12.6.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 178/2


Viieteistkümnes eduaruanne väike- ja kergrelvade ning nende laskemoona ebaseadusliku hankimise ja salakaubaveo vastase võitluse ELi strateegia rakendamise kohta – (2013/I)

2014/C 178/02

I.   SISSEJUHATUS

Viieteistkümnendas eduaruandes väike- ja kergrelvade ning nende laskemoona ebaseadusliku hankimise ja salakaubaveo vastase võitluse ELi strateegia rakendamise kohta käsitletakse ELi tegevust 2013. aasta esimesel poolaastal (1. jaanuarist kuni 30. juunini 2013). Aruande koostas Euroopa välisteenistuse massihävitusrelvade, tavarelvade ja kosmose osakond koostöös muude Euroopa välisteenistuse ja Euroopa Komisjoni asjaomaste talitustega. Euroopa Liit jätkas aruandes käsitletaval perioodil väike- ja kergrelvade ning nende laskemoonaga seonduvate küsimuste tõstatamist kõikidel mitmepoolsetel foorumitel ja poliitilises dialoogis kolmandate riikidega selliste asjaomaste rahvusvaheliste vahendite kontekstis nagu väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse kõigi aspektide ennetamist, tõkestamist ja likvideerimist käsitlev ÜRO tegevuskava. Eelkõige osales EL aktiivselt viimasel relvakaubanduslepingu alasel ÜRO diplomaatilisel konverentsil (18.–28. märts 2013, New York) ning tervitas relvakaubanduslepingu vastuvõtmist ÜRO Peaassamblee poolt 2. aprillil 2013. Kõnealusel perioodil jätkas EL mitmete väike- ja kergrelvade ning nende laskemoona ebaseadusliku kaubanduse ja ülemäärase kuhjumise tõkestamise või ennetamise alaste projektide elluviimist ning hakkas välja töötama uusi algatusi, mida järgmiste kuude jooksul täiendavalt edasi arendatakse.

II.   ELi VÄIKE- JA KERGRELVADE STRATEEGIAS SISALDUVA TEGEVUSKAVA RAKENDAMINE

II.1.   Tõhus mitmepoolsus ülemaailmsete, piirkondlike ja riigisiseste mehhanismide loomiseks, et tõkestada väike- ja kergrelvade ning nende laskemoona müüki ja destabiliseerivat levikut

a)   Väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse kõigi aspektide ennetamist, tõkestamist ja likvideerimist käsitleva ÜRO 2001. aasta tegevuskava rakendamine

Nõukogu otsuse raames, millega toetatakse ÜRO desarmeerimisbüroo (UNODA) tegevusi, mille eesmärk on rakendada tegevuskava (nõukogu 18. juuli 2011. aasta otsus 2011/428/ÜVJP), korraldati koos Araabia Riikide Liiga sekretariaadiga Araabia Riikide Liiga liikmesriikide jaoks 10.–11. juunil 2013 Kairos piirkondlik kohtumine, mille käigus käsitleti tegevuskava rakendamist.

Kõnealune kohtumine oli esimene tegevuskava rakendamist käsitlev piirkondlik kohtumine, mis viidi läbi pärast 2012. aasta läbivaatamiskonverentsi, kus kõik ÜRO liikmesriigid kiitsid konsensuse alusel heaks konverentsi tulemusi käsitleva dokumendi, mis aitab tugevdada tegevuskava täielikku ja tõhusat rakendamist tulevikus. Läbivaatamiskonverentsi tulemuste arutamine moodustas olulise osa Kairo kohtumisest. Mitmed Araabia Riikide Liiga liikmesriigid väljendasid oma soovi saada laskemoona haldamise alast koolitust ja tervitasid seda, et nõukogu otsuse alusel võetud meetmete rakendamise osana on rahvusvahelised laskemoona-alased tehnilised juhised (IATG) tõlgitud araabia keelde. Araabia Riikide Liiga liikmesriigid võtsid samuti hästi vastu ÜRO IATG tarkvara SaferGuard, mille väljatöötamisel EL toetas UNODA tegevust ning millega antakse kohapeal viibivatele ekspertidele täpne ja tõhus moodus rakendada IATG laskemoona ohutusstandardeid (vt http://www.un.org/disarmament/un-saferguard/).

