EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R1428

Uredba Komisije (EU) 2015/1428 оd 25. kolovoza 2015. o izmjeni Uredbe Komisije (EZ) br. 244/2009 s obzirom na zahtjeve za ekološki dizajn neusmjerenih svjetiljki za kućanstva i Uredbe Komisije (EZ) br. 245/2009 s obzirom na zahtjeve za ekološki dizajn za fluorescentne cijevi bez ugrađenih prigušnica, visokoučinkovite žarulje s izbojem te prigušnice i svjetiljke koje mogu upravljati takvim žaruljama i o stavljanju izvan snage Direktive 2000/55/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Uredbe Komisije (EU) br. 1194/2012 u vezi sa zahtjevima za ekološki dizajn usmjerenih žarulja, LED žarulja i povezane opreme (Tekst značajan za EGP)

OJ L 224, 27.8.2015, p. 1–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/08/2021; Implicitno stavljeno izvan snage 32019R2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/1428/oj

27.8.2015   

HR

Službeni list Europske unije

L 224/1


UREDBA KOMISIJE (EU) 2015/1428

оd 25. kolovoza 2015.

o izmjeni Uredbe Komisije (EZ) br. 244/2009 s obzirom na zahtjeve za ekološki dizajn neusmjerenih svjetiljki za kućanstva i Uredbe Komisije (EZ) br. 245/2009 s obzirom na zahtjeve za ekološki dizajn za fluorescentne cijevi bez ugrađenih prigušnica, visokoučinkovite žarulje s izbojem te prigušnice i svjetiljke koje mogu upravljati takvim žaruljama i o stavljanju izvan snage Direktive 2000/55/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Uredbe Komisije (EU) br. 1194/2012 u vezi sa zahtjevima za ekološki dizajn usmjerenih žarulja, LED žarulja i povezane opreme

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 2009/125/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 21. listopada 2009. o uspostavi okvira za utvrđivanje zahtjeva za ekološki dizajn proizvoda koji koriste energiju (1), a posebno njezin članak 15. stavak 1.,

nakon savjetovanja sa Savjetodavnim forumom za ekološki dizajn,

budući da:

(1)

Od Komisije se zahtijeva da preispita Uredbu Komisije (EZ) br. 244/2009 (2) s obzirom na tehnološki napredak, pri čemu je potrebno posebno provjeriti razvoj prodaje vrsta svjetiljki za posebne namjene kako bi se utvrdilo da se one ne koriste za opću rasvjetu, razvoj novih tehnologija, poput svjetlećih dioda (LED), te izvedivost uvođenja zahtjeva za energetsku učinkovitost na razini razreda „A”, kako je utvrđeno u Direktivi Komisije 98/11/EZ (3).

(2)

Na temelju dokaza izvedenih u okviru preispitivanja Uredbe (EZ) br. 244/2009, čini se da za proizvođače gospodarski nije izvedivo da izrade i od 1. rujna 2016. nadalje stave na tržište halogenske svjetiljke za mrežni napon koje postižu ograničenje utvrđeno za „fazu 6.” u tablici 1. Uredbe Komisije (EZ) br. 244/2009 s obzirom na najveću predviđenu snagu za određeni predviđeni svjetlosni tok. Prema procjeni razvoja energetsko učinkovitijih tehnologija za rasvjetu čini se da bi optimalan datum za uvođenje tog ograničenja bio 1. rujna 2018.

(3)

Kako bi se što više iskoristile ekološke koristi te umanjili negativni gospodarski utjecaji za korisnika, potrebno je zahtijevati da budući dizajn rasvjetnog tijela bude u skladu s energetski učinkovitim rješenjima za osvjetljavanje. Rizik nastanka ovisnosti o starim, ukinutim tehnologijama trebalo bi svesti na minimum osiguravanjem da su rasvjetna tijela stavljena na tržište u potpunosti kompatibilna sa žaruljama najmanje razreda energetske učinkovitosti „A+” u skladu s Delegiranom Uredbom (EU) br. 874/2012 (4).

