EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D0226(01)

Odluka Komisije od 25. veljače 2016. o osnivanju Znanstvenog, tehničkog i gospodarskog odbora za ribarstvo

C/2016/1084

OJ C 74, 26.2.2016, p. 4–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

26.2.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 74/4


ODLUKA KOMISIJE

od 25. veljače 2016.

o osnivanju Znanstvenog, tehničkog i gospodarskog odbora za ribarstvo

(2016/C 74/05)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1380/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o zajedničkoj ribarstvenoj politici, izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 1954/2003 i (EZ) br. 1224/2009 i stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 2371/2002 i (EZ) br. 639/2004 i Odluke Vijeća 2004/585/EZ (1), a posebno njezin članak 26.,

budući da:

(1)

Člankom 43. Ugovora Europskoj uniji i državama članicama dodijeljena je zadaća utvrđivanja odredaba potrebnih za provođenje ciljeva zajedničke ribarstvene politike (ZRP).

(2)

U cilju provedbe politike Unije u području ribarstva i akvakulture potrebna je pomoć visokokvalificiranih znanstvenih stručnjaka, osobito u primjeni biologije mora i biologije ribarstva, tehnologije ribolovnih alata, ekonomije ribarstva, upravljanja ribarstvom, učinaka ribarstva na ekosustav, akvakulture ili sličnih disciplina, ili u području prikupljanja, upravljanja i upotrebe podataka o ribarstvu i akvakulturi.

(3)

Stoga je potrebno uspostaviti skupinu stručnjaka u području ribarstva i akvakulture i utvrditi njezine zadaće i strukturu. Tu bi pomoć trebao osigurati stalni Znanstveni, tehnički i gospodarski odbor za ribarstvo (STECF) koji je osnovala Komisija.

(4)

Prema potrebi Komisija bi se radi razvijanja ZRP-a trebala savjetovati sa skupinom STECF o pitanjima koja se odnose na očuvanje i upravljanje živim morskim resursima, uključujući biološka, ekonomska, socijalna i tehnička pitanja te pitanja vezana uz okoliš, u skladu s člankom 26. Uredbe (EU) br. 1380/2013. Mišljenja te skupine trebala bi se temeljiti na načelima izvrsnosti, neovisnosti, nepristranosti i transparentnosti.

(5)

Skupina STECF trebala bi se sastojati od odgovarajućeg broja članova za izvođenje potrebnih zadaća. Članovi skupine trebali bi biti visokokvalificirani, specijalizirani i neovisni stručnjaci odabrani na temelju objektivnih kriterija s pomoću javnog poziva na podnošenje prijava. Imenuju se u vlastito ime i Komisiji daju mišljenja koja su potrebna za provedbu zajedničke ribarstvene politike. Bitno je da skupina na najbolji mogući način iskoristi znanje vanjskih stručnjaka iz Unije i izvan nje kako je potrebno da bi se odgovorilo na posebna pitanja.

(6)

Komisija nije mogla potpuno postići ciljeve politike Unije za očuvanje i održivo iskorištavanje ribolovnih resursa bez posebnih i bitnih doprinosa skupine STECF. Zajedničkom ribarstvenom politikom zahtijeva se da se donošenje odluka temelji na najboljem dostupnom znanstvenom mišljenju. Kako bi ispunili taj zahtjev, Komisijini prijedlozi politika moraju se temeljiti na najboljim dostupnim znanstvenim spoznajama. Skupina STECF ocjenjuje i osigurava najnovije dostupne znanstvene podatke kako bi Komisiji pružila pouzdana i pravovremena znanstvena mišljenja utemeljena na dokazima za provedbu i praćenje zajedničke ribarstvene politike EU-a. Mišljenja STECF-a izričito se zahtijevaju među ostalim u skladu s člankom 2. stavkom 5.a; člankom 3. točkom (c), člankom 6. stavkom 2., člankom 9. stavcima 1. i 5., člankom 10. stavcima 2.a i 3., člankom 11. stavkom 3., člankom 15. stavkom 4. točkom (b) i člankom 15. stavkom 5. točkom (c), člankom 18. stavcima 2., 3. i 5., člankom 28. stavkom 2.a, člankom 29. stavcima 2. i 4. te člankom 31. stavkom 4. Uredbe (EU) br. 1380/2013. Mišljenja STECF-a predviđena su i višegodišnjim planovima upravljanja, mjerama koje se odnose na obveze iskrcavanja, upravljanjem mješovitim ribolovom, stajalištem Unije u međunarodnim organizacijama za ribarstvo te sporazumima o partnerstvu u održivom ribarstvu s trećim zemljama. Stoga bi ti neovisni stručnjaci trebali primati posebne naknade povrh naknade troškova, koje su razmjerne posebnim zadaćama koje su im dodijeljene i u skladu su s međunarodnim standardima.

