EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pristup genetskim resursima i podjela dobiti koja proizlazi iz njihova korištenja (Protokol iz Nagoye)

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Protokol iz Nagoye

Odluka 2014/283/EU o sklapanju, u ime EU, Protokola iz Nagoye o pristupu genetskim resursima te poštenoj i pravičnoj podjeli dobiti koja proizlazi iz njihova korištenja, uz Konvenciju o biološkoj raznolikosti

ČEMU SLUŽE OVAJ PROTOKOL I ODLUKA?

  • Protokol iz Nagoye je protokol Konvencije o biološkoj raznolikosti, koji su svjetski čelnici potpisali prvi put 2010. godine. EU je sudionik Konvencije o biološkoj raznolikosti, skupa s još 193 zemlje. Protokol ima za cilj poštenu i pravičnu podjelu dobiti koja proizlazi iz korištenja genetskih resursa.
  • Odlukom se zvanično odobrava „Protokol iz Nagoye o pristupu genetskim resursima te poštenoj i pravičnoj podjeli dobiti koja proizlazi iz njihova korištenja, uz Konvenciju o biološkoj raznolikosti”, u ime Europske unije (EU). Ovom odlukom, EU je postala i pravno obvezana na protokol, koji predstavlja važan sporazum o međunarodnom upravljanju biološkom raznolikošću.

KLJUČNE TOČKE

Odobravajući ovaj protokol 16. svibnja 2014., EU je dala svoj doprinos za 50 potrebnih ratifikacija u cijelom svijetu, što je omogućilo da Protokol iz Nagoye stupi na snagu 12. listopada 2014. Kao rezultat toga, prvi susret stranaka protokola (COP-MOP 1) održan je na bijenalnom sastanku na visokoj razini Konvencije o biološkoj raznolikosti održanom od 13. do 17. listopada 2014. u Južnoj Koreji, u isto vrijeme kao i 12. sastanak Konferencije stranki protokola (COP 12).

Pristup i podjela dobiti

  • Protokol iz Nagoye provodi treći cilj Konvencije o biološkoj raznolikosti, pristup i podjela dobiti, koji se usmjerava na poštenu i pravičnu podjelu dobiti koja nastane iz upotrebe genetskih resursa, uključujući putem odgovarajućeg pristupa genetskim resursima i odgovarajućeg prijenosa relevantnih tehnologija.
  • Genetski resursi su genetski materijali stvarne ili potencijalne vrijednosti iz prirodnih ili uzgajanih zaliha (npr. banke sjemena ili botanički vrtovi). Ti se resursi obično upotrebljavaju u širokom rasponu sektora u istraživanju i razvoju koji se temelje na prirodnim resursima kao temeljem za inovaciju, primjerice za nove lijekove, kemikalije ili kozmetiku.
  • Konvencija o biološkoj raznolikosti priznaje suverena prava država nad njihovim prirodnim resursima. Pristup i podjela dobiti u kontekstu Protokola iz Nagoye temelji se na ovom načelu. Stranke u protokolu imaju ovlast odlučiti žele li regulirati pristup svojim genetskim resursima i utvrditi uvjete za podjelu dobiti (npr. pravilima i postupcima za prethodni informirani pristanak i pregovore o međusobno dogovorenim uvjetima s korisnikom genetskih resursa).
  • Protokol iz Nagoye također se odnosi na upotrebu tradicionalnih znanja povezanih s genetskim resursima koja posjeduju autohtoni narodi i lokalne zajednice.
  • Protokol postavlja obvezna pravila o poštivanju svih strana kako bi se nadziralo korištenje genetskih resursa nakon što oni napuste zemlju osiguravatelja.
  • Protokol će stvoriti veću pravnu sigurnost i transparentnost za osiguravatelje i korisnike genetskih resursa, istodobno promovirajući podjelu dobiti. Dobit stvorena i podijeljena prema smjernicama protokola trebala bi pridonijeti očuvanju biološke raznolikosti i održivoj uporabi njenih sastavnica (prvi i drugi cilj Konvencije o biološkoj raznolikosti).

Uredba (EU) br. 511/2014, uredba o pristupu i podjeli dobiti (Uredba ABS), koja provodi mjere usklađivanja Protokola iz Nagoye na razini EU-a, stupila je na snagu 9. lipnja 2014., a primjenjuje se od stupanja na snagu samog Protokola iz Nagoye za EU 12. listopada 2014.

Provedbena uredba (EU) 2015/1866 sadrži mjere o specifičnim aspektima predviđenim Uredbom o pristupu i podjeli dobiti, posebno o registriranim zbirkama, najboljim praksama i praćenju usklađenosti korisnika. Usvojena je od strane Europske komisije 13. listopada 2015., a stupila je na snagu 9. studenoga 2015.

DATUM STUPANJA NA SNAGU

Protokol je stupio na snagu 12. listopada 2014., 90 dana nakon datuma polaganja 50. instrumenta ratifikacije.

POZADINA

Dodatne informacije potražite ovdje:

GLAVNI DOKUMENTI

Protokol iz Nagoye o pristupu genetskim resursima te poštenoj i pravičnoj podjeli dobiti koja proizlazi iz njihova korištenja uz konvenciju o biološkoj raznolikosti (SL L 150, 20.5.2014., str. 234.–249.)

Odluka Vijeća 2014/283/EU od 14. travnja 2014. o sklapanju, u ime Europske unije, Protokola iz Nagoye o pristupu genetskim resursima te poštenoj i pravičnoj podjeli dobiti koja proizlazi iz njihova korištenja, uz Konvenciju o biološkoj raznolikosti (SL L 150, 20.5.2014., str. 231.–233.)

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) br. 511/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o mjerama usklađivanja za korisnike Protokola iz Nagoye o pristupu genetskim resursima te poštenoj i pravičnoj podjeli dobiti koja proizlazi iz njihova korištenja u Uniji (SL L 150, 20.5.2014., str. 59.–71.)

Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/1866 od 13. listopada 2015. o utvrđivanju detaljnih pravila za provedbu Uredbe (EU) br. 511/2014 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu registra zbirki, praćenja usklađenosti korisnika i najboljih praksi (SL L 275, 20.10.2015., str. 4.–19.)

Posljednje ažuriranje 20.11.2020

Top