Põhiõiguste harta rakendamine

 

KOKKUVÕTE:

komisjoni teatis – strateegia põhiõiguste harta kohaldamise tugevdamiseks (2020)

komisjoni teatis – põhiõiguste harta tõhusa rakendamise strateegia (2010)

MIS ON STRATEEGIA EESMÄRK?

Euroopa Komisjoni 2020. aasta strateegia eesmärk on muuta Euroopa Liidu (EL) põhiõiguste harta kõigi jaoks käegakatsutavaks.

See nõuab uut jõulist pühendumust tagamaks, et ELi institutsioonid ja ELi liikmesriigid kohaldaksid hartat täies ulatuses. See toetub 2010. aasta strateegiale.

PÕHIPUNKTID

Komisjoni 2020. aasta strateegias keskendutakse neljale tegevussuunale.

Harta tõhusa kohaldamise tagamine liikmesriikides

Harta on ELi liikmesriikide suhtes siduv ELi õigusaktide rakendamisel. Komisjon teeb liikmesriikidega tihedat koostööd ja toetab neid ELi õiguse tulemuslikul rakendamisel ja harta täiel määral järgimisel. Liikmesriikidel palutakse määrata harta kontaktpunkt, et hõlbustada koordineerimist ja teabe jagamist. Alates 2021. aastast esitab komisjon aastaaruandeid harta kohaldamise kohta, käsitledes põhjalikumalt harta kohaldamist liikmesriikides konkreetsetes valdkondades, mida reguleeritakse ELi õigusega.

Kodanikuühiskonna organisatsioonide, õiguste kaitsjate ja õiguspraktikute võimestamine

Kodanikuühiskonna organisatsioonid ja õiguste kaitsjad on eluliselt tähtsad toimiva demokraatia jaoks, kus inimesed saavad kasutada oma põhiõigusi. Nad seisavad silmitsi üha suurema hulga probleemidega.

Komisjon jälgib tähelepanelikult ELi õigust rikkuvaid riiklikke meetmeid, mis avaldavad mõju kodanikuühiskonnale, ja võtab meetmeid nende vastu. Mõnes liikmesriigis ei ole siiani inimõigustega täielikult tegelevaid riiklikke asutusi, mis on tähtsad lülid valitsuse ja kodanikuühiskonna vahel. Liikmesriikidel soovitatakse need asutused luua ja tagada, et neil oleksid vahendid täiesti sõltumatult tegutsemiseks. Komisjon edendab ka hartaga seotud koolituse andmist kohtunikele ning teistele õiguspraktikutele ja õiguste kaitsjatele.

Harta kui ELi institutsioonide suunanäitaja kasutamise edendamine

ELi institutsioonid peavad järgima hartat kogu oma tegevuses. Komisjon tugevdab oma sisemist suutlikkust harta nõuete järgimise alal muuhulgas e-õppe, töötajate ajakohastatud suuniste ja õppekavade kaudu. Komisjon on valmis toetama Euroopa Parlamenti ja nõukoda harta tõhusa kohaldamise tagamisel nende töös.

Inimeste teadlikkuse suurendamine hartast tulenevatest õigustest

2019. aasta Eurobaromeetri uuring näitas, et ainult 42 % vastajatest oli hartast kuulnud ja ainult 12 % teadis päriselt, mis see on. Kuus vastajat kümnest tahavad siiski rohkem teada oma õiguste ja selle kohta, kuhu pöörduda, kui nende hartast tulenevaid õigusi rikutakse.

Komisjon tegeleb selle teadlikkuse puudusega järgmiselt:

Komisjon kutsub liikmesriike töötama välja algatusi teadlikkuse suurendamiseks ning suurendama eelkõige kohalike asutuste ja osalejate mõjuvõimu.

Edasine tegevus

Komisjon

TAUST

PÕHIDOKUMENDID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – Strateegia põhiõiguste harta kohaldamise tugevdamiseks ELis (COM(2020) 711 final, 2.12.2020)

Komisjoni teatis – Euroopa Liidu strateegia põhiõiguste harta rakendamiseks (KOM(2010) 573 (lõplik), 19.10.2010)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Liidu põhiõiguste harta (ELT C 202, 7.6.2016, lk 389–405)

Nõukogu 15. veebruari 2007. aasta määrus (EÜ) nr 168/2007, millega asutatakse Euroopa Liidu Põhiõiguste Amet (ELT L 53, 22.2.2007, lk 1–14)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – ELi lapse õiguste strateegia (COM(2021) 142 final, 24.3.2021)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – Euroopa demokraatia tegevuskava kohta (COM(2020) 790 final, 3.12.2020)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele – 2020. aasta aruanne õigusriigi kohta. Õigusriigi olukord Euroopa Liidus (COM(2020) 580 final, 30.9.2020)

Komisjoni talituste töödokument – Tegevusjuhised põhiõiguste arvessevõtmiseks komisjoni mõjuhinnangute koostamisel (SEK(2011) 567 (lõplik), 6.5.2011)

Viimati muudetud: 09.12.2021