Kõrghariduse kvaliteet

Euroopa on hariduse valdkonnas maailmas juhtival kohal. Oma edumaa säilitamiseks soovitasid Euroopa haridusministrid võtta kõrgharidussüsteemis kasutusele kvaliteedi hindamise ja tagamise mehhanismid.

ÕIGUSAKT

Nõukogu 24. septembri 1998. aasta soovitus 98/561/EÜ Euroopa koostöö kohta kõrghariduse kvaliteedi tagamisel.

KOKKUVÕTE

1998. aastal leppisid Euroopa Liidu (EL) liikmesriigid kokku läbipaistvate kvaliteedi hindamise ja tagamise süsteemide rajamises kõrghariduse valdkonnas. Kõrghariduse kvaliteedi säilitamiseks ja parandamiseks, arvestades samal ajal riiklikke olusid, Euroopa mõõdet ja rahvusvahelisi nõudeid, pidid nendel süsteemidel olema järgmised omadused:

2006. aastal esitati Euroopa Parlamendi ja nõukogu soovituses üleskutse kehtestada sisemised kvaliteeditagamise süsteemid vastavalt kvaliteeditagamise standarditele ja suunistele, mis võeti vastu Bologna protsessi raames Bergenis, ning asutada Euroopa kvaliteeditagamisasutuste register (EQAR). Soovituses kutsuti liikmesriike üles võimaldama oma kõrgematel õppeasutustel valida Euroopa registrisse kantud kvaliteeditagamis- või akrediteerimisasutuste hulgast asutus, mis vastab nende vajadustele ja profiilile eeldusel, et see on kooskõlas asjaomase riigi õigusaktidega või lubatav vastava riigi asutuse loa alusel.

Kolme aasta aruanded

Iga kolme aasta tagant koostatakse aruanded kvaliteeditagamise edusammude kohta kõrghariduses. Hoolimata korralikest edusammudest leidub ka mõningaid puudusi. 2014. aasta aruandes toodi esile vajakajäämisi kvaliteeditagamissüsteemi poolt kõrgharidusele pakutavas toetuses, näiteks juurdepääsu parandamise, tööalase konkurentsivõime parandamise, tõhusama rahvusvahelistumise, doktoriõppe ja inimressursside strateegilise arendamise alal. Nende puuduste ületamiseks peavad kvaliteedi tagamise süsteemid aitama luua kõrgharidusasutustes sisemise kvaliteedikultuuri, mitte looma formaalset menetlust.

Lisaks tuleb kvaliteedi tagamisel kohaldada valdkondlikku käsitlusviisi ning uurida, kas on võimalik määrata kindlaks mõned olulisemad põhimõtted ja suunised, mis toimiksid sektoriüleselt ja oleksid kohaldatavad kõikide kvalifikatsioonide suhtes.

Kavandatud tegevus

Euroopa koostööd elukestva õppe kvaliteedi tagamisel on kavas parandada muu hulgas järgmiste meetmete abil:

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Soovitus 98/561/EÜ

-

-

EÜT L 270, 7.10.1998

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. veebruari 2006. aasta soovitus 2006/143/EÜ edasise Euroopa koostöö kohta kõrghariduse kvaliteedi tagamisel (ELT L 64, 4.3.2006).

Komisjoni 21. septembri 2009. aasta aruanne nõukogule, Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Aruanne kõrghariduse kvaliteedi tagamisel tehtud edusammude kohta (KOM(2009) 487 (lõplik), 21.9.2009).

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Aruanne kõrghariduse kvaliteedi tagamisel tehtud edusammude kohta (COM(2014) 29 final, 28.1.2014 - Euroopa Liidu Teatajas avaldamata).

Nõukogu 20. mai 2014. aasta järeldused, milles käsitletakse kvaliteedi tagamist hariduse ja koolituse toetamiseks (ELT C 183, 14.06.2014).

Viimati muudetud: 06.07.2014