(7)

Zahtjev za pružanje najboljih dostupnih znanstvenih mišljenja primjenjuje se i na obveze članova skupine STECF koji osiguravaju podršku službama Komisije pružanjem znanstvenih informacija na sastancima u regionalnom i međunarodnom kontekstu koji su dio zakonodavnog postupka u skladu s člankom 18. Uredbe (EU) br. 1380/2013, kojim na temelju rezultata tih sastanaka države članice dostavljaju Komisiji zajedničko preporuke na osnovi najboljih dostupnih znanstvenih mišljenja, koje služe kao osnova za donošenje delegiranih ili provedbenih akata. Komisija je odgovorna za olakšavanje suradnje između država članica i relevantnih znanstvenih tijela, među kojima STECF ima dominantnu ulogu. Zbog toga rad skupine STECF učinkovito pridonosi postizanju ciljeva zajedničke ribarstvene politike.

(8)

Trebalo bi utvrditi pravila o objavljivanju informacija za članove skupine.

(9)

Osobne podatke trebalo bi obraditi u skladu s Uredbom (EZ) br. 45/2001 Europskog parlamenta i Vijeća (2).

(10)

Prethodno imenovani članovi skupine trebali bi ostati na dužnosti do imenovanja novih članova.

(11)

Odluku Komisije 2005/629/EZ (3) trebalo bi staviti izvan snage,

ODLUČILA JE:

Članak 1.

Predmet

Ovime se osniva Znanstveni, tehnički i gospodarski odbor za ribarstvo, u daljnjem tekstu „skupina”, ili „skupina STECF”.

Članak 2.

Zadaće

U području očuvanja i upravljanja živim morskim resursima, uključujući biološka, ekonomska, socijalna i tehnička pitanja te pitanja vezana uz okoliš, zadaća je skupine:

(a)

pomagati Komisiji u pripremi zakonodavnih prijedloga, delegiranih akata ili političkih inicijativa;

(b)

pratiti razvoj politika i osigurati razmjenu iskustava i dobrih praksi.

Članak 3.

Savjetovanje

1.   Komisija se može savjetovati sa skupinom o svim pitanjima povezanima s biologijom mora i biologijom ribarstva, tehnologijom ribolovnih alata, ekonomijom ribarstva, upravljanjem ribarstvom, učincima ribarstva na ekosustav, akvakulturom ili sličnim disciplinama. Komisija može zahtijevati donošenje takvog mišljenja u određenom roku. U dogovoru sa službama Komisije skupina može i na vlastitu inicijativu davati mišljenja Komisiji o takvim pitanjima.

2.   Predsjednik skupine može savjetovati Komisiji da se posavjetuje sa skupinom o specifičnom pitanju.

Članak 4.

Članstvo i imenovanje

1.   Skupina se sastoji od najmanje 30 i najviše 35 članova.

2.   Članovi su pojedinci imenovani u vlastito ime. Oni djeluju neovisno i u javnom interesu.

3.   Članove imenuje glavni direktor Glavne uprave za pomorstvo i ribarstvo iz redova stručnjaka s kompetencijama u područjima navedenima u članku 2. i članku 3. stavku 1. koji su se odazvali pozivu na podnošenje prijava. Imenovanje uključuje datum kada članovima počinje mandat. Pri određivanju sastava skupine cilj je Komisije osigurati, koliko je to moguće, uravnoteženu zastupljenost spolova i uravnoteženu geografsku raspodjelu koja odražava raznolikost ribarstava i akvakulture unutar Unije, uzimajući u obzir rezultate postupka odabira.

4.   Članovi se imenuju na tri godine. Ostaju na dužnosti do kraja mandata osim ako budu zamijenjeni u skladu sa stavkom 6. Njihov mandat može se produljiti. U slučaju da zamjena članova skupine ili produljenje njihova mandata nije obavljeno na dan isteka trogodišnjeg razdoblja, članovi skupine ostaju na dužnosti dok ne budu zamijenjeni ili do produljenja mandata.

