52009DC0533

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule - Laienemisstrateegia ja peamised ülesanded aastatel 2009-2010 {SEK(2009) 1333} {SEK(2009) 1334} {SEK(2009) 1335} {SEK(2009) 1336} {SEK(2009) 1337} {SEK(2009) 1338} {SEK(2009) 1339} {SEK(2009) 1340} /* KOM/2009/0533 lõplik */


ET

Brüssel, 14.10.2009

KOM(2009) 533 lõplik

KOMISJONI TEATIS

EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

Laienemisstrateegia ja peamised ülesanded aastatel 2009-2010

{SEK(2009) 1333}

{SEK(2009) 1334}

{SEK(2009) 1335}

{SEK(2009) 1336}

{SEK(2009) 1337}

{SEK(2009) 1338}

{SEK(2009) 1339}

{SEK(2009) 1340}

KOMISJONI TEATIS

EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

Laienemisstrateegia ja peamised ülesanded aastatel 2009-2010

1. Sissejuhatus

ELi viies laienemine on aidanud tugevdada demokraatiat ja õigusriigi põhimõtet Euroopas. Laienemine on parandanud majanduslikke võimalusi ja suurendanud ELi osa selliste üleilmsete küsimustega tegelemisel nagu kliimamuutused, konkurentsivõime ning finantsturgude regulatsioon ja järelevalve. Viimase viie aasta jooksul on laienenud EL näidanud oma suutlikkust teha koostööd tähtsate probleemide lahendamisel. Laienemine on üks ELi kõige tõhusamaid välispoliitilisi vahendeid.

ELi praegune laienemine toimub sügava ja laiaulatusliku majanduslanguse taustal. Kriis on mõjutanud nii ELi kui ka laienemisprotsessis osalevaid riike. Kõnealusel ajavahemikul sai EL kolm uut liikmeks saamise taotlust: Montenegrolt (detsembris 2008), Albaanialt (aprillis 2009) ja Islandilt (juulis 2009). Need taotlused näitavad, et EL on atraktiivne, ja juhivad tähelepanu liidu rollile stabiilsuse, julgeoleku ja heaolu edendamisel.

Reformide edukus laienemisprotsessis osalevates riikides on lubanud neil teha ühinemisel edusamme. Ühinemisläbirääkimised Horvaatiaga on jõudmas lõpusirgele. Ühinemisläbirääkimised Türgiga on keerulises etapis, kus oleks vaja uut hoogu reformide jätkamiseks. Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik on teinud olulisi edusamme peamiste ülesannete lahendamisel. Komisjon koostab arvamust Montenegro liikmeks saamise taotluse kohta. Samuti koostab komisjon arvamust Islandi taotluse kohta. Kui nõukogu teeb asjakohase ettepaneku, on komisjon valmis koostama arvamuse ka Albaania taotluse kohta. Kõikide asjaomaste Lääne-Balkani riikide edasiste edusammude tulemuseks võib olla neile kandidaatriigi staatuse andmine, kui nad on näidanud selleks valmisolekut.

Lääne-Balkani riikidel ja Türgil on vaja kehtestatud nõuetele ja tingimustele vastamiseks teha veel erineval määral olulisi jõupingutusi. Reformide tempo on sageli liiga aeglane. Rahvusvaheline majanduskriis suurendab koormat veelgi. Mitmel juhul mõjutavad ühinemisprotsessi liigselt kahepoolsed probleemid.

Võttes arvesse kõnealuseid ülesandeid, tuleb ka edaspidi lähtuda uuest laienemiskonsensusest, nagu on kokku lepitud Euroopa Ülemkogu 2006. aasta detsembris toimunud kohtumisel. Konsensuse aluseks on kohustuste täitmise kindlustamine, tingimuste aus ja täpne täitmine, head suhted avalikkusega ning Euroopa Liidu võime võtta vastu uusi liikmeid. EL on parandanud laienemisprotsessi kvaliteeti. Eelkõige pööratakse nüüd juba varases etapis suuremat tähelepanu õigusriigi põhimõtte ja hea valitsemistava järgimisele.

Ühinemisprotsess annab tugeva tõuke poliitiliste ja majanduslike reformide elluviimisele. ELi strateegilistes huvides on seda protsessi kokkulepitud põhimõtetest ja tingimustest lähtudes veelgi hoogustada.

ELi laienemispoliitika loob võimaluse juhtida hoolikalt protsessi, mille käigus kandidaatriigid ja potentsiaalsed kandidaatriigid liiguvad ELi liikmeks saamise poole oma poliitiliste ja majanduslike reformide tempos ning vastavalt oma võimele täita liikmesusest tulenevaid kohustusi kooskõlas Kopenhaageni kriteeriumidega. Lääne-Balkani riikides on oluliseks küsimuseks piirkondlik koostöö, mis on stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessis kesksel kohal.

Lissaboni lepinguga reformitakse laienenud liidu institutsioone, et EL saaks kohandada oma tegevuspõhimõtteid kiiresti muutuva maailmaga. Eelkõige laienemise korral tagatakse lepinguga selline institutsiooniline raamistik, mis peaks võimaldama uuel liikmesriigil ELiga ühinemise korral ELi institutsioonidega sujuvalt kohaneda, ja muudetakse ühinemismenetlust, hakates Euroopa Parlamenti ja riikide parlamente liikmeks saamise taotlustest teavitama.

Komisjoni ettepaneku põhjal 2010. aasta alguses viisavabaduse kehtestamine endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi, Montenegro ja Serbiaga näitab, et reformidega kaasneb kodanikele tegelik kasu. Komisjon teeb 2010. aasta keskpaigaks samalaadsed ettepanekud ka Albaania ja Bosnia ja Hertsegoviina kohta, eeldusel et kõnealused riigid täidavad kehtestatud nõuded.

Küprose probleemi lahendamiseks on Küprose kreeka ja türgi kogukondade juhid jõudmas otsustavasse etappi ÜRO egiidi all toimuvatel läbirääkimistel kõiki osalisi rahuldava lahenduse saavutamiseks. Komisjon toetab nende jõupingutusi ja annab ELi pädevusse kuuluvates küsimustes tehnilist nõu.

Käesolevas teatises käsitletakse laienemisprotsessis osalevate riikide tehtud edusamme ja põhilisi probleeme. Selles visandatakse komisjoni lähenemisviis nende jõupingutuste suunamisele ja toetamisele eeloleval aastal. Käesolevale teatisele lisatud dokumendis pakub komisjon Kosovole kava, [1] et toetada ELiga integreerumiseks tehtavaid edusamme kooskõlas piirkonna Euroopa-perspektiiviga.

2. Peamised ülesanded

Käesolevas jaos käsitletakse peamisi probleeme, mis praegu mõjutavad laienemisprotsessi. EL saab aidata oma laienemispoliitika abil kõnealuseid probleeme lahendada, kuid põhivastutust kannavad siiski asjaomased riigid.

Majanduskriis

Üleilmne majanduslangus on Lääne-Balkani riikide ja Türgi majandust mõjutanud erineval määral. Kooskõlastades oma tegevust rahvusvaheliste finantsinstitutsioonidega aitab EL laienemisprotsessis osalevatel riikidel vähendada kriisi mõju ja luua tingimused kriisi jätkusuutlikuks ületamiseks.

Alates 2008. aasta teisest poolest on majandustegevus Lääne-Balkani riikides ja Türgis järsult vähenenud. Põhjuseks on vähenenud nõudlus kõnealuse piirkonna eksportartiklite järele ning vähenenud välisinvesteeringud ja piiriülene laenamine. Finantsolukord halvenes kõikides riikides. Mitmes riigis juba niigi kõrge tööpuuduse määr hakkas veelgi suurenema. 2009. aastal on majanduslangus Lääne-Balkani riikides ja Türgis sama suur kui ELis keskmiselt, aga väiksem enim mõjutatud ELi liikmesriikide majanduslangusest. Makromajanduslik olukord on kõikides riikides siiski ebakindel.

Lääne-Balkani riikide kohapealsed makromajanduslikud võimalused kriisiga edukaks toimetulekuks on piiratud. Raha- ja eelarvepoliitika meetmete võtmine on seotud oluliste piirangutega protsüklilise rahanduspoliitika, välisvaluutas nomineeritud laenude ja hüpoteeklaenude ning suure maksebilansi defitsiidi tõttu. Selles olukorras on enamikus piirkonna riikides kriisile reageeritud üldiselt asjakohaselt, vaatamata asjaolule, et mõnel juhul ei oldud valmis probleemi keerukust kohe tunnistama. Väljavaade ühineda ELiga on aidanud säilitada usaldust Lääne-Balkani piirkonna riikide majanduse vastu ja olnud hiljutisel keerulisel ajal majanduspoliitika pidepunkt. Samal ajal suutsid mõned laienemisprotsessis osalevad riigid lõigata kasu viimastel aastatel käivitatud struktuurireformidest ning see on aidanud kriisi mõju leevendada. Parem finantsregulatsioon, näiteks Horvaatias ja Türgis, aitas kaasa pangandussektori stabiilsuse ja paindlikkuse säilitamisele. Serbia ning Bosnia ja Hertsegoviina said abi Rahvusvahelisest Valuutafondist, sest mõlemas riigis suurenes varasema ekspansiivse eelarvepoliitika tõttu maksebilansi defitsiit ja mõju riigi rahandusele oli eriti suur.

Laienemisprotsessis osalevates riikides jätkub kriisi mõju avaldumine, eelkõige reaalmajandusele, sealhulgas olukorrale tööturul ja sotsiaalsele olukorrale. Kriisist väljumine võtab aega, sest peamiste kaubanduspartnerite majandustegevus elavneb eeldatavasti aeglaselt. Sisenõudlust suurendav kapitali sissevool jääb tõenäoliselt tagasihoidlikuks. On võetud lühiajalisi meetmeid, et vähendada kriisi sotsiaalset mõju ühiskonna kõige haavatavamatele rühmadele. Keskmise pikkusega ajavahemikul on väga tähtis tagada range eelarvepoliitika, mille raames keskendutakse tõhusamatele ja tulemuslikumatele riiklikele kulutustele ning investeeringutele. Struktuurse tööpuuduse vähendamiseks ja haavatavate elanikkonnarühmade kaitsmiseks on vaja tööhõivepoliitikat ja sotsiaalkaitsemeetmeid.

Kriisile reageerides tuleb arvestada vajadust tagada jätkusuutlik areng ja tegeleda kliimamuutusest tulenevate probleemidega ning eelistada meetmeid, mille tulemuseks on turvaline, jätkusuutlik ja vähem CO2-heiteid tekitav majandus. ELiga seotud reformid suurendavad konkurentsivõimet ja avatust ning toetavad kaubandust ja investeeringuid soodustavat õigusraamistikku. Ettevõtluskliima parandamiseks tuleb võtta meetmeid, millega tugevdatakse õigusriigi põhimõtte järgimist, sealhulgas võitlust korruptsiooni vastu.

EL annab kava kohaselt ühinemiseelset abi, et toetada pangandussektorit, infrastruktuuriprojekte, VKEsid ja töökohtade loomist (ka maapiirkonnas). Ühinemiseelse abi rahastamisvahendist on selleks otstarbeks antud toetustena 200 miljonit eurot, millega suurendatakse rahvusvaheliste finantsinstitutsioonide antud laenudest kaasrahastatavaid investeeringuid vähemalt 1 miljardi euroni. Komisjon on teinud ettepaneku, et ühinemiseelse abi rahastamisvahendist abi saavate riikide kaasrahastamise nõuet vähendatakse. Komisjon andis ühinemiseelse abi rahastamisvahendist Serbiale finants- ja majanduskriisi mõju vähendamiseks eelarvetoetust. Lisaks sellele tegi komisjon nõukogule ettepanku kiita heaks makromajanduslik finantsabi, milleks on Serbiale antav laen suurusega 200 miljonit eurot. Kõnealuseid võimalusi võivad vajaduse korral kasutada ka teised riigid. Mõlemal juhul sõltub finantsabi muu hulgas Rahvusvahelise Valuutafondiga sõlmitud usaldusväärse makromajanduspoliitika kokkuleppest. Komisjon teeb tihedat koostööd rahvusvaheliste finantsinstitutsioonidega, kes on võtnud kohustuse suurendada Lääne-Balkani riikidele ja Türgile antavaid laene 2009. aastal rohkem kui 5 miljardi euroni.

Õigusriik

Lääne-Balkani riigid ja Türgi peavad lahendama peamised õigusriigiga seotud probleemid, eelkõige korruptsioonivastase võitluse ja organiseeritud kuritegevuse valdkonnas. Nimetatud probleemide lahendamine on kesksel kohal demokraatia ja majanduse toimimise seisukohast ning määrava tähtsusega ELiga ühinemise protsessi seisukohast. Samuti mõjutavad nad – mõnikord ebaproportsionaalselt – ELi avalikkuse suhtumist lainemisse. Laienemisprotsessis osalevates riikides tehakse olulisi jõupingutusi kõnealuste probleemide lahendamiseks. Komisjon kavatseb ka edaspidi kasutada kõiki laienemisprotsessi pakutavaid võimalusi, et neid meetmeid toetada ja tulemuste saavutamist tähelepanelikult jälgida.

Korruptsioon on levinud paljudes valdkondades ning mõjutab nii kodanike igapäevast elu kui ka majanduskeskkonda. Erilist tähelepanu nõudvad valdkonnad on järgmised: riigihanked ja erastamine, kohtusüsteem, parteid rahastamine ning avaliku halduse ja valitsuse tegevuse läbipaistvus. Kesksel kohal on sõltumatu ja erapooletu kohtusüsteem ning korruptsiooni ja sellega seotud kuritegude vastu võitlemisele spetsialiseerunud prokurörid, samuti peavad politsei ja haldusasutused olema poliitiliselt sõltumatud ja tegutsema professionaalselt. Hästi koostatud õigusakte ja nende tulemuslikku rakendamist on vaja järgmistes valdkondades: riigihanked, intellektuaalomandiõigus, finantsjärelevalve, audit ja pettustevastane võitlus.

Täiendavaid jõupingutusi on vaja võitluses organiseeritud kuritegevuse vastu, mis on probleemiks kogu piirkonnas. Õiguskaitseasutuste töö peab muutuma tulemuslikumaks ja nad peavad tegema koostööd, et võidelda rahvusvaheliste kuritegelike organisatsioonide vastu.

Kooskõlas uue laienemiskonsensusega ja arvestades viienda laienemise käigus saadud kogemusi, peavad asjaomased riigid juba ühinemisprotsessi varases etapis pöörama põhitähelepanu õigusriigi põhimõtete järgimisele. ELi abiga on tehtud teatavaid edusamme tõhusate õigusnormide kehtestamisel ja struktuuride loomisel, et võidelda korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu, kuid märgatavate tulemuste saavutamiseks on vaja õigusaktid kindlakäeliselt rakendada ja tagada nende täitmine. Kohtusüsteemi tugevdamiseks ja õigusaktide täitmise tagamiseks eraldati 2009. aastal ühinemiseelse abi rahastamisvahendist 80 miljonit eurot. Komisjon on korraldanud kandidaatriikides vastastikuse hindamise missioone, milles on osalenud liikmesriikide eksperdid kohtusüsteemi, korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse alal, ning kavas on kõnealuste missioonide arvu suurendada. Eesmärkide kasutamine ühinemisläbirääkimistel ja viisarežiimi lihtsustamise üle peetavas dialoogis on osutunud reforme soodustavaks.

Komisjon on jätkanud kohtunike, politsei ja prokuröride piirkondliku koostöö toetamist võitluses organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni vastu. Lääne-Balkani riigid peavad oma kohtusüsteemide tõhusa toimimise tagamiseks parandama piirkonna kohtuasutuste koostööd. Selle saavutamiseks on eriti tähtis lahendada sõjakuritegude ja muude raskete kuritegudega seotud karistamatuse probleem. Selleks peavad riigid läbi vaatama õigusaktides kehtestatud piirangud oma riigi kodanike väljaandmisele ja menetluse ülevõtmisele.

Komisjon jätkab partnerriikide toetamist võitluses korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu. Tõhusaid ja püsivaid tulemusi on siiski võimalik saavutada ainult siis, kui asjaomase riigi ametiasutustel on vajalik poliitiline tahe ja tõsine soov. Komisjon jälgib teraselt tehtud edusamme ja keskendub tulemustele.

Enamikus laienemisprotsessis osalevates riikides tekitab muret sõnavabadus. Üldiselt on sõnavabadust ja meediat kaitsva õigusraamistiku peamised elemendid paigas, kuid liigne poliitiline surve meediale, ajakirjanike sagenev ähvardamine ja nende vastu suunatud füüsiliste rünnakute üha suurenev arv ning mõned allesolevad õiguslikud takistused tekitavad suurt muret. Need probleemid tuleb kiiresti lahendada.

Kahepoolsed küsimused

Kahepoolsed küsimused, sealhulgas piiriküsimused, mõjutavad laienemisprotsessi üha enam. Asjaomased pooled peaksid kahepoolsed küsimused lahendama ja need ei tohiks ühinemisprotsessi pidurdada.

Aruandlusperioodi jooksul pidurdas Sloveenia ja Horvaatia vaheline piiritüli ühinemisläbirääkimisi Horvaatiaga.

Horvaatia ja Türgiga peetavate läbirääkimiste raamistikuga, milles on kokku leppinud kõik liikmesriigid, nähakse ette, et EL eeldab kandidaatriikidelt kõikide piiritülide lahendamist kooskõlas ÜRO põhikirjas sätestatud vaidluste rahumeelse lahendamise põhimõttega ja pöördudes vajaduse korral Rahvusvahelise Kohtu poole. Naaberriikidega lahendamata probleemidele kõiki pooli rahuldavate lahenduste leidmine ja kokkulepete sõlmimine on samuti osa stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessist.

Komisjon eeldab, et kooskõlas eespool öelduga teevad osalised kõik nendest oleneva lahendust vajavate kahepoolsete küsimuste lahendamiseks naabritega. Kui see on asjakohane, on komisjon poolte taotluse korral valmis aitama kaasa lahenduste leidmisele. Rahvusvahelise Kohtu vahendusel Horvaatia ja Montenegro vahel saavutatud põhimõtteline kokkulepe märkida piir maha Prevlaka piirkonnas on julgustav.

Kõikide sellistesse kahepoolsetesse vaidlustesse kaasatud poolte ülesandeks on leida heanaaberlikkuse põhimõttest lähtuvad ja kogu ELi huve silmas pidavad lahendused. Sellega tugevdatakse uut laienemiskonsensust, mille raames kinnitatakse, et riigi ELi suunas liikumise tempo sõltub riigis elluviidavate reformide tempost.

Piirkondlik koostöö

Viimastel aastatel on piirkondlik koostöö Kagu-Euroopas oluliselt paranenud ja piirkonna riigid kannavad protsessis üha suuremat isevastutust. Piirkondlik koostöö ei toimi siiski nii hästi, kui peaks. Kahepoolsed vaidlused ja lahkarvamused Kosovo küsimuses mõjutavad piirkondlikku koostööd ebasoodsalt. Piirkondlike struktuuride ja algatuste tõhusust tuleb samuti veel suurendada.

Lahkarvamused seoses Kosovo osalusega piirkondlikel kohtumistel ning piirkondlikes algatustes ja kokkulepetes on muutumas takistuseks piirkondlikule koostööle. See võib kahjustada niisuguste tähtsate struktuuride nagu Kesk-Euroopa vabakaubandusleping, piirkondlik koostöönõukogu või piirkondlik avaliku halduse kool normaalset toimimist. Komisjon soovitab tungivalt kõikidel asjaomastel pooltel otsida praktilisi ja pragmaatilisi lahendusi, et tagada piirkondliku koostöö kaasavus, ilma et see mõjutaks erinevaid seisukohti Kosovo staatuse küsimuses. Piirkondliku koostöö alaseid edusamme hinnatakse ühe stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi tingimusena laienemisprotsessi kõikides etappides.

Üle aasta on tegutsenud piirkondlik koostöönõukogu kui stabiilsuspakti piirkondlik järglane, kes tegutseb Kagu-Euroopa koostööprotsessi poliitilises raamistikus. Piirkondlik koostöönõukogu peab konkreetsete tulemuste saavutamiseks jõupingutusi suurendama. Piirkondlikul koostöönõukogul on piirkondliku koostöö arendamisel ning piirkondlike meetmete ja struktuuride raames vajaduste väljaselgitamisel ja nendega tegelemisel strateegiline roll. Samuti osaleb ta piirkondliku koostöö alase ühenduse abi kavandamisel. Komisjon toetab piirkondliku koostöönõukogu tegevust ja rahastab ühte kolmandikku sekretariaadi 2008.–2010. aasta eelarvest. Komisjon on kaasatud piirkondliku koostöönõukogu sekretariaadiga toimuvasse dialoogi organisatsiooni prioriteetide, tema toimimise tõhustamise ja edasise arengu teemal. Samuti uurib komisjon võimalusi abi andmiseks tulevikus ning kuidas abi kõige paremini kasutada piirkondliku koostöönõukogu tõhususe suurendamiseks.

Piirkondlik kaubandus on Lääne-Balkani riikide majandusliku arengu ja leppimise jaoks eriti tähtis. Samuti võib see aidata vähendada majanduskriisi mõju. Kesksel kohal on Kesk-Euroopa vabakaubanduslepinguga loodud piirkondlik vabakaubanduspiirkond. Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingu raames on peetud edukaid läbirääkimisi edasiste tähtsate meetmete võtmiseks, et liberaliseerida kaubandust, eelkõige põllumajandustoodetega kauplemist. Kõnealuseid meetmeid ei ole veel rakendatud, sest praegu on käsil kaubanduse tehniliste tõkete kõrvaldamine. Jõustunud on ELi ja mõnede Lääne-Balkani riikide vahelised diagonaalse kumulatsiooni sätted, mis soodustavad piirkondlikku kaubandusintegratsiooni. On siiski oht, et Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingu rakendamisel tekib takistusi lahkhelide tõttu Kosovo staatuse küsimuses, mis juba takistab põllumajandustoodetega kauplemise liberaliseerimist käsitleva protokolli vastuvõtmist. Rahvusvahelise kriisi tulemusel suureneb protektsionistlik surve, mis viib lepinguliste kohustustega vastuolus olevate meetmete võtmiseni. Niisuguse suundumuse vastu tuleb võidelda ja kõnealused vastuolud tuleb kõrvaldada.

Piirkondlik koostöö on edenenud energeetika- ja transpordisektoris. Energiaühendus aitab kaasa energeetikasektori reformile ja parandab piirkonna varustuskindlust, integreerides piirkonda ühenduse energiaturuga. Läbirääkimised ELi ja Lääne-Balkani riikide vahelise transpordiühenduse loomiseks jätkuvad ja peaksid jõudma lõpule käesoleva aasta lõpus. Euroopa ühise lennunduspiirkonna leping aitab kaasa lennuliikluse tihenemisele ELi ja Lääne-Balkani riikide vahel ning kaasab kõnealused riigid järk-järgult ELi lennutranspordi siseturgu. Piirkondlik koostöö keskkonnasektoris ning justiits- ja siseküsimuste valdkonnas on süvenenud.

Piirkondlik avaliku halduse kool on tõhustanud oma koolitustegevust. Esmajärjekorras tuleb püüelda selle poole, et ratifitseerida rahvusvaheline kokkulepe, millega antakse koolile juriidilise isiku staatus, mis võimaldaks koolil täielikult toimida.

Ljubljana protsessi raames toetab komisjon kultuuripärandi taastamist kui olulist lepitusviisi, mis aitab kaasa ka kohaliku majanduse arengule. 2009. aasta novembris Ljubljanas toimuval ministrite konverentsil teeb komisjon ettepanku täiendavate taastamismeetmete võtmiseks.

Vastavalt Euroopa Ülemkogu 2009. aasta juuni järeldustele valmistab komisjon 2010. aasta lõpuks ette ELi Doonau piirkonna strateegia. Sellesse on tihedalt kaasatud nii laienemisprotsessis osalevad riigid kui ka asjaomased organisatsioonid. Musta mere piirkonnas on Türgi seotud piirkondliku koostööga ja osaleb Musta mere sünergia raamistikus. Komisjon toetab Türgi osalemist Musta mere basseini koostööprogrammis Euroopa naabrus- ja partnerlusinstrumendi raames.

Komisjon jätkab piirkondliku koostöö meetmete ja struktuuride toetamist Lääne-Balkani riikides, kaasates muu hulgas piirkonda suuremal määral ühinemiseelse abi rahastamisvahendi mitut abisaajat hõlmava programmi kavandamisse ja koostamisse.

3. Ühinemiseelsed meetmed: prioriteedid

Viisavaba reisimise edendamine

Thessaloniki tegevuskava kohane viisarežiimi lihtsustamine Lääne-Balkani riikide jaoks on jõudnud otsustavasse etappi. Alates 2008. aasta jaanuarist on kõikide asjaomaste riikidega paralleelselt tagasivõtulepingutega rakendatud viisarežiimi lihtsustamise kokkuleppeid. Viisarežiimi lihtsustamise dialoogi käigus 2008. aastal iga riigi jaoks vastu võetud tegevuskava on osutunud edukaks mõjuriks, mis on aidanud kiirendada reformide elluviimist asjaomastes valdkondades, eelkõige dokumentide turvalisuse, piiri- ja rändehalduse ning korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse valdkonnas.

Võttes arvesse iga riigi edusamme viisarežiimi lihtsustamiseks seatud eesmärkide saavutamisel, tegi komisjon 2009. aasta juulis ettepanku kehtestada viisavabadus endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi, Montenegro ja Serbiaga. Viisavabaduse kehtestamine 2010. aasta alguses on tähtis panus inimestevaheliste kontaktide soodustamisse ning sellega näidatakse asjaomaste riikide kodanikele, et ELiga ühinemiseks elluviidavatel reformidel on märgatavad tulemused. Komisjon teeb 2010. aasta keskpaigaks ettepanekud ka Albaania ja Bosnia ja Hertsegoviina kohta, eeldusel et kõnealused riigid täidavad kehtestatud nõuded. Kosovot käsitlevas uuringus, mis võetakse vastu koos käesoleva teatisega, tehakse ettepanek ka edaspidi soodustada viisarežiimi lihtsustamist ning võtta Kosovo puhul meetmeid, mille eesmärk oleks võimaluse korral viisarežiimi lihtsustamine, kui ellu on viidud vajalikud reformid ja täidetud ettenähtud tingimused.

Ühinemiseelsete ettevalmistuste kvaliteedi tagamine

Osana uuest laienemiskonsensusest on jätkatud jõupingutuste tegemist protsessi kvaliteedi parandamiseks. Läbirääkimiste peatükkide avamise ja sulgemise ranged tingimused on osutunud mõjuvaks vahendiks, et tagada läbirääkimistes osalevates riikides lepinguliste kohustuste täitmine ning juhtida keerulisi majandus-, õigussüsteemi ja haldusreforme, aidates seejuures kaasa kõnealuste riikide varastele ühinemisettevalmistustele. Valmimisel on uuring Horvaatia ELiga ühinemise finantsmõju kohta. Edaspidi esitatavad arvamused liikmeks saamise taotluste kohta sisaldavad hinnangut, milles käsitletakse taotleja ühinemise mõju ELi peamistele poliitikavaldkondadele. Asjaomaste riikidega peetakse intensiivset poliitilist dialoogi, et jälgida tehtud edusamme, kusjuures peamised viitedokumendid on partnerluslepingud. Kriisiga seoses süvendati ka majandusküsimustes peetavat dialoogi.

Laienemisprotsessis osalevad riigid peavad omalt poolt tagama, et uued õigusaktid oleksid põhjalikult ette valmistatud ja sellele oleksid eelnenud vajalikud arutelud huvirühmadega, ning et õigusakte rakendatakse nõuetekohaselt. Selleks et lihtsustada acquis’ tõhusat rakendamist, on vaja sõltumatut, tulemuspõhist, läbipaistvat ja usaldusväärset avalikku teenistust.

Kodanike ja haldusasutuste lähendamine ELile

Kodanikuühiskonna organisatsioonide suurem kaasatus parandab demokraatia kvaliteeti ja aitab kaasa leppimisele. Nende osalus reformide elluviimises laienemisprotsessis osalevates riikides aitab parandada laienemisprotsessi kvaliteeti ja säilitada avalikkuse toetust ühinemisele. Kodanikuühiskonna rahastamisvahendi rakendamise kaudu ühinemiseelse abi rahastamisvahendi raames rahastas komisjon igas abi saavas riigis tehniliste tugiasutuste loomist ja üha suuremal hulgal toimuvaid lühiajalisi külastusi ELi institutsioonidesse ning umbes 800 inimese osalemist Lääne-Balkani riikides ja Türgis toimunud õpikodades. Komisjon jätkab kodanikuühiskonna partnerluste toetamist, pidades esmatähtsaks järgmisi valdkondi: kultuur, vähemused ja ettevõtjate ühendused.

Osalus ühenduse programmides ja asutuste töös on osutunud kasulikuks ning lähendanud partnerriikide institutsioone ja kodanikke ELile. Komisjon on suurendanud toetust ühenduse asutustele laienemisprotsessis osalevate riikide ettevalmistamiseks tööks kõnealustes asutustes. Pärast ühenduse kaasafinantseerimise täiendavate võimaluste kasutuselevõtmist liitusid potentsiaalsed kandidaatriigid uute programmidega. Komisjon jätkab partnerriikide toetamist vajaliku suutlikkuse suurendamisel ja vahendite tagamisel, et kindlustada nende edukas osalus ühendus programmides ja asutuste töös.

Pöörates põhitähelepanu peamistele valitsemisküsimustele, jälgib komisjon ka edaspidi hoolikalt seda, kas on olemas professionaalne ja toimiv avalik haldus. Komisjon kutsub riike üles vahetama häid tavasid ja jagama üksteisega kogemusi avaliku halduse reformi alal. Selle eesmärgi saavutamiseks kasutab komisjon kõiki olemasolevaid vahendeid, kaasa arvatud mestimine, TAIEX ja SIGMA, [2] ning toetab kontakte muude rahvusvaheliste organisatsioonide ning riiklike, piirkondlike ja Euroopa avaliku halduse koolitusasutustega.

Laienemisprotsessis osalevate riikide toetamine finantsabi kaudu

2009. aastal jätkati Lääne-Balkani riikidele ja Türgile abi andmist ühinemiseelse abi rahastamisvahendi kaudu. 2009. aastal eraldatakse kokku 1,5 miljardit eurot. Erilist tähelepanu pööratakse riigi ülesehitamisele, heale valitsemistavale, õigusriigi põhimõtete järgimisele ja kodanikuühiskonna arendamisele. Ühinemiseelse abi rahastamisvahendi raames on jätkatud piiriülese koostöö ja jätkusuutliku arengu toetamist piirialadel, aidates kaasa leppimisele ja heanaaberlike suhete loomisele ning ELiga ühinemise ettevalmistamisele. Komisjon suunab ka edaspidi oma abi partnerluse prioriteetidel põhinevate ühinemiseelsete ettevalmistuste toetuseks.

Kandidaatriigid on teinud edusamme vahendite detsentraliseeritud haldamise alal. Detsentraliseerimisprotsess edeneb hästi Horvaatias ja Türgis ning mõlemad riigid peavad keskenduma kõikide kõnealuse protsessiga seotud tingimuste täitmisele. Endises Jugoslaavia Makedoonia Vabariigis on detsentraliseeritud ühinemiseelse abi rahastamisvahendi regionaalarengu ja inimressursside arengu komponendid, kuid selleks, et detsentraliseerimine saaks jätkuda, tuleb teha veel tööd. Komisjon jätkab kandidaatriikide toetamist, et aidata neil täita muu hulgas regionaalarengu, inimressursside arengu ja põllumajanduse arengu jaoks ettenähtud ELi rahaliste vahendite detsentraliseeritud haldamise nõudeid.

Teistes laienemisprotsessis osalevates riikides vastutavad komisjoni delegatsioonid, kelle koosseis on pärast Euroopa Ülesehitusameti sulgemist täielik, ELi abi rakendamise ja koostöö eest abisaajatega, et tagada Euroopa ühendus abi tõhus ja tulemuslik kasutamine. Detsentraliseeritud abi on keskpika perioodi eesmärk ja seda kasutataks eelkõige selleks, et teha ettevalmistusi ühtekuuluvuspoliitika vahendite haldamiseks.

Komisjon toetab abi saavate riikide sektoristrateegiate väljatöötamist, et edendada strateegilisemat ja programmipõhisemat lähenemisviisi abi andmisele ja aidata suurendada abi tulemuslikkust.

Nagu sätestatud ühinemiseelse abi rahastamisvahendi määruses, on komisjon parandanud ELi liikmesriikide, rahvusvaheliste finantsinstitutsioonide ja teiste rahastajate tegevuse koordineerimist. Sellega kaasneb prioriteetide kindlaksmääramine ja kooskõlastamine ning rakendamise korrapärane järelevalve kohapeal.

Komisjon, rahvusvahelistest finantsinstitutsioonidest partnerid ja liikmesriigid on lõpetamas Lääne-Balkani investeerimiskeskkonna loomise tingimuste väljatöötamist. See on tähtis samm, millega suurendatakse toetust investeeringutele infrastruktuuri, VKEdesse ja energiatõhususse. Investeerimiskeskkonna eesmärk on koondada komisjoni, rahvusvahelistest finantsinstitutsioonidest partnerite, liikmesriikide ja teiste abiandjate vahendid ja siduda need toetusteks ettenähtud vahendid rahvusvaheliste finantsinstitutsioonide laenudega esmatähtsate projektide rahastamiseks asjaomastes sektorites. Selleks on komisjon eraldanud toetusteks üle 100 miljoni euro, andes suurima panuse. Lääne-Balkani investeerimiskeskkond peaks suutma järgmiste aastate jooksul pakkuda laene kogusummas üle 1 miljardi euro.

Ühised meetmed kliimamuutuste vähendamiseks

EL tahab elavdada kandidaatriikide ja potentsiaalsete kandidaatriikidega kliimamuutuste üle peetavat dialoogi, eelkõige loodava ühineda soovivate riikide piirkondliku keskkonnavõrgustiku raames. Komisjon ootab kõikidelt laienemisprotsessis osalevatelt riikidelt toetust ELi eesmärgile saavutada 2009. aasta lõpus toimuval Kopenhaageni kliimamuutuste konverentsil ambitsioonikas ja laiaulatuslik kokkulepe. Viimastel aastatel on komisjon andnud rahvusvaheliste finantsinstitutsioonide rahastutele toetusteks 120 miljonit eurot, et teha umbes 600 miljoni euro ulatuses investeeringuid energiatõhususe projektidesse, aidates nii Lääne-Balkani riikidel ja Türgil vähendada kasvuhoonegaaside heiteid. Komisjon jätkab laienemisprotsessis osalevate riikide selliste algatuste toetamist, mis on seotud kliimamuutuste vähendamisega.

Laienemisest teavitamine

Parem suhtlemine avalikkusega on uue laienemiskonsensuse üks keskseid põhimõtteid. Selleks et ELi laienemisprotsess oleks edukas, tuleb kuulata kodanike arvamust ning pöörata tähelepanu nende muredele ja vastata küsimustele. ELi avalikku arvamust tulevase laienemise kohta mõjutavad eelmiste laienemiste ajal tehtud tähelepanekud. ELi viienda laienemise viienda aastapäeva puhul tutvustas komisjon uurimust kõnealuse laienemise majanduslike saavutuste ja sellega kaasnenud ülesannete kohta. Uurimuses jõuti järeldusele, et laienemine aitas kaasa majanduskasvule ja suurendas ELi mõjujõudu maailmamajanduses. Komisjon toetab hästi ettevalmistatud avalikku arutelu laienemise mõju teemal ja on korraldanud hulga üritusi, et tähistada viienda laienemise aastapäeva, mis ühtib raudse eesriide langemise 20. aastapäevaga. Komisjon on avanud temaatilise veebisaidi ja aidanud toota audiovisuaalset materjali.

Avalikkuse toetuse kindlustamine jääb ELi laienemispoliitika üheks peaeesmärgiks ja komisjon kasutab selle saavutamiseks ka edaspidi aktiivset teavituspoliitikat. Eelkõige toetab ja täiendab ta nende liikmesriikide ja partnerriikide jõupingutusi, kellel on selles valdkonnas põhivastutus, ning tema teavitustegevus on suunatud arvamusliidritele, eeskätt kodanikuühiskonna organisatsioonidele ja ajakirjanikele, aga ka noortele. Erilisi jõupingutusi tehakse selleks, et suurendada ELis teadlikkust laienemisprotsessis osalevate riikide kultuurist ja eluolust.

4. Laienemisprotsessis osalevate riikide edusammud ja tegevuskava aastateks 2009–2010

4.1. Kandidaatriikide ja potentsiaalsete kandidaatriikide suunamine ELi poole

Lääne-Balkani riigid on liikunud möödunud aastal ELi liikmesusele lähemale, sest piirkonnas on tehtud edusamme reformide elluviimisel ning väljatöötatud kriteeriumide ja tingimuste täitmisel. Kõnealused edusammud on siiski olnud ebaühtlased. Olulist edu on saavutatud viisarežiimi lihtsustamise valdkonnas. Selle tulemusena tegi komisjon 2009. aasta juulis ettepanku kaotada viisanõue endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi, Montenegro ja Serbia kodanike suhtes. Stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingute võrgustikku on veelgi laiendatud. Kaks piirkonnas asuvat riiki on esitanud taotluse saada ELi liikmeks.

Kõikide asjaomaste Lääne-Balkani riikide edasiste edusammude tulemuseks võib olla neile kandidaatriigi staatuse andmine, kui nad on näidanud selleks valmisolekut. Iga riigi edusammud teel ELiga ühinemise suunas sõltuvad stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingutega võetud kohustuste, sealhulgas kaubandust käsitlevate sätete rakendamise tempost.

Järgnevas jaos tehakse laienemisprotsessis osalevate riikide edusammudest kokkuvõte ja esitatakse neile tegevuskava aastateks 2009–2010.

Horvaatia

Horvaatia edusammud peamiste poliitiliste reformide elluviimisel jätkusid. Horvaatia täidab endiselt poliitilisi kriteeriume ja on saavutanud edu enamikus valdkondades, olles muu hulgas teinud veelgi suuremaid jõupingutusi õigusriigi põhimõtete järgimisel. Ühinemispartnerluse prioriteedid on suures osas ellu viidud.