2013. aasta esimesel poolaastal tehti täiendavaid olulisi edusamme nõukogu otsuse 2011/428/ÜVJP rakendamiseks ning kolmes Aafrika riigis võeti kasutusele relvade märgistamise masinad. Ulatuslike konsultatsioonide tulemusel esitasid Burkina Faso, Togo ja (mis eriti oluline) Mali asjakohased asutused taotluse saada endale kõnealused relvade märgistamise masinad. Mali viib (Prantsusmaa valitsuse abil) praegu läbi oma relvajõudude konsolideerimist ning esitab kavandatu kohaselt lähemate kuude jooksul suuremahulise hankealgatuse. Malis tehtavad reformialased jõupingutused on potentsiaalselt kooskõlas relvade märgistamise programmiga. UNODA teeb koostööd kõigi kolme riigiga, et viia lõpule relvade märgistamise masinate tarnimine, mis on järgmiste kuude jooksul nõukogu otsuse rakendamise keskmes. Võttes arvesse ÜRO SaferGuard IATG ja selle rakendustarkvara edukat lõpuleviimist, korraldatakse 2013. aasta novembris ÜRO SaferGuard programmi raames tehnilise läbivaatamise rühma avakoosolek, et täiendavalt edendada programmi rakendamist.

b)   Relvakaubandusleping

EL tunneb suurt heameelt seoses relvakaubanduslepingu eduka vastuvõtmisega ning usub kindlalt, et laialdase ja tõhusa rakendamise korral võib relvakaubandusleping märkimisväärselt parandada seaduslike rahvusvaheliste relvatarnete vastutustundlikumaks ja läbipaistvamaks muutmist ning võitlust ebaseadusliku relvakaubanduse vastu. Selle saavutamiseks kavatseb EL toetada lepingu ülemaailmset ja täielikku rakendamist.

Relvakaubanduslepingu sätetesse lisati väike- ja kergrelvad, mis oli oluline samm. Väike- ja kergrelvade seaduslike rahvusvaheliste üleandmiste rangemad kontrollid, näiteks karmimad lõppkasutajate kontrollid ja kinnitused ning kõrvaletoimetamise vältimise meetmed, võivad veelgi vähendada väike- ja kergrelvade ebaseaduslikule turule ümbersuunamise ohtu. Relvakaubandusleping täiendab teisi asjakohaseid ÜRO vahendeid, nagu ÜRO tegevuskava ja ÜRO tulirelvade protokoll.

EL osales aktiivselt viimasel relvakaubanduslepingu alasel ÜRO diplomaatilisel konverentsil (18.–28. märts 2013, New York), tehes seda kooskõlas oma vaatlejastaatusega ÜROs. Konverentsil väljatöötatud lepingu kavandi teksti suhtes puudus täielik konsensus, kuid selle vastu olid kõigest kolm ÜRO liikmesriiki (Süüria, Korea Rahvademokraatlik Vabariik ja Iraan) ning ÜRO Peaassamblee võttis lepingu kavandi menetlusse ja võttis selle 2. aprillil hääletuse teel vastu. Pärast allkirjastamiseks avamist 3. juunil on kõik ELi liikmesriigid relvakaubanduslepingule alla kirjutanud ning praegu toimub ratifitseerimine vastavalt asjakohastele ELi ja riiklikele menetlusnõuetele.

Pärast nõukogu 14. juuni 2010. aasta otsuse 2010/336/ÜVJP (millega toetatakse relvakaubanduslepingu protsessi kogu maailmas toimuvate piirkondlike seminaride korraldamise kaudu) rakendamise lõpuleviimist võeti 22. jaanuaril 2013. aastal vastu nõukogu otsus 2013/43/ÜVJP, et jätkata ELi toetuse osutamist kõnealuses valdkonnas. 2013. aasta märtsis ja juunis toimus Genfis kaks seminari, millel osales enamik asjakohastest sidusrühmadest, kes vastavalt valmistasid ette märtsis toimunud diplomaatilist konverentsi ja hindasid tulevasi väljakutseid seoses rakendamisega.

c)   Rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni konventsiooni tulirelvade ebaseadusliku tootmise ja kaubanduse vastu suunatud protokolli rakendamine

22. märtsil 2013. aastal kiideti heaks nõukogu otsuse eelnõu, mis käsitleb rahvusvahelise organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise ÜRO konventsiooni täiendava tulirelvade, nende osade, lisaseadiste ja laskemoona ebaseaduslikku valmistamist ja nendega ebaseaduslikku kauplemist tõkestava protokolli (tulirelvade protokoll) sõlmimist, ning kavandatu kohaselt võtab nõukogu selle Euroopa Parlamendi nõusolekul vastu enne aasta lõppu. Selle seadusandliku ettepaneku eesmärk on viia lõpule tulirelvade protokolli sätete ELi õigusesse ülevõtmine. Tulirelvade protokolli sõlmimine ELi poolt on ikka veel pooleli ja selle sõlmimist peab EL rahvusvaheliseks kohustuseks.

