13/Sv. 016

HR

Službeni list Europske unije

3


31971L0347


L 239/1

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

12.10.1971.


DIREKTIVA VIJEĆA

od 12. listopada 1971.

o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na mjerenje hektolitarske mase žitarica

(71/347/EEZ)

VIJEĆE EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske ekonomske zajednice, a posebno njegov članak 100.,

uzimajući u obzir prijedlog Komisije,

uzimajući u obzir mišljenje Skupštine (1),

uzimajući u obzir mišljenje Gospodarskog i socijalnog odbora (2),

budući da se instrumenti i metode koji se upotrebljavaju u državama članicama za mjerenje hektolitarske mase žitarica razlikuju od jedne do druge države članice te izravno utječu na funkcioniranje zajedničkog tržišta; budući da će usklađivanje zakonodavstava u tom području olakšati trgovinu ne samo žitaricama nego i mjernim instrumentima;

budući da je u tu svrhu preporučljivo definirati posebnu značajku nazvanu „EEZ hektolitarska masa” i utvrditi tehničke zahtjeve koje moraju zadovoljiti etalonski instrumenti koji se upotrebljavaju za određivanje te referentne vrijednosti;

budući da mjerni instrumenti čija se točnost definira u odnosu na točnost etalonskih instrumenata i koji podliježu nadzoru predviđenom Direktivom Vijeća od 26. srpnja 1971. (3) o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na mjerne instrumente i metode mjeriteljskog nadzora, daju zadovoljavajuće jamstvo za opravdanje njihove zakonske uporabe u svim državama članicama; budući da se, prema tomu, tim mjernim instrumentima može trgovati u cijeloj Zajednici;

budući da je, što se tiče trgovine između država članica, potrebno zabraniti mjerenje hektolitarske mase u skladu s različitim odredbama i praksama koje se sada primjenjuju u Zajednici; budući da će isključiva i obvezatna uporaba EEZ hektolitarske mase u svim državama članicama spriječiti nesporazume oko metode mjerenja u trgovini unutar Zajednice,

DONIJELO JE OVU DIREKTIVU:

Članak 1.

Ova se Direktiva odnosi na:

(a)

određivanje značajke žitarica koja se naziva: „masse à l'hectolitre CEE”, „EEG natuurgewicht”, „EWG-Schüttdichte”, „peso ettolitrico CEE”, „EEC standard mass per storage volume” (EEZ hektolitarska masa);

(b)

zahtjeve za tehničku konstrukciju i korištenje referentnog etalonskog instrumenta koji se upotrebljava za određivanje EEZ hektolitarske mase;

(c)

uvjete koje moraju ispunjavati radni instrumenti koji se upotrebljavaju za mjerenje EEZ hektolitarske mase.

Članak 2.

1.   EEZ hektolitarska masa jednaka je omjeru mase izražene u kilogramima i obujma izraženog u hektolitrima, kako je određena za neku vrstu žitarica mjerenjem instrumentom i prema metodi, koji su u skladu s odredbama ove Direktive.

2.   „Referentna” EEZ hektolitarska masa jednaka je EEZ hektolitarskoj masi kako je određena mjerenjem pomoću etalonskog instrumenta Zajednice ili nacionalnog etalonskog instrumenta koji su konstruirani i upotrebljavaju se u skladu s poglavljima I. i II. Priloga I.

3.   Referentna EEZ hektolitarska masa izražava se u kilogramima po hektolitru s dva decimalna mjesta.

Članak 3.

1.   Etalonski instrument Zajednice mora se pohraniti u mjeriteljskoj službi Savezne Republike Njemačke. Nacionalni etalonski instrumenti moraju se, u skladu s Prilogom I., provjeravati barem svakih deset godina prema etalonskom instrumentu Zajednice i ugađati prema njemu pomoću etalonskog instrumenta istog tipa koji se može prevoziti.

2.   Etalonski instrument koji se može prevoziti instrument je bez uređaja za vaganje, ali inače ima potpuno iste značajke kao etalonski instrument Zajednice i nacionalni etalonski instrumenti.

Članak 4.

1.   Za potrebe trgovanja naziv EEZ hektolitarska masa može se upotrebljavati samo za označivanje značajki žitarice koja se mjeri instrumentima u skladu sa zahtjevima ove Direktive.

2.   Za potrebe trgovanja žitaricama među državama članicama značajka koja se naziva hektolitarskom masom može biti samo gore definirana EEZ hektolitarska masa.

Članak 5.

Mjerni instrumenti koji se za potrebe trgovanja upotrebljavaju za određivanje EEZ hektolitarske mase žitarica moraju ispunjavati zahtjeve iz Priloga II.

Oni podliježu EEZ tipnom odobrenju i EEZ prvoj ovjeri.

Oni se konstruiraju i upotrebljavaju u skladu s uvjetima specificiranim u certifikatu o EEZ tipnom odobrenju.

Oni moraju nositi EEZ oznake i znakove.

Članak 6.

Nijedna država članica ne smije odbiti, zabraniti ili ograničiti stavljanje na tržište ili u uporabu mjerne instrumente koji se upotrebljavaju za određivanje EEZ hektolitarske mase kad takvi instrumenti nose znak EEZ tipnog odobrenja i oznaku EEZ prve ovjere.

Članak 7.

1.   Države članice donose zakone i druge propise potrebne za usklađivanje s ovom Direktivom u roku osamnaest mjeseci od njezina priopćenja i o tome odmah obavješćuju Komisiju.

2.   Države članice osiguravaju da Komisija bude obaviještena o tekstovima glavnih odredaba nacionalnog prava koje donesu u području na koje se odnosi ova Direktiva.

Članak 8.

Ova je Direktiva upućena državama članicama.

Sastavljeno u Luxembourgu 12. listopada 1971.

Za Vijeće

Predsjednik

L. VIGLIANESI


(1)  SL C 63, 28.5.1969., str. 27.

(2)  SL C 4, 14.1.1969., str. 4.

(3)  SL L 202, 6.9.1971., str. 1.


PRILOG I.

ETALONSKI INSTRUMENTI KOJI SE UPOTREBLJAVAJU ZA MJERENJE EEZ HEKTOLITARSKE MASE ŽITARICA

I.   KONSTRUKCIJSKI ZAHTJEVI

1.   Etalonski se instrument sastoji od obujamske mjere, uređaja za punjenje, uređaja za ravnanje, uređaja za vaganje i spremnika za punjenje.

Svi dijelovi instrumenta moraju biti konstruirani čvrsto i pažljivo; sve površine koje dolaze u dodir sa zrnjem moraju biti glatke i izrađene od praktički stabilnog metala, npr. mjedi ili nehrđajućeg čelika dostatne debljine da zadrže oblik pri normalnoj uporabi.

2.   Obujamska mjera

2.1.   Obujamska mjera ima oblik uspravnog kružnog valjka; njegov je gornji rub ravno brušen duž ravnine okomite na njegovu os.

2.2.   Tijekom operacije punjenja obujamska mjera uvijek je u istome položaju ispod uređaja za punjenje.

2.3.   Iznad obujamske mjere, kad je u položaju punjenja, pričvršćen je prsten za punjenje koji je montiran duž iste osi i ima unutarnji promjer isti kao i obujamska mjera. Nož ravnala kreće se malim razmakom između tih dviju sastavnica.

3.   Uređaj za punjenje

3.1.   Uređaj za punjenje sastoji se od lijevka za punjenje opremljenog uređajem za zatvaranje i uređajem za regulaciju.

3.2.   Lijevak za punjenje ima oblik krnjeg stošca na koji je pričvršćen gornji valjkasti dio i donja sužena sapnica za pražnjenje opremljena uređajem za zatvaranje.

3.3.   Lijevak za punjenje nepomičan je, tako da je u položaju punjenja njegova os okomita i da se podudara s osi obujamske mjere.

