23.2.2016   

HR

Službeni list Europske unije

L 46/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2016/247

оd 17. prosinca 2015.

o dopuni Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu potpore Unije za isporuku i distribuciju voća i povrća, prerađevina voća i povrća te proizvoda od banana u okviru programa voća i povrća u školama

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (1), a posebno njezin članak 24.,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage uredaba Vijeća (EEZ) br. 352/78, (EZ) br. 165/94, (EZ) br. 2799/98, (EZ) br. 814/2000, (EZ) br. 1290/2005 i (EZ) br. 485/2008 (2), a posebno njezin članak 64. stavak 6. točku (a),

budući da:

(1)

Uredbom (EU) br. 1308/2013 zamijenjena je Uredba Vijeća (EZ) br. 1234/2007 (3) i utvrđena su nova pravila u pogledu programa voća i povrća u školama (dalje u tekstu: „program”). Njome se Komisija ujedno ovlašćuje za donošenje delegiranih i provedbenih akata u tom području. Kako bi se osiguralo nesmetano funkcioniranje programa u novom pravnom okviru, potrebno je s pomoću takvih akata donijeti određena pravila. Tim bi se aktima trebala zamijeniti Uredba Komisije (EZ) br. 288/2009 (4), koju bi stoga trebalo staviti izvan snage.

(2)

Cilj je programa kratkoročno i dugoročno povećati konzumaciju voća i povrća te potaknuti zdrave prehrambene navike.

(3)

U skladu s člankom 23. stavkom 2. Uredbe (EU) br. 1308/2013, države članice koje žele sudjelovati u programu na nacionalnoj ili regionalnoj razini dužne su sastaviti prethodnu strategiju za njegovu provedbu i osigurati neophodne prateće mjere. Ako države članice odluče provesti program na regionalnoj razini, trebale bi sastaviti posebnu strategiju za svaku regiju.

(4)

U skladu s člankom 5. stavkom 2. Uredbe Vijeća (EU) br. 1370/2013 (5), Komisija utvrđuje indikativnu dodjelu potpore Unije za isporuku voća i povrća, prerađevina od voća i povrća te proizvoda od banana u okviru programa (dalje u tekstu: „proizvodi”). Kako bi se iskoristio puni potencijal dostupnih sredstava, prikladno je osigurati preraspodjelu nezatražene potpore Unije među državama članicama sudionicama koje su Komisiju obavijestile da su spremne iskoristiti više nego što je za njih predviđeno indikativnom dodjelom potpore Unije.

(5)

Troškovi nastali pri kupnji proizvoda i neki povezani troškovi koji su izravno povezani s provedbom programa trebali bi ispunjivati uvjete za potporu Unije ako su navedeni u strategiji države članice. Međutim, kako bi se održala učinkovitost programa, samo malen postotak potpore trebao bi se dodijeliti za te povezane troškove. Za potrebe financijskog upravljanja i kontrole ti troškovi ne bi trebali premašivati određene pragove.

(6)

U cilju dobrog vođenja, upravljanja proračunom i nadzora trebalo bi odrediti uvjete za dodjelu potpore te za odabir i odobravanje podnositelja zahtjeva za potporu.

(7)

Kako bi se ocijenila učinkovitost programa te omogućio stručni pregled i razmjena najboljih praksi, države članice trebale bi redovito pratiti i ocjenjivati provedbu programa te Komisiji dostaviti dobivene rezultate i podatke.

(8)

Trebale bi se odrediti kazne kako bi se podnositelje zahtjeva odvratilo od prijevara i grube nepažnje.