2013. aasta esimesel poolaastal jätkati stabiliseerimisvahendi pikaajalise komponendi kaudu kolmeaastast (märts 2011 – veebruar 2014) projekti, et ennetada ja tõkestada tulirelvade ebaseaduslikku piiriülest kaubandust, edendades tulirelvade protokolli ratifitseerimist ja rakendamist. Nimetatud projekt hõlmab geograafiliselt Lääne-Aafrikat (Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Mali, Mauritaania, Senegal, Togo), Lõuna-Ameerikat (Argentina, Boliivia, Brasiilia, Tšiili, Paraguay, Uruguay) ja Kariibi mere piirkonda (Jamaica). Jätkati suunatud tehnilise abi andmist väike- ja kergrelvade haldamisega seotud õigusaktide ühtlustamise ja suutlikkuse suurendamise valdkonnas kooskõlas eesmärgiga edendada tulirelvade protokolli ratifitseerimist ja rakendamist Ladina-Ameerikas, Kariibi piirkonnas ja Lääne-Aafrikas. Kõnealuse projektiga suurendatakse ka teadlikkust väike- ja kergrelvade küsimustes, et suurendada kodanikuühiskonna osalust ja järelevalvet selles valdkonnas. Kavandatud täiendavate meetmete hulka kuulub uuringu läbiviimine piirkondadevahelise tulirelvadega kauplemise kohta, mis annab partnerriikidele tõendeid poliitikakujundamise toetamiseks. Projekti rakendab ÜRO uimastite ja kuritegevuse vastu võitlemise büroo (UNODC).

EL annab stabiliseerimisvahendi pikaajalise komponendi alusel finantsabi ka INTERPOLile, et töötada välja ja võtta kasutusele andmebaas, millega saab kindlaks teha ja jälgida kaotsi läinud, varastatud, salakaubana veetud ja ebaseaduslikult müüdud tulirelvi (iARMS) Interpoli I24/7 süsteemi kaudu, et hõlbustada piirkondlikku ja piirkondadevahelist teabevahetust ning õiguskaitseasutuste vahelist uurimisalast koostööd. Katseprojekti kasutuselevõtul (2011–2012) keskenduti samuti Lääne-Aafrikale (Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Mali, Mauritaania, Senegal, Togo), Lõuna-Ameerikale (Argentina, Boliivia, Brasiilia, Tšiili, Paraguay, Uruguay) ja Kariibi mere piirkonnale (Jamaica) ning lisaks täiendavatele Euroopa riikidele (Tšehhi Vabariik, Horvaatia, Portugal, Hispaania). Stabiliseerimisvahendist Interpoli päritolu kindlakstegemise haldamise süsteemile (iARMS) antava pikaajalise toetuse teine etapp algas 2013. aasta jaanuaris. Teise etapi eesmärk on parandada süsteemi funktsionaalsust ja muuta iARMS kättesaadavaks kõigile 190-le INTERPOLi liikmele. Projekt näeb samuti ette tulirelvadega seotud kuritegudega seonduva suutlikkuse suurendamist, koolitust ja kriminaalteabeteenuseid.

Selleks, et täiendavalt tugevdada ELi lähenemisviisi tulirelvade küsimuses, töötab komisjon (siseasjade peadirektoraat) praegu välja teatist, mis esitatakse 2013. aasta oktoobris ning millega tehakse kindlaks valdkonnad, milles jätkatakse seadusandlikku ja operatiivset tegevust. Teatises tehakse õiguskaitse perspektiivist lähtudes kokkuvõte senistest ELi meetmetest tulirelvadega ebaseadusliku kauplemise vähendamiseks ning esitatakse komisjoni arvamus tulevastest meetmetest selles valdkonnas. Komisjon on praegu välja töötamas ka asjaomast „2015. aasta tulirelvapaketi”, mis võib sisaldada seadusandlikke ettepanekuid esiteks tulirelvade deaktiveerimise ja märgistamise kohta ning teiseks ebaseadusliku tulirelvadega kauplemise vastaste kriminaalkaristuste ühtlustamise kohta.

2013. aasta märtsis võeti vastu komisjoni otsus, millega moodustatakse tulirelvade salakaubaveo eksperdirühm, mille esimene koosolek toimub kavandatu kohaselt 2013. aasta lõpus. Eksperdirühma peaksid kuuluma sisejulgeoleku valdkonna eksperdid, sealhulgas tulirelvade tootjad ja teadlased, ning muud isikud, kes pakuvad komisjoni arvates väärtuslikke teadmisi, mis võivad aidata komisjonil koostada õigusaktide ettepanekuid ja teha poliitikaalgatusi tulirelvade salakaubaveo vastaste meetmete täiustamiseks ja seega ELi sisejulgeoleku tagamiseks.

