Tarbijate kaitse seoses osaajalise kasutamise õiguse ja pikaajalise puhkusetoote lepingutega

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2008/122/EÜ tarbijate kaitse kohta seoses osaajalise kasutamise õiguse, pikaajalise puhkusetoote, edasimüügi ja vahetuslepingute teatavate aspektidega

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

PÕHIPUNKTID

Selge teave

Mõistliku aja jooksul enne tarbija sidumist mis tahes lepinguga esitab ettevõtja tarbijale tasuta selge, täpse ja piisava teabe standardinfo teabelehe abil tarbija Euroopa Liidu (EL) liikmesriigi ametlikus keeles.

Standardinfo teabeleht (nagu direktiivi lisades esitatud mallides on sätestatud) peab eelkõige sisaldama teavet toote (osaajalise kasutamise õiguse, pikaajalise puhkusetoote või vahetuslepingu korral) või teenuse (edasimüügilepingu korral), tarbija õiguste ja kõigi nendega seoses kantavate kulude kohta. Selles tuleb märkida, et on olemas taganemisõigus, ning ka tingimused, mille korral seda võib kasutada. See teave moodustab lepingu lahutamatu osa.

Mis tahes reklaamis tuleb märkida, kust seda ülalpool nimetatud teavet saab hankida. Lisaks ei tohi osaajalise kasutamise õigust või pikaajalist puhkusetoodet turustada investeeringuna.

Müügiedenduse või -ürituse korral

Taganemisõigus

Enne lepingu sõlmimist peab ettevõtja selgesõnaliselt juhtima tarbija tähelepanu taganemisõigusele, taganemistähtaja pikkusele ja ettemakse keelule selle aja jooksul. Nende sätete puhul on vajalikud eraldi allkirjad. Leping sisaldab eraldi taganemisõiguse tüüpvormi, mis on mõeldud lepingust taganemise hõlbustamiseks.

Tarbijal on õigus põhjusi esitamata taganeda lepingust 14 päeva jooksul alates lepingu allkirjastamisest või kättesaamisest. Seda tähtaega pikendatakse kolme kuu võrra, kui tarbijale ei ole antud teabepaketti, ja ühe aasta võrra, kui ei ole antud taganemisvormi.

Tarbija taganemise korral lõpetatakse ilma lisakuludeta automaatselt kõik põhilepinguga seotud teised lepingud.

Maksmine

Keelatud on võla tunnustamine tarbija poolt, tagatis või ettemaks ettevõtjale või kolmandale isikule enne taganemistähtaja möödumist. Edasimüügilepingute korral ei tohiks teha ettevõtjale makset enne, kui müük tegelikult toimub.

Pikaajalise puhkusetoote lepingute puhul toimub maksmine võrdsete iga-aastaste osamaksetena. Alates teise osamakse tasumisest võib tarbija lepingu lõpetada ilma mingite trahvideta, teatades sellest 14 päeva jooksul alates maksenõude kättesaamisest.

Õiguskaitse

Liikmesriigid teavitavad tarbijaid siseriiklikust õigusest tulenevatest õiguskaitse (hüvitise) võimalustest ja soosivad vaidluste kohtuvälist lahendamist.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 23. veebruarist 2009 ning see pidi liikmesriikides jõustuma 23. veebruariks 2011.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Edasimüügileping. Leping, mille alusel ettevõtja aitab tarbijal tasu eest müüa või osta osaajalise kasutamise õigust või pikaajalist puhkusetoodet.
Vahetusleping. Leping, mille alusel tarbija ühineb vahetussüsteemiga, mis võimaldab tal ajutiselt vahetada osaajalise kasutamise õiguse lepingust tulenevaid soodustusi teise tarbijaga.
Osaajalise kasutamise õiguse leping. Leping, mille kestus on rohkem kui üks aasta ja millega tarbija ostab õiguse kasutada majutuskohta enam kui ühe kasutusperioodi vältel, üldjuhul üks või kaks nädalat aastas.
Pikaajalise puhkusetoote leping. Leping, mille kestus on rohkem kui üks aasta ja mis annab tarbijale õiguse saada hinnaalandust või muid soodustusi majutuskoha kasutamisel kas eraldi või koos reisi- või muude teenustega.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. jaanuari 2009. aasta direktiiv 2008/122/EÜ tarbijate kaitse kohta seoses osaajalise kasutamise õiguse, pikaajalise puhkusetoote, edasimüügi ja vahetuslepingute teatavate aspektidega (ELT L 33, 3.2.2009, lk 10–30)

Viimati muudetud: 03.02.2022