Põllumajandusloomadele hormoonide (ja muude ainete) manustamise keelamine

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 96/22/EÜ – teatavate hormonaalse või türostaatilise toimega ainete ja beetaagonistide kasutamise keelamine loomakasvatuses

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Selle eesmärk on kaitsta tarbijate tervist ja säilitada toiduainete kvaliteeti loomadele mõeldud hormoonide kasutamist käsitleva õigusraamistiku kehtestamisega.

PÕHIPUNKTID

Ained

Direktiiviga keelatakse teatud ainete manustamine põllumajandusloomadele nende kasvu edendamiseks. II lisas loetletud ained on:

Direktiivi III lisa sisaldab ajutiselt keelatud ainete loetelu: östrogeense* (v.a 17ß-östradiool ja selle estrilaadsed derivaadid), androgeense* või gestageense* toimega ained (võimalikud on erandid).

Direktiiviga 2003/74/EÜ muudetakse direktiivi 96/22/EÜ, millega kinnitatakse hormoonide kasutuse keelamine loomade kasvu edendamiseks. Sellega vähendati oluliselt ka asjaolusid, mis võimaldavad toiduloomadele manustada 17ß-östradiooli muuks otstarbeks.

Direktiiviga 2008/97/EÜ muudetakse direktiivi 96/22/EÜ ja piiratakse direktiivi 96/22/EÜ kohaldamisala üksnes toiduloomadega, jättes keelu alt välja lemmikloomad.

Kuna 17ß-östradiool ei ole toiduloomade tootmisel (kättesaadavate alternatiivide tõttu) hädavajalik ning arvestades võimalikku ohtu inimese tervisele, on selle kasutamine toiduloomadele puhul täielikult keelatud. Seepärast ajutisi erandeid, mis olid ette nähtud 17ß-östradiooli kasutamiseks, ei uuendata.

Keelamine

Direktiiviga keelatakse:

Erandid

Põllumajandusloomadele ei tohi manustada hormonaalse või türostaatilise toimega aineid ega beetaagoniste sisaldavaid aineid. Siiski võib ravi- ja zootehnilistel eesmärkidel kasutada spetsiifilisi hormonaalse toimega aineid ja beetaagoniste, tingimusel et nende kasutamist kontrollitakse.

Imporditavad saadused

EL keelab kolmandatest riikidest pärit loomade, liha või loomse päritoluga toodete importimise, kui need lubavad kõnealuste ainete manustamist kasvu edendamiseks. ELi keeldu ei kohaldata, kui need riigid suudavad ekspordi puhul esitada samaväärsed tagatised, näiteks segregeeritud tõuaretussüsteem.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 23. maist 1996. aastast. ELi riigid pidi selle oma siseriiklikusse õigusesse üle võtma 1. juuliks 1997. aastaks.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Türostaatilised ained – ravimid, mis vähendavad (või stabiliseerivad) kilpnäärme hormoonide tootmist.
Östrogeensd ained – hormoonid, mis stimuleerivad emaslooma sekundaarseid soo tunnuseid (nt lehma kergem lihastik ja mass kui pullil), avaldavad süsteemset mõju, nagu pikkade luude kasv ja valmimine, ning soodustavad emaslooma indlust (st regulaarselt esinev tiinestumisvõime periood).
Androgeensed ained – hormoonid, mis reguleerivad isaslooma tunnuste arengut ja säilimist.
Gestageensed ained – hormoonid, mis toodavad emakasse progesteroonset (rasedust soodustavat) toimet.
Zootehniline tehnoloogia – loomakasvatuses kasutatav tehnoloogia (loomakasvatus ja valikaretus).
Beetaagonistid – ravimid, mis lõõgastavad lihaseid (näiteks sünnituse ajal), stimuleerides beeta-adrenoretseptoreid.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 29. aprilli 1996. aasta direktiiv 96/22/EÜ, mis käsitleb teatavate hormonaalse või türostaatilise toimega ainete ja beetaagonistide kasutamise keelamist loomakasvatuses ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 81/602/EMÜ, 88/146/EMÜ ja 88/299/EMÜ (EÜT L 125, 23.5.1996, lk 3–9)

Direktiivi 96/22/EÜ järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. novembri 2001. aasta direktiiv 2001/82/EÜ veterinaarravimeid käsitlevate ühenduse eeskirjade kohta (EÜT L 311, 28.11.2001, lk 1–66)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 16.11.2017