52011PC0001

/* KOM/2011/0001 lõplik - COD 2011/0002 */ Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2000/25/EÜ seoses heitkoguste etappide kohaldamisega kitsarööpmeliste traktorite suhtes


[pic] | EUROOPA KOMISJON |

Brüssel 13.1.2011

KOM(2011) 1 lõplik

2011/0002 (COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV,

millega muudetakse direktiivi 2000/25/EÜ seoses heitkoguste etappide kohaldamisega kitsarööpmeliste traktorite suhtes

(EMPs kohaldatav tekst)SEK(2011) 44 lõplikSEK(2011) 43 lõplik

SELETUSKIRI

ETTEPANEKU TAUST

- Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Käesolev ettepanek käsitleb muudatuse tegemist Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. mai 2000. aasta direktiivis 2000/25/EÜ põllumajandus- ja metsatraktorite mootoritest paisatavate gaasiliste ja tahkete osakeste heitmete vastu võetavate meetmete kohta. [1]

Direktiivi 2000/25/EÜ eesmärk on tagada põllumajandus- ja metsatraktorite vaba liikumine ning vähendada samas mootorite heitgaaside lubatud taset, et kaitsta nii keskkonda kui ka kodanike tervist ja heaolu.

Direktiivis on määratletud heitgaaside piirväärtuste vähendamise üksteisele järgnevad etapid ja see on üldjoontes kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 1997. aasta direktiiviga 97/68/EÜ väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatavate sisepõlemismootorite heitgaaside ja tahkete heitmete vähendamise meetmeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta[2].

Pärast väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatavate sisepõlemismootorite heitgaaside ja tahkete heitmete piirnormide edasise vähendamise määratlemist Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2004/26/EÜ[3] muudeti direktiivi 2000/25/EÜ komisjoni 21. veebruari 2005. aasta direktiiviga 2005/13/EÜ[4].

Heitgaaside ja tahkete heitmete uued piirnormid määratleti, et tagada varem reguleeritud väärtuste vähendamine üle 90 %, sest eeldati, et selleks ajaks, kui kõige viimase etapi nõuded saavad kohustuslikuks, on teiseste heitgaaside järeltöötlussüsteemid kasutusele võetud nii tahkete osakeste kui ka NOX jaoks valdava enamiku mootorite ja masinate puhul, mille suhtes kohaldatakse asjaomaseid direktiive.

Pidades silmas neid sõlmküsimusi ja nende eesmärkide tegeliku tehnilise teostatavusega seotud ebakindlust, sätestati direktiivis 2004/26/EÜ, et komisjon teeb tehnilise ülevaate, mille raames peab ta eelkõige „käsitlema kättesaadavat tehnoloogiat, sealhulgas kulusid ja tasuvust, eesmärgiga kinnitada etappide III B ja IV piirväärtused ning hinnata võimalikku vajadust täiendavate kohanduste ja erandite tegemiseks või rakendustähtaja edasilükkamist teatavate seadmetüüpide ja mootorite korral ning arvestades hooajalise kasutusega liikurmasinatele paigaldatud mootoreid”[5].

Muudetud direktiivi 2000/25/EÜ artikli 4 lõikega 8 loodi seos direktiivis 2004/26/EÜ sätestatud tehnilise ülevaate nõudega, et uurida küsimusi, mis on seotud põllutöötraktoritega, eelkõige nendega, mis kuuluvad kategooriatesse T2, T4.1 ja C2 (nn kitsarööpmelised traktorid maksimumlaiusega alla 1,15 m).

Tehnilise hindamise tulemused kinnitasid kaasseadusandjate määratud rangete piirnormide teostatavust valdava enamiku mootorite puhul, mis on ette nähtud väljaspool teid kasutatavatele masinatele ja põllutöötraktoritele paigaldamiseks. Siiski peeti T2, T4.1 ja C2 kategooria põllutöötraktorite puhul vajalikuks teha nõuetes muudatus.