Nõukogu lisas 2014.–2017. aasta poliitikatsükli kuritegevusevastase võitluse prioriteetide hulka ka strateegilise eesmärgi vähendada tulirelvadest tulenevat ohtu kodanikele. Oluline on, et EL võtaks juhtrolli tegevuses, mille eesmärk on toetada rahvusvahelisi standardeid, võideldes tulirelvade salakaubaveo jätkuva ja raskesti lahendatava probleemiga. Otsus lisada tulirelvad järgmisse poliitikatsüklisse on ideaalne võimalus vajaliku impulsi andmiseks liikmesriikide ja Europoli tegevusele.

Peale selle on praegu koostamisel Eurobaromeetri uuring, et koguda arvamusi selle kohta, milline peaks olema ELi roll võitluses tulirelvade põhjustatud ohuga, ning et saavutada kontakt paljude sidusrühmadega, sealhulgas ohvrite organisatsioonide ja teiste kodanikuühiskonna organisatsioonidega.

d)   Ekspordikontroll

Relvaekspordi kontrolliga seotud teavitamisalaseid tegevusi tugevdati täiendavalt seeläbi, et võeti vastu nõukogu otsus 2012/711/ÜVJP, milles nähakse ette uued tegevused kolmandate riikide abistamiseks, sealhulgas piirkondlikud seminarid, õppelähetused, personali vahetus ja riikide eraldi abistamine. Nõukogu otsuse rakendamine algas 2013. aasta alguses Montenegro ekspordikontrolli seaduse eelnõu õigusliku läbivaatamisega (märts 2013), Skopjes Kagu-Euroopa riikide jaoks korraldatud piirkondliku seminariga, mis käsitles lõppkasutajate kontrolli (juuni 2013), ning Gruusia, Aserbaidžaani ja Valgevene ametnike õppereisiga Rootsi (juuni 2013).

2013. aasta esimesel poolaastal toimusid Norra ja Ukrainaga poliitilise dialoogi kohtumised relvaekspordi kontrolli küsimustes.

II.2.   Väike- ja kergrelvad kolmandate riikide ja piirkondlike organisatsioonidega peetavate poliitiliste dialoogide ning väike- ja kergrelvi käsitlevate lepinguklauslite raames

Väike- ja kergrelvade küsimust käsitleti korduvalt ELi ja kolmandate riikide vahelise poliitilise dialoogi raames toimuvatel korralistel kohtumistel ning koostöö raames, mida tehakse piirkondlike organisatsioonidega. Töörühmade tasandil korraldati poliitilise dialoogi kohtumised relvade leviku vastase võitluse, desarmeerimise ja relvakontrolli teemal Venemaa (4. märts 2013, Moskva) ja Ukrainaga (15. mai 2013, Brüssel). Äsja ametisse nimetatud massihävitusrelvade leviku vastase võitluse ja desarmeerimise peanõunik ja erisaadik korraldas eri osatäitjatega mitmeid mitteametlikke konsultatsioone, mis toimusid selliste oluliste sündmuste raames nagu 2013. aasta märtsis New Yorgis toimunud relvakaubanduslepingu konverents (osalesid Alžeeria, Brasiilia, Egiptus, India, NATO, Nigeeria, Mehhiko, Pakistan, Ameerika Ühendriigid, Venezuela, UNODA, Vietnam, Indoneesia, Kasahstan, Peruu, Venemaa, Singapur, Lõuna-Aafrika, Tai), 2013. aasta aprillis-mais Genfis toimunud tuumarelva leviku tõkestamise lepingu ettevalmistuskomitee teine koosolek (osalesid Egiptus, Araabia Riikide Liiga, Lõuna-Aafrika, Peruu) ja 2013. aasta aprillis Haagis korraldatud kolmas keemiarelvade konventsiooni läbivaatamiskonverents (osalesid Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon ja Ameerika Ühendriigid).

Kooskõlas 2008. aasta detsembris vastu võetud nõukogu järeldustega väike- ja kergrelvi käsitleva elemendi lisamise kohta ELi ja kolmandate riikide vahelistesse lepingutesse peetakse hetkel Afganistani, Austraalia, Brunei, Kanada, Jaapani, Kasahstani, Malaisia, Mercosuri, Uus-Meremaa ja Singapuriga läbirääkimisi väike- ja kergrelvade teemal, et käsitleda seda valdkonda vastavates ELiga sõlmitavates lepingutes.

II.3.   Konkreetne ELi projektitoetus kolmandatele riikidele ja piirkondlikele organisatsioonidele

a)   Lääne-Balkani riigid

I.