Komisjon esitas oma teatises „Laienemisstrateegia ja peamised ülesanded aastatel 2008–2009” [3] tegevuskava ühinemisläbirääkimiste viimase etapini jõudmiseks. Tegevuskavaga on sunnitud Horvaatiat tegema jõupingutusi, et täita peatükkide avamise ja sulgemise nõuded tegevuskavaga ettenähtud ajakava kohaselt. Horvaatia viivitused mõnes valdkonnas tähendasid, et teatavate peatükkide käsitlemine ei ole kulgenud tegevuskava kohaselt. Sellest hoolimata on ettevalmistused märkimisväärselt edenenud ja tehnilised läbirääkimised hakkavad jõudma viimasesse etappi.

Majanduskriis mõjutas Horvaatiat raskelt, kuid selle mõju vähendasid pangandussektori paindlikkus ja tugevad välisvaluutareservid. Riigi konkurentsivõime parandamiseks oleks oluline kiirendada struktuurireforme ja võtta vastu usaldusväärne keskpika perioodi eelarvestrateegia.

Sloveenia ja Horvaatia piiritüli pidurdas ühinemisläbirääkimisi sedavõrd, et enne 2009. aasta oktoobrit ei olnud võimalik avada ega sugeda märkimisväärset arvu peatükke, kuigi tehniliselt oli peatükkide käsitlemine lõpetatud juba varem. Komisjon on olnud vahendajaks, et lahendada vaidlus, mida tuleks käsitleda kahepoolse küsimusena. Kuue kuu jooksul on komisjon teinud eesistujakolmiku toetusel märkimisväärseid jõupingutusi, mis on aidanud kaasa poliitilise kokkuleppe sõlmimisele poolte vahel 2009. aasta septembris. Komisjon tervitab hiljuti saavutatud edu, mille tulemusel on oktoobris toimunud ühinemiskonverentsil avatud või ajutiselt suletud märkimisväärne hulk peatükke. Kahepoolsed küsimused ei tohiks ühinemisläbirääkimisi pidurdada.

Horvaatia peab suurendama jõupingutusi reformide elluviimisel kohtusüsteemi ja põhiõiguste valdkonnas, eelkõige kohtusüsteemi sõltumatuse ja tõhususe tagamiseks, võitluses korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu, vähemuste õiguste alal, sealhulgas pagulaste tagasipöördumise alal, ning sõjakuritegude kohtulikul menetlemisel. Erilist tähelepanu vajab avaliku halduse reform. Horvaatia peab samuti tagama, et valitsus võtab kõik vajalikud meetmed, et lahendada probleem seoses endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtu juurdepääsuga olulistele dokumentidele. Komisjon valmistab ette Horvaatia ühinemise finantsraamistikku. Horvaatia peab suurendama jõupingutusi, et luua vajalikud struktuurid ühenduse rahaliste vahendite haldamiseks ja nende kasutamise üle järelevalve teostamiseks. Komisjon soovitab nõukogul luua ajutise tehnilise töörühma, kes koostaks komisjoni ettevalmistatud dokumentide alusel ühinemislepingu eelnõu. Kui Horvaatia saavutab õigeaegselt kõik eesmärgid, võidakse ühinemisläbirääkimised, sealhulgas läbirääkimised võimaliku üleminekukorra üle, lõpetada järgmisel aastal.

Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik

Pärast komisjoni arvamuse [4] vastuvõtmist ja kandidaatriigi staatuse saamist 2005. aastal on endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik tugevdanud demokraatia toimimist ja taganud õigusriigi põhimõtete järgimise ja põhiõiguste austamise eest vastutavate institutsioonide stabiilsuse. Seda tööd tuleb jätkata.

Riik on olulisel määral järginud ühinemispartnerluse peamisi prioriteete [5]. 2009. aasta märtsis ja aprillis toimunud presidendi- ja kohalikud valimised vastasid enamikule rahvusvahelistele nõuetele. Parlament toimib paremini, eelkõige tänu parlamendi kodukorra kehtestamisele ja uue parlamendiseaduse vastuvõtmisele. Politseiseadust on rakendatud piirkonna ja kohalike politseiülemate ametisse nimetamise kaudu, ja politseireformi on edasi arendatud siseasjade seaduse vastuvõtmisega. Lõpule on viidud kohtusüsteemi reformistrateegia seadusandlik osa, uued kohtud ja kohtuasutused toimivad ning paranenud on üldine tulemuslikkus. Häid edusamme on tehtud korruptsioonivastases võitluses, esitades süüdistusi kõrgetasemeliste korruptsioonijuhtumite puhul, tugevdades õigusraamistikku, eelkõige muutes parteide rahastamise seadust, ning suurendades korruptsiooni vastu võitlevate asutuste suutlikkust. Muudetud on tsiviilteenistuse seadust, et suurendada tsiviilteenistuse ameti volitusi, ning ühtlasi on sellega tehtud samm tulemuspõhise karjäärisüsteemi suunas. Tööhõive valdkonnas on muu hulgas reguleerivate ametite töö tõhustamise kaudu tõhustatud aktiivseid tööturumeetmeid ja ettevõtluskeskkonda.

Riiki täidab stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust tulenevaid kohustusi. Seetõttu tegi komisjon oktoobris stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu artikli 5 kohaselt ettepaneku siirduda assotsieerimisprotsessi teise etappi.

Majanduskriis mõjutas riiki, kuid majanduskasvu aeglustumist pidurdas pangandussektori stabiilsus ja eratarbimise vähene mõjutatus. Majanduse konkurentsivõimet aitaksid parandada range eelarvepoliitika ja struktuurse tööpuuduse vähendamine.

Nimetüli Kreekaga on lahendamata. Riik osaleb ÜRO egiidi all probleemi lahendamiseks toimuvatel läbirääkimistel. Vältida tuleks tegevust ja avaldusi, mis võivad heanaaberlikke suhteid halvendada. Oluline on säilitada heanaaberlikud suhted, mis hõlmavad ka ÜRO egiidi all toimuvate läbirääkimiste teel saavutatavat mõlemat poolt rahuldavat lahendust nimeprobleemile.

Montenegro

Montenegros on poliitilised reformid jätkunud ja 2009. aasta märtsis toimunud parlamendivalimised vastasid peaaegu kõikidele rahvusvahelistele standarditele, kuid kõrvaldada tuleb ikka veel esinevad puudused. Kohtusüsteemi reformimisel tehti teatavaid edusamme. Vahelepingu rakendamine kulgeb üldiselt ladusalt.

Majanduskriis mõjutas Montenegrot, kuid selle mõju vähendasid soodne turismihooaeg ja kriisivastased meetmed. Struktuurireformide jätkumine on kesksel kohal konkurentsivõime edasisel suurendamisel.

Montenegro esitas taotluse saada ELi liikmeks 2008. aasta detsembris ja 2009. aasta aprillis kutsus nõukogu komisjoni üles esitama oma arvamuse. Praegu on käsil ettevalmistused arvamuse koostamiseks. Montenegro peab saavutama konkreetseid tulemusi õigusriigi põhimõtete järgimisel, eelkõige kohtusüsteemi reformimisel ja korruptsioonivastases võitluses. Haldussuutlikkust ja õigusaktide jõustamise suutlikkust tuleb veel suurendada.

Albaania

Albaania on teinud edusamme oluliste poliitiliste reformide elluviimisel. 2009. aasta juunis toimunud parlamendivalimised vastasid enamikule rahvusvahelistele standarditele, kuid puuduste kõrvaldamiseks tuleb teha täiendavaid jõupingutusi. Sel aastal jõustunud stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu rakendamine kulgeb üldiselt ladusalt.

Siiani on majanduskriis Albaaniat mõjutanud ainult piiratud määral. Struktuurireformide jätkamine ja infrastruktuuri ajakohastamine on riigi konkurentsivõime suurendamise keskmes.

Albaania esitas taotluse saada ELi liikmeks 2009. aasta aprillis. 2009. aasta juulis teatas nõukogu, et ta käsitleb Albaania liikmeks saamise taotlust uuesti pärast Albaanias toimuvaid valimisi. Komisjon on valmis alustama arvamuse koostamist, kui nõukogu esitab asjaomase taotluse. Albaania peab tegema edusamme eelkõige järgmistes valdkondades: õigusriigi põhimõtete järgimine, eelkõige korruptsioonivastane võitlus, ning riigiasutuste nõuetekohane toimimine, eelkõige kohtusüsteemi sõltumatus. Haldussuutlikkust ja õigusaktide jõustamise suutlikkust tuleb veel suurendada.

Bosnia ja Hertsegoviina

Bosnias ja Hertsegoviinas on vahelepingu rakendamine olnud üldiselt rahuldav. Riik on siiski saavutanud väga vähe edu peamiste reformide elluviimisel. Sisepoliitiline kliima on halvenenud ning endiselt on probleeme institutsioonide nõuetekohase toimimise ja vaenu õhutava retoorikaga. Nõudeid minna pärast kõrge esindaja büroo sulgemist sujuvalt üle ELi tugevdatud kohalolekule riigis ei ole täielikult täidetud. Sellega seoses on EL leppinud kokku tõhustada ja suurendada ELi eriesindaja volitusi ning kaalub ELi eriesindaja ja komisjoni delegatsiooni juhi ühendatud ametikoha loomist kooskõlas aluslepingutega ja austades institutsioonilist tasakaalu.

Bosnia ja Hertsegoviina peab tingimata kiirendama peamiste reformide elluviimist. Edu saavutamiseks on vaja valitsuse ühist nägemust riigi üldisest arengusuunast ja poliitilist tahet täita Euroopa integratsiooniga seotud nõudeid. Bosnia ja Hertsegoviina peab täitma ka kõrge esindaja büroo sulgemiseks vajalikud tingimused. Euroopa Liit ei saa Bosnia ja Hertsegoviina liikmeks saamise taotlust käsitleda enne, kui kõrge esindaja büroo on suletud.

Enne kui komisjon saab soovitada kandidaatriigi staatuse andmist, peab Bosnia ja Hertsegoviina reformima oma põhiseaduslikku raamistikku, et institutsioonid toimiksid tõhusalt. Eelkõige peab riik suutma üle võtta ja rakendada ELi õigusakte ja eeskirju ning tagada nende täitmise. Komisjon kutsub Bosniat ja Hertsegoviinat üles jätkama viivitamata vajalike muudatuste tegemist põhiseaduses. Komisjon on valmis toetama Bosnia ja Hertsegoviina jõupingutusi põhiseaduse kohandamisel ja muude peamiste reformide elluviimisel, et võimaldada riigil ühinemisprotsessis edasi liikuda.

Majanduskriisi mõju Bosniale ja Hertsegoviinale oli suur ja riik pöördus finantsabi saamiseks Rahvusvahelise Valuutafondi poole. Riik peab jätkama struktuurireforme majanduses ja tagama riigi rahanduse stabiilsuse.

Serbia

Serbia on näidanud oma soovi liikuda ELile lähemale, saavutades häid tulemusi ELiga sõlmitud vahelepingu rakendamisel ja viies ellu olulisi poliitilisi reforme vastavalt Euroopa standarditele. Samuti on Serbia teinud jõupingutusi Euroopa integratsiooni ambitsioonika programmi elluviimiseks. Serbial on vajalik haldussuutlikkus, mis võimaldab tal teha olulisi edusamme ELi suunas. Seda tuleb kasutada, et reformikavaga edasi liikuda ja saavutada märgatavaid tulemusi esmatähtsates valdkondades, näiteks õigusriigi põhimõtete tugevdamisel.

Majanduskriisi mõju Serbiale oli suur ja riik pöördus finantsabi saamiseks Rahvusvahelise Valuutafondi ja ELi poole. Riik peab kiirendama majanduslike reformide elluviimist ja tagama riigi rahanduse jätkusuutlikkuse.

Koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga on paranenud, kuid kohtualused Ratko Mladić ja Goran Hadžić viibivad endiselt vabaduses. Et Serbia on jätkanud koostööd endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga ja näidanud uuesti soovi ELiga liituda, on komisjon arvamusel, et vahelepingut peaks nüüd omakorda rakendama EL. Serbia suhtumine Kosovo osalemisse piirkondlikus kaubanduses ja koostöös peab olema konstruktiivsem. Koostöö õigusriigimissiooniga EULEX on alanud, kuid jõupingutusi tuleb suurendada, eelkõige seoses EULEXi toimimisega Kosovo põhjaosas.

Kosovo

Kosovos on suudetud tagada stabiilsus, ent see on endiselt habras. Pärast rahvusvahelise kohaloleku ümberkorraldamist hõlmab ELi õigusriigimissioon EULEX nüüd kogu Kosovo territooriumi ja toimib täielikult. Ametiasutused on EULEXi tegutsemist Kosovos lihtsustanud. Muret tekitavad hiljutised vahejuhtumid, kus sai kannatada EULEXi vara. Kosovo peab jätkama EULEXi tegevuse toetamist. Kosovo on ühinenud Rahvusolulise tähtsusega õigusaktid. Lahendamist vajavad siiski veel sellised suured probleemid nagu õigusriigi põhimõtete järgimine, võitlus korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu, haldussuutlikkuse suurendamine, serblaste ja muude vähemusrühmade kaitsmine ning kogukondadevahelisele dialoogile ja leppimisele kaasaaitamine. EL julgustab Kosovo serblasi osalema Kosovo institutsioonide töös ja novembris toimuvatel kohalikel valimistel. Kosovo peab suhtuma konstruktiivselt piirkondlikusse koostöösse ning osalema muu hulgas piirkondlikus kaubanduses.

Pärast 2008. aastal toimunud abiandjate konverentsi saab Kosovo märgatavalt suuremat finantsabi. Ühinemiseelse abi rahastamisvahendist on Kosovole ajavahemikuks 2007–2011 ette nähtud peaaegu 500 miljonit eurot. Majanduskriisi mõju Kosovole oli tagasihoidlik. On oluline, et Kosovo ametiasutused täidavad oma kohustused eelarvedistsipliini, riiklike kulutuste haldamise ning majandus- ja sotsiaalpoliitiliste reformide valdkonnas.

EL toetab Kosovo majanduslikku ja poliitilist arengut, pakkudes talle kooskõlas kogu piirkonna väljavaadetega konkreetseid väljavaateid ühineda Euroopa Liiduga. Kosovo elanike heaolu ja piirkonna stabiilsuse jaoks on esmatähtis parandada elutingimusi. Seda arvestades ning kooskõlas 2008. aasta laienemisstrateegia ja nõukogu 2008. aasta detsembri järeldustega, on komisjon samaaegselt käesoleva strateegiadokumendiga heaks kiitnud teatise „Kosovo [6]* läheneb Euroopale”. Kõnealuses teatises kirjeldatakse ühenduse vahendeid, mida EL saab kasutada Kosovo poliitilise ja sotsiaalmajandusliku arengu edendamiseks. Eelkõige tehakse ettepanek kohaldada struktureeritud meetmeid, et lähendada Kosovo kodanikke ELile, pidades selleks muu hulgas viisadialoogi, mille eesmärk oleks võimaluse korral viisarežiimi lihtsustada. Lisaks sellele teeb komisjon ettepaneku laiendada autonoomseid kaubandusmeetmeid, ning kui Kosovo täidab asjakohased nõuded, kavatseb komisjon kaubanduslepingu sõlmimise eesmärgil teha ka aegsasti ettepaneku asjaomaste läbirääkimisjuhiste kohta.

Türgi

Türgi on näidanud tahet osaleda ELiga ühinemise protsessis. Riigis toimusid vabad ja õiglased kohalikud valimised. Positiivseid samme on tehtud kohtusüsteemi valdkonnas – vastu on võetud kohtusüsteemi reformistrateegia ja tegevuskava – ning tsiviilvalitsuse ja sõjaväe suhete ning kultuuriliste õiguste valdkonnas. Parlament tegi õigusaktidesse muudatused, millega võimaldatakse tsiviilkohtutel mõista rahu ajal kohut sõjaväelaste üle. Valitsus on alustanud ulatuslikku avalikku arutelu, et leida lahendus kurdi küsimusele, ja avalik-õiguslik televisioon käivitas ainult kurdikeelseid saateid edastava telekanali.

Ühinemisläbirääkimistel on avatud uusi peatükke. Türgi võttis vastu ühenduse acquis’ ülevõtmise riikliku programmi. Täiskohaga pealäbirääkija ametissenimetamine peaks aitama kooskõlastada valitsuse jõupingutusi ELiga seotud reformide alal. See on eriti tähtis, sest ühinemisläbirääkimised on jõudmas etappi, kus Türgi peab tegema eesmärkide saavutamiseks veelgi suuremaid jõupingutusi, et tal oleks ka edaspidi võimalik teha edusamme peatükkide avamisel.

Majanduskriisi mõju Türgile oli suur, kuid seda vähendasid pangandussektori paindlikkus ja kriisivastased meetmed. Riigi konkurentsivõime edasiseks suurendamiseks on oluline jätkata struktuurireforme ja edendada konservatiivse eelarvepoliitikat.

Väidetava kriminaalse võrgustiku Ergenekon uurimine on viinud tõsiste kriminaalsüüdistuste esitamiseni, sealhulgas sõjaväeohvitseridele ja natsionalistlike rühmituste liikmetele. See annab Türgile võimaluse suurendada usaldust oma demokraatlike institutsioonide nõuetekohase toimimise ja õigusriigi põhimõtete järgimise vastu. On siiski oluline, et menetluste kohaldamisel järgitakse täielikult seadusjärgse menetlemise põhimõtteid ning eriti tähtis on tagada kostja õigused.

Reformide tempot tuleb oluliselt kiirendada. Lahendamata probleeme on järgmistes valdkondades: sõnavabadus, ajakirjandusvabadus, usuvabadus, ametiühinguõigused, tsiviiljärelevalve sõjaväe üle ning naiste õigused ja sooline võrdõiguslikkus. Palju rohkem tuleb ära teha võitluses piinajate ja väärkohtlejate karistamatuse vastu. Valitsuse algatus kurdi küsimuses peab viima konkreetsete meetmeteni, millega tagatakse Türgi kodanikele olenemata nende päritolust kõik õigused ja vabadused ning parandatakse oluliselt olukorda riigi kaguosas. Reformide, sealhulgas põhiseaduse reformi edenemisele aitaks kaasa parteidevaheline tõhusam dialoog.

Türgi on väljendanud toetust ÜRO egiidi all toimuvatele läbirääkimistele Küprose kreeka ja türgi kogukonna juhtide vahel, et leida kõiki osalisi rahuldav lahendus Küprose küsimuses. Kahepoolsete suhete normaliseerimiseks Küprose Vabariigiga ei ole siiski edusamme tehtud. Türgi ei ole assotsiatsioonilepingu lisaprotokolli täielikult rakendanud ega kaotanud takistusi kaupade vabale liikumisele, sealhulgas piiranguid otsesele transpordiühendusele Küprosega. Türgi peab kiiresti täitma oma kohustuse rakendada lisaprotokolli täielikult ja mittediskrimineerival viisil ning tegema edusamme, et normaliseerida kahepoolsed suhted Küprose Vabariigiga. EL jälgib 21. septembri 2005. aasta deklaratsioonis käsitletud valdkondades tehtud edusamme vastavalt nõukogu 11. detsembri 2006. aasta järeldustele ning vaatab need läbi.

Kreeka on esitanud hulga ametlikke kaebusi selle kohta, et Türgi rikub tema õhuruumi, tehes muu hulgas lende üle Kreeka saarte.

Heanaaberlikud suhted on endiselt kesksel kohal.

Türgil on oluline roll piirkonna julgeoleku tagamisel ja kultuuridevahelise dialoogi edendamisel. Türgi on võtnud meetmeid, et aidata kaasa stabiilsuse tagamisele Lõuna-Kaukaasias, Lähis-Idas ja muudes piirkondades. Ta osaleb mitmes ELi rahuvalvemissioonis. Tehtud on märkimisväärseid diplomaatilisi jõupingutusi, et normaliseerida suhted Armeeniaga, ning 2009. aasta oktoobris toimus ajalooline sündmus: kirjutati alla suhete normaliseerimise protokollidele. On oluline, et mõlemad riigid kõnealused protokollid kiiresti ratifitseeriksid.

2009. aasta juulis kirjutas Türgi alla valitsustevahelisele kokkuleppele Nabucco gaasijuhtme kohta. Kõnealune projekt on tähtis strateegiline samm ELi, Türgi ja piirkonna teiste riikide vahelise tihedama energeetikaalase koostöö, aga ka energiaallikate mitmekesistamise suunas. ELi energiajulgeoleku valdkonna üks prioriteete on endiselt Lõuna-Euroopa gaasitransiidikoridori õigeaegne valmimine, millele aitab kaasa Nabucco torujuhtme rajamist käsitleva valitsustevahelise kokkuleppe kiire rakendamine.

ELiga ühinemise protsess on Türgi jaoks mõjus ajend reformide edendamiseks, demokraatia ja inimõiguste tugevdamiseks ning riigi moderniseerimise jätkamiseks. Türgi reformide tempo on ka edaspidi kõnealuse protsessi edenemises kesksel kohal.

4.2. Island

Island esitas taotluse saada ELi liikmeks 16. juulil 2009 ja 27. juulil esitas nõukogu komisjonile taotluse arvamuse esitamiseks. Islandi taotlust hinnatakse vastavalt EÜ asutamislepingus sätestatud põhimõtetele, 1993. aastal Kopenhaagenis Euroopa Ülemkogu kohtumisel ette nähtud kriteeriumidele ja 2006. aasta detsembri Euroopa Ülemkogu järeldustele uue laienemiskonsensuse kohta, millega nähakse ette tingimuste täpne ja aus täitmine, lähtudes iga riigi konkreetsetest edusammudest.

Islandil on hästi toimiv demokraatia. Riiki on raskelt mõjutanud üleilmne majandus- ja finantskriis. Tänu osalusele Euroopa Majanduspiirkonnas on Island siseturuga ulatuslikult integreeritud. Samuti on Island Schengeni ala liige. Island on ELi tähtis partner põhjamõõtme poliitikas ja Arktika-poliitika kujundamisel. Komisjon arvestab oma arvamuses kõnealuste asjaoludega. Islandi saavutused EMP lepingust tulenevate kohustuste täitmisel on komisjoni hinnangus kesksel kohal. Komisjon valmistab ette ühinemiseelse abi rahastamisvahendi määruse muudatust, et lisada Island abi saavate riikide nimekirja.

5. Järeldused ja soovitused

Eespool esitatud analüüsi põhjal esitab komisjon järgmised järeldused ja soovitused:

1. Ühinemisprotsess aitab oluliselt kaasa poliitiliste ja majanduslike reformide elluviimisele laienemisprotsessis osalevates riikides ning tugevdab rahu ja stabiilsust Euroopas. ELi huvides on laienemisprotsessi veelgi hoogustada, lähtudes kokkulepitud põhimõtetest ja tingimustest ning uuest laienemiskonsensusest.

2. Laienemisprotsessis osalevad riigid ei ole pääsenud üleilmse majanduslanguse tagajärgedest. EL aitab neil vähendada kriisi mõju ja valmistuda kriisi jätkusuutlikuks ületamiseks. Selle kinnituseks on ELiga seotud reformide elluviimine.

3. Õigusriigi põhimõtete järgimine, eelkõige võitlus korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu, samuti haldussuutlikkuse suurendamine, on ka edaspidi peamine ülesanne, mille laienemisprotsessis osalevad riigid peavad lahendama. Komisjon kasutab kõiki laienemisprotsessi vahendeid, et abistada asjaomaseid riike nende jõupingutustes. Sõnavabadust ja meediat mõjutavad probleemid tuleb kiirest lahendada.

4. Kahepoolsed küsimused ei tohi ühinemisprotsessi pidurdada. Asjaomased pooled peavad kahepoolsetes vaidlustes jõudma kokkuleppele; nende ülesandeks on leida heanaaberlikkuse põhimõttest lähtuvad ja kogu ELi huve silmas pidavad lahendused.

5. Piirkondlik koostöö Kagu-Euroopas on paranenud, piirkonna riigid kannavad protsessis üha suuremat isevastutust. Piirkondlike struktuuride ja algatuste tõhusust tuleb siiski veel parandada. Lahkarvamused Kosovo küsimuses [7] ei tohiks takistada piirkondlikku koostööd.

6. Komisjoni ettepaneku põhjal 2010. aasta alguses viisavabaduse kehtestamine endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi, Montenegro ja Serbiaga näitab, et reformidega kaasneb kodanikele tegelik kasu. Komisjon teeb 2010. aasta keskpaigaks ettepanekud ka Albaania ja Bosnia ja Hertsegoviina kohta, eeldusel et kõnealused riigid täidavad tegevuskavades kehtestatud nõuded. Isikute vaba liikumine ning eelkõige noorte- ja üliõpilasvahetus on kesksel kohal, et aidata Kosovol luua elujõulist majandusstruktuuri. Seetõttu tuleks ka Kosovo puhul edaspidi soodustada viisarežiimi lihtsustamist ja võtta meetmeid, mille eesmärk oleks võimaluse korral viisarežiimi lihtsustamine, kui ellu on viidud vajalikud reformid ja täidetud ettenähtud tingimused.

7. Horvaatia on teinud häid edusamme ühinemisläbirääkimistel seatud eesmärkide saavutamiseks. Kõnealust edu tunnustati 2009. aasta oktoobris peetud ühinemiskonverentsil, mis toimus pärast 2009. aasta septembris Sloveenia ja Horvaatia vahel saavutatud poliitilist kokkulepet piiriküsimuse lahendamiseks. See oli oluline edusamm, mis andis ühinemisläbirääkimistele uut hoogu. Horvaatia peab jätkama reforme, eelkõige järgmistes valdkondades: kohtusüsteem ja avalik haldus, võitlus korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu, vähemuste õigused, sealhulgas pagulaste tagasipöördumine, ning sõjakuritegude kohtulik menetlemine. Horvaatia peab lahendama probleemi, mis on seotud endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtu juurdepääsuga dokumentidele. Kui Horvaatia täidab seni täitmata tingimused, võidakse ühinemisläbirääkimised lõpetada järgmisel aastal.

8. Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik on olulisel määral järginud ühinemispartnerluse peamisi prioriteete. Seetõttu ja ka reformide üldisi tulemusi silmas pidades leiab komisjon, et riik täidab piisaval määral 1993. aastal Kopenhaagenis Euroopa Ülemkogu kohtumisel ning stabiliseerimis- ja assotsiatsiooniprotsessis sätestatud poliitilisi kriteeriume. Riik on liikunud toimiva turumajanduse loomise suunas ja teinud edusamme mitmes valdkonnas, mis on seotud võimega täita liikmesusest tulenevaid kohustusi.

Eelnevat silmas pidades ja võttes arvesse 2005. aasta detsembri ja 2006. aasta detsembri Euroopa Ülemkogu järeldusi, soovitab komisjon alustada endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga läbirääkimisi Euroopa Liidu liikmeks saamise üle.

Endiselt on oluline heanaaberlike suhete säilitamine, mis hõlmab ka ÜRO egiidi all toimuvate läbirääkimiste teel saavutatavat kõiki osapooli rahuldavat lahendust nimeprobleemile.

9. Montenegro esitas taotluse saada ELi liikmeks 2008. aasta detsembris ja 2009. aasta aprillis kutsus nõukogu komisjoni üles esitama oma arvamuse. Parlamendivalimised vastasid peaaegu kõikidele rahvusvahelistele nõuetele, kuid mõned puudujäägid tuleb veel kõrvaldada. Montenegro peamisteks ülesanneteks on haldussuutlikkuse suurendamine ja õigusriigi põhimõtete tugevdamine.

10. Albaania esitas taotluse saada ELi liikmeks 2009. aasta aprillis ja komisjon on valmis esitama oma arvamuse, kui nõukogu seda taotleb. Parlamendivalimised vastasid enamikule rahvusvahelistele nõuetele, kuid mõned puudujäägid tuleb edaspidi toimuvate valimiste puhul veel kõrvaldada. Peamisteks ülesanneteks on õigusriigi põhimõtete tugevdamine ja riigiasutuste nõuetekohase toimimise tagamine.

11. Bosnia ja Hertsegoviina peab tingimata kiirendama peamiste reformide elluviimist. Edu saavutamiseks on vaja valitsuse ühist nägemust riigi üldisest arengusuunast ja poliitilist tahet täita Euroopa integratsiooniga seotud nõudeid. Bosnia ja Hertsegoviina peab täitma ka kõrge esindaja büroo sulgemiseks vajalikud tingimused. Euroopa Liit ei saa Bosnia ja Hertsegoviina liikmeks saamise taotlust käsitleda enne, kui kõrge esindaja büroo on suletud. Enne kui komisjon saab soovitada kandidaatriigi staatuse andmist, peab Bosnia ja Hertsegoviina reformima oma põhiseaduslikku raamistikku, et institutsioonid toimiksid tõhusalt. Eelkõige peab riik suutma üle võtta ja rakendada ELi õigusakte ja eeskirju ning tagada nende täitmise.

12. Serbia on näidanud oma soovi ELiga liituda, saavutades häid tulemusi ELiga sõlmitud vahelepingu rakendamisel ja viies ellu olulisi poliitilisi reforme vastavalt Euroopa standarditele. Et Serbia on jätkanud koostööd endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga ja näidanud uuesti soovi ELiga liituda, on komisjon arvamusel, et vahelepingut peaks nüüd omakorda rakendama EL. Tähtis on tugevdada õigusriigi põhimõtteid ja kiirendada majandusreformide elluviimist. Serbia suhtumine Kosovo osalemisse piirkondlikus kaubanduses ja koostöös peab olema konstruktiivsem. Koostöö õigusriigimissiooniga EULEX on alanud, kuid tuleb teha täiendavaid jõupingutusi, eelkõige seoses EULEXi toimimisega Kosovo põhjaosas.

13. Kosovos on suudetud tagada stabiilsus, ent see on endiselt habras. ELi õigusriigimissioon EULEX hõlmab nüüd kogu Kosovo territooriumi ja toimib täielikult. Kosovo peamised probleemid on muu hulgas seotud õigusriigi põhimõtete järgimise, võitlusega korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu, haldussuutlikkuse suurendamise, serblaste ja muude vähemusrühmade kaitsmise ning kogukondadevahelisele dialoogile ja leppimisele kaasaaitamisega. Kosovo peab tegema konstruktiivseid jõupingutusi piirkondliku koostöö parandamiseks ja tagama toetuse EULEXi tegevusele. Komisjon teeb ettepanekuid, kuidas kasutada ühenduse vahendeid, et soodustada eelkõige viisade ja kaubanduse valdkonnas Kosovo poliitilist ja sotsiaalmajanduslikku arengut ning liikuda stabiliseerimis- ja assotsiatsiooniprotsessi raames ja kooskõlas piirkonna Euroopa-perspektiiviga ELiga integreerumise suunas. Kaubandus valdkonnas teeb komisjon ettepaneku laiendada autonoomseid kaubandusmeetmeid, ning kui Kosovo täidab asjakohased nõuded, kavatseb komisjon kaubanduslepingu sõlmimise eesmärgil teha ka aegsasti ettepaneku asjaomaste läbirääkimisjuhiste kohta.

14. Türgi peab jätkama taasalustatud jõupingutusi poliitiliste reformide tegemiseks. Ühinemisläbirääkimised on keerulises etapis, kus Türgi peaks suurendama jõupingutusi asjakohaste tingimuste täitmiseks. ELiga ühinemise protsess on Türgi jaoks mõjus ajend demokraatia ja inimõiguste tugevdamiseks ning riigi moderniseerimise jätkamiseks ja ELile lähendamiseks. Türgil on oluline roll seoses piirkonna julgeoleku tagamise, energiavarustuse ja kultuuridevahelise dialoogi edendamisega. Tehtud on märkimisväärseid diplomaatilisi jõupingutusi suhete normaliseerimiseks Armeeniaga, ning 2009. aasta oktoobris toimus ajalooline sündmus: kirjutati alla suhete normaliseerimise protokollidele. Türgi peab tagama, et assotsiatsioonilepingu lisaprotokolli rakendatakse täielikult ja mittediskrimineerival viisil ning tegema edusamme kahepoolsete suhete normaliseerimiseks Küprose Vabariigiga. EL jälgib 21. septembri 2005. aasta deklaratsioonis käsitletud valdkondades tehtud edusamme vastavalt nõukogu 11. detsembri 2006. aasta järeldustele ning vaatab need läbi. Heanaaberlikud suhted on endiselt kesksel kohal.

15. Küprose probleemi lahendamiseks on Küprose kreeka ja türgi kogukondade juhid jõudmas otsustavasse etappi ÜRO egiidi all toimuvatel läbirääkimistel kõiki osalisi rahuldava lahenduse saavutamiseks. Komisjon toetab nende jõupingutusi ja annab ELi pädevusse kuuluvates küsimustes tehnilist nõu. Komisjon kutsub mõlema kogukonna juhte üles suurendama jõupingutusi, et viia lahenduse saavutamiseks peetavad läbirääkimised võimalikult ruttu eduka lõpuni. Samuti kutsutakse Türgit üles andma konkreetne panus kõiki osalisi rahuldava lahenduse saavutamisse Küprose küsimuses.

16. Island on esitanud taotluse saada ELi liikmeks ja komisjon valmistab nõukogu taotlusel ette asjakohast arvamust. Islandi taotlust hinnatakse vastavalt EÜ asutamislepingus sätestatud põhimõtetele ja 1993. aastal Kopenhaagenis Euroopa Ülemkogu kohtumisel ette nähtud kriteeriumidele ning 2006. aasta detsembri Euroopa Ülemkogu järeldustele uue laienemiskonsensuse kohta. Island on mitmes valdkonnas ELiga tihedalt seotud, kuna ta on Euroopa Majanduspiirkonna liige ja Schengeni lepingu osaline.

17. Avalikkuse toetus laienemisele on äärmiselt oluline. On tähtis, et liikmesriikide ametiasutused, partnerriigid ja ELi institutsioonid aitaksid avalikkusel paremini mõista ELi laienemispoliitikat.

17. LISA

Järeldused Albaania, Bosnia ja Hertsegoviina, Horvaatia, endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi, Montenegro, Serbia, Kosovo [8] ja Türgi kohta

Albaania

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisleping jõustus aprillis ja selle täitmine kulgeb üldiselt ladusalt. Albaania on jätkanud edusamme poliitiliste kriteeriumide täitmisel kooskõlas Euroopa partnerluse põhimõtetega. Juunis toimunud parlamendivalimised vastasid Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (edaspidi „OSCE/ODIHR”) hinnangul enamikule rahvusvahelistele standarditele, aga OSCE/ODIHRi soovituste järgimiseks edaspidi toimuvatel valimistel tuleb teha täiendavaid jõupingutusi. Märgatavaid edusamme on tehtud valijate registreerimisel ja õigusliku raamistiku kohandamisel, puudujääke on täheldatud aga häälte lugemise menetluses. Valimisreform viidi lõpule ja enne valimisi võeti õigeaegselt vastu uus valimisseadus. Uue rahvastikuregistri abil koostati valijate parandatud nimekirjad ning järgiti seega suurel määral Euroopa partnerluse üht olulisemat prioriteeti. Lõpusirgele on jõudnud ID-kaartide väljastamine, mille eesmärk oli võimaldada osaleda valimistel nendel kodanikel, kellel puudub pass. Paraku halvenes valimisperioodi kestel peamiste parteide dialoogil põhinev poliitiline kultuur. Poliitilisele dialoogile kui Euroopa partnerluse olulisele prioriteedile tuleb anda uut hoogu.

Teatavat edu on saavutatud demokraatia ja õigusriigi tugevdamisel. Üldise valimisreformi osana rakendati OSCE/ODIHRi peamisi soovitusi eelmiste valimiste ajast. Parlament võttis vastu hulga olulisi seadusi, millega lähendatakse riigi õigustikku ELi õigustikule. Paraku nihkusid parteide poliitilised tegevuskavad poliitilise dialoogi halvenemise tõttu tagaplaanile ja seetõttu tekkisid viivitused peamiste reformide elluviimisel. Albaania on saavutanud teatavat edu oma valitsusstruktuuride tugevdamisel Euroopa integratsiooni kooskõlastamiseks. Ent suutlikkuse suurendamist ja strateegilise planeerimise tõhustamist tuleb jätkata. Avaliku halduse valdkonnas jätkus töötajate ametisse nimetamine vastuolus avaliku teenistuse seadusega. Peamiselt avaldus seaduse rikkumine ajutiste lepingute kasutamises. Läbipaistvus ja usaldusväärsus ametisse nimetamisel on üks Euroopa partnerluse prioriteete ja Albaanial tuleb teha jõupingutusi probleemide kõrvaldamiseks. Samuti tuleb teha märkimisväärseid jõupingutusi selleks, et avalik teenistus oleks sõltumatu, tõhus ja tulemuspõhine ning et sellesse ei sekkuks poliitilised jõud. Edu saavutamiseks oleks tarvis täies ulatuses jõustada avaliku teenistuse seadus, suurendada riigikantselei haldussuutlikkust ja viia ellu avaliku halduse reformi strateegia.

Kohtusüsteemi reformimisel on saavutatud vaid vähest edu. Kehtestatud on kohtutäiturite süsteem. Kohtusüsteemi ulatusliku reformistrateegia vastuvõtmine seisab siiski alles ees. Lustratsiooniseadus võeti vastu parlamendiga ammendavalt konsulteerimata ja ilma et oleks saavutatud konsensus, milleks on nõutav parlamendi lihthäälteenamus. Konstitutsioonikohus peatas seetõttu lustratsiooniseaduse rakendamise. Kohtusüsteemi reformimise õiguslik raamistik ei ole veel paigas. Ülemkohtu ja halduskohtute menetluskorda käsitlevad olulised õigusaktid on veel vastu võtmata ja sellega praegu tegeletakse. Endiselt on probleemiks kohtuasjade kuhjumine ja puudulik kohtuinfrastruktuur. Samuti valmistavad tõsist muret täidesaatva võimu esindajate katsed piirata kohtuametnike sõltumatust. Kõrgetasemeliste juhtumite (nt Gërdeci protsess) edasilükkamine menetlusõiguslikel põhjustel seab kahtluse alla kohtunike erapooletuse. Kokkuvõttes tuleb märkida, et kohtusüsteem toimis endiselt puudulikult, ning selleks et saavutada kohtusüsteemi sõltumatus, läbipaistvus ja tõhusus, mis on üks Euroopa partnerluse prioriteete, tuleb veel palju teha.