(9)

U skladu s člankom 23. stavkom 10. Uredbe (EU) br. 1308/2013 javnost mora biti dovoljno upoznata s činjenicom da Unija daje financijski doprinos programu. Za tu svrhu države članice trebale bi imati mogućnost upotrebe plakata koji se može izložiti u obrazovnim ustanovama koje sudjeluju u programu. Taj plakat trebao bi se izraditi u skladu s određenim osnovnim zahtjevima,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Područje primjene

Ovom Uredbom utvrđuju se pravila kojima se dopunjuje Uredba (EU) br. 1308/2013 u pogledu potpore Unije za isporuku i distribuciju voća i povrća, prerađevina voća i povrća te proizvoda od banana (dalje u tekstu: „proizvodi”) djeci te za određene povezane troškove, u okviru programa voća i povrća u školama iz članka 23. te Uredbe (dalje u tekstu: „program”).

Članak 2.

Strategija država članica

1.   Pri izradi strategije iz članka 23. stavka 2. Uredbe (EU) br. 1308/2013 države članice mogu odlučiti na kojoj zemljopisnoj i administrativnoj razini žele provesti program. Ako odluče provesti program na regionalnoj razini, dužne su sastaviti strategiju za svaku regiju.

Država članica koja program provodi na regionalnoj razini dužna je uspostaviti jedinstvenu kontaktnu točku za informiranje i obavješćivanje Komisije.

Strategijom može biti obuhvaćeno razdoblje duže od jedne školske godine u smislu članka 1. stavka 2. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2016/248 (6).

2.   Pratećim mjerama iz članka 23. stavka 2. Uredbe (EU) br. 1308/2013 podupire se distribucija proizvoda i one su izravno povezane s ciljevima Programa. Tim mjerama mogu biti obuhvaćeni i roditelji i nastavnici.

3.   Države članice koje žele sudjelovati u Programu dužne su Komisiji dostaviti svoje strategije do 31. siječnja prije početka školske godine na koju se strategija odnosi.

4.   Ako država članica izmijeni svoju strategiju, dužna je Komisiji dostaviti izmijenjenu strategiju do 31. siječnja one godine koja slijedi nakon izmjene.

Članak 3.

Preraspodjela potpore Unije

1.   Ako države članice ne podnesu zahtjev za potporu Unije do roka iz članka 3. Provedbene uredbe (EU) 2016/248 ili ako zatraže samo dio svoje potpore predviđene indikativnom dodjelom iz članka 23. stavka 5. Uredbe (EU) br. 1308/2013 koja je utvrđena u Prilogu Provedbenoj uredbi (EU) 2016/248, njihova potpora predviđena indikativnom dodjelom ili dio nje koji nije zatražen preraspodjeljuje se onim državama članicama koje su do istog roka obavijestile Komisiju da su spremne iskoristiti više sredstava nego što je predviđeno indikativnom dodjelom.

2.   Preraspodjela je ograničena s obzirom na razinu iskorištenosti potpore iz konačne dodjele Unije za predmetnu državu članicu za školsku godinu koja je završila prije podnošenja zahtjeva. Razina iskorištenosti utvrđuje se na temelju izjava o rashodima poslanih Komisiji do 15. listopada naredne školske godine, u skladu s člankom 10. Provedbene uredbe Komisije (EU) br. 908/2014 (7).

Ograničenja preraspodjele jesu sljedeća:

(a)

kad je iskorištenost potpore iz konačne dodjele 50 % ili manja, ne dodjeljuje se dodatna potpora;

(b)

kad je iskorištenost potpore iz konačne dodjele veća od 50 %, ali nije veća od 75 %, dodatna dodjela potpore ograničena je na najviše 50 % potpore predviđene indikativnom raspodjelom;

(c)

kad je iskorištenost potpore iz konačne dodjele veća od 75 %, dodatna dodjela potpore nije ograničena.

Ta ograničenja ne primjenjuju se tijekom prvih dviju školskih godina u kojima država članica provodi program.

Članak 4.

