52009DC0085

Komisjoni aruanne nõukogule ja Euroopa Parlamendile - Aomeni erihalduspiirkond: 2008. aasta aruanne /* KOM/2009/0085 lõplik */


[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 26.2.2009

KOM(2009) 85 lõplik

KOMISJONI ARUANNE NÕUKOGULE JA EUROOPA PARLAMENDILE

Aomeni erihalduspiirkond: 2008. aasta aruanne

KOMISJONI ARUANNE NÕUKOGULE JA EUROOPA PARLAMENDILE

Aomeni erihalduspiirkond: 2008. aasta aruanne

Kommenteeritud kokkuvõte

Üheksa aastat pärast üleandmist on põhimõtte „üks riik, kaks süsteemi” rakendamine Aomeni jaoks jätkuvalt piisav selleks, et säilitada tema unikaalne ühiskond, eluviis ning tagada õigusriik ja põhivabadused. ELiga tehtav koostöö süvenes 2008. aastal mõlema osapoole edendatud pragmaatilise lähenemisviisi kaasabil jätkuvalt. ELi äriteabeprogrammiga parandatakse koostööd veelgi. 2002. aastal alanud Aomeni majanduse märkimisväärne edulugu, mis tulenes suuresti liberaliseerimisest ja sellega seonduvast buumist kasiinosektoris ning eelisjuurdepääsust Mandri-Hiina turgudele, on nüüd ülemaailmse finantskriisi tõttu ohtu sattunud. Aomeni erihalduspiirkonna valitsus teab hästi, millised väljakutsed ootavad sotsiaal-, keskkonna- ja haldussektoris. Nimetatud väljakutsed kujundavad nii Aomeni Zhu Jiangi jõe suudmeala naabritega tehtava koostöö kui ka Aomeni rahvusvaheliste sidemete, eelkõige ELiga tehtava koostöö raames käsitletavate küsimuste ringi.

Sissejuhatus

Hiina Rahvavabariigi Aomeni erihalduspiirkond moodustati üheksa aastat tagasi. 1999. aastal võttis komisjon endale kohustuse koostada aastaaruandeid Aomeni erihalduspiirkonna arengu kohta. Käesolev aruanne käsitleb 2008. aastat.

Aomeni taasühendamine Mandri-Hiinaga põhineb Hiina Rahvavabariigi rahvakongressi poolt 1993. aastal vastuvõetud Aomeni põhiseadusest tuleneval põhimõttel „üks riik, kaks süsteemi”. Põhiseadus tagab, et Aomeni varasem süsteem, tema ettevõtluskeskkond, õigusriiklus ning põhiõiguste ja -vabaduste kaitse säilib muutmatuna 50 aastat. Kõnealune põhimõte on Aomeni erihalduspiirkonnas toiminud jätkuvalt hästi.

Poliitiline ja majanduslik areng

Hoolimata asjaolust, et viimase viie aasta jooksul, pärast hasartmängusüsteemi liberaliseerimist, on Aomeni keskmine majanduskasv olnud kõrgem kui 20 % aastas, oli 2008. aasta Aomeni erihalduspiirkonnale raske. Aomeni kasiinosektoril põhinev majandusbuum on temast teinud Aasia ühe jõukama piirkonna. 2007. aastal oli SKP elaniku kohta (36 357 USD) üle kahe korra kõrgem kui 2003. aastal (17 805 USD).

Hasartmängudest saadavate kõrgete tulude toel, mis moodustavad SKPst umbes kaks kolmandikku, kasvas Aomeni majandus 2008. aasta esimeses kvartalis 33 %. Kasv aga aeglustus ja oli kahes järgnevas kvartalis vastavalt 22 % ja 11 %. Eelkõige ulatuslike ehitusprojektide järkjärgulise lõpuleviimise järel vähenesid ka ehitus- ja masinaehitussektorisse tehtavad investeeringud. Kokkutõmbuva tekstiilisektori tõttu, mis moodustab Aomeni koguekspordist siiani umbes 60 %, langes kaupade eksport jätkuvalt.

