Hong Konga i kineskog Ministarstva trgovine. Kad sporazum stupi na snagu 1. lipnja 2016., Kina će se u cijelosti ili djelomično otvoriti uslužnoj industriji Hong Konga u 153 od 160 sektora trgovine uslugama WTO-a. Sporazumom će se postići osnovna liberalizacija trgovine uslugama do kraja 12. petogodišnjeg plana, na što se Kina obvezala 2011. Hong Kong je također u povoljnom položaju da može iskoristiti kineske najpovlaštenije mjere liberalizacije na temelju odredbe sporazuma o „najpovoljnijem tretmanu” 6 . Okvirni sporazum CEPA potpisan je 2003., a između 2004. i 2013. potpisano je deset nadopuna. U prosincu 2014. u Guandongu potpisan je Sporazum iz Guangdonga u okviru CEPA-e za osnovnu liberalizaciju trgovine uslugama s Hong Kongom.

U području vanjskih poslova pregovori o sporazumu o slobodnoj trgovini između Hong Konga i ASEAN-a pokrenuti u srpnju 2014. napredovali su 2015. do petog kruga. Osim CEPA-e s Kinom, Hong Kong je potpisao tri druga sporazuma o slobodnoj trgovini sa svojim trgovinskim partnerima, odnosno Novim Zelandom, Europskim udruženjem slobodne trgovine i Čileom. Hong Kong je 2015. pokrenuo savjetovanje o sporazumu o slobodnoj trgovini s Makaom.

Konkurentnost je jedno od glavnih pitanja u javnom i privatnom sektoru. Vlada i vodeći poduzetnici razgovarali su o mogućnostima jačanja konkurentnosti Hong Konga, a jedna od glavnih tema koje se ponavljaju bile su „inovacije”. Ured za inovacije i tehnologiju, koji je osnovan u studenome 2015., predvodit će inovacijske aktivnosti.

Tijekom 2015. poduzet je niz regulatornih mjera usmjerenih na čuvanje konkurentnog okruženja za poduzetništvo te na usklađivanje regulatornih standarda Hong Konga s međunarodnom praksom. Zakonodavno vijeće donijelo je 10. srpnja prijedlog zakona o osnivanju neovisnog nadležnog tijela za osiguranje kao neovisnog regulatornog tijela za osiguravateljsku industriju koje će zamijeniti Ured povjerenika za osiguranje. Novo tijelo ima proširene ovlasti za zaštitu potrošača i za izravni nadzor posrednika u osiguranju. To je u skladu s međunarodnom praksom u skladu s kojom bi regulatori u financijskom sektoru trebali biti financijski i operativno neovisni o vladi te označava važan napredak.

Na temelju standarda OECD-a donesenog u srpnju 2014. vlada Hong Konga izradila je prijedloge za primjenu zahtjeva za automatsku razmjenu podataka o financijskim računima na Hong Kong s pomoću zakonodavstva. Hong Kong planira početkom 2016. Zakonodavnom vijeću podnijeti prijedlog izmjena zakona kako bi se do kraja 2018. započelo s razmjenama informacija. Međutim, Hong Kong još nije potvrdio da je spreman preuzeti obveze iz sveobuhvatne Multilateralne konvencije o uzajamnoj administrativnoj pomoći u poreznim pitanjima OECD-a / Vijeća Europe te stoga nije pristupio povezanom Multilateralnom sporazumu nadležnih tijela o zajedničkim standardima izvješćivanja, čije su stranke sve države članice EU-a. Multilateralnim sporazumom nadležnih tijela o zajedničkim standardima izvješćivanja osigurava se, podložno jednostavnom postupku bilateralne aktivacije, prikladna pravna osnova za stvarnu i učinkovitu provedbu suradnje u skladu sa standardom OECD-a za automatsku razmjenu informacija o financijskim računima između svih njegovih partnera, čime će se izbjeći dugotrajni bilateralni pregovori.

Vlada je dovršila sve provedbene propise za hongkonški Pravilnik o tržišnom natjecanju, koji je donesen 2012. Pravilnik je stoga stupio na snagu 14. prosinca 2015. Prethodni koraci uključivali su uspostavu Povjerenstva za tržišno natjecanje i Suda za tržišno natjecanje 2013. Hongkonški Pravilnik o tržišnom natjecanju temelji se na pravu EU-a o tržišnom natjecanju. Međutim, kontrola spajanja i preuzimanja nije dio tog pravnog okvira.