(4)

U okviru preispitivanja Uredbe (EZ) br. 244/2009 pokazalo se da je potrebno ažurirati i razjasniti definiciju svjetiljki za posebne namjene, s ciljem smanjenja korištenja svjetiljki za posebne namjene u općim primjenama rasvjete i prilagođavanja zahtjeva tehnološkom razvoju. Regulatornim zahtjevima trebalo bi stoga dodatno olakšati korištenje energetski najučinkovitijih rješenja za osvjetljavanje u pogledu određene posebne primjene.

(5)

Potrebno je osigurati dosljednost između Uredbe (EZ) br. 244/2009 i Uredbe Komisije (EU) br. 1194/2012 (5) s obzirom na definiciju i zahtjeve koji se odnose na podatke o proizvodu za proizvode posebne namjene, što se može najbolje postići zajedničkom izmjenom obiju uredbi. Time bi trebalo pojednostavniti usklađenost s regulatornim zahtjevima za proizvođače i dobavljače i podržati učinkovit nadzor nad tržištem koji provode nacionalna tijela.

(6)

U okviru preispitivanja Uredbe (EZ) br. 244/2009 zaključuje se da bi se izvedivost uvođenja zahtjeva za energetsku učinkovitost na razini razreda „A” ili višeg trebalo ispitati u okviru temeljite naknadne studije, kojom bi također trebalo procijeniti izvedivost nametanja većih zahtjeva za energetsku učinkovitost u pogledu proizvoda obuhvaćenih Uredbom Komisije (EZ) br. 245/2009 (6) i Uredbom (EU) br. 1194/2012, proširivanja područja primjene tih uredbi kako bi se optimiziralo smanjenje potrošnje energije i objedinilo sve tri uredbe u jednu radi donošenja dosljednih provedbenih mjera koje se odnose na zahtjeve za ekološki dizajn s obzirom na proizvode za rasvjetu.

(7)

U okviru Uredbe (EZ) br. 245/2009 energija u fazi uporabe i sadržaj žive u žaruljama smatraju se značajnim ekološkim aspektima u smislu te Uredbe. Stoga, uzmu li se u obzir zahtjevi za svojstva žarulja, a pritom se izostave zahtjevi za učinkovitost proizvoda ili sadržaj žive, prouzročilo bi se nepotrebno regulatorno opterećenje i moglo bi doći do postupnog uklanjanja proizvoda iz beznačajnih razloga. Stoga bi se izmjenom opsega zahtjeva za svojstva proizvoda radi usklađivanja sa značajnim ekološkim aspektima u smislu Uredbe postiglo poboljšanje regulatorne prikladnosti.

(8)

S obzirom na potrebu za revizijom uredbi u vezi s ekološkim dizajnom i označivanjem energetske učinkovitosti proizvoda za rasvjetu, bit će prikladno, među ostalim, preispitati izuzeće svjetiljki s utikačima tipa G9 i R7 i minimalne zahtjeve energetske učinkovitosti za žarulje.

(9)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora osnovanog člankom 19. stavkom 1. Direktive 2009/125/EZ,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Izmjena Uredbe (EZ) br. 244/2009

Uredba (EZ) br. 244/2009 mijenja se kako slijedi:

1.

Članak 2. mijenja se kako slijedi:

(a)

Točka 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4.

‚svjetiljka za posebne namjene’ znači svjetiljka koja koristi tehnologije obuhvaćene ovom Uredbom, no koja je namijenjena za korištenje u posebnim primjenama zbog svojih tehničkih parametara kako je opisano u tehničkoj dokumentaciji. Posebne primjene su primjene koje zahtijevaju tehničke parametre koji nisu potrebni za osvjetljavanje uobičajenih prostora ili predmeta u uobičajenim okolnostima. Radi se o sljedećim vrstama primjena:

(a)

primjene u kojima primarna svrha svjetla nije rasvjeta, poput:

i.

emisija svjetla kao agensa u kemijskim ili biološkim procesima (poput polimerizacije, ultraljubičastog svjetla korištenog za stvrdnjavanje/sušenje/učvršćivanje, fotodinamičke terapije, hortikulture, skrbi za kućne ljubimce, proizvoda protiv insekata);

ii.

hvatanja i projiciranja slike (kao što su blicevi za fotoaparate, fotokopirni uređaji, videoprojektori);

iii.

