Valdkonnad, kus EL saab toetada ELi riikide poliitika kujundamist

 

KOKKUVÕTE

Sissejuhatus

Lissaboni lepinguga sätestati neli uut poliitikavaldkonda, milles Euroopa Liidul on õigus sekkuda:

ELil on neis valdkondades toetav pädevus. Kuivõrd EL saab üksnes toetada ELi riikide meetmeid, ent ei saa ühtlustada siseriiklikke õigusakte, ei omanda ta mingeid täiendavaid seadusandlikke volitusi.

Pealegi on EL neis valdkondades valdkonnaülese poliitika kaudu juba sekkunud. Lissaboni lepinguga luuakse nende nelja valdkonna jaoks konkreetsed õiguslikud alused, et muuta ELi eesmärgid ja tegevus selgemaks.

Elanike kaitse

Lissaboni lepinguga püütakse parandada ELi võimekust tulla toime loodusõnnetuste ja inimtegevusest tingitud katastroofidega. Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 196 alusel on ELil võimalik võtta meetmeid seoses järgmistega:

Lisaks tuleb need kodanikukaitsealased tingimused siduda Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 222 sõnastatud solidaarsusklausliga. See säte võimaldab ELil abistada ELi riiki, mis on langenud terrorirünnaku, loodusõnnetuse või inimtegevusest põhjustatud õnnetuse ohvriks.

Halduskoostöö

ELi riikide vaheline halduskoostöö läheb ELi pädevusse (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 197). Eesmärk on tagada Euroopa õiguse tõhus rakendamine, eelkõige suurendades ELi riikide haldusasutuste tõhusust (näiteks aktsiisimaksude valdkonnas). Seega võib EL võtta uusi meetmeid, mille eesmärk on lihtsustada heade tavade vahetamist ELi riikide vahel ning rakendada koolitusprogramme.

Euroopa Liidu toimimise lepinguga seatakse selle uue volituse kasutamisele kaks piirangut:

Turism

Turism oli juba varem teemaks mitmes ELi poliitikavaldkonnas (nt regionaal- ja tööhõivepoliitika). Nüüdsest luuakse lepinguga ELile selles valdkonnas sekkumiseks konkreetne õiguslik alus (Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 195).

Seega võib ELi meetmetel olla kaks eesmärki:

Sport

Lissaboni lepinguga kinnitatakse ELi pädevust spordi valdkonnas. Sellega ei sätestata konkreetset artiklit, vaid lisatakse haridust, kutseõpet ja noori käsitlevasse aluslepingute osasse spordiga seotud õiguslik alus.

Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklis 165 märgitakse, et ELi eesmärk on edendada Euroopa sporti. Täpsemalt saab EL näiteks toetada ELi riikide meetmeid, mille eesmärk on kaitsta sportlaste füüsilist ja moraalset puutumatust või võidelda dopingu kasutamise vastu spordis.

Samuti on ELil võimalik arendada spordi valdkonnas koostööd rahvusvaheliste organisatsioonidega.

Viimati muudetud: 15.02.2016