11.9.2013   

HR

Službeni list Europske unije

L 242/12


PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE

оd 10. rujna 2013.

o odobrenju Daimlerova sustava oblaganja pretinca motora kao inovativne tehnologije za smanjivanje emisija CO2 iz novih osobnih automobila u skladu s Uredbom (EZ) br. 443/2009 Europskog parlamenta i Vijeća

(Tekst značajan za EGP)

(2013/451/EU)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 443/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. o utvrđivanju standardnih vrijednosti emisija za nove osobne automobile u okviru integriranog pristupa Zajednice smanjenju emisija CO2 iz lakih vozila (1), a posebno njezin članak 12. stavak 4.,

budući da:

(1)

Proizvođač Daimler AG („podnositelj zahtjeva”) podnio je 15. veljače 2013. zahtjev za odobrenje sustava oblaganja pretinca motora kao inovativne tehnologije. Potpunost zahtjeva ocijenjena je u skladu s člankom 4. Provedbene uredbe Komisije (EU) br. 725/2011 (2). Komisija je ustanovila da izvornom zahtjevu nedostaju neke relevantne informacije te je od podnositelja zahtjeva zatražila da dopuni zahtjev. Podnositelj zahtjeva je 17. travnja 2013. dostavio potrebne informacije. Ustanovljeno je da je zahtjev potpun i razdoblje kojim Komisija raspolaže za njegovu ocjenu započelo je na dan nakon datuma službenog primitka zahtjeva, tj. 18. travnja 2013.

(2)

Zahtjev je ocijenjen u skladu s člankom 12. Uredbe (EZ) br. 443/2009, Provedbenom uredbom (EU) br. 725/2011 i Tehničkim smjernicama za pripremu zahtjevâ za odobrenje inovativnih tehnologija u skladu s Uredbom (EZ) br. 443/2009 (Tehničke smjernice) (3).

(3)

Zahtjev se odnosi na sustav oblaganja pretinca motora kojim se omogućuje smanjenje gubitka topline nakon isključivanja vozila brtvljenjem pretinca motora i zatvaranjem otvora rešetki žaluzine hladnjaka. Pohranjenom toplinom omogućuje se odgođeno hlađenje pogonskog sklopa. Potrošnja goriva i emisije CO2 vozila nakon ponovnog pokretanja smanjeni su zbog manjeg trenja uzrokovanog višom temperaturom pogonskog sklopa.

(4)

Komisija je ustanovila da informacije dostavljene u zahtjevu pokazuju kako su ispunjeni uvjeti i kriteriji iz članka 12. Uredbe (EZ) br. 443/2009 i članaka 2. i 4. Provedbene uredbe (EU) br. 725/2011.

(5)

Podnositelj zahtjeva pokazao je da zastupljenost na tržištu sustava oblaganja pretinca motora onog tipa koji je opisan u zahtjevu tijekom 2009. nije prekoračivala prag naveden u članku 2. stavku 2. točki (a) Provedbene uredbe (EU) br. 725/2011. Ta je tvrdnja ujedno potkrijepljena pratećim izvješćem o provjeri. Na temelju toga, Komisija je ustanovila da treba smatrati da sustav oblaganja pretinca motora koji je dostavio podnositelj zahtjeva zadovoljava kriterije prihvatljivosti navedene u članku 2. stavku 2. točki (a) Provedbene uredbe (EU) br. 725/2011.

(6)

Kako bi se ustanovilo koliku će uštedu CO2 ta inovativna tehnologija omogućiti kada bude ugrađena u vozilo, potrebno je definirati standardno vozilo u odnosu na koje će se uspoređivati učinkovitost vozila opremljenog inovativnom tehnologijom, kao što je određeno člancima 5. i 8. Provedbene uredbe (EU) br. 725/2011. Komisija smatra da je primjereno odgovarajućom standardnom tehnologijom smatrati ekološki inovativno vozilo bez oblaganja pretinca motora.

(7)

Podnositelj zahtjeva dostavio je detaljnu metodologiju za ispitivanje smanjenja CO2. Ta se metodologija sastoji od testova na ispitnom stolu s valjcima kojima se određuje korist od toplog pokretanja (HSB). Ta korist pojavljuje se kada se primjenjuje oblaganje pretinca motora. Uključuje formule koje su u skladu s formulama opisanim u Tehničkim smjernicama za pojednostavljeni pristup u pogledu oblaganja pretinca motora. Komisija smatra da će metodologija ispitivanja osigurati rezultate ispitivanja koji su provjerljivi, ponovljivi i usporedivi i da je sposobna na realističan način pokazati koristi inovativne tehnologije za emisije CO2, s velikim statističkim značajem u skladu s člankom 6. Provedbene uredbe (EU) br. 725/2011.