5.   Uspješni kandidati koji nisu imenovani mogu biti stavljeni na popis uspješnih kandidata koji utvrđuje Komisija. Popis uspješnih kandidata Komisija može upotrijebiti za zamjenu članova koji napuste skupinu u skladu sa stavkom 6. ovog članka. Komisija traži pristanak prijavljenih prije stavljanja njihovih imena na popis. Takve zamjene imenuju se pod istim uvjetima kao i članovi.

6.   Članovi koji više nisu u mogućnosti učinkovito sudjelovati u radu skupine, koji podnesu ostavku ili ne zadovoljavaju uvjete iz stavka 3. ovog članka ili članka 339. Ugovora mogu biti zamijenjeni na razdoblje do isteka njihova mandata.

7.   Imena članova objavljuju se u registru stručnih skupina Komisije i ostalih sličnih subjekata („registar”) (4).

8.   Osobni podatci prikupljaju se, obrađuju i objavljuju u skladu s Uredbom (EZ) br. 45/2001.

Članak 5.

Neovisnost

1.   Stručnjaci koji se prijavljuju za imenovanje članovima skupine STECF moraju otkriti sve okolnosti koje mogu ugroziti ili se opravdano smatra da bi mogli ugroziti sposobnost stručnjaka da djeluju neovisno i u općem interesu prilikom davanja mišljenja Komisiji, uključujući sve relevantne okolnosti koje se odnose na članove njihovih obitelji. Konkretno, kao dio postupka prijave službe Komisije od tih stručnjaka zahtijevaju da dostave izjavu o sukobu interesa („obrazac DOI”) i životopis. Obrazac DOI sastoji se od niza pitanja kojima se od stručnjaka zahtijeva da otkrije sve interese relevantne za posao koji će obavljati. Podnošenje ispravno popunjenog obrasca DOI nužno je kako bi se osobu imenovalo članom skupine. Izjave o sukobu interesa javno su dostupne dok god su predmetni stručnjaci članovi skupine.

2.   Ako nadležna služba Komisije zaključi da, s obzirom na ocjenu obrazaca DOI, ne postoji sukob interesa, predmetni stručnjak može biti imenovan u vlastito ime, pod uvjetom da posjeduje potrebno stručno znanje.

3.   Članovi su dužni obavijestiti nadležne službe Komisije čim se dogodi promjena prethodno dostavljenih informacija, a u tom bi slučaju odmah morali podnijeti novi ispunjeni obrazac DOI u kojem se opisuju relevantne promjene.

Članak 6.

Rad

1.   Skupina STECF običnom većinom bira predsjednika i dva potpredsjednika iz redova svojih članova na razdoblje od tri godine. Predsjednik i potpredsjednici skupine ne mogu biti izabrani za isti položaj u više od dva uzastopna razdoblja.

2.   Predsjednik skupine može imenovati izvjestitelje među članovima skupine. Moguće je imenovati više od jednog izvjestitelja za posebno složena pitanja multidisciplinarne prirode.

3.   Službe Komisije mogu pozvati vanjske stručnjake s posebnim kompetencijama u području koje je na dnevnom redu kako bi sudjelovali u radu skupine ili podskupine na ad hoc osnovi.

4.   U dogovoru sa službama Komisijom skupina STECF može osnovati podskupine radi ispitivanja posebnih pitanja u okviru nadležnosti koje određuje Komisija. Podskupine se sastoje od najmanje dvaju članova skupine i vanjskih stručnjaka. Podskupine izvješćuju skupinu u određenom roku u skladu s tim nadležnostima. Takve se podskupine raspuštaju nakon ispunjenog mandata.

5.   Komisija osigurava tajništvo za skupinu i njezine podskupine. Tajništvo je odgovorno za pružanje tehničke i administrativne podrške i koordinacije kako bi se olakšalo učinkovito funkcioniranje skupine i organizirali sastanci njezinih podskupina. Tajništvo prema potrebi koordinira aktivnosti skupine i njezinih podskupina s onima drugih tijela Europske unije i međunarodnih tijela. Predstavnici Komisije zainteresirani za rasprave smiju prisustvovati sastancima skupine i njezinih podskupina. Sastanci stručne skupine i njezinih podskupina u pravilu se održavaju u prostorima Komisije.

