EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Fond solidarnosti Europske unije

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EZ) br. 2012/2002 o osnivanju Fonda solidarnosti Europske unije

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Njome se osniva Fond solidarnosti Europske unije (FSEU), koji pruža financijsku pomoć državama EU-a koje se suočavaju s prirodnim katastrofama velikih razmjera.
  • U skladu s novim pravilima donesenima 2014. (Uredbom o izmjeni (EU) br. 661/2014), radni postupci su pojednostavnjeni i kriteriji prihvatljivosti pojašnjeni te je Fond proširen tako da sada pokriva sušu.
  • Nakon izbijanja pandemijske bolesti COVID-19 2020. pravila su dodatno izmijenjena Uredbom (EU) 2020/461 kojom se omogućuje FSEU-u pružanje financijske pomoći ne samo zemljama koje su suočene s prirodnim katastrofama, nego i s izvanrednim stanjem velikih razmjera u području javnog zdravlja.

KLJUČNE TOČKE

Uvjeti za intervenciju

  • U pravilu, FSEU može pružiti financijsku pomoć ako ukupna izravna šteta uzrokovana katastrofom premašuje 3 milijarde EUR (prema cijenama iz 2011.) ili više od 0,6 % bruto nacionalnog dohotka (BND) zemlje, koje god je niže.
  • U Uredbi (EU) 2020/461 proširuje se područje primjene na izvanredno stanje velikih razmjera u području javnog zdravlja, što znači bilo koje po život opasno ili drugo opasno zdravstveno stanje biološkog podrijetla u prihvatljivoj državi koje ozbiljno utječe na zdravlje ljudi te zahtijeva odlučno djelovanje radi sprječavanja daljnjeg širenja. Za ispunjavanje uvjeta, to izvanredno stanje dovodi do financijskog opterećenja prihvatljive države zbog provedbe hitnih mjera u procijenjenom iznosu od više od 1,5 milijardi EUR (u cijenama iz 2011.), ili više od 0,3 % njezina BND-a.
  • Iako su velike katastrofe glavno težište FSEU-a, pomoć je također dostupna u ograničenijim regionalnim katastrofama, za koje prag prihvatljivosti iznosi 1,5 % bruto domaćeg proizvoda (BDP) regije ili 1 % za najudaljeniju regiju.

Strategije za prevenciju katastrofa i upravljanje rizicima

Nova pravila potiču države EU-a na izradu strategija za prevenciju katastrofa i upravljanje rizicima jer zahtijevaju izvješća prije i nakon podnošenja zahtjeva. Ako pogođene zemlje opetovano ne primjenjuju zakonodavstvo EU-a o sprječavanju rizika od katastrofe, izlažu se riziku da im se pomoć smanji ili odbije.

Prihvatljive države

FSEU pokriva države EU-a i države koje su u postupku pregovora o pristupanju EU-a.

Za što se upotrebljava FSEU?

  • FSEU dopunjuje javni izdatak država za financiranje hitnih operacija od ključne važnosti. To uključuje:
    • obnovu ključne infrastrukture, npr. energija, voda, zdravlje i obrazovanje;
    • pružanje privremenog smještaja i financiranje službi spašavanja, radi zbrinjavanja osnovnih potreba;
    • osiguravanje preventivne infrastrukture, poput brana;
    • mjere zaštite kulturne baštine;
    • radnje čišćenja; i
    • mjere kojima se nastoji brzo pružiti pomoć, uključujući zdravstvenu, stanovništvu pogođenom izvanrednim stanjem velikih razmjera u području javnog zdravlja i zaštititi ga od rizika da bude pogođen, među ostalim sprječavanjem, praćenjem ili kontrolom širenja bolesti, suzbijanjem ozbiljnih prijetnji javnom zdravlju ili ublaživanjem njihovih utjecaja na javno zdravlje.
  • Isplate FSEU-a ograničene su na mjere financiranja kojima se ublažavaju neosigurane štete i moraju se nadoknaditi ako troškove popravka štete naknadno snosi treća strana.

Zahtjevi za pomoć

Proračun

OTKADA SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

  • Uredba (EZ) br. 2012/2002 primjenjuje se od 15. studenoga 2002.
  • Uredba o izmjeni (EU) br. 661/2014 primjenjuje se od 28. lipnja 2014.
  • Uredba o izmjeni (EU) br. 2020/461 primjenjuje se od 1. travnja 2020.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EZ) br. 2012/2002 od 11. studenoga 2002. o osnivanju Fonda solidarnosti Europske unije (SL L 311, 14.11.2002., str. 3.–8.)

Sukcesivne izmjene Uredbe (EZ) br. 2012/2002 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Međuinstitucionalni sporazum od 2. prosinca 2013. između Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije o proračunskoj disciplini, o suradnji u vezi s proračunskim pitanjima i o dobrom financijskom upravljanju (SL C 373, 20.12.2013., str. 1.–11.)

Posljednje ažuriranje 25.05.2020

Top