Valitsus on jätkanud jõupingutuste tegemist korruptsiooni ärahoidmiseks ja selle vastu võitlemiseks. Euroopa partnerluse peamise prioriteedina alustati korruptsioonivastase strateegia ja tegevuskava rakendamist. Vastu võeti õigusakt, millega nähakse ette, et riigihangete korraldamiseks tuleb kasutada võrgupõhist elektroonilist menetlust. Edusamme tehti mõne sektori (näiteks haridussektor) läbipaistvuse suurendamisel. Need on positiivsed arengud. Korruptsioon on siiski paljudes valdkondades endiselt väga levinud ja on väga tõsine probleem. Selleks et välja juurida praegu leviv karistamatus, on tarvis rohkem poliitilist tahet, mis hõlmaks ka kõrgetasemeliste juhtumite käsitlemist. Üldiselt tuleb institutsioonilist korda ja ametkondadevahelist kooskõlastamist korruptsiooni vastu võitlemisel veelgi tugevdada. Probleemi kõigi tahkudega, sealhulgas kohtunike vastutuse ja parteide rahastamise läbipaistvusega, on tarvis teha palju tööd.

Teatavaid edusamme on tehtud inimõiguste ja vähemuste kaitse valdkonnas, kus õiguslik raamistik on suures osas välja töötatud ja kehtib. Õigusaktide paremaks jõustamiseks paljudes valdkondades tuleb teha siiski täiendavaid jõupingutusi.

Kodaniku- ja poliitiliste õiguste valdkonnas on võetud meetmeid kohtueelselt kinnipeetavate isikute väärkohtlemise vastu. Ehitatud on uusi vanglaid ja kinnipidamiskeskuseid alaealiste ja psüühikahäiretega isikute jaoks. Kriminaalhooldussüsteem toimib. Ent endiselt tekitab muret kinnipidamisasutuste, eriti vanemate vanglate halb olukord, mida süvendab veelgi ülerahvastatus. Inimõiguste kaitsmiseks ja ombudsmani soovituste rakendamiseks on tarvis teha täiendavaid jõupingutusi. Õiguskaitse kättesaadavus on endiselt murettekitav haavatavate rühmade ja mõne vähemuse puhul.

Sõnavabaduse kaitseks on kehtestatud õiguslik raamistik. Sellegipoolest on mõnele meediaettevõtjale avaldatud survet, näiteks keelatud juurdepääs valitsuse hoonetele. Meediapoliitika õiguslikku raamistikku on vaja täiendada ja vastuvõetud õigusakte tuleb rakendada. Õigusliku raamistiku täiendamiseks, meediakanalite omandilise kuuluvuse läbipaistvuse suurendamiseks ja avalik-õiguslikku ringhäälingut reguleeriva ameti sõltumatuse edendamiseks tuleb teha märkimisväärseid jõupingutusi. Kogunemisvabaduse ja usuvabaduse põhimõtet järgitakse endiselt rahuldavalt. Valitsus on suurendanud jõupingutusi kodanikuühiskonna toetamiseks. Kodanikuühiskonda kaasatakse nüüd rohkem oluliste õigusaktide koostamisse, ent kodanikuühiskonna organisatsioonide osalust poliitika kujundamises on tarvis veel tugevdada.

Üksikuid edusamme on tehtud majanduslike ja sotsiaalsete õiguste valdkonnas. Teatavaid edusamme on tehtud naiste õiguste tugevdamisel. Valimisseadusega on ette nähtud 30 % sookvoot, mida järgis juunis toimunud valimistel enamik parteisid. Asutatud on soolise võrdõiguslikkuse riiklik nõukogu. Paraku ei ole veel täielikult rakendatud õigusakte, millega kaitstakse naisi kõigi vägivallavormide eest. Perevägivald on endiselt tõsine probleem. Edusamme on jätkatud laste õiguste valdkonnas. Alaealiste suhtes kohaldatakse üha enam alternatiivset karistussüsteemi. Laste tööjõu kasutamise ja nende koolist väljalangemise määra vähendamiseks (eelkõige romide hulgas) tuleb siiski palju teha. Sotsiaalselt vähekindlustatud isikute ja puudega inimeste toetamise mehhanismid on endiselt piiratud. Valitsusasutuste asjaomast tööd on tarvis paremini kooskõlastada. Täiendavaid jõupingutusi on tarvis teha töötajate ja ametiühingute õiguste tugevdamiseks. Sotsiaalset dialoogi pidurdab endiselt tööõiguse muutmisega seotud edusammude puudumine. Lisaks on veel vastu võtmata diskrimineerimisvastane seadus.

Vähest edu on saavutatud omandiõiguste konsolideerimisel, mis on Euroopa partnerluse üks peamisi prioriteete. Kogu riigi ulatuses on täidetud maa hindamise kaardid, mida on tarvis selleks, et määrata kindlaks maa endistele omanikele makstav hüvitis. Kõnealuse küsimuse kõikide aspektidega tegelemiseks tuleb siiski teha tunduvalt rohkem jõupingutusi. Lahendamata omandiküsimused õõnestavad endiselt toimiva maamüügi turu arengut, takistavad välisinvesteeringute tegemist, mistõttu nende tase jääb allapoole potentsiaalset taset, ning loovad võimalusi korruptiivseks tegevuseks. Kõnealuses valdkonnas oleks eriti oluline võtta vastu ulatuslik strateegia, mis võimaldaks lahendada õiguslikud ja institutsioonilised küsimused.

Vähemuste kaitse valdkonnas edusammud jätkuvad. Vähemuste esindajaid on püütud kaasata poliitika kujundamisse. Euroopa Nõukogu raamkonventsiooni rakendamist tuleks siiski kiirendada. Vähemuste kohta puuduvad täpsed andmed. Probleemi kõrvaldamiseks oleks vaja korraldada uus rahvaloendus, mille puhul järgitaks rahvusvahelisi andmekaitsestandardeid. Vähemuste kaitse õiguslikku raamistikku tuleb edasi arendada ja selgemaks muuta, et võimaldada kõikidel vähemustel täielikult kasutada oma kultuurilisi õigusi. Teatavaid samme on astutud romide olukorra parandamiseks, kuid romisid käsitleva strateegia rakendamine toimub aeglaselt. Romi vähemus peab endiselt toime tulema väga rasketes elamistingimustes ja kannatab diskrimineerimise all.

Piirkondlike küsimuste ja rahvusvaheliste kohustuste valdkonnas on Albaania jätkanud konstruktiivset tegevust piirkondliku stabiilsuse säilitamiseks ja heade suhete edendamiseks teiste Lääne-Balkani riikide ja ELi kuuluvate naaberriikidega. Riik on aktiivselt osalenud piirkondlikus koostöös, sealhulgas Kagu-Euroopa koostööprotsessis (SEECP), piirkondlikus koostöönõukogus (RCC) ja Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingus (CEFTA). Kahepoolsed suhted teiste ELi kandidaatriikide ja ELi kuuluvate naaberriikidega on olnud head. Ameerika Ühendriikidega sõlmitud kahepoolne immuniteedilepe, mis sisaldab Rahvusvahelist Kriminaalkohut käsitlevaid sätteid, ei ole kooskõlas ELi asjaomaste ühiste seisukohtade ja juhtpõhimõtetega. Albaania peab viima selle ELi seisukohtadega vastavusse.

Albaania on hoolimata rahvusvahelisest finants- ja majanduskriisist säilitanud makromajandusliku stabiilsuse. Majanduskasvu kiirenemine jätkus kogu 2008. aastal, aeglustus aga 2009. aastal, mil vähenesid nii eksport, rahaülekanded kui ka laenude maht. Rahapoliitika on olnud usaldusväärne ja seega on olnud tagatud hindade stabiilsus. Albaania eelarvepoliitika on paraku olnud ekspansiivne, hõlmates hädavajalikke riiklikke teedeehitustöid, ning selle tulemusel on eelarves tekkinud suur puudujääk. Majandusarengu ja ettevõtluskeskkonna arendamise seisukohast on suurimateks probleemideks endiselt õigusriigi põhimõtete rikkumine, puudulik infrastruktuur ja varimajandus.

Majanduslike kriteeriumide täitmisel on Albaania teinud häid edusamme toimiva turumajanduse loomise suunas. Selleks et tulla keskmise tähtaja jooksul toime Euroopa Liidu konkurentsisurve ja turujõududega, peab Albaania reformima ja tugevdama oma õigussüsteemi ning kõrvaldama infrastruktuuri ja inimkapitaliga seotud puudujäägid.

Valitsus on vastuseks rahvusvahelisele kriisile võtnud kasutusele kõikvõimalikud raha- ja eelarvepoliitika vahendid, samuti on valitsus võtnud reguleerivaid meetmeid. Kapitali tugev sissevool, mis osaliselt tuleneb erastamisprotsessi kiirenemisest, on jooksevkonto puudujäägi rahastamiseks olnud enam kui piisav. Maksuhaldusreformi rakendamise jätkamise tulemusel on suurenenud maksubaas, paranenud maksunormide üldine järgimine ning vähenenud varimajanduse osakaal. Maksude tõhusam kogumine on aidanud kaasa ülejäägi tekkimisele esmases eelarvetasakaalus ja tõhustanud 2008. aasta üldist poliitikat. Riigi osalust majanduses on veelgi vähendatud, eelkõige energeetika- ja telekommunikatsioonisektoris. Jätkatud on turule sisenemise hõlbustamist ning turuosalistel on olnud võimalik kasutada täiendatud kinnisvara- ja laenuregistreid. Pangandussektor on hoolimata keerulisest olukorrast rahvusvahelises keskkonnas olnud kapitaliga hästi varustatud ja likviidne. Ulatuslike riiklike teedeehitustööde tulemusena on paranenud teedevõrgu olukord.

Valimisperioodi ekspansiivse eelarvepoliitika tulemusel tekkis 2008. aasta eelarves suur puudujääk ja 2009. aastaks prognoositakse samuti suurt puudujääki. Riigi rahanduse konsolideerimiseks on tarvis teha täiendavaid jõupingutusi. Pankrotimenetlust ei ole veel kasutusele võetud. Õigussüsteemi tunnustamist ja järgimist takistab vähene haldussuutlikkus. Endiselt on laialt levinud lepingute jõustamine mitteametlike meetodite abil ja õigussüsteemist kõrvalehiilimine. Lahendamata omandiküsimused õõnestavad toimiva maamüügi turu arengut ja takistavad investeeringute tegemist optimaalsel tasemel. Tõsise probleemina on endiselt päevakorral varimajandus. Töötuse määr on kõrge. Ulatuslikke reforme oleks tarvis haridussüsteemis. Transpordi infrastruktuur on puudulik ja elektrivarustuse kindlus ei ole täielikult tagatud, sest puuduvad alternatiivsed elektrienergia tootmise tehnoloogiad ja võrkude vastastikuse ühendamise võimsus on puudulik.

Albaania on teinud edusamme oma õigusaktide, poliitika ja suutlikkuse kohandamisel Euroopa standarditega. Edu, ehkki ebaühtlaselt, on saavutatud enamikus valdkondades. Edusammude tegemist on jätkatud kaupade vaba liikumise valdkonnas, energeetikasektoris ning väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid käsitleva poliitika valdkonnas. Intellektuaalomandi õiguste, audiovisuaalpoliitika, põllumajanduse ning veterinaar- ja fütosanitaarkontrolli valdkonnas on seevastu tehtud kõigest üksikuid edusamme. Üldiselt on haldussuutlikkuse suurendamiseks ja õigusaktide tõhusa rakendamise edendamiseks tarvis teha veelgi rohkem jõupingutusi.

Edusamme on tehtud seoses siseturu teatavate aspektidega. Kaupade vaba liikumise valdkonnas on jätkatud heade edusammude tegemist Euroopa standardite vastuvõtmise, samuti akrediteerimise ja metroloogia osas. Tugevdada tuleb aga jõustamissuutlikkust. Välisvaluutatehinguid käsitleva määruse läbivaatamise kaudu on parandatud kapitali vaba liikumise õiguslikku raamistikku. Tarbijakaitse õiguslikku raamistikku on parandatud nõuandvate ja otsuseid tegevate asutuste loomise kaudu.

Edusamme on jätkatud tollitöö arvutistamisel ja tolli infrastruktuuri tõhustamisel, aga endiselt on tarvis jätkata tegevuse lähendamist Euroopa standarditele ja suurendada haldussuutlikkust. Tolliametnikel puudub riigiteenistuja staatus. Maksunduse valdkonnas on edusamme jätkatud. Maksuameti tegevus on muutunud tõhusamaks ja maksuametnike varustamine arvutitega on lõpule jõudmas. Ometi on üldine maksude kogumine endiselt ebatõhus. Kasutatud sõidukite ja trükiste impordi maksustamine ei ole kooskõlas stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu raames võetud kohustustega.

Edusammude tegemist on jätkatud ka konkurentsi valdkonnas, nii kartellidevastase võitluse kui ka riigiabi osas. Asjaomane õiguslik raamistik vastab suures osas acquis’le, aga selle rakendamisel tuleb teha täiendavaid jõupingutusi.

Teatavaid edusamme on täheldatud seoses riigihangetega. Elektroonilist menetlust kasutatakse enamiku riigihankelepingute puhul. Õigusaktide lähendamist tuleks jätkata kontsessioonide, kommunaalteenuste ja läbivaatamise korra puhul. Riigihankeameti suutlikkus on suurenenud, ent vajab veel edasist suurendamist. Teatavat edu on saavutatud intellektuaalomandi õiguste ja tööstusomandi õiguste valdkonnas. Kohtusse jõudnud rikkumisjuhtumite arv on suurenenud. Sellegipoolest on tarvis jõupingutusi olulisel määral jätkata. Jõustamine on puudulik ning soovida jätavad nii patendiameti ja autoriõiguse ameti suutlikkus kui ka õigusasutuste kogemused ja kvalifikatsioon.

Vaid vähest edu on saavutatud sotsiaal- ja tööhõivepoliitika valdkonnas. Suurendatud on sotsiaalkaitseks eraldatavaid eelarvelisi vahendeid ning heaks on kiidetud töötervishoiu ja tööohutuse strateegia. Töötervishoiu ja -ohutuse standardid on siiski endiselt puudulikud ja tööinspektsiooni suutlikkus piiratud. Rahvatervise valdkonna mõnes osas on jätkunud õigusaktide lähendamine ELi standarditele. Paraku leidub endiselt puudujääke haldussuutlikkuses. Teatavat edu Euroopa standardite järgimises on saavutatud hariduse ja teaduspoliitika valdkonnas.

Edusamme on täheldatud mõnes valdkondlikus poliitikas. Tööstuse ja VKEde osas võib nentida, et Euroopa väikeettevõtluse harta rakendamisel on tehtud häid edusamme. Põllumajanduses tehti teatavaid edusamme õigusliku ja institutsioonilise raamistiku täiendamisel, aga probleemiks on endiselt struktuurilised nõrkused. Toiduohutuse ning veterinaar- ja fütosanitaarpoliitika valdkonnas on täheldatud laborite suutlikkuse suurenemist, aga laborite tegevus ei vasta veel ELi standarditele ja seetõttu on Albaania ekspordivõimalused piiratud. Kalanduse valdkonnas on jätkatud edusammude tegemist horisontaalsete õigusaktide, järelevalve ja rahvusvahelise koostöö osas. Püügi ja lossimise kontrollimine on aga endiselt nõrgal tasemel.

Keskkonnasektoris on täheldatud teatavaid edusamme jäätmekäitluse ja looduskaitse alal. Suurendada tuleb aga poliitika kujundamise suutlikkust ning tugevdada õigusaktide rakendamist ja jõustamist. Transpordisektoris on muutunud õiguslik raamistik paremaks õhu- ja meretranspordi osas. Kogu sektoris on siiski tarvis teha olulisi muudatusi ja täiendusi.

Edu on täheldatud energeetikasektoris. Erastatud on riikliku elektriettevõtja jaotusega tegelev haru. Käsil on meetmete võtmine elektrienergia tootmise tõhustamiseks ja võrkude vastastikuse ühendamise võimsuse suurendamiseks. Energeetikasektor on siiski endiselt nõrk ning elektrivarustus ebakindel. Kadude vähendamiseks ja arvete laekumise suurendamiseks on tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Infoühiskonna ja meedia valdkonnas on tehtud vaid üksikuid edusamme. Elektroonilise side valdkonnas on turu liberaliseerimine jätkunud, aga kõnealust protsessi pärsib konkurentsi kaitset tagavate õigusaktide puudumine. Haldussuutlikkus on endiselt nõrk, seda eriti reguleeriva ameti nõukogu puhul. Audiovisuaalpoliitika valdkonnas on tehtud üksikuid edusamme. Meediareformi tegevuskava rakendamiseks tuleb teha täiendavaid jõupingutusi. Finantskontrolli valdkonnas on edasiminek olnud mõõdukas ning õigusliku raamistiku tugevdamist ja rakendamissuutlikkuse suurendamist tuleb jätkata. Statistika valdkonnas on edusamme jätkatud.

Õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas on edu, ehkki ebaühtlaselt, saavutatud enamikus aspektides. Viisanõude kaotamise dialoogi raames on astutud samme viisanõude kaotamise kavas kehtestatud tingimuste täitmiseks ning õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas on alustatud oluliste reformide elluviimist. Edusamme on jätkatud viisapoliitika valdkonnas. Astutud on samme viisanõude kaotamise kavas kehtestatud tingimuste täitmiseks. Jõustunud on välismaalaste seadus ja vastu on võetud selle rakendamiseks vajalikud õigusaktid. Kättesaadavaks on tehtud usaldusväärne rahvastikuregister ja aadressisüsteem ning väljastatud on ID-kaardid. Biomeetrilisi andmeid sisaldavate passide kasutuselevõtuks vajalike ettevalmistuste tegemist on kiirendatud. Euroopa standardite saavutamiseks on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi. Jätkatud on Euroopa Ühenduse ja Albaania vahel sõlmitud tagasivõtulepingu rakendamist.

Teatavaid edusamme on tehtud piirihalduse valdkonnas. Jätkatud on ühtse piirihaldusstrateegia rakendamist. Ametkondadevahelise tõhusama kooskõlastamise tagamiseks ning asjakohase koolituse, inimressursside ja vahendite tagamiseks piiripunktides on siiski tarvis teha rohkem jõupingutusi. Riigipiiri kontrollimise seadust täidetakse endiselt tõhusalt. Edendamist vajab aga piiriülene koostöö. Häid edusamme on täheldatud seoses varjupaigaõigusega. Läbi on vaadatud varjupaigaseadus. Õigusliku raamistiku täiendamiseks on siiski vaja vastu võtta hulk rakendusmeetmeid. Edusamme on jätkatud rände valdkonnas. Praegu on käsil riikliku rändestrateegia rakendamine. Ebaseadusliku rände probleemi lahendamiseks tuleb teha täiendavaid jõupingutusi.

Rahapesu tõkestamisel on saavutatud mõõdukat edu. Asjaomane õiguslik raamistik on muutunud paremaks ja haldussuutlikkus suurenenud. Suurendada tuleks veel uurimisressursse ja varade konfiskeerimiseks vajalikku jõustamissuutlikkust. Politsei ja õigusasutuste koostöö jätab soovida. Narkootikumidevastases võitluses on tehtud vaid üksikuid edusamme. Kõnealuse valdkonna tulemused on kesised ning ametkondadevahelist koostööd oleks tarvis oluliselt tõhustada. Narkootikumidega kaubitsemine on endiselt tõsine probleem.

Teataval määral on edusamme jätkatud politseitöö korraldamisel. Rakendama on hakatud uut politseiseadust. Personaliga seotud olukord on mõnevõrra paranenud. Jõupingutusi tuleb veel teha selleks, et suurendada uurimissuutlikkust, edendada prokuratuuriga tehtavat koostööd ja tõhustada inimressursside haldamist. Lisaks sellele on vaja veelgi tõhustada politsei juhtimist, personaliga varustamist, koolitamist ja sisekontrolli struktuure. Kiirendada tuleb usaldusväärse kuritegevuse statistika väljatöötamist.

Võitluses organiseeritud kuritegevuse vastu on tehtud vaid üksikuid edusamme ning olukord kõnealuses valdkonnas tekitab endiselt tõsist muret. Meetmeid on võetud tunnistajakaitse parandamiseks, aga kõnealused meetmed ei ole piisavad. Koostöö Interpoliga on paranenud ning see on võimaldanud täita mitu rahvusvahelist vahistamismäärust. Võitlust organiseeritud kuritegevuse vastu takistavad korruptsioon, nõrk tunnistajakaitse ja kriminaaljälituse puudulik kasutamine. Uurimise tõhusust pärsivad raskused politsei ja prokuröride koostöös.

Teatavat edu on täheldatud võitluses inimkaubanduse vastu. Kättesaadavaks on tehtud inimkaubanduse ohvrite elektrooniline andmebaas. Inimkaubanduse vastase võitluse koordinaatori ja riikliku suunamismehhanismi haldussuutlikkus on suurenenud. Inimkaubanduse vastase strateegia, eriti ohvrite kaitse rakendamiseks on siiski tarvis luua lisaressursse ja tõhustada ametkondadevahelist kooskõlastamist. Albaania on endiselt inimkaubanduse lähteriik. Riigisisene kauplemine naiste ja lastega on tõusuteel.

Isikuandmete kaitse valdkonnas on edusammud jätkunud. Kehtestatud on õiguslik raamistik ja loodud on sõltumatu andmekaitse järelevalveasutus. Selleks et andmekaitseasutuse töö toimuks tõhusalt, tuleb tagada piisavad vahendid ning asjakohane koolitus. Täiendavaid jõupingutusi on tarvis teha kehtivate õigusaktide nõuetekohaseks rakendamiseks ja haldussuutlikkuse suurendamiseks.

Bosnia ja Hertsegoviina

Bosnia ja Hertsegoviina on saavutanud väga vähe edu poliitiliste kriteeriumide täitmisel. Riigi poliitiline sisekliima on halvenenud ning endiselt on täheldatud institutsioonide nõuetekohase toimimisega seotud raskusi ja vaenu õhutava retoorika levitamist. Reforme on rakendatud aeglaselt ning selle põhjuseks on konsensuse ja poliitilise tahte puudumine, samuti institutsioonilise raamistiku keerukus. Edasisel liikumisel Euroopa Liidu suunas on eriti oluline, et poliitilised liidrid kujundaksid ühise nägemuse riigi arengusuundadest ja ELiga seotud peamistest reformidest. Oluline on täita kõrge esindaja büroo sulgemisega seotud eesmärke ja tingimusi [9]. Euroopa Liit ei saa ELi liikmeks saamise taotlust käsitlema hakata enne kõrge esindaja büroo sulgemist. Selleks et komisjon saaks esitada soovituse anda Bosniale ja Hertsegoviinale kandidaatriigi staatus, on tarvis reformida riigi põhiseaduslikku raamistikku, millega võimaldatakse institutsioonidel tõhusalt toimida. Riigi poliitilised liidrid ühinesid sel eesmärgil ELi ja USA juhitava ühisalgatusega, mis käivitati 8. ja 9. oktoobril Sarajevos. Algatuse raames loodetakse saada konkreetseid tulemusi, mis põhiseaduslike muudatuste ja uue riikliku konsensuse kaudu aitaksid Bosnial ja Hertsegoviinal teha edusamme ELiga ühinemise suunas.

Demokraatia ja õigusriigi valdkonnas on saavutatud vaid vähest edu Euroopa partnerluse ühe olulise prioriteedi – paremini toimivate ja tõhusamate riiklike struktuuride loomine ja põhiseaduse reformimine – järgimisel. Bosnia ja Hertsegoviina põhiseadust muudeti esimest korda Brčko piirkonna staatuse kindlaksmääramiseks ning seda võib pidada oluliseks arenguks ja edusammuks. Paraku pidi kõrge esindaja alles hiljuti kasutama oma täitevolitusi, et tagada piirkonna rahvusvahelise järelevalve lõpetamiseks vajalike ettevalmistuste tegemine.

Bosnia ja Hertsegoviina riigijuhtimissüsteemi on endiselt kaasatud rahvusvaheline tugi. Riik on teinud teatavaid edusamme kõrge esindaja büroo sulgemiseks ja ELi tugevdatud kohalolekule üleminekuks vajalike nõuete täitmiseks. Kõnealust protsessi on siiski pidurdanud vähene poliitiline tahe. Nüüd on tarvis võtta kiiresti meetmeid, et täita veel saavutamata eesmärgid, sealhulgas jagada vara riigi ja teiste valitsemistasandite vahel, lahendada kaitsejõudude vara küsimus ning tagada riigis stabiilne ja konstruktiivne poliitiline õhustik.

Riigi seadusandlike ja täidesaatvate asutuste toimimine on olnud puudulik. Bosnia ja Hertsegoviina parlamendi tööd takistab endiselt asjakohaste tehniliste vahendite ja inimressursside vähesus, ning koostöö ministrite nõukogu ja piirkondlike üksuste parlamentidega on puudulik. Parlament on vastu võtnud vaid väikesel arvul Euroopa integratsiooniga seotud seadusi. Kõikide tasandite valitsusasutuste tööd mõjutavad endiselt sisepoliitilised pinged ja poliitikakujunduse kooskõlastamatus. Ametiasutused on sageli olnud võimetud nimetama kiiresti ametisse kõrgema taseme ametnikke. Euroopa integratsiooni direktoraadi tööd on takistanud üldine halb poliitiline kliima ja direktori puudumine aruandlusperioodi suuremas osas. Ettevalmistusi on tehtud rahvaloenduse korraldamiseks 2011. aastal, aga selleks olulist riikliku tasandi rahvaloenduse seadust ei ole vastu võetud.

Teatavaid edusamme on tehtud avaliku halduse valdkonnas, kuid jõupingutusi on tarvis jätkata. Avaliku halduse reformi strateegia kui Euroopa partnerluse olulise prioriteedi rakendamine kulgeb aeglaselt. Avaliku halduse reformi toetuseks asutatud fond on oma tegevust alustanud ja rakendamisel on hulk projekte. Ent mitmesuguste riiklike ametiasutuste vahelist kooskõlastamist tuleb veelgi tõhustada. Järjepidevaid jõupingutusi on tarvis teha selleks, et vältida poliitilist sekkumist, vähendada etnilise identiteedi ja poliitiliste vaadete arvessevõtmist ametisse nimetamisel ning luua professionaalne, erapooletu, vastutustundlik, läbipaistev ja tõhus avalik teenistus, mis põhineks töötajate teenetel ja pädevusel. Ametisse on nimetatud riigi tasandi ombudsmanid, kes ei saa oma tegevust veel täiel määral harrastada, kuna piirkondlikud üksused on tõrksad piirkondliku tasandi ombudsmanide tegevuse lõpetamise suhtes.

Bosnia ja Hertsegoviina on teinud vaid üksikuid edusamme kohtusüsteemi tõhustamisel. Vastu on võetud uusi õigusakte ja kohtuasjade kuhjumise vähendamiseks on võetud mõned meetmed. Edusamme on tehtud kohtute varustamisel asjakohaste infotehnoloogiliste seadmetega. Kohtusüsteemi arendamise riikliku strateegia ja sõjakuritegude riikliku strateegia rakendamine on paraku olnud puudulik ja seda tuleks kiirendada. Kõnealuse valdkonna reformimise peamised takistused on õigusliku raamistiku keerukus, kohtusüsteemi killustatus ja ühtse eelarve puudumine. Sageli on probleemiks poliitiline sekkumine. Tõsiseks puudujäägiks võib lugeda kogu riiki hõlmava jurisdiktsiooniga ülemkohtu puudumist. Probleemid püsivad ka seoses organiseeritud kuritegevuse uurimisega. Bosnia ja Hertsegoviina võimuorganid ei ole olnud suutelised täitma kohtuasutuste taotlust pikendada rahvusvaheliste kohtunike ja prokuröride volitusi. Sõjakuritegude menetlemine riigikohtus on kulgenud üldiselt rahuldavalt, seda on aga vaja tõhustada piirkondlikes üksustes ja kantonites. Kohtusüsteemi sõltumatust, usaldusväärsust ja tõhusust tuleb veelgi suurendada. Serblaste Vabariigi (Republika Srpska) ametiasutused seavad üha sagedamini kahtluse alla riiklike politsei- ja õigusasutuste pädevuse tegutseda Serblaste Vabariigi territooriumil. Kõnealune asjaolu annab põhjust tunda tõsist muret.

Bosnia ja Hertsegoviina on saavutanud vaid vähest edu võitluses korruptsiooniga, mis on paljudes valdkondades endiselt laialt levinud ja kujutab endast tõsist probleemi. Vastu on võetud uus strateegia ja tegevuskava aastateks 2009–2014, aga 2006.–2009. aasta strateegilise raamistiku rakendamine on olnud puudulik. Vähe edu on saavutatud korruptsioonivastaste riikide ühenduse (GRECO) soovituste järgimisel. Süüdistuste esitamine on endiselt puudulik ja süüdimõistvaid kohtuotsuseid on tehtud väga vähe. Bosnia ja Hertsegoviina peab näitama rohkem tahet võidelda korruptsiooniga ja võtma konkreetsemaid meetmeid.

Inimõiguste ja vähemuste kaitse valdkonnas on tehtud üksikuid edusamme. Bosnia ja Hertsegoviina on ratifitseerinud peamised rahvusvahelised inimõigusi käsitlevad konventsioonid, aga nende paremaks rakendamiseks tuleb teha pidevaid jõupingutusi. Parandada tuleb riiklike kohtuotsuste, sealhulgas Bosnia ja Hertsegoviina konstitutsioonikohtu tehtud otsuste täitmist. Kiiresti tuleb kõrvaldada vastuolud Bosnia ja Hertsegoviina põhiseadusliku raamistiku ja Euroopa inimõiguste konventsiooni vahel. Seda tuleb teha enne 2010. aasta valimisi ja enne stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu jõustumist.

Kodanikuõigusi ja poliitilisi õigusi üldjoontes austatakse. Teatavat edu on saavutatud kriminaalkaristuste ühtlustamisel riigi ja piirkondlike üksuste vahel. Riigi tasandil on vastu võetud seadus kriminaalmenetluste raames antava õigusabi kohta. Paremaks tuleb muuta õiguskaitse kättesaadavus tsiviil- ja kriminaalmenetluste korral ning tagada tuleb võrdsus seaduse ees. Endiselt tekitab muret kinnipeetavate väärkohtlemine. Riigivangla kavandatav ehitamine lükkub pidevalt edasi.

Riigi ja piirkondlike üksuste põhiseadustega on ette nähtud sõna- ja meediavabadus, kogunemis- ja ühinemisvabadus ning usuvabadus. Kehtivate õigusaktide rakendamist tuleb siiski tõhustada. Sagenenud on ajakirjanike väidetava ahistamise juhtumid. Tõusuteel on meedia etniline killustatus. Avalik-õigusliku ringhäälingu reformi kui Euroopa partnerluse olulise prioriteedi rakendamine on õigusliku raamistiku vähese ühtlustamise ja aeglase rakendamise tõttu (eelkõige föderatsiooni tasandil) edasi lükkunud. Täidesaatva võimu esindajad peavad tegema rohkem jõupingutusi dialoogi edendamiseks kodanikuühiskonnaga ja toetama viimase arengut. Ametiasutused peavad tagama, et rahaliste vahendite eraldamine valitsusvälistele organisatsioonidele oleks objektiivne ja läbipaistev.

Üksikuid edusamme on tehtud majanduslike ja sotsiaalsete õiguste valdkonnas. Bosnia ja Hertsegoviina õiguslik raamistik sisaldab majanduslikke ja sotsiaalseid õigusi kaitsvaid sätteid, aga nende rakendamine jätab paraku soovida. Riigi tasandil on vastu võetud laiahaardeline diskrimineerimisvastane seadus, aga selle kohaldamisala on üsna piiratud. Naiste kaitsmiseks kõigi vägivallavormide eest on tarvis järjekindlaid jõupingutusi. Endiselt on päevakorral probleemid, mis on seotud laste tervise, nende sotsiaalkaitse, hariduse ja perevägivallaga. Puudujäägid sotsiaalhoolekandesüsteemis mõjutavad negatiivselt haavatavate rühmade, sealhulgas psüühiliste häiretega isikute olukorda. Läbivaadatud Euroopa sotsiaalharta ratifitseerimine on positiivne samm, aga harta rakendamist on tarvis tõhustada. Keerukas valitsussüsteem ja õigusaktide killustatus pidurdavad endiselt sotsiaalset dialoogi riigi eri osades.

Kultuuriliste õiguste ja vähemuste õiguste valdkonnas on tehtud teatavaid üksikuid edusamme. Rahvusvähemuste nõukogude võrgustikku on täiendatud föderaalse nõukogu asutamisega, ehkki viimane praegu veel täielikult ei toimi. Romi vähemuse toetuseks väljatöötatud strateegia ja tegevuskava rakendamine kulgeb aeglaselt. Rahvusvähemuste seaduse paremaks rakendamiseks on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi ja riigi tasandi põhiseadust tuleb muuta, et anda vähemustele juurdepääs kõigile poliitilistele funktsioonidele. Endiselt on probleemiks asjaolu, et lapsed jagatakse koolide vahel etnilise kuuluvuse alusel. Hoolimata sellest, et romisid käsitleva strateegia rakendamiseks on eraldatud rohkem rahalisi vahendeid, peavad romid endiselt toime tulema väga rasketes elamistingimustes ja kannatavad diskrimineerimise all. Kodanike registri puudumise tõttu ei ole neil võimalik kasutada põhilisi sotsiaalseid ja majanduslikke õigusi.

Pagulaste ja riigi sees ümberasustatud isikute osas on olukord olnud stabiilne, kuid tagasipöördunud isikute sotsiaalmajanduslikul integreerimisel on tehtud vähe uusi edusamme. Tagasipöördumisprotsessi toetuseks ja Daytoni/Pariisi rahulepingu VII lisa nõuetekohase rakendamise tagamiseks tuleb veel vastu võtta kogu riiki hõlmav strateegia.

Piirkondlike küsimuste ja rahvusvaheliste kohustuste valdkonnas on jätkatud Daytoni/Pariisi rahulepingu rakendamist. Koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga on olnud rahuldav. Paraku tekitavad tõsist muret Serblaste Vabariigi poliitiliste liidrite sõnavõtud, milles vaidlustatakse sõjaaegsete, tsiviilelanikkonda hõlmanud tapatalgute tõepärasus.

Bosnia ja Hertsegoviina peaks koos oma naabritega püüdma välja juurida piirkonnas leviva karistamatuse ja astuma samme sõjakuritegusid hõlmavate väljaandmise lepingute sõlmimiseks.

Ameerika Ühendriikidega sõlmitud kahepoolne immuniteedilepe, mis sisaldab Rahvusvahelist Kriminaalkohut käsitlevaid sätteid, ei ole kooskõlas ELi ühiste seisukohtade ja juhtpõhimõtetega. Riik peab viima selle ELi seisukohtadega vastavusse.

Bosnia ja Hertsegoviina on jätkanud aktiivset osalemist piirkondlikes koostööalgatustes, sealhulgas Kagu-Euroopa koostööprotsessis (SEECP), piirkondlikus koostöönõukogus (RCC) ja Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingus (CEFTA).

Bosnia ja Hertsegoviina suhted naaberriikidega on olnud stabiilsed, aga leppimise edendamiseks ja lahendamata küsimuste selgitamiseks on tehtud vähe, ehkki tegemist on Euroopa partnerluse olulise prioriteediga. Naaberriikidega on lahendamata eelkõige kaubandus- ja piiriküsimused.

Bosnia ja Hertsegoviina majandus näitas märkimisväärset langustendentsi 2008. aasta neljandas kvartalis, mil üleilmne kriis hakkas mõjutama reaalmajandust. Tendents jätkus 2009. aastal ning riiki tabas majanduslik surutis. Töötuse määr püsis väga kõrge. Riigi rahanduse kvaliteet halvenes veelgi ja seda iseloomustas peamiselt jooksvate kulude märkimisväärne suurenemine. Riik taotles abi Rahvusvahelise Valuutafondi programmist ja pidas läbirääkimisi kolmeaastase reservkrediidi lepingu üle. Hoolimata teatavast edust majanduspoliitika kooskõlastamisel riiklikul tasandil, oli valmisolek viia ellu struktuurireforme riigi eri piirkondades erinev.

Majanduslike kriteeriumide täitmisel on Bosnia ja Hertsegoviina teinud vaid vähe uusi edusamme toimiva turumajanduse suunas. Selleks et riik suudaks tulla pika tähtaja jooksul toime Euroopa Liidu konkurentsisurve ja turujõududega, tuleb olulisel määral jätkata täiendavate reformide elluviimist.

Rahaline stabiilsus säilis, sest keskpank reageeris rahvusvahelisele finantskriisile asjakohaselt. Valuutakomitee süsteemi usaldusväärsus püsis endiselt väga kõrgel tasemel. Inflatsioonimäär alanes oluliselt kooskõlas rahvusvaheliste hinnasuundumustega. Maksebilansi tasakaal paranes ja selle põhjuseks oli peamiselt kiiresti kohanev kaubandusbilanss. Finantsvahenduse ekspansiooni aeglustumise tõttu on pangandussektor üleilmse kriisi mõju seni hästi talunud. Täheldatud on mõningaid üksikuid edusamme ettevõtluskeskkonna edendamisel, eelkõige ehituslubade väljastamise, vara ülekandmise, ettevõtjate registreerimise ja turult väljumise osas.

Riigi rahanduse kvaliteet ja jätkusuutlikkus on paraku veelgi halvenenud. Jooksvad kulud, iseäranis palgakulud ja sotsiaaltoetuste kulud on 2008. aastal märkimisväärselt suurenenud ning valitsemissektori osakaal SKPs on püsinud suur. Uusi edusamme ei ole täheldatud seoses riigiettevõtete ümberkorraldamise, võrgutööstuse liberaliseerimise ja erastamisprotsessiga. Töökohtade loomist ja tööturu tõhusat toimimist takistavad nõrk tootmisvõimsus ja struktuuri jäikus – suured sotsiaalkindlustusmaksed, väärad palgakujundusmehhanismid, suured ja halvasti suunatud sotsiaaltoetused ning tööjõu vähene liikuvus. Töötuse määr on väga kõrge ja varimajandus on endiselt tõsine probleem. Ettevõtluskeskkonnale avaldab negatiivset mõju ebatõhus haldamine. Välismaiste otseinvesteeringute ja riiklike investeeringute vähenemine on aeglustanud infrastruktuuri uuendamist.