grijanja (infracrvene žarulje);

iv.

signalizacije (poput žarulja za kontrolu prometa ili žarulja na uzletištima zračnih luka);

(b)

primjene rasvjete kad:

i.

spektralna distribucija svjetla namijenjena je promjeni izgleda osvijetljenog prostora ili predmeta, osim njegovog osvjetljavanja (poput rasvjete izloga hrane ili obojenih žarulja kako je navedeno u točki 1. Priloga I.), uz izuzetak varijacija povezanih s temperaturom boje ili

ii.

spektralna distribucija svjetla prilagođena je posebnim potrebama posebne tehničke opreme, osim što prostor ili predmet čini vidljivim za ljude (poput studijske rasvjete, efekata rasvjete kod zabavnih događanja, kazališne rasvjete) ili

iii.

osvijetljeni prostor ili predmet zahtijevaju posebnu zaštitu od negativnih učinaka izvora svjetlosti (poput rasvjete s namjenskim filtriranjem za fotoosjetljive bolesnike ili fotoosjetljive muzejske eksponate) ili

iv.

rasvjeta je potrebna samo u hitnim slučajevima (poput rasvjetnih tijela u hitnim slučajevima ili upravljačkih uređaja za rasvjetu u hitnim slučajevima) ili

v.

rasvjetni proizvodi moraju izdržati ekstremne fizičke uvjete (poput vibracije ili temperatura ispod – 20 °C ili iznad 50 °C);

Svjetiljke sa žarnom niti duljom od 60 mm nisu svjetiljke za posebne namjene ako su otporne samo na mehaničke udarce ili vibracije i nisu svjetiljke sa žarnom niti koje se koriste u sustavima prometne signalizacije; ili je njihova predviđena snaga veća od 25 W te prema podacima proizvođača imaju posebne značajke kao i žarulje, a koje su u skladu s Uredbom (EU) br. 874/2012 svrstane u više razrede energetske učinkovitosti (bez elektromagnetskih smetnji, indeks prikaza boje ≥ 95 i UV emisije ≤ 2 mW po 1 000 lm);”

(b)

točka 9. zamjenjuje se sljedećim:

„9.

‚volframova halogena svjetiljka’ znači svjetiljka sa žarnom niti u kojoj je nit izrađena od volframa i okružena plinom koji sadrži halogene ili halogene spojeve u stijenci balona od kremena ili čvrstog stakla, a koja može biti ugrađena u drugi ovoj. Mogu se nabaviti s ugrađenim napajanjem;”

(c)

dodaje se točka 19., kako slijedi:

„19.

‚svjetiljke sa žarnom niti koje se koriste u sustavima prometne signalizacije’ znači svjetiljka sa žarnom niti s nazivnim naponom većim od 60 V i stopom kvarenja manjom od 2 % tijekom prvih 1 000 sati rada.”

2.

Članak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„Članak 3.

Zahtjevi za ekološki dizajn

1.   Neusmjerene svjetiljke za kućanstva ispunjavaju zahtjeve za ekološki dizajn određene Prilogom II.

Svaki se zahtjev za ekološki dizajn primjenjuje u skladu sa sljedećim rasporedom:

 

Faza 1.: 1. rujna 2009.,

 

Faza 2.: 1. rujna 2010.,

 

Faza 3.: 1. rujna 2011.,

 

Faza 4.: 1. rujna 2012.,

 

Faza 5.: 1. rujna 2013.,

 

Faza 6.: 1. rujna 2018.

Osim ako zahtjev nije zamijenjen ili ako nije drukčije navedeno, odnosni se zahtjev i dalje primjenjuje zajedno s ostalim zahtjevima uvedenima u kasnijim fazama.

2.   Svjetiljke za posebne namjene ispunjavaju sljedeće zahtjeve:

(a)

Ako su koordinate kromatičnosti uvijek unutar sljedećeg raspona:

 

x < 0,270 ili x > 0,530

 

y < – 2,3172 x2 + 2,3653 x – 0,2199 ili y > – 2,3172 x2 + 2,3653 x – 0,1595;

koordinate kromatičnosti navode se u tehničkoj dokumentaciji sastavljenoj za potrebe ocjene sukladnosti u skladu s člankom 8. Direktive 2009/125/EZ, u kojoj je navedeno da ih te koordinate čine svjetiljkom posebne namjene.

