EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Trgovina peradi i jajima za valenje unutar EU-a

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2009/158/EZ o uvjetima zdravlja životinja kojima se uređuje trgovina peradi i jajima za valenje unutar Zajednice i njihov uvoz iz trećih zemalja

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Njome se utvrđuju zahtjevi zdravlja životinja za živu perad i njezina jaja za valenje kada se njima trguje među zemljama Europske unije ili kada se uvoze iz zemlje izvan EU-a kako bi se spriječio ulazak i širenje infekcije peradi.

KLJUČNE TOČKE

  • Direktiva se odnosi na:
    • perad stariju od 72 sata (uključujući kokoš, puru, biserku, patku, gusku, prepelicu, goluba, fazana, jarebicu i noja) koja se drži radi rasploda ili proizvodnje mesa ili jaja ili za obnovu populacije pernate divljači za lov;
    • jednodnevne piliće koji se definiraju kao perad mlađa od 72 sata koja još nije hranjena; no, iznimka su mošusne patke koje se mogu nahraniti;
    • jaja za valenje za inkubaciju.
  • Ovom direktivom nisu obuhvaćene ptice namijenjene za izložbe, priredbe ili natjecanja.
  • Živom peradi i jajima za valenje može se trgovati unutar EU-a samo kada potječu iz objekata koji:
    • ispunjavaju stroge higijenske uvjete utvrđene u Direktivi;
    • primjenjuju odobrene programe nadzora bolesti, uključujući veterinarske inspekcije i izvješćivanje o sumnji na bolest;
    • čuvaju evidenciju o jatu do dvije godine.
  • Uzgoj u najvećoj mogućoj mjeri mora slijediti načelo „sve unutra/sve van”, s čišćenjem i dezinfekcijom nakon depopulacije svakog jata i obnove populacije novom peradi.
  • Jaja se moraju sakupljati barem na dnevnoj bazi i čim je to moguće prije nakon nesenja te moraju biti očišćena i dezinficirana i stavljena u novo ili čisto i dezinficirano pakiranje. Valionice moraju biti izdvojene od pogona za uzgoj.
  • Jaja za valenje moraju potjecati od jata koja su više od šest tjedana držana u odobrenim objektima te moraju biti dezinficirana.
  • Jednodnevni pilići moraju biti izvaljeni iz jaja za valenje koja udovoljavaju prethodno navedene uvjete, bez sumnje na bolest.
  • Perad za rasplod mora biti držana od valenja ili najmanje šest tjedana u odobrenim objektima, mora ispunjavati uvjete o cijepljenju i mora biti podvrgnuta veterinarskom pregledu unutar 48 sati prije otpreme (tj. prije odabira pošiljke).
  • Perad za klanje i perad namijenjena za obnovu populacije pernate divljači mora dolaziti s imanja na kojem je držana od valenja ili najmanje 21 dan te koja nije pod ograničenjima u pogledu zdravlja. Jato mora proći veterinarski pregled unutar pet dana (48 sati za divljač) prije otpreme.
  • Manje strogi zahtjevi primjenjuju se za pošiljke peradi i jaja za valenje koje sadržavaju manje od 20 jedinica.
  • Prijevoz peradi i jaja za valenje mora udovoljavati posebnim uvjetima glede korištenih spremnika i vozila. Pošiljke moraju biti popraćene veterinarskim certifikatom koji je potpisao službeni veterinar.
  • Perad i jaja za valenje mogu se uvoziti u EU samo iz odobrenih zemalja s uvjetima zdravlja koji su barem istovjetni onima u EU-u poput obaveznog obavještavanja o influenzi ptica i newcastleskoj bolesti.
  • Kako bi se osigurala ispravna primjena Direktive, veterinarski stručnjaci iz zemalja EU-a i Europske komisije provode revizije na licu mjesta.
  • U upravljanju zahtjevima zdravlja životinja primjenjivima na trgovanje i uvoz peradi i jaja za valenje utvrđenima ovom direktivom Komisiji pomaže Stalni odbor za bilje, životinje, hranu i hranu za životinje.
  • Direktivu će izvan snage staviti i zamijeniti Uredba (EU) 2016/429, koja na snagu stupa 20. travnja 2021.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 1. siječnja 2010. Njome se kodificiralaDirektiva Vijeća 90/539/EEZ o uvjetima zdravlja životinja kojima se uređuje trgovina peradi i jajima za valenje unutar EU-a i njihov uvoz iz zemalja izvan EU-a.

POZADINA

Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/466 оd 30. ožujka 2020. o privremenim mjerama za obuzdavanje rizika za zdravlje ljudi, životinja i bilja te dobrobit životinja tijekom određenih ozbiljnih poremećaja u sustavima kontrola država članica zbog bolesti uzrokovane koronavirusom (COVID-19)

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2009/158/EZ od 30. studenoga 2009. o uvjetima zdravlja životinja kojima se uređuje trgovina peradi i jajima za valenje unutar Zajednice i njihov uvoz iz trećih zemalja (SL L 343, 22.12.2009., str. 74.–113.)

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive Vijeća 2009/158/EZ uključene su u osnovni tekst. Ovaj pročišćeni tekst služi samo za orijentaciju.

VEZANI DOKUMENT

Uredba Komisije (EZ) br. 798/2008 od 8. kolovoza 2008. o utvrđivanju popisa trećih zemalja, državnih područja, zona ili kompartmenta iz kojih je dozvoljen uvoz i provoz peradi i proizvoda od peradi kroz Zajednicu te o zahtjevima veterinarskog certificiranja (SL L 226, 23.8.2008., str. 1.–94.)

Vidjeti pročišćenu verziju

Uredba (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o prenosivim bolestima životinja te o izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja („Zakon o zdravlju životinja”) (SL L 84, 31.3.2016., str. 1.–208.)

Posljednje ažuriranje 04.05.2020

Top