Hasartmängusektoris loodud töökohtade toel saavutati Aomeni majanduses täielik tööhõive (2008. aasta kolmandas kvartalis oli tööpuudus 3,1 %). Aomeni kõrge majanduskasv on pannud eelkõige tööturu oskustööjõu harud aga surve alla. See on sundinud ettevõtjaid otsima töötajaid välismaalt ja on kaasa toonud ka mitteresidentidest töötajate sissevoolu. Inflatsioon oli suurema osa aastast endiselt väga kõrge, umbes 8–9 %. Kinnisvara- ja üürihinnad tõusid palkadest palju kiiremini. Hinnastabiilsuse säilitamine on muutnud väljakutseks Aomeni valitsusele, kes töötas väikese sissetulekuga rühmade koorma leevendamiseks välja toetused ja sotsiaalkavad, sealhulgas tervishoiu- ja haridusreformid.

Kiire laienemise perioodi järel on Aomeni kasiinotööstus sisenenud kohanemisfaasi. 2008. aasta aprillis kuulutas Aomeni valitsusjuht Edmund Ho välja hasartmängulitsentside väljaandmise ja kasiinode ehitamiseks uute maatükkide eraldamise külmutamise. Aomenis väljaantud hasartmängulitsentside arv on nüüdsest piiratud kuuega ning Ho on teatanud, et nimetatud piirang kehtib „kaua”. Kasiinoettevõtete pingelise konkurentsi vähendamiseks võttis Aomeni valitsus augustis vastu õigusakti, millega piiratakse lõbureisikorraldajate, kes toovad riiki enamuse VIP-klientidest (kes annavad hinnanguliselt 70 % hasartmängudest saadavast kogutulust), komisjonitasusid.

Hiina mõjutab Aomeni majanduse arengut jätkuvalt oluliselt, kuna erihalduspiirkond sõltub olulisel määral Mandri-Hiina turistidest, kes toovad tulu hasartmängu- ja turismitööstusele, Aomeni majanduse sammastele. Kuid Pekingi mure Aomeni kiire kasvu pärast ajendas keskvalitsust 2008. aasta juunis ja veel kord septembris järkjärgult karmistama piiranguid mandrielanikele Aomeni külastamiseks viisade väljaandmisele.

Ülemaailmne majanduskriis on mõjutanud Aomeni uute kasiino- ja hotelliarendusprojektide rahastamist. Mõned Aomeni suuremad kasiinoarendajad on rahastamisprobleemide tõttu uued projektid külmutanud või investeerimiskavad edasi lükanud. Seetõttu on töö kaotanud tuhanded töötajad ja see avaldab Aomeni majandusele otsest mõju.

Seetõttu püüab Aomen oma majandust mitmekesistada, et see hõlmaks lisaks hasartmängutööstusele ka konverentside ja messidega seotud tegevust. Turismi- ja toitlustussektori abistamiseks tühistas Aomeni erihalduspiirkonna valitsus augustis veini ja kõigi muude alkohoolsete jookide tarbimismaksu. Energiahindadest tuleneva inflatsioonisurve leevendamiseks tühistas valitsus ka kütuseaktsiisid.

Aomen ja Mandri-Hiina sõlmisid 2003. aastal tihedama majanduspartnerluse kokkuleppena (CEPA) tuntud raamlepingu, mis sarnaneb Hongkongi ja Mandri-Hiina vahelisele kokkuleppele. Alates kokkuleppe rakendamisest 2004. aastal kuni 2008. aasta juunini said CEPAst kasu 346 Aomeni teenuste sektori ettevõtet. Kõnealusest kokkuleppest said enim kasu logistika- ja transpordisektor, millele järgnesid konverentsi- ja messi-, juhtimiskonsultatsioonide, ehitus- ja jaotusteenuste sektor. Kuid kaubandusega tegelevate ettevõtete kasu on olnud piiratud.