6.   Sve relevantne dokumente, kao što su dnevni red, zapisnici i podnesci sudionika stavljaju se na raspolaganje u registru ili putem poveznice u registru na posebnu internetsku stranicu gdje se nalaze informacije. Pristup posebnoj internetskoj stranici ne zahtijeva registraciju korisnika ili bilo koje drugo ograničenje. Iznimke od objave predviđene su ako bi se otkrivanjem dokumenta ugrozila zaštita javnog ili privatnog interesa u skladu s člankom 4. Uredbe (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća (5).

7.   Skupina donosi svoj poslovnik na temelju standardnog poslovnika za stručne skupine.

Članak 7.

Povjerljivost

1.   Članovi skupine STECF i vanjski stručnjaci pridržavaju se obveze čuvanja profesionalne tajne koja je propisana Ugovorima i pripadajućim provedbenim pravilima te propisa Komisije o sigurnosti povezanih sa zaštitom povjerljivih podataka EU-a iz priloga odlukama Komisije (EU, Euratom) 2015/443 (6) i (EU, Euratom) 2015/444 (7). U slučaju kršenja tih obveza Komisija može poduzeti odgovarajuće mjere.

2.   Vijećanja skupine povjerljive su naravi. U dogovoru sa službama Komisije skupina može običnom većinom članova odlučiti da svoja vijećanja otvori za javnost.

Članak 8.

Naknada troškova i posebne naknade

1.   Članovi skupine STECF i vanjski stručnjaci imaju pravo na posebne naknade za svoj pripremni rad i/ili sudjelovanje u aktivnostima skupine i povezane vanjske sastanke kako je utvrđeno u Prilogu.

2.   Komisija vrši naknadu putnih troškova i dnevnica članova skupine i vanjskih stručnjaka ostvarenih sudjelovanjem na sastancima skupine ili podskupina i povezanim vanjskim sastancima u skladu s važećim propisima Komisije.

3.   Naknada tih troškova isplaćuje se u granicama raspoloživih odobrenih sredstava dodijeljenih u okviru godišnjeg postupka raspodjele sredstava.

Članak 9.

Prijelazne odredbe

Članovi skupine STECF imenovani u skladu s člankom 4. Odluke 2005/629/EZ ostaju na dužnosti kao članovi Odbora uspostavljenog ovom Odlukom dok novi članovi skupine ne budu imenovani u skladu s člankom 4. ove Odluke. Na njih se primjenjuju odredbe ove Odluke.

Članak 10.

Stavljanje izvan snage

Odluka 2005/629/EZ stavlja se izvan snage.

Sastavljeno u Bruxellesu 25. veljače 2016.

Za Komisiju

Karmenu VELLA

Član Komisije


(1)  SL L 354, 28.12.2013., str. 22.

(2)  Uredboa (EZ) br. 45/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2000. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama i tijelima Zajednice i o slobodnom kretanju takvih podataka (SL L 8, 12.1.2001., str. 1.).

(3)  Odluka Komisije 2005/629/EZ od 26. kolovoza 2005. o osnivanju Znanstvenog, tehničkog i gospodarskog odbora za ribarstvo (SL L 225, 31.8.2005., str. 18.).

(4)  Članovi koji ne žele da se njihova imena objave mogu zatražiti izuzeće od tog pravila. Zahtjev za neobjavljivanjem imena člana stručne skupine smatra se opravdanim kad god objava može ugroziti njegovu ili njezinu sigurnost ili neopravdano dovesti u pitanje njegovu ili njezinu privatnost.

(5)  Uredba (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2001. o javnom pristupu dokumentima Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije (SL L 145, 31.5.2001., str. 43.). Te iznimke namijenjene su zaštiti javne sigurnosti, vojnih poslova, međunarodnih odnosa, financijske, monetarne i gospodarske politike, privatnosti i integriteta pojedinca, poslovnih interesa, sudskih postupaka i pravnih savjeta, inspekcija/istraga/revizija i postupka donošenja odluka institucije.

(6)  Odluka Komisije (EU, Euratom) 2015/443 od 13. ožujka 2015. o sigurnosti u Komisiji (SL L 72, 17.3.2015., str. 41.).

(7)  Odluka Komisije (EU, Euratom) 2015/444 od 13. ožujka 2015. o sigurnosnim propisima za zaštitu klasificiranih podataka EU-a (SL L 72, 17.3.2015., str. 53.).


PRILOG

Posebne naknade

1.