Prihvatljivi troškovi

1.   Sljedeći su troškovi prihvatljivi za dodjelu potpore Unije:

(a)

trošak proizvoda koji se isporučuju u okviru programa i distribuiraju djeci u obrazovnim ustanovama iz članka 22. Uredbe (EU) br. 1308/2013, uključujući troškove kupnje, najma, zakupa i leasinga opreme koja se upotrebljava za isporuku i distribuciju proizvoda, kako je navedeno u strategiji države članice;

(b)

sljedeći povezani troškovi, koji su izravno povezani s provedbom programa:

i.

troškovi povezani s obvezom praćenja i ocjenjivanja države članice iz članka 8. ove Uredbe;

ii.

troškovi promidžbe programa, čiji je izravni cilj obavješćivanje šire javnosti o programu, uključujući sljedeće:

troškovi izrade plakata iz članka 10. ove Uredbe,

troškovi informativnih kampanja s pomoću radiodifuzije, sredstava elektroničke komunikacije, tiska i sličnih sredstava informiranja,

troškovi informativnih sastanaka, konferencija, seminara i radionica posvećenih informiranju šire javnosti o programu te sličnih događaja,

troškovi informativnih i promidžbenih materijala, npr. pisama, letaka, brošura, proizvoda i slično;

iii.

troškovi pratećih mjera iz članka 2. stavka 2. ove Uredbe, uključujući sljedeće:

troškovi organizacije tečajeva kušanja, pokretanja i održavanja satova vrtlarstva, organizacije posjeta poljoprivrednim gospodarstvima te sličnih aktivnosti u cilju povezivanja djece s poljoprivredom,

troškovi za mjere provedene u cilju obrazovanja djece o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama i pitanjima zaštite okoliša povezanima s proizvodnjom, distribucijom i konzumacijom proizvoda.

2.   Ako se prijevoz i distribucija proizvoda fakturiraju zasebno, takvi troškovi prihvatljivi su za dodjelu potpore Unije samo ako ne premašuju 3 % troškova za proizvode.

Ako se proizvodi besplatno isporučuju u obrazovne ustanove, troškovi prijevoza i distribucije tih proizvoda mogu biti prihvatljivi za potporu Unije na temelju računa do gornje granice koja se utvrđuje u strategiji države članice.

3.   Troškovi promidžbe i pratećih mjera ne financiraju se ni iz jednog drugog programa potpore Unije.

4.   Porez na dodanu vrijednost (PDV) i rashodi u vezi s troškovima za osoblje nisu prihvatljivi za potporu Unije ako se ti troškovi osoblja financiraju iz javnih sredstava države članice.

5.   Ukupni iznos prihvatljivih troškova promidžbe ne premašuje 5 % godišnjih sredstava iz konačne dodjele iz članka 23. stavka 5. Uredbe (EU) br. 1308/2013 za svaku predmetnu državu članicu.

Ukupni iznos prihvatljivih troškova kupnje, najma, zakupa i leasinga opreme te nadzora i ocjenjivanja ne premašuje 10 % godišnjih sredstava iz konačne dodjele za svaku predmetnu državu članicu.

Ukupni iznos prihvatljivih troškova pratećih mjera ne premašuje 15 % godišnjih sredstava iz konačne dodjele za svaku predmetnu državu članicu.

Članak 5.

Opći uvjeti za dodjelu potpore i odabir podnositelja zahtjeva za potporu

1.   Potpora odobrena državi članici u okviru programa dodjeljuje se podnositeljima zahtjeva koji su nadležnom tijelu podnijeli zahtjev za potporu u vezi s provedbom jedne od sljedećih aktivnosti ili više njih:

(a)

isporuka i/ili distribucija proizvoda djeci u obrazovnim ustanovama u okviru programa;

(b)

mjere praćenja i ocjenjivanja;

(c)

promidžba;

(d)

prateće mjere.

Zahtjeve za potporu podnose samo podnositelji koji su odobreni u skladu s člankom 6.

2.   Države članice podnositelje zahtjeva odabiru među sljedećim tijelima:

(a)

obrazovne ustanove;

(b)

obrazovna tijela;

(c)

isporučitelji i/ili distributeri proizvoda;

(d)

organizacije koje djeluju u ime jedne obrazovne ustanove/obrazovnog tijela ili više njih te su posebno osnovane za tu svrhu;

(e)

sva druga javna ili privatna tijela uključena u upravljanje aktivnostima iz stavka 1. ili u njihovo izvođenje.

