EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Suradnja u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Zaključci o budućim prioritetima za pojačanu europsku suradnju u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju

KOJI JE CILJ OVIH ZAKLJUČAKA?

Odnose se na Europsku komisiju i zemlje Europske unije (EU) inavode ideje za dobrovoljne mjere za poboljšanje kvalitete i učinkovitosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u EU-u.

KLJUČNE TOČKE

Zaključcima su se utvrdila četiri prioritetna područja koja se moraju riješiti, uz prioritete i smjernice utvrđene Kopenhaškim procesom.

  • 2.

    Promicanje kvalitete i privlačnosti sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja

    • Privlačnost strukovnog obrazovanja i osposobljavanja treba se promicati u svim ciljnim skupinama, posebice među studentima, odraslima i poduzećima. U isto vrijeme pristup i sudjelovanje u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju trebaju biti otvoreni svima, posebice ljudima i skupinama kojima prijeti rizik od isključenosti.
    • Slično, informacije, cjeloživotno usmjeravanje i usluge savjetovanja trebaju biti pristupačnije. Putevi koji omogućuju napredak s jedne kvalifikacijske razine na drugu isto se moraju pojednostavniti.
    • Trebaju se izraditiZajednički alati kako bi promicali kvalitetu sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Posebice, trebaju se razviti mehanizmi osiguranja kvalitete kroz budući EQARF. Politike strukovnog obrazovanja i osposobljavanja trebaju se temeljiti na dosljednim podacima čije se prikupljanje mora poboljšati. Isto tako, više se treba ulagati u osposobljavanje predavača u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju, treba se razviti učenje jezika prilagođeno strukovnom obrazovanju i osposobljavanju, trebaju se promicati inovacije i kreativnost u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju i trebaju se naglasiti propusnost i kontinuiranost načina učenja između različitih razina obrazovanja.
  • 3.

    Razvijanje veza između strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i tržišta rada

    • Kako bi se poboljšale veze između strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i tržišta rada, ključno je nastaviti razvijanje mehanizama za planiranje unaprijed koji u središte stavljaju radna mjesta i vještine, priznajući moguće manjke vještina. Socijalni partneri i gospodarski dionici trebaju biti uključeni u politike strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.
    • Usluge usmjeravanja i savjetovanja trebaju se poboljšati kako bi se olakšao prijelaz s osposobljavanja na zaposlenje.
    • Mehanizmi koji promiču učenje odraslih također se trebaju poboljšati kako bi se unaprijedile karijerne mogućnosti, kao i poslovna konkurentnost. Moraju se poduzeti napori kako bi se nastavilo s potvrdom i priznavanjem informalnih i neformalnih ishoda učenja. Isto se tako mora potaknuti mobilnost ljudi u osposobljavanju vezanom uz rad, posebice jačanjem odgovarajućih programa EU-a. Konačno, treba se jačati uloga visokog obrazovanja u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju i u vezi s integracijom tržišta rada.
  • 4.

    Više europske suradnje

    • Aktivnosti suradničkog učenja trebaju biti učinkovitije i njihovi rezultati korišteni kako bi oblikovali nacionalne politike u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju. Također se treba osigurati da su prioriteti vezani uz strukovno obrazovanje i osposobljavanje dobro integrirani i vidljivi unutar buduće strategije za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja i njegove provedbe.
    • Strukovno obrazovanje i osposobljavanje bi trebalo biti bolje povezano s politikama koje se tiču ostalih obrazovnih razina, višejezičnosti i mladih. Nadalje, treba jačati suradnju sa zemljama izvan EU-a i međunarodnim organizacijama.
    • Komisiju i zemlje EU-a se potiče da provode, unutar granica vlastitih kompetencija, mjere uspostavljene u skladu s ova četiri prioritetna područja. Trebaju koristiti i javno i privatno financiranje kako bi promicali reforme na nacionalnoj razini i provodili alate EU-a. Trebaju nastaviti poboljšavati područje primjene i kvalitetu statistike i referentne vrijednosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja. Osim toga, trebaju nastaviti razvijati aktivnosti koje se tiču vještina traženih u budućnosti.
    • Komisija i zemlje EU-a trebaju razmjenjivati informacije i surađivati na strukovnom obrazovanju i osposobljavanju s zemljama izvan EU-a. Cedefop (Europski centar za razvoj strukovnog osposobljavanja) i Europska zaklada za obuku (ETF) također su blisko uključene u potporu Komisije o pitanjima vezanim uz strukovno obrazovanje i osposobljavanje.

POZADINA

Komisija je 2010. predložila novi poticaj za suradnju u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju koji doprinosi njezinoj sveobuhvatnoj strategiji Europa 2020. i Strateškom okviru za obrazovanje i osposobljavanje, poznatom kao ET 2020., tako prenoseći mnoge ideje zaključaka iz 2009.

Zajedničkoizvješće Komisije i Vijeća, izdano u prosincu 2015., naglašava prioritete EU-a za obrazovanje i osposobljavanje u razdoblju 2016. – 2020.

Za više informacija pogledajte:

* KLJUČNI POJMOVI

Informalno učenje: učenje koje se ne temelji na kurikulumu i ne rezultira kvalifikacijama. Učitelj je osoba s više iskustva od pojedinca kojeg podučava npr. roditelj koji uči dijete abecedu.

Neformalno učenje: organizirano učenje (npr. koje vodi učitelj ili osoba s više iskustva od pojedinca kojeg podučava) koje se može, a i ne mora temeljiti na kurikulumu. Nastavlja se na vještine pojedinog studenta, ali ne rezultira formalnim kvalifikacijama, npr. izviđački pokret.

GLAVNI DOKUMENT

Zaključci Vijeća i predstavnika vlada država članica, sastanak unutar Vijeća, o budućim prioritetima za pojačanu europsku suradnju u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (SL C 1824.1.2009., str. 6.-10.)

VEZANI DOKUMENTI

Zaključci Vijeća od 12. svibnja 2009. o strateškom okviru za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (ET 2020.) (SL C 119, 28.5.2009., str. 2.-10.)

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Novi poticaj za europsku suradnju u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja za potporu strategije Europa 2020. (COM(2010) 296 završna verzija, 9.6.2010.)

Zajedničko izvješće Vijeća i Komisije za 2015. o provedbi strateškog okvira za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (ET 2020.) – Novi prioriteti za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (SL C 417, 15.12.2015., str. 25.-35.)

Posljednje ažuriranje 21.11.2016

Top