Aomen täidab jätkuvalt olulist rolli Hiina ja Portugali ning portugalikeelsete riikide suhete platvormina. Sellega seonduvalt võib täheldada taastärganud huvi portugali keele ja kultuuri vastu. Sellele aitavad kaasa ka Hiina tugevnenud sidemed Brasiilia ja Aafrika portugalikeelsete riikidega.

Ka Aomeni kõrgkoolides õppivate Mandri-Hiina tudengite arv on kasvanud.

Oma 11. novembril 2008. aastal ettekantud iga-aastases poliitilises avalduses tegi valitsusjuht Edmund Ho selgeks, et tema 2009. aasta prioriteet on tagada ülemaailmse majanduskriisi tingimustes Aomeni majandusstabiilsus. Ta kuulutas välja 10,2 miljardi Aomeni pataca (1 miljardi euro) suuruse investeerimiskava avaliku infrastruktuuri ehitustöödesse, sealhulgas kultuuripärandi säilitamisse ja riikliku elamumajanduse parandamisse. Ta pakkus ka mitmeid toetusi elanike ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete abistamiseks, sealhulgas toetusi uutele elamispindadele ja eluasemega seotud kulude katteks, maksupuhkusi palkadele ja elanikele tehtavaid sularaha väljamakseid kuni 5000 pataca (umbes 500 euro) ulatuses.

22. oktoobril 2008 esitles valitsusjuht Edmund Ho oma kava võtta põhiseaduse artikli 23 kohaselt vastu riikliku julgeoleku seaduse. Artiklis 23 on sätestatud, et Aomeni erihalduspiirkonnas tuleb vastu võtta kohalikud seadused, millega „keelatakse mis tahes vormis riigireetmine, riigist eraldumine, mässule õhutamine, keskvalitsuse kukutamine või saladuste vargus ning keelatakse välismaiste poliitiliste organisatsioonide ja asutuste poliitiline tegevus piirkonnas ning keelatakse piirkonna poliitilistel organisatsioonidel ja asutustel luua sidemeid välismaiste poliitiliste organisatsioonide ja asutustega”. Valitsusjuht Edmund Ho algatas riikliku julgeoleku seadust käsitleva 40-päevase avaliku arutelu, mis kestis 30. novembrini 2008, eesmärgiga kindlustada selle vastuvõtmine seadusandlikus kogus enne valitsusjuhi ametiaja lõppu 19. detsembril 2009. Riikliku julgeoleku seaduses käsitletakse seitset rikkumist, näiteks riigireetmist, riigist eraldumist, mässule õhutamist ja keskvalitsuse kukutamist ning riigisaladuste vargust. Euroopa Komisjon loodab siiralt, et põhiseaduses sätestatud põhiõigusi ja -vabadusi praegu menetlemisel oleva riikliku julgeoleku seadusega ei piirata.

Aomeni kohtu- ja õiguskaitseorganid toimivad jätkuvalt edukalt. See leidis tunnistust 30. jaanuaril 2008, kui endine transpordi- ja riiklike ehitustööde minister Ao Man-long tunnistati süüdi altkäemaksu võtmises miljonite patacade ulatuses ja võimu kuritarvitamises kinnisvaraarendajate abistamisel ehitushangete võitmisel. Talle määrati 27 aasta pikkune vangistus. Valitsusjuht hindas otsuse õiglaseks ja märkis, et „kohus langetas otsuse vastavalt seadustele”.

2008. aastal toimusid ka mitmed meeleavaldused, ehkki need olid palju väiksemad kui 2007. aasta 1. mail toimunud meeleavaldus, mis muutus meeleavaldajate ja politsei kokkupõrke järel vägivaldseks. 2008. aasta meeleavaldused olid rahumeelsed ning neil kutsuti valitsust üles parandama rahva elujärge ja andma mitteresidentidest töötajate sissevoolu järel töökohtade täitmisel eelisõigust kohalikele elanikele.