Hong Kong planira modernizirati svoje zakonodavstvo o autorskom pravu, koje zaostaje za međunarodnim standardima i sadržava nedostatke koji onemogućuju borbu protiv piratstva na internetu. Ažuriranje postojećeg zakona još je važnije ako Hong Kong želi postati čvorište intelektualnog vlasništva. Prijedlog zakona o autorskom pravu (Izmjena) podnesen je Zakonodavnom vijeću u lipnju 2014. kako bi zakonodavni postupak bio dovršen do kraja 2015. Međutim, prijedlog zakona nije donesen zbog javnih prosvjeda zbog navodnog učinka na slobodu govora i slobodu informiranja, u kombinaciji s taktikom dugih govora u Zakonodavnom vijeću. Hong Kong provodi velike infrastrukturne projekte kako bi se mogao nositi s budućom potražnjom. Dovršetak nekoliko tih projekata, uključujući brzu željeznicu između Hong Konga i Guangzhoua te most između Hong Konga, Zhuhaia i Makaa, bit će odgođen i prekoračit će proračun, što je uzrokovalo burne političke rasprave u Zakonodavnom vijeću. Izgradnja treće uzletno-sletne staze u zračnoj luci u Hong Kongu također je uzrokovala zabrinutost javnosti zbog upravljanja zračnim prostorom i učinka na okoliš. Treću uzletno-sletnu stazu financirat će nadležno tijelo zračne luke i to će uključivati uvođenje naknade za odlazak putnika.

Vlada Hong Konga ažurirala je granicu siromaštva. Siromašnih ima 1 324 800, a stopa siromaštva je 19,6 %. Ublažavanje siromaštva bit će sve veći izazov zbog brzog starenja stanovništva. Na kraju godine Financijsko tajništvo najavilo je da će 1. siječnja 2016. uspostaviti Fond za budućnost (kojem je dodijeljeno početnih 219,7 milijardi HK$) u cilju podupiranja povećanih potreba za potrošnjom u budućnosti. Riječ je o sustavu dugogodišnje štednje te povlačenje sredstava prije 2025. neće biti dopušteno, osim u izvanrednim situacijama.

U području zaštite okoliša objavljen je Plan za uštede energije za 2015. U njemu je utvrđen cilj smanjenja energetskog intenziteta za 40 % do 2025., s posebnim naglaskom na građevinski sektor. Ambiciozniji ciljevi za smanjenje emisija u sektoru energije utvrđeni su u Petom tehničkom memorandumu za dodjelu emisijskih jedinica. Još jedna pozitivna promjena u području zaštite okoliša jest Uredba o kontroli onečišćenja zraka (prekooceanska plovila) (Gorivo na pristaništu), u kojoj je propisana uporaba ekološkog pomorskog goriva za prekooceanska plovila. Otvoreno je podnošenje zahtjeva za fond za recikliranje koji je uspostavila vlada Hong Konga u iznosu od 1 milijarde HK$ te je utvrđeno da će u ožujku 2016. biti isplaćena prva bespovratna sredstva podnositeljima zahtjeva. Fond je najavljen 2014., a Zakonodavno vijeće odobrilo ga je u srpnju 2015. Njime se nastoje povećati količina i kvaliteta materijala za recikliranje i smanjiti pritisak na hongkonška odlagališta otpada. Kad je riječ o klimatskim promjenama, prije ključnih pregovora u Parizu (COP21), u studenome je objavljeno Izvješće o klimatskim promjenama u Hong Kongu za 2015. U izvješću je navedeno da klimatske promjene predstavljaju velik izazov, ali i da bi se borbom protiv njih mogli poboljšati uvjeti života u Hong Kongu.

Bilateralni odnosi i suradnja EU-a i Hong Konga tijekom 2015.

Odnosi EU-a i Hong Konga bili su izvrsni i tijekom 2015. Kao i prethodnih godina, EU je bio drugi najveći trgovinski partner Hong Konga nakon kontinentalne Kine, 7 a Hong Kong je bio EU-ov 15. najveći trgovinski partner za trgovinu robom (ispred mnogo većih trećih partnera kao što su Indonezija, Malezija, Južna Afrika, Tajland i Vijetnam) te među dvadeset najvažnijih partnera u trgovini uslugama.

Bilateralna trgovina robom između EU-a i Hong Konga povećala se te je 2015. dosegla 50 milijardi EUR, uz trgovinski višak EU-a u iznosu od 21 milijarde EUR 8 . Bilateralna trgovina uslugama iznosila je 2014. (posljednji dostupni podaci) 21,5 milijardi EUR uz mali deficit EU-a u iznosu od 0,1 milijarde EUR. EU je još uvijek najveći izvor stranih trgovačkih društava s poslovnim nastanom u Hong Kongu, s ukupno 2 029 trgovačkih društava 9 . Trgovačka društva iz EU-a ključni su dionici u području financijskih i poslovnih usluga te su aktivna u nizu sektora, među ostalima u trgovini, logistici, građevinarstvu i maloprodaji.

