Euroopa Liidu põhiõiguste harta

 

KOKKUVÕTE:

Euroopa Liidu põhiõiguste harta

MIS ON HARTA EESMÄRK?

Euroopa Liidu põhiõiguste harta (edaspidi „harta“) kaitseb inimeste põhiõigusi Euroopa Liidus (EL). See on tänapäevane ja igakülgne ELi õiguse vahend, mis kaitseb ja edendab inimeste õigusi ja vabadusi ühiskonnas toimuvaid muudatusi, sotsiaalseid edusamme ning teaduse ja tehnoloogia arengut silmas pidades.

PÕHIPUNKTID

Sisu

Hartaga kinnitatakse ELi pädevuse ja ülesannete ning subsidiaarsuse põhimõtte kohaselt õigusi, mis tulenevad ELi liikmesriikide ühistest põhiseaduslikest tavadest ja rahvusvahelistest kohustustest ja hõlmavad Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni, ELi ja Euroopa Nõukogu poolt vastuvõetud sotsiaalhartasid ning Euroopa Liidu Kohtu ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtupraktikaid. Muutes põhiõigused selgemaks ja nähtavamaks, loob see ELi piires õigusliku kindluse.

Harta koosneb preambulist ja 54 artiklist, mis on jaotatud seitsmeks osaks:

Kohaldamisala

Hartat kohaldatakse ELi institutsioonide, organite ja asutuste kõigi nende tegevuste suhtes. See ei laienda neile asutamislepingutega määratud pädevust ega ülesandeid. Ühtlasi kehtib harta liikmesriikide suhtes ELi õigusaktide rakendamisel.

Hartat kohaldatakse koos riiklike ja rahvusvaheliste põhivabaduste kaitse süsteemidega, kaasa arvatud Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioon.

Aastaaruanded

2010. aastast avaldab Euroopa Komisjon igal aastal aastaaruande. Selles antakse ülevaade harta rakendamisel tehtud edusammudest. Alates 2021. aastast, järgides strateegiat harta kohaldamise tugevdamiseks ELis (vt kokkuvõte), keskendub harta aruanne igal aastal erinevale ELi õigusega reguleeritavale strateegilise tähtsusega temaatilisele valdkonnale.

TAUST

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Liidu põhiõiguste harta (ELT C 202, 07.06.2016, lk 389–405)

Viimati muudetud: 14.01.2022