Članak 6.

Uvjeti za odobravanje podnositelja zahtjeva za potporu

1.   Podnositelje zahtjeva za potporu odobrava nadležno tijelo države članice u kojoj se nalazi obrazovna ustanova kojoj se isporučuju proizvodi i/ili u kojoj se distribuiraju proizvodi. Za odobrenje podnositelj zahtjeva mora se u pisanom obliku obvezati na sljedeće:

(a)

osiguravanje da su proizvodi koje financira Unija u okviru programa na raspolaganju za konzumaciju djeci u obrazovnim ustanovama za koje se prijavljuju za potporu;

(b)

upotreba potpore dodijeljene za praćenje i ocjenjivanje, promidžbu te prateće mjere u skladu s ciljevima programa;

(c)

povrat neopravdano primljene potpore za predmetne količine ako se ustanovi da ti proizvodi nisu distribuirani djeci ili da nisu prihvatljivi za potporu Unije;

(d)

povrat neopravdano primljene potpore za prateće mjere ako se ustanovi da te mjere nisu pravilno provedene;

(e)

dostava popratne dokumentacije nadležnim tijelima na zahtjev;

(f)

dopuštanje svake provjere koju odredi nadležno tijelo, a posebno kontrole evidencije i fizičke inspekcije.

2.   Kad je riječ o zahtjevima za potporu koji se odnose na isporuku i distribuciju proizvoda, podnositelji zahtjeva dodatno se u pisanom obliku moraju obvezati da će voditi evidenciju o nazivima i adresama obrazovnih ustanova ili, ako je prikladno, obrazovnih tijela, te o proizvodima i količinama prodanim ili isporučenim tim ustanovama ili tijelima.

3.   Kad je riječ o zahtjevima za potporu koji se odnose na praćenje, ocjenjivanje ili promidžbu, primjenjuje se samo stavak 1. točke (b) i (e).

4.   Kad je riječ o zahtjevima za potporu koji se odnose na prateće mjere, primjenjuje se samo stavak 1. točke (b), (d), (e) i (f). Osim toga, nadležno tijelo može odrediti bilo kakve pisane obveze za podnositelja zahtjeva, a posebno u pogledu sljedećeg:

(a)

prateće mjere koje se provode u školama ako te škole nisu podnositelji zahtjeva;

(b)

prateće mjere koje obuhvaćaju distribuciju proizvoda.

Članak 7.

Suspenzija i povlačenje odobrenja

Ako odobreni podnositelj zahtjeva ne poštuje obveze iz ove Uredbe, nadležno tijelo suspendira odobrenje podnositelja za razdoblje od jednog mjeseca do dvanaest mjeseci ili ga povlači, ovisno o ozbiljnosti nepoštovanja i u skladu s načelom proporcionalnosti.

Takve mjere ne poduzimaju se u slučajevima iz članka 64. stavka 2. točaka (a) do (d) Uredbe (EU) br. 1306/2013 ili ako nepoštovanje nije bilo znatno.

Na zahtjev podnositelja zahtjeva te ako su razlozi za povlačenje odobrenja otklonjeni, nadležno tijelo može ponovno odobriti podnositelja zahtjeva najmanje 12 mjeseci od dana kad su razlozi za povlačenje odobrenja otklonjeni.

Članak 8.

Praćenje i ocjenjivanje

1.   Države članice osiguravaju prikladne strukture i obrasce kako bi se osiguralo godišnje praćenje provedbe programa.

2.   Države članice ocjenjuju provedbu programa kako bi se ocijenila njegova učinkovitost u odnosu na ciljeve.

3.   Ako država članica Komisiji ne dostavi izvješće o ocjeni s rezultatima ocjenjivanja iz stavka 2. ovog članka do roka iz članka 6. stavka 2. Provedbene uredbe (EU) 2016/248, iznos potpore u sljedećoj konačnoj dodjeli smanjuje se na sljedeći način:

(a)

za 5 % ako se rok prekorači za 1 do 30 dana;

(b)

za 10 % ako se rok prekorači za 31 do 60 dana.

