EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R1258

Uredba Komisije (EU) br. 1258/2011 od 2. prosinca 2011. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1881/2006 u pogledu najvećih dopuštenih količina za nitrate u hrani Tekst značajan za EGP

OJ L 320, 3.12.2011, p. 15–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 13 Volume 062 P. 209 - 211

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 24/05/2023; Implicitno stavljeno izvan snage 32023R0915

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/1258/oj

13/Sv. 62

HR

Službeni list Europske unije

209


32011R1258


L 320/15

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


UREDBA KOMISIJE (EU) br. 1258/2011

od 2. prosinca 2011.

o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1881/2006 u pogledu najvećih dopuštenih količina za nitrate u hrani

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EEZ) br. 315/93 od 8. veljače 1993. o utvrđivanju postupaka Zajednice za kontrolu kontaminanata u hrani (1), a posebno njezin članak 2. stavak 3.,

budući da:

(1)

Uredbom Komisije (EZ) br. 1881/2006 od 19. prosinca 2006. o utvrđivanju najvećih dopuštenih količina određenih kontaminanata u hrani (2) utvrđuju se najveće dopuštene količine za nitrate u nekim vrstama lisnatog povrća.

(2)

U nekim slučajevima, usprkos razvoju dobre poljoprivredne prakse, najveće dopuštene količine su premašene i stoga je određenim državama članicama odobreno privremeno odstupanje za stavljanje na tržište određenih vrsta lisnatog povrća, uzgojenog i namijenjenog za potrošnju na njihovom državnom području u kojem razine nitrata prelaze najveće dopuštene količine.

(3)

Od početka primjene najvećih dopuštenih količina nitrata u zelenoj salati i špinatu, provedena su mnoga ispitivanja o faktorima koji su povezani s prisutnosti nitrata u zelenoj salati i špinatu i o mjerama koje je potrebno poduzeti radi što je moguće većeg smanjenja prisutnosti nitrata u zelenoj salati i špinatu. Usprkos postignutom napretku u dobroj poljoprivrednoj praksi u pogledu smanjenja prisutnosti nitrata u zelenoj salati i špinatu i strogoj provedbi te dobre poljoprivredne prakse nije moguće dosljedno postići u određenim regijama Unije da razine nitrata u zelenoj salati i svježem špinatu budu ispod sadašnjih najvećih dopuštenih količina. Razlog tome je da su klima i svjetlosni uvjeti glavni faktor o kojem ovisi prisutnost nitrata u zelenoj salati i špinatu. Proizvođač ne može upravljati tim klimatskim uvjetima niti ih izmijeniti.

(4)

Kako bi se osigurala ažurna znanstvena podloga za dugoročnu strategiju upravljanja rizikom koji proizlazi iz nitrata u povrću, bila je potrebna znanstvena procjena rizika od strane Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) u kojoj se uzimaju u obzir nove informacije. U takvoj procjeni su morala biti uzeta u obzir sva relevantna razmatranja o rizicima i koristima, npr. odvagujući mogući negativni utjecaj nitrata u odnosu na moguće pozitivne učinke konzumacije povrća, kao što je antioksidacijski učinak ili druga svojstva koja bi mogla na neki način poništiti ili uravnotežiti rizike koji proizlaze iz nitrata i rezultirajućih nitrozo-spojeva.

(5)

Na zahtjev Komisije, Odbor za kontaminante u prehrambenom lancu (Odbor) je usvojio 10. travnja 2008. znanstveno mišljenje o nitratima u povrću (3). Odbor je usporedio rizike i koristi od izloženosti nitratima iz povrća. Sveukupno gledano, za procijenjenu izloženost nitratima iz povrća malo je vjerojatno da bi mogla prouzročiti značajne rizike po zdravlje te stoga prevladavaju priznati pozitivni učinci konzumacije povrća. Odbor je prepoznao da postoje situacije koje se povremeno javljaju (npr. nepovoljni uvjeti lokalne/kućne proizvodnje) u pogledu povrća koje predstavlja velik dio ishrane ili kod pojedinaca čija je ishrana bogata povrćem kao što je rukola, koje treba procijeniti od slučaja do slučaja.

(6)

Slijedom rasprave o odgovarajućim mjerama i izraženoj zabrinutosti u pogledu mogućih rizika za dojenčad i malu djecu zbog akutne izloženosti putem prehrane, Komisija je zatražila od EFSA-e dopunsku znanstvenu izjavu o nitratima u povrću u kojoj se detaljnije procjenjuju mogući rizici za dojenčad i malu djecu zbog prisutnosti nitrata u svježem povrću, također s obzirom na akutni unos prehranom, uzimajući u obzir nedavne podatke o prisutnosti nitrata u povrću, detaljnije podatke o konzumiranju povrća od strane dojenčadi i male djece i mogućnosti utvrđivanja nešto većih vrijednosti od trenutačno najvećih dopuštenih količina u lisnatom povrću. Odbor je 1. prosinca 2010. usvojio Izjavu o mogućem riziku za javno zdravlje za dojenčad i malu djecu zbog prisutnosti nitrata u lisnatom povrću (4).