Bosnia ja Hertsegoviina on teinud vaid üksikuid edusamme oma õigusaktide ja poliitika vastavusse viimisel Euroopa standarditega. Teatavaid edusamme on tehtud transpordisektoris, tolli, maksunduse, hariduse ja kultuuri valdkonnas ning mitmes õiguse, vabaduse ja turvalisusega seotud küsimuses. Kaupade, isikute ja teenuste vaba liikumise, sotsiaal- ja tööhõivepoliitika ja riigiabi valdkonnas ning energeetika- ja keskkonnasektoris on seevastu tarvis teha märkimisväärseid jõupingutusi.

Vahelepingut on üldiselt rakendatud rahuldavalt. Sellegipoolest tuleb ettevalmistusi vahelepingu ja stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu nõuete täitmiseks kiirendada – see on Euroopa partnerluse oluline prioriteet. Bosnia ja Hertsegoviina haldussuutlikkust tuleb veelgi suurendada, et oleks võimalik kiiremini edasi minna stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu rakendamisega. Samuti peab riik tegema jõupingutusi täielikult toimiva ühtse majandusruumi kujundamiseks oma territooriumil, nagu on ette nähtud Euroopa partnerluse raames.

Bosnia ja Hertsegoviina on teinud teatavaid edusamme Euroopa partnerluse prioriteetide täitmisel siseturu valdkonnas. Kaupade vaba liikumise valdkonnas on üksikuid edusamme tehtud standardiseerimise, akrediteerimise, metroloogia ja turujärelevalve osas. Asjaomase valdkonna õigusliku raamistiku lähendamiseks ELi õigustikule ja vajaliku haldussuutlikkuse arendamiseks tuleb jõupingutusi jätkata.

Teenuste, asutamisõiguse ja äriühinguõiguse valdkonnas on saavutatud vaid vähest edu. Ühtlustatud on liisingut käsitlevaid piirkondlike üksuste õigusakte, aga riigi tasandil on veel asutamata üks ühine pangandusjärelevalveasutus. Piirkondlike üksuste õiguslikud algatused kõnealuses valdkonnas on ebapiisavalt kooskõlastatud.

Kapitali vaba liikumise valdkonnas on täheldatud teatavat arengut. Serblaste Vabariigis on vastu võetud välisvaluutatehinguid käsitlevad õigusaktid. Teatavat edu on saavutatud tolli valdkonnas, aga asjaomaste õigusaktide vastavusse viimist ja haldussuutlikkust tuleb siiski suurendada. Kindlaks tuleb määrata tollitöö strateegia, eriti inimressursside haldamise, koolitamise ja infotehnoloogia osas. Maksunduse valdkonnas on rahanduse jätkusuutlikkuse suurendamiseks vastu võetud uus aktsiisiseadus.

Konkurentsi valdkonnas on Bosnia ja Hertsegoviina saavutanud mõõdukat edu kartellidevastases võitluses. Riigiabi valdkonnas märgatavaid edusamme tehtud ei ole. Seni on vastu võtmata riigiabi käsitlevad asjakohased õigusaktid ja loomata sõltumatult tegutsev riigiabiamet. Riigihankemenetluse nõuetekohaseks rakendamiseks kogu riigis on tarvis jõupingutusi jätkata. Täiendavate rahvusvaheliste konventsioonide ratifitseerimisest hoolimata on tehtud vaid üksikuid edusamme intellektuaalomandiõiguste jõustamisel. Kõnealuses valdkonnas tuleb täiendada õiguslikku raamistikku ja suurendada jõustamissuutlikkust.

Sotsiaal- ja tööhõivepoliitika ning rahvatervise valdkonnas on tehtud vähe edusamme. Sotsiaalvaldkonda ja tööhõivet, samuti rahvatervist käsitlevad õigusaktid on endiselt väga killustatud. Koostöö puudumine valitsuse eri tasandite vahel kujutab endast ikka veel tõsist takistust vajalike kooskõlastatud lähenemisviiside väljatöötamisele.

Teatavat edu Euroopa standardite järgimises on saavutatud hariduse ja kultuuri valdkonnas. Eelkõige võib edusammuks lugeda asjaolu, et Bosnia ja Hertsegoviina ratifitseeris UNESCO 2005. aasta kultuurilise väljenduse mitmekesisuse kaitse ja edendamise konventsiooni. Haridusministrite konverents on aidanud kaasa riigi neljateistkümne pädeva ministri töö esmase kooskõlastamise tagamisele. Paraku ei ole õigusaktide ühtlustamine piirkondlike üksuste ja kantonite tasandil veel lõppenud ja õigusaktide rakendamine on olnud ebaühtlane. Haridusasutuste haldussuutlikkust tuleb suurendada. Teadusuuringute valdkonnas ühines Bosnia ja Hertsegoviina EÜ teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse seitsmenda raamprogrammiga, aga teadusuuringute tegemise suutlikkust riigi tasandil tuleb veel oluliselt suurendada.

Jätkatud on läbirääkimisi WTO-ga ühinemiseks, aga läbirääkimisprotsess ei ole veel lõppenud.

Teatavaid üksikuid edusamme Euroopa standardite järgimisel on Bosnia ja Hertsegoviina teinud mitme valdkonna poliitikas.

Tööstuses on tehtud vaid vähe edusamme. Ulatuslik tööstuspoliitika tuleb veel välja töötada. Vastu on võetud väikseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid (VKEd) käsitlev ja kogu riiki hõlmav strateegiline raamistik. Seda tuleb nüüd hakata rakendama.

Teatavaid edusamme on tehtud põllumajanduse ja kalanduse valdkonnas. Vastu on võetud strateegiline raamistik põllumajanduse ja maaelu arengu ühtlustamiseks. Põllumajandust, toiduaineid ja maaelu arengut käsitleva riigi tasandi seaduse rakendamine on toimunud siiski aeglaselt. Edusamme ei ole tehtud riikliku põllumajandusministeeriumi loomisel ning põllumajanduse valdkonnas on pädevus endiselt piirkondlikel üksustel. Üksikuid edusamme on tehtud toiduohutuse ning veterinaar- ja fütosanitaarpoliitika valdkonnas. Probleemid seoses ebapiisavate inimressursside ja rahaliste vahendite ning riigi ja piirkondlike üksuste talituste tegevuse puuduliku kooskõlastamisega püsivad.

Bosnia ja Hertsegoviina ettevalmistused keskkonnasektoris on ikka veel algusjärgus. Aruandlusperioodil ei ole saavutatud märkimisväärset edu. Vastu võtmata on riigi tasandi keskkonnaseadus, millega loodaks riiklik ühtlustatud keskkonnakaitseraamistik, ning loomata on ka veel riiklik keskkonnaamet.

Bosnia ja Hertsegoviina on teinud teatavaid edusamme transpordisektoris. Mõningane edasiminek on toimunud seoses üleeuroopalise transpordivõrgu ja transiitliiklusega, aga maantee-, raudtee- ja siseveetranspordi sektoris on tehtud vaid üksikuid edusamme. Bosnia ja Hertsegoviina on saanud Ühinenud Lennuametite täieõiguslikuks liikmeks. Jõupingutusi tuleb jätkata seoses Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu järjepideva kohaldamisega. Sektori institutsioonilise struktuuri ümberkorraldamiseks ja kõikidele transpordiliikidele turu avamise asjakohaste tingimuste tagamiseks on tarvis võtta täiendavaid meetmeid.

Energeetikasektoris edu saavutatud ei ole. Energiaühenduse asutamislepingu osalisena tuleb Bosnial ja Hertsegoviinal rakendada ELi asjaomaseid energeetikat käsitlevaid õigusakte, aga riigi mahajäämus paljudes energeetikaga seotud valdkondades on väga suur. Eriti kaua on viibinud reformid gaasisektoris. Elektrienergia sektori arengut takistavad endiselt mitmesugused tegurid. Riikliku ülekandevõrkude ettevõtja (TRANSCO) tegevust on tõsiselt takistanud poliitiline sekkumine ja halb juhtimine. Välja töötamata on ulatuslik energeetikastrateegia. Hädaolukorra puhuks on olemas ainult väga piiratud energiavaru.

Infoühiskonna ja meedia valdkonnas on edusammud olnud väga vaevalised. Avalik-õigusliku ringhäälingu õigusliku raamistiku ühtlustamine Bosnias ja Hertsegoviinas ei ole veel täielikult lõppenud ja avalik-õigusliku ringhäälingu reform on edasi lükkunud. Kommunikatsioonivaldkonda reguleeriva asutuse sõltumatuse tase on väga madal, kuna asutusel puudub nõuetekohaselt ametisse nimetatud peadirektor ja nõukogu. Oht asutuse sõltumatusele püsib.

Finantskontrolli valdkonnas on tehtud vaid üksikuid edusamme. Riigi ja piirkondlike üksuste tasandil on ette valmistatud tegevuskavad, aga need tuleb alles vastu võtta. Avaliku sektori sisefinantskontrolli tõhustamiseks ja auditiaruannete järelmeetmete tõhusamaks võtmiseks on tarvis teha suuremaid jõupingutusi.

Statistika valdkonnas on saavutatud teatavat tehnilist edu. Paraku on koostöö riiklike ja piirkondlike üksuste statistikaasutuste vahel endiselt ebapiisav. Statistika loomist ja selle kvaliteeti tuleb parandada ning seejuures tuleb eelkõige keskenduda rahvamajanduse arvepidamisele ja statistikale olulisemates sektorites, sealhulgas kaubanduses, ettevõtluses ja põllumajanduses. Äärmiselt oluline on 2011. aastal toimuv rahvaloendus.

Õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas on tehtud uusi edusamme. Viisanõude kaotamise dialoogi raames on astutud samme viisanõude kaotamise kavas kõikide kehtestatud tingimuste täitmiseks ning õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas on alustatud oluliste reformide elluviimist. Edusamme on jätkatud viisapoliitika valdkonnas. Schengeni acquis' sätetega ette nähtud viisaväljastamismenetluse täpsustamiseks on vastu võetud täiendavad eeskirjad. Alustatud on biomeetrilisi andmeid sisaldavate passide väljastamise katseetappi. Isikut tõendavate dokumentide süsteemi turvaliseks ja tõhusaks haldamiseks on loodud konkreetne uus amet. Euroopa standardite saavutamiseks on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi. Euroopa Ühendusega sõlmitud tagasivõtulepingu rakendamine on toimunud tõrgeteta.

Teatavaid konkreetseid meetmeid on võetud ka piirihalduse, varjupaigaõiguse ja rände valdkonnas. Vastu on võetud riiklik varjupaiga- ja rändestrateegia ning välja on töötatud Bosnia ja Hertsegoviina rändeprofiil. Praegu rakendatakse uut ühtset piirihaldusstrateegiat ning tehtud on algatusi koostööks naaberriikidega. Seoses kohustuste jagamisega piiriületuspunktides ja seoses piiripunktide haldamisega on siiski tarvis rohkem selgust.

Teatavaid uusi edusamme on tehtud rahapesu tõkestamisel. Vastu on võetud uus rahapesuvastane seadus ja jätkatud on rahvusvahelist koostööd. Vastu on võetud ka rahapesuvastase võitluse ja rahapesu tõkestamise riiklik strateegia ja tegevuskava. Riiklikke õigusakte tuleb ühtlustada nii riigisiseselt kui ka rahvusvaheliste konventsioonidega. Vara konfiskeerimist käsitlevad õigusaktid ei ole kooskõlas rahvusvaheliste standarditega ning neid ei ole ühtlustatud ka riigi tasandil.

Teatavaid positiivseid samme on astutud narkootikumidevastases võitluses. Vastu on võetud ebaseaduslikke uimasteid käsitlev riiklik strateegia ja asjakohane tegevuskava. Tegevust on alustanud narkootikumide komisjon. Narkootikumidega kaubitsemine on siiski endiselt tõsine probleem, mille lahendamiseks on tarvis järjepidevaid jõupingutusi.

Vähe edu on saavutatud seoses politseitöö korraldamise ja politseireformi elluviimisega, ehkki tegemist on Euroopa partnerluse olulise prioriteediga. 2008. aastal vastuvõetud õigusaktide rakendamine on kulgenud aeglaselt ja õigusaktidega ettenähtud riiklikest asutustest ei ole mitmed veel tegevust alustanud. Bosnia ja Hertsegoviina politseijõudude killustatus vähendab endiselt nende töö tõhusust ja tulemusi.

Bosnia ja Hertsegoviina on ELi politseimissiooni (EUMP) toetusel teinud algatusi võitluseks organiseeritud kuritegevuse vastu, ent organiseeritud kuritegevus on siiski endiselt murettekitav ning mõjutab negatiivselt õigusriigi põhimõtete järgimist ja ettevõtluskeskkonda. Organiseeritud kuritegevusega võitlemiseks on vastu võetud uus strateegiline ja õiguslik raamistik, aga süüdistuste esitamist kuritegelike ühenduste vastu tuleb tõhustada. Bosnia ja Hertsegoviina rakendab 2008.–2012. aastaks koostatud riiklikku inimkaubandusevastast tegevuskava. Süüdistuste esitamise ja karistuste osas on aga tarvis paremaid tulemusi. Seoses sellega on äärmiselt oluline võtta vastu ja viia ellu asjakohane tunnistajakaitse seadus. Seoses andmekaitsega võib märkida, et tegevust on alustanud riiklik andmekaitseamet, aga paraku puudub ametil praegu piisav personal ja ameti tegevus peab muutuma tõhusamaks.

Horvaatia

Horvaatia täidab endiselt poliitilisi kriteeriume. Edusamme on tehtud enamikus valdkondades ja jõupingutusi on tugevdatud õigusriigi põhimõtete järgimisel. Reforme tuleb siiski jätkata, eelkõige kohtu- ja haldusreformi, korruptsioonivastase võitluse, vähemuste õiguste ja pagulaste tagasipöördumise valdkonnas. Ühinemispartnerluse prioriteete on üldiselt järgitud.

Demokraatiat ja õigusriiki on veelgi tugevdatud. Nii valitsus kui ka parlament on oma tööd teinud hästi. Sellegipoolest on vaja oluliselt tõhustada kohtusüsteemi, avalikku haldust ja korruptsioonivastast võitlust, et luua muu hulgas tugev alus acquis’ täielikuks rakendamiseks. Jätkata tuleb politseireformi ning sealhulgas tuleb vähendada poliitilise aspekti osakaalu tähtsamate ametikohtade täitmisel ja parandada töötajate kutseoskusi.

Teatavaid edusamme on tehtud avaliku halduse reformimisel. Vastu on võetud üldiste haldusmenetluste seadus. Loodud on haldusministri ametikoht. Hiljuti loodud haldusministeeriumi (endine Riiklik Haldusküsimuste Keskamet) suutlikkust on veelgi suurendatud ja töötajate koolitamist on jätkatud. Paraku on haldusmenetlustes endiselt täheldatud olulisi puudujääke ja üldiste haldusmenetluste seadust ei ole veel rakendama hakatud. Avaliku teenistuse valdkonnas on endiselt mitmesuguseid puudujääke, mille hulka kuuluvad näiteks teenistuse politiseerimine, madalad palgad ja inimressursside ebatõhus haldamine. Finantskriisi mõju leevendamiseks on riigiteenistujate palka koguni veelgi vähendatud ja uusi töötajaid enam juurde ei värvata. Avalikus halduses võetakse endiselt korruptsioonivastaseid meetmeid ja järgitakse eetilisi põhimõtteid ning avaliku halduse valdkonna koostöö eri sidusrühmadega on paranenud. Professionaalse, tulemuspõhise, usaldusväärse ka läbipaistva avaliku teenistuse loomiseks tuleb jõupingutusi jätkata.

Jätkunud on kohtusüsteemi reformi strateegia rakendamine ja vastu on võetud hulk uusi õigusakte. Tõhustatud on justiitsministeeriumi strateegilise arengu direktoraadi tööd. Kasutusele on võetud uus menetlus õigusasutuste praktikantide valikuks. Kohtuasjade kuhjumist on veelgi vähendatud. Samme on astutud kohtuvõrgustiku ratsionaliseerimiseks. Kutsealase väljaõppe programme on veelgi laiendatud. Vähendatud on etnilisi eelarvamusi sõjakuritegude käsitlemisel. Intensiivselt on tegeletud 1990ndatel aastatel kohtualuse kohaloluta tehtud otsuste küsimusega.

Paraku on endiselt puudulik kohtunike ja prokuröride valiku menetlus. Kohtuasjade kuhjumise probleem on endiselt suur ja kohtumenetluste kestus liiga pikk. Samuti on endiselt päevakorral kohtuotsuste jõustamisega seotud probleemid. Kohtute ratsionaliseerimine on alles algusjärgus. Reformimeetmete järelevalve on ebapiisav. Kohtuasjade menetlemist tuleb tõhustada ning kohtuametnike usaldusväärsust, sõltumatust, professionaalsust ja pädevust tuleb suurendada. Endiselt valmistab muret karistamatus seoses sõjakuritegudega, eriti serblastest ohvrite puhul. Paljude kuritegude eest ei ole süüdistust esitatud. Seni ei ole täheldatud edasiminekut uute läbivaatamisklauslite rakendamises kohtualuse kohaloluta tehtud otsuste suhtes. Üldiselt reformid kohtusüsteemis jätkuvad, aga konkreetseid tulemusi saavutatakse aeglaselt.

Teatavat edu on saavutatud korruptsioonivastases võitluses. Korruptsioonivastase võitluse õiguslikku raamistikku, sealhulgas vara konfiskeerimist käsitlevaid sätteid on veelgi parandatud. Tegevust on alustanud korruptsiooni- ja organiseeritud kuritegevuse vastase võitlusega tegelev riiklik politseitalitus. Nelja peamise kohtu juurde on loodud korruptsioonijuhtumeid käsitlevad spetsiaalsed osakonnad. Korruptsiooni- ja organiseeritud kuritegevuse vastase võitlusega tegelev talitus jätkab aktiivselt tegevust ning on taganud süüdistuste esitamise ja kohtuotsuste tegemise (Horvaatia Erastamisfondi (Maestro) juhtum) mitme olulise juhtumi puhul. Talitus on alustanud ka üht endist ministrit hõlmava võimaliku kõrgetasemelise korruptsiooni juhtumi uurimist. Korruptsioon on siiski paljudes valdkondades endiselt väga levinud. Hiljuti uuendatud õigus- ja haldusstruktuure tuleb veel praktikas katsetada. Ehkki seni uuritud korruptsioonijuhtumite arv on suurenenud, on vastutuselevõtmise ja süüdimõistmise osakaal tegelikkuses endiselt väike. Kõrgetasemelise korruptsiooni juhtumite uurimine on olnud piiratud. Poliitilise vastutuse kultuur on puudulik. Suurendamist vajab endiselt korruptsioonivastase võitlusega tegelevate riigiasutuste haldussuutlikkus. Huvide konflikti ennetamises on tehtud vaid vähe edusamme.

Teatavaid edusamme on tehtud inimõiguste ja vähemuste kaitse valdkonnas. Inimõiguste kaitse on laias laastus tagatud, aga nende rakendamises on siiski teatavaid lünki. Vähemuste õiguste ja pagulaste tagasipöördumise osas tuleb teha järjepidevaid jõupingutusi.

Rakendama on hakatud õigusabi seadust. Õiguskaitse kättesaadavust takistavad aga mitmesugused rakendamisega seotud probleemid, sealhulgas taotluse esitamise menetluse enese keerukus. Jõupingutusi on jätkatud vanglatingimuste parandamisel. Personalipuudus ja personali vähene suutlikkus on vanglates siiski endiselt päevakorral. Seoses väärkohtlemisega tuleb märkida, et ombudsman on saanud hulga kaebusi politsei ülemäärase jõukasutuse kohta.

Horvaatia õigusaktidega on ette nähtud sõnavabadus, sealhulgas meediavabadus ja meedia mitmekesisus, ning neid vabadusi üldiselt austatakse. Paraku on täheldatud korruptsiooni- ja organiseeritud kuritegevuse juhtumitega tegelevate ajakirjanike vastu suunatud ähvarduste sagenemist. Ajakirjanikud ja toimetajad tunnetavad endiselt poliitilist survet.

Naiste ja laste õiguste valdkonnas on paranenud perevägivalla juhtumite käsitlemine. Ombudsmanidel on endiselt tähtis roll. Paraku on naiste olukord tööturul püsinud keeruline. Soo alusel jaotatud andmed puuduvad ja see takistab soolist võrdõiguslikkust käsitlevate õigusaktide rakendamise jälgimist. Rakendusmeetmete võtmist laste õiguste kaitseks tuleb kiirendada.

Puudega inimeste ombudsman kui uus institutsioon on olnud edukas oma rolli nähtavaks muutmisel. Avalik-õiguslikud asutused ja eraettevõtjad on ombudsmani soovitusi arvesse võtnud. Sotsiaalselt vähekindlustatud isikute ja puudega inimeste olukorra parandamiseks tuleb siiski teha järjepidevaid jõupingutusi. Rohkem edusamme tuleb teha tegevuse deinstitutsionaliseerimiseks, sealhulgas psüühikahäiretega isikute ja puudega laste puhul.

Uue diskrimineerimisvastase seaduse rakendamise on alles algusjärgus. Ombudsman on alustanud oma kohustuste täitmist. Uue seaduse nõuetekohast rakendamist ohustavad aga hiljuti tehtud eelarvekärped. Vähemuste diskrimineerimine on endiselt murettekitav (vt allpool). Diskrimineerimisvastane kaitse ja diskrimineerimise eest süüdistuste esitamine ei vasta veel ELi standarditele.

Teatavat edu on saavutatud vähemuste probleemide lahendamisel. Vähemuste õiguste osas on kõrgemal tasemel veelgi tehtud toetavaid avaldusi. Romi vähemusele on pööratud tähelepanu ja tema olukorda on parandatud eelkõige koolieelse hariduse osas. Ometi on vähemustega seoses päevakorral ikka veel hulk probleeme. Vähemustele valmistab kõige rohkem probleeme tööhõive küsimus – nende esindatus riigi- ja õigusasutustes, politseis ja avalikus sektoris üldiselt on madal. Otsusekindlamalt tuleb rakendada õigusnorme ja programme ning tagada tuleb asjakohane järelevalve. Horvaatia peab soodustama sallivat suhtumist serbia vähemusse ja võtma asjakohaseid meetmeid, et kaitsta isikuid, kes võivad ikka veel olla ähvarduste või diskrimineerivate, vaenulike või vägivaldsete tegude objektiks. Romi vähemus peab endiselt toime tulema rasketes elamistingimustes ja paljudes valdkondades on tarvis lahendada mitmesuguseid probleeme.

Teatavaid edusamme on tehtud pagulaste tagasipöördumise valdkonnas. Edusamme on tehtud eluruumi valdamis- ja üürimisõiguse kaotanud isikutele uute eluasemete hankimist käsitlevate valitsuse eesmärkide saavutamise suunas. Kõnealustele isikutele on kättesaadavaks tehtud hulk kortereid. Head, ehkki mitte täielikku edu on saavutatud 1400 eluaseme kättesaadavaks tegemist käsitleva 2008. aasta eesmärgi täitmisel. Töö 2009. aasta eesmärgi täitmiseks on siiski alles algusjärgus. Tagasipöörduvatele pagulastele tuleb kättesaadavaks teha veel mitu tuhat eluaset. Lisaks sellele on pooleli veel ligikaudu 8000 eluaseme taastamise taotluse läbivaatamine. Ebaühtlane on olnud pensioniõiguste tõendamist käsitleva seaduse rakendamine. Kiirendada tuleb jõupingutusi pagulaste tagasipöördumise jätkumiseks vajalike majanduslike ja sotsiaalsete tingimuste loomiseks. Horvaatia peaks tagama, et majanduskriisi tõttu vajalikud eelarvekärped ei mõjutaks negatiivselt pagulaste tagasipöördumisega seotud aspekte.

Piirkondlike küsimuste ja rahvusvaheliste kohustuste valdkonnas on jätkunud koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga. Paraku ei ole veel lahendatud probleemi seoses endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtu juurdepääsuga Horvaatia olulistele dokumentidele. Horvaatia peab tagama, et kõnealuse probleemi lahendamiseks võetakse kõik vajalikud meetmed.

Horvaatia on jätkanud aktiivset osalemist piirkondlikes algatustes, sealhulgas Kagu-Euroopa koostööprotsessis (SEECP), piirkondlikus koostöönõukogus (RCC) ja Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingus (CEFTA). Edusamme on tehtud Horvaatia ja Montenegro vahelise kahepoolse piiriküsimuse lahendamise suunas. Mõlemad riigid on teinud koostööd, koostades Rahvusvahelisele Kohtule esildise piiri mahamärkimise kohta Prevlaka piirkonnas. Mitmesuguste kahepoolsete küsimuste, eelkõige piiriküsimuste lõplikuks lahendamiseks on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi. Jõupingutusi on vaja teha ka koostöö ja heanaaberlike suhete edasiarendamiseks. Horvaatia peaks koos naabritega püüdma välja juurida piirkonnas leviva karistamatuse ja astuma samme sõjakuritegusid hõlmavate väljaandmise lepingute sõlmimiseks. Suhteid Sloveeniaga on mõjutanud lahendamata piiriküsimus. Kõnealuse kahe riigi vaheline piiriküsimus on pidurdanud ühinemisläbirääkimisi, nii et kuni 2009. aasta oktoobrini ei olnud võimalik avada või sulgeda paljusid peatükke, mis olid tegelikult juba tehniliselt viimistletud. Komisjon on lülitanud tüliküsimuse lahendamiseks läbirääkimisprotsessi oma vahendustalitused. Komisjon, keda on toetanud eesistujakolmik, on teinud kuue kuu jooksul pingete lahendamiseks suuri jõupingutusi ning on saavutanud poliitilise kokkuleppe sõlmimise kahe osapoole vahe 2009. aasta septembris. Komisjon tervitab hiljuti saavutatud edu, mille tulemusel on oktoobris toimunud ühinemiskonverentsil avatud või ajutiselt suletud märkimisväärne hulk peatükke.

Üleilmne kriis on üha enam mõjutanud Horvaatia majandust. 2009. aasta esimesel poolel tabas riiki majanduslik surutis ja seoses sellega suurenes tööpuudus. Tänu ettevaatlikule rahapoliitikale on siiski säilitatud makromajanduslik stabiilsus. Teatavaid jõupingutusi on tehtud eelarvetasakaalu taastamiseks, aga eelarvepuudujääk on sellele vaatamata märkimisväärselt suurenenud. Pangandussektor on säilitanud oma usaldusväärsuse ja on kriisile paindlikult reageerinud. Majanduse peamised nõrgad kohad on suur välisvõlg ja lühikese tähtajaga tagasimaksekohustused. Majanduse ümberkorraldamine ja erastamine on kulgenud aeglaselt ning ettevõtluskeskkonna paremaks muutmisel on tehtud vaid üksikuid edusamme.

Majanduslike kriteeriumide alusel on Horvaatia toimiva turumajandusega riik. Ta peaks olema võimeline toime tulema Euroopa Liidu konkurentsisurve ja turujõududega, tingimusel et jätkab otsusekindlalt laiaulatusliku reformiprogrammi rakendamist struktuursete nõrkuste vähendamiseks.

Makromajanduspoliitika on kriisi mõjule üldjoontes asjakohaselt reageerinud. Eelkõige on finantsstabiilsus säilitatud tänu edukale rahapoliitikale, mille raames leevendati õigusnormide muutmise kaudu välisvaluuta likviidsuslünki. Vastuseks tugevnevale eelarvesurvele tehti eelarve mitme järjestikuse läbivaatamise käigus mõningaid kohandusi kulutuste osas ja võeti meetmeid tulude vähenemise kompenseerimiseks. Samuti tõhustati eelarve strateegilise ja pikaajalise planeerimise ning eelarvearuandluse õiguslikku alust. Tervisesektori rahalise olukorra parandamiseks võeti vastu tervisereform. Maksebilansi puudujääk on vähenenud, vahetuskursi stabiilsus säilinud ja inflatsioonisurve alanenud. Pangandussektor on reageerinud kriisi mõjule paindlikult ja laenude maht on vähenenud. Horvaatia majandus on ELiga hästi integreeritud.

Valitsuse majanduspoliitikal on siiski mõnikord puudunud selge suundumus keskpikaks perioodiks. Poliitika kooskõlastamine valitsusesiseselt ning valitsuse ja keskpanga vahel jätab soovida. Struktuurireformid on üldiselt toimunud aeglaselt, seda eelkõige kahjumit kandvate ettevõtjate ümberkorraldamise osas. Tööhõive ja tööturul osalemise määr on madal ning olukord on kriisi tõttu veelgi halvenenud. Tööturu jäikuse vähendamiseks ette nähtud reformide rakendamisel on tehtud vaid üksikuid edusamme. Kriisi tingimustes on muutunud käegakatsutavaks suuremate kulutuste tegemise ja tulude edasise vähenemise märkimisväärne risk. Eelarvepuudujääk on oluliselt suurenenud. Hilinenud poliitiline reaktsioon on toonud ilmsiks nõrgad kohad eelarve planeerimise protsessis. Lisaks sellele on vaid vähest edu saavutatud avaliku sektori kulutuste otstarbekamal suunamisel. Sotsiaaltoetused on endiselt suured ja halvasti suunatud ning hulk riigi osalusega ja riigi omandis olevaid ettevõtteid saab riigilt toetust abirahade ja tagatiste kujul. Seetõttu on olulise tähtsusega töötada välja usaldusväärne finantsstrateegia, mille eesmärk oleks vähendada eelarve jäikust ja tõhustada avaliku sektori kulutuste suunamist. Täiendavaid edusamme on tehtud ettevõtjate registreerimise lihtsustamisel, aga investeerimiskliima kannatab endiselt suure regulatiivse koormuse ja maksutaoliste lõivude tõttu.

Horvaatia on suurendanud oma võimet täita liikmesusest tulenevaid kohustusi. Ettevalmistused ELi nõuete täitmiseks on kulgenud endiselt edukalt ja enamikus sektorites on õigusaktid suures osas ELi õigusnormidega vastavusse viidud. Enamikus valdkondades on tehtud häid edusamme, eelkõige õigusaktide vastavusse viimise osas, aga ka seoses haldussuutlikkuse suurendamisega. Ees seisavad siiski veel täiendavad jõupingutused, mis on seotud eelkõige haldusstruktuuride edasise tõhustamise ja acquis’ nõuetekohaseks rakendamiseks vajaliku suutlikkuse suurendamisega. Samuti on tarvis tugevdada valvsust, millega tagada, et majanduslanguse tõttu vajalikud eelarvekärped ei mõjutaks ebaproportsionaalselt ELiga ühinemiseks tehtavaid ettevalmistusi.

Häid edusamme on tehtud kaupade vaba liikumise valdkonnas. Vastavusse viimine on kulgenud edukalt, aga mõned vastavushindamise, metroloogia ja turujärelevalve elemendid ei ole veel täielikult paigas. Valdkonnas on tarvis edasisi jõupingutusi õigusaktide acquis’ga vastavusse viimise lõpetamiseks ja vajaliku rakendamissuutlikkuse kujundamiseks. Häid edusamme on tehtud ka tööjõu vaba liikumise valdkonnas. Õigusaktide vastavusse viimisel on saavutatud rahuldav tase. Vajaliku haldussuutlikkuse arendamiseks, eelkõige sotsiaalkindlustussüsteemide paremaks kooskõlastamiseks on siiski tarvis teha järjepidevaid jõupingutusi.

Teatavaid edusamme on tehtud seoses asutamisõiguse ja teenuste osutamise vabadusega. Acqiuis’ga vastavusse viimisel on üldiselt saavutatud mõõdukas tase. Sellealaseid jõupingutusi tuleb siiski jätkata. Samuti tuleb suurendada haldussuutlikkust.

Teatavat edu on saavutatud kapitali vaba liikumise valdkonnas, peamiselt seoses kinnisvaraturu liberaliseerimise ja rahapesuvastast võitlust käsitlevate õigusaktide muutmisega. Vastavusse viimisel on üldiselt saavutatud mõõdukas tase. Täiendavaid jõupingutusi on tarvis teha eelkõige rahapesuvastast võitlust käsitlevate õigusaktide jõustamiseks ja rakendamiseks ning kapitali liikumise liberaliseerimise lõpuleviimiseks ja makseteenuseid käsitlevate õigusaktide acquis’ga vastavusse viimiseks.

Häid edusamme on tehtud riigihangete valdkonnas, eriti vajaliku institutsioonilise struktuuri väljakujundamisel. Ettevalmistused on üldiselt hästi edenenud. Õigusaktide vastavusse viimine tuleb siiski lõpetada ja riigihankesüsteemi kõikidel tasemetel on tarvis veelgi suurendada haldussuutlikkust, eelkõige selleks, et võidelda tõhusalt korruptsiooniga ning tulla edukalt toime eeskirjade rikkumise ja võimaliku poliitilise sekkumisega.

Teatavaid edusamme on tehtud äriühinguõiguse valdkonnas. Acquis’ga vastavusse viimine kulgeb kavakohaselt. Täiendavaid jõupingutusi tuleb teha auditeerimise valdkonnas seoses uute õigusnormide rakendamise ja haldussuutlikkuse suurendamisega. Edusamme on täheldatud intellektuaalomandiõiguste valdkonnas, nii õigusaktide vastavusse viimise kui ka jõustamise osas. Acquis’ga vastavusse viimisel on saavutatud väga hea tase. Suurendada on tarvis intellektuaalomandiõiguste alast üldist teadlikkust ühiskonnas ja tähelepanu tuleks pöörata organiseeritud kuritegelike rühmituste suurenevale osalusele intellektuaalomandiõigustega seotud õiguserikkumistes.

Märkimisväärset edu on saavutatud konkurentsipoliitika valdkonnas, kus on vastu võetud konkurentsiseadus ja kuulutatud välja hankemenetlused raskustes olevate laevatehaste ümberkorraldamiseks nende erastamise kaudu. Vastavusse viimisel on üldiselt saavutatud mõõdukas tase. Laevatehaste ümberkorraldamise lõpule viimiseks on siiski tarvis teha edasisi jõupingutusi. Tööd on vaja teha ka veel konkurentsiameti kartellidevastase jõustamissuutlikkuse suurendamiseks, Horvaatia ringhäälinguseaduse vastavusse viimiseks ELi õigusnormidega ning terasesektori arendamiseks.

Märkimisväärseid edusamme võib täheldada finantsteenuste valdkonnas. Õigusaktide vastavusse viimine on väga hästi edenenud, aga õigusaktide rakendamiseks on tarvis teha täiendavaid jõupingutusi. Samuti tuleb täiendavaid jõupingutusi teha järelevalveasutuste suutlikkuse suurendamiseks nende ülesannete täitmisel ja finantssektoriga nõuandvas vormis toimuva suhtluse edendamiseks.

Häid edusamme on tehtud infoühiskonna ja meedia valdkonnas. Õigusaktide vastavusse viimisel on saavutatud hea tase. Riiklike reguleerivate ametite suutlikkust rakendada nõuetekohaselt asjaomast õiguslikku raamistikku tuleb edaspidi veelgi suurendada ja elektroonilise side turu liberaliseerimist tuleb jätkata.

Edusamme on tehtud põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas, eelkõige seoses põllumajanduslike andmete kogumise ja töötlemisega. Üldised ettevalmistused on kulgenud mõõdukas tempos. Olulisi jõupingutusi on siiski tarvis teha makseasutuse ning ühtse haldus- ja kontrollisüsteemi / maatükkide identifitseerimissüsteemi loomiseks. Tõrgeteta üleminekuks ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) rakendamisele on oluline lähendada toetuskavasid veelgi ÜPP normidele. Maaelu arengu valdkonnas on tarvis suurendada suutlikkust vastu võtta ELi ühinemiseelseid vahendeid.

Häid edusamme on tehtud toiduohutuse ning fütosanitaar- ja veterinaarpoliitika valdkonnas, seda eelkõige uute õigusaktide rakendamisel. Ettevalmistused on üldiselt kulgenud edukalt. Jõupingutusi on tarvis jätkata acquis’ ülevõtmise ja rakendamise lõpuleviimiseks, eelkõige loomsete saaduste valdkonnas tegutsevate ettevõtete ajakohastamist käsitleva riikliku programmi rakendamiseks ning vajaliku haldus- ja kontrollisuutlikkuse tagamiseks.

Horvaatia on teinud häid edusamme kalanduse valdkonnas. Ettevalmistused on üldiselt kulgenud väga edukalt. Horvaatia peab tugevdama oma jõupingutusi allesjäänud lünkade kõrvaldamiseks laevastike haldamise, järelevalve ja kontrolli, struktuurimeetmete ja riigiabi valdkonnas.

Teatavaid edusamme on tehtud transpordisektoris. Vastavusse viimisel on üldiselt saavutatud mõõdukas tase. Haldussuutlikkust tuleb suurendada meretranspordi sektoris, tsiviillennundusametis (eelkõige seoses lennundusohutusega) ja raudteetransporti reguleerivas asutuses. Õigusaktide vastavusse viimist tuleb jätkata eelkõige õhu- ja meretranspordi sektoris. Häid edusamme on tehtud energeetikasektoris. Acquis’ga vastavusse viimine on hästi edenenud. Jõupingutusi on veel tarvis teha haldussuutlikkuse suurendamiseks, elektri- ja gaasituru toimimise tõhustamiseks ja taastuvenergia eesmärkide saavutamiseks.

Maksunduse valdkonnas, eelkõige asjaomaste õigusaktide vastavusse viimisel on tehtud häid edusamme. Sigarettidele kehtestatud diskrimineeriv aktsiisimaks on tühistatud ja õigusakte on otsese maksustamise, aktsiisimaksude ja käibemaksu osas acquis'ga veelgi rohkem vastavusse viidud. Sellegipoolest on tarvis teha jõupingutusi Horvaatia õigusaktide edasiseks vastavusseviimiseks ühenduse acquis’ga, seda eriti käibemaksu valdkonnas. Samuti tuleks jõupingutusi jätkata haldussuutlikkuse suurendamiseks, sealhulgas infotehnoloogiasüsteemide omavaheliseks sidumiseks.