Tokovi ulaganja između EU-a i Hong Konga također su vrlo pozitivni. EU je treći najveći izvor izravnih stranih ulaganja u Hong Kongu, nakon britanskog Djevičanskog otočja i kontinentalne Kine. Hong Kong se nalazi među dvadeset najvažnijih ulagača u EU-u. Odljev izravnih stranih ulaganja iz EU-a u Hong Kong iznosio je 2014. (posljednji dostupni podaci) 5,8 milijardi EUR, a priljev izravnih stranih ulaganja iz Hong Konga u EU dosegao je 2,1 milijardu EUR. Hong Kong se 2014. nalazio na 13. mjestu prema neto priljevu izravnih stranih ulaganja, a na 12. mjestu prema vrijednosti odljeva izravnih stranih ulaganja u EU-28 iste godine. Priljev i odljev znatno su se smanjili 2014. u odnosu na 2013. Krajem 2014. vrijednost izravnih stranih ulaganja EU-a u Hong Kong iznosila je 106 milijardi EUR, a vrijednost izravnih stranih ulaganja Hong Konga u EU u istom razdoblju iznosila je 71 milijardu EUR.

Kao platforma za kontinentalnu Kinu, Hong Kong daje gospodarskim subjektima iz EU-a vrlo vrijedne prilike. Budući da je velik broj poduzeća iz EU-a registriran kao „pružatelj usluga u Hong Kongu” na temelju Sporazuma o bližem gospodarskom partnerstvu između Hong Konga i kontinentalne Kine (CEPA), EU je i dalje glavni izvor stranih poduzeća koji iskorištavaju CEPA-u. S obzirom na mogućnosti CEPA-e, EU i Hong Kong složili su se da će istraživati mogućnosti maksimalnog iskorištavanja prilika za poduzeća i ulagače iz EU-a.

Deveti strukturirani dijalog između EU-a i Hong Konga održao se u Hong Kongu 26. studenoga 2015. Dvije strane razgovarale su o nizu predmeta i utvrdile su područja za daljnju suradnju, posebno u području trgovine intelektualnim vlasništvom i njegove zaštite, financijskih usluga, zaštite okoliša i klime, razmjene mladih te istraživanja i inovacija. Dvije strane usuglasile su se da će pojačati ulaganja i trgovinske odnose te istražiti opseg za pokretanje pregovora o ulaganjima. Razmijenile su stajališta o regulatornim pitanjima, uključujući o sigurnosti hrane i javnoj nabavi te su se dogovorile da će nastaviti raditi na boljem razumijevanju uzajamnih izvora zabrinutosti i prioriteta te na boljem pristupu tržištu.

Predstavnici institucija EU-a u više su navrata 2015. posjetili Hong Kong na visokoj razini. Europski povjerenik Lord Jonathan Hill (financijska stabilnost, financijske usluge i unija tržišta kapitala) posjetio ga je u studenome. Sastao se s ministrom financija, Johnom Tsangom, i mnogim drugim dužnosnicima Hong Konga te s europskom poslovnom zajednicom. Čelnici triju nadležnih tijela koja čine Europski sustav financijskog nadzora (Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo, Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala te Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje) posjetili su ga 2015. Posebni predstavnik EU-a za ljudska prava, g. Stavros Lambrinidis, također je posjetio Hong Kong u studenome, kao i izvršni direktor Europskog stabilizacijskog mehanizma, g. Klaus Regling. Predsjednik Europskog istraživačkog vijeća, g. Jean-Pierre Bourguingon, bio je u Hong Kongu u prosincu. Tijekom godine Hong Kong je posjetilo više glavnih direktora Europske komisije i drugih dužnosnika na visokoj razini.

Glavna tajnica vlade Posebnog upravnog područja Hong Kong, gđa. Carrie Lam, posjetila je Bruxelles u svibnju i sastala se s dvoje europskih povjerenika. Ministar financija, g. John Tsang, posjetio je u studenome niz država EU-a. Ministar obrazovanja, g. Eddie Ng Hak-kim, ministar za financijske usluge i financije, profesor KC Chan, i ministar trgovine i gospodarstva, g. Gregory So, također su posjetili Bruxelles 2015. te su se susreli sa svojim kolegama iz EU-a.

