52007DC0029




[pic] | EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON |

Brüssel 29.1.2007

KOM(2007)29 lõplik

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

Euroopa päritoluga digitaalse infosisu arendamise ja kasutamise stimuleerimist ülemaailmsetes võrkudes ja infoühiskonna keelelise mitmekesisuse edendamist käsitleva ühenduse mitmeaastase programmi (eContent) rakendamise tulemuste lõpphindamine

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

Euroopa päritoluga digitaalse infosisu arendamise ja kasutamise stimuleerimist ülemaailmsetes võrkudes ja infoühiskonna keelelise mitmekesisuse edendamist käsitleva ühenduse mitmeaastase programmi (eContent) rakendamise tulemuste lõpphindamine

1. SISSEJUHATUS

Käesolev teatis käsitleb programmi eContent (2001–2005) lõpphindamist; 2003. aastal toimus programmi vahehindamine,[1] mille käigus hinnati selle rakendamise tulemusi kahel esimesel aastal. Programmi lõpphindamise,[2] mis hõlmas ajavahemikku 2003–2004, viis läbi kolmest sõltumatust eksperdist koosnenud rühm, keda abistas rühm kutselisi hindajaid äriühingust,[3] kelle ülesanne oli tagada hindamise struktuur ja osutada vajalikud abiteenused, koguda tõendid ja koostada aruanne. Hindamine viidi läbi 2006. aasta veebruