ELi mereohutus – laevade kontrollimise ja veeteede ametite tegevuse eeskirjad ja standardid

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2009/15/EÜ laevade kontrollimise ja ülevaatusega tegelevate organisatsioonide ja veeteede ametite vastavat tegevust käsitlevate ühiste eeskirjade ja standardite kohta

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Sellega sätestatakse eeskirjad ja tingimused, mille alusel võib Euroopa Liidu (EL) riik kui lipuriik volitada tunnustatud organisatsiooni* tegema enda nimel seadusjärgseid kontrollimisi ja sertifitseerimisi.

PÕHIPUNKTID

Tunnustatud organisatsioonide volitamine

ELi riigid peavad tagama, et nende ametiasutused täidavad asjaomaseid rahvusvahelisi konventsioone* seoses nende lipu all sõitvate laevade kontrollimise ja sertifitseerimisega.

ELi riik võib volitada organisatsioone tegema laevade seadusjärgsete tunnistuste* väljastamise või uuendamisega seotud kontrollimisi ja ülevaatusi täielikult või osaliselt. Ta võib usaldada neid ülesandeid üksnes tunnustatud organisatsioonidele.

Samas võib kaubalaevade raadioohutuse tunnistuste väljastamisega seotud ülesanded usaldada tunnustatud eraõiguslikele asutustele, kellel on piisavad teadmised ja pädevad töötajad.

ELi riik ei tohi keelduda ühegi tunnustatud organisatsiooni volitamisest. Teisalt võib ELi riik piirata volitatavate organisatsioonide arvu objektiivsete ja ebavõrdset kohtlemist välistavate kriteeriumide alusel.

Kolmandates riikides asuvaid organisatsioone saab ELi tasandil tunnustada ja seejärel saavad ELi riikide ametiasutused neid volitada. Sellisel juhul võidakse nõuda vastastikust volitamist.

Koostöösuhted

Kui ELi riik volitab tunnustatud organisatsiooni, seab ta sellega sisse „koostöösuhted“. Koostöösuhteid korraldatakse lepingu abil, mis sisaldab sätteid rahalise vastutuse, korrapäraste ülesannete hindamiste, laevade pistelise ja põhjaliku kontrollimise ning laevaklassiga („laevaklass“ tähendab sama ehitusega laevade rühma) seotud teabe kohustusliku edastamise kohta. Võimalik, et volitatud organisatsioonil peab olema kohalik esindus asjaomases riigis.

ELi riigid peavad teavitama Euroopa Komisjoni loodud koostöösuhetest.

ELi riik võib tunnustatud organisatsiooni volitused peatada või tühistada, kui ta leiab, et organisatsioon ei vasta enam oma ülesannete täitmise tingimustele.

Järelevalve

ELi riigid peavad tagama, et nende nimel tegutsevad tunnustatud organisatsioonid täidavad oma ülesandeid tulemuslikult. Nad peavad teostama iga kahe aasta tagant nimetatud organisatsioonide järelevalvet ning teavitama teisi ELi riike ja komisjoni järelevalve tulemustest.

Teostades järelevalvet sadamariigina, peab ELi riik teavitama komisjoni ja teisi EL riike, kui

ELi riik peaks teavitama üksnes laevadest, mis kujutavad endast tõsist ohtu meresõiduohutusele ja keskkonnale või mille suhtes on näha tunnustatud organisatsiooni eriti hooletut käitumist. Asjaomast organisatsiooni tuleb sellest teavitada, et ta saaks võtta vajalikke järelmeetmeid.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 17. juunist 2009 ning see pidi ELi riikides jõustuma 17. juuniks 2011.

TAUST

Käesolev direktiiv võeti vastu paralleelselt määrusega (EÜ) nr 391/2009 laevade kontrolli ja ülevaatusega tegelevate organisatsioonide ühiste eeskirjade ja standardite kohta. Nende kahe õigusaktiga tunnistatakse kehtetuks direktiiv 94/57/EÜ. Määrusega luuakse ELi tasandil litsentsimissüsteem, mis on direktiivi 2009/15/EÜ kontekstis ELi riigi poolt organisatsioonide volitamise eeltingimus.

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Tunnustatud organisatsioon: laevade kontrolli ja ülevaatusega tegelevate organisatsioonide ühiseid eeskirju ja standardeid käsitleva määruse (EÜ) nr 391/2009 kohaselt tunnustatud organisatsioon (vt „Taust“).
Rahvusvahelised konventsioonid: 1. novembri 1974. aasta rahvusvaheline konventsioon inimelude ohutusest merel (SOLAS 74), v.a selle lisa XI-2 peatükk, 5. aprilli 1966. aasta rahvusvaheline laadungimärgi konventsioon ja 2. novembri 1973. aasta rahvusvaheline konventsioon laevade põhjustatava merereostuse vältimise kohta (MARPOL) ning nende ajakohastatud protokollid ja muudatused ning asjakohased, kõikides ELi riikides kohustuslikud eeskirjad, välja arvatud IMO õigusaktide rakendamise koodeksi 2. osa lõiked 16.1, 18.1 ja 19 ning IMO tunnustatud organisatsioonide koodeksi 2. osa punktid 1.1, 1.3, 3.9.3.1, 3.9.3.2 ja 3.9.3.3 ajakohastatud kujul.
Seadusjärgne tunnistus: lipuriigi poolt või tema nimel rahvusvaheliste konventsioonide kohaselt väljastatud tunnistus.
Klassifikatsiooni tunnistus: tunnustatud organisatsiooni eeskirjade ja menetluste kohaselt väljastatud tunnistus, mis tõendab, et laev on sobiv teatavaks otstarbeks või kasutuseks.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. aprilli 2009. aasta direktiiv 2009/15/EÜ laevade kontrollimise ja ülevaatusega tegelevate organisatsioonide ja veeteede ametite vastavat tegevust käsitlevate ühiste eeskirjade ja standardite kohta (ELT L 131, 28.5.2009, lk 47–56)

Direktiivi 2009/15/EÜ järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. aprilli 2009. aasta määrus (EÜ) nr 391/2009 laevade kontrollimise ja ülevaatusega tegelevate organisatsioonide ühiste eeskirjade ja standardite kohta (ELT L 131, 28.5.2009, lk 11–23)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 19.02.2021