(b)

Za sve svjetiljke posebne namjene, predviđena namjena navodi se u svim oblicima podataka o proizvodu, zajedno s upozorenjem da nisu namijenjeni za druge načine primjene.

U tehničkoj dokumentaciji sastavljenoj za potrebe ocjene sukladnosti u skladu s člankom 8. Direktive 2009/125/EZ navodi se popis tehničkih parametara koji čine dizajn proizvoda specifičnim za navedenu predviđenu namjenu.

Ako je potrebno, parametri se mogu navesti tako da se izbjegnu poslovno osjetljivi podaci povezani s pravima intelektualnog vlasništva proizvođača.

Ako je svjetiljka prije kupovine vidljivo naznačena za krajnjeg korisnika, sljedeći podaci jasno su i na istaknut način navedeni na ambalaži:

i.

predviđena namjena;

ii.

podatak da proizvod nije primjeren za osvjetljenje soba u kućanstvu i

iii.

tehnički parametri koji dizajn proizvoda čine specifičnim za navedenu predviđenu namjenu.

Informacije iz točke iii. mogu se nalaziti i unutar pakiranja.”

Članak 2.

Izmjena Uredbe (EZ) br. 245/2009

Prilog III. Uredbi (EZ) br. 245/2009 mijenja se kako je utvrđeno u Prilogu I. ovoj Uredbi.

Članak 3.

Izmjena Uredbe (EU) br. 1194/2012

Uredba (EU) br. 1194/2012 mijenja se kako slijedi:

1.

Članak 2. mijenja se kako slijedi:

(a)

Točka 4. zamjenjuje se sljedećim:

„4.

‚proizvod posebne namjene’ znači proizvod koji koristi tehnologije obuhvaćene ovom Uredbom, no koji je namijenjen za korištenje u posebnim primjenama zbog svojih tehničkih parametara kako je opisano u tehničkoj dokumentaciji. Posebne primjene su primjene koje zahtijevaju tehničke parametre koji nisu potrebni za osvjetljavanje uobičajenih prostora ili predmeta u uobičajenim okolnostima. Radi se o sljedećim vrstama primjena:

(a)

primjene u kojima primarna svrha svjetla nije rasvjeta, poput:

i.

emisija svjetla kao agensa u kemijskim ili biološkim procesima (poput polimerizacije, ultraljubičastog svjetla korištenog za stvrdnjavanje/sušenje/učvršćivanje, fotodinamičke terapije, hortikulture, skrbi za kućne ljubimce, proizvoda protiv insekata);

ii.

hvatanja i projiciranja slike (kao što su blicevi za fotoaparate, fotokopirni uređaji, videoprojektori);

iii.

grijanja (infracrvene žarulje);

iv.

signalizacije (poput žarulja za kontrolu prometa ili žarulja na uzletištima zračnih luka);

(b)

primjene rasvjete kad:

i.

spektralna distribucija svjetla namijenjena je promjeni izgleda osvijetljenog prostora ili predmeta, osim njegovog osvjetljavanja (poput rasvjete izloga hrane ili obojenih žarulja kako je navedeno u točki 1. Priloga I.), uz izuzetak varijacija povezanih s temperaturom boje ili

ii.

spektralna distribucija svjetla prilagođena je posebnim potrebama posebne tehničke opreme, osim što prostor ili predmet čini vidljivim za ljude (poput studijske rasvjete, efekata rasvjete kod zabavnih događanja, kazališne rasvjete) ili

iii.

osvijetljeni prostor ili predmet zahtijevaju posebnu zaštitu od negativnih učinaka izvora svjetlosti (poput rasvjete s namjenskim filtriranjem za fotoosjetljive bolesnike ili fotoosjetljive muzejske eksponate) ili

iv.

rasvjeta je potrebna samo u hitnim slučajevima (poput rasvjetnih tijela u hitnim slučajevima ili upravljačkih uređaja za rasvjetu u hitnim slučajevima) ili

v.