Märkimisväärseid edusamme on tehtud majandus- ja rahapoliitika valdkonnas. Kõnealuses valdkonnas on õigusaktide üldine vastavusse viimine acquis’ga väga hästi edenenud. Lõpule tuleb viia töö keskpanga sõltumatuse kinnistamiseks Horvaatia õigusaktides. Lisaks sellele tuleb teha jõupingutusi poliitika kooskõlastamiseks.

Põhjapanevaid edusamme on tehtud statistika valdkonnas. Õigusaktide vastavusse viimisel on saavutatud hea tase. Horvaatia statistika edasiseks vastavusseviimiseks ELi nõuetega tuleb jõupingutusi siiski jätkata.

Sotsiaal- ja tööhõivepoliitika valdkonnas on tehtud häid edusamme. Õigusaktide vastavusse viimisel on saavutatud hea tase, aga mõned lüngad on siiski jäänud, eriti tööõiguse osas. Selleks et suurendada haldussuutlikkust õigeaegselt, enne ühinemist, ning tagada seeläbi õigusaktide nõuetekohane rakendamine ja jõustamine, on tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Teatavaid edusamme tehti ettevõtlus- ja tööstuspoliitika valdkonnas. Kõnealuses valdkonnas on õigusaktide vastavusse viimine acquis’ga üldiselt väga hästi edenenud. Täiendavaid jõupingutusi on siiski tarvis uute õigusaktide regulatiivse mõju hindamise rakendamiseks praktikas ja VKEde tegevuskeskkonna parandamiseks.

Häid edusamme on tehtud transpordi- ja energiavõrkude arendamisel kooskõlas üleeuroopaliste võrkude (TEN) – Transpordivõrgu ja Energiavõrgu – struktuuri ja eesmärkidega. Acquis’ga vastavusse viimine on üldiselt hästi edenenud.

Teatavat edu on saavutatud regionaalpoliitika valdkonnas, eelkõige ühinemiseelse abi rahastamisvahendi nende komponentide rakendamise ettevalmistamisel, mida käsitletakse struktuurifondide eelkäijatena. Üldiselt on Horvaatia oma õigusaktid acquis’ga vastavusse viinud osaliselt. Jõupingutusi tuleb jätkata komisjoni ühtekuuluvuspoliitika raames kehtestatud, õigusakte ja tegevust käsitlevate nõuete täitmiseks. Lisaks haldussuutlikkuse suurendamisele ja projektide esitamise süsteemi ettevalmistamisele peab Horvaatia suurendama oma suutlikkust ka finantsjuhtimise ja finantskontrolli valdkonnas.

Horvaatia on saavutanud teatavat edu kohtusüsteemi ja põhiõiguste valdkonnas. Kohtusüsteemi reformid on jätkunud, aga ees seisavad veel olulised ülesanded, mis on eelkõige seotud kohtusüsteemi sõltumatuse ja tõhususega. Korruptsioonivastane tegevus on andnud esimesi tulemusi, aga korruptsioon on endiselt paljudes valdkondades laialt levinud ja selle vastu (eelkõige poliitilise korruptsiooni vastu) ei ole võetud meetmeid piisavalt aktiivselt. Põhiõiguste kaitset reguleerivad õigusnormid on üldiselt asjakohased, aga hoolimata teatavast edust on nende rakendamisel ikka veel olulisi probleeme, eelkõige vähemuste puhul. Suurt tähelepanu tuleb pöörata sõnavabadusele ja ajakirjanike vastu suunatud ähvardustele.

Horvaatia on teinud teatavaid edusamme õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas, eriti narkootikumidevastases võitluses, inimkaubanduse probleemiga tegelemises ja välispiiride haldamises. Ent Horvaatia peab siiski suurendama oma jõupingutusi, et tagada ühinemiseks vajalike ELi nõuete täitmine. Selleks peab ta arendama oma haldussuutlikkust, võitlema organiseeritud kuritegevuse vastu ning looma välispiiri tõhusaks haldamiseks vajaliku infrastruktuuri ja hankima asjakohased seadmed ja vahendid.

Häid edusamme on tehtud teadus- ja arendustegevuse valdkonnas ning ettevalmistused on kulgenud väga hästi. Selleks et tagada Horvaatia ühinemine Euroopa teadusruumiga ja täieõiguslik osalemine selle tegevuses, on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Häid edusamme on tehtud ka hariduse ja kultuuri valdkonnas. Õigusaktide vastavusse viimisel on saavutatud hea tase. Horvaatia peaks jätkama oma jõupingutusi elukestva õppe programmi ja programmi „Aktiivsed noored” haldamiseks valmistumisel. Piisavat tähelepanu tuleb pöörata ka täiskasvanute koolitusele.

Keskkonnasektoris on tehtud häid edusamme eelkõige õhukvaliteedi, tööstussaaste kontrollimise ja riskijuhtimise ning kliimamuutuste valdkonnas. Horvaatia ettevalmistused kulgevad üldiselt hästi. Märkimisväärseid jõupingutusi tuleb siiski veel teha veesektori ja looduskaitse valdkonna õigusaktide vastavusse viimisel acquis’ga. Tõhustada tuleb horisontaalse acquis’ rakendamist, eriti keskkonnamõju strateegilise hindamise ja keskkonnaküsimustes õiguskaitse kättesaadavuse osas. Jätkata tuleb haldussuutlikkuse suurendamist nii riigi kui ka kohalikul tasandil.

Häid edusamme on tehtud tarbijakaitse ja tervishoiu valdkonnas. Õigusaktide vastavusse viimisel on saavutatud hea tase. Haldussuutlikkuse edasiseks suurendamiseks on siiski tarvis teha järjepidevaid jõupingutusi.

Häid edusamme on Horvaatia teinud ka tolliliidu valdkonnas, kus asjaomased õigusaktid on acquis’ga suures osas vastavusse viidud. Horvaatia on suurendanud oma haldussuutlikkust, jätkanud infotehnoloogiasüsteemide omavahelist sidumist ja alustanud tolli valdkonnas ühtse korruptsioonivastase poliitika kohaldamist. Jõupingutusi tuleb jätkata viimaste õigusaktide vastavusse viimiseks, korruptsioonivastase strateegia rakendamiseks ja infotehnoloogiasüsteemide lõplikuks omavaheliseks sidumiseks.

Horvaatia on saavutanud teatavat edu välissuhete valdkonnas. Ettevalmistused ELi ühise kaubanduspoliitikaga ühinemiseks kulgevad kavakohaselt. Kaubanduse kaitsemeetmeid võttes peaks Horvaatia siiski arvesse võtma oma rahvusvahelisi kohustusi. Jõupingutusi on tarvis teha arengupoliitika ja humanitaarabi valdkonnas.

Horvaatia on teinud häid edusamme ja saavutanud õigusaktide vastavusse viimisel hea taseme välis-, julgeoleku- ja kaitsepoliitika valdkonnas. Horvaatia jätkab osalemist mitmes ELi julgeoleku- ja kaitsepoliitika missioonis. Nüüd peab Horvaatia tõhustama relvastuskontrolli rakendamist ja jõustamist, suurendama relvadega seotud teabe läbipaistvust ja suurendama veelgi oma suutlikkust rakendada täielikult ühist välis- ja julgeolekupoliitikat ning Euroopa julgeoleku- ja kaitsepoliitikat.

Edusamme on tehtud finantskontrolli valdkonnas. Jõupingutusi tuleb jätkata avaliku sektori sisefinantskontrolli üldise süsteemi jätkusuutliku arengu tagamiseks nii kesk- kui ka kohalikul tasandil. Põhiseaduses tuleb kinnistada riigikontrolli talituslik ja majanduslik sõltumatus.

Häid edusamme on tehtud finants- ja eelarvesätete valdkonnas, kus on suurendatud institutsioonide suutlikkust. Üldiselt on õigusaktide vastavusse viimisel saavutatud hea tase, välja arvatud selles osas, mis puudutab suhkrumakse. Jätkata tuleb ettevalmistusi omavahendite eeskirjade kohaldamiseks.

Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik

2009. aasta presidendi- ja kohalikud valimised vastasid enamikule rahvusvahelistele standarditele ja valimistel rakendati enamikku OSCE/ODIHRi poolt eelmiste valimiste ajal antud soovitusi. Paranenud on poliitiline dialoog: valitsuskoalitsioon on stabiilne, poliitiline kliima soosib koostööd senisest rohkem ja parlament töötab tõhusamalt. Olulisel määral on järgitud ühinemispartnerluse olulisi prioriteete, mis hõlmavad politsei-, kohtusüsteemi, avaliku halduse ja korruptsioonivastase võitluse reformimist. Komisjon järeldab eelneva põhjal ja reformide üldist edu silmas pidades, et riik täidab piisavalt poliitilisi kriteeriume.

Ohridi raamlepingu täitmine on demokraatia ja õigusriigi tugevdamise seisukohast endiselt väga oluline. Edusamme on tehtud keeleseaduse, detsentraliseerimist käsitleva seaduse ja tasakaalustatud esindatuse põhimõtte rakendamisel. Lepingu eesmärkide täitmiseks on tarvis teha täiendavaid konstruktiivseid jõupingutusi.

2009. aasta presidendi- ja kohalike valimiste korraldus vastas enamikule rahvusvahelistele standarditele. Valimispäevad möödusid rahulikult, poliitiline kliima oli hea ja valimiste korraldus võrreldes 2008. aasta parlamendivalimistega tunduvalt parem. Tegeleda tuleb veel OSCE/ODIHRi tuvastatud puudujääkidega. Paranenud on poliitiline dialoog, mis on ühinemispartnerluse oluline prioriteet. Koalitsioonivalitsus on püsinud stabiilne. Euroopa integratsiooni riikliku nõukogu tegevust juhib peamine opositsioonipartei. Parlamendi toimimist on tõhustatud töökorra kehtestamisega ning vastu on võetud parlamenti käsitlev seadus. Parlamendi rolli tugevdamiseks on tarvis siiski jõupingutusi jätkata.

Teatav edu saatis avaliku halduse reformi, sealhulgas avaliku teenistuse reformi, mis on ühinemispartnerluse oluline prioriteet. Avaliku teenistuse seaduse muudatused võeti vastu septembris ja nendega tugevdati sätteid, mille eesmärk on tagada avalike teenistujate tulemuspõhine värbamine ja edutamine. Täiendavaid jõupingutusi on tarvis teha avaliku halduse läbipaistvuse, professionaalsuse ja sõltumatuse tagamiseks. Tagada tuleb seaduste järgimine nii sõnas kui ka teos. Täiendavaid edusamme on tehtud politseitöö reformimisel ning see on ühinemispartnerluse oluline prioriteet. Kohaliku ja piirkondliku tasandi politseiülemate süsteem toimib täies ulatuses, paranenud on politseitöö juhtimine ning siseasjade seadusega on politseiteenistuses kehtestatud karjäärisüsteem. Politseiametnikel on keelatud osaleda parteide tegevuses.

Täiendavaid edusamme on tehtud kohtusüsteemi reformimisel ning see on samuti ühinemispartnerluse oluline prioriteet. Ametisse on nimetatud esimesed kohtunike ja prokuröride akadeemia lõpetajad, personaliga on varustatud ja tegevust on alustamas uued kohtud ja muud õigusasutused ning asjaomast eelarvet on märkimisväärselt suurendatud. Jõupingutusi tuleb jätkata kohtunike sõltumatuse ja erapooletuse tagamiseks, eelkõige ametisse nimetamist ja edutamist käsitlevate sätete rakendamise kaudu.

Häid edusamme on tehtud korruptsioonivastase raamistiku tugevdamisel ja rakendamisel ning seegi on üks ühinemispartnerluse olulisi prioriteete. Läbipaistvuse suurendamiseks on muudetud valimisseadust ja parteide rahastamist käsitlevat seadust, kõrgetasemeliste juhtumite puhul on esitatud uusi süüdistusi ja tehtud süüdimõistvaid kohtuotsuseid ning õiguskaitseasutuste vaheline koostöö on paranenud. Korruptsioon on sellele vaatamata paljudes valdkondades endiselt väga levinud ja kujutab endast tõsist probleemi. Kõnealuses valdkonnas tuleb jõupingutusi jätkata, seda eriti õigusliku raamistiku rakendamisel.

Inimõiguste ja vähemuste kaitse valdkonnas on õiguslik ja institutsiooniline raamistik üldjoontes paigas. Mitmes valdkonnas on rakendamise tõhustamiseks siiski vaja teha täiendavaid jõupingutusi.

Politseiasutustes toimuva väärkohtlemise etteheited on pärast politsei eriüksuste laialisaatmist, põhjalike uurimiste korraldamist ja distsiplinaarmeetmete võtmist märkimisväärselt vähenenud. Paraku on veel loomata sõltumatu välismehhanism, mis jälgiks ametialaste käitumisreeglite vastu eksimist politseis ning mis tegutseks kooskõlas Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni sätetega. Vastu on võetud tegevuskava vanglate infrastruktuuri läbivaatamiseks, aga olulisi kiireloomulisi meetmeid ebainimlike ja alandavate tingimuste leevendamiseks seni võetud ei ole. Vanglate professionaalseks haldamiseks on tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Sõnavabaduse valdkonnas on olukord üldiselt rahuldav. Paraku tekitab endiselt muret poliitiline sekkumine meedia tegevusse.

Naiste õiguste valdkonnas on asutud rakendama perevägivallavastast strateegiat. Jõupingutusi tuleb jätkata soolise võrdõiguslikkuse alase haldussuutlikkuse arendamiseks. Laste õiguste valdkonnas võib märkida, et paranenud on kooliskäimine; peaaegu kõik algkooli õpilased lähevad edasi põhikooli. Juunis jõustus alaealiste üle õigusemõistmise seadus.

Kultuuriliste õiguste ja vähemuste õiguste valdkonnas on tehtud teatavaid täiendavaid edusamme tasakaalustatud esindatuse strateegia rakendamisel kooskõlas Ohridi raamlepinguga: etnilistest vähemuskogukondadest pärinevate avalike teenistujate osakaal riigi tasandil suurenes 2009. aasta septembriks 26 %-ni. Parlamendis on hakatud rakendama keeleseadust, millega nähakse ette albaania keele suurem kasutamine. Väiksemate kogukondade õiguste kaitseks on asutatud konkreetne amet, mis ei ole oma tööd veel alustanud.

Struga piirkonna keskkoolides on 2009.–2010. õppeaasta alguseks osaliselt taastatud etniliselt mitmekesise hariduse andmine. Riigi etniliste kogukondade paremaks integreerimiseks, eelkõige hariduse valdkonnas, peavad ametiasutused tegema täiendavaid jõupingutusi. Väiksemate etniliste vähemuste probleemidele ei pöörata endiselt piisavat tähelepanu.

Seoses romidega on tehtud väheseid edusamme. Romide kaasamise dekaadi (2005–2015) nelja tegevuskava rakendamine on kulgenud aeglaselt, ehkki riik on selleks eraldanud vahendeid. Portfellita romi ministri kabineti ja romi strateegia rakendamise üksuse haldussuutlikkust tuleb oluliselt suurendada. Romid peavad endiselt toime tulema väga rasketes elamistingimustes ja kannatavad diskrimineerimise all.

Piirkondlike küsimuste ja rahvusvaheliste kohustuste valdkonnas on endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik säilitanud täieliku koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga. Riigi õigussüsteem menetleb nelja juhtumit, mille endise Jugoslaavia asjade rahvusvaheline kriminaalkohus on suunanud tagasi riigi ametiasutustele.

Ameerika Ühendriikidega sõlmitud kahepoolne immuniteedilepe, mis sisaldab Rahvusvahelist Kriminaalkohut käsitlevaid sätteid, ei ole kooskõlas ELi ühiste seisukohtade ja juhtpõhimõtetega. Riik peab viima selle ELi seisukohtadega vastavusse.

Riik on jätkanud aktiivset osalemist piirkondlikes koostööalgatustes, sealhulgas Kagu-Euroopa koostööprotsessis (SEECP), piirkondlikus koostöönõukogus (RCC) ja Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingus (CEFTA).

Endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi suhted piirkonna teiste riikidega on üldiselt head. Suhteid Kreekaga on siiski endiselt mõjutanud lahendamata nimeküsimus. Riik peab küsimuse lahendamiseks läbirääkimisi ÜRO egiidi all. Vältida tuleks tegevust ja sõnavõtte, mis võivad heanaaberlikke suhteid negatiivselt mõjutada. Heanaaberlike suhete säilitamine, sealhulgas ÜRO egiidi all nimeküsimuse üle läbirääkimine ja mõlemale osapoolele vastuvõetava lahenduse leidmine on äärmiselt tähtis.

Endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi majanduses toimus langus ja majandustegevus aeglustus veidi 2009. aastal rahvusvahelise keskkonna halvenedes. Inflatsioon alanes märgatavalt peamiselt rahvusvaheliste energia- ja toorainehindade alanemise tõttu. Teatavat edu on saavutatud struktuurse tööpuudusega tegelemisel ja töökohtade loomise takistuste vähendamisel. Paraku valmistab endiselt muret töötuse väga suur määr eelkõige noorte ja madala haridustasemega inimeste seas. Ettevõtluskeskkonda mõjutavad endiselt negatiivselt puudujäägid halduses ja õigusriigi põhimõtete järgimises.

Majanduslike kriteeriumide täitmisel on endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik saavutanud märgatavat edu. Riik on teinud edusamme toimiva turumajanduse kujundamise suunas. Ta peaks olema võimeline tulema keskmise tähtaja jooksul toime Euroopa Liidu konkurentsisurve ja turujõududega, tingimusel et ta jätkab otsusekindlalt reformiprogrammi rakendamist oluliste struktuursete nõrkuste vähendamiseks.

Riik on säilitanud laiapõhjalise konsensuse majanduspoliitika tähtsamates küsimustes. Erastamine on suures osas lõpule viidud. Samuti on suures osas lõpule viidud hindade ja kaubanduse liberaliseerimine. Turule sisenemist ja ettevõtete registreerimist on veelgi tõhustatud ning õiguslikku raamistikku lihtsustatud. Pankrotimenetlust on veelgi lühendatud ja kinnisvara registreerimine on hästi edenenud. Ametiasutused on suurendanud oma jõupingutusi struktuurse tööpuuduse leevendamiseks ja võtnud meetmeid tööjõu maksukoorma vähendamiseks. Tugevdatud on reguleerivate ja järelevalveasutuste majanduslikku sõltumatust. Finantsvahendus on mõningal määral kahanenud, aga sektor tervikuna on üleilmse kriisi mõju seni hästi talunud. Täiendavaid meetmeid tuleb võtta inimkapitali kvaliteedi parandamiseks.

Üldine majanduspoliitiline olukord on valimisperioodi ja üleilmse majanduskriisi taustal paraku halvenenud. Riigi rahanduse kvaliteet on halvenenud ja avaliku sektori kulutused, eelkõige palkade, toetuste ja pensionide osas, märgatavalt suurenenud, ületades oluliselt inflatsioonitaset. Seetõttu on järsult suurenenud ka maksebilansi puudujääk, kuna avaliku sektori rahastamiseks on tarvis erainvesteeringuid, mille maht on praegu paraku vähenenud. Riigivõlg on küll suurenenud, aga on üldjoontes siiski veel võrdlemisi väike. Välisinvesteeringute sissevool on peamiselt rahvusvahelise majanduskeskkonna halvenemise tõttu märgatavalt aeglustunud. Struktuurse tööpuuduse leevendamiseks ettenähtud vahendid on piiratud ja töötuse määr on endiselt väga kõrge. Turumajanduse tõrgeteta toimimiseks on tarvis kõrvaldada puudujäägid institutsioonide tegevuses ja õigusriigi põhimõtete järgimises. Õiguskindluse suurendamiseks ja ettevõtluskeskkonna parandamiseks on tarvis tugevdada avalikku haldust ja kohtusüsteemi. Reguleerivatel ja järelevalveasutustel puuduvad ülesannete tõhusaks täitmiseks mõnikord endiselt piisav sõltumatus ja piisavad vahendid. Hoolimata varimajanduse vähendamiseks tehtud jõupingutustest on kõnealune probleem endiselt tõsine.

Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik on teinud häid edusamme liikmesusest tulenevate kohustuste täitmise võime suurendamisel, eelkõige transpordisektoris, tolli ja maksunduse ning õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas. Vähem edu on saavutatud teatavates muudes valdkondades, näiteks energeetika- ja keskkonnasektoris ning tööhõive ja sotsiaalpoliitika valdkonnas. Ühinemispartnerluse prioriteetide järgimisel on üldjoontes tehtud täiendavaid edusamme. Õigusaktide rakendamiseks ja jõustamiseks vajalikku haldussuutlikkust tuleb siiski järjepidevalt suurendada. Kooskõlas ühinemispartnerluse asjaomase prioriteediga on täidetud stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu raames võetud kohustusi.

Teatavaid edusamme on tehtud kaupade vaba liikumise valdkonnas. Üle tuleb võtta veel oluline osa horisontaalsest ja valdkondlikust acquis’st. Teatavat edu on saavutatud tööjõu vaba liikumise valdkonnas, kus õigusaktide vastavusse viimine acquis’ga on veel algusjärgus. Asutamisõiguse ja teenuste osutamise vabaduse valdkonnas on edu olnud ebaühtlane. Piiriüleste teenuste osutamiseks luba andvate ametiasutuste tegevuse kooskõlastamine on olnud puudulik. Edusammud kapitali vaba liikumise valdkonnas on piirdunud peamiselt rahapesuvastase võitlusega. 2008. aastal täideti stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu rakendamise esimese etapi kohustused.

Häid edusamme on tehtud riigihangete valdkonnas, kus on toimunud märkimisväärne edasiminek õigusaktide vastavusse viimises acquis’ga. Tööd tuleb jätkata kõikide tasandite haldussuutlikkuse suurendamisel. Häid edusamme on tehtud ka äriühinguõiguse valdkonnas, ehkki raamatupidamise ja auditeerimise valdkonna õigusliku raamistiku vastavusse viimine ei toimu kavakohaselt. Teatavaid edusamme õigusliku raamistiku tõhustamiseks, haldussuutlikkuse suurendamiseks ja institutsioonidevahelise koostöö edendamiseks on tehtud intellektuaalomandiõiguste valdkonnas. Õigusaktide jõustamine on küll paranemas, aga ei ole endiselt jõudnud rahuldava tasemeni.

Teatavaid edusamme on tehtud konkurentsi valdkonnas. Ettevõtjate koondumise valdkonnas on saavutatud usaldusväärne jõustamise tase, ehkki kartellidevastast võitlust tuleks siiski tugevdada. Riigiabi andmist käsitlevate eelnevate otsuste arv on suurenenud. Konkurentsiameti inimressursid ja rahalised vahendid on paraku endiselt ebapiisavad.

Finantsteenuste valdkonnas on saavutatud teatavat edu peamiselt seoses pangandussektorit, väärtpaberiturge, investeerimisteenuseid ja pensione käsitlevate õigusaktide täiendamisega. Kindlustusturg on seevastu seni piisavalt reguleerimata ja selle üle ei toimu piisavat järelevalvet.

Edusamme on tehtud elektroonilise side ja infoühiskonna teenuste valdkonnas. Liberaliseerimise tulemusena suurenes tarbijate kasuks konkurents elektroonilise side turgudel. Audiovisuaalpoliitika valdkonnas tuleb tõdeda, et ringhäälingunõukogu ja avalik-õigusliku ringhäälinguorganisatsiooni tegevusse sekkuvad endiselt poliitilised jõud. Üldiselt on ettevalmistused infoühiskonna ja meedia valdkonnas kulgenud hästi.

Edusamme on tehtud põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas. Makseasutuse ja ELi ühinemiseelsete vahendite eest vastutavate tegevusstruktuuride haldussuutlikkust on suurendatud, muude valdkondade haldussuutlikkus on aga endiselt väike. Jõupingutuste tegemist tuleb jätkata õigusaktide acquis’ga vastavusse viimiseks ning eelkõige tuleb täielikult rakendada vastu võetud õigusakte. Teatavaid edusamme peamiselt õigusliku valmisoleku osas on tehtud toiduohutuse ning veterinaar- ja fütosanitaarpoliitika valdkonnas. Acquis’ nõuetekohase rakendamise tagamisel jätab haldussuutlikkus paraku endiselt soovida nii töötajate arvu kui ka oskuste poolest.

Häid edusamme on tehtud transpordipoliitika valdkonnas, eelkõige transpordi, sealhulgas teede maksustamise osas. Üldiselt kulgeb õigusaktide vastavusseviimine hästi kõikides sektorites. Haldussuutlikkus on valdkonna kõikides sektorites siiski ebapiisav nii töötajate arvu kui ka kvalifikatsiooni poolest. Õhu- ja raudteetranspordi sektoris on seni loomata asjaomased sõltumatud reguleerivad asutused ja ohutusametid.

Teatavaid edusamme on tehtud energeetikasektoris. Energiaühenduse asutamislepingu raames võetud kohustuste täitmiseks on aga tarvis muuta energiaseadust ja rakendada nõuetekohaselt õigusakte. Luua tuleb tõhusalt toimiv elektriturg. Samuti tuleb suurendada energeetikasektorit reguleeriva asutuse ja kiirguskaitset reguleeriva asutuse sõltumatust.

Häid edusamme on tehtud maksunduse valdkonnas. Kaudset maksustamist reguleerivate õigusaktide vastavusse viimine on edenenud hästi. Täiendavaid jõupingutusi on tarvis teha otsese maksustamise osas. Suurendatud on riikliku maksuameti toimimissuutlikkust ja paranenud on maksude kogumine.

Teatavat edu õigusaktide vastavusse viimisel ja haldussuutlikkuse suurendamisel on saavutatud majandus- ja rahapoliitika valdkonnas. Ettevalmistused kõnealuses valdkonnas kulgevad üldiselt kavakohaselt. Häid edusamme on tehtud sektori statistika täiustamisel ja klassifikatsioonide vastavusse viimisel acquis’ga. Statistika infrastruktuuri on parandatud, aga ressursside osas on olukord endiselt kehv.

Sotsiaalpoliitika ja tööhõive valdkonnas on tehtud vaid väheseid edusamme. Endiselt jääb vajaka tõhusast ja esinduslikust sotsiaalsest dialoogist. Haldussuutlikkust on tasapisi suurendatud, aga sellest ei piisa vastuvõetud õigusaktide ja poliitikapõhimõtete nõuetekohaseks rakendamiseks. Häid, ehkki ebaühtlaseid edusamme on tehtud ettevõtlus- ja tööstuspoliitika valdkonnas. Ettevõtlus- ja tööstuspoliitikat käsitlevate õigusaktide rakendamiseks vajalikud rahalised vahendid ja haldussuutlikkus on tagasihoidlikud. Kõnealuses valdkonnas on õigusaktide vastavusse viimine acquis’ga edenenud mõõdukalt.

Edusamme on tehtud seoses üleeuroopaliste võrkudega. Kõnealuses valdkonnas on ettevalmistused kulgenud hästi. Teatavaid edusamme on täheldatud regionaalpoliitika ja struktuurivahendite koordineerimise valdkonnas, eelkõige ühinemiseelse abi rahastamisvahendi nende komponentide rakendamise ettevalmistamisel, mida käsitletakse struktuurifondide eelkäijatena. Kõnealuses valdkonnas kulgeb õigusaktide vastavusse viimine acquis’ga üldiselt hästi.

Kohtusüsteemi ja põhiõiguste valdkonnas on tehtud häid edusamme võitluses korruptsiooniga ning teatavaid edusamme on tehtud kohtusüsteemi reformimisel ja põhiõiguste tagamisel. Kohtusüsteemi üldist tõhusust on parandanud hiljuti loodud institutsioonid ja suuremad eelarvelised vahendid, aga süsteemi sõltumatuse tagamiseks on tarvis jõupingutusi jätkata. Korruptsioonivastase võitluse puhul on täiendavaid edusamme täheldatud vastutusele võtmises kõrgetasemeliste juhtumite puhul, institutsioonilise raamistiku tugevdamises ja õiguskaitseorganite vahelises koostöös. Läbipaistvuse suurendamiseks on muudetud valmisseadust ja parteide rahastamist käsitlevat seadust. Korruptsioon on sellele vaatamata paljudes valdkondades endiselt väga levinud ja kujutab endast tõsist probleemi. Jõupingutusi tuleb seega jätkata. Enamikku põhiõigustega seotud õiguslikke ja poliitilisi meetmeid juba rakendatakse, aga see toimub ebaühtlaselt ning asjaomaseid jõupingutusi on tarvis jätkata.

Õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas on riik peamiste probleemide lahendamist jätkanud. Viisanõude kaotamise küsimuses on riik teinud olulisi edusamme kavaga hõlmatud valdkondades ja täitnud sihtkriteeriumid. Saavutatud edu silmas pidades tegi komisjon 2009. aasta juulis ettepaneku endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi kodanike suhtes viisanõue kaotada [10]. Häid edusamme on täheldatud seoses varjupaigaõiguse, organiseeritud kuritegevuse ja narkootikumide vastase võitluse ning välispiiride ja Schengeniga. Politseireformi rakendamiseks on haldussuutlikkust suurendatud, aga reformi lõplikku elluviimist pidurdab inimressursside haldamise täielikult väljakujunemata tava. Võitluses organiseeritud kuritegevuse vastu on paranenud uurimise erimeetodite kasutamine, tunnistajakaitse ja jälitusteabel põhinev politseitöö. Jõupingutusi tuleb siiski jätkata, eelkõige selleks, et luua integreeritud jälitussüsteem. Riik on saavutanud nii õigusnormide kui ka haldussuutlikkuse osas parema taseme acquis’ga vastavusse viimisel. Ettevalmistused kõnealuses valdkonnas kulgevad üldiselt kavakohaselt.

Teatavaid edusamme on tehtud teadus- ja arendustegevuse valdkonnas. Raamprogrammides osalemise toetuseks vajalik haldussuutlikkus ei ole siiski veel piisavalt arenenud. Ettevalmistused kõnealuses valdkonnas kulgevad sellegipoolest üldiselt kavakohaselt. Teatavaid edusamme, eelkõige seoses ühenduse programmides osalemisega, on tehtud hariduse, koolituse, noorte ja kultuuri valdkonnas. Haridusvaldkonna eelarve on riikliku reformistrateegia rakendamiseks paraku ebapiisav. Hariduse ja kultuuri valdkonnas tehtavad ettevalmistused edenevad üldjoontes siiski hästi.

Edusamme on tehtud ELi acquis’ edasisel ülevõtmisel keskkonnasektoris ning need on eelkõige seotud horisontaalsete õigusaktide ja jäätmekäitlusega. Õigusaktide rakendamine on endiselt lahendamist vajav suur ülesanne. Nii riigi kui ka kohaliku tasandi haldussuutlikkus on väike. Selleks et sektori õigusakte ELi acquis’ga veelgi rohkem vastavusse viia ja tagada vajalikud investeeringud, on tarvis teha märkimisväärseid jõupingutusi. Ettevalmistused keskkonnasektoris on üldiselt kulgenud mõõdukalt.

Teatavaid edusamme on tehtud tarbijakaitse ja tervishoiu valdkonnas. Tarbijate seisukohast puudub veel tõhus ja läbipaistev turujärelevalve süsteem. Rahvatervise valdkonnas ei leidu õigusaktide, strateegiate ja tegevuskavade nõuetekohase rakendamise tagamiseks veel piisavalt inimressursse ja rahalisi vahendeid.

Edusammud tolliliidu valdkonnas on olnud märkimisväärsed, eelkõige haldus- ja toimimissuutlikkuse osas. Tollivaldkonna õigusaktid, välja arvatud transiiti käsitlevad õigusaktid, on acquis’ga piisaval määral vastavusse viidud. Tolliasutuste haldussuutlikkus õigusaktide rakendamisel ja piiriülese kuritegevuse tõkestamisel suureneb pidevalt. Ettevalmistused kõnealuses valdkonnas kulgevad kavakohaselt.

Õigusaktide vastavusse viimisel ELi välispoliitika põhimõtetega on tehtud teatavaid edusamme. Ettevalmistused kõnealuses valdkonnas kulgevad üldiselt kavakohaselt. Teatavaid edusamme, eelkõige seoses haldussuutlikkuse suurendamisega, on tehtud välis-, julgeoleku- ja kaitsepoliitika valdkonnas. Riik on viinud oma õigusaktid vastavusse ELi enamiku deklaratsioonide ja ühiste seisukohtadega ning on näidanud endiselt tahet osaleda Euroopa julgeoleku- ja kaitsepoliitika operatsioonides.

Õigusaktide vastavusse viimisel ja rakendamisel on saavutatud teatavat edu finantskontrolli valdkonnas. Vastutavate institutsioonide haldussuutlikkuse suurendamist on jätkatud. Teatavaid edusamme on tehtud seoses finants- ja eelarvesätetega. Tolliameti ja maksuameti toimimissuutlikkust on suurendatud eelkõige tolli- ja maksupettuste vastase võitluse osas.

Montenegro

Montenegro on jätkanud edusamme poliitiliste kriteeriumide täitmisel. Riik on kooskõlas Euroopa partnerluse põhimõtetega jätkanud oma õigusliku raamistiku viimistlemist ning haldussuutlikkuse ja institutsioonide suutlikkuse suurendamist. Põhiseadust rakendati üldiselt tõhusalt. Kohtusüsteemi reform jätkus ja andis juba esimesi tulemusi. Paraku on õigusasutuste töös ja kriminaaljälituses endiselt tunda poliitilist mõju. Võitlust korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu tuleb jätkata otsusekindlamalt. Peamine eesmärk on endiselt haldussuutlikkuse suurendamine. Poliitiline konsensus ELiga seotud küsimustes on tugev. Suurendada tuleb parlamendi suutlikkust kontrollida õigusaktide ettepanekuid ja valvata reformide rakendamise järele.

Demokraatiat ja õigusriiki on tugevdatud. Põhiseaduse rakendamine on kulgenud hästi. Mõned olulisemad seadused tuleb sellega siiski veel vastavusse viia. Riigiasutuste töö on muutunud tõhusamaks, seda eriti Euroopa integratsiooniga seotud valdkondades. Võitluses korruptsiooniga, eriti kõrgetasemelise korruptsiooniga, tuleb ilmutada suuremat poliitilist tahet.

Teatavaid edusamme on tehtud parlamendi töö tõhusamaks muutmisel. Õigusloometegevus on endiselt olnud intensiivne ja haldussuutlikkus on suurenenud. Parlament peab siiski oluliselt suurendama oma tõhusust nii seadusandliku kui ka järelevalvet teostava organina. 2009. aasta märtsis toiminud parlamendivalimised vastasid peaaegu kõikidele OSCE ja Euroopa Nõukogu kehtestatud nõuetele. OSCE/ODIHR tuvastas siiski hulga probleeme ja puudujääke, mis tuleb edaspidi kõrvaldada. Valimisi reguleerivad õigusaktid tuleb viia põhiseadusega vastavusse.

Valitsus on riigi iseseisvuse saavutamise järel jätkanud uute haldusstruktuuride kehtestamist. Euroopa integratsiooni kooskõlastamise raamistik on muutunud paremaks ja toiminud tõrgeteta. Teatavaid edusamme on tehtud avaliku halduse reformimisel – kõnealuses valdkonnas on vastu võetud olulisemad õigusaktid, suurendatud haldussuutlikkust ja tõhustatud inimressursside haldamist. Avaliku halduse üldise tõhususe suurenemisele on aga endiselt takistuseks inimressursside ja rahaliste vahendite vähesus ning struktuurilised nõrkused ja korruptsioon. Haldussuutlikkus on piiratud. Märkimisväärseid jõupingutusi tuleb teha selleks, et avalik teenistus oleks professionaalne, usaldusväärne ja tulemuspõhine ning et selle töösse ei sekkuks poliitilised jõud. Järgitud on enamikku ombudsmani arvamusi ja soovitusi. Ombudsmani käsitlev seadus tuleb siiski viia täielikku vastavusse põhiseadusega ja ombudsmani talituse suutlikkust tuleb suurendada.

Suuremaid jõupingutusi on tarvis teha sõltumatute, järelevalvet teostavate ja reguleerivate asutuste loomiseks ja neile volituste andmiseks.

Montenegro on teinud tagasihoidlikke edusamme kohtusüsteemi reformimisel. Õiguslikku raamistikku täiendati uue kriminaalmenetluse seadustiku vastuvõtmisega. Õigusasutuste ja kriminaaljälitussüsteemi sõltumatuse tagamiseks on endiselt tarvis palju teha. Suurendada tuleb kriminaaljälitussüsteemi suutlikkust asuda kriminaalmenetluse seadustiku alusel täitma uusi ülesandeid. Jätkata tuleb kohtusüsteemi usaldusväärsuse, terviklikkuse ja tõhususe kinnistamist.

Häid edusamme on tehtud õigus- ja haldusraamistiku kujundamisel korruptsioonivastase võitluse valdkonnas. Edusamme on tehtud korruptsiooni ennetamise ja korruptsioonijuhtumite uurimisega tegelevate asutuste töö tõhusamaks muutmisel. Korruptsioon on siiski paljudes valdkondades endiselt levinud ja kujutab endast väga tõsist probleemi. Kahtlusi tekitab kõnealuse valdkonna õigusaktide terviklikkus ja nende tõhus rakendamine. Positiivsest arengust hoolimata jätab õiguskaitseorganite uurimissuutlikkus ja nende tegevuse kooskõlastamine soovida ning selle tulemuseks on süüdimõistmiste väike arv. Piisavat järelevalvet teostatakse parteide rahastamise ja huvide konflikti valdkonnas.

Täiendavaid edusamme on tehtud inimõiguste ja vähemuste kaitse valdkonnas, kus Montenegro poliitika vastab suures osas Euroopa standarditele.

Teatavaid edusamme on tehtud kodaniku- ja poliitiliste õiguste valdkonnas. Täiendavaid jõupingutusi on siiski tarvis teha piinamist ja väärkohtlemist, vanglasüsteemi ja õiguskaitse kättesaadavust käsitlevate seaduste rakendamiseks.