(7)

U toj izjavi Odbor je zaključio da je malo vjerojatno da izloženost nitratima pri trenutačnim ili predviđenim najvećim dopuštenim količinama u špinatu skuhanom od svježeg špinata predstavlja zabrinutost za zdravlje, iako se ne može isključiti rizik za neku dojenčad koja jede više od jednog obroka špinata dnevno. EFSA je napomenula da nije uzela u obzir moguće promjene u sadržaju nitrata zbog prerade hrane, kao što je pranje, guljenje i/ili kuhanje, budući da se to nije moglo uzeti u obzir zbog nedostatka reprezentativnih podataka. Neuzimanje u obzir kvantitativnog učinka prerade hrane na razine nitrata može posljedično dovesti do previsoke procjene izloženosti. Nadalje je zaključeno da razine nitrata u zelenoj salati ne predstavljaju zdravstvenu zabrinutost za djecu. Primjena trenutačnih najvećih dopuštenih količina za nitrate u zelenoj salati i špinatu, ili predviđenih najvećih dopuštenih količina od 500 mg/kg većih od trenutačnih najvećih dopuštenih količina imala bi neznatan utjecaj.

(8)

Kako bi se osigurala pravna sigurnost za proizvođače u svim regijama Europske unije koji strogo provode dobre poljoprivredne prakse za smanjenje prisutnosti nitrata u špinatu i zelenoj salati koliko je god to moguće, primjereno je neznatno povisiti najveće dopuštene količine za nitrate u svježem špinatu i zelenoj salati bez ugrožavanja javnog zdravlja.

(9)

S obzirom da se ponekad vrlo velike količine nitrata nalaze u rukoli, primjereno je utvrditi najveću dopuštenu količinu za rukolu. Najveću dopuštenu količinu za rukolu treba preispitati za dvije godine s ciljem smanjenja količina nakon identifikacije faktora povezanih s prisutnošću nitrata u rukoli i potpune provedbe dobre poljoprivredne prakse radi smanjenja sadržaja nitrata u rukoli.

(10)

Budući da je Komisija ovlastila EFSA-u da sakupi sve podatke o prisutnosti kontaminanata, uključujući nitrate, u hrani u jednu bazu podataka, primjereno je dostaviti rezultate izravno EFSA-i.

(11)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Stalnog odbora za prehrambeni lanac i zdravlje životinja i nisu im se usprotivili ni Europski parlament ni Vijeće,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EZ) br. 1881/2006 mijenja se kako slijedi:

1.

U članku 7. brišu se stavci 1., 2. i 3.

2.

U članku 9. stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.   Države članice prate razine nitrata u povrću koje može sadržavati značajne količine, a posebno u zelenom lisnatom povrću, i redovito dostavljaju rezultate EFSA-i.”

3.

U Prilogu, odjeljak 1: Nitrati zamjenjuje se odjeljkom iz Priloga ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od dana stupanja na snagu. Međutim, najveće dopuštene količine za rukolu predviđene u točki 1.5. Priloga primjenjuju se od 1. travnja 2012.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 2. prosinca 2011.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 37, 13.2.1993., str. 1.

(2)  SL L 364, 20.12.2006., str. 5.

(3)  Mišljenje Znanstvenog odbora za kontaminante u prehrambenom lancu na zahtjev Europske Komisije za provedbu znanstvene procjene rizika od nitrata u povrću, The EFSA Journal (2008) br. 689, str. 1. http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/689.pdf

(4)  Odbor EFSA-e za kontaminante u prehrambenom lancu (CONTAM); Znanstveno mišljenje o mogućim rizicima po zdravlje za dojenčad i malu djecu zbog prisutnosti nitrata u lisnatom povrću. EFSA Journal 2010;8(12):1935.doi:10.2903/j.efsa.2010.1935 http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/1935.pdf


PRILOG

„Odjeljak 1:   Nitrati

Hrana (1)

Najveće dopuštene količine (mg NO3/kg)

1.1

Svježi špinat (Spinacia oleracea) (2)

 

3 500

1.2

Prerađeni, duboko smrznuti ili smrznuti špinat

 

2 000

1.3

Svježa zelena salata (Lactuca sativa L.) (uzgojena u zatvorenom prostoru i na otvorenom), osim zelene salate navedene u točki 1.4.

ubrana od 1. listopada do 31. ožujka:

 

zelena salata uzgojena u zatvorenom prostoru

5 000

zelena salata uzgojena na otvorenom

4 000

ubrana od 1. travnja do 30. rujna:

 

zelena salata uzgojena u zatvorenom prostoru

4 000

zelena salata uzgojena na otvorenom

3 000

1.4

Zelena salata vrste ‚Iceberg’

zelena salata uzgojena u zatvorenom prostoru

2 500

zelena salata uzgojena na otvorenom

2 000

1.5

Rukola (Eruca sativa, Diplotaxis sp, Brassica tenuifolia, Sisymbrium tenuifolium)

ubrana od 1. listopada do 31. ožujka:

7 000

ubrana od 1. travnja do 30. rujna:

6 000

1.6

Prerađena hrana na bazi žitarica i hrana za dojenčad i malu djecu (3) (4)

 

200 ”


Top