(8)

S obzirom na to, Komisija smatra da je podnositelj zahtjeva na zadovoljavajući način pokazao da smanjenje emisije koje se postiže inovativnom tehnologijom iznosi najmanje 1 g CO2/km.

(9)

Budući da učinci smanjenog hlađenja motora koji su rezultat oblaganja pretinca motora nisu obuhvaćeni standardiziranim ispitnim ciklusom koji je utvrđen u Uredbi (EZ) br. 715/2007 Europskog parlamenta i Vijeća (4) i Uredbi Komisije (EZ) br. 692/2008 (5), Komisija se uvjerila da oblaganje pretinca motora nije obuhvaćeno standardiziranim ispitnim ciklusom.

(10)

Komisija je utvrdila da je izvješće o provjeri pripremilo društvo TÜV NORD Mobilität GmbH & Co. KG, koje je nezavisno ovlašteno tijelo i ono podržava rezultate navedene u zahtjevu.

(11)

Na temelju toga Komisija zaključuje da nema primjedbi u vezi s odobrenjem predmetne inovativne tehnologije.

(12)

Svaki proizvođač koji želi imati koristi od smanjenja specifičnih emisija CO2 kako bi zadovoljio svoj specifični cilj u pogledu emisija pomoću ušteda CO2 zbog korištenja inovativne tehnologije odobrene ovom Odlukom trebao bi se, u skladu s člankom 11. stavkom 1. Provedbene uredbe (EU) br. 725/2011, pozvati na ovu Odluku u svom zahtjevu za certifikat o EZ homologaciji za dotična vozila,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

1.   Daimlerov sustav oblaganja pretinca motora odobrava se kao inovativna tehnologija u smislu članka 12. Uredbe (EZ) br. 443/2009.

2.   Smanjenje emisija CO2 koje je omogućeno uporabom Daimlerova sustava oblaganja pretinca motora iz stavka 1. određuje se korištenjem metodologije navedene u Prilogu.

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu dvadesetoga dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 10. rujna 2013.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 140, 5.6.2009., str. 1.

(2)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 725/2011 od 25. srpnja 2011. o uspostavljanju postupka za odobravanje i certifikaciju inovativnih tehnologija za smanjenje emisija CO2 iz osobnih automobila (SL L 194, 26.7.2011., str. 19.).

(3)  http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars/docs/guidelines_en.pdf.

(4)  Uredba (EZ) br. 715/2007 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2007. o homologaciji tipa motornih vozila u odnosu na emisije iz lakih osobnih i gospodarskih vozila (Euro 5 i Euro 6) i pristupu podacima za popravke i održavanje vozila (SL L 171, 29.6.2007., str. 1.).

(5)  Uredba Komisije (EZ) br. 692/2008 od 18. srpnja 2008. o provedbi i izmjeni Uredbe (EZ) br. 715/2007 Europskog parlamenta i Vijeća o homologaciji motornih vozila s obzirom na emisije iz lakih osobnih i teretnih vozila (Euro 5 i Euro 6) i dostupnosti podataka za popravke i održavanje vozila (SL L 199, 28.7.2008., str. 1.).


PRILOG

Metodologija za određivanje smanjenja emisija CO2 zahvaljujući uporabi Daimlerova sustava oblaganja pretinca motora u vozilu M1

1.   UVOD

Kako bi se odredilo smanjenje CO2 koje se može pripisati uporabi Daimlerova sustava oblaganja pretinca motora u vozilu M1, potrebno je ustanoviti sljedeće:

(a)

postupak ispitivanja koji treba slijediti kako bi se ustanovile krivulje hlađenja ekološki inovativnog vozila s oblaganjem pretinca motora i bez njega;

(b)

postupak ispitivanja koji treba slijediti kako bi se odredila korist od toplog pokretanja (HSB) ekološki inovativnog vozila;

(c)

formule za izračunavanje koeficijenata varijacija;

(d)

formule za izračunavanje ušteda CO2;

(e)

određivanje ušteda CO2 za certificiranje od strane ovlaštenih tijela za homologaciju.