Ako se rok prekorači za više od 60 dana, iznos potpore u konačnoj dodjeli smanjuje se za 1 % za svaki dodatni dan, što se izračunava na temelju preostalog iznosa.

Članak 9.

Kazne

U slučaju nepravilnih plaćanja koja nisu uzrokovana očitim pogreškama te u slučaju prijevare ili grube nepažnje za koje je odgovoran podnositelj zahtjeva, podnositelj zahtjeva uz nadoknadu neopravdano isplaćenih iznosa plaća iznos jednak razlici između prvotno isplaćenog iznosa i iznosa na koji ima pravo.

Članak 10.

Plakat Unije „Program voća i povrća u školama”

Za potrebe članka 23. stavka 10. Uredbe (EU) br. 1308/2013, države članice mogu upotrebljavati plakat koji ispunjuje osnovne zahtjeve utvrđene u Prilogu ovoj Uredbi i koji je trajno smješten na jasno vidljivu i čitljivu mjestu na glavnom ulazu u obrazovnu ustanovu koja sudjeluje u programu.

Članak 11.

Stavljanje izvan snage

Uredba (EZ) br. 288/2009 stavlja se izvan snage.

Članak 12.

Stupanje na snagu i primjena

Ova Uredba stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se na potpore za školsku godinu 2016./2017. i naredne školske godine.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 17. prosinca 2015.

Za Komisiju

Predsjednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 671.

(2)  SL L 347, 20.12.2013., str. 549.

(3)  Uredba Vijeća (EZ) br. 1234/2007 od 22. listopada 2007. o uspostavljanju zajedničke organizacije poljoprivrednih tržišta i o posebnim odredbama za određene poljoprivredne proizvode (Uredba o jedinstvenom ZOT-u) (SL L 299, 16.11.2007., str. 1.).

(4)  Uredba Komisije (EZ) br. 288/2009 od 7. travnja 2009. o utvrđivanju detaljnih pravila za primjenu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1234/2007 u pogledu potpore Zajednice za dostavu voća i povrća, prerađevina voća i povrća i proizvoda od banana za djecu u obrazovnim ustanovama u okviru Programa distribucije voća u školama (SL L 94, 8.4.2009., str. 38.).

(5)  Uredba Vijeća (EU) br. 1370/2013 od 16. prosinca 2013. o utvrđivanju mjera za određivanje određenih potpora i subvencija vezanih uz zajedničku organizaciju tržišta poljoprivrednih proizvoda (SL L 346, 20.12.2013., str. 12.).

(6)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2016/248 od 17. prosinca 2015. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu potpore Unije za isporuku i distribuciju voća i povrća, prerađevina voća i povrća te proizvoda od banana u okviru programa voća i povrća u školama te o utvrđivanju indikativne dodjele te potpore (Vidjeti str. 8. ovog Službenog lista).

(7)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 908/2014 od 6. kolovoza 2014. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu agencija za plaćanje i drugih tijela, financijskog upravljanja, poravnanja računa, pravila o kontroli, jamstava i transparentnosti (SL L 255, 28.8.2014., str. 59.).


PRILOG

Osnovni zahtjevi za plakat iz članka 10.

Veličina plakata: format A3 ili veći

Slova: veličine 1 cm ili veća

Naslov: „Program voća i povrća u školama” Europske unije

Sadržaj: barem sljedeći tekst:

„Naš(a) [navesti vrstu obrazovne ustanove (npr. vrtić/predškola/škola)] sudjeluje u ‚Programu voća i povrća u školama’ Europske unije uz njezinu financijsku potporu.”

Plakat mora sadržavati amblem Unije.