ELi ja Aomeni koostöö

Aomen on jätkuvalt ELi oluline partner. Aomenil on kaalukas Euroopa pärand ja tal on näiteks majanduse, keskkonna, hariduse ja kultuuri vallas sarnased väärtused. ELi ja Aomeni suhete arendamise raamistikuks on 1992. aastal komisjoni ja Aomeni vahel sõlmitud kaubandus- ja koostööleping. Nimetatud raamlepingu alusel iga-aastaselt peetav ning 2008. aastal toimuma pidanud ühiskomitee kohtumine on edasi lükatud 2009. aasta veebruarisse.

ELi ja Aomeni kahepoolne kaubavahetus vähenes jätkuvalt, kuna rõivatoodete import Aomenist on pärast tekstiili- ja rõivatoodete lepingu järk-järgulist lõpetamist kokku kuivanud. 2008. aasta esimese üheksa kuu jooksul langes import Aomenist umbes 48 %, s.o 190 miljoni euroni. ELi eksport Aomenisse samuti langes 10,2 %, s.o 131 miljoni euroni.

Euroopa Komisjoni teatis „ELi, Hongkongi ja Aomeni koostöövõimalused aastateks 2007–2013” on endiselt ELi ja Aomeni koostöö põhiline poliitiline raamistik. Selles sätestatakse mitu ambitsioonikat eesmärki ELi ja Aomeni suhete edendamiseks, süvendades ja laiendades koostööd seitsmes olulisemas valdkonnas, milleks on: kaubandus ja toll, rahandus, inimestevahelised sidemed, transport, keskkond, tervishoid ja toiduohutus.

Nimetatud seitsmes valdkonnas kokkulepitud poliitika- ja õiguskoostöömeetmete rakendamist on elavdanud Hongkongile ja Aomenile suunatud ELi äriteabeprogramm (EUBIP) käivitamine 2008. aastal, mille raames viiakse kuni 2011. aastani ellu vastavasisuliste ürituste kava. EUBIP toimib Aomeni ja Euroopa Liidu vahel parema teineteisemõistmise edendamise ning teadmiste ja heade tavade jagamise vahendina, mille raames leiab näiteks kaubanduse ja investeeringute, standardite, intellektuaalomandi, keskkonna, transpordi ja logistika, tervishoiu ning toidu- ja tooteohutuse valdkonnas aset mitmesugune kahepoolne koostöötegevus. 2008. aasta augustis algatati projektikonkurss ja lepingu võitis konsortsium, mida juhtis Euroopa Kaubanduskoda Hongkongis, kuid milles oli oluline osalus ka Aomenil, täpsemalt Aomeni kaubanduse ja investeeringute edendamise instituudi (IPIM) ning Aomeni Euroopa uuringute instituudi näol. EUBIP allkirjastati Aomenis 2008. aasta detsembris ja selle täielik rakendumine algab oodatavalt 2009. aasta alguses.

Keskkond on Aomeni erihalduspiirkonna valitsuse jaoks oluline küsimus ning see saab olema ühe EUBIPi raames toimuva koostöötegevuse keskmes. Aomeni valitsus koondab oma jõupingutused vee soolsusega seonduvate probleemide leevendamisele, energiatõhususe edendamisele ja keskkonnakaitsealase teadlikkuse tõstmisele. Lisaks püüab Aomen tõhustada oma rolli terve Zhu Jiangi jõe suudmeala ja ELi vahendajana keskkonnaküsimustes. Komisjon märkis, et Aomeni erihalduspiirkonna valitsus on suunanud märkimisväärseid ressursse rahvusvahelise keskkonnakoostöö foorumi ja messi organiseerimisse, mille eesmärk on tõsta rahvusvahelist teadlikkust keskkonnakaitsest ja ühiskonna arengust Aomenis. Aomeni rahvusvaheline keskkonna- ja koostööfoorum ning mess (MIECF) toimusid 2008. aasta aprillis ning seal osales liikmesriikide kõrval ka Euroopa Komisjon. Teine foorum on planeeritud 2009. aastasse.