3.4.   Uređaj za regulaciju ima pomno specificiran profil. On se pruža prema dolje u donju sapnicu za pražnjenje, a njegov se položaj može ugađati u okomitom smjeru. Njegova se os podudara s osi lijevka za punjenje.

4.   Uređaj za ravnanje

4.1.   Uređaj za ravnanje sastoji se od noža za ravnanje, vodilice i vučnog uređaja.

4.2.   Nož za ravnanje je ravan, vodoravan i zadržava svoj oblik tijekom uporabe.

4.3.   Vodilica ograničuje nož za ravnanje tako da se on kreće između donjeg ruba prstena za punjenje i gornjeg oboda obujamske mjere.

4.4.   Vučni uređaj stavlja nož za ravnanje u neprekinuto kretanje kroz zrnje.

4.5.   Nakon punjenja i vaganja obujamske mjere višak zrnja na nožu za ravnanje u prstenu za punjenje sakuplja se u spremnik.

5.   Uređaj za vaganje

5.1.   Obujamska mjera napunjena zrnjem važe se na istokračnoj vagi kapaciteta 50 kg.

5.2.   Masa platforme za utege na vagi uravnotežuje praznu obujamsku mjeru.

6.   Opći sklop

6.1.   Različiti dijelovi instrumenta, za razliku od obujamske mjere i vage, pričvršćuju se na okvir tako da gornji rub obujamske mjere u položaju punjenja bude vodoravan.

6.2.   Okvir instrumenta opremljen je viskom od barem 500 mm duljine ili libelom. Kad je gornji rub obujamske mjere u položaju punjenja vodoravan, pokazivanje tih uređaja mora biti između referentnih oznaka.

7.   Dimenzije pojedinih sastavnica

Obujamska mjera

Unutarnji promjer

295 mm ± 1 mm

Obujam

20 l ± 0,01 l

Udaljenost između unutarnje površine dna mjere i donjeg ruba stožaste sapnice za pražnjenje na donjoj strani lijevka za punjenje

500 mm ± 2 mm

Udaljenost između noža uređaja za ravnanje i ruba obujamske mjere

0,5 mm ± 0,2 mm

Prsten za punjenje

Unutarnji promjer

295 mm ± 1 mm

Lijevak za punjenje

Duljina osi gornjega valjkastog dijela

120 mm ± 2 mm

Duljina osi stožastog dijela

240 mm ± 1 mm

Duljina osi donje stožaste sapnice za pražnjenje

80 mm ± 0,5 mm

Ukupna duljina osi lijevka

440 mm ± 3 mm

Unutarnji promjer gornjega valjkastog dijela

390 mm ± 1 mm

Unutarnji promjer stožaste sapnice za pražnjenje

 

Na gornjoj strani (g’)

84,5 mm ± 0,5 mm

Na donjoj strani (g”)

86,5 mm ± 0,5 mm

Razlika g”– g’

2 mm ± 0,5 mm

Uređaj za regulaciju

Promjer štapa

11 mm ± 0,2 mm

Polumjer grla

16 mm ± 0,5 mm

Visina valjkastog dijela

5 mm ± 0,5 mm

Promjer valjkastog dijela

33 mm ± 0,2 mm

Uređaj za ravnanje

Masa utega za vučenje

5 kg ± 0,1 kg

Spremnik za punjenje

Obujam do ruba

24 l ± 0,1 l

8.   Slika

Etalonski instrument prikazan je na priloženoj shemi.

II.   UPUTE ZA RAD

Zrnje žitarice koju treba mjeriti ne smije imati nečistoća te mora biti približno na temperaturi okoline. Ono mora biti osušeno zrakom, tj. u higroskopnoj ravnoteži s okolnim zrakom. U tu se svrhu ono raširi u tanak sloj i mirno drži oko deset sati prije prenošenja.

Relativna vlažnost zraka u okolini ne smije biti veća od 60 %.