Endiselt tekitavad muret sõnavabadusega seotud probleemid. Edusamme on tehtud ajakirjanike vastu suunatud vägivallajuhtumite uurimisel. Paraku on ikka veel teatatud uutest juhtumitest. Murettekitavad on riigiametnike ähvardavad sõnavõtud meedia ja valitsusväliste organisatsioonide rolli kohta. Valitsus peab tegema konstruktiivset koostööd kodanikuühiskonna esindajatega. Kogunemisvabaduse ja usuvabaduse põhimõtet järgitakse üldjoontes rahuldavalt. Lahendada tuleb veel kiriku vara tagastamise küsimus ning edendada tuleb riigiasutuste erapooletust Montenegros asuvate Serbia ja Montenegro õigeusu kirikute vahelistes vaidlustes.

Pidevaid jõupingutusi tuleb teha naiste õiguste valdkonnas, eriti naiste paremaks kaitsmiseks kõigi vägivallavormide eest, kuna perevägivald on endiselt laialt levinud. Vastu tuleb võtta tähtsamad õigusaktid, sealhulgas seadus, milles käsitletakse kaitset perevägivalla eest. Seni ei ole vastu võetud põhilisi õigusakte, näiteks diskrimineerimisvastast seadust. Otsustavaid jõupingutusi on tarvis teha laste õiguste ja sotsiaalselt vähekindlustatud rühmade õiguste edendamist käsitlevate õigusaktide ja strateegiate rakendamiseks. Omandiõiguste valdkonnas on 2008. aastal esitatud vähem kaebusi. Probleeme valmistab siiski veel vara tagastamist käsitlevate õigusaktide rakendamine.

Montenegro on teinud teatavaid edusamme vähemuste kaitset käsitleva õigusliku raamistiku rakendamisel. Tööd on alustanud vähemuste nõukogu, kellele on eraldatud vajalikke vahendeid. Teatavaid meetmeid on võetud romi, aškali ja egiptuse kogukondade olukorra parandamiseks. Etniliste rühmituste vahelised suhted on olnud endiselt rahumeelsed. Paraku tekitavad tõsist muret ümberasustatud isikute ning romi, aškali ja egiptuse kogukondade sotsiaalsed ja majanduslikud tingimused. Kõnealused isikud ja kogukonnad peavad endiselt toime tulema väga rasketes elamistingimustes ja kannatavad diskrimineerimise all. Asjaomaseid õigusakte ja strateegiaid tuleks rakendada märksa otsusekindlamalt. Samuti tuleks suurendada vajalikke vahendeid. Vähemuste õiguste ja vabaduste seadust ei ole vähemuste esindatuse osas seni veel põhiseadusega kooskõlla viidud.

Bosniast ja Hertsegoviinast ning Horvaatiast ümberasustatud isikute puhul on paigas õiguslik raamistik nende staatuse kindlaksmääramiseks, aga raamistiku tõhus rakendamine on veel tagamata. Montenegro peab lahendama Kosovost ümberasustatud isikute staatuse küsimuse ja tegema jõupingutusi kõnealustele isikutele seni piiratud majanduslike ja sotsiaalsete õiguste tõhusamaks tagamiseks. Kosovost ümberasustatud isikute olukord on endiselt murettekitav.

Piirkondlike küsimuste ja rahvusvaheliste kohustuste valdkonnas on Montenegro koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga toimunud rahuldavalt. Edasiminek on toimunud kodusõja ajal toime pandud väheste kuritegude uurimises ja nende suhtes kohtumenetluste korraldamises. Koostöö naaberriikidega kõnealuses küsimuses on paranenud. 1992. aastal välja saadetud Bosnia tsiviilisikute juhtum on leidnud nii kannatanuid kui ka perekonnaliikmeid rahuldava lahenduse.

Ameerika Ühendriikidega sõlmitud kahepoolne immuniteedilepe, mis sisaldab Rahvusvahelist Kriminaalkohut käsitlevaid sätteid, ei ole kooskõlas ELi asjaomaste ühiste seisukohtade ja juhtpõhimõtetega. Riik peab viima selle ELi seisukohtadega vastavusse.

Montenegro on jätkanud aktiivset osalemist piirkondlikes koostööalgatustes, sealhulgas Kagu-Euroopa koostööprotsessis (SEECP), piirkondlikus koostöönõukogus (RCC) ja Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingus (CEFTA). Montenegro on 2009. aastal CEFTA eesistuja. Podgorica lähedal Danilovgradis on alustanud tegevust piirkondlik avaliku halduse kool.

Suhted teiste laienemisprotsessis osalevate riikide ja ELi kuuluvate naaberriikidega on paranenud ja kahepoolne koostöö konkreetsetes valdkondades tugevnenud. Eelkõige on tehtud edusamme Montenegro ja Horvaatia vaheliste kahepoolsete piiriküsimuste lahendamise suunas. Mõlemad riigid on teinud koostööd, koostades Rahvusvahelisele Kohtule ühise esildise Prevlaka piiriküsimuse kohta.

Montenegro majandustegevus aeglustus 2009. aastal märgatavalt. See avaldas tugevat survet riigi rahandusele ja valitsemissektori võlg suurenes veelgi. Majanduslangus ei olnud siiski sügav ja välisrahastamisega seotud riskid ei realiseerunud täies ulatuses. Valitsus jätkas hoolimata majanduskriisist mitmesuguste struktuurireformide elluviimist. Majandusarengu soodustamiseks on endiselt väga oluline edendada õigusriigi põhimõtete järgimist ja uuendada infrastruktuure.

Majanduslike kriteeriumide täitmisel on riik teinud täiendavaid edusamme toimiva turumajanduse loomise suunas. Selleks et riik suudaks keskmise tähtaja jooksul toime tulla Euroopa Liidu konkurentsisurve ja turujõududega, peaks ta jätkama ulatuslikke reforme struktuursete nõrkuste vähendamiseks.

Majandustegevuse aeglustumise tulemusel vähenesid maksebilansi puudujääk ja inflatsioon. Hoolimata majanduskasvu aeglustumisest paranesid tööturu näitajad. Välismaised emapangad jätkasid Montenegros asuvate tütarpankade rahastamist ning aitasid seega kaasa finantssüsteemi stabiilsuse säilitamisele, ilma et oleks tekkinud vajadus kasutada viimaseid võimalikke laenuallikaid. Eelarve puudujääki vähendati kulutuste kärpimise ja suurte võrgusüsteemide erastamisest saadud sissetulekute abil. Valitsemissektori võlg suurenes, aga jäi siiski mõõdukale tasemele. Vastu võeti õigusaktid omandiõigustega seotud kindluse tagamiseks. Lihtsustati õigusakte ettevõtlustõkete kaotamiseks ja vähendati pankrotijuhtumite kuhjumist. Vastuseks kriisile suurenes majanduses riigi roll, aga see piirdus laenude ja laenutagatiste pakkumisega peamistele majandussektoritele.

Montenegro tootmissektori tingimused paraku halvenesid, sest välisnõudlus kahanes ning terase- ja alumiiniumi rahvusvahelised hinnad langesid. Alumiiniumi- ja terasetehaste ümberkorraldamine on seega oluline eesseisev ülesanne. Finantssüsteemi tabas 2008. aasta lõpus ja 2009. aasta alguses hoiuste massilise väljavõtmise tõttu tõsine likviidsuskriis. Intressimäärad püsisid hoolimata pangandussüsteemi suunatud likviidsussüstidest kõrged. Riigi rahandusele avaldus tugev surve ja valitsuse laenutagatised kuhjusid. Kapitaliturge korrigeeriti olulisel määral ja turud kandsid suuri kaotusi. Tööjõu nõudlus ja pakkumine on endiselt tasakaalust väljas ning tööandjad on sunnitud värbama võõrtöötajaid, ehkki tööpuudus riigis on suur. Tõsise probleemina on endiselt päevakorral varimajandus.

Montenegro on teinud täiendavaid edusamme õigusnormide vastavusse viimisel Euroopa standarditega. Vahelepingu rakendamine on kulgenud tõrgeteta ning stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust tulenevate kohustuste täitmisel on saavutatud häid tulemusi. Häid edusamme on tehtud tarbijakaitse ja teadustegevuse valdkonnas, samuti siseturu ning õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonna teatavates küsimustes. Teatavaid edusamme on tehtud kapitali vaba liikumise, tolli ja maksunduse, tööhõive, põllumajanduse ja maaelu arengu, energeetika ja statistika valdkonnas ning õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonna ülejäänud küsimustes. Kõnealustes valdkondades on tarvis teha täiendavaid järjekindlaid jõupingutusi. Eriti suuri jõupingutusi tuleb teha rakendamissuutlikkuse suurendamiseks. Edusammud keskkonna- ja transpordisektoris ning infoühiskonna ja meedia valdkonnas on olnud ebaühtlased. Akrediteerimise ja vastavushindamise, metroloogia, turujärelevalve ja tööstuspoliitika valdkonnas on täheldatud vaid väheseid edusamme.

Siseturu valdkonnas on Montenegro teinud teatavaid edusamme Euroopa partnerluse asjaomaste prioriteetide täitmisel. Jätkunud on ettevalmistused kaupade vaba liikumise valdkonnas. Häid edusamme on tehtud tarbijakaitse rakendamisel. Edasist arendamist vajab aga turujärelevalve. Samuti on tarvis suurendada institutsioonide suutlikkust ja haldussuutlikkust, tõhustada institutsioonidevahelist koostööd ja edendada tootepõhise acquis’ ülevõtmist.

Isikute ja teenuste vaba liikumise ning asutamisõiguse valdkonnas täidab Montenegro vastavusse viimisega seotud prioriteete osaliselt. Vastu on võetud tööhõivet ja välismaalaste töötamist käsitlev seadus, millega nähakse ette töölubade andmise ja piiriüleste teenuste osutamise kord ning tööjõu kvoodid. Teenuste turu liberaliseerimine on jätkunud. Pangandussektori ja muu finantssektori järelevalve institutsiooniline raamistik on paranenud, aga vajab siiski veel edasist parandamist. Vastu on võetud postiteenuste sektori strateegia. Äriühingute aruandlust ja järelevalvenõudeid käsitlevad uued eeskirjad on aidanud suurendada raamatupidamisaruandluse läbipaistvust ja auditeerimise tõhusust. Edusammude kinnistamiseks kõnealustes valdkondades on siiski tarvis jõupingutusi jätkata.

Edu kapitali vaba liikumise valdkonnas saavutati tänu omandiõiguse seaduse ja riigivara seaduse vastuvõtmisele. Põllumajandusmaa omandamisel ei kohaldata välismaalaste suhtes veel võrdse kohtlemise põhimõtet, aga uue seadusega nähakse ette maa põlisrendi võimalus.

Tolli ja maksunduse valdkonna õigusaktide vastavusse viimine acquis’ga toimub kavakohaselt. Päritolureeglite, transiidi ja lihtsustatud menetluste, tolliväärtuse ja lõivude valdkonnas on siiski tarvis vastavusse viimist süvendada. Võitlus korruptsiooni ja varimajanduse vastu on kõnealuses valdkonnas ka edaspidi väga oluline.

Konkurentsi valdkonnas on õigusaktide vastavusse viimine acquis’ga jätkunud. Konkurentsiraamistiku tugevdamist ja haldussuutlikkuse suurendamist tuleb jätkata, eelkõige riigiabi kontrollimise valdkonnas.

Riigihangete valdkonnas on Montenegro samuti jätkanud oma õigusaktide acquis’ga vastavusse viimist. Korraldatud on koolitusi ja võetud on meetmeid teadlikkuse suurendamiseks. Õigusaktide vastavusse viimist ja haldussuutlikkuse suurendamist on aga tarvis jätkata.

Teatavaid edusamme on tehtud intellektuaalomandiõiguste valdkonnas. Patendiseaduse vastuvõtmisega on õiguslikku raamistikku tugevdatud. Täiendatud on õiguste riigi tasandil tunnustamise menetlust. Ettevalmistused on siiski alles algusjärgus ning institutsioonide suutlikkust, jõustamissuutlikkust ja üldsuse teadlikkust on veel tarvis suurendada.

Montenegro on jätkanud edusamme sotsiaalpoliitika ja tööhõive valdkonnas. Õigusaktid tuleb siiski Euroopa standarditega paremini vastavusse viia ning sotsiaalpoliitika ja tööhõive valdkonna haldussuutlikkust suurendada. Eelkõige on tarvis soodustada uute õigusaktide tõhusat rakendamist. Täiendavaid jõupingutusi haldussuutlikkuse ja institutsioonide suutlikkuse suurendamiseks tuleb teha ka rahvatervise valdkonnas.

Täiendavaid edusamme on tehtud hariduse ja kultuuri valdkonnas. Häid edusamme, eelkõige institutsioonilise raamistiku tugevdamise ning teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse seitsmendas raamprogrammis osalemise kaudu, on tehtud teadustegevuse valdkonnas.

Montenegro on võtnud vastu Maailma Kaubandusorganisatsiooniga ühinemiseks vajalikud õigusaktid.

Valdkondliku poliitika puhul võib märkida, et Montenegro on alustanud vastavusse viimise prioriteetide täitmist tööstuspoliitika valdkonnas ning täidab neid osaliselt VKEsid käsitleva poliitika valdkonnas. Ettevõtlustõkete kaotamiseks, litsentside ja lubade andmise kiirendamiseks ning selliste meetmete nagu VKEdele antavad laenutagatised, äriinkubaatorid ja klastrid täielikuks rakendamiseks on tarvis jõupingutusi jätkata.

Teatavat edu seoses õigusaktide reformimise ning riiklike programmide ja strateegiate vastuvõtmisega on täheldatud põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas, samuti kalanduse valdkonnas. Rakendamist tuleb siiski tõhustada. Toiduohutuse ning veterinaar- ja fütosanitaarpoliitika valdkonnas on tehtud teatavaid edusamme peamiselt õigusliku raamistiku tugevdamisel, aga integreeritud toiduohutuse süsteem tuleb veel kehtestada. Põllu-, metsa- ja veemajanduse ministeeriumi haldussuutlikkuse suurendamisel on saavutatud vaid vähest edu ning asjaomaseid jõupingutusi tuleb tõhustada, muu hulgas ka selleks, et valmistuda maaelu arendamise ühinemiseelse abi rahastamisvahendi (IPARD) meetmete rakendamiseks.

Edusammud keskkonnasektoris on olnud ebaühtlased. Ehkki edu võib täheldada horisontaalsete õigusaktide vastuvõtmisel, tuleb siiski tõhustada õigusaktide rakendamist ja jõustamist. Keskkonnakaitseamet tuleb varustada vajalike vahenditega, et tal oleks võimalik oma ülesandeid täita. Endiselt tekitab muret keskkonnakaitse ebapiisav tase, eelkõige rannikualadel ja rahvusparkides.

Transpordisektoris on ettevalmistused kulgenud mõõdukalt maantee- ja raudteetranspordi osas, ent need on alles algusjärgus õhu- ja meretranspordi osas. Kõigi transpordiliikide ohutuse küsimustes on tehtud vaid väheseid edusamme. Montenegro peaks transpordisektori arendamiseks töötama välja sidusa strateegia. Valdkonna haldussuutlikkuse suurendamiseks on tarvis teha märkimisväärseid jõupingutusi.

Teatavat edu võib täheldada energeetikasektori mõnes osas. Energiaühenduse asutamislepingu nõuete täitmise suunas on astutud teatavaid samme, aga jõupingutusi nõuete täitmiseks tuleb jätkata. Esikohale tuleb seada energiatõhususe ja taastuvate energiaallikate edendamine.

Teatavaid edusamme on tehtud infoühiskonna ja meedia valdkonnas, kus on tegevust alustanud elektroonilise side ja postiteenuste amet. Muret tekitavad aga elektroonilise side ameti sõltumatus ja viivitused elektroonilise side seaduse rakendamisel. Asjaomased Montenegro asutused peavad kiiresti lahendama ringhäälingusageduste jagamise pädevuse ja asjaomase menetlusega seotud küsimused. Kõnealuses valdkonnas tuleb õigusaktid ja tegevus viia vastavusse Euroopa standarditega.

Avaliku sektori sisefinantskontrolli ja välisauditi valdkonnas on Montenegro ettevalmistused alles rakendamise algusjärgus. Avaliku sektori sisefinantskontrolli käsitlevad põhilised õigusaktid on nüüdseks vastu võetud. Kvalifitseeritud riigikontrolöride ja auditeerimiste arv on suurenemas ning riiklik auditeerimisasutus arendab oma haldussuutlikkust.

Valitsuse statistikavaldkonna strateegiaga aastateks 2009–2012 antakse Montenegro statistikaametile ülesanne kooskõlastada statistikasüsteemi väljaarendamist kooskõlas Euroopa statistikat käsitlevate tegevusjuhistega. Edusamme tehti valdkondliku ja makromajandusliku statistika osas, ent edu oli vähene klassifikatsioonide ja registrite valdkonnas. Õiguslikku raamistikku tuleb tugevdada ja haldussuutlikkust suurendada.

Õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas on Montenegro peamiste probleemide lahendamist jätkanud. Reformide lõplikuks elluviimiseks on siiski tarvis järjepidevaid jõupingutusi. Viisanõude kaotamise küsimuses on Montenegro teinud märkimisväärseid jõupingutusi kõikides kavaga hõlmatud valdkondades. Saavutatud edu silmas pidades tegi komisjon 2009. aasta juulis ettepaneku Montenegro kodanike suhtes viisanõue kaotada, tingimusel et Montenegro täidab kavas kehtestatud ja seni täitmata tingimused enne seda, kui nõukogu teeb oma otsuse.

Teatavaid edusamme on tehtud viisapoliitika valdkonnas. Edenenud on viisade väljastamise lihtsustamise lepingu ja tagasivõtulepingu rakendamine. Jõustunud on uus välismaalaste seadus ja uus viisamäärus, mis põhineb Schengeni eeskirjadel. Montenegro peaks siiski tegema täiendavaid jõupingutusi riigi enda viisarežiimi tõhustamiseks ja selle vastavusse viimiseks Euroopa standarditega. Riigi haldus- ja tehnilist suutlikkust viisade väljastamisel tuleb oluliselt suurendada.

Piirihalduse valdkonnas on Montenegro teinud häid edusamme piirikontrolli osas. Ta on jätkanud ühtse piirihaldusstrateegia rakendamist. Piiriületuspunktide varustus on mõnevõrra paranenud. Vastu tuleb võtta veel uued õigusaktid riigipiiri kontrollimise, sealhulgas piiri valvamise kohta. Esmatähtsa ülesandena tuleb käsitada kõikide piiriületuspunktide ühendamist internetipõhisesse võrgustikku, mille kaudu võimaldatakse juurdepääs riigi ja Interpoli andmebaasidele.

Teatavaid edusamme on tehtud varjupaigaõiguse ja rände valdkonnas. Varjupaigaõiguse valdkonnas on õiguslik ja institutsiooniline raamistik peaaegu täielik. Tagada tuleb aga õigusaktide nõuetekohane rakendamine. Rände valdkonnas on vastu võetud peamised õigusaktid. Rajada tuleb veel ebaseaduslike rändajate kinnipidamise keskus. Õigusaktide rakendamiseks tuleb teha täiendavaid jõupingutusi. Suurendada tuleb haldussuutlikkust ja tõhustada tuleb institutsioonidevahelist koostööd. Lahendada tuleb ümberasustatud isikute staatuse küsimus.

Montenegro jätkas teatavate edusammude tegemist rahapesu valdkonnas, aga uurimiste ja kahtlaste tehingute kohta tehtud ettekannete arvu vähenemine annab põhjust muret tunda. Ametiasutuste, eelkõige rahapesu andmebüroo pädevuse ja uurimissuutlikkuse suurendamiseks on tarvis teha otsustavaid jõupingutusi. Rahapesu on endiselt tõsine probleem ning selle tõkestamiseks ja sellega võitlemiseks on tarvis teha täiendavaid edusamme.

Montenegro on saavutanud teatavat edu seoses narkootikumidevastase poliitikaga. Käsil on narkootikumidevastase riikliku strateegia ja sellega seotud tegevuskava rakendamine. Narkokuritegude vastu võitlemise institutsioonilist raamistikku on tugevdatud ja arestitud kogused on suurenenud. Narkootikumidega kaubitsemine organiseeritud kuritegelikes rühmitustes on siiski endiselt tõsine probleem. Montenegro peab oma jõupingutusi narkootikumidevastase poliitika valdkonnas suurendama.

Teatavaid edusamme on täheldatud politseitöö korraldamises. Jätkatud on politseireformi ja sisekontrolli valdkonnas on saavutatud konkreetseid tulemusi. Ametialase suutlikkuse suurendamist ning varustuse ja infrastruktuuri tõhustamist tuleb siiski jätkata.

Võitluses organiseeritud kuritegevuse vastu on suurendatud institutsioonide suutlikkust ning õiguslikku ja haldussuutlikkust. Organiseeritud kuritegevus on siiski endiselt tõsine probleem ning mõjutab negatiivselt õigusriigi põhimõtete järgimist ja ettevõtluskeskkonda. Uurimis- ja kriminaaljälituse teostamise suutlikkus on ebapiisav ning seetõttu tehakse organiseeritud kuritegevuse juhtumite puhul harva lõplikke süüdimõistvaid otsuseid. Esmajoones tuleks kõnealuses valdkonnas täiustada inimressursse ja tugevdada ametkondade vahelist koostööd. Häid edusamme on tehtud inimkaubanduse vastases võitluses. Montenegrot kasutatakse endiselt eelkõige transiitriigina. Korraldatud on inimkaubanduse juhtumite uurimisi ja tehtud on süüdimõistvaid otsuseid. Võimalike ohvrite paremaks tuvastamiseks on tarvis suurendada vastutavate ametiasutuste asjaomast suutlikkust.

Teatavaid edusamme on tehtud isikuandmete kaitse valdkonnas, kus on vastu võetud õiguslik raamistik. Paraku ei ole valdkonna õigusaktid acquis’ga täielikus vastavuses ja järelevalveasutus on veel loomata.

Serbia

Serbia on teinud edusamme poliitiliste kriteeriumide ja Euroopa partnerluse peamiste prioriteetide täitmisel. Valitsus on näidanud oma pühendumust riigi lähendamisel Euroopa Liidule ning on teinud selleks hulga algatusi, sealhulgas rakendanud vahelepingu sätteid. Koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga on veelgi paranenud, ehkki kohtualused Ratko Mladić ja Goran Hadžić viibivad endiselt vabaduses.

Hulk algatusi on tehtud demokraatia ja õigusriigi tugevdamiseks. Selleks et tagada uue põhiseadusliku raamistiku rakendamine kooskõlas Euroopa standarditega, eelkõige kohtusüsteemi osas, tuleb ellu viia täiendavaid reforme.

Parlament on vaadanud läbi oma kodukorra ning see on aidanud tema tööd ja ühtlasi ka õigusloomeprotsessi tõhusamaks muuta. Lisaks sellele on uue parteiseaduse vastuvõtmisega kehtestatud selgemad ja rangemad eeskirjad parteide registreerimiseks. Paraku ei ole veel läbi vaadatud valimisi käsitlevaid õigusakte, et viia need vastavusse Euroopa standarditega. Parlament ei ole piisavas ulatuses kasutanud oma järelevalvevolitusi täidesaatva võimu esindajate suhtes ja parlamendikomisjonide suutlikkus jätab endiselt soovida.

Valitsus on näidanud suurt pühendumust Euroopaga integreerumisele, valmistades paljudes valdkondades ette õigusakte ja rakendades aktiivselt Euroopa integratsiooni riiklikku programmi. Paraku ei ole piisavat tähelepanu pööratud juba vastu võetud õigusaktide tõhusale rakendamisele ja nende mõju hindamisele. Valitsuse töö kavandamine tuleb tõhusamaks muuta ja tagada tuleb parem ministeeriumidevaheline kooskõlastamine.

Avaliku halduse valdkonna üldine suutlikkus on hea. Serbia eurointegratsiooniamet on toiminud hästi, aga asjaomaste ministeeriumide Euroopa integratsiooni alast haldussuutlikkust tuleb siiski suurendada. Valdkonna üldine reformimine on kulgenud aeglaselt. Suurendada tuleb avaliku halduse läbipaistvust, erapooletust, professionaalsust ja usaldusväärsust ning rohkem tuleb tähelepanu pöörata korruptsioonivastasele võitlusele ja sõltumatute asutuste töö toetamisele. Sõltumatud ja reguleerivad asutused on neile eraldatud väheste vahendite raames toiminud võrdlemisi hästi.

Teatavaid edusamme on tehtud julgeolekujõudude üle teostatava tsiviiljärelevalve valdkonnas, mille tegevuses on rohkem osalenud ka parlamendi julgeoleku- ja kaitsepoliitika komisjon. Õiguslik reform tuleb siiski veel lõpule viia.

Kohtusüsteemi küsimustes on vastu võetud seaduste pakett, millega nähakse ette kohtusüsteemi laialdase reformi käivitamine ja kohtute süsteemi ümberkorraldamine. Loodud on kaks uut organit – Kõrgem Kohtunõukogu ja Riiklik Prokuratuurinõukogu. Probleeme tekitab siiski küsimus, kuidas korraldada kohtunike uuesti ametisse nimetamise menetlus, ning kartus, et läbipaistvuse puudumise tõttu võib kohtusüsteemi ohustada pikaajaline politiseerimine. Kohtuasjade kuhjumist veel vähendatud ei ole, kohtumenetlusi tuleb endiselt lihtsustada ja kasutusele tuleb võtta tõhus kohtute haldamise süsteem.

Serbia on teinud edusamme võitluses korruptsiooni vastu. Õiguskaitseasutused on näidanud korruptsiooniga võitlemisel suuremat pühendumust ning selle tulemusena on vahistatud mitu kahtlustatavat isikut ja alustatud hulga kõrgetasemeliste juhtumite menetlemist. Parlament on valinud uue korruptsioonivastase võitluse ameti juhatuse ning amet alustab tegevust 2010. aastal. Korruptsioon on siiski paljudes valdkondades endiselt levinud ja kujutab endast tõsist probleemi. Eriti mõjutab korruptsioon riigihankeid ja erastamist. Lõplikke süüdimõistvaid otsuseid tehakse korruptsioonijuhtumite puhul harva. Korruptsioonivastase võitluse ameti seadus on lünklik ning parteide rahastamise ja võimaliku huvide konflikti juhtumite üle teostatav järelevalve on ebapiisav.

Inimõiguste ja vähemuste kaitse valdkonnas on õiguslik ja institutsiooniline raamistik üldjoontes paigas ning kodaniku- ja poliitilisi õigusi üldiselt austatakse. Olemasolevad põhiseaduslikud ja õiguslikud tagatised tuleb siiski täielikult jõustada.

Teatav edasiminek on toimunud piinamise ja väärkohtlemise tõkestamisel. Riigi ombudsman on teatanud väärkohtlemise juhtumite vähenemisest. Mõningaid politsei vastu esitatud süüdistusi pole siiski veel täielikult uuritud. Õiguskaitse kättesaadavuse valdkonnas ei ole edusamme tehtud ei õigusaktide vastuvõtmisel ega ka tasuta õigusabi andmise tervikliku süsteemi loomisel. Vanglasüsteemi reformi valdkonnas on tehtud esimesi samme alternatiivsete karistuste süsteemi kasutuselevõtmise suunas, aga võetud meetmete praktiline mõju on olnud vähene. Endiselt tekitavad muret ülerahvastatus, vägivald ja narkootikumide kuritarvitamine.

Sõnavabadus on üldiselt põhiseadusega tagatud ja vaenu õhutamine keelatud. Tegelikult on siiski teatatud ajakirjanike, inimõiguste kaitsjate ning lesbide, geide, biseksuaalide ja transseksuaalide vastu suunatud vaenu õhutamise, ähvardamise ja füüsiliste rünnakute juhtumitest, mille toimepanijaid ei ole kohtu ette toodud. Meedia valdkonnas muudeti üldsuse teavitamise seadust ning kehtestati valdkonda reguleerivad täiendavad õigusnormid. Kutseliidud ja rahvusvahelised organisatsioonid on aga väljendanud muret selle üle, et muudatused ei ole läbipaistvad ja et enne nende vastuvõtmist ei ole korraldatud avalikku arutelu. Lisaks sellele väljendatakse ka kahtlust, et uued, näiteks kutsenormide rikkumise eest ette nähtud karistusi käsitlevad sätted võivad eksida meediavabaduse põhimõtte vastu. Kogunemis- ja ühinemisvabadus on põhiseadusega tagatud ja neid vabadusi on veelgi edendatud uue ühingute seaduse vastuvõtmisega. Kõnealuseid vabadusi üldiselt kaitstakse, ehkki Belgradis 2009. aasta septembriks kavandatud geiparaad tuli viimasel minutil ära jätta, kuna äärmuslike rühmituste liikmetelt saadi vägivallaähvardusi paraadi korraldajate ja sellel osalejate vastu.

Kodanikuühiskond osaleb aktiivselt Serbia sotsiaalses, majandus- ja poliitilises elus. Uue ühingute seadusega on määratud kindlaks valitsusväliste organisatsioonide õiguslik staatus. Serbia valitsus on teinud teatavaid jõupingutusi kodanikuühiskonnaga tehtava koostöö tõhustamiseks, aga koostööd tuleb siiski veel edasi arendada.

Usuvabadus on põhiseadusega tagatud ning usu tõttu diskrimineerimine keelatud. Kirikuid ja religioosseid kogukondi käsitleva 2006. aasta seaduse rakendamisega kaasneb aga diskrimineeriv mõju nn mittetraditsiooniliste kogukondade registreerimise suhtes.

Majanduslike ja sotsiaalsete õiguste kaitset käsitlevad õigusnormid on üldjoontes paigas. Nüüd tuleb rohkem rõhku panna õigusnormide tõhusamale jõustamisele. Vastu on võetud riiklik strateegia naiste olukorra parandamiseks ja soolise võrdõiguslikkuse edendamiseks ning keelatud on sooline diskrimineerimine. Konkreetset seadust soolise võrdõiguslikkuse tagamiseks ei ole siiski veel vastu võetud ja naiste kaitset vägivalla eest tuleb veel oluliselt tõhustada. Laste õiguste valdkonnas on vastu võetud riiklik strateegia laste kaitsmiseks vägivalla eest. Paremini kooskõlastatud jõupingutusi on tarvis teha selleks, et suurendada teadlikkust sotsiaalselt vähekindlustatud isikute ja puudega inimeste olukorrast ning tagada kõnealustele isikutele nende õiguste kaitse. Vastu on võetud diskrimineerimisvastane seadus ning sellega on täiendatud diskrimineerimisvastase kaitse õiguslikku raamistikku. Paraku tegelikkuses siiski diskrimineerimine jätkub ning eelkõige kannatavad selle all haavatavad rühmad, sealhulgas romid, puudega inimesed ning lesbide, geide, biseksuaalide ja transseksuaalide kogukond.

Omandiõiguste valdkonnas takistab vara tagastamist käsitleva selge õigusliku aluse puudumine endiselt vara tagastamise protsessi käivitamist.

Vähemuste õiguste ja kultuuriliste õiguste valdkonnas on kehtestatud kõnealuste õiguste kaitse õiguslik raamistik. Samuti on vastu võetud rahvusvähemuste riiklike nõukogude seadus. Nii inim- ja vähemusõiguste ministeerium kui ka riiklik ombudsman ja riigi eri piirkondade ombudsmanid on teinud märkimisväärseid jõupingutusi teadlikkuse suurendamiseks ja vähemuste õiguste kaitsmiseks. Lisaks põhiseadusele keelatakse etniliste vähemuste diskrimineerimine sõnaselgelt ära ka uute diskrimineerimisvastaste õigusaktidega.

Vojvodina küsimuses ei ole riigi tasandil saavutatud veel kokkulepet uue statuudi vastuvõtmise kohta. Küll aga on saavutatud kokkulepe valitsuse kooskõlastustalituse ümberkorraldamise kohta Serbia lõunaosas. Paraku halvenes olukord Serbia lõunaosas 2009. aasta juulis, mil Serbia politsei eriüksuste suhtes korraldati mitu rünnakut. Olukord Sandžakis on ebastabiilne; erimeelsused moslemi kogukonnas jätkuvad ja ette on tulnud mitmeid vägivallapuhanguid.

Pagulaste ja riigi sees ümberasustatud isikute arv Serbias on endiselt suur. Riigi sees ümberasustatud isikute olukord on ikka veel väga raske ning mitmesugused asjaolud takistavad neil kasutada sotsiaalseid õigusi.

Romide integreerimise dekaadi Serbia eesistumise ajal võttis Serbia vastu riikliku strateegia romide staatuse parandamiseks. Strateegia täielikuks rakendamiseks on siiski tarvis teha täiendavaid edusamme. Romi kogukond peab endiselt toime tulema väga rasketes elamistingimustes ja kannatab sageli diskrimineerimise all.

Piirkondlike küsimuste ja rahvusvaheliste kohustuste valdkonnas on Serbia teinud täiendavaid edusamme endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga toimuvas koostöös. Oma läkituses 2009. aasta juunis toimunud ÜRO julgeolekunõukogu kohtumisele nentis endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtu peaprokurör, et Serbia ametiasutused on vastanud konkreetsetele abitaotlustele nõuetekohaselt ja õigeaegselt ning et koostööd tuleb jätkata ja see peab ka edaspidi andma konkreetseid ja positiivseid tulemusi. Korraldatud on hulk otsinguid, aga kohtualused Ratko Mladić ja Goran Hadžić viibivad endiselt vabaduses. Endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga tehtav täielik koostöö on ka edaspidi oluline rahvusvaheline kohustus ja Euroopa partnerluse prioriteet.

Serbia peaks koos oma naabritega püüdma välja juurida piirkonnas leviva karistamatuse ja astuma samme sõjakuritegusid hõlmavate väljaandmise lepingute sõlmimiseks.

Serbia on jätkanud aktiivset osalemist piirkondlikes algatustes, sealhulgas Kagu-Euroopa koostööprotsessis (SEECP), piirkondlikus koostöönõukogus (RCC) ja Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingus (CEFTA). Kahepoolsed suhted teiste ELi kandidaatriikide ja ELi kuuluvate naaberriikidega on paranenud. Mitmesuguste kahepoolsete küsimuste, eelkõige piiriküsimuste lõplikuks lahendamiseks on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi. Piiriküsimustes tehtavat koostööd on paraku mõjutanud Serbia negatiivne suhtumine Kosovo osalemisse piirkondlikel foorumitel.

Serbia on vaidlustanud Kosovo iseseisvusdeklaratsiooni [11] ning võtnud selle vastu nii õiguslikke kui ka diplomaatilisi meetmeid, sealhulgas Rahvusvahelise Kohtu kaudu. Serbia valitsusel puudub ametlik kontakt Kosovo ametiasutustega ning ta kasutab vahendajatena ainult ÜRO ajutist missiooni Kosovos (UNMIK) ja Euroopa Liidu õigusriigimissiooni Kosovos (EULEX). Valitsus on Kosovos säilitanud paralleelsed struktuurid ja korraldanud paralleelsed valimised ning õhutab Kosovos elavaid serblasi mitte osalema Kosovo ametiasutuste korraldatud kohalikel valimistel. Kaubanduse valdkonnas keeldub Serbia valitsus tunnustamast Kosovo tollitempleid, millest on teatatud Euroopa Komisjonile ja mis on UNMIKi andmetel kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni nr 1244 sätetega. Serbia keeldumine tunnustada Kosovo tollitempleid valmistab tõsist muret. Serbia ja Kosovo peavad leidma pragmaatilised lahendused, mis võimaldavad peamistel piirkondlikel foorumitel jätkata oma ülesannete täitmist piirkondliku koostöö ja arengu edendamisel.

Serbia valitsus on teinud esimesi samme koostöös ELi õigusriigimissiooniga EULEX, aga sellealaseid jõupingutusi tuleb jätkata. EULEX ja Serbia kirjutasid 2009. aasta septembris alla politseikoostööd käsitlevale protokollile.

Serbia majandust on tõsiselt mõjutanud üleilmne majanduskriis. 2008. aasta lõpuks aeglustus majanduskasv ja 2009. aastal tabas riiki majanduslik surutis. Selle tulemusena vähenes makromajanduslik stabiilsus. Lisaks sellele on varasem ekspansiivne finantspoliitika ja distsipliini puudumine toonud kaasa eelarveseisundi märkimisväärse halvenemise.

Majanduslike kriteeriumide täitmisel on Serbia teinud ainult üksikuid täiendavaid edusamme toimiva turumajanduse loomise suunas. Selleks et Serbia suudaks keskmise tähtaja jooksul toime tulla Euroopa Liidu konkurentsisurve ja turujõududega, tuleb teha täiendavaid jõupingutusi. Kiirendada tuleb struktuurireformide elluviimist.

Serbia pangandussüsteemi likviidsus on säilinud ning Serbia pangad on kapitaliga hästi varustatud ja teenivad üldiselt tulu. Välismajanduse valdkonnas toimub Serbia majanduses praegu kiire kohanemisprotsess. See kajastub jooksevkonto puudujäägi märkimisväärses vähenemises. Välisvaluutareservid on püsinud stabiilsed. Säilinud on konsensus turumajanduse üldpõhimõtete suhtes, aga valitsusel puudub strateegia keskmise tähtajaga struktuurireformide elluviimiseks.

Serbia taotles majanduskriisiga toimetulekuks abi Rahvusvahelisest Valuutafondist ja Euroopa Liidult ning oli nõus võtma mitmesuguseid fiskaalmeetmeid kogukulude vähendamiseks. Kriisi süvenedes vaadati Rahvusvahelise Valuutafondi programm aga uuesti läbi. Puuduvad meetmed riigi rahanduse keskpika perioodi jätkusuutlikkuse parandamiseks. Inflatsiooni sihtmäärade seadmise rahapoliitilist raamistikku on olnud keeruline rakendada ja sellega seotud riskid ähvardavad kahjustada keskpanga usaldusväärsust. Inflatsioonimäär on püsinud võrdlemisi kõrge. Teatavaid edusamme on tehtud ühisomandisse kuuluvate äriühingute erastamisel. Edusamme ei ole aga tehtud riigi omandis olevate äriühingute erastamisel ning see mõjutab negatiivselt erasektori dünaamikat. Töötuse määr püsis endiselt muutumatult kõrge. Turule sisenemist ja turult väljumist takistasid ikka veel ülemäärased haldusnõuded. Paremaks tuleb muuta õiguslike raamtingimuste prognoositavust, eelkõige seoses omandiõiguste tõhusa jõustamisega. Tõsise probleemina on endiselt päevakorral varimajandus.

