27.9.2016   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 352/16


Nõukogu põhjendused: nõukogu esimese lugemise seisukoht (EL) nr 13/2016 eesmärgiga võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv avaliku sektori asutuste veebisaitide ja mobiilirakenduste juurdepääsetavuse kohta

(2016/C 352/02)

I.   SISSEJUHATUS

1.

Komisjon esitas 3. detsembril 2012 ettepaneku, mis käsitleb Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi avaliku sektori asutuste veebisaitide juurdepääsetavuse kohta (edaspidi „direktiiv“), võttes selle õiguslikuks aluseks ELi toimimise lepingu artikli 114.

2.

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee hääletas 22. mail 2013 oma arvamuse üle.

3.

Euroopa Parlamendis toimus hääletus seadusandliku resolutsiooni üle esimesel lugemisel 26. veebruaril 2014.

4.

Nõukogu ja Euroopa Parlament alustasid läbirääkimisi eesmärgiga jõuda varase teise lugemise kokkuleppele 2016. aasta jaanuaris. Läbirääkimised viidi edukalt lõpule 3. mail 2016, kui Euroopa Parlament ja nõukogu saavutasid kompromissteksti suhtes esialgse kokkuleppe.

5.

Alaliste esindajate komitee kinnitas 25. mail 2016 direktiivi kompromissteksti, mis oli kahe kõnealuse institutsiooni vahel kokku lepitud.

6.

Euroopa Parlamendi siseturu- ja tarbijakaitsekomisjoni esimees saatis 30. mail 2016 alaliste esindajate komitee eesistujale kirja, milles teatas, et kui nõukogu edastab Euroopa Parlamendile pärast õiguskeelelist viimistlemist ametlikult oma seisukoha, nagu selles on kokku lepitud, siis soovitab ta parlamendi täiskogul võtta nõukogu seisukoht teisel lugemisel muudatusteta vastu.

7.

Nõukogu kinnitas 16. juunil 2016 direktiivi kompromissteksti suhtes saavutatud poliitilise kokkuleppe.

II.   EESMÄRK

8.

Läbirääkimiste tulemustest võib järeldada, et direktiiviga soovitakse ühtlustada liikmesriikide õigus- ja haldusnorme, mis on seotud avaliku sektori asutuste veebisaitide ja mobiilirakenduste juurdepääsetavusnõuetega, et parandada siseturu toimimist.

9.

Kõnealune direktiiv on kooskõlas ka ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni (mille liikmed EL ja liikmesriigid on) artikliga 9.

10.

Direktiiv on äärmiselt oluline teabe e-juurdepääsetavusega seotud teenuste siseturu parandamiseks ning kõigi kodanike, eelkõige eakate ja puuetega inimeste digitaalühiskonda täieliku kaasamise tagamiseks.

III.   NÕUKOGU ESIMESE LUGEMISE SEISUKOHA ANALÜÜS

A.   Üldine teave

11.

Pärast hääletamist täiskogul pidasid Euroopa Parlament ja nõukogu läbirääkimisi eesmärgiga saavutada kokkulepe teisel lugemisel, võttes aluseks nõukogu esimese lugemise seisukoha, mille parlament võiks ilma muudatusteta heaks kiita. Nõukogu esimese lugemise seisukoha tekst kajastab täielikult kaasseadusandjate vahel saavutatud kompromissi.

12.

Kaasseadusandjate poolt saavutatud kompromissseisukohas tagatakse tasakaal nõuetest tekkiva võimaliku koormuse ja nendest kodanikele tuleneva kasu vahel.

B.   Peamised küsimused

13.

Euroopa Parlamendiga saavutatud kompromissi põhielemendid on esitatud allpool.

a.   Kohaldamisala

14.

Kompromissi kohaselt hõlmab kohaldamisala nii avaliku sektori asutuste veebisaite kui ka mobiilirakendusi.

15.

Direktiivis nähakse ette sisu ja veebisaitide väljajätmine väga piiratud ulatuses.