1. aprillil 2013 algas järelmeetmete programm, et stabiliseerimisvahendi lühiajalise komponendi kaudu jätkata nende isikute ja kohalike kogukondade julgeoleku, ohutus- ja arenguperspektiivide parandamist, kellele võiksid mõju avaldada Bosnia ja Hertsegoviina laskemoona säilitamiskohtades toimuvad juhuslikud plahvatused. Programm keskendub üksnes ebastabiilsele ja väga ohtlikule laskemoonale, mis kuulub oma halva seisukorra tõttu hävitamisele, ning laskemoonavarude säilitamiskohtade ohutusstandardite parandamisele. Viimane tegevus viiakse ellu partnerluses Bosnias ja Hertsegoviinas paikneva OSCE missiooniga. Nimetatud programmi raames antakse samuti abi Bosnia ja Hertsegoviina valitsuse laskemoona inspekteerimise ja kontrollimise süsteemi parandamiseks ning ametiasutuste õigus- ja haldusalase asjatundlikkuse ja heade tavade arendamiseks.

II.

Tulenevalt kohustustest, mida väljendati Lääne-Balkani riikides ebaseadusliku relvakaubanduse vastu võitlemise Tirana deklaratsioonis, tegi ELi delegatsioon / ELi eriesindaja Bosnias ja Hertsegoviinas tihedat koostööd UNDPga 18.–19. juunil 2013 toimunud ministrite konverentsi „Relvakontroll ELi laienemise kontekstis” ettevalmistamise ja elluviimise ajal. Konverentsi sihtauditooriumiks olid relvakontrolliga tegelevate Bosnia ja Hertsegoviina ametiasutuste kõrgetasemelised esindajad ning kõnealuses valdkonnas tegevad rahvusvahelised organisatsioonid. Konverentsil käsitleti tulemuslikku võitlust ebaseadusliku relvakaubandusega ja ebaseaduslike relvade kogumist kogu Bosnia ja Hertsegoviina territooriumil. ELi delegatsioon / ELi eriesindaja Bosnias ja Hertsegoviinas pidas ühendust Europoliga, mis aitas tal koostada ettekandeid konverentsi jaoks, millel käsitleti mõju, mida ELi jaoks omab Lääne-Balkani riikidest lähtuv ebaseaduslik relvakaubandus. Lisaks juhatas ELi delegatsioon / ELi eriesindaja Bosnias ja Hertsegoviinas paneeli tööd, mis käsitles ebaseaduslikku relvakaubandust, ning tegi ettekande kõnealuses valdkonnas kehtivate ELi nõuete ja standardite kohta. Bosnia ja Hertsegoviina ametiasutusi kutsuti kaaluma nõukogu direktiivi 91/477/EMÜ (relvade omandamise ja valduse kontrolli kohta) ja direktiivi 2008/51/EÜ (millega muudetakse nõukogu direktiivi 91/477/EMÜ) asjakohaste sätete ülevõtmist oma siseriiklikesse õigusaktidesse; eelkõige peeti silmas sätteid, mis käsitlevad mõisteid, klassifikatsiooni, märgistamissüsteemi ning tõhustatud koostööd ebaseadusliku relvakaubanduse valdkonnas. Konverentsil osalejad järeldasid, et ebaseadusliku relvakaubanduse vastu võitlemiseks tuleb tugevdada õiguskaitsealast koostööd, teabe- ja luureandmete vahetamist ning täiendavalt ühtlustada õigusraamistikku rahvusvaheliste ja ELi standarditega. Samuti tunnistati, et ebaseaduslike relvade kogumise kampaania tuleks kogu Bosnias ja Hertsegoviinas läbi viia ajaliselt koordineeritud viisil ning vastavalt väikerelvade kontrolli rahvusvahelistele standarditele.

III.

EL analüüsib praegu enda poolt eelnevalt antud toetuse jätkamist väike- ja kergrelvade kontrolli Kagu-Euroopa ja Ida-Euroopa piirkondlikule keskusele (SEESAC), et täiendavalt vähendada ohtu, mis tuleneb väike- ja kergrelvade ebaseaduslikust kaubandusest Kagu-Euroopas. Tuginedes nõukogu otsuse 2010/179/ÜVJP edukale rakendamisele, võib võimalik jätkuprojekt olla laiema reguleerimisalaga ning hõlmata Moldova Vabariiki ja Kosovot (1), tugevdades samas piirkondliku koostöö aspekti, mis on kõige tõhusam vahend pikaajalise mõju ja kestlikkuse tagamiseks.

IV.