ELi ja Aomeni koostöö on edenenud mitmes valdkonnas. Pärast ELi ja Aomeni õiguskoostöökava esimese etapi edukat lõpuleviimist 2007. aastal tegi Aomen komisjonile ettepaneku teise etapi alustamiseks, et parandada avalikku haldust ning õiguslikku ja kohtulikku asjatundlikkust. 2008. aasta jaanuaris loodi kontaktid komisjoni kõrgemate ametnike ja Aomeni rahandusministri Francis Tam’i vahel, et uurida koostöövõimalusi hoiuste maksustamise valdkonnas. Komisjon panustas koos liikmesriikidega ka ELi ühisesse osalemisse 2008. aasta oktoobris toimunud Aomeni rahvusvahelisel messil (MIF) silmapaistva ELi paviljoniga. Komisjon on toetanud ka Aomeni Ülikooli Jean Monnet’ õppetooli, osaledes mais toimunud edukal Jean Monnet’ konverentsil.

Tulevikuväljavaated

2009. aasta saab olema Aomeni erihalduspiirkonna jaoks oluline aasta. Aomen tähistab enda Hiina Rahvavabariigile üleandmise kümnendat aastapäeva.

Ka seadusandliku kogu ja valitsusjuhi valimised toimuvad 2009. aastal. Tegu on Aomeni valimisprotsessi jaoks oluliste sammudega. Üldvalimised ei ole Aomenis vastuoluline teema (nagu see on olnud Hongkongis). Erinevalt Hongkongist ei ole Aomeni põhiseaduses põhiseadusliku arengu peamise eesmärgina sätestatud üldvalimisi. Sellest hoolimata on põhiseaduses ette nähtud võimalus muuta valitsusjuhi ja seadusandliku kogu liikmete valimise viisi. 2008. aasta veebruaris tegi haldus- ja justiitsminister Florinda Chan Aomeni valimisseaduste muutmise ettepaneku. Nimetatud muudatustes keskendutakse valijate registreerimise menetluse optimeerimisele ja korruptsiooniga võitlemisele. Ei üldvalimiste ega ka seadusandlikku kogusse otse valitavate saadikute arvu suurendamise küsimust ei käsitletud. Chan ütles, et muudatused, mille kohta ta ettepaneku esitas, aitavad valimisprotsessi lihtsustada, ning rõhutas, et demokraatia areng ei tähenda tingimata seadusandliku kogu valitavate kohtade arvu suurendamist. Soovitatud muudatused on kooskõlas valitsusjuht Ho 2007. aasta novembris ettekantud 2008. aasta poliitilise avaldusega, milles ta rõhutas, et 2009. aastal või kohe pärast seda oleks otsevalimiste kehtestamine võimatu. Komisjon kutsub Aomeni erihalduspiirkonda üles võtma meetmeid, mis aitaksid suurendada kodanike esindatust valimisprotsessis.

Edmund Ho, esimene ja siiani ainus Aomeni erihalduspiirkonna valitsusjuht pärast üleandmist, lahkub ametist 2009. aasta lõpus. Enne seda seisab ta silmitsi raske väljakutsega säilitada ülemaailmse majanduskriisi tingimustes Aomeni majandusstabiilsus ning säilitada Aomeni positsioon Aasia turismikeskusena.

2009. aastal võiks ELi ja Aomeni koostööd laiendada järgnevates valdkondades: keskkonnaprobleemide, näiteks veeprobleemide, õhusaaste ja jäätmekäitluse probleemide leevendamine, haldus- ja õigusraamistiku tugevdamine, inimestevaheliste kontaktide suurendamine ning Aomeni kultuuripärandi tutvustamine.

Komisjon jätkab Aomeni institutsioonilise, majandusliku ja ühiskondliku arengu tähelepanelikku jälgimist ning „üks riik, kaks süsteemi” põhimõtte rakendamise toetamist.