rasvjetni proizvodi moraju izdržati ekstremne fizičke uvjete (poput vibracije ili temperatura ispod – 20 °C ili iznad 50 °C);

Svjetiljke sa žarnom niti duljom od 60 mm nisu proizvodi za posebne namjene ako su otporne samo na mehaničke udarce ili vibracije i nisu svjetiljke sa žarnom niti koje se koriste u sustavima prometne signalizacije; ili je njihova predviđena snaga veća od 25 W te prema podacima proizvođača imaju posebne značajke kao i žarulje, a koje su u skladu s Uredbom (EU) br. 874/2012 svrstane u više razrede energetske učinkovitosti (bez elektromagnetskih smetnji, indeks prikaza boje ≥ 95 i UV emisije ≤ 2 mW po 1 000 lm);”

(b)

točka 28. zamjenjuje se sljedećim:

„28.

‚rasvjetno tijelo’ znači proizvod koji distribuira, filtrira ili pretvara svjetlost dobivenu od jedne ili više žarulja i obuhvaća sve dijelove potrebne za podupiranje, učvršćivanje i zaštitu žarulja i, prema potrebi, pomoćne sklopove zajedno s načinima njihova povezivanja s električnim napajanjem. Ako primarna svrha proizvoda nije rasvjeta i proizvod ovisi o dovodu energije za ispunjavanje svoje primarne svrhe tijekom korištenja (poput hladnjaka, šivaćih strojeva, endoskopa, analizatora krvi), ne smatra se rasvjetnim tijelom za potrebe ove Uredbe;”

(c)

dodaje se točka 31., kako slijedi:

„31.

‚svjetiljke sa žarnom niti koje se koriste u sustavima prometne signalizacije’ znači svjetiljka sa žarnom niti s nazivnim naponom većim od 60 V i stopom kvarenja manjom od 2 % tijekom prvih 1 000 sati rada.”

2.

Prilozi I., III. i IV. mijenjaju se kako je utvrđeno u Prilogu II. ovoj Uredbi.

Članak 4.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu šest mjeseci od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 25. kolovoza 2015.

Za Komisiju

Predsjednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  SL L 285, 31.10.2009., str. 10.

(2)  Uredba Komisije (EZ) br. 244/2009 od 18. ožujka 2009. o provedbi Direktive 2005/32/EZ Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na zahtjeve za ekološki dizajn neusmjerenih svjetiljki za kućanstva (SL L 76, 24.3.2009., str. 3.).

(3)  Direktiva Komisije 98/11/EZ od 27. siječnja 1998. o provedbi Direktive Vijeća 92/75/EEZ u vezi s energetskim označivanjem kućanskih svjetiljki (SL L 71, 10.3.1998., str. 1.).

(4)  Delegirana uredba Komisije (EU) br. 874/2012 od 12. srpnja 2012. o dopuni Direktive 2010/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu označivanja energetske učinkovitosti električnih žarulja i rasvjetnih tijela (SL L 258, 26.9.2012., str. 1.).

(5)  Uredba Komisije (EU) br. 1194/2012 od 12. prosinca 2012. o provedbi Direktive 2009/125/EZ Europskog parlamenta i Vijeća u vezi sa zahtjevima za ekološki dizajn usmjerenih žarulja, LED žarulja i povezane opreme (SL L 342, 14.12.2012., str. 1.).

(6)  Uredba Komisije (EZ) br. 245/2009 od 18. ožujka 2009. o primjeni Direktive 2005/32/EZ Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na zahtjeve za ekološki dizajn za fluorescentne cijevi bez ugrađenih prigušnica, visokoučinkovite žarulje s izbojem te prigušnice i svjetiljke koje mogu upravljati takvim žaruljama i o stavljanju izvan snage Direktive 2000/55/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 76, 24.3.2009., str. 17.).


PRILOG I.

Izmjena Priloga III. Uredbi (EZ) br. 245/2009

1.

U Prilogu III. točki 1.2. (B), zadnji stavak zamjenjuje se sljedećim:

„visokotlačne natrijeve žarulje koje podliježu zahtjevima za učinkovitost žarulje moraju imati najmanje faktore održavanja svjetlosnog toka žarulje i faktore preživljavanja žarulje iz tablice 13.:

Tablica 13.

