Teenuste osutamise vabadus ELi piires (ülemerekaubandus)

Kõnealuse määruse eesmärk on kaotada mereveoteenuste osutamise piirangud Euroopa Liidus (EL).

ÕIGUSAKT

Nõukogu 7. detsembri 1992. aasta määrus (EMÜ) nr 3577/92 teenuste osutamise vabaduse põhimõtte kohaldamise kohta merevedudel liikmesriikides (merekabotaaž).

KOKKUVÕTE

Kohaldamisala

Kõnealuse õigusaktiga tagatakse, et kõigis ELi liikmesriikides on kodanikel või laevaühingutel, kes elavad või tegutsevad teistes liikmesriikides, õigus osutada mereveoteenuseid (merekabotaaž), eeldusel et nad täidavad kõiki selles liikmesriigis ettenähtud kabotaažitingimusi. Selliseid teenuseid võivad osutada ka laevaühingud, kes tegutsevad väljaspool ELi, kuid kelle tegevust kontrollivad ELi kodanikud.

Kõnealuses määruses määratletakse järgmised mõisted: mereveoteenused liikmesriigis (merekabotaaž); ühenduse laevaomanik; avalike teenuste osutamise leping; avalike teenuste osutamise kohustused ja tõsised häired veonduse siseturul.

Laevapere

Olenevalt veoteenuse liigist vastutab laevaperega seotud küsimuste eest kas riik, kus laev on registrisse kantud (lipuriik), või riik, kus laev osutab mereveoteenuseid (vastuvõttev riik).

Avalikud teenused

ELi liikmesriik võib sõlmida avalike teenuste osutamise lepinguid laevaühingutega, kes osalevad regulaarsete teenuste osutamisel saartele ja saartelt ning nende vahel, või kehtestada neile avalike teenuste osutamise kohustusi kabotaažiteenuste osutamise tingimusena.

Kaitsemeetmed

Kui veonduse siseturg on kabotaaži liberaliseerimise tõttu tõsiselt häiritud (näiteks kui pakkumine ületab tõsiselt nõudmist) ning ohustab laevaühenduste finantsstabiilsust ja tegevuse jätkamist, võib komisjon võtta kaitsemeetmeid. Nende meetmete hulka võib kuuluda asjaomase piirkonna ajutine väljajätmine kõnealuse määruse reguleerimisalast.

Mittediskrimineerimine

Mereveoteenuseid osutav isik võib seda ajutiselt teha nendes liikmesriikides, kus seda teenust osutatakse, samadel tingimustel, mis on kehtestatud liikmesriigi poolt oma kodanikele.

Ajakava

Merekabotaaži liberaliseerimine jõustus 1. jaanuaril 1993. Prantsusmaal, Itaalias, Kreekas, Portugalis ja Hispaanias liberaliseeriti mandrikabotaaž järk-järgult erinevaid kabotaažiteenuse liike käsitlevate konkreetsete ajakavade alusel. Nendes riikides liberaliseeriti mandri ja saarte ning saartevaheline kabotaaž 1999. aastal. Seda erandit pikendati regulaarsete reisijateveo- ja parvlaevateenuste ja alla 650 brutotonnaažiga laevadega osutatavate teenuste osas Kreeka puhul kuni 2004. aastani. Horvaatiale tehti erandid olemasolevate avalike teenuste osutamise lepingute osas 31. detsembrini 2016 ja alla 650 brutotonnaažiga laevadega Horvaatia sadamate vahel kruiisiteenuste osutamise osas, mis on reserveeritud Horvaatia laevadele 31. detsembrini 2014.

Taust

Lisateavet leiate sellelt veebisaidilt.

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Määrus (EMÜ) nr 3577/92

1.1.1993

-

L 364, 12.12.1992

Muutmisakt(id)

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Horvaatia ühinemistingimusi käsitlev akt

1.7.2013

-

ELT L 112, 24.4.2012

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele, milles käsitletakse nõukogu määruse (EMÜ) nr 3577/92 (teenuste osutamise vabaduse põhimõtte kohaldamise kohta merevedudel liikmesriikides (merekabotaaž)) tõlgendamist ( KOM(2003) 595 lõplik - Euroopa Liidu Teatajas avaldamata).