16.

Lisaks pakutakse direktiiviga liikmesriikidele võimalus jätta välja koolide, lasteaedade ja sõimede veebisaidid ja mobiilirakendused, kui tehakse kättesaadavaks esmatähtsate internetipõhiste haldusfunktsioonidega seotud sisu.

b.   Nõuded, nõuetele vastavuse eeldus ja ebaproportsionaalne koormus

17.

Direktiivis sätestatakse avaliku sektori asutuste veebisaitidele ja mobiilirakendustele esitatavad miinimumnõuded. Nõuetele vastavuse eeldust käsitlevas tulevikukindlas sättes nähakse ette, et juurdepääsetavuse miinimumtase on võrdne standardis EN 301 549 v1.1.2 (2015-04) kindlaks määratud tasemega. Komisjonil on õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte sellele standardile osutava viite muutmiseks.

18.

Direktiiviga tagatakse ka see, et nende nõuetega ei panda avaliku sektori asutustele ebaproportsionaalset koormust, tagades samas, et üldsusele antakse asjakohased ja juurdepääsetavad selgitused.

c.   Lisameetmed ja jõustamine

19.

Direktiiviga nõutakse, et liikmesriigid aitaksid kaasa sellele, et juurdepääsetavusnõudeid rakendataks ka direktiivi kohaldamisalast välja jäävate veebisaitide ja mobiilirakenduste suhtes, edendaksid ja toetaksid veebisaitide ja mobiilirakenduste juurdepääsetavust käsitlevaid koolitusprogramme ning võtaksid vajalikke meetmeid, et suurendada teadlikkust juurdepääsetavusnõuetest.

20.

Direktiivis nähakse ette, et iga avaliku sektori asutus esitab juurdepääsetava avalduse, milles selgitatakse, miks sisu ei ole juurdepääsetav, ja vajaduse korral võimalikke alternatiive. Komisjonil on õigus võtta vastu rakendusaktid, millega määratakse kindlaks avalduse näidis.

21.

Direktiivis nähakse ette ka võimalus, et inimesed saaksid anda avaliku sektori asutustele tagasisidet või taotleda sisu, mis ei ole juurdepääsetav, ja eskaleerida seda vajaduse korral nõuete järgimise tagamise menetluse abil.

d.   Järelevalve ja aruandlus

22.

Liikmesriigid peavad korrapäraselt jälgima nõuetele vastavust komisjoni poolt rakendusaktide abil kehtestatava järelevalvemetoodika alusel.

23.

Liikmesriigid peavad andma komisjonile iga kolme aasta tagant aru järelevalve tulemustest ja nende aruannete sisu avalikustatakse juurdepääsetavas formaadis. Komisjonile aruannete esitamise kord määratakse kindlaks rakendusaktidega.

e.   Ülevõtmine ja läbivaatamine

24.

Liikmesriigid peavad direktiivi üle võtma hiljemalt 21 kuud pärast selle jõustumist.

25.

Direktiiviga antakse avaliku sektori asutustele ülevõtmise järel täiendavad tähtajad (12–33 kuud), mille jooksul nad peavad tegema oma olemasolevad ja uued veebisaidid ja mobiilirakendused juurdepääsetavaks.

26.

Samuti nähakse direktiivis ette, et 66 kuud pärast direktiivi jõustumist vaadatakse see läbi, võttes läbivaatamisel arvesse tehnoloogia vallas toimuvaid arenguid, mis võivad muuta lihtsamaks kohaldamisalast välja jäetud sisu juurdepääsetavuse.

IV.   KOKKUVÕTE

27.

Nõukogu seisukoht kajastab täielikult kompromissi, mis saavutati komisjoni nõusolekul Euroopa Parlamendi ja nõukogu vahelistel läbirääkimistel. Siseturu- ja tarbijakaitsekomisjoni esimees kinnitas kompromissi alaliste esindajate komitee eesistujale 30. mail 2016 saadetud kirjas.