EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Trošak EU-a na informacije o hrani i hrani za životinje

Opći je cilj ovog zakona Europske unije (EU) doprinos visokoj razini zdravlja ljudi, životinja i bilja u cijelom prehrambenom lancu, visokoj razini zaštite i informiranosti potrošača te visokoj razini zaštite okoliša, istodobno podržavajući konkurentnost i stvarajući radna mjesta.

DOKUMENT

Uredba (EU) br. 652/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o utvrđivanju odredaba za upravljanje rashodima koji se odnose na prehrambeni lanac, zdravlje i dobrobit životinja te na biljno zdravstvo i biljni reprodukcijski materijal, o izmjeni direktiva Vijeća 98/56/EZ, 2000/29/EZ i 2008/90/EZ, uredbi (EZ) br. 178/2002, (EZ) br. 882/2004 i (EZ) br. 396/2005 Europskog parlamenta i Vijeća, Direktive 2009/128/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Uredbe (EZ) br. 1107/2009 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage odluka Vijeća 66/399/EEZ, 76/894/EEZ i 2009/470/EZ

SAŽETAK

Opći je cilj ovog zakona Europske unije (EU) doprinos visokoj razini zdravlja ljudi, životinja i bilja u cijelom prehrambenom lancu, visokoj razini zaštite i informiranosti potrošača te visokoj razini zaštite okoliša, istodobno podržavajući konkurentnost i stvarajući radna mjesta.

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Ažurira okvir unutar kojeg se financiraju politike zdravlja životinja i bilja i proizvodnje hrane.

KLJUČNE TOČKE

Uredba nastoji nadzirati rashode EU-a u sljedećim područjima:

  • hrana i hrana za životinje, uključujući sigurnost;
  • zdravlje i dobrobit životinja;
  • organizmi štetni za bilje (štetni organizmi);
  • proizvodnja biljnog reprodukcijskog materijala, uglavnom sjeme;
  • proizvodi za zaštitu bilja i održiva uporaba pesticida;
  • rizici koji proizlaze iz nusproizvoda životinjskog podrijetla, koji se koriste u hrani za životinje i gnojivima, kao što su mesno koštano brašno, brašno od perja i riblje brašno;
  • genetski modificirani organizmi namjerno uvedeni u okoliš;
  • prava intelektualnog vlasništva povezana s biljnom genetikom.

Uredba propisuje pravila i rokove za sadržaj, podnošenje, ocjenu i odobrenje nacionalnih programa i zahtjeva za plaćanje. Europska komisija (EK) je odgovorna za ocjenu učinkovite provedbe mjera koje imaju koristi od financijskih doprinosa EU-a. Potrebno je osigurati dovoljnu promidžbu kako bi se javnost informirala o ulozi EU-a u financiranju.

Uredba sadrži skup pravila koja razjašnjavaju maksimalne dopuštene proračune i maksimalne stope bespovratnih sredstava, koje neće normalno prelaziti 50 % prihvatljivih troškova. Ta stopa može se povećati na:

  • 75 % prihvatljivih troškova u odnosu na prekogranične aktivnosti koje se tiču dvije ili više zemalja EU-a s ciljem kontrole štetnih organizama ili bolesti životinja;
  • 100 % prihvatljivih troškova kad aktivnosti obuhvaćaju sprečavanje i kontrolu ozbiljnog rizika za zdravlje ljudi, životinja i bilja.

Sredstva EU-a mogu se osigurati za hitne situacije vezano uz zdravlje životinja i bilja. Bolesti koje ispunjavaju uvjete za financiranje u sklopu hitnih mjera navedene su u prilogu Uredbi. EK može ažurirati popis kako bi uzeo u obzir nove prijetnje.

U iznimnim slučajevima EU može pokriti troškove zemalja EU-a nastale provedbom drugih hitnih mjera, primjerice pojačanih biosigurnosnih mjera u slučaju izbijanja bolesti, velikih problema sa štetnim organizmima, odlaganja trupova i troškove naknada nastalih zbog hitnog cijepljenja.

EK će do 30. lipnja 2017. poslati srednjoročnu evaluaciju uz, ako je potrebno, prijedloge za zakonodavstvo i dodatno izvješće o učinkovitosti Uredbe do 30. lipnja 2022.

OTKAD SE UREDBA PRIMJENJUJE?

Od 30. lipnja 2014.

Za više informacija posjetite Uredbu o financijskom okviru (EU) br. 652/2014 na mrežnoj stranici Europske komisije.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Uredba (EU) br. 652/2014

30.6.2014.

-

SL L 189, 27.6.2014., str. 1. - 32.

Posljednje ažuriranje 25.08.2015

Top