EUFOR ALTHEA jätkas osalemist rahvusvahelise üldsuse jõupingutustes käsitleda Bosnia ja Hertsegoviina kaitseministeeriumi valduses olevate tavarelvade laskemoona üleliigsete varude küsimust.

b)   OSCE piirkond

Nõukogu otsuse 2012/662/ÜVJP (millega toetatakse tegevusi, millega vähendatakse Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooniga (OSCE) kaetud piirkonnas väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse ja liigse hankimise ohtu) raames toimus aruandeperioodi jooksul järgmine tegevus.

24.–26. aprillil 2013 toimus Viinis ekspertide tasandi koolitus, mis käsitles väike- ja kergrelvade vahendamise kontrollimise jõustamist ning millel osales 12 Kagu-Euroopa, Ida-Euroopa ja Kaukaasia riiki. Koolitus keskendus uurimise läbiviimise ja süüdistuse esitamise meetoditele. Koolituse korraldas OSCE koos Ühendkuningriigi ekspertidega ning selle läbiviimises osalesid UNODA, UNODC ning USA ekspordikontrolli ja piirijulgeoleku programm. Koolituses osalejad said teavet õigusaktide ning uurimise läbiviimise ja süüdistuse esitamise korra ja meetodite kohta ning osalesid samuti kahes juhtumianalüüsis. Muu hulgas rõhutati koolituse käigus vajadust tõhustada mõnes riigis vahendamise valdkonnas kehtivaid õigusakte, eelkõige kriminaalõiguse valdkonnas. Praegu analüüsitakse antud valdkonnas võimalike järelmeetmete võtmist.

Pärast seda, kui 28.–30. mail 2013 tutvustati Minskis OSCE osalisriikidele väike- ja kergrelvade ning laskemoona üle elektroonilise arvestuse pidamise rakendust, on nüüdseks käivitunud kuue kuu pikkune rakenduse katsetamise periood, milles osalevad aktiivselt Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Kasahstani, Kõrgõzstani, Moldova Vabariigi, Montenegro, Serbia ja Tadžikistani kaitseministeeriumid. Nimetatud ministeeriumid said katsetamise läbiviimiseks sülearvutid koos neisse paigaldatud tarkvaraga ja kasutajajuhistega. Mõned OSCE osalisriigid väljendasid oma huvi saada selle tarkvara kohta lisateavet, et hiljem projektiga ühineda. Tarkvara tõlgitakse ka inglise, serbohorvaadi ja moldova keelde.

Nõukogu otsuse alusel läbiviidavad tegevused, mille eesmärk on Valgevenes ja Kõrgõzstanis asuvate väike- ja kergrelvade varude säilitamiskohtade füüsilise julgeoleku suurendamine ning liigsete varude hävitamine, keskendusid vajaliku õigusraamistiku arendamisele ja täiendavate konkreetsete rakendusmeetmete esialgsele kavandamisele.

c)   Aafrika

I.

2013. aasta esimesel poolaastal jätkati nõukogu otsuse 2012/121/ÜVJP (millega toetatakse ELi, Hiina ja Aafrika vahelise tavarelvastuskontrolli alase dialoogi ja koostöö edendamist) rakendamist. Seni on projekt andnud mõningaid mõõdetavaid tulemusi ning suurendanud Hiina, ELi ja Aafrika riikide kodanikuühiskonna, tööstuse ja valitsuse esindajate teadlikkust ja dialoogi seoses väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse ja ülemäärase kuhjumise vastase võitlusega Aafrikas, eelkõige Ida-Aafrikas. Seni on toimunud üle kolmekümne kahepoolse kohtumise Aafrikas, Hiinas ja ELi liikmesriikides ning kolm Aafrika, ELi ja Hiina ühise tavarelvastuse ekspertide töörühma kohtumist, üks õppereis Lõuna-Sudaani ja Nairobis (2.–3. juuli 2013) toimunud piirkondlik konverents, mis käsitles Ida-Aafrikas ebaseaduslike väike- ja kergrelvade ning laskemoonavarude vastu võitlemist. Konverents toimus tavarelvastuse ekspertide töörühma egiidi all ning selle korraldajateks olid Africa Peace Forum ja Saferworld koos Kenya väike- ja kergrelvade koordinatsioonikeskuse (KNFP) ning Ida-Aafrika järvede piirkonna, Aafrika Sarve piirkonna ja naaberriikide väike- ja kergrelvade piirkondliku keskusega (RECSA), misläbi täiendati otstarbekalt ka stabiliseerimisvahendist praegu RECSA-le antavat toetust (vt allpool II osa).

