ELi suunised naiste- ja tütarlastevastase vägivalla kohta

 

KOKKUVÕTE:

ELi suunised naiste- ja tütarlastevastase vägivalla ning nende igasuguse diskrimineerimise vastu võitlemise kohta

MIS ON NENDE SUUNISTE EESMÄRK?

PÕHIPUNKTID

Naiste- ja tüdrukutevastane vägivald on ülemaailmne nähtus, mille põhjusi tuleb otsida sugudevahelisest majanduslikust ebavõrdsusest ning võimu ebavõrdsest jaotumisest, tavadest, traditsioonidest, usulistest väärtushinnangutest, poliitilisest ebastabiilsusest ja relvakonfliktidest.

Sellel on tõsised tagajärjed nii ohvrite füüsilisele ja vaimsele tervisele kui ka ühiskonnale üldiselt.

Suunised sisaldavad kolme omavahel seotud eesmärki:

Nende eesmärkide saavutamiseks koostöös ELi riikidega näevad suunised ette järgmist:

EL tõstatab pidevalt probleemi väljaspool ELi, sealhulgas Ühinenud Rahvaste Organisatsioonis (ÜRO). Naiste õigustele osutatakse ka ELi eriesindajate ja -saadikute kõikides volitustes. Eelkõige kutsub EL riike üles ratifitseerima ÜRO konventsiooni naiste diskrimineerimise kõigi vormide likvideerimise kohta.

ELi eesmärk on vägivalda ära hoida ja aidata ohvreid, toetades

Erakordselt tõsistel juhtudel, kui vägivalla või selle sallimise taga on mõni riik, kes ei järgi rahvusvahelisi kohustusi, võib EL tarvitusele võtta erimeetmed.

TAUST

Suunised põhinevad erinevatel uuringutel ja algatustel, sealhulgas ÜRO peasekretäri süvauuringul naistevastase vägivalla kohta (2006), naistevastase vägivalla küsimusega tegeleva ÜRO eriraportööri tööl (2008), ÜRO resolutsioonil 61/143 naistevastase vägivalla kaotamise kohta (2006) ning ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidel 1325 (2000) ja 1820 (2008), milles käsitletakse naisi, rahu ja julgeolekut.

Samuti tuginetakse suunistes Euroopa Parlamendi resolutsioonile 2005/2215 naiste olukorra kohta relvastatud konfliktides ja nende rolli kohta konfliktijärgsete riikide ülesehitus- ja demokratiseerimisprotsessis.

Lisateave:

* PÕHIMÕISTED

Naistevastane vägivald: igasugune soopõhine vägivallaakt, mille tulemuseks on või võivad olla naiste füüsiline, seksuaalne või psühholoogiline kahjustamine või neile selliste kannatuste tekitamine, sh nimetatud vägivallaaktidega ähvardamine, sundus või vabaduse omavoliline piiramine. See võib toimuda perekonnas või ühiskonnas üldiselt või siis võib seda toime panna või lasta sel sündida riik tervikuna.
Karistamatus: tekitatud kahju eest karistamata jätmine või karistusest vabastamine.
Inimõiguste kaitsjad: isikud või rühmad, kes edendavad ja kaitsevad inimõigusi ja põhivabadusi, näiteks kodanikuõigusi, poliitilisi, majanduslikke, sotsiaalseid ja kultuurilisi õigusi, sealhulgas naiste õigusi.

PÕHIDOKUMENT

Üldasjade nõukogu 8. detsembril 2008. aastal vastu võetud ELi suunised naiste- ja tütarlastevastase vägivalla ning nende igasuguse diskrimineerimise vastu võitlemise kohta

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta direktiiv 2012/29/EU, millega kehtestatakse kuriteoohvrite õiguste ning neile pakutava toe ja kaitse miinimumnõuded ning asendatakse nõukogu raamotsus 2001/220/JSK (ELT L 315, 14.11.2012, lk 57–73)

Direktiivi 2012/29/EU järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1381/2013, millega luuakse õiguste, võrdõiguslikkuse ja kodakondsuse programm aastateks 2014–2020 (ELT L 354, 28.12.2013, lk 62–72)

Viimati muudetud: 27.06.2016