Serbia on teinud edusamme õigusaktide ja poliitikapõhimõtete vastavusse viimisel Euroopa standarditega ning on alustanud vahelepingu rakendamist vastavalt kõnealuse lepinguga ette nähtud sätetele ja tähtaegadele. Alates 30. jaanuarist 2009 alandati tollimakse ning konkurentsi, riigiabi ja transiitliikluse valdkonnas võeti asjakohaseid meetmeid. Lisaks sellele on Serbia võtnud vastu olulisi õigusakte paljudes valdkondades, sealhulgas põllumajanduse, keskkonna, tööhõive, konkurentsi, riigihangete ning õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas. Stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu rakendamise seisukohast olulistes valdkondades on haldussuutlikkust suurendatud. Serbia peab ELiga seotud õigusaktide tõhusa rakendamise ja jõustamise tagamiseks siiski jõupingutusi suurendama.

Siseturu valdkonnas on Serbia teinud teatavaid edusamme õigusaktide vastavusse viimisel ja institutsioonide suutlikkuse suurendamisel. Häid edusamme on tehtud kaupade vaba liikumise valdkonnas; standardiseerimist ja vastavushindamist käsitlevate uute õigusaktide vastuvõtmisega on pandud alus acquis’ga vastavusse viimise jätkamisele. Standardite Instituudi ja akrediteerimisasutuse institutsioonilist suutlikkust on suurendatud ja Serbia on võtnud vastu suuremal hulgal Euroopa standardeid. Teatavat edu on saavutatud tarbijakaitse valdkonnas, kus on vastu võetud tooteohutust ja elektroonilist kaubandust käsitlevad õigusaktid. Haldussuutlikkust tuleb aga veelgi suurendada. Seni ei ole veel vastu võetud akrediteerimise ja metroloogia valdkonna õigusakte. Serbia peab suurendama oma jõupingutusi turujärelevalve süsteemi kehtestamiseks. Vastu tuleb võtta tarbijakaitse valdkonda reguleerivad uued õigusaktid.

Isikute ja teenuste vaba liikumise ning asutamisõiguse valdkonnas on Serbia edusammud olnud tagasihoidlikud. Teatavaid edusamme on tehtud õigusaktide vastavusse viimisel postiteenuste valdkonnas. Finantsteenuste valdkonnas on uute pangandussätete rakendamiseks ette valmistatud tegevuskava. Paraku puudub endiselt hulk seadusi või ei ole seadused (näiteks pangandussätetega reguleeritavates valdkondades) vastavusse viidud Euroopa standarditega. Kapitali vaba liikumise valdkonnas peab Serbia jätkama oma jõupingutusi jooksevkonto tehingute täielikuks liberaliseerimiseks ning lühiajaliste laenude ja portfelliinvesteeringutega seotud piirangute kõrvaldamiseks.

Serbia on teinud häid edusamme tolli valdkonnas. Tolliasutuste suutlikkust on suurendatud ja vahelepingu rakendamise eesmärgil on vastu võetud asjaomane õigusaktide pakett. Õigusaktide vastavusse viimist ELi tolliseadustikuga tuleb siiski jätkata, eelkõige transiidi ja riskianalüüsi osas. Serbia on astunud samme oma õigusliku raamistiku täiendamiseks maksunduse valdkonnas. Tõhustatud on maksude kogumise menetlusi ja suurendatud on maksuameti jõustamissuutlikkust. Serbia peab veel täiendama võlgnevuste väljanõudmise süsteemi ning jätkama õigusaktide vastavusse viimist aktsiisimaksude ja käibemaksu osas.

Serbia on teinud häid edusamme konkurentsi ja riigiabi valdkonnas, kus ta on vastu võtnud uusi õigusakte. Konkurentsi kaitsmise komisjon peab suurendama oma suutlikkust teha majandusanalüüsi. Lisaks sellele tuleb veel luua sõltumatu riigiabiamet.

Serbia on teinud häid edusamme riigihangete valdkonnas, kus ta on samuti vastu võtnud uusi õigusakte. Hiljuti loodud pakkumuse esitajate kaitsmise komisjoni liikmed tuleb siiski veel ametisse nimetada. Serbia on jätkanud edusammude tegemist intellektuaalomandiõiguste jõustamisel. Intellektuaalomandiõiguste ameti haldussuutlikkus on suurenenud. Intellektuaalomandiõiguste tõhusa jõustamise tagamiseks tuleb aga veel lahendada majandusliku sõltumatuse küsimused ja pädevate kohtunike vähesuse probleem.

Tööhõivepoliitika valdkonnas on tehtud häid edusamme seoses mitmesuguste oluliste seaduste ja tööhõive valdkonna 2009. aasta riikliku strateegia vastuvõtmisega. Tööhõive valdkonna meetmete ja poliitikapõhimõtete rakendamine on paranenud, aga tugevdada tuleks kooskõlastamist muude poliitikapõhimõtetega. Teatavaid edusamme on täheldatud ka sotsiaalpoliitika valdkonnas, ehkki asjaomast õiguslikku raamistikku tuleks veelgi tugevdada ja vastu võetud õigusakte nõuetekohaselt rakendada. Samuti on teatavaid edusamme tehtud rahvatervise valdkonnas, peamiselt esmatasandi arstiabi ja haiguste ennetamise osas. Õigusaktide vastavusse viimisel Euroopa standarditega tuleb teha täiendavaid jõupingutusi.

Edu on saavutatud hariduse ja kultuuri valdkonnas. Teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni valdkonnas on Serbia teinud olulisi jõupingutusi teaduskoostöö edendamiseks ja ELi teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse seitsmenda raamprogrammi projektides osalemiseks. Serbia peab siiski tegema veel märkimisväärseid jõupingutusi oma teadusuuringute tegemise suutlikkuse suurendamiseks ja Euroopa teadusruumiga integreerumise jätkamiseks.

Serbia ettevalmistused WTOga ühinemiseks on kulgenud hästi ja vastu on võetud hulk WTO põhimõtetega vastavusse viidud seadusi.

Valdkondliku poliitika puhul võib märkida, et tööstuse ja VKEde valdkonna institutsiooniline raamistik on paranenud ning Serbia on alustanud oma VKEde strateegia eesmärkide täitmist. ELi lähenemisviisiga kooskõlastatud tööstuspoliitilist strateegiat ei ole paraku seni veel vastu võetud.

Õigusaktide vastavusse viimisel acquis’ga on edusamme tehtud põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas, kus on vastu võetud olulised raamseadused. Sama võib märkida toiduohutuse valdkonna kohta, ehkki toiduainete ja nende kõrvalproduktide käitlemise ettevõtete ajakohastamisel on tehtud vaid väheseid edusamme. Teatavaid edusamme on tehtud veterinaar- ja fütosanitaarpoliitika valdkonnas, aga toiduahela ohutuse kontrollimise laborite ajakohastamisel on tehtud vaid üksikuid edusamme.

Serbia on teinud häid edusamme keskkonnasektoris, kus ta on vastu võtnud mahuka seadustepaketi ja ratifitseerinud rahvusvahelisi konventsioone. Institutsioonide suutlikkus ning tehnilised ja inimressursid on siiski puudulikud, eriti kohalikul tasandil. Täiendavaid jõupingutusi on tarvis veemajandusega seotud õigusaktide vastuvõtmiseks ja keskkonnasektori üldise suutlikkuse suurendamiseks.

Transpordisektoris on vastu võetud uus liiklusohutust käsitlev seadus ning ühtlustatud kodumaistele ja välismaistele sõidukitele kehtestatud teemaksud. Ratifitseeritud on Euroopa ühise lennunduspiirkonna leping (ECAA), Montreali konventsioon ja lennuteenuste teatavaid aspekte käsitlev horisontaalne leping. Paraku valmistab probleeme Serbia suutlikkus täita Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepinguga ette nähtud kohustusi seoses turule juurdepääsuga. Üldjoontes on tarvis teha täiendavaid jõupingutusi Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu esimese üleminekuetapi rakendamiseks ning tugevdada kooskõlastamist infrastruktuuri ministeeriumi ja tsiviillennunduse direktoraadi vahel. Raudteetranspordi sektor tuleb põhjalikult ümber korraldada.

Serbia on teinud teatavaid edusamme energeetikasektoris. Täiendavaid jõupingutusi on tarvis energiaühenduse asutamislepingu nõuete täitmiseks ning energeetikasektori ja tuumaohutuse valdkonna keskkonnaaspektidega seotud lahendamata küsimustele vastuste leidmiseks. Varustuskindluse tagamise valdkonnas on tehtud teatavaid edusamme gaasivarude suurendamisel, aga maagaasivõrkude ühendused Serbia ja piirkonna muude riikide vahel on endiselt piiratud.

Infoühiskonna ja meedia valdkonnas on tehtud edusamme mitme õigusakti vastuvõtmise kaudu. Serbia on ratifitseerinud ka piiriülese televisiooni Euroopa konventsiooni. Institutsioonide suutlikkus ja reguleerimissuutlikkus on aga endiselt puudulikud ja edu suurus sõltub õigusaktide rakendamisest.

Edusamme on tehtud finantskontrolli valdkonnas. Valitsus on vastu võtnud avaliku sektori sisefinantskontrolli käsitleva tervikliku tegevuskava. Jõustunud on eelarvesüsteemi seadus, mis on ühtlasi avaliku sektori sisefinantskontrolli õiguslik alus. Avaliku sektori finantskontrolli ajakohase ja tõhusa süsteemi kasutusele võtmiseks tehtavad ettevalmistused on siiski alles algusjärgus. Hiljuti loodud riiklik auditeerimisasutus ei ole veel oma tegevust alustanud.

Statistika valdkonnas on vastu võetud uus arengustrateegia. Edusamme on täheldatud seoses valdkondliku statistikaga, mille raames on ette valmistatud ja korraldatud küsitlusi ja loendusi. Serbia peab siiski tegema jõupingutusi täielikult toimiva ettevõtete registri loomiseks ja haldussuutlikkuse edasiseks suurendamiseks.

Edusamme on tehtud õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas. Jätkatud on Serbia ja Euroopa Ühenduse vahelise viisalihtsustus- ja tagasivõtulepingu rakendamist. Serbia on teinud märkimisväärseid jõupingutusi kõikides viisanõude kaotamise kavaga hõlmatud valdkondades, eelkõige aga biomeetrilisi andmeid sisaldavate passide kasutuselevõtmisel. Serbia edusamme silmas pidades tegi komisjon 2009. aasta juulis ettepaneku Serbia kodanike suhtes viisanõue kaotada, tingimusel et Serbia täidab seni täitmata kriteeriumid enne seda, kui nõukogu teeb oma otsuse [12].

Alustatud on uue piirikontrolli seaduse rakendamist, aga teatavate piiriületuspunktide tehniliste standardite ja varustuse täiendamiseks ning Serbia ja Kosovo vahelise halduspiiri paremaks kontrollimiseks on tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Serbia on teinud vaid väheseid edusamme varjupaigaõiguse valdkonnas. Vaatamata mõnele puudujäägile on varjupaiga andmise menetlused üldjoontes rahuldavad. Paraku on taotluste arvu võimaliku suurenemisega toimetulekuks tehtud vähe ettevalmistusi ja puudub varjupaigataotlejate integreerimist kooskõlastav asutus. Häid edusamme on tehtud rände valdkonnas, kus on vastu võetud rändehaldusstrateegia ja kus rakendatakse välismaalaste seadust. Hiljuti vastu võetud strateegiate rakendamiseks ja rändevoogude jälgimise tõhustamiseks on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Rahapesu on endiselt murettekitav valdkond. Vastu on võetud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise ja nende vastu võitlemise seadus. Paraku on kahtlaste tehingute kohta tehtud ettekanded hõlmanud peamiselt pangandussektorit ning rahapesu juhtumite uurimiste ja süüdimõistmiste arv on püsinud väike.

Serbia on narkootikumide salakaubaveo peamine transiitriik Euroopas. Vastu on võetud narkootikumidevastase võitluse strateegia ja tegevuskava. Õiguskaitseasutused on konfiskeerinud suurel hulgal narkootikume. Ometi on Serbia kaudu toimuv narkootikumidega kaubitsemine endiselt tõsine probleem.

Teatavaid edusamme on tehtud seoses politseireformiga. Suurenenud on suutlikkus ja koolituste korraldamine ning tugevnenud on piirkondlik koostöö. Tõhustada tuleb siiski strateegilist planeerimist ja sisekontrolli. Vastu on võetud riiklik strateegia organiseeritud kuritegevusega võitlemiseks. Esimesi samme on tehtud finantsuurimiste ja varade arestimise institutsioonilise ja õigusliku raamistiku tõhustamiseks. Läbivaadatud uue kriminaalmenetluse seadustiku vastuvõtmine ja jõustumine on aga paraku viibinud. Uurimissuutlikkus on puudulik ning seetõttu on kõnealuses valdkonnas tehtud vähe lõplikke süüdimõistvaid otsuseid. Organiseeritud kuritegevuse vastases võitluses tuleb teha järjepidevaid jõupingutusi, kuna organiseeritud kuritegevus on endiselt tõsine probleem.

Serbia on teinud teatavaid edusamme võitluses inimkaubanduse vastu. Ratifitseeritud on Euroopa Nõukogu inimkaubanduse vastane konventsioon ja vastu on võetud tegevuskava. Paranenud on eri sidusrühmade, sealhulgas valitsusväliste organisatsioonide vaheline koostöö inimkaubanduse vastase võitluse valdkonnas. Paraku tehakse kõnealuses valdkonnas vähe lõplikke süüdimõistvaid kohtuotsuseid ning alaealiste ohvrite arv pidevalt suureneb.

Teatavaid edusamme on tehtud isikuandmete kaitse valdkonna õigusliku ja institutsioonilise raamistiku kehtestamisel. Õigusaktide täielikuks vastavusse viimiseks Euroopa standarditega ja asjaomaste sätete nõuetekohase rakendamise tagamiseks on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Kosovo

Kosovo on teinud teatavaid edusamme Euroopa partnerluse peamiste prioriteetide täitmisel, eelkõige oma õigusliku raamistiku tugevdamisel, et täita poliitilisi kriteeriume. Nüüd tuleb rõhku panna rakendamisele. Iseseisvusdeklaratsioonile järgnenud teisel aastal on Kosovo loonud vajalikud institutsioonid, mis täidavad oma ülesandeid koostöös asjaomaste rahvusvaheliste organisatsioonidega. Avaliku halduse ja assamblee suutlikkust tuleb aga oluliselt suurendada. Järjepidevaid jõupingutusi on tarvis teha kohtusüsteemi reformimiseks ning korruptsiooni, organiseeritud kuritegevuse ja rahapesu vastase võitluse tugevdamiseks. Koostöö ELi õigusriigimissiooniga (EULEX) ei vasta tegelikkuses poliitilistele kohustustele ning seda tuleb paljudes EULEXi mandaadiga hõlmatud valdkondades tõhustada.

Olukord Kosovos on stabiilne, aga tundlik. Aset on leidnud mitmesugused juhtumid, sealhulgas on kahjustatud EULEXi vara. Avalikku korda tuleb püüda säilitada. Kosovo ametiasutustel puudub kontroll kogu Kosovo territooriumi, eelkõige riigi põhjaosa üle. Endiselt toimivad paralleelsed struktuurid ja hiljuti toimusid paralleelsed kohalikud valimised. Kosovo valitsus peab paremini integreerima kõik kogukonnad, eelkõige Kosovo serblased, ning tugevdama EULEXi abiga õigusriigi põhimõtteid. Kosovo serblaste kogukond tuleb Kosovo institutsioonidesse konstruktiivsemalt kaasata, et suurendada ELi toetusest saadavat kasu ja edendada Euroopa perspektiivi. Selles kontekstis on eriti olulised eelseisvad kohalikud valimised ja suurem detsentraliseerimine. Seejuures oodatakse Belgradi toetust. Leppimiseks tehtavad täiendavad jõupingutused aitaksid kaasa piirkonna stabiilsuse edendamisele ja sotsiaalmajandusliku arengu jätkumisele.

Demokraatia ja õigusriigi puhul võib märkida, et Kosovo ametiasutused on oma töös laialdaselt järginud asjaomaseid põhiseaduslikke sätteid. Õigusriigi põhimõtete tugevdamisel on Kosovo siiski teinud vaid üksikuid edusamme.

Vastu on võetud assamblee 2009. aasta töökava, mis on kooskõlas valitsuse õigusloomealase strateegiaga. Paraku on assamblee suutlikkus kontrollida õigusaktide ettepanekuid ja jälgida õigusaktide rakendamist pärast nende vastuvõtmist seni veel väike. Parlamendi järelevalve täidesaatva võimu esindajate tegevuse üle on piiratud. Eelkõige tuleb suurendada Euroopa integratsiooni komisjoni suutlikkust jälgida, et vastuvõetavad õigusaktid oleksid kooskõlas ELi standarditega.

Peamised valitsusstruktuurid on paigas ja Kosovos on säilitatud poliitiline stabiilsus. Teatavat edu võib täheldada seoses kohalike omavalitsuste haldusreformiga. Augustis võeti vastu läbivaadatud ja täiendatud Euroopa partnerluse tegevuskava. Kosovo peaks nüüd keskenduma kava rakendamisele ja järgmiste prioriteetide kehtestamisele. Euroopa reformikava edendamiseks vajalik ministeeriumidevaheline koostöö on puudulik. Euroopa perspektiivi saavutamiseks Kosovos on äärmiselt oluline tagada tõhusad haldusstruktuurid. Arengu ja Euroopa integratsiooni kooskõlastusamet on oma kooskõlastamissuutlikkust suurendanud, aga tõelise Euroopa integratsiooniprotsessi käivitamiseks puudub ametil kõrgetasemeline poliitiline toetus.

Teatavaid edusamme on tehtud avaliku halduse reformi valdkonnas. Avaliku halduse valdkonna ülesannete ja vastutusalade läbivaatamine on lõpetatud ning suurem osa soovitustest on ellu viidud. Mõned olulised õigusaktid tuleb siiski veel vastu võtta. Endiselt tekitab muret poliitiline sekkumine avalikku teenistusse ja ametnike ametisse nimetamisse. Järjepidevaid jõupingutusi tuleb teha Kosovo avaliku halduse valdkonna suutlikkuse suurendamiseks ning sellise professionaalse, usaldusväärse, sõltumatu ja tulemuspõhise avaliku teenistuse loomiseks, mis suudaks rakendada valitsuse poliitikapõhimõtteid. Ombudsmani kui institutsiooni tegevust tuleb veelgi tõhustada. Kosovo avalik haldus on endiselt puudulik.

Seoses kohtusüsteemiga on tehtud vaid üksikuid edusamme. Reform on endiselt algusjärgus. Loodud on konstitutsioonikohus ning ametisse on nimetatud selle liikmed. Enamikus kohtutes on kasutusele võetud uus kohtuhalduse infosüsteem. Mitrovica kohus on EULEXi toetusel taas alustanud kriminaaljuhtumite menetlemist. Ametisse on nimetatud Kosovo justiitsnõukogu. Teatavaid edusamme on tehtud sõjakuritegude menetlemisel.

Kohtuametnike sõltumatuse ja professionaalsuse edendamiseks on Kosovos siiski vaja palju teha. Lahendamata juhtumite kuhjumine on märkimisväärne nii tsiviil- kui ka kriminaalasjade puhul. Puudub tõhus mehhanism kohtunike suhtes distsiplinaarmenetluste algatamiseks. Kosovo serblaste kogukonna integreerimiseks kohtusüsteemi on tarvis nii valitsuse kui ka kõnealuse kogukonna enda konstruktiivseid jõupingutusi. Kosovo kohtusüsteem on puudulik ja ebatõhus. Õigusriigi põhimõtete rakendamine kogu Kosovos, aga eriti selle põhjaosas on puudulik.

Tegevust on alustanud ja oma suutlikkust on suurendanud korruptsioonivastase võitluse amet, aga ameti volitused on paraku piiratud. Hoolimata teatavatest võetud meetmetest on korruptsioon siiski paljudes valdkondades endiselt väga levinud ja kujutab endast väga tõsist probleemi. Valdkonna õiguslik raamistik on lünklik. Puudub parteide rahastamist käsitlev seadus. Vastu võtmata on veel korruptsioonivastane strateegia ja tegevuskava. Korruptsioonivastasesse võitlusse kaasatud isikute ja ametiasutuste koostööd tuleb oluliselt tõhustada. Tagada tuleb korruptsioonivastase võitluse ameti sõltumatus. Kosovo peab saama paremaid tulemusi korruptsioonijuhtumite uurimisel, vastutusele võtmisel, süüdistuste esitamisel ja süüdimõistvate otsuste tegemisel.

Põhiseadusega on tagatud inimõiguste ja vähemuste kaitse ning põhiseaduses on loetletud Kosovos vahetult kohaldatavad peamised rahvusvahelised lepingud ja kokkulepped ning muud dokumendid. Täiendavaid jõupingutusi on tarvis kõnealuste õiguste tegelikuks rakendamiseks ning Kosovo kõikide kogukondade integreerimiseks.

Peamiseks takistuseks kogukondade integreerimisel, eriti riigi põhjaosas, on eelkõige Kosovo serblaste kogukonna vähene valmisolek osaleda Kosovo institutsioonide töös. Kõnealuse probleemi lahendamiseks peavad nii valitsus kui ka Kosovo serblaste kogukond tegema järjepidevaid jõupingutusi. Samuti on tarvis, et Serbia kujundaks välja konstruktiivsema lähenemisviisi.

Kodaniku- ja poliitiliste õiguste valdkonnas on tehtud vaid üksikuid edusamme. Õiguskaitse kättesaadavuse osas süsteem toimib, aga vajab siiski tõhustamist. Teatavaid edusamme on tehtud seoses vanglate ja muude karistusasutustega. Lahendada tuleb siiski hulk ülesandeid, eelkõige seoses psüühiliste häiretega isikute ja alaealiste õigusrikkujate kinnipidamise tingimuste ja nende vabanemisjärgse taasintegreerimisega. Üksikuid edusamme on tehtud piinamise ja väärkohtlemise tõkestamisel ja võitluses karistamatuse vastu.

Sõnavabadus ei ole tegelikkuses veel täielikult tagatud. Meedia valdkonnas on täheldatud poliitilist sekkumist. Kogunemis- ja ühinemisvabaduse õiguslikku raamistikku on edasi arendatud.

Kodanikuühiskond tuleb paremini integreerida poliitika kujundamisse ja rakendamisse. Teatavaid edusamme on tehtud usuvabaduse valdkonnas – nimelt on taastatud usuga seotud paiku. Eri usukogukondade vastastikuse sallivuse edendamiseks tuleb siiski teha veel täiendavaid jõupingutusi. Puudub seadus kadunud isikute kohta. Lahendada tuleb kadunud isikute perekondadele hüvitise maksmise küsimus.

Majanduslikud ja sotsiaalsed õigused ei ole täielikult tagatud. Naiste kaitset kõigi vägivallavormide eest tuleb oluliselt tõhustada. Endiselt on probleemiks lastega kauplemine ja laste tööjõu kasutamine. Laste õiguste tagamiseks on tarvis jõupingutusi jätkata. Valitsus on vastu võtnud puudega inimesi käsitleva tegevuskava. Sotsiaalselt vähekindlustatud rühmade ja puudega inimeste integratsioon ja kaitse ei ole täielikult tagatud. Endiselt tekitab muret diskrimineerimine, mille suhtes peaks valitsus korraldama rohkem teadlikkuse suurendamise kampaaniaid. Asjaomased seadused ja strateegiad on vastu võetud, aga nende rakendamine on puudulik. Tugevdatud on omandiõiguste valdkonna institutsioonilist ja õiguslikku raamistikku. Omandiõiguste kaitsmisel on suurimaks takistuseks ametiasutuste suutmatus rakendada vastuvõetud otsuseid kogu Kosovo territooriumil. Usukogukondadele kuuluva vara puutumatus on üldiselt tagatud.

Vähemuste õiguste, kultuuriliste õiguste ja vähemuste kaitse valdkonnas tagatakse kehtivate õigusaktidega vähemuste õiguste ja kultuuriliste õiguste kõrgetasemeline kaitse. Tegelikkuses see paraku vajalikul määral ei rakendu. Kogukondade omavahelisel lepitamisel on saavutatud vaid vähest edu. See on ametiasutuste jaoks suur ja keeruline ülesanne. Pagulaste ja riigi sees ümberasustatud isikute vabatahtlike tagasipöördumiste arv on väike. Endiselt on lahendamata maaküsimusi käsitlevad vaidlused teatavate omavalitsuste ja Serbia õigeusu kiriku vahel.

Romi, aškali ja egiptuse kogukonnad peavad endiselt toime tulema väga rasketes elamistingimustes ja kannatavad sageli diskrimineerimise all. Kiireloomulisi meetmeid on tarvis võtta selleks, et paigutada ümber romi perekonnad, kes elavad Kosovo põhjaosa pliiga saastatud piirkondades ohtlikes ja vastuvõetamatutes tingimustes. Ametiasutused peavad tegema jõupingutusi, et jõuda kõikide vähemusteni ja tagada nende kaitse ja integratsioon.

Piirkondlike küsimuste ja rahvusvaheliste kohustuste valdkonnas on Kosovo jätkanud aruandlusperioodil koostööd endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga. EL rõhutab endiselt, et piirkondlik koostöö saab olla edukas ainult juhul, kui see hõlmab kogu piirkonda, ning avaldab kahetsust, et lahkarvamused, mis on tekkinud selle üle, kuidas Kosovol on tavaks osaleda piirkondlikel foorumitel, on toonud kaasa olukorra, kus Kosovo on hoidunud olulistest piirkondlikest sündmustest kõrvale. Kosovo on vastu võtnud uued tollitemplid, millest ÜRO peasekretäri eriesindaja on teatanud Euroopa Komisjonile ja Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingu (CEFTA) partneritele ja mis on tema sõnul kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga nr 1244/99. Serbia ei ole kõnealuste templite kehtivust tunnustanud ning peab nende kokkusobivust ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga nr 1244/99 küsitavaks. Serbia ja Kosovo peavad leidma pragmaatilised lahendused, mis võimaldavad peamistel piirkondlikel foorumitel jätkata oma ülesannete täitmist piirkondliku koostöö ja arengu edendamisel.

Kosovo majandus on kriisi mõju seni ainult vähesel määral tunda saanud. SKP on suurenenud, ehkki väga vähe, aga tööpuudus on endiselt suur. Kõrgest inflatsioonist sai deflatsioon ning selle tulemusena langesid impordi hinnad. Majanduslikku arengut pärsivad tõsiselt õigusriigi põhimõtete puudulik jõustamine, väga piiratud ja ühekülgne tootmisvõimsus ning transpordi- ja energeetikasektori nõrk infrastruktuur. Eelarvepoliitikas järgitakse ajutist nõudlust ning puudub seotus keskmise tähtajaga poliitilise raamistikuga. Energiavarustus on muutunud stabiilsemaks tänu eelarvest eraldatud suurematele toetustele.

Majanduslike kriteeriumide täitmisel on Kosovo teinud vaid väga vähe edusamme toimiva turumajanduse loomise suunas. Selleks et riik suudaks tulla pika tähtaja jooksul toime Euroopa Liidu konkurentsisurve ja turujõududega, tuleb ellu viia hulk reforme ja teha suurejoonelisi investeeringuid.

Vaba turumajanduse elementide suhtes on säilitatud laiapõhjaline konsensus. Euro kasutamine, märkimisväärse välisvõla puudumine ja väga väike ekspordi maht on aidanud kaitsta Kosovo majandust üleilmse majanduslanguse negatiivse mõju eest. Pangandussektor on usaldusväärne, teenib tulu ja on kapitaliga hästi varustatud. Majanduskasv on põhinenud laenumahu suurendamisel ja välismaalt saadud suuremal abil. Võrreldes eelnenud aasta märkimisväärse eelarveülejäägiga tekkis 2008. aastal mõningane eelarvepuudujääk. Eelarvetulu suurenes veidi. Juunis sai Kosovo Rahvusvahelise Valuutafondi ja Maailmapanga liikmeks.

Kaubandusbilansi juba niigi suur puudujääk suurenes veelgi suurejoonelise teedeehitusprogrammi jaoks vajalike masinate ja transpordivahendite süvendatud impordi tõttu. Eelarve ja maksebilansi jätkusuutlikkus vähenes veelgi ning selle põhjuseks olid puudujäägid poliitika kujundamises ja rakendamises. Eksport, mille maht oli niigi väike, vähenes 2009. aastal majanduskriisi tulemusel järsult. Majandusvaldkonna statistika kvaliteet oli endiselt halb. Rahastamise kulud olid endiselt suured, kuna pangad jätkasid ettevõtjatele antavate laenude puhul kõrge tasemega riskipreemiate kohaldamist. Eelarvest eraldatavate toetuste ja maksete maht suurenes. Majanduslikku arengut pärssisid endiselt oluliselt õigusriigi põhimõtete puudulik jõustamine, paljudes valdkondades levinud korruptsioon ja omandiõigustega seotud ebakindlus. Töötuse määr on väga kõrge. Kosovo noorte intensiivsemal integreerimisel tööturule on saavutatud vaid vähest edu. Tõsise probleemina on endiselt päevakorral varimajandus.

Edusammud Kosovo õigusaktide ja poliitikapõhimõtete vastavusse viimisel Euroopa standarditega on olnud vastuolulised. Tolli, maksunduse, hariduse ja politseitöö valdkonnas on õiguslikku raamistikku edasi arendatud. Õigusaktide vastavusse viimine on alles algusjärgus keskkonna- ja energeetikasektoris ning konkurentsi, intellektuaalomandi ning kaupade, isikute, teenuste ja kapitali vaba liikumise valdkonnas. Euroopa standardite rakendamisel on tehtud vaid üksikuid edusamme finantskontrolli ja statistika, andmekaitse ning rahapesu ja organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse valdkonnas.

ELi siseturu valdkonnas on Kosovo teinud teatavaid edusamme kaupade vaba liikumise osas. Euroopa tavade ja õigusaktide ülevõtmine ja rakendamine on siiski alles algusjärgus. Haldussuutlikkus on puudulik. Isikute ja teenuste vaba liikumise ning asutamisõiguse valdkonnas on õigusaktide vastavusse viimine ebapiisav. Kapitali vaba liikumise valdkonnas tuleb edu saavutamiseks teha järjepidevaid jõupingutusi eelkõige finantssektori reguleerimise tõhustamisel.

Tollitulud on tänu tolliasutuste töö tõhustamisele suurenenud. Vastu on võetud tolliseadustik ja aktsiisimaksu seadus. Tolli valdkonna õigusnormid on Euroopa standarditega vastavuses. Valdkonnas tuleb siiski oluliselt suurendada haldussuutlikkust ja süvendada võitlust korruptsiooni vastu. Kosovo põhjaosas tollimakse veel endiselt ei koguta. Riigi põhjaosa kaht piiriületuspunkti kontrollivad EULEXi tolliametnikud ning see on aidanud seal vähendada salakaubandust. Edasi on arendatud maksunduse valdkonna õiguslikku raamistikku ja kehtestatud on madalamad maksumäärad. Valdkonnas on vaja teha täiendavaid jõupingutusi haldussuutlikkuse suurendamiseks ja varimajanduse osakaalu vähendamiseks.

Riigihangete valdkonnas on rakendusaktide viimistlemine üldjoontes lõpetatud ja loodud on riigihangete kontrolliorgan. Tõsist muret tekitab aga seaduste tegelik rakendamine. Ametiasutused peavad tõhusalt uurima väidetava korruptsiooni juhtumeid. Oluliselt tuleb tõhustada järelevalvet hankelepingute täitmise üle. Riigihangete valdkonna ametnikud on endiselt vastuvõtlikud sekkumise ja hirmutamise katsetele.

Endiselt ei ole veel vastu võetud intellektuaalomandiõiguste strateegiat. Tööstusomandi õiguste, autoriõiguste ja muude asjaomaste õiguste jõustamise mehhanismid jätavad soovida. Loodud on konkurentsikomisjon, kes on uurinud konkurentsieeskirjade väidetava rikkumise juhtumeid. Kosovo konkurentsi valdkonna õigusaktid ei ole veel Euroopa standarditega täielikult vastavusse viidud.

Ametiasutused peavad mitmesugused tööhõivestrateegiad omavahel seostama ja tagama nende rakendamise. Tõhustada on tarvis töötervishoiu ja tööohutuse ning sotsiaalteenuste ja hooldusasutuste valdkonna õigusakte. Rahvatervise valdkonnas on tervishoiuteenuste kvaliteedi suurendamiseks tarvis suurendada haldussuutlikkust ja institutsioonide suutlikkust. Sotsiaalse dialoogi valdkonnas on tehtud vaid väheseid edusamme. Hariduse valdkonnas jätkub õigusaktide vastavusse viimine Euroopa standarditega. Kõnealuses valdkonnas tuleb ennekõike lõpule viia institutsioonide reform, samuti tuleb tegelikkuses paremini ellu viia valdkonna tegevuspõhimõtteid käsitlevad soovitused. Teadustegevuse valdkonnas on Kosovo ametiasutused teinud algatusi ELiga tehtava koostöö hõlbustamiseks, näiteks on ametisse nimetatud seitsmenda raamprogrammi Kosovo koordinaator.

Valdkondliku poliitika puhul tuleb nentida, et tööstuse ja VKEde valdkonna institutsiooniline ja õiguslik raamistik on veel puudulikud. Jõupingutusi on tehtud põllumajanduse valdkonnas, kus on saavutatud teatavat edu maakorralduses ja põllumajandusettevõtete tegevuse mitmekesistamises. Poliitikapõhimõtete rakendamise suutlikkus on siiski ebapiisav. Keskkonnasektoris on vastu võetud hulk raamseadusi. Nende rakendamiseks ja ELi keskkonnastandardite järgimiseks on tarvis teha suuri jõupingutusi.

Transpordisektoris on Kosovo alustanud laiaulatusliku teedeehitusprogrammi elluviimist, aga raudteesektori investeeringud on see-eest unarusse jäänud. Kosovo jätkab aktiivset osalemist transpordi piirkondliku tuumvõrgu arendamises ja Kagu-Euroopa transpordi vaatluskeskuse töös. Paraku on lennunduse valdkonnas vastu võetud õigusaktid, mis ei ole vastavuses Euroopa standarditega. Raudteetransporti reguleeriva asutuse juhatus ei ole veel ametisse nimetatud. Õhutransporti reguleeriva asutuse juhatus on küll juba ametisse nimetatud, aga ei ole oma tööd veel alustanud.

Energeetikasektoris, milles on endiselt tõsiseid probleeme, tuleb vastu võtta mitu olulist seadust. Elektrikatkestused on endiselt sagedased. Sektori rahanduslikku elujõulisust vähendavad hoolimata teatavatest edusammudest pidevad elektrikaod ja arvete puudulik laekumine. Valitsus on otsustanud ehitada uue pruunsöel töötava elektrijaama, mis vastaks Euroopa standarditele. Kosovo ülekandesüsteemi käitajal on endiselt raske osaleda piirkonna kaubandusmehhanismides täieõigusliku partnerina.

Infoühiskonna ja meedia valdkonnas on tarvis teha rohkem jõupingutusi vastuvõetud õigusaktide ja strateegiate rakendamiseks. Suurendada tuleb reguleerivate asutuste, sealhulgas telekommunikatsiooni reguleerimisameti ja sõltumatu meediakomisjoni haldussuutlikkust ning majanduslikku ja poliitilist sõltumatust. Ametisse tuleb nimetada avalik-õigusliku ringhäälinguorganisatsiooni juhatus.

Finantskontrolli ja statistika valdkonnas on täheldatud vaid üksikuid edusamme. Sise- ja välisauditi tegemise suutlikkuse suurendamiseks on tarvis jõupingutusi jätkata. Statistika infrastruktuur on endiselt puudulik.

Õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas on tehtud vaid üksikuid edusamme. Piirihalduse valdkonnas on asjaomaste asutuste vahel loodud kooskõlastusmehhanismid. Piirid on siiski ebakindlad ning politseiressursid ja piirikontrollimise suutlikkus vajavad suurendamist. Kosovo suutlikkus menetleda varjupaigataotlusi on endiselt väike. Kodumaale tagasi pöördunud isikute taasintegreerimine on puudulik. Välja tuleb töötada asjakohane tagasivõturaamistik.

Kohtu- ja õiguskaitseasutuste suutlikkus võidelda rahapesu vastu on endiselt väike. Rahapesu ei määratleta asjaomastes õigusaktides kuriteona. Kehtiv õiguslik raamistik on puudulik ja seda ei rakendata täielikult. Rahapesuvastase võitluse kooskõlastamiseks puudub püsiv struktuur. Aruandlus rahapesu andmebüroole on lünklik. Andmebüroo ja maksuameti koostöö jätab soovida.

Aruandlusperioodil on konfiskeeritud varasemast suuremas mahus narkootikume, uuritud suuremal hulgal juhtumeid ning vahistatud ja süüdi mõistetud suurem hulk inimesi. Kosovo on vastu võtnud narkootikumidega kaubitsemise vastu võitlemise strateegia ja tegevuskava. Paraku on õiguskaitseasutuste koostöö kõnealuses valdkonnas endiselt puudulik. Konfiskeeritud narkootikumide turvaline hoidmine ei ole täielikult tagatud. Narkootikumidega kaubitsemine on endiselt tõsine probleem.