Hiina pool näitas kõigis nimetatud tegevustes üles suuremat aktiivsust, sealhulgas kõrgemate sõjaliste ekspertide tasandil. Ajaleheartiklites on hakatud pöörama tähelepanu Aafrika ebaseaduslike väike- ja kergrelvade küsimusele ning on hakatud esitama ettepanekuid seoses sellega, mida Hiina peaks probleemi käsitlemiseks tegema. Nairobis toimunud seminari kajastati Hiina ajakirjanduses samuti olulisel määral. Asjakohaste materjalide tõlkimine on aidanud suurendada teadlikkust ja teadmisi väike- ja kergrelvade probleemi kohta Aafrikas ning on loonud võimalusi teadlaste, mõttekodade ekspertide ja üliõpilaste vaheliseks dialoogiks ja aruteluks väike- ja kergrelvade üleandmise kontrollimise teemadel.

Tavarelvastuse ekspertide töörühma liikmete vahel on kujunenud tugevad koostöösidemed ning nad osalevad ühiselt poliitikadialoogides, peavad konsultatsioone ametnike ja kodanikuühiskonna esindajatega ning liituvad teabekogumiskülastustega. Ekspertide töörühma liikmetel on märkimisväärsed ja erinevad kogemused ning kontaktvõrgustikud, millele tuginedes saab projekt oma eesmärke täita. Nende hulka kuuluvad (nimekiri ei ole lõplik) Hiina relvajõud, Hiina välisministeerium, Madalmaade relvajõud, ÜRO desarmeerimismissioonid, ÜRO relvaembargo uurimisrühmad, Lõuna-Sudaani relvajõud, Lõuna-Sudaani väikerelvade büroo, Uganda politsei, Uganda väike- ja kergrelvade koordinatsioonikeskus, Kenya välisministeerium, RECSA, mitmed valitsustasandi ja valitsusvälised väike- ja kergrelvade projektid ning arvukalt sidemeid diplomaatide, ametnike ja kodanikuühiskonna esindajatega kogu Euroopas, Hiinas ja Aafrikas.

Projekti raames läbiviidav poliitiline dialoog ja toetav tegevus on samuti olnud tulemuslik selles osas, et väike- ja kergrelvade küsimus on taas lisatud Hiina ja Aafrika koostööfoorumi (FOCAC) päevakorda. FOCACi viiendal ministrite konverentsil kohustus Hiina toetama Aafrika jõupingutusi, et võidelda väike- ja kergrelvade ebaseadusliku kaubanduse ja ringluse vastu (FOCACi viies ministrite konverents, punkt 2.6, Pekingi tegevuskava 2013–2015).

II.

EL jätkas stabiliseerimisvahendi pikaajalise komponendi raames ning Nairobis asuva väike- ja kergrelvade piirkondliku keskuse (RECSA) kaudu projekti rakendamist, millega toetatakse tulirelvade ja laskemoona ebaseadusliku hankimise ja salakaubaveo vastast võitlust Aafrikas. Kõnealuse projektiga toetatakse ELi ja Aafrika ühisstrateegia rahu- ja julgeolekukomponendi rakendamist. Peamiste tegevuste hulka kuuluvad sihtriikide ja RECSA institutsioonide tugevdamine, väike- ja kergrelvade tõhusa haldamise edendamine (relvade märgistamine, arvestuse pidamine, varude haldamine ja hävitamine) ning teabe kogumine väike- ja kergrelvade kohta. RECSA-le praegu antav abi lõppes 2013. aasta juunis pärast Sahara-taguste riikide piirkondlike ja rahvusvaheliste väike- ja kergrelvadega seotud kohustuste täitmist käsitleva uuringu lõpuleviimist. RECSA-le antava ELi abi teise etapi suhtes lepiti kokku 2012. aasta detsembris ning see algas 2013. aasta juulis pärast projekti esimese etapi lõpetamist.

III.

Nõukogu võttis 24. juunil 2013 vastu otsuse 2013/320/ÜVJP eraldada kuni viie miljoni euro ulatuses ELi toetust Liibüa võimudele, et aidata neil saavutada oma hiiglaslike tavarelvade ja laskemoona varude turvamise tohutu ülesanne. EL pakub seda toetust selleks, et aidata Liibüa vastutavatel asutustel peatada tavarelvade ja laskemoona edasine kontrollimatu levik, mis toidab jätkuvalt ebakindlust Liibüas, selle naaberriikides ja laiemas piirkonnas. See abi on osa ELi terviklikust lähenemisviisist Liibüa demokraatiale, kestlikule rahule ja julgeolekule ülemineku protsessi toetamiseks. Nõukogu otsus täiendab ELi Liibüa piirihaldamise abimissiooni pingutusi arendada Liibüa suutlikkust tõhustada lühikeses perspektiivis oma maa-, mere- ja õhupiiride turvalisust ning arendada pikas perspektiivis välja laiem integreeritud piirihalduse strateegia.

