EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Međunarodni program za zaštitu dupina

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Sporazum o međunarodnom programu za zaštitu dupina (AIDCP)

Odluka 1999/337/EZ o potpisivanju Sporazuma o međunarodnom programu za zaštitu dupina

Odluka 2005/938/EZ o odobrenju Sporazuma o međunarodnom programu za zaštitu dupina

ČEMU SLUŽE SPORAZUM I ODLUKE?

  • Cilj Sporazuma o međunarodnom programu za zaštitu dupina jest ograničiti smrtnost dupina pri ribolovu tuna.
  • Odlukom 1999/337/EZ Europskoj zajednici (današnjoj Europskoj uniji – EU-u) omogućuje se potpisati, a Odlukom 2005/938/EZ odobriti Sporazum o međunarodnom programu za zaštitu dupina.
  • Odlukom 1999/337/EZ također je otvoren put pridruživanju EU-a Međuameričkoj komisiji za tune u tropima (IATTC) koja je odgovorna za zaštitu i upravljanje tunom i drugim morskim resursima u istočnom Tihom oceanu, time omogućujući i da EU odigra aktivnu ulogu u upravljanju sporazumom.

KLJUČNE TOČKE

Cilj Sporazuma o međunarodnom programu za zaštitu dupina jest ograničiti smrtnost dupina pri ribolovu tuna u istočnom Tihom oceanu.

Konkretno, njegovi ciljevi jesu:

  • postupno smanjiti slučajne smrtnosti dupina pri ribolovu tuna kružnom mrežom plivaricom* ribolov u istočnom Tihom oceanu do razina blizu nule, putem određivanja godišnjih količinskih ograničenja;
  • promicanje istraživanja u svrhu pronalaska ekološki neškodljivih načina ribolova velikih žutoperajnih tuna, koji isključuju ulov dupina;
  • osigurati dugoročnu održivost ribljih naselja tune izbjegavanjem usputnog ulova* i bacanja nedoraslih tuna.

Mjere

Stranke sporazuma obvezuju se ograničiti ukupnu slučajnu smrtnost dupina pri ribolovu tuna na ne više od 5000 godišnje (stvarna smrtnost 2015. godine iznosila je 533 dupina). Kako bi to ostvarile stranke su se složile da će:

  • uspostaviti sustav kojim se predviđaju poticaji zapovjednicima plovila radi daljnjeg smanjivanja slučajne smrtnosti dupina te sustav tehničkog osposobljavanja i atestiranja za zapovjednike;
  • promicati istraživanje u svrhu poboljšanja alata, opreme i ribolovnih tehnika;
  • uspostaviti nepristrani sustav za dodjelu granica smrtnosti dupina (DML) u skladu s pravilima sporazuma;
  • nametnuti određene operativne zahtjeve (u vezi s priborom i opremom za zaštitu dupina te oslobađanjem dupina itd.) na plovilima;
  • razviti sustav za praćenje i provjeru ulova tuna uz ubijanje dupina i bez njega ili popraćeno ozbiljnim povredama dupina;
  • razmjenjivati znanstveno-istraživačke podatke.

Dugoročna održivost

Kako bi osigurale dugoročnu održivost morskog života ugovorne stranke moraju:

  • Izraditi programe kojima se omogućuje procjena, nadzor i minimiziranje usputnog ulova nedoraslih tuna i neciljanih vrsta;
  • razvijati i zahtijevati uporabu selektivnih ribolovnih alata i tehnika;
  • zahtijevati da plovila puste žive morske kornjače i ostale ugrožene vrste.

Osim ovih konkretnih obveza, stranke potpisnice također moraju ispunjavati sljedeće obveze kako bi se osigurala dugoročna održivost ribljih naselja tune i drugih ribljih naselja morskog života:

  • Usvajanje mjera za zaštitu i upravljanje;
  • procjena ulova i usputnog ulova nedoraslih žutoperajnih tuna i drugih ribljih naselja živih morskih resursa povezanih s ribolovom tune.

Program promatranja

Sve stranke moraju uvesti program promatranja na brodu za brodove s kapacitetom nosivosti većim od 363 metričke tone. Promatrači na brodu moraju proći stručno osposobljavanje i prikupiti sve relevantne informacije o ribolovnim djelatnostima plovila kojemu su dodijeljeni.

Stranke moraju zadovoljiti te zahtjeve i operativne zahtjeve kroz:

  • godišnje programe atestiranja i inspekcije za plovila;
  • kazne primjenjive u slučaju kršenja;
  • poticaje.

Ispitivanje i procjena

  • Svaka stranka uspostavit će Nacionalni znanstveni savjetodavni odbor za provedbu znanstvenih ispitivanja i procjena, dati preporuke svojim vladama i osigurati redovnu razmjenu podataka među strankama. Tu ulogu u praksi preuzeli su znanstveno osoblje IATTC-a i Znanstveni savjetodavni odbor IATTC-a.
  • Osniva se Međunarodna komisija za preispitivanje, a sastoji se od predstavnika stranaka, predstavnika nevladinih organizacija i predstavnika iz industrije tuna. Ova komisija obavlja zadaće nadzora i analize. Preporučuje sastanku stranaka odgovarajuće mjere za postizanje ciljeva Sporazuma.

DATUM STUPANJA NA SNAGU

Sporazum je stupio na snagu 22. prosinca 2005.

POZADINA

Za više informacija, vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Kružna mreža plivarica: vrsta mreže koja se koristi za hvatanje ribe na površini ili blizu površine vode. Nakon što je otkriveno jato riba, mreža se baca u vodu i povlači oko ribe. Nakon što je riba okružena, oko nje steže se uže i mreža čini oblik vreće te se izvlači na ribarsko plovilo.
Usputni ulov: ribe ili druge morske vrste ulovljene slučajno prilikom pokušaja hvatanja određene ciljane vrste.

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum o Međunarodnom programu za zaštitu dupina (SL L 348, 30. 12. 2005., str. 28. – 53.)

Odluka Vijeća 1999/337/EZ od 26. travnja 1999. o potpisivanju Europske zajednice Sporazuma o međunarodnom programu za zaštitu dupina (SL L 132, 27. 5. 1999., str. 1. – 27.)

Odluka Vijeća 2005/938/EZ od 8. prosinca 2005. o odobrenju, u ime Europske zajednice, Sporazuma o Međunarodnom programu za zaštitu dupina (SL L 348, 30. 12. 2005., str. 26. – 27.)

VEZANI DOKUMENTI

Uredba Vijeća (EZ) br. 1936/2001 od 27. rujna 2001. o utvrđivanju mjera nadzora ribolova određenih stokova vrlo migratornih riba (SL L 263, 3. 10. 2001., str. 1.– 8.)

Naknadne izmjene i dopune Uredbi (EZ) br. 1936/2001 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Odluka Vijeća 1999/386/EZ od 07. lipnja 1999. o privremenoj primjeni Europske zajednice Sporazuma o međunarodnom programu za zaštitu dupina (SL L 147, 12. 6. 1999., str. 23.)

Posljednje ažuriranje 10.07.2020

Top