2.   ODREĐIVANJE KRIVULJA HLAĐENJA

Krivulje hlađenja eksperimentalno se određuju za standardna i za ekološki inovativna vozila. Krivulje se primjenjuju na varijante vozila s istim kapacitetima topline, pakiranjem spremnika za motor i izolacijom topline motora kao što su oni koji postoje u standardnom vozilu i ekološki inovativnom (EI) vozilu. Eksperimentalni testovi uključuju kontinuirana mjerenja reprezentativnih temperatura sredstava za hlađenje pomoću termopara pri stalnoj temperaturi okoline od barem 14 °C tijekom 24 sata. Motor treba biti zagrijan do maksimalne temperature rashlađivača prije prekida dovoljnog broja uzastopnih Novih europskih voznih ciklusa (NEDC) koji su specificirani u točki 3.

Nakon pretkondicioniranja, za isključenje svih pumpi i ventilatora potrebno je isključiti paljenje i izvući ključ iz paljenja. Poklopac automobila treba biti potpuno zatvoren. Eventualni umjetni ventilacijski sustavi u ispitnoj napravi trebaju biti isključeni. Rezultirajuće krivulje mjerenja trebaju biti usklađene prema matematičkom pristupu opisanom u formuli 1.

Formula 1.: Formula

pri čemu je

T(t)

:

temperatura tijekom vremena [°C]

TO

:

temperatura motora kada radi [°C]

TA

:

temperatura okoline [°C]

d

:

konstanta smanjenja [1/h]

Za usklađivanje te dvije krivulje koristit će se metoda najmanjih kvadrata. Kako bi se to postiglo, podaci mjerenja temperature tijekom prvih 20 minuta nakon isključivanja motora ne uzimaju se u obzir zbog netipičnog ponašanja temperature rashlađivača nakon isključivanja sustava rashlađivanja.

3.   ODREĐIVANJE KORISTI OD TOPLOG POKRETANJA (HSB)

Korist od toplog pokretanja ekološki inovativnog vozila određuje se eksperimentalno. Ta vrijednost opisuje razliku u emisijama CO2 između ispitivanja NEDC-a pri hladnom pokretanju i pri toplom pokretanju u odnosu na rezultat pri hladnom pokretanju:

Formula 2.: Formula

pri čemu je:

HSB

:

korist od toplog pokretanja

CO2(hot)

:

emisije CO2 ispitivanja NEDC-a pri toplom pokretanju [g CO2/km]

CO2 (14 °C)

:

emisije CO2 ispitivanja NEDC-a pri hladnom pokretanju [g CO2/km]

Temperature rashlađivača na početku ispitivanja pri hladnom pokretanju i temperatura okoline u ispitnoj napravi ne smiju biti niže od 14 °C. Ispitivanje NEDC-a pri toplom pokretanju treba provesti nakon ispitivanja NEDC-a pri hladnom pokretanju. Između ispitivanja NEDC-a pri hladnom pokretanju i ispitivanja NEDC-a pri toplom pokretanju moguće je provesti jedno ili dva pretkondicionirajuća ispitivanja NEDC-a. Potrebno je osigurati i dokumentirati da varijacija razine napunjenosti (SOC) (na primjer, s pomoću signala regulatora mrežnih područja) baterije pokretača nakon svakog ispitivanja bude unutar 5 %. Cijeli postupak ispitivanja treba ponoviti barem dva puta. Treba izračunati aritmetičke sredine rezultata CO2 pri hladnom pokretanju i toplom pokretanju te odgovarajuće koeficijente varijacije tih sredina. Cijeli postupak ispitivanja ponavlja se sve dok su koeficijenti varijacije obje aritmetičke sredine ispod 1 % (vidjeti točku 4.).

4.   IZRAČUNAVANJE KOEFICIJENATA VARIJACIJE ARITMETIČKIH SREDINA

Koeficijenti varijacije aritmetičkih sredina izračunavaju se na temelju sljedeće formule:

Formula 3.: Formula

cv

:

koeficijent varijacije;

Formula

:

standardna devijacija aritmetičke sredine [g CO2/km];

Formula

:

aritmetička sredina [g CO2/km];

i

Formula 4.: Formula

Formula

:

standardna devijacija aritmetičke sredine [g CO2/km];

xi

:

izmjerena vrijednost [g CO2/km];

Formula

:

aritmetička sredina [g CO2/km];

n

:

broj mjerenja.