U području carine EU i Hong Kong su tijekom 2015. svoju dobru suradnju podigli na novu razinu. U travnju su potpisali akcijski plan za daljnji razvoj carinske suradnje u cilju suzbijanja međunarodne trgovine robom kojom se krše prava intelektualnog vlasništva u cijelom dobavljačkom lancu, među ostalim razmjenom statističkih podataka i podataka o zadržavanju. Šestomjesečni pilot projekt u okviru Akcijskog plana pokrenut je u listopadu u cilju ispitivanja razmjena i analiza navedenih podataka kao i uspostavljenih radnih mehanizama. Pilot projekt usmjeren je na zračni promet i u njemu sudjeluje pet zračnih luka u EU-u (London Heathrow, Paris Roissy CDG, Milano Malpensa, Amsterdam Schiphol i Liège Bierset). Stranke su se u travnju dogovorile da će nastaviti raditi na uspostavi uzajamnog priznavanja ovlaštenih gospodarskih subjekata između EU-a i Hong Konga. EU i Hong Kong nastavili su surađivati u kontekstu pilot projekta Pametnog i sigurnog trgovinskog puta, kojem se Hong Kong pridružio 2013. i čiji je cilj olakšati i osigurati trgovinske putove između Europe i Azije.

Godina 2015. bila je važna godina za odnose između EU-a i Hong Konga u području istraživanja i inovacija. U studenome je postignut povijesni sporazum između Vijeća za istraživačke stipendije Hong Konga i Europske komisije o uspostavi programa suradnje u području istraživanja i inovacija kojim će se omogućiti sufinanciranje istraživača iz Hong Konga u sklopu okvirnog programa EU-a Obzor 2020. Zahvaljujući početnom godišnjem proračunu od 9 milijuna HK$ u korist istraživača iz Hong Konga, programom suradnje pojačat će se odnosi između istraživačkih zajednica EU-a i Hong Konga u područjima od uzajamnog interesa u cilju postizanja vrhunskih znanstvenih i tehničkih rezultata kojima će se pridonijeti novim i inovativnim tehnologijama.

Komisija je 17. lipnja 2015. prvi puta objavila popis jurisdikcija trećih zemalja koje su države članice navele kao nesukladne ili nekooperativne u porezne svrhe u okviru vanjskog programa EU-a protiv izbjegavanja plaćanja poreza na dobit poduzeća u cilju uvođenja veće transparentnosti u nacionalne postupke popisivanja diljem EU-a istovremeno potičući treće zemlje da surađuju s državama članicama u području dobrog upravljanja u poreznim pitanjima. Potpuna objedinjena inačica popisa objavljena je na internetu, a popis jurisdikcija koja se najčešće uvrštavaju priložen je Akcijskom planu Komisije za pravedan i učinkovit sustav oporezivanja dobiti poduzeća u EU-u. Kao odgovor na zabrinutost Hong Konga (i ostalih jurisdikcija), Europska komisija objavila je u listopadu ažurirano izdanje na internetu 10 . To ažurirano izdanje rezultat je aktivnog sudjelovanja mnogih zemalja/jurisdikcija, uključujući Hong Kong, u programu OECD-a za međunarodnu transparentnost i razmjenu informacija te njihovog obvezivanja da će primjenjivati novi globalni standard OECD-a za automatsku razmjenu informacija. U ažuriranom izdanju vidljivo je da je Hong Kong (u tom trenutku) na popis uvrstilo osam država članica, za razliku od deset koje su to prvotno učinile, što je posljedica promjene u načinu na koji države članice ocjenjuju standarde dobrog poreznog upravljanja trećih zemalja, ispravaka nacionalnih popisa i odluke Estonije da u potpunosti povuče svoj nacionalni popis.

Hong Kong je potpisao 13 sveobuhvatnih sporazuma za izbjegavanje dvostrukog oporezivanja (CDTA) i dva sporazuma o razmjeni poreznih podataka s državama članicama EU-a. U tijeku su pregovori s još tri države članice.

Poslovne interese EU-a u Hong Kongu zastupa Europska trgovinska komora (ECC). ECC je krovna komora čije su članice petnaest europskih komora u Hong Kongu i jedna u Makau. ECC vodi otprilike pet sektorskih „poslovnih vijeća” (automobilska industrija;, zaštita trgovačkih marki; energija i okoliš; financijske usluge; informacije, komunikacija i tehnologije). U suradnji s Uredom Europske unije u Hong Kongu i Makau ECC provodi aktivnosti za olakšavanje dijaloga s vladom i promicanje poslovnih interesa EU-a. ECC je nastavio raditi na provedbi programa Europske unije za razmjenu poslovnih informacija (EUBIP), čiji je cilj jačanje gospodarskog partnerstva i poslovne suradnje s Hong Kongom i Makaom te osiguravanje intenzivnijeg i usklađenijeg zastupanja poslovnih interesa EU-a u Hong Kongu i Makau.

