05/Sv. 003

HR

Službeni list Europske unije

205


32004D0689


L 314/8

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

04.10.2004.


ODLUKA VIJEĆA

od 4. listopada 2004.

o uspostavi Odbora za socijalnu sigurnost i stavljanju izvan snage Odluke 2000/436/EZ

(2004/689/EZ)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegov članak 144.,

uzimajući u obzir prijedlog Komisije,

uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta (1),

budući da:

(1)

U svojoj Komunikaciji „Usklađena strategija modernizacije socijalne sigurnosti” od 14. srpnja 1999. Komisija je dala prijedloge za jačanje suradnje na polju socijalne sigurnosti, između ostalog osnivanjem skupine visokih dužnosnika.

(2)

U Rezoluciji od 16. veljače 2000. Europski parlament je pozdravio Komisijino priopćenje i osnivanje takve skupine.

(3)

U zaključcima od 17. prosinca 1999. o jačanju suradnje u procesu modernizacije i poboljšanja socijalne sigurnosti (2) Vijeće je poduprlo Komisijin prijedlog da se ta mjera provede uspostavom mehanizma pojačane suradnje na kojoj bi radila skupina visokih dužnosnika. Vijeće je naglasilo da bi ta suradnja trebala obuhvatiti sve oblike socijalne sigurnosti i da bi trebala pomoći državama članicama da, tamo gdje je to potrebno, poboljšaju i ojačaju svoje sustave socijalne sigurnosti u skladu s nacionalnim prioritetima. Također je podsjetilo da se ustrojstvo i financiranje sustava socijalne sigurnosti nalazi u nadležnosti država članica i potvrdilo četiri opća cilja koje je utvrdila Komisija u kontekstu općega izazova modernizacije sustava socijalne sigurnosti, a to su: učiniti rad isplativim i prihod sigurnim, postići sigurnost mirovina i održivost mirovinskih sustava, promicati socijalnu uključenost, osigurati visoku kvalitetu i održivost zdravstvene zaštite; ono je također naglasilo da u svim aktivnostima usmjerenim na ostvarivanje ta četiri cilja treba provesti usuglašavanje u pogledu ravnopravnosti žena i muškaraca. I na kraju, Vijeće je potvrdilo da su aspekti vezani uz financiranje zajednički svim tim ciljevima.

(4)

Europsko vijeće je u svojim zaključcima sa zasjedanja u Lisabonu 23. i 24. ožujka 2000. priznalo važnost socijalne sigurnosti za daljnji razvoj i modernizaciju aktivne i dinamične socijalne države u Europi i pozvalo Vijeće da ojača suradnju između država članica razmjenom iskustava i najboljih praksi na temelju poboljšanih informacijskih mreža.

(5)

Europsko je vijeće u Nici, kao i više puta na svojim kasnijim zasjedanjima, pohvalilo rad Odbora za socijalnu sigurnost u promicanju političke razmjene o pitanjima socijalne sigurnosti u Zajednici.

(6)

Odbor za socijalnu sigurnost uspostavljen Odlukom Vijeća 2000/436/EZ od 29. lipnja 2000. (3) nedvojbeno se pokazao korisnim kao savjetodavno tijelo Vijeća i Komisije te aktivno pridonio razvoju otvorene metode koordinacije koja je utvrđena na zasjedanju Europskoga vijeća u Lisabonu.

(7)

Stupanjem na snagu Ugovora iz Nice 1. veljače 2003. postojeći Odbor za socijalnu sigurnost bi se trebalo zamijeniti istoimenim odborom s dodatnim zadaćama, koji će nastaviti rad koji je započeo spomenuti Odbor. Stoga bi Odluku 2000/436/EZ trebalo staviti izvan snage s danom kad novi Odbor za socijalnu sigurnost preuzme svoje funkcije,

ODLUČILO JE:

Članak 1.

