Bruxelles, 2.10.2015.

COM(2015) 489 final

2013/0309(COD)

KOMUNIKACIJA KOMISIJE
EUROPSKOM PARLAMENTU

na temelju članka 294. stavka 6. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

o

stajalištu Vijeća o donošenju Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju mjera koje se odnose na pristup otvorenom internetu te o izmjeni Direktive 2002/22/EZ o univerzalnoj usluzi i pravima korisnika u vezi s elektroničkim komunikacijskim mrežama i uslugama te Uredbe (EU) br. 531/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. lipnja 2012. o roamingu u javnim pokretnim komunikacijskim mrežama u Uniji

(Tekst značajan za EGP)


2013/0309 (COD)

KOMUNIKACIJA KOMISIJE
EUROPSKOM PARLAMENTU


na temelju članka 294. stavka 6.
Ugovora o funkcioniranju Europske unije

o

stajalištu Vijeća o donošenju Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju mjera koje se odnose na pristup otvorenom internetu te o izmjeni Direktive 2002/22/EZ o univerzalnoj usluzi i pravima korisnika u vezi s elektroničkim komunikacijskim mrežama i uslugama te Uredbe (EU) br. 531/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. lipnja 2012. o roamingu u javnim pokretnim komunikacijskim mrežama u Uniji

(Tekst značajan za EGP)

1.Kontekst

Datum slanja prijedloga Europskom parlamentu i Vijeću (dokument COM(2013) 0627 završna verzija – 2013/0309 (COD)):

12. rujna 2013.

Datum mišljenja Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora:

21. siječnja 2014.

Datum stajališta Europskog parlamenta, prvo čitanje:

3. travnja 2014.

Datum donošenja stajališta Vijeća:

1. listopada 2015.

2.Cilj prijedloga Komisije

Cilj je prijedloga približavanje jedinstvenom tržištu elektroničkih komunikacija. Time bi se građanima i poduzećima trebao omogućiti pristup elektroničkim komunikacijskim uslugama s bilo kojeg mjesta u Europskoj uniji bez prekograničnih ograničenja ili neopravdanih dodatnih troškova. Poduzećima koja pružaju elektroničke komunikacijske mreže i usluge također bi trebalo omogućiti pružanje tih mreža i usluga te upravljanje njima bez obzira na to gdje im je sjedište ili gdje se u EU-u nalaze njihovi korisnici.

Prijedlog Komisije sadržavao je odredbe za uklanjanje određenih uskih grla koja sprječavaju razvoj jedinstvenog tržišta elektroničkih komunikacija. Njime se posebno predvidjelo sljedeće: uspostava jedinstvenog odobrenja EU-a za prekogranične pružatelje usluga, koordinacija dodjela spektra, usklađivanje proizvoda za pristup potrebnih za pružanje usluga elektroničkih komunikacija, usklađivanje pravila koja osiguravaju otvoreni internet, usklađivanje pravila zaštite krajnjih korisnika, mjere postupnog ukidanja dodatnih naknada za roaming i izmjene u načinu upravljanja Tijela europskih regulatora za elektroničke komunikacije.

3.Komentari o stajalištu Vijeća

Vijeće je zauzelo čvrsto stajalište u pogledu ograničavanja područja primjene prijedloga na neutralnost mreže i roaming, što je potvrđeno u pregovorima s Europskim parlamentom. Trebalo bi napomenuti da je iz strategije jedinstvenog digitalnog tržišta, koju je 6. svibnja 2015. najavila Komisija, jasno da će spektar biti dio preispitivanja telekomunikacija koje će se predstaviti u 2016. Stoga je prihvatljivo ograničiti područje primjene nacrta uredbe na roaming i neutralnost mreže. Tim se izborom uzimaju u obzir jasne naznake iz zaključaka Europskog vijeća od 26. lipnja 2015., u kojima se naglašava važnost svih dimenzija strategije Komisije i provođenja ambiciozne reforme telekomunikacijskog okvira, uključujući učinkovitiju koordinaciju spektra.

