WTO – kaubavahetust käsitlev leping

 

KOKKUVÕTE:

nõukogu otsus 94/800/EÜ, mis käsitleb ELi nimel sõlmitavaid kokkuleppeid, mis saavutati mitmepoolsete kaubandusläbirääkimiste Uruguay voorus (1986–1994) – toodetega kauplemisega seotud aspektid

mitmepoolsete kaubandusläbirääkimiste Uruguay voor (1986–1994) – Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) asutamisleping

MIS ON OTSUSE JA LEPINGU EESMÄRK?

Otsusega kinnitatakse Euroopa Ühenduse (praegune Euroopa Liit – EL) nimel Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) asutamisleping.

PÕHIPUNKTID

Kaubavahetust käsitleva mitmepoolse lepingu koosseisus on GATT 1994 (üldine tolli- ja kaubanduskokkulepe) ning 13 valdkondlikku lepingut. Need käsitlevad nelja valdkonda:

TURULEPÄÄS

Üldine tolli- ja kaubanduskokkulepe (GATT 1994)

Marrakeši protokoll

1994. aasta üldisele tolli- ja kaubanduskokkuleppele lisatud Marrakeši protokolliga lisanduvad GATT 1994 koosseisu Uruguay vooru läbirääkimistel käsitletud kaupadega seotud kontsessioonide ja kohustuste loendid ning tehakse kindlaks nende õigsus ja rakendamise kord.

Tööstustooted

Põllumajandustooted

Tekstiilid ja rõivad

Kaubandusalased investeerimismeetmed

MITTETARIIFSEID MEETMEID REGULEERIVAD EESKIRJAD

Tehnilised kaubandustõkked

Sanitaar- ja fütosanitaarmeetmed

TOLLI JA KAUBANDUSE JUHTIMINE

Tolliväärtuse määramine

Saatmiseelne kontroll

Päritolureeglid

Impordi litsentsimise protseduurid

Kaubanduse hõlbustamine

Kaubanduse hõlbustamise lepingu eesmärk on hõlbustada kaupade, sh transiitkaupade liikumist, vabastamist ja tollivormistust kaubanduse hõlbustamise alase tõhusa koostöö kaudu tolli- ja muude asjaomaste asutuste vahel.

KAUBANDUSE KAITSEMEETMED

Dumpinguvastased meetmed

Subsiidiumid ja tasakaalustusmeetmed

Tagatised

MÕNEPOOLSED KAUBANDUSLEPINGUD

MIS AJAST OTSUST JA LEPINGUT KOHALDATAKSE?

TAUST

Lisateave: EL ja WTO (Euroopa Komisjon).

* PÕHIMÕISTED

Dumpinguvastased meetmed: meetmed, nt koguselised tollimaksud, mida kohaldatakse dumpinguhinnaga toodete (st tooted, mida eksporditakse ELi madalama hinnaga kui nende omamaine hind) ELi importimisel.
Subsiidiumivastased meetmed: meetmed, nt tasakaalustavad tollimaksud (mis neutraliseerivad subsiidiumide negatiivse mõju), mida ELis kohaldatakse subsideeritava impordi suhtes, mis kahjustab sama toodet valmistavaid ELi tootjaid.
Kaitsemeetmed: need meetmed kehtestatakse juhul, kui Euroopa Komisjoni tehtud uurimisel selgub, et import on kasvanud niivõrd, et see kahjustab (või ähvardab kahjustada) tõsiselt ELi tootjaid. Need on ajutised meetmed (nt kvoodid), mida kohaldatakse impordi suhtes eesmärgiga anda ELi tootjatele aega teha vajalikke muudatusi.

PÕHIDOKUMENDID

Nõukogu 22. detsembri 1994. aasta otsus 94/800/EÜ, mis käsitleb Euroopa Ühenduse nimel sõlmitavaid tema pädevusse kuuluvaid küsimusi puudutavaid kokkuleppeid, mis saavutati mitmepoolsete kaubandusläbirääkimiste Uruguay voorus (1986–1994) (EÜT L 336, 23.12.1994, lk 1-2)

Mitmepoolsete kaubandusläbirääkimiste Uruguay voor (1986–1994) – Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) asutamisleping (EÜT L 336, 23.12.1994, lk 3–10)

Viimati muudetud: 18.04.2017