Otsus 93/125/EMÜ Hispaania taotluse kohta, et komisjon võtaks vastu kaitsemeetmed nõukogu määruse (EMÜ) nr 3577/92 artikli 5 alusel teenuste osutamise vabaduse põhimõtte kohaldamise vastu merevedudel liikmesriikides (merekabotaaž) (Euroopa Liidu Teataja L 49, 27.2.1993).

Kõnealuse otsusega lubatakse Hispaanial otsusest teatamise kuupäevast kuue kuu jooksul jätta määruse (EMÜ) nr 3577/92 kohaldamisalast välja Hispaania mandriosa. Erandit ei kohaldata fiiderteenuste suhtes. Kui ühtegi Hispaania laeva ei ole kabotaaživeoteenuse nõude täitmiseks saadaval, lubatakse seda teenust pakkuda muude liikmesriikide laevadel.

Komisjoni aruanne nõukogule: viies aruanne nõukogu määruse nr 3577/92 (teenuste osutamise vabaduse põhimõtte kohaldamise kohta merevedudel) rakendamise kohta (2001-2010) (COM(2014) 231 final, 22.4.2014 - Euroopa Liidu Teatajas avaldamata).

Aruande tekst koosneb neljast peatükist.

1.

Hiljutine Euroopa Kohtu praktika ning õiguslikud arengud liikmesriikides ja EFTA riikides.

2.

Turu suundumused liikmesriikides ja EFTA riikides.

3.

Kättesaadavad andmed merekabotaaži tööhõive kohta (see ei sisalda enam statistikat meeskonnakulude kohta, sest puuduvad usaldusväärsed ja kindlad andmed).

4.

Järeldused: määrus täidab oma eesmärki ja seda ei ole vaja läbi vaadata. Mõningatest konsulteerimise käigus tõstatatud küsimustest võib järeldada, et tõlgendamisel ja rakendamisel esineb probleeme. Neid käsitletakse teatises merekabotaaži kohta (vt järgmine kirje).

Komisjoni teatis, milles käsitletakse nõukogu määruse (EMÜ) nr 3577/92 (teenuste osutamise vabaduse põhimõtte kohaldamise kohta merevedudel liikmesriikides (merekabotaaž)) tõlgendamist ( COM(2014) 232 final , 22.4.2014 - Euroopa Liidu Teatajas avaldamata).

Toetudes määruse (EMÜ) nr 3577/92 praktilise rakendamise kahekümneaastasele kogemusele on komisjon otsustanud läbipaistvuse ja õiguskindluse huvides kõnealust määrust ajakohastada ja parandada.

Käesoleva teatisega asendatakse komisjoni 2003. ja 2006. aasta tõlgendavad teatised ja muudetakse neid. See on koostatud üksnes teavitamise eesmärgil ja kõnealuse määruse selgitamiseks. Selles antakse teada, kuidas komisjon kavatseb määrust rakendada. Teatisega ei soovita määrust muuta ega riivata Euroopa Kohtu pädevust tõlgendamise küsimustes.

Kõigepealt määratletakse teatises teenuste osutamise vabaduse põhimõtte kohaldamise ulatus merevedudel (merekabotaaž). Näidatakse isikud, kes seda vabadust kasutada saavad, ja sedastatakse teenused, mida määrus hõlmab.

Järgmisena täpsustatakse, millises ulatuses võidakse teha kolm erandit teenuste (nagu need on sätestatud määruses) osutamise vabaduse põhimõttest.

ELi liikmesriikidel on õigus kehtestada laevaperet käsitlevaid eeskirju laevade kohta, mille kogumahutavus on alla 650 GT, ja selliste saarekabotaažiga tegelevate laevade kohta, mis liiklevad riigi enda territooriumil asuva kahe sadama vahel.

Liikmesriigid võivad kehtestada avalike teenuste osutamise kohustusi ja sõlmida avalike teenuste osutamise lepinguid, et tagada piisavad regulaarsed veoteenused saartele ja saartelt ning nende vahel.

Lisaks võivad liikmesriigid taotleda, et komisjon võtaks vastu kaitsemeetmed tõsise häire kõrvaldamiseks siseturul.

Viimases osas antakse suunised avaliku reisijateveoteenuse osutamist raudteel ja maanteel käsitleva määruse (EÜ) nr 1370/2007 kohaldamise kohta merekabotaažiteenuste suhtes.

Viimati muudetud: 11.08.2014