5.   FORMULE ZA IZRAČUNAVANJE UŠTEDA CO2

Relativni potencijal smanjenja CO2 ΔCO2(t) za različita vremena parkiranja izračunava se na temelju formule 5. sa sljedećim ulaznim podacima:

konstanta smanjenja ekološki inovativnog vozila bez oblaganja pretinca motora (standardno vozilo): dB [1/h]. Ta se vrijednost izračunava na temelju formule 1.,

konstanta smanjenja ekološki inovativnog vozila s oblaganjem pretinca motora: dE [1/h]. Ta se vrijednost izračunava na temelju formule 1.,

korist od toplog pokretanja: HSB. Ta se vrijednost izračunava na temelju formule 2.,

distribucija vremena parkiranja (udio u zaustavljanjima vozila): SVS. Koristi se tablica 2. (koja slijedi),

vrijednost homologacije CO2: TACO2 [g CO2/km], tj. kombinirane emisije mase CO2.

Formula 5.: Formula

Rezultati izračuna nalaze se u sljedećoj tablici 1.:

Tablica 1.

Relativni potencijal smanjenja CO2, ΔCO2(t) za različita vremena parkiranja

Vrijeme parkiranja [h]

0,5

1,5

2,5

3,5

4,5

5,5

6,5

7,5

8,5

9,5

10,5

11,5

ΔCO2(t) [%]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vrijeme parkiranja [h]

12,5

13,5

14,5

15,5

16,5

17,5

18,5

19,5

20,5

21,5

22,5

23,5

ΔCO2(t) [%]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukupne uštede CO2 ponderirane vremenima parkiranja (pt) izračunavaju se na temelju formule 6. (1).

Formula 6.: Formula

u kojoj se koriste vrijednosti vremena parkiranja [h] i SVS-a [%] iz tablice 2.:

Tablica 2.

Distribucija vremena parkiranja (udio u zaustavljanjima vozila)

Vrijeme parkiranja [h]

0,5

1,5

2,5

3,5

4,5

5,5

6,5

7,5

8,5

9,5

10,5

11,5

SVS [%]

36

13

6

4

2

2

1

1

3

4

3

1

Vrijeme parkiranja [h]

12,5

13,5

14,5

15,5

16,5

17,5

18,5

19,5

20,5

21,5

22,5

23,5

SVS [%]

1

3

3

2

1

1

1

1

1

1

1

1

Uštede CO2 izračunavaju se množenjem vrijednosti homologacije (kombinirane emisije mase CO2) s faktorom x (2). Vrijednost faktora x jednaka je vrijednosti izraza Formula iz formule 6.

Kada je postojeća vrsta vozila opremljena inovativnom tehnologijom, koristi se sljedeća formula:

Formula 7.: Formula

pri čemu je:

CCO2

:

uštede CO2 [g CO2/km]

TACO2 standardno vozilo

:

vrijednost homologacije ekološki inovativnog vozila bez oblaganja pretinca motora [g CO2/km]

Kada je inovativna tehnologija ugrađena u novu vrstu vozila i kada je vrijednost homologacije CO2 određena s ugrađenom inovativnom tehnologijom, koristi se sljedeća formula za izračunavanje uštede CO2:

Formula 8.: Formula

pri čemu je:

CCO2

:

uštede CO2 [g CO2/km]

TACO2 nova vrsta vozila

:

vrijednost homologacije nove vrste vozila opremljene inovativnom tehnologijom [g CO2/km]

6.   OZNAKA EKOLOŠKE INOVACIJE KOJU TREBA UNIJETI U HOMOLOGACIJSKU DOKUMENTACIJU

U svrhu određivanja opće oznake ekološke inovacije koja će se koristiti u relevantnim homologacijskim dokumentima u skladu s prilozima I., VIII. i IX. Direktivi 2007/46/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (3), pojedinačna oznaka koju treba koristiti za inovativnu tehnologiju odobrenu u skladu s ovom Odlukom je „3”.

Primjerice, u slučaju uštede od ekoloških inovacija koje su certificirala njemačka homologacijska tijela, oznaka ekološke inovacije je „e1 3”.


(1)  U formuli 6., TACO2 je vrijednost homologacije za standardno vozilo.

(2)  U skladu s točkom 8.5. Tehničkih smjernica.

(3)  Direktiva 2007/46/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 5. rujna 2007. o uspostavi okvira za homologaciju motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila (Okvirna direktiva) (SL L 263, 9.10.2007., str. 1.).