Faktori održavanja svjetlosnog toka žarulje i faktori preživljavanja žarulje za visokotlačne natrijeve žarulje – faza 2.

Kategorija visokotlačne natrijeve žarulje i sati rada za mjerenje

Faktor održavanja svjetlosnog toka žarulje (LLMF)

Faktor preživljavanja žarulje (LSF)

P ≤ 75 W

LLMF i LSF izmjereni pri 12 000 sati rada

Ra ≤ 60

> 0,80

> 0,90

Ra > 60

> 0,75

> 0,75

sve zamjenske žarulje namijenjene radu na predspojnim uređajima za visokotlačne živine žarulje

> 0,75

> 0,80

P > 75 W ≤ 605 W

LLMF i LSF izmjereni pri 16 000 sati rada

Ra ≤ 60

> 0,85

> 0,90

Ra > 60

> 0,70

> 0,65

sve zamjenske žarulje namijenjene radu na predspojnim uređajima za visokotlačne živine žarulje

> 0,75

> 0,55

Zahtjevi iz tablice 13. za zamjenske žarulje namijenjene radu na predspojnim uređajima za visokotlačne živine žarulje primjenjuju se do 6 godina nakon što ova Uredba stupi na snagu.”

2.

U Prilogu III., točka 1.2. (C) zamjenjuje se sljedećim:

„C.   Zahtjevi treće faze

Osam godina nakon što ova Uredba stupi na snagu:

metalhalogenidne žarulje koje podliježu zahtjevima učinkovitosti žarulje moraju imati najmanje faktore održavanja svjetlosnog toka žarulje i faktore preživljavanja žarulje iz tablice 14.:

Tablica 14.

Faktori održavanja svjetlosnog toka žarulje i faktori preživljavanja žarulje za metalhalogenidne žarulje – faza 3.

Sati rada

Faktor održavanja svjetlosnog toka žarulje (LLMF)

Faktor preživljavanja žarulje (LSF)

12 000

> 0,80

> 0,80”


PRILOG II.

Izmjene Priloga I., III. i IV. Uredbe (EU) br. 1194/2012

1.

U Prilogu I., točka 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.

Za sve proizvode posebne namjene, predviđena namjena navodi se u svim oblicima podataka o proizvodu, zajedno s upozorenjem da nisu namijenjeni za druge načine primjene.

U tehničkoj dokumentaciji sastavljenoj za potrebe ocjene sukladnosti u skladu s člankom 8. Direktive 2009/125/EZ navodi se popis tehničkih parametara koji čine dizajn proizvoda specifičnim za navedenu predviđenu namjenu.

Ako je potrebno, parametri se mogu navesti tako da se izbjegnu poslovno osjetljivi podaci povezani s pravima intelektualnog vlasništva proizvođača.

Ako je proizvod prije kupovine vidljivo prikazan krajnjem korisniku, sljedeći podaci jasno su i na istaknut način navedeni na ambalaži:

(a)

predviđena namjena;

(b)

podatak da proizvod nije primjeren za osvjetljenje prostorija u kućanstvu; i

(c)

tehnički parametri koji dizajn proizvoda čine specifičnim za navedenu predviđenu namjenu.

Informacije iz točke (c) mogu se nalaziti i unutar pakiranja.”

2.

U Prilogu III., točka 2.3. zamjenjuje se sljedećim:

„2.3.   Zahtjevi funkcionalnosti za opremu namijenjenu za ugradnju između električne mreže i žarulja

(a)

Od faze 2., oprema namijenjena za ugradnju između električne mreže i žarulja mora ispunjavati najnovije zahtjeve sukladnosti sa žaruljama čiji indeks energetske učinkovitosti (izračunan za usmjerene i neusmjerene žarulje u skladu s metodom navedenom u točki 1.1. ovog Priloga) iznosi najviše:

0,24 za neusmjerene žarulje (uz pretpostavku da je Φuse = ukupni nazivni svjetlosni tok),

0,40 za usmjerene žarulje.