IV.

Lisaks on Taani kirikuabi asutuse ja Taani Pagulasnõukogu (Danish Refugee Council, DRC) ühisprojekt, mida rahastatakse stabiliseerimisvahendi lühiajalisest komponendist, pakkunud alates 2012. aasta septembrist Liibüa tsiviilelanikkonnale väike- ja kergrelvade alast riskikoolitust. Selle eesmärk on vähendada väike- ja kergrelvadega seotud õnnetuste arvu ning nende relvade nähtavat olemasolu. Samuti toetab DCA koos kohalike ametiasutustega väike- ja kergrelvade ohutu haldamise poliitikat, et aidata ära hoida relvastatud vägivalda. Seni on sise- ja kaitseministeeriumitele peetud 11 koolituskursust miinide ja lõhkemata lahingumoona koristamise valdkonnas. Tripoli piirkonnas on koristatud 96 800 m2 suurune ala. Lõunapoolses Sabha piirkonnas kirjutati alla lepingule koolitada demineerijaid ning 2 452 inimesele võõrkogukondadest, tuletõrjeteenistustest ja koolidest anti koolitust miinide ja lõhkemata lahingumoonaga seotud ohtude kohta.

V.

Veel kaks projekti Aafrika riikides, mida rahastatakse stabiliseerimisvahendi lühiajalisest komponendist, jätkavad abi andmist 1) Lõuna-Sudaani valitsusele relvastuskontrolli jaoks, eelkõige suutlikkuse arendamise meetmete abil, eesmärgiga rahumeelselt vähendada Lõuna-Sudaani tsiviilelanike käes olevate kontrollimatute väike- ja kergrelvade arvu, ning 2) Nigeri valitsusele, et ta saaks tõhusalt täita oma kohustusi, mis tulenevad ECOWASi väike- ja kergrelvade konventsioonist ja ÜRO tegevuskavast. Mõlemat projekti rakendatakse ÜRO Arenguprogrammi (UNDP) raames.

d)   Kesk-Ameerika

I.

EL jätkas ka projekti rakendamist, millega toetatakse Kesk-Ameerika väike- ja kergrelvade kontrollimise programmi (CASAC). Varem UNDP raames rakendatud projekti teine toetusetapp algas 2012. aasta septembris stabiliseerimisvahendi pikaajalise komponendi kaudu ning seda rakendavaks partneriks sai Kesk-Ameerika Integratsioonisüsteemi julgeolekukomisjon. CASACi algatusse antud ELi projekti panuse eesmärk on luua alus piirkondlikule struktuurile ja pikaajalisele strateegiale, et võidelda nii riiklikul kui piirkondlikul tasandil relvade ebaseadusliku kaubanduse vastu Kesk-Ameerikas. Projekti rakendatakse Kesk-Ameerika riikides ja naaberriikides, sealhulgas Kariibi mere piirkonnas (erilise tähelepanu all on Belize, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica ja Panama). Põhitegevuste hulka kuuluvad piirkondlikud ja riiklikud üldsuse teadlikkuse suurendamise kampaaniad ja konverentsid, riiklike kooskõlastusmehhanismide ja registreerimissüsteemide tugevdamine ning piiriülesed projektid ja koolitused eri valdkondades.

II.

Samal ajal töötab EL praegu välja ka võimalikku nõukogu otsust uute väike- ja kergrelvade kontrolli käsitlevate lisategevuste toetamiseks Kesk-Ameerikas, et käsitleda konkreetselt ÜVJP eesmärke, mille kohaselt ÜRO Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna rahu, desarmeerimise ja arengu piirkondlik keskus (UNLIREC) ja CASAC teevad koos tööd, mis on vajalik selleks, et võidelda edukalt väike- ja kergrelvade ning laskemoona ebaseadusliku hankimise ja kaubanduse vastu selles piirkonnas.

III.

Lisaks toetatakse stabiliseerimisvahendi lühiajalise komponendi abil organisatsiooni Instituto de Enseñanza para el Desarrollo Sostenible Kesk-Ameerika julgeolekustrateegia väike- ja kergrelvadega seotud osade rakendamisel, osutades eelkõige toetust kodanikuühiskonnale eesmärgiga võidelda väike- ja kergrelvadega seonduvate kuritegude ja relvastatud vägivallaga ning neid ära hoida.


(1)  Kõnealune määratlus ei piira Kosovo staatust käsitlevaid seisukohti ning on kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 1244/1999 ja Rahvusvahelise Kohtu arvamusega Kosovo iseseisvusdeklaratsiooni kohta.