- Üldine taust

Selleks, et täita direktiivi 2004/26/EÜ artikliga 2 ja direktiivi 2000/25/EÜ artikli 8 lõikega 4 kehtestatud kohustusi, sõlmis ettevõtluse ja tööstuse peadirektoraat lepingu Teadusuuringute Ühiskeskusega, et uurida kõiki nende direktiivide nõuetega seotud aspekte.

Põllutöötraktorite küsimuses hindas Teadusuuringute Ühiskeskus olukorda seoses T2, T4.1 ja C2 kategooriatega erialakirjanduse ning sõidukite otsese kontrolli põhjal, külastades viit tootjat, kes olid erineva suurusega ja kasutasid erinevat tehnoloogiat (üht neist tootjaist saab liigitada VKEks). Nende toodang hõlmab valdavat enamikku Euroopa turule viidavatest kitsarööpmelistest traktoritest.

Uuringus käsitletud traktorid olid tüüpilised Euroopa tooted, mis olid välja töötatud täitmaks Lõuna-Euroopa (eelkõige Vahemere piirkonna) spetsialiseerunud põllumajanduse nõudeid. Enamasti müüakse neid traktoreid ELis.

Kõnealuse analüüsi tulemusi tutvustati järjestikku toimunud GEME kohtumistel alates 2006. aasta juunist ja need tulemused kinnitati 2007. aasta detsembris valminud lõpparuande eelnõus, mis avaldati CIRCA veebisaidil.

Vastupidiselt muudele küsimustele, mille puhul osutati paljudele võimalustele, oli Teadusuuringute Ühiskeskuse ainuke järeldus T2, T4.1 ja C2 kategooria traktorite puhul, et need peaks erandina vabastama direktiivi 2000/25/EÜ IIIB ja IV etapi nõuete täitmisest. Mõni liikmesriik toetas seda järeldust ning negatiivset vastukaja ei olnud.

Neid Teadusuuringute Ühiskeskuse uurimistulemusi kinnitati mõjuhindamisuuringus, mille tegi Arcadis ettevõtluse ja tööstuse peadirektoraadiga sõlmitud lepingu alusel aastatel 2008–2009. Arcadise uuring osutas selgelt soovitatud ajapikenduse keskkondlikule eelisele: ilma selleta ei oleks kasutajatel võimalik osta ajakohaseid IIIA etapi traktoreid ja nad jätkaksid (väga) vanade masinate kasutamist (0 etapi tase). Pealegi osutab Arcadis ettepaneku vastu võtmata jätmise korral avalduvale negatiivsele majanduslikule ja sotsiaalsele mõjule.

- Ettepaneku valdkonnas kehtivad õigusnormid

Käesolevaga seoses on olulised kaks järgmist direktiivi:

- Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 1997. aasta direktiiv 97/68/EÜ väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatavate sisepõlemismootorite heitgaaside ja tahkete heitmete vähendamise meetmeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (selle muudetud kujul).

- Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. mai 2000. aasta direktiiv 2000/25/EÜ põllumajandus- ja metsatraktorite mootoritest paisatavate gaasiliste ja tahkete osakeste heitmete vastu võetavate meetmete kohta, millega muudetakse nõukogu direktiivi 74/150/EMÜ (selle muudetud kujul).

- Kooskõla Euroopa Liidu muude põhimõtete ja eesmärkidega

Direktiivi 97/68/EÜ aluseks on ühenduse keskkonna- ja säästva arengu alane tegevuskava[6].

Direktiiviga 2000/25/EÜ võetakse samad eesmärgid ja tegevuspõhimõtted üle põllutöötraktorite sektorisse.