Članovi skupine i vanjski stručnjaci imaju pravo na posebnu naknadu kojom im se nadoknađuju troškovi osobnog sudjelovanja ili sudjelovanja na udaljenosti (pisani postupak) na sastancima skupine. Posebna naknada iznosi najviše 450 EUR u obliku dnevnog jediničnog troška za svaki puni radni dan kako je navedeno u tablici u nastavku. Ukupna naknada izračunava se i zaokružuje na veći iznos koji najpribližnije odgovara naknadi za pola radnog dana.

EUR po punom danu (1)

Plenarne sjednice skupine

Podskupine

Predsjednik

450

450

Potpredsjednik

450

450

Članovi skupine

300

300

Vanjski stručnjak

300

300

2.

Članovi skupine imaju pravo na posebnu naknadu za izvjestitelje kao naknadu za rad na aktivnostima kao što su priprema i dovršavanje podataka za izvješće skupine ili sastanak podskupine izvan sastanka. Ta posebna naknada jednaka je jednom punom radnom danu i iznosi 450 EUR.

3.

Članovi skupine i vanjski stručnjaci imaju pravo na posebnu naknadu za izvjestitelje za pružanje znanstvenih izvješća (sažetci, istrage i popratne informacije) u pripremi sastanaka skupine ili podskupine ili za pisanje izvješća o sastancima skupine ili podskupine nakon sastanaka.

4.

Predsjednik ima pravo na posebnu naknadu za znanstveni nadzor i organizaciju rada skupine izvan plenarne sjednice skupine.

Kada zatraži pripremni rad koji se osobito sastoji od pisanja izvješća ili mišljenja skupine ili podskupine, analize kako bi se potkrijepila procjena učinka ili znanstvenog nadzora, Komisija će odrediti zadaće koje treba obaviti te njihov vremenski okvir. Izračun broja radnih dana ovisi posebno o radnom opterećenju povezanom sa složenošću teme, vremenskim razdobljem potrebnim za ispunjavanje zadaća zbog iznosa i dostupnosti podataka i znanstvene literature te informacija koje se prikupljaju i obrađuju. Od okvirnog broja radnih dana navedenog u nastavku stoga se može odstupiti samo u opravdanim i iznimnim slučajevima:

Okvirni broj radnih dana

Vrsta zatraženih zadaća

1–10 dana

Pripremni rad (znanstvena izvješća, istraživanje, analiza kako bi se potkrijepila procjena učinka)

4–6 dana

Izvješće nakon sastanka skupine ili podskupine, mišljenje STECF-a

10–30 dana

Znanstveni nadzor i organizacija rada skupine izvan plenarnih sjednica, osobito radi savjetovanja Komisije o općem znanstvenom planiranju, angažiranju vanjskih stručnjaka, definiciji nadležnosti za znanstvena izvješća te o sastancima skupine i podskupine, o osiguravanju raspoloživosti postojećih podataka i znanstvenog istraživanja, kako bi se pripremilo i koordiniralo osnivanje podskupina i njihovi sastanci, surađivalo s drugim savjetodavnim tijelima i dionicima te sa službama Komisije (s GU-om MARE i ostalih glavnim upravama te Zajedničkim istraživačkim centrom (JRC))

Stručnjaci koji djeluju kao izvjestitelji za pružanje znanstvenih izvješća u pripremi sastanaka skupine ili podskupine ili pisanju izvješća za sastanke skupine ili podskupine nakon sastanaka i predsjednik za znanstveni nadzor i organizaciju rada skupine izvan plenarne sjednice primat će iznos od 450 EUR u obliku dnevnog jediničnog troška za svaki puni radni dan.

5.

U skladu s člankom 18. Uredbe (EU) br. 1380/2013 o zajedničkoj ribarstvenoj politici članovi skupine mogu pružati podršku službama Komisije sudjelovanjem u svojstvu člana skupine na sastancima u regionalnom i međunarodnom kontekstu. Imaju pravo na posebnu naknadu od 300 EUR u obliku dnevnog jediničnog troška za svaki puni radni dan. Sudjelovanje podliježe prethodnom odobrenju službi Komisije, a naknada troškova podliježe ex post provjeri nazočnosti koju provode službe Komisije.

6.

Ukupna posebna naknada koju je primio član skupine ili vanjski stručnjak dnevno nikad ne može premašiti 450 EUR u skladu s Odlukom Komisije C(2014) 2220.


(1)  Ako sudjelovanje obuhvaća samo jutro ili poslijepodne, naknada bi trebala iznositi 50 % naknade za puni dan.


Top