EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Odlaganje istrošenih baterija

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2006/66/EZ o baterijama i akumulatorima i o otpadnim baterijama i akumulatorima

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Direktivom se zabranjuje stavljanje na tržište određenih baterija (ili akumulatora)* sa sadržajem žive ili kadmija iznad utvrđenog praga.
  • Ona također promiče visoku razinu skupljanja i recikliranja otpadnih baterija i poboljšanu ekološku učinkovitost svih subjekata uključenih u životni ciklus baterija, uključujući njihovo recikliranje i odlaganje.
  • Cilj je smanjiti količinu opasnih tvari – posebno žive, kadmija i olova – koje se bacaju u okoliš; to bi trebalo postići smanjenjem upotrebe ovih tvari u baterijama i obradom i ponovnom uporabom korištenih količina.

KLJUČNE TOČKE

  • Direktiva se primjenjuje na sve vrste baterija, osim onih koje se koriste u opremi za zaštitu sigurnosti zemalja EU-a ili za vojne svrhe, ili u opremi koja se šalje u svemir. Ova direktiva ima šire područje primjene nego Direktiva 91/157/EEZ, koju stavlja izvan snage i koja se primjenjivala samo na baterije koje sadrže živu, olovo ili kadmij, ali ne i na „gumbaste ćelije”.
  • Kad je u pitanju prisustvo žive, direktivom se zabranjuju baterije, ugrađene u uređaje ili ne, koje sadrže više od 0,0005 % žive po masi. Gumbaste ćelije koje sadrže više od 2 % žive po masi bile su izuzete od ove zabrane do listopada 2015. godine (kad su u pitanju gumbaste ćelije za slušna pomagala, ovo izuzeće je, međutim, trebalo ostati predmetom preispitivanja Europske komisije).
  • Kad je u pitanju kadmij, zabranjene su prijenosne baterije, uključujući i one ugrađene u uređaje, koje sadrže više od 0,002 % kadmija po masi (osim prijenosnih baterija koje se koriste u sigurnosnim i alarmnim sustavima i medicinskoj opremi). Izuzete od ove zabrane bile su prijenosne baterije za bežične električne alate do 31. prosinca 2016., što je omogućilo da se industrija recikliranja i potrošači u cijelom lancu vrijednosti prilagode relevantnim zamjenskim tehnologijama.
  • Da bi osigurale visok omjer recikliranja istrošenih baterija, zemlje EU-a moraju poduzeti sve potrebne mjere (uključujući i gospodarske instrumente) te promicati i maksimalno povećati odvojeno prikupljanje otpada i spriječiti bacanje baterija u nesortirani komunalni otpad. Moraju dogovoriti mehanizme koji će omogućiti krajnjim korisnicima da odlažu istrošene baterije na sabirnim mjestima u svojoj blizini i da ih proizvođači mogu preuzeti besplatno. Stopa skupljanja od najmanje 25 % trebala se dostići do 26. rujna 2012., i od 45 % do 26. rujna 2016.
  • U skladu s Direktivom 2006/66/EZ, izmijenjenom Direktivom 2013/56/EU, mora se stvoriti mogućnost za lako i sigurno uklanjanje baterija. U tu svrhu, uz uređaje koji koriste baterije, moraju se osigurati upute o tome kako baterije mogu sigurno ukloniti ili krajnji korisnici ili neovisni kvalificirani profesionalci.
  • Zemlje EU-a također moraju osigurati uvjete da se prikupljene baterije mogu obrađivati i reciklirati, uz korištenje najboljih dostupnih tehnika. Energetska oporaba ne smatra se postupkom recikliranja.
  • Obrada minimalno uključuje uklanjanje svih tekućina i kiselina. Baterije se obrađuju i skladište (čak i privremeno) na lokacijama s nepropusnim površinama i vodonepropusnim pokrovom, ili u prikladnim spremnicima. Direktivom se utvrđuju i obaveze u vezi s učinkovitošću postupaka recikliranja kojima se baterije podvrgavaju, ovisno o njihovu kemijskom sastavu.
  • Zemlje EU-a mogu odlagati otpadne prijenosne baterije koje sadrže kadmij, živu ili olovo, na odlagalištima ili u podzemnim skladištima ako ne postoji održivo krajnje tržište za proizvode recikliranja, ili ako detaljna procjena utjecaja na okoliš, gospodarstvo i društvo zaključi da recikliranje nije najbolje rješenje. Uz to, zabranjeno je odlagati otpadne industrijske i automobilske baterije na odlagališta ili ih spaljivati. Međutim, ostaci bilo kojih baterija koje su prošle i obradu i recikliranje mogu se odložiti na odlagališta ili spaliti.
  • Obrada i recikliranje mogu se vršiti izvan određenezemlje EU-a ili čak izvan EU-a, uz obavezno poštivanje Uredbe (EZ) br. 1013/2006 o pošiljkama otpada (vidjeti sažetak)
  • Proizvođači (ili treće stranke koje postupaju u njihovo ime) trebaju snositi neto troškove skupljanja, obrade i recikliranja industrijskih, automobilskih i prijenosnih baterija. Proizvođači prijenosnih baterija trebaju financirati troškove koji proizlaze iz kampanja za informiranje javnosti o skupljanju, obradi i recikliranju svih otpadnih prijenosnih baterija. Mali proizvođači mogu biti izuzeti od ove obveze pod uvjetom da to ne ometa pravilno funkcioniranje sustava skupljanja i recikliranja. Svi proizvođači baterija moraju biti registrirani.
  • Krajnji korisnici moraju biti informirani o nekoliko točaka i putem nekoliko različitih kanala informiranja:
    • o potencijalnim učincima tvari korištenih u baterijama i akumulatorima na okoliš i ljudsko zdravlje i o sustavima skupljanja i recikliranja koji su im na raspolaganju, putem kampanja informiranja ili izravno od distributera.
    • o kapacitetu prijenosnih baterija ili prisutnosti kemikalija iznad određenog praga, informacije će se davati pomoću vidljivih, čitljivih i neizbrisivih oznaka na baterijama, akumulatorima i baterijskim sklopovima;
    • o potrebi za odvojenim skupljanjem baterija, o značenju oznake prekrižene kante.
  • Zemlje EU-a moraju izvješćivati Komisiju o provedbi direktive i mjerama kojima potiču razvoj koji smanjuje negativan utjecaj baterija na okoliš (uključujući nove tehnike recikliranja i obrade). Neki aspekti direktive preispitani su 2013. godine (vidi Direktivu 2013/56/EU s izmjenama i dopunama).