Politseitöö põhiline õiguslik raamistik on paigas. Avaliku korra säilitamine on üldiselt tagatud. Enamik politseiametnikke, kes kuuluvad Ibari jõest lõunapool elavasse Kosovo serblaste kogukonda ja kes lahkusid teenistusest pärast iseseisvusdeklaratsiooni tegemist, on oma jaoskonda tagasi pöördunud. Siiski on aset leidnud hulk vägivaldseid juhtumeid, sealhulgas on tahtlikult kahjustatud EULEXi vara. Avalikku korda tagava mitmerahvuselise politseiüksuse puudumine Mitrovica piirkonnas vähendab oluliselt politsei suutlikkust tulla toime avaliku korra rikkumisega. Edasi on lükkunud juhtivate politseiametnike (kelle hulka kuulub ka üks Kosovo serblane) ametijuhendite koostamine. Tõsiseid puudujääke on täheldatud uurimissuutlikkuses ja jälitusteabel põhinevas politseitöös. Puudub tsiviilelanikkonnalt relvade kogumise strateegia. Politsei tõendusmaterjalide turvalisus ei ole täielikult tagatud. Täiendavaid edusamme on tarvis teha EULEXile juurdepääsu andmisel peamistele andmebaasidele, et võimaldada EULEXil toimetada tema täitevolituste piires tõhusalt uurimisi.

Organiseeritud kuritegevus on endiselt tõsine probleem ning mõjutab negatiivselt õigusriigi põhimõtete järgimist ja ettevõtluskeskkonda. Organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemiseks on vastu võetud strateegia ja tegevuskava, aga asjaomane õiguslik raamistik on endiselt lünklik. Tunnistajakaitse seaduse puudumine ja tunnistajakaitse tagamise piiratud suutlikkus pärsivad politseitöö tulemuslikkust kõnealuses valdkonnas. Kosovo on endiselt organiseeritud kuritegevuse lähte- ja transiitriik. Lisaks sellele on ta endiselt ka inimkaubanduse lähte-, siht- ja transiitriik. Muret tekitab Kosovo õiguskaitseasutuste passiivsus ohvrite tuvastamisel ja inimkaubanduse juhtumite uurimisel. Organiseeritud kuritegevusega võitlemine on oluline ülesanne kogu Kosovos, eriti aga riigi põhjaosas. Terrorismi suhtes on Kosovo vastu võtnud strateegia ja tegevuskava, aga asjaomane õiguslik raamistik seni veel puudub.

Kosovol puuduvad ikka veel andmekaitse valdkonna õigusaktid. Samuti puudub riigis sõltumatu andmekaitseasutus.

Türgi

Türgi täidab poliitilisi kriteeriume endiselt piisavalt. Kogu riigis on toimunud vabad ja õiglased kohalikud valimised. Teatavaid edusamme on tehtud kohtusüsteemi reformimisel, tsiviilvalitsuse ja sõjaväe suhete edendamisel ning kultuuriliste õiguste tagamisel. Valitsus on alustanud parteide ja kodanikuühiskonnaga laiapõhjalist arutelu kurdide küsimuse lahendamiseks. Enamikus poliitiliste kriteeriumidega hõlmatud valdkondades (eelkõige põhiõiguste valdkonnas) ja põhiseaduse reformimisel on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Demokraatia ja õigusriigi valdkonnas on väidetava kuritegeliku võrgustiku Ergenekon juhtumi uurimise tulemusel esitatud tõsiseid kriminaalsüüdistusi, muu hulgas sõjaväeohvitseride vastu. Kõnealune juhtum on andnud Türgile võimaluse suurendada üldsuse usaldust riigi demokraatlike institutsioonide nõuetekohase toimimise ja õigusriigi põhimõtete kohaldamise vastu. On siiski oluline, et menetluste kohaldamisel järgitakse täielikult seadusjärgse menetlemise põhimõtteid ning eriti tähtis on tagada kostja õigused. Valitsus on taas kinnitanud oma pühendumust ELiga seotud reformide elluviimisele, on ametisse nimetanud täiskohaga pealäbirääkija ja heaks kiitnud acquis’ ülevõtmise riikliku programmi. Paraku kahjustab reformide elluviimist parteide vahelise dialoogi ja kompromissivalmiduse puudumine. Türgi peab viima oma parteisid käsitlevad õigusaktid vastavusse Euroopa standarditega.

Avaliku halduse reformi valdkonnas on tarvis teha täiendavaid olulisi jõupingutusi eelkõige avaliku teenistuse ajakohastamiseks. Esmatähtsa ülesandena tuleb vähendada bürokraatiat ja lihtsustada haldussüsteemi, aga sama oluline on ka professionaalse, sõltumatu, usaldusväärse, läbipaistva ja tulemuspõhise avaliku teenistuse loomine.

Julgeolekujõudude üle teostatava tsiviiljärelevalve valdkonnas on tehtud teatavaid edusamme eelkõige sõjaväekohtute pädevuse piiramisel. Paraku on relvajõududes juhtivatel kohtadel olevad isikud teinud endiselt avaldusi küsimustes, mis ei kuulu nende pädevusse, ning kaitsekulutuste üle on ikka veel kehtestamata täielik parlamentaarne järelevalve. Ergenekoni juhtumi uurimisel ilmsiks tulnud asjaolu, et sõjaväelased on olnud väidetavalt kaasatud valitsusevastasesse tegevusse, annab põhjust tunda tõsist muret.

Kohtusüsteemi puhul on olnud positiivseks sammuks kohtusüsteemi reformi strateegia vastuvõtmine kõikide sidusrühmadega toimunud konsultatsiooni tulemusena. Samuti võib positiivsena esile tuua personali ja rahastamise suurendamise meetmeid. Kõnealuseid jõupingutusi tuleb siiski jätkata, ning endiselt teeb muret õigusasutuste vähene sõltumatus, erapooletus ja tõhusus, sealhulgas kohtunike ja prokuröride kõrge nõukogu koosseis ning piirkondlike apellatsioonikohtute loomine.

Paremaks on muutunud korruptsiooni ärahoidmise õiguslik raamistik. Korruptsioon on siiski paljudes valdkondades endiselt väga levinud. Türgi peab oma korruptsioonivastase strateegia lõplikult välja kujundama ning saama paremaid tulemusi korruptsioonijuhtumite uurimisel, vastutusele võtmisel, süüdistuste esitamisel ja süüdimõistvate otsuste tegemisel.

Inimõiguste ja vähemuste kaitse valdkonnas on tehtud teatavaid edusamme, aga asjaomaseid jõupingutusi tuleb jätkata. Teatavaid edusamme on tehtud inimõigusi käsitleva rahvusvahelise õiguse järgimisel. Seni on veel ratifitseerimata ÜRO piinamisvastase konventsiooni fakultatiivne protokoll (OPCAT) ning rakendamata mõned Euroopa Inimõiguste Kohtu otsused, milles nõutakse õigusaktidesse muudatuste tegemist. Tugevdada tuleb inimõiguste edendamise ja tagamise institutsioonilist raamistikku. Luua tuleb ombudsmani institutsioon.

Ehkki Türgi õiguslik raamistik sisaldab piinamise ja väärkohtlemise vastaste kaitsemeetmete põhjalikku komplekti, on raamistiku rakendamisel ja valitsuse nulltolerantsi poliitika täielikul kohaldamisel tehtud vaid üksikuid edusamme. Piinamise ja väärkohtlemise süüdistused ning toimepanijate karistamatus annavad endiselt põhjust tunda tõsist muret. Kõnealuses valdkonnas tehtud edusammude õiglaseks hindamiseks oleks tähtis, et Türgi ametiasutused annaksid kiiresti loa avaldada Euroopa Nõukogu piinamise tõkestamise komitee aruanne.

Vanglate puhul on tehtud teatavaid edusamme infrastruktuuri ja koolituse tõhustamisel ning täiendava personali värbamisel. Tegeleda tuleb veel vanglate ülerahvastatuse ja kohtueelselt kinnipeetavate suure osakaalu probleemiga.

Sõnavabaduse süstemaatiliseks piiramiseks ei kasutata enam Türgi kriminaalseadustiku artiklit 301. Paraku on inimesi vastutusele võetud ja süüdi mõistetud kriminaalseadustiku mitme muu artikli alusel. Türgi õigusaktidega ei tagata piisavat sõnavabadust kooskõlas Euroopa inimõiguste konventsiooni ja Euroopa Inimõiguste Kohtu praktikaga. Ajakirjandusvabaduse tegelikku rakendamist takistavad meediale avaldatav poliitiline surve ja õiguslik ebakindlus.

Ühinemisvabaduse osas on õiguslik raamistik üldiselt Euroopa standarditega kooskõlas. Selle rakendamiseks tuleb aga teha märkimisväärseid jõupingutusi; ühingute ja ühenduste üle teostatakse ebaproportsionaalselt ranget kontrolli ning mõnel juhul on algatatud ka kohtumenetlusi.

Usuvabaduse valdkonnas on sihtasutuste seaduse rakendamine kulgenud tõrgeteta. Valitsus on alustanud dialoogi Alevi ja mittemoslemi usukogukondadega. Kõnealuste kogukondade konkreetsed probleemid vajavad aga endiselt lahendamist. Sihtasutuste seaduses ei käsitleta konfiskeeritud ja kolmandatele isikutele müüdud vara küsimust või enne uue seaduse vastuvõtmist ühinenud sihtasutuste vara küsimust. Endiselt toimub rünnakuid vähemusreligioonide suhtes. Kehtestada tuleb Euroopa inimõiguste konventsiooniga kooskõlas olev õiguslik raamistik, millega tagatakse kõikidele mittemoslemi usukogukondadele ja Alevi kogukonnale õigus tegutseda ilma põhjendamatute piiranguteta, sealhulgas koolitada välja oma vaimulikkonda. Selleks et luua usuvabadust tegelikkuses ja täies ulatuses austav keskkond, on tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Naiste õigusi ja soolist võrdõiguslikkust tagav õiguslik raamistik on üldjoontes paigas. Selleks et rakendada õiguslikku raamistikku tegelikkuses ning et vähendada meeste ja naiste vahelist lõhet majandustegevuses osalemise, majanduslike võimaluste, poliitilise mõjuvõimu ja haridusele juurdepääsu osas, tuleb veel teha olulisi jõupingutusi. Riigi mõnes piirkonnas on endiselt tõsiseks probleemiks perevägivald, aumõrvad ning varajased ja sunniviisilised abielud. Naiste õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse valdkonnas on nii mehi kui ka naisi tarvis rohkem koolitada ja nende teadlikkust on tarvis suurendada.

Jõupingutusi tuleb suurendada kõikides laste õigustega seotud valdkondades, sealhulgas haldussuutlikkus, tervishoid, haridus, alaealiste kohtu süsteem ja laste tööjõu kasutamine. Muret tekitavad juhtumid, mille puhul alaealiste üle on mõistetud kohut täiskasvanute suhtes kehtiva terrorismivastase seaduse alusel ning mille puhul on määratud ebaproportsionaalseid karistusi.

Ametiühingute õiguste valdkonnas tuleb endiselt tagada ametiühinguõigustest kinnipidamine kooskõlas ELi standardite ja asjakohaste Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) konventsioonidega, eelkõige tuleb tagada organiseerumis-, streigi- ja kollektiivne läbirääkimisõigus.

Vähemuste õiguste olukord ei ole muutunud. Teatavaid edusamme on tehtud kultuuriliste õiguste valdkonnas, kus võib esile tuua kurdikeelse riikliku telekanali asutamise. Paraku püsivad endiselt piirangud türgi keelest erinevate keelte kasutamisel eraõiguslikes ringhäälingukanalites, poliitilises elus, haridusasutustes ja suhtluses avaliku teenistusega. Türgi keelest erinevate keelte kasutamist reguleeriv õiguslik raamistik annab võimaluse piiravaks tõlgendamiseks ning raamistiku rakendamine on ebaühtlane. Seoses romide olukorraga edusamme tehtud ei ole ning romid kannatavad sageli diskrimineerimise all. Jätkub romide elurajoonide lammutamine, ilma et pakutaks asemele alternatiivset eluaset.

Ida- ja kagupiirkonna puhul on valitsus algatanud kurdide küsimuse lahendamiseks avatud ja ulatusliku arutelu, mis hõlmab nii kultuurilisi, poliitilisi kui ka majanduslikke aspekte. Arutelu järel on oluline võtta konkreetseid meetmeid. Süüria piiri äärsete alade demineerimise seaduse vastuvõtmine on teine positiivne näide. Paraku tuleb aga negatiivsest küljest märkida, et terrorismivastaste õigusaktide laiendatud tõlgendamine on kaasa toonud piiranguid põhiõiguste järgimisel. Kaotada tuleb külade valvamise süsteem.

Jätkunud on ELi terroristlike organisatsioonide nimekirja kuuluva PKK (Kurdistani töölispartei) terrorirünnakud, mis on nõudnud mitu inimelu.

Jätkatud on hüvitise maksmist riigi sees ümberasustatud isikutele. Paraku puudub aga riigi sees ümberasustatud isikute küsimuse lahendamiseks üldine riiklik strateegia ning valitsus peab suurendama jõupingutusi kõnealuste isikute vajaduste rahuldamiseks.

Piirkondlike küsimuste ja rahvusvaheliste kohustuste valdkonnas toetab Türgi ametlikult ÜRO egiidi all toimuvaid läbirääkimisi, mille eesmärk on leida rahuldav lahendus Küprose probleemile. Paraku ei ole kahepoolsete suhete normaliseerimiseks Küprose Vabariigiga edusamme tehtud. Türgi ei ole täielikult rakendanud assotsiatsioonilepingu lisaprotokolli ega kaotanud takistusi kaupade vabale liikumisele, sealhulgas piiranguid otsesele transpordiühendusele Küprosega.

Suhetes Kreekaga on jätkatud ettevalmistavaid kõnelusi, aga piirivaidlustes kokkuleppele jõutud ei ole. Astutud on täiendavaid usaldust suurendavaid samme. Kreeka on esitanud märkimisväärsel hulgal ametlikke kaebusi selle kohta, et Türgi on jätkanud tema õhuruumi puutumatuse rikkumist, sealhulgas lende Kreeka saarte kohal. Suhted Bulgaariaga on olnud head. Heanaaberlike suhete säilitamine on väga oluline.

Türgil on Lääne-Balkani piirkonnas endiselt positiivne roll.

Alates 2009. aasta juunist täidab Türgi rotatsiooni korras Kagu-Euroopa koostööprotsessi (SEECP) eesistuja ülesandeid.

Türgi majandustegevus aeglustus sise- ja välisnõudluse vähenemise tõttu. Eelkõige vähenesid investeeringud. Kriis mõjutas tänu varasematele struktuurireformidele ja antitsüklilistele meetmetele suuremalt jaolt siiski ainult reaalmajandust. Makromajanduslik stabiilsus üldiselt säilis. Inflatsioon vähenes märkimisväärselt energiakasutusega seotud surve alanemise ja eelneva elava majandustegevuse kokkukuivamise tõttu. Tööpuudus suurenes oluliselt. Struktuurireformide elluviimine aeglustus keeruliste majanduslike tingimuste tõttu eelkõige 2009. aasta esimesel poolel. Investeerimiskliima muutus usaldusväärsete finantspoliitiliste kavade ja tagatiste puudumise tõttu ebakindlamaks.

Majanduslike kriteeriumide alusel on Türgi toimiva turumajandusega riik. Ta peaks olema võimeline tulema keskmise tähtaja jooksul toime Euroopa Liidu konkurentsisurve ja turujõududega, tingimusel et ta jätkab oma laiaulatusliku reformiprogrammi rakendamist struktuuriliste nõrkuste kõrvaldamiseks.

Hoolimata keerulistest tingimustest on säilitatud konsensus peamistes majanduspoliitilistes küsimustes. Majandustegevuse märgatava kahanemise taustal võttis Türgi arvesse nõudlust ekspansiivse poliitika järele ja kätkes selle laiahaardelisemasse arengustrateegiasse, millega nähakse ette suuremate riiklike investeeringute tegemine, uute töökohtade loomine ja valdkondlike reformide elluviimine. Teatavaid edusamme on tehtud riigi inimkapitali arendamisel ja reaalkapitali ajakohastamisel, ehkki see on majanduskriisi tõttu olnud keeruline. Juurdepääs välisrahastamisele on säilinud ja riigi reservid, mille tase oli enne väga hea, on kahanenud ainult mõõdukalt. Maksebilansi puudujääk on oluliselt vähenenud ja inflatsioonisurve alanenud. Erastamisprotsessis toimus suur edasiminek eelkõige energeetikasektoris. Hoolimata üleilmse rahandusliku ebastabiilsuse puhangutest, on Türgi finantssektor säilitanud märgatava paindlikkuse. Türgi on oma kaubandustegevust mitmekesistanud, hõlvates uusi turge, ning see on aidanud kriisi mõju osaliselt leevendada.

Ehkki kriisivastased fiskaalmeetmed on aidanud majanduslangust mõnevõrra leevendada, võivad need ohustada eelnevatel aastatel toimunud eelarve tasakaalustamisest ja keskmise pikkusega ajavahemikuks kavandatud jätkusuutlikust poliitikast tulenevat positiivset mõju, kui nende rakendamist õigel ajal ei lõpetata. Eelarvepoliitika läbipaistvuse suurendamise meetmete võtmine on peatatud ja mõnel juhul on võetud hoopis vastupidiseid meetmeid. Olukord tööturul on muutunud aina keerulisemaks ja tööpuudus on järsult suurenenud. Uute töökohtade loomist on pidurdanud lõhe pakutavate ja nõutavate oskuste vahel, võrdlemisi suured sotsiaalkindlustusmaksed ja jäigad tööhõivega seotud tavad. Hoolimata Türgi valitsuse mitmesugustest uutest algatustest, muudab majanduskriis keeruliseks VKEde juurdepääsu rahastamisele ja aeglustab Türgi majandussektori ümberkujundamist. Riigiabi andmine on endiselt läbipaistmatu. Turule sisenemine on uute õigusaktide vastuvõtmise kaudu lihtsamaks muutunud, aga turult väljumisel on ikka veel takistusi. Parema ettevõtluskeskkonna loomist pärsib õiguslik keskkond, eelkõige kohtumenetlused, mis tekitavad mitmesuguseid praktilisi probleeme. Türgi on võtnud vastu laiaulatusliku tegevuskava, et vähendada varimajandust, mis on endiselt väga levinud.

Türgi on jätkanud liikmesusest tulenevate kohustuste võtmise võime suurendamist. Edu on saavutatud enamikus valdkondades, aga edu on olnud ebaühtlane. Teatavates valdkondades, näiteks kaupade vaba liikumine, intellektuaalomandiõigused, kartellidevastane poliitika, energeetika, ettevõtlus- ja tööstuspoliitika, tarbijakaitse, statistika, üleeuroopalised võrgud ning teadus- ja arendustegevus, on ühenduse õigustikuga vastavusse viimisel tehtud edusamme. Jõupingutusi õigusaktide vastavusse viimisel tuleb jätkata keskkonnasektoris ning riigiabi, sotsiaalpoliitika ja tööhõive, äriühinguõiguse, riigihangete, toiduohutuse, veterinaar- ja fütosanitaarpoliitika ning teenuste vaba liikumise valdkonnas. Tolliliidu ja välissuhete valdkonnas tuleb vastavusse viimist veel edendada, pidades eelkõige silmas seisukohtade kooskõlastamist WTOs. Endiselt on päevakorral hulk pikaajalisi ja lahendamata kaubandusvaidlusi ning neile on tekkinud lisa. On oluline, et Türgi täidaks täies ulatuses tolliliidu raames võetud kohustusi. Enamikus valdkondades peab Türgi acquis’ kohaldamiseks oma haldussuutlikkust suurendama.

Kaupade vaba liikumise valdkonnas on õigusaktide vastavusse viimine hästi edenenud, aga aruandlusperioodil on tehtud vaid üksikuid edusamme. Kaubandust on aina enam takistanud vastavushindamise ja standardiseerimisega seotud tehnilised tõkked. Asutamisõiguse ja teenuste osutamise vabaduse valdkonnas on vastavusse viimine alles algusjärgus. Edu ei ole täheldatud ei postiteenuste ega ka kutsekvalifikatsiooni vastastikuse tunnustamise osas. Kapitali vaba liikumise valdkonnas on Türgi teinud teatavaid edusamme eelkõige kapitali liikumist ja makseid ning rahapesu vastast võitlust käsitlevate tegevuskavade osas. Türgi on teinud edusamme kindlustusvaldkonda reguleeriva õiguse liberaliseerimisel. Paraku on kapitali liikumist ja makseid käsitlevate õigusaktide vastavusse viimisel acquis’ga tehtud vaid üksikuid edusamme. Väheseid edusamme on tehtud tööjõu vaba liikumise valdkonnas. Õigusaktide vastavusse viimine on algusjärgus.

Teatavaid edusamme on täheldatud riigihangete valdkonnas, eelkõige seoses haldussuutlikkuse suurendamisega; mõned riigihangete tellijad on viidanud heade hanketavade kohaldamisele. Õigusaktide vastavusse viimise ja institutsioonide suutlikkuse suurendamise tagamiseks vajalik reformistrateegia on paraku veel koostamata. Üha sagedamini tehakse erandeid üldistest eeskirjadest ja eelistatakse kodumaiseid ettevõtjaid, kahjustades sellega konkurentsi ja riigihangete tõhusust. Äriühinguõiguse valdkonnas ei ole aruandlusperioodil olulisi edusamme tehtud. Uut äriseadustikku ei ole veel vastu võetud. Intellektuaalomandit käsitlevate õigusaktide vastavusse viimine on võrdlemisi hästi edenenud. Intellektuaalomandiõiguste küsimustes pädevate avalik-õiguslike asutuste koostöö ja asutuste spetsialiseerumine on veelgi paranenud. Õiguste jõustamine on paraku siiski puudulik. On äärmiselt oluline võtta vastu acquis’ga vastavusse viidud ja ajakohastatud seadused, millega reguleeritakse intellektuaalomandi ja tööstusomandi õiguste rakendamist ja mis hõlmaksid ka kriminaalkaristusi käsitlevaid sätteid.

Kartellidevastase poliitika, sealhulgas ühinemiste kontrollimise valdkonna eeskirjade vastavusse viimisel acquis’ga on Türgi saavutanud väga hea taseme. Paraku ei ole vastavusse viimist jätkatud riigiabi valdkonnas ja kauaoodatud riigiabiseadus on endiselt vastu võtmata.

Teatavaid edusamme on tehtud finantsteenuste valdkonnas. Türgi õigusaktid on kõigis kolmes finantsteenuste alavaldkonnas acquis’ga osaliselt vastavusse viidud. Infoühiskonna ja meedia valdkonnas on täheldatud teatavaid edusamme seoses elektroonilise sidega. Esmaste õigusaktide turul avalduva mõju tõhusaks tagamiseks on siiski tarvis vastu võtta rakendusaktid. Audiovisuaalpoliitika valdkonnas on tehtud vaid väheseid edusamme.

Põllumajanduse ja maaelu arengu valdkonnas on acquis’ga vastavusse viimine olnud endiselt piiratud. Praegune põllumajanduse toetamise poliitika ja poliitika strateegiline kujundamine kaugenevad üha enam ühise põllumajanduspoliitika põhimõtetest ning samas viitavad viivitused maaelu arendamiseks ettenähtud ühinemiseelse abi rahastamisvahendi (IPARD) struktuuride akrediteerimisel raskustele toimivate haldus- ja organisatsiooniliste struktuuride loomisel ning maaelu arengu toetamiseks ettenähtud vahendite haldamisel kooskõlas ELi standarditega. Kahepoolseid kohustusi rikkuvad tehnilised tõkked veiselihatoodetega kauplemisele on probleem, mis tuleb kiiresti lahendada. Üldiselt on kõnealuses valdkonnas tehtud vaid üksikuid edusamme. Samuti on tehtud vaid üksikuid edusamme toiduohutuse ning veterinaar- ja fütosanitaarpoliitika valdkonnas. Jõupingutusi on jätkatud, aga acquis’ ülevõtmine ja rakendamine on kõnealuses valdkonnas alles algusjärgus. Kalanduse valdkonnas on teatavaid edusamme tehtud kalavarude ja laevastike haldamisel ning rahvusvaheliste lepingute rakendamisel. Paraku ei ole kõnealuses valdkonnas tehtud edusamme õigusaktide vastavusse viimisel.

Transpordisektoris on Türgi teinud õigusaktide vastavusse viimisel vaid üksikuid edusamme. Rakendamissuutlikkus on puudulik maanteetranspordi sektoris ja edusamme ei ole täheldatud raudteetranspordi sektoris. Õhutranspordi sektoris on tehtud üksikuid edusamme. Puudulik side Türgi ja Küprose Vabariigi lennujuhtimiskeskuste vahel seab endiselt tõsiselt ohtu lennuohutuse. Türgi ei osale Euroopa õhuruumi integreerimise algatuses. Meretranspordi sektoris on tehtud üksikuid edusamme, aga Türgi vastuvõtmine Pariisi memorandumi valgesse nimekirja annab tunnistust Türgi kui lipuriigi edusammudest.

Teatavat edu, ehkki ebaühtlaselt, on saavutatud energeetikasektoris. Areng taastuvenergia, energiatõhususe ja elektrituru valdkonnas on olnud lootustandev. Maagaasi, tuumaenergia, tuumaohutuse ja kiirguskaitse valdkonnas peab Türgi oma õigusaktid ja strateegiad alles ellu viima.

Maksunduse valdkonnas on tehtud edusamme õigusaktide vastavusse viimisel, eelkõige alkohoolsete jookide diskrimineeriva maksustamise vähendamise osas. Täielikuks vastavusse viimiseks tuleb siiski kõrvaldada mitmesugused lahknevused.

Türgi on teinud teatavaid edusamme majandus- ja rahapoliitika valdkonnas. Õigusaktide vastavusse viimine acquis’ga on rahapoliitika valdkonnas siiski veel puudulik. Õiguslik raamistik on endiselt lünklik, näiteks keskpanga täieliku sõltumatuse, avaliku sektori rahastamise keelustamise ning avalikule sektorile finantsturgudele eelisjuurdepääsu andmise keelustamise küsimuses.

Sotsiaalpoliitika ja tööhõive valdkonnas on Türgi teinud vaid üksikuid edusamme. Meeste ja naiste võrdseid võimalusi edendava parlamendikomisjoni loomine on olnud positiivne samm. Ettevalmistusi Euroopa Sotsiaalfondiga ühinemiseks on kiirendatud. Tööõigust, töötervishoidu ja tööohutust ning mittediskrimineerimist käsitlevad õigusaktid ei vasta siiski veel ELi standarditele. Edusamme ei ole tehtud ametiühinguõiguste täielikul tagamisel kooskõlas ELi standardite ja Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) konventsioonidega. Naiste osakaal tööturul on väga väike. Suurendada tuleb jõupingutusi deklareerimata töö ja sotsiaalse tõrjutusega seotud probleemide lahendamiseks.

Ettevõtlus- ja tööstuspoliitika valdkonnas on Türgi teinud täiendavaid edusamme eelkõige uue tööstusstrateegia ja uute valdkondlike strateegiate ettevalmistamisel. Kõnealused strateegiad tuleb nüüd viimistleda ja avaldada. Ettevõtlus- ja tööstuspoliitika instrumendid on paremini kättesaadavad ja ettevõtluskeskkond on mõnevõrra paranenud. Türgi on kõnealuses valdkonnas saavutanud õigusaktide vastavusse viimisel acquis’ga piisava taseme.

Türgi on teinud teatavaid edusamme seoses üleeuroopaliste võrkudega. 2009. aasta juulis kirjutas Türgi alla Nabucco torujuhtme rajamist käsitlevale valitsustevahelisele kokkuleppele. Kõnealune projekt on oluline strateegiline samm energeetikaalase koostöö süvendamiseks ELi, Türgi ja piirkonna muude riikide vahel, samuti energiaallikate mitmekesistamiseks. ELi energiajulgeoleku valdkonna üks prioriteete on endiselt Lõuna-Euroopa gaasitransiidikoridori õigeaegne valmimine, millele aitab kaasa Nabucco torujuhtme rajamist käsitleva valitsustevahelise kokkuleppe kiire rakendamine. Teatavaid edusamme on täheldatud regionaalpoliitika ja struktuurivahendite kooskõlastamise valdkonnas. Ühinemiseelse abi rahastamisvahendi III ja IV komponendi rakendamiseks vajalik õiguslik ja institutsiooniline raamistik on lõpuni viimistletud, projektide ettevalmistamisse on kaasatud kohalikud ja piirkondlikud sidusrühmad ning loodud on uusi piirkondliku arengu eest vastutavaid ameteid. Haldussuutlikkust on siiski tarvis veel suurendada. Üldiselt on kõnealuses valdkonnas õigusaktide vastavusse viimisel acquis’ga tehtud vaid üksikuid edusamme.

Kohtusüsteemi valdkonnas on positiivseks sammuks olnud kohtusüsteemi reformi strateegia vastuvõtmine. Samuti võib positiivseks lugeda personali ja vahendite suurendamise meetmeid, mille võtmist tuleb jätkata. Lahendada tuleb siiski veel õigusasutuste sõltumatuse, erapooletuse ja tõhususega seotud probleemid. Korruptsioonivastases võitluses on tehtud teatavaid edusamme õigusaktide tõhustamisel ja institutsioonide suutlikkuse suurendamisel. Korruptsioon on siiski paljudes valdkondades endiselt väga levinud. Äärmiselt oluline on vastu võtta riiklik korruptsioonivastane strateegia ja seda tõhusalt rakendada.

Teatavaid edusamme, ehkki ebaühtlaselt, on tehtud õiguse, vabaduse ja turvalisuse valdkonnas. Türgi on teinud vaid üksikuid edusamme seoses välispiiride ja Schengeniga, samuti seoses rände ja varjupaigaõigusega. Varjupaigataotlejate arvu järsu suurenemise tõttu tuleb teha täiendavaid jõupingutusi süsteemi ümberkorraldamiseks. Türgi andis hiljuti oma nõusoleku alustada uuesti ametlikke läbirääkimisi tagasivõtulepingu sõlmimiseks EÜ ja Türgi vahel.

Teadustegevuse valdkonnas on Türgi teinud märkimisväärseid jõupingutusi, et suurendada oma osalust ELi teadusuuringute ja tehnoloogiaarenduse seitsmenda raamprogrammi projektides ning samuti selleks, et suurendada oma teadusuuringute tegemise suutlikkust. Euroopa teadusruumiga integreerumiseks on siiski tarvis teha täiendavaid jõupingutusi.

Keskkonnasektoris on Türgi teinud edusamme seoses kemikaalidega ja seoses horisontaalsete õigusaktidega (Türgi kirjutas alla Kyoto protokollile). Teatavaid edusamme on täheldatud jäätmekäitluse, õhu kvaliteedi, tööstussaaste, riskijuhtimise ja kemikaalide valdkonnas. Õigusaktide vastavusse viimise üldine tase on siiski olnud ebapiisav. Vee kvaliteedi, looduskaitse ja geneetiliselt muundatud organismide osas ei ole Türgi edusamme teinud.

Teatavaid edusamme on tehtud tarbijakaitse ja tervishoiu valdkonnas. Tarbijakaitse valdkonnas tuleb siiski rohkem pingutada ning lahendada ohutuse küsimused ja tagada tarbijakaitse üldine nõuetekohane jõustamine. Rahvatervise valdkonnas on tehtud teatavaid edusamme eelkõige tubakatoodete tarbimise piiramisel ja nakkushaiguste alase haldussuutlikkuse suurendamisel.

Türgi on tänu ELiga sõlmitud tolliliidule viinud oma tolli valdkonna õigusaktid suurel määral acquis’ga vastavusse. Mõnes valdkonnas, näiteks vabakaubanduspiirkondade ja tollimaksuvabastuste valdkonnas tuleb õigusaktide vastavusse viimist ELi acquis’ga siiski jätkata. Türgi on saavutanud õigusaktide vastavusse viimise kõrge taseme välissuhete valdkonnas, aga õigusaktide vastavusse viimist tuleb jätkata, pidades eelkõige silmas seisukohtade kooskõlastamist WTOs. Hulk pikaajalisi kaubandusvaidlusi on endiselt lahendamata ja häirivad tolliliidu nõuetekohast toimimist.

Jätkatud on Türgi õigusaktide vastavusse viimist ELi ühise välis- ja julgeolekupoliitikaga. Türgi on veelgi suurendanud oma panust Lõuna-Kaukaasia ja Lähis-Ida piirkonna stabiliseerimisse. Samuti on Türgi tugevdanud oma diplomaatilisi suhteid Iraagiga ning edendanud kontakte Iraagi Kurdistani piirkondliku omavalitsusega. Märkimisväärseid diplomaatilisi jõupingutusi on tehtud suhete normaliseerimiseks Armeeniaga.

Türgi toetab olulisel määral Euroopa julgeoleku- ja kaitsepoliitikat ning soovib intensiivsemalt osaleda Euroopa julgeoleku- ja kaitsepoliitika meetmete võtmisel. Paraku on Türgi vastu ELi ja NATO koostööle, millesse oleksid kaasatud kõik ELi liikmesriigid. Türgi ei ole viinud oma õigusakte vastavusse ELi seisukohaga Wassenaari kokkuleppes osalemise kohta.

Finantskontrolli valdkonnas on tehtud vaid üksikuid edusamme, ehkki õigusaktide vastavusse viimine on kõnealuses valdkonnas võrdlemisi hästi edenenud. Avaliku sektori finantsjuhtimise ja -kontrolli seaduse rakendamiseks vajalikud õigusaktid on kehtestatud, aga hulk sisekontrolliga seotud muudatusi on veel tegemata ning avaliku sektori sisefinantskontrolli käsitleva poliitilise dokumendi ja asjaomase tegevuskava läbivaatamine ei ole veel lõppenud. Seni ei ole vastu võetud välisauditi seadust, millega viidaks välisauditit käsitlevad sätted vastavusse asjaomaste rahvusvaheliste standarditega. Välja tuleb arendada pettusevastase võitluse valdkonna koostööstruktuur. Türgi on muutnud oma müntide kujundust, et välistada sarnasus euromüntidega. Finants- ja eelarvesätete valdkonnas on Türgi teinud häid edusamme poliitika vastavusse viimisel acquis’ põhimõtete ja institutsioonidega.

[1] Vastavalt ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile 1244/99.

[2] Keskmise tähtajaga abi acquis’ga hõlmatud valdkondades antakse mestimisprojektide kaudu, millega luuakse koostööraamistik abi saavate riikide ja partnerliikmesriikide ametiasutuste vahel. Vajadustele kohandatud abi annab TAIEX (tehnilise abi infobüroo), kelle meetmeid rakendavad liikmesriikide ametnikud. Lühiajalist abi valitsemistavaga seotud horisontaalküsimustes ja avaliku halduse reformide alal antakse SIGMA (toetusprogramm valitsemise ja juhtimise täiustamiseks) kaudu, mis on laienemisprotsessi raames komisjoni toetatav OECD programm

[3] KOM(2008) 674.

[4] Oma 2005. aasta novembris vastu võetud arvamuses KOM(2005) 562 riigi ühinemistaotluse kohta tegi komisjon järgmised järeldused: „Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik on toimiva demokraatia ja stabiilsete institutsioonidega riik, kus üldjuhul on tagatud õigusriigi põhimõtete ja põhiõiguste järgimine. Stabiliseerimis- ja assotsiatsioonileping kirjutati alla 2001. aastal ning riik on seni sellest tulenevaid kohustusi rahuldavalt täitnud. Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik on edukalt rakendanud Ohridi raamlepingu seadusandliku programmi, mis on aidanud kaasa poliitika- ja julgeolekuvaldkonna tõhustamisele riigis. Nüüd tuleb asjaomased õigusaktid täiel määral jõustada. Riik peab jätkuvalt oluliseks piirkondlikku koostööd. Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik peab tegema edasisi jõupingutusi eelkõige valimiskorralduse, politsei- ja kohtureformi ning korruptsioonivastase võitluse valdkonnas. Reformide läbiviimise üldiste tulemuste põhjal leiab komisjon, et riik on 1993. aasta Kopenhaageni Euroopa Ülemkogu ning stabiliseerimis- ja assotsiatsiooniprotsessi poliitiliste kriteeriumide järgimisel üsna edukas olnud.”

[5] Endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga loodud ühinemispartnerluse peamised prioriteedid (edaspidi „eesmärgid” on järgmised:

- - Tagada kõigi stabiliseerimis- ja assotsieerimislepinguga võetud kohustuste nõuetekohane rakendamine.

- - Edendada demokraatlike institutsioonide raames konstruktiivset ja kaasavat dialoogi, eelkõige valdkondades, mis eeldavad konsensust kõigi parteide vahel.

- - Tagada politseiseaduse tõhus rakendamine.

- - Rakendada järjepidevalt kohtureforme ning tugevdada kohtusüsteemi sõltumatust ja üldist suutlikkust. Viia lõpule prokuratuuri reform ning nimetada ametisse kõik justiitsnõukogu liikmed.

- - Rakendada järjepidevalt korruptsioonivastast võitlust käsitlevaid õigusakte

- - Tagada, et avalike teenistujate värbamist ja karjääri ei mõjutaks poliitiline surve, arendada edasi tulemuspõhist karjäärisüsteemi ning rakendada täielikult avaliku teenistuse seadus.

- - Vähendada takistusi töökohtade loomisele ning osutada erilist tähelepanu noorte ja pikaajalise töötuse probleemile.

- - Edendada üldist ettevõtluskeskkonda, tugevdades selleks õigusriigi põhimõtteid ning reguleerivate ja järelevalveasutuste sõltumatust, kiirendades õigusmenetlusi ja jätkates omandiõiguste registreerimist.

[6] * Under UN Security Council Resolution 1244/99

[7] Vastavalt ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile 1244/99.

[8] ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni nr 1244 alusel.

[9] Silmas peetakse järgmist viit eesmärki: 1) vastuvõetav ja jätkusuutlik lahendus riigi ja teiste valitsemistasandite vahelise vara jagamise küsimuses; 2) vastuvõetav ja jätkusuutlik lahendus kaitsejõudude vara küsimuses; 3) Brčko piirkonna küsimuse lõplik lahendamine; 4) rahanduse jätkusuutlikkus (mida toetavad kaudsete maksude ameti alalist koefitsiendimeetodit käsitlev leping ja riikliku maksunõukogu loomine) ning 5) õigusriikluse kindlustamine (mille tunnistuseks on sõjakuritegude riikliku strateegia, välismaalaste ja varjupaigaseaduse ning kohtusüsteemi reformi riikliku strateegia vastuvõtmine). Samuti on peetud silmas kahte konkreetset tingimust: 1) stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu allkirjastamine ja 2) stabiilne poliitiline olukord.

[10] KOM(2009) 366.

[11] ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 1244/99 alusel.

[12] KOM(2009) 366.

--------------------------------------------------