Hektolitarska masa ovisi o količini zrnja koje se upotrebljava i načinu na koji se prenosi u lijevak za punjenje. Stoga treba primjenjivati ovaj postupak:

Obujamska mjera 1 (vidjeti priloženu shemu) postavi se u položaj za punjenje, tako da se njezina os podudara s osi prstena za punjenje 2 i lijevka za punjenje 3 te se pokrene poluga 15 tako da se pomoću blokirne šipke 16 obujamska mjera blokira u tome položaju. Nož za ravnanje 9 pomakne se u polazni položaj i u položaju se zadrži zasunom 12. Nožne vijke 19 treba upotrijebiti za ugađanje okvira 20 tako da gornji rub obujamske mjere 1 tijekom punjenja bude u vodoravnoj ravnini.

Tada se 24 litre zrnja stavlja u spremnik za punjenje (nije prikazan na shemi) i uspe u lijevak za punjenje 3 nakon što se provjeri da je uređaj za zatvaranje 4 stožaste sapnice za pražnjenje 8 u zatvorenome položaju. Tada se izvlači klin 5 kako bi se otvorio uređaj za zatvaranje 4 (koji se tada drži otvoren kukom 6) i pusti da zrnje teče u obujamsku mjeru 1 koja stoji na kolicima 14. Taj se protok štiti od vanjskih utjecaja ovratnikom 2a. Nosač 14a sprečava deformiranje tračnica duž kojih se kreću valjci kolica 14.

Ostatak zrnja (približno 4 litre), koje se punilo u lijevak 3 kako bi se osiguralo ravnomjerno punjenje obujamske mjere 1, zadržava se u prstenu za punjenje 2 nakon što se mjera potpuno napuni. Da bi se taj ostatak odvojio od sadržaja obujamske mjere 1, otvori se zasun 12 koji se kreće oko osovine pričvršćene na prečku 11 kako bi se oslobodio nož za ravnanje 9. Prednji brid noža za ravnanje koji se stavlja u pokret utegom za vučenje 13 dostatno je oštar da odreže svo zrnje na rubu obujamske mjere 1 koje može sprečavati pravilno ravnanje. Kad nož za ravnanje 9 dosegne svoj konačni položaj, treba upotrijebiti polugu 15 da se izvuče obujamska mjera 1 koja stoji na kolicima 14, ukloniti mjeru s tih kolica, postaviti je na vagu i izvagati njezin sadržaj u granicama od ± 5 g.

Nož za ravnanje 9 zatim se povlači natrag na svoj početni položaj tako da višak zrnja koje leži na tom nožu padne u spremnik 17; svo rasuto zrnje vodi se u spremnik pomoću omotača 18. Nakon otpuštanja kuke 6 zakretanjem ručnog kola 4a zatvara se uređaj za zatvaranje 4.

Ako na istome uzorku treba provesti drugo mjerenje, zrnje iz obujamske mjere treba temeljito promiješati s onim iz spremnika.

Da bi se dobila hektolitarska masa u kg/hl, vrijednost N koju pokazuje uređaj za vaganje podijeli se s 0,2 hl.

III.   PROVJERA I UGAĐANJE

1.   Dimenzije i obujmi

Dimenzije i obujmi dani pod točkom I.7 provjeravaju se instrumentima prikladne točnosti.

2.   Provjera funkcioniranja

Nacionalni etalonski instrumenti moraju se provjeravati prema etalonskomu instrumentu Zajednice i na odgovarajući način ugađati pomoću etalonskog instrumenta koji se može prevoziti.

Za potrebe te provjere upotrebljava se čista pšenica vrste Manitoba čija su zrna približno okrugla. Ona mora imati hektolitarsku masu koja nije manja od 80 kg/hl te biti u higroskopnoj ravnoteži s okolnim zrakom. Provodi se šest mjernih operacija u skladu s uputama iz točke II. Ako P označuje etalonski instrument koji treba provjeriti, a N EEZ etalonski instrument, mjerenja se provode na sljedeći način:

Usporedba br.