EU i diplomatske misije država članica u Hong Kongu nastavili su surađivati na jačanju ugleda EU-a u Hong Kongu. U tu je svrhu Ured EU-a u Hong Kongu organizirao niz „dijaloga” među šefovima misija EU-a, visokim dužnosnicima vlade Hong Konga, Zakonodavnim vijećem i pravosudnim tijelima te drugim vodećim dionicima, među ostalim iz poslovnog sektora.

EU i njegove države članice bili su tijekom 2015. posebno aktivni u području diplomatskih aktivnosti usmjerenih na zaštitu klime u okviru priprema za Okvirnu konvenciju Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (UNFCCC COP21 Pariz) u prosincu. Organiziran je niz događaja, seminara i konferencija u suradnji s nadležnim tijelima Hong Konga, civilnim društvom i poslovnim organizacijama. Usporedno je objavljeno nekoliko mišljenja u glavnim medijima i biltenima s ciljem isticanja ključne važnosti globalnog djelovanja u području klimatskih promjena i pozitivne uloge koju Hong Kong može imati kao velik grad i financijsko čvorište.

Diplomatske misije EU-a i kulturni instituti surađivali su s lokalnim partnerima na mnogim aktivnostima koje uključuju kontakt s ljudima. Vodeći događaji bili su Filmski festival EU-a, Europski paviljon visokog obrazovanja na velikom sajmu obrazovanja i osposobljavanja, Dan jezika EU-a i natjecanje u izradi školskih kalendara. EU se nada da će taj zamah iskoristiti za nastavak suradnje s vladom, civilnim društvom i poslovnim sektorom u cilju promicanja dijaloga o pravima i slobodama.

U okviru Akademskog programa Europske unije u Hong Kongu (EUAP), konzorcija koji obuhvaća Baptističko sveučilište u Hong Kongu, Sveučilište u Hong Kongu, Kinesko sveučilište u Hong Kongu i Sveučilište u Lingnanu, nastavilo se jačanje odnosa između EU-a i Hong Konga u obliku akademske suradnje i umrežavanja s lokalnim, regionalnim i europskim partnerima. EUAP je 2015. pokrenuo niz događaja s temom studija slučaja europskih „pametnih gradova”, a organizirao je i konferencije i seminare, među ostalim o odnosima između EU-a i Kine. EUAP je također bio domaćin simulacije Model Europske unije, u kojoj studenti preuzimaju ulogu čelnika država ili vlada država članica EU-a koji se sastaju u Europskom vijeću.

---------------------------

(1)

1. Vidjeti Izvješće o ulaganjima u svijetu Konferencije UN-a o trgovini i ulaganjima (UNCTAD) iz 2015. (objavljeno 24. lipnja 2015.).

(2)

 Ako nije drukčije navedeno, svi gospodarski pokazatelji koji se odnose na gospodarstvo Hong Konga potječu iz Uprave Hong Konga za popis stanovništva i statistiku.

(3)

Deloitte, 2015 Review and 2016 Outlook of Hong Kong and Chinese Mainland IPO Markets, 21. prosinca 2015.

(4)

Prema HKMA-u, na kraju 2015. ukupni depoziti RMB-a iznosili su 1 010 milijardi RMB (što uključuje depozite klijenata i neplaćene potvrde o depozitima).

(5)

„Silk Road Economic Belt” i „21st Century Maritime Silk Road” glavne su sastavnice inicijative „Jedan pojas, jedna cesta” – razvojne strategije i okvira usmjerenog na povezivanje i suradnju zemalja, posebno zemalja Euroazije. Njezin program posebno obuhvaća izgradnju i poboljšanje infrastrukture u tim zemljama.

(6)

 U odredbi ugovora o „najpovoljnijem tretmanu” navedeno je da se svaki povlašteni tretman koji je Kina odobrila drugim zemljama ili regijama, ako je povoljniji od CEPA-e, proširuje na Hong Kong.

(7)

 Rangiranje se temelji na trgovinskoj statistici koju je objavila Uprava Hong Konga za popis stanovništva i statistiku.

(8)

 Izvor: Eurostat Baza podataka „Comext”

(9)

Izvor: Godišnje istraživanje za 2015. trgovačkih društava u Hong Kongu koja zastupaju matična društva smještena izvan Hong Konga, Uprava Hong Konga za popis stanovništva i statistiku

(10)

 Europska komisija službeno je ažurirala popis EU-a u siječnju 2016. u okviru Paketa mjera protiv izbjegavanja plaćanja poreza.