Kad se kontrolni uređaj za regulaciju intenziteta svjetlosti uključi na najnižoj postavci kod koje žarulje koje rade troše energiju, žarulje koje rade emitiraju najmanje 1 % svog svjetlosnog toka pri potpunom opterećenju.

Kad se rasvjetno tijelo stavi na tržište, a žarulje koje krajnji korisnik može zamijeniti dolaze zajedno s rasvjetnim tijelom, te žarulje pripadaju jednom od dva najviša energetska razreda, u skladu s Delegiranom Uredbom (EU) br. 874/2012, s kojima je rasvjetno tijelo, prema oznaci, kompatibilno.

(b)

Od faze 3., rasvjetna tijela namijenjena za žarulje koje može zamijeniti krajnji korisnik, a koje su stavljene na tržište, moraju u potpunosti biti kompatibilne sa žaruljama najmanje razreda energetske učinkovitosti ‚A +’ u skladu s Delegiranom Uredbom (EU) br. 874/2012. U tehničkoj dokumentaciji takvih rasvjetnih tijela sastavljenoj za potrebe ocjene sukladnosti u skladu s člankom 8. Direktive 2009/125/EZ navodi se najmanje jedna realistična kombinacija postavki proizvoda i uvjeta radi ispitivanja proizvoda.”

3.

U Prilogu IV., točka 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.   Postupak provjere za opremu namijenjenu za ugradnju između električne mreže i žarulja

Tijela države članice ispituju samo jednu jedinicu.

Oprema se smatra sukladnom sa zahtjevima ove Uredbe ako ispunjava odredbe sukladnosti iz točke 2.3. Priloga III., primjenjujući najnovije metode i kriterije ocjenjivanja sukladnosti, uključujući one navedene u dokumentima čiji su referentni brojevi u tu svrhu objavljeni u Službenom listu Europske unije. Ako se za odredbe sukladnosti iz točke 2.3.(a) Priloga III. zaključi da se radi o nesukladnosti, smatra se da je model i dalje sukladan ako ispunjava zahtjeve za podatke o proizvodu u točki 3.3. Priloga III. ili u članku 3.2. Delegirane uredbe (EU) br. 874/2012.

Osim zahtjeva sukladnosti, upravljački uređaj žarulje također se ispituje radi zahtjeva učinkovitosti u točki 1.2. Priloga III. Ispitivanje se provodi na jednom upravljačkom uređaju žarulje, ne na kombinaciji nekoliko upravljačkih uređaja žarulje, čak i ako je model napravljen tako da su za rad žarulje u danoj instalaciji potrebni ostali upravljački uređaji žarulje. Model se smatra sukladnim sa zahtjevima ako rezultati ne odstupaju od graničnih vrijednosti za više od 2,5 %. Ako se rezultati ispitivanja razlikuju od graničnih vrijednosti za više od 2,5 %, ispituju se tri dodatne jedinice. Model se smatra sukladnim sa zahtjevima ako prosjek rezultata naknadna tri ispitivanja ne odstupa od graničnih vrijednosti za više od 2,5 %.

Osim zahtjeva sukladnosti, rasvjetna tijela namijenjena za prodaju krajnjim korisnicima također se provjeravaju radi prisutnosti žarulja u njihovoj ambalaži. Model se smatra sukladnim ako nije zabilježena prisutnost žarulja ili ako žarulje koje jesu prisutne pripadaju energetskim razredima u točki 2.3. Priloga III.

Osim zahtjeva sukladnosti, kontrolni uređaji za regulaciju intenziteta svjetlosti ispituju se sa žaruljama s nitima kad je kontrolni uređaj stavljen na najnižu razinu regulacije intenziteta svjetlosti. Model se smatra sukladnim ako, nakon ugradnje u skladu s uputama proizvođača, žarulje osiguravaju najmanje 1 % svjetlosnog toka pri potpunom opterećenju.

Ako model ne ispunjava gore navedene primjenjive kriterije sukladnosti, smatra se nesukladnim. Nadležna tijela država članica dostavljaju rezultate ispitivanja i ostale relevantne informacije nadležnim tijelima drugih država članica i Komisiji u roku od mjesec dana od donošenja odluke o nesukladnosti modela.”


Top