1.   Ovim se, uz potpuno pridržavanje odredaba Ugovora i uzimajući u obzir ovlasti institucija i tijela Zajednice, uspostavlja odbor sa savjetodavnom ulogom, Odbor za socijalnu sigurnost (dalje u tekstu Odbor), u svrhu promicanja suradnje između država članica odnosno između država članica i Komisije u pitanjima socijalne sigurnosti.

2.   Odbor ima sljedeće zadaće:

(a)

pratiti socijalno stanje i razvoj politike socijalne sigurnosti u državama članicama i Zajednici;

(b)

promicati razmjenu informacija, iskustava i dobrih praksi između država članica odnosno između država članica i Komisije;

(c)

ne dovodeći u pitanje članak 207. Ugovora, sastavljati izvješća, donositi mišljenja i obavljati druge poslove iz svoje nadležnosti na zahtjev Vijeća ili Komisije ili na vlastitu inicijativu.

3.   Odbor u svome radu prema potrebi surađuje s drugim relevantnim tijelima i odborima koji se bave pitanjima socijalne i gospodarske politike, kao što su Odbor za zapošljavanje i Odbor za gospodarsku politiku.

4.   U provedbi svog mandata, Odbor uspostavlja potrebne kontakte sa socijalnim partnerima i socijalnim nevladinim organizacijama, uzimajući u obzir njihove uloge i odgovornosti u području socijalne sigurnosti. Europski parlament je također obaviješten o aktivnostima Odbora.

Članak 2.

1.   Odbor se sastoji od po dva predstavnika iz svake države članice i dva predstavnika Komisije. Predstavnicima mogu pomagati po dva zamjenika.

Države članice i Komisija će nastojati u sastavu izaslanstava postići ravnotežu spolova gdje god je to moguće.

2.   Odbor može zatražiti pomoć vanjskih stručnjaka ako to zahtijevaju pojedina pitanja.

3.   Odbor može uspostaviti kontakte s predstavnicima država kandidatkinja.

Članak 3.

1.   Odbor bira predsjedatelja iz redova predstavnika država članica; mandat predsjedatelja je neobnovljiv i traje dvije godine.

Predsjedatelju pomažu četiri potpredsjedatelja, od kojih dvojicu bira Odbor iz redova svojih članova na razdoblje od dvije godine. Treći je predsjedatelj predstavnik države članice koja trenutačno predsjeda Vijećem, a četvrti je predstavnik države članice koja će sljedeća obnašati dužnost Predsjedništva Vijeća.

2.   Sastanke Odbora saziva predsjedatelj na vlastitu inicijativu ili na zahtjev najmanje polovice članova Odbora.

3.   Odbor utvrđuje vlastiti poslovnik. Troškovi se nadoknađuju u skladu s važećim administrativnim propisima.

4.   Komisija pruža analitičku i organizacijsku potporu Odboru. Komisija imenuje jednog od članova svog osoblja tajnikom Odbora, a on prilikom pomaganja Odboru u obavljanju njegovih zadaća postupa prema njegovim uputama.

Komisija surađuje s Glavnim tajništvom Vijeća u pogledu održavanja sastanaka.

Članak 4.

Odbor može proučavanje određenih pitanja povjeriti zamjenicima članova ili u tu svrhu uspostaviti radne skupine. U takvim je slučajevima predsjedatelj član Odbora, zamjenik člana Odbora ili dužnosnik Komisije kojeg imenuje Odbor.

Radne skupine mogu zatražiti pomoć stručnjaka.

Članak 5.

Odluka 2000/436/EZ se stavlja izvan snage s danom prvog sastanka Odbora. Prvi sastanak Odbora održava se najkasnije četiri mjeseca od dana donošenja ove Odluke.

Sastavljeno u Luxembourgu 4. listopada 2004.

Za Vijeće

Predsjednik

A. J. DE GEUS


(1)  Mišljenje od 10. veljače 2004. (još nije objavljeno u Službenom listu).

(2)  SL C 8, 12.1.2000., str. 7.

(3)  SL L 172, 12.7.2000., str. 26.