1

2

3

4

5

6

Redoslijed instrumenata

NP

PN

NP

PN

NP

PN

2.1.1.   Razlike između pojedinačnih vrijednosti danih pomoću P i njihove srednje vrijednosti ne smiju prelaziti ± 10 g.

2.1.2.   Pogreška instrumenta jednaka je razlici između srednje vrijednosti od šest očitanja dane pomoću P i srednje vrijednosti od šest očitanja dane pomoću N. Najveća dopuštena pogreška jednaka je ± 10 g.

2.1.3.   Ako se prekorače najveće dopuštene pogreške specificirane u točkama 2.1.1. ili 2.1.2., razlog može biti nedostatno homogeno zrnje; ono se stoga mora držati rasprostrto još približno deset sati na mjernome mjestu nakon čega se ponavlja provjera opisana u točki 2.1.

2.1.4.   Ako se prekorači samo najveća dopuštena pogreška specificirana u točki 2.1.2., instrument se mora ugoditi.

Očitanja koja daje instrument mogu se promijeniti pomakom uređaja za regulaciju 7 na viši ili niži položaj.

Pomakne se uređaj za regulaciju 7 te se ponovi provjera opisana u točki 2.1.

3.   Uređaj za vaganje

3.1.   Za terete između 10 kg i 20 kg pogreška vage ne smije biti veća od ± 0,01 % tereta.

3.2.   Zbroj pogrešaka upotrijebljenih utega ne smije biti veći od ± 0,02 % njihove nazivne mase.

Legenda uz priloženi crtež

1.

Obujamska mjera

2.

Prsten za punjenje i ovratnik 2a

3.

Lijevak za punjenje

4.

Uređaj za zatvaranje i ručno kolo 4a

5.

Klin uređaja za zatvaranje

6.

Kuka uređaja za zatvaranje

7.

Regulacijski uređaj

8.

Stožasta sapnica za pražnjenje

9.

Nož za ravnanje

10.

Vodilica noža za ravnanje

11.

Prečka i nosač 11a

12.

Zasun noža za ravnanje

13.

Uteg za vučenje

14.

Kolica i nosač za tračnice 14a

15.

Poluga za kolica

16.

Štap za blokiranje

17.

Spremnik

18.

Omotač

19.

Nožni vijci

20.

Okvir

Image


PRILOG II.

MJERNI INSTRUMENTI KOJI SE UPOTREBLJAVAJU ZA ODREĐIVANJE EEZ HEKTOLITARSKE MASE ŽITARICA

1.   Mjerni instrumenti koji se upotrebljavaju za određivanje EEZ hektolitarske mase žitarica imaju ove značajke:

(a)

konstruirani su i proizvedeni tako da se osigura zadovoljavajuća ponovljivost i obnovljivost mjerenja;

(b)

najveća dopuštena pogreška hektolitarske mase jednaka je plus ili minus pet tisućinka od rezultata koji daje etalonski instrument;

(c)

najveća dopuštena relativna pogreška obujma spremnika koji se upotrebljava jednaka je plus ili minus dvije tisućinke;

(d)

najveća dopuštena relativna pogreška instrumenta za vaganje za izvaganu količinu jednaka je plus ili minus jedna tisućinka;

(e)

razlika između svakog rezultata dobivenog za određeno zrnje i srednje vrijednosti hektolitarske mase, kako je određena iz šest uzastopnih mjerenja, nije veća od plus ili minus tri tisućinke takve srednje vrijednosti.

2.   Svaki instrument ima jasno vidljivu natpisnu pločicu na kojoj su čitljivim i neizbrisivim slovima navedeni sljedeći podaci:

(a)

znak EEZ tipnog odobrenja;

(b)

identifikacijska oznaka ili naziv proizvođača;

(c)

opis proizvođača, ako postoji;

(d)

identifikacijski broj i godina proizvodnje;

(e)

nazivni obujam obujamske mjere i upute za rad ili upućivanje na upute za rad.