ELi majandus- ja rahaliit

 

KOKKUVÕTE:

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 119

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 140

MIS ON EUROOPA LIIDU TOIMIMISE LEPINGU ARTIKLITE 119 JA 140 EESMÄRK?

PÕHIPUNKTID

Kuigi majandus- ja rahaliidu kaks esimest etappi on kõigi liikmesriikides lõpule viidud, ei ole viimane etapp veel lõpule viidud. Praeguseks on euro maksevahendina kasutusele võtnud vaid 20 liikmesriiki, keda nimetatakse ühiselt „euroalaks“.

Eurole üleminek

Euroopa Keskpank

EKP-l on majandus- ja rahaliidus oluline roll. See määrab sõltumatult kindlaks euroala liikmesriikide rahapoliitika. Samuti on tal õigus anda luba euro pangatähtede emiteerimiseks. Liikmesriigid võivad emiteerida münte, kuid EKP peab kõigepealt aastas emiteeritava koguse heaks kiitma.

Euroala esimesed riigid

Euroala laienemine

Vabastused

Taanil on võimalus loobuda majandus- ja rahaliidus osalemisest, mille tingimused on kehtestatud ELi asutamislepingutele lisatud protokollis nr 16. Taani on jätnud võimaluse endale erandi kohaldamisest loobuda ning taotleda euro kasutuselevõttu, kuid ei ole sellisest kavatsusest teatanud.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Ülekanderaha. Raha, mis ei ole sularaha vormis ega ringluses pangatähtede ja müntide kujul.

PÕHIDOKUMENDID

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VIII jaotis – Majandus- ja rahapoliitika – Artikkel 119 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 4) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 96–97)

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – Kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VIII jaotis – Majandus- ja rahapoliitika – 5. peatükk – Üleminekusätted – Artikkel 140 (endine EÜ asutamislepingu artikli 121 lõige 1, artikli 122 lõike 2 teine lause ja artikli 123 lõige 5) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 108–110)

Viimati muudetud: 23.02.2023