OD KADA SE OVA DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

  • Direktiva 2006/66/EZ primjenjuje se od 26. rujna 2006. i trebala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 26. rujna 2008.
  • Direktiva 2013/56/EU s izmjenama i dopunama primjenjuje se od 30. prosinca 2013. i trebala je ući u zakon zemalja EU-a do 1. srpnja 2015.

POZADINA

  • Nekoliko stotina tisuća tona industrijskih i prijenosnih baterija dospije na tržište EU-a svake godine. Koristi se širok spektar metala, od žive, olova i kadmija do nikla, bakra, cinka, mangana i litija.
  • Odlaganje otpada iz tih proizvoda zagađuje atmosferu (u slučaju spaljivanja) i zagađuje tlo i vodu (u slučaju odlagališta ili ukopa). Primjenom odgovarajućih pravila moguće je smanjiti zagađenje okoliša ovim otpadom. Osim toga, recikliranje otpada omogućuje obnovu tisuća tona metala, uključujući i plemenite metale poput nikla, kobalta i srebra.
  • Dodatne informacije možete pronaći ovdje:

KLJUČNI POJMOVI

Baterije ili akumulatori: svaki izvor električne energije proizvedene izravnim pretvaranjem kemijske energije, koji se sastoji od jedne ili više primarnih baterijskih ćelija (koje se ne mogu puniti) ili jedne ili više sekundarnih baterijskih ćelija (koje se mogu puniti). U kontekstu ove direktive termini baterija i akumulator označavaju isto i na oboje se upućuje riječju baterija.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2006/66/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. rujna 2006. o baterijama i akumulatorima i o otpadnim baterijama i akumulatorima te stavljanju izvan snage Direktive 91/157/EEZ (SL L 266, 26.9.2006., str. 1.–14.)

Naknadne izmjene Direktive 2006/66/EZ ugrađene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Komisije 2008/763/EZ od 29. rujna 2008. o uspostavljanju zajedničke metodologije za izračun godišnje prodaje prijenosnih baterija i akumulatora krajnjim korisnicima u skladu s Direktivom 2006/66/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 262, 1.10.2008., str. 39.)

Posljednje ažuriranje 09.06.2020

Top