Euroopa õigusaktide identifikaator (ELI)

 

KOKKUVÕTE:

nõukogu järeldused, milles tehakse ettepanek võtta kasutusele Euroopa õigusaktide identifikaator (European Legislation Identifier – ELI)

MIS ON JÄRELDUSTE EESMÄRK?

Õigusaktid on laialdaselt kättesaadavad internetis mitmes digitaalses formaadis. Kuid õigusteabe korraldamise viis ja klassifitseerimine on eri õigussüsteemides erinev. Järeldustes käsitletakse seda probleemi, kiites heaks Euroopa õigusaktide identifikaatori (ELI) algatuse, et tagada kodanikele ja õigusala töötajatele paremat juurdepääsu õigusaktidele kas piirkondlikul, riiklikul või ELi tasandil.

ELI abil on lihtsam sellele teabele juurde pääseda ja seda jagada, toetades sel viisil ELi ühist vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanevat ala.

PÕHIPUNKTID

Järeldustes kutsustakse ELi riike üles võtma kasutusele ELI süsteem, et teave ELi ja siseriiklike õigusaktide kohta oleks kõikides õigussüsteemides ühtlustatud kujul. See parandab kodanikel ja professionaalsetel kasutajatel leida teavet õigusaktide kohta, sellele juurde pääseda ja seda taaskasutada.

Kuidas Euroopa õigusaktide identifikaator toimib?

ELI põhineb:

ELI süsteem loodi, et standardiseerida õiguslikku suhtlust, edendada vahetust ja tõhustada koostalitlusvõimet õigusteabesüsteemide vahel ELi ja riiklikul tasandil, säilitades samas iga riigi õigus- ja õigusaktide süsteemi.

Mida peavad ELi riigid Euroopa õigusaktide identifikaatori kasutuselevõtmiseks tegema?

ELI võetakse kasutusele valikuliselt, vabatahtlikult ja järkjärgult. ELI kasutuselevõtmiseks peavad õigusaktide avaldajad:

ELI rakendajaid kutsutakse üles nimetada ametisse ELI riiklik koordineerija ja jagama teavet ELI rakendamise kohta. See teave tuleb teha avalikkusele kättesaadavaks ELI veebisaidil, mida hallatakse EUR-Lexi portaalis: http://eurlex.europa.eu/eli.

Nõukogu 2017. aasta järeldused

Tuginedes 2012. aasta järeldustele, võttis nõukogu vastu uued järeldused ELI kohta 2017. aasta novembris.

Järeldustes on sätestatud ELI algatuse eduaruanne:

Järeldustes kutsutakse nõukogu e-õiguse töörühma üles võtma tarvitusele meetmeid, et ELI süsteemi edasi arendada, eelkõige:

Lisas on teabe ja viidete põhielemendid:

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Taaskasutamine: kodanikud ja äriühingud võivad taaskasutada materjale tasuta, isegi ärilisel eesmärgil, ilma et selleks oleks vaja taotleda luba. Teavet võib paljundada, kohandada, tõlkida jne. Sellisele taaskasutamisele võidakse kohaldada teatavaid tingimusi. Euroopa Komisjoni üldise taaskasutamispoliitika raames kehtib näiteks nõue märkida ära teabe allikas ja tagada, et algset tähendust ei moonutata. Üldise taaskasutamispoliitika puhul kehtivad ka teatavad erandid, näiteks logode, tarkvara jms osas.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu järeldused, milles tehakse ettepanek võtta kasutusele Euroopa õigusaktide identifikaator (European Legislation Identifier – ELI) (ELT C 325, 26.10.2012, lk 3–11)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 6. novembri 2017. aasta järeldused Euroopa õigusakti tunnuse kohta (ELT C 441, 22.12.2017, lk 8–12)

Euroopa Parlamendi, nõukogu, komisjoni, Euroopa Kohtu, kontrollikoja, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee ja Regioonide Komitee 26. juuni 2009. aasta otsus 2009/496/EÜ, Euratom, Euroopa Liidu Väljaannete Talituse korralduse ja toimimise kohta (ELT L 168, 30.6.2009, lk 41–47)

Otsuse 2009/496/EÜ hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 09.02.2018