Općenito se u stajalištu Vijeća podupiru temeljni ciljevi prijedloga Komisije, odnosno ukidanje maloprodajnih dodatnih naknada za roaming i osiguravanje pristupa otvorenom internetu uz istovremeno omogućivanje inovativnih usluga. Međutim, Vijeće unosi neke promjene u pogledu načina ostvarivanja tih ciljeva. Njegove izmjene uključuju određivanje jasnog krajnjeg datuma za dodatne naknade za roaming uz istovremeno osiguravanje održivosti tog ukidanja, posebno odgovarajućim izborom trenutka za preispitivanje veleprodajnih tržišta roaminga i uspostavljanjem odgovarajućeg mehanizma za rješavanje iznimnih i posebnih slučajeva u kojima bi domaći modeli naplate pristojbi bili neodrživi čak i nakon preispitivanja veleprodajnih tržišta roaminga. (Ti se detalji trebaju razraditi u okviru provedbenih mjera Komisije).

U pogledu otvorenog interneta Komisija napominje da se tekstom Vijeća osigurava cilj politike nacrta uredbe, odnosno potvrđivanje prava svakog Europljanina na pristup internetskom sadržaju po svom izboru bez diskriminacije. U isto vrijeme u tekstu se objašnjava da se jednakim postupanjem s prometom omogućuje razumno svakodnevno upravljanje prometom na temelju opravdanih objektivnih tehničkih zahtjeva i neovisno o tome gdje se nalaze početna ili odredišna točka prometa. Nadalje, tekst sadržava zabranu blokiranja, ograničavanja i diskriminacije određenih sadržaja, usluga ili aplikacija, ili njihovih kategorija, uz tri potrebne usko ograničene iznimke, tj. za usklađivanje sa zakonodavstvom EU-a, nacionalnim zakonodavstvima ili mjerama za primjenu takvog zakonodavstva, za potrebe sigurnosti mreže i za upravljanje privremenim ili iznimnim zagušenjem mreže.

Osim toga, u tekstu se utvrđuje da se usluge, osim usluga pristupa internetu, koje su optimizirane za poseban sadržaj, aplikacije ili usluge, mogu pružati pod određenim uvjetima. Ti su uvjeti sljedeći: da je potrebna optimizacija za ispunjavanje zahtjeva u pogledu kvalitete tih sadržaja, aplikacija ili usluga, da se ne stavljaju na tržište ili upotrebljavaju kao zamjena za usluge pristupa internetu, da imaju dostatan kapacitet i da njihovo pružanje ne šteti kvaliteti usluga pristupa internetu za krajnje korisnike.

Nadležna regulatorna tijela imat će odgovornost i obvezu osigurati s pomoću praćenja i provedbe mjera usklađenost s pravilima Uredbe i da prava krajnjih korisnika, uključujući pružatelje sadržaja, usluga i aplikacija, nisu ugrožena.

Taj uravnoteženi pristup učinkovito štiti kvalitetu usluga pristupa internetu ne gušeći pritom inovacije. Naposljetku, prijedlogom se utvrđuju određena prava krajnjih korisnika, koja su potrebna za učinkovitu primjenu odredbi o roamingu i neutralnosti mreže.

Komisija podržava te rezultate.

Nakon neslužbenih trostranih razgovora održanih 23. ožujka 2015., 21. travnja 2015., 2. lipnja 2015. i 29. lipnja 2015. Parlament i Vijeće postigli su privremeni politički dogovor o tekstu.

Vijeće je 8. srpnja 2015. potvrdilo taj politički dogovor te je 1. listopada 2015. donijelo stajalište u prvom čitanju.

4.Zaključak

Budući da se za vrijeme neslužbenih trostranih razgovora raspravljalo o svim izmjenama prijedloga Komisije, Komisija može prihvatiti izmjene koje je Vijeće donijelo u svojem stajalištu u prvom čitanju.