Käesolev ettepanek on kooskõlas ühenduse kehtiva keskkonnapoliitikaga ning eemärkidega, mida kirjeldatakse kuuendas keskkonnaalases tegevusprogrammis (KOM(2001) 31 (lõplik)),[7] mille kohaselt on õhukvaliteedi parandamine esmane eesmärk, mille poole tuleb püüelda, muu hulgas tootepõhiste heitkoguste piirväärtuste kehtestamise abil. Kuuendas keskkonnaalases tegevusprogrammis on määratletud otsuste tegemise meetod, mis põhineb osalusel ja põhjalikel teadmistel:

„Sidusrühmade laiaulatuslik kaasamine on kuuenda programmi rakendamise üks keskseid osasid igas etapis, alustades eesmärkide kokkuleppimisest ning lõpetades meetmete rakendamisega. Põhjalikud teaduslikult põhjendatud teadmised ja majanduslikud hinnangud, usaldusväärne ja ajakohane teave ning näitajate kasutamine toetavad keskkonnapoliitika kavandamist, elluviimist ning hindamist.“

Soovitatud ajapikendus on täielikus kooskõlas selle poliitiliste otsuste tegemise meetodiga: see hõlmab direktiiviga 2000/25/EÜ T2, T4.1 ja C2 kategooria traktorite suhtes kehtestatud IIIB ja IV etapi piirväärtusi, sest kõigi sidusrühmade ja Teadusuuringute Ühiskeskuse sõltumatu uuringu kinnitusel ei ole neid tehniliselt võimalik täita.

HUVITATUD ISIKUTEGA KONSULTEERIMISE TULEMUSED JA MÕJU HINDAMINE

- Konsulteerimine huvitatud isikutega

Väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate mootoreid käsitleva eksperdirühma erinevate kohtumiste käigus on liikmesriikidele ja sidusrühmadele kõnealust küsimust ja Teadusuuringute Ühiskeskuse uuringu tulemusi tutvustatud. Muude kohtumiste seas konsulteeriti liikmesriikidega 21. novembril 2008 tehnika arenguga kohandamise komitee kohtumisel, kus käsitleti põllutöötraktoreid. Toetust väljendasid Austria, Soome, Saksamaa, Kreeka, Itaalia, Hispaania, Rootsi ja Ühendkuningriik; negatiivseid seisukohti ei täheldatud. Lisaks toimus 2. septembril 2010 kohtumine tootmisharu esindajatega, et teha ülevaade uusimatest tehnoloogilistest arengutest.

- Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Asjaomased teadus-/erialavaldkonnad

Väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate mootorite ja põllutöötraktorite heitgaasid.

Peamised organisatsioonid/eksperdid, kellega on konsulteeritud

Teadusuuringute Ühiskeskus; väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate mootorite eksperdirühm ja põllutöötraktorite töörühm.

Eksperdiarvamuste avalikustamiseks kasutatud vahendid

Teadusuuringute Ühiskeskuse ja Arcadise aruannete avaldamine CIRCA veebisaidil väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate mootorite heitgaase käsitlevate õigusaktide tehnilise ülevaate kohta. Teavitamine väljaspool teid kasutatavate liikurmasinate mootorite heitkoguste ekspertrühma (GEME) ja põllutöötraktoreid käsitleva töörühma ja komitee kohtumistel.

- Mõju hindamine

Komisjon tegi 2010. aastal ametliku mõjuhindamise, mis põhineb eespool nimetatud tehnilistel uuringutel ja milles võetakse arvesse kõige viimaseid tehnilisi arenguid. Järeldus oli, et tehnilised lahendused on tõenäoliselt teostatavad, kuid mitte praegustes õigusaktides määratud ajavahemikus. Eelistatud võimaluseks peeti IIIB etapi ja IV etapi nõuete kohaldamist kolm aastat edasi lükata.

ETTEPANEKU ÕIGUSLIK KÜLG

- Kavandatud meetmete kokkuvõte

Tehakse ettepanek, et direktiivi 2000/25/EÜ artikliga 4 ettenähtud kuupäevad etappide IIIB ja IV tüübikinnituseks ja esmakordseks kasutuselevõtuks lükatakse direktiivis 2003/37/EÜ määratletud T2, C2 ja T4.1 kategooria traktorite puhul edasi kolm aastat.

- Õiguslik alus

Ettepanek põhineb asutamislepingu artiklil 114.

- Subsidiaarsuse põhimõte

Kavandatud meetme eesmärk, nimelt siseturu jätkuva toimimise tagamine, milleks nõutakse, et põllutöötraktorid peavad vastama keskkonda sattuvaid heitgaase käsitlevatele ühtlustatud sätetele, ei ole liikmesriikide tasandil piisavalt tõhusalt saavutatav ning on seepärast meetme ulatust ja mõju arvesse võttes paremini saavutatav liidu tasandil.

Seega on käesolev ettepanek kooskõlas asutamislepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuse põhimõttega.

- Proportsionaalsuse põhimõte

Muudatusettepanek käsitleb vaid seda, mis on vajalik eespool nimetatud eesmärgi saavutamiseks.

Sõltumatud eksperdid ning sidusrühmad on seisukohal, et IIIB ja IV etapi piirangud pole muudatusettepanekuga hõlmatud nimekirja kuuluvate põllutöötraktorite tüüpide jaoks tehniliselt saavutatavad. Seega tooks vastavate IIIB etapi piirangute viivitamatu kehtestamine liidus kaasa siseturu ja neid traktoreid kasutavate põllumajandussektorite täieliku segipaiskamise.

Kuigi tööstusharu on esitanud kaalukaid tehnilisi väiteid nende traktorite jaoks täieliku erandi tegemiseks, ei ole seda soovi rahuldatud. Seega kirjeldab ettepanek üksnes üliolulisi muudatusi, mis on vajalikud selleks, et tagada tootmisharule langeva koormuse ühtlane jagunemine ning võimaluse korral ka keskkonnaeesmärkide saavutamine.

Seega on käesolev ettepanek kooskõlas asutamislepingu artiklis 5 sätestatud proportsionaalsuse põhimõttega.

- Õigusakti valik

Kavandatav õiguslik vahend: direktiiv.

Muud õigusaktid ei oleks asjakohased järgmisel põhjusel: kehtiva direktiivi muutmine.

MÕJU EELARVELE

Ettepanek ei mõjuta liidu eelarvet.

2011/0002 (COD)

Ettepanek:

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV,

millega muudetakse direktiivi 2000/25/EÜ seoses heitkoguste etappide kohaldamisega kitsarööpmeliste traktorite suhtes

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 114,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,[8]

olles edastanud õigusakti eelnõu riikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust,[9]

võttes arvesse regioonide komitee arvamust,[10]

tegutsedes tavapärase seadusandliku menetluse kohaselt

ning arvestades järgmist:

1. Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. mai 2000. aasta direktiiviga 2000/25/EÜ põllumajandus- ja metsatraktorite mootoritest paisatavate gaasiliste ja tahkete osakeste heitmete vastu võetavate meetmete kohta, millega muudetakse nõukogu direktiivi 74/150/EMÜ,[11] on kehtestatud põllumajandus- ja metsatraktorite mootorite tekitatavate heitmete piirmäärad. Praegu kehtib enamiku survesüütemootorite tüübikinnituse suhtes heitkoguste piirväärtuste IIIA etapp. Direktiiviga on ette nähtud üleminek rangematele IIIB etapi piirväärtustele ja selle jõustumine järk-järgult alates 1. jaanuarist 2010 nendele mootoritele tüübikinnituse andmise puhul ja 1. jaanuarist 2011 nende mootorite turulelaskmise puhul.

2. Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. aprilli 2004. aasta direktiivi 2004/26/EÜ, millega muudetakse direktiivi 97/68/EÜ väljaspool teid kasutatavatele liikurmasinatele paigaldatavate sisepõlemismootorite heitgaaside ja tahkete heitmete vähendamise meetmeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta,[12] artikli 2 punktis b on sätestatud, et komisjon peab käsitlema kättesaadavat tehnoloogiat, sealhulgas kulusid ja tasuvust, eesmärgiga kinnitada etappide III B ja IV piirväärtused ning hinnata võimalikku vajadust täiendavate kohanduste ja erandite tegemiseks või rakendustähtaja edasilükkamist teatavate seadmetüüpide ja mootorite korral ning arvestades hooajalise kasutusega liikurmasinatele paigaldatud mootoreid. Direktiivi 2000/25/EÜ artikli 4 lõikes 8 on sätestatud ülevaatamisklausel, et võtta arvesse T2, T4.1 ja C2 kategooria traktoritega seotud eripärasid.

3. Direktiivi 97/68/EÜ kohta on tehtud mitu tehnilist uuringut. Nende 2007., 2009. ja 2010. aastal tehtud uuringute ja komisjoni tehtud mõjuhindamise tulemusena tehti kindlaks, et kategooriatesse T2, C2 ja T4.1 liigitatud traktorite puhul ei ole IIIB ja IV etapi nõuete täitmine direktiiviga ettenähtud kuupäevaks veel tehniliselt teostatav.

4. Selleks, et vältida liidu õigusaktides selliste tehniliste nõuete kehtestamist, mida ei ole veel võimalik täita, ja et vältida olukorda, kus T2, C2 ja T4.1 kategooria traktoritele ei saa enam anda tüübikinnitust ega neid turule lasta või kasutusele võtta, on vaja ette näha kolmeaastane üleminekuperiood, mille jooksul kategooriatesse T2, C2 ja T4.1 liigitatud traktoritele võib veel anda tüübikinnituse ja neid turule lasta või kasutusele võtta.

5. Seepärast tuleks direktiivi 2000/25/EÜ vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

Direktiivi 2000/25/EÜ artiklile 4 lisatakse järgmine lõige:

„ 9. Erandina lõike 2 punktidest d ja e ning lõikest 3 lükatakse lõike 2 punktides d ja e ning lõikes 3 kehtestatud kuupäevi direktiivi 2003/37/EÜ II lisa A peatüki punktis A.1 ja II lisa B peatüki 1. liite I osa punktis 1.1 määratletud T2, C2 ja T4.1 kategooria traktorite puhul, millele on paigaldatud kategooriate L–R mootorid, edasi kolm aastat. Kuni kõnealuste kuupäevadeni kohaldatakse edasi käesoleva direktiivi IIIA etapi nõudeid. ”

Artikkel 2

Ülevõtmine

1. Liikmesriigid võtavad vastu käesoleva direktiivi täitmiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid ja avaldavad need hiljemalt [6 kuud miinus 1 päev pärast jõustumist]. Nad edastavad nimetatud normide teksti komisjonile.

Liikmesriigid kohaldavad neid norme alates [6 kuud pärast jõustumist].

Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nendesse või nende normide ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

2. Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastuvõetavate põhiliste siseriiklike õigusnormide teksti.

Artikkel 3

Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas .

Artikkel 4

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, […]

Euroopa Parlamendi nimel Nõukogu nimel

president eesistuja […] […]

[1] EÜT L 173, 12.7.2000, lk 1.

[2] EÜT L 69, 27.2.1998, lk 1.

[3] ELT L 146, 30.4.2006, lk 1.

[4] ELT L 55, 1.3.2005, lk 35.

[5] ELT L 146, 30.4.2004, artikkel 2.

[6] Nõukogu ja nõukogus kokku tulnud liikmesriikide valitsuste esindajate resolutsioon, 1. veebruar 1993 (EÜT C 138, 17.5.1993, lk 1).

[7] EÜT C 154E , 29.5.2001, lk 218.

[8] ELT C […], […], lk […].

[9] ELT C […], […], lk […].

[10] ELT C […], […], lk […].

[11] EÜT L 173, 12.7.2000, lk 1.

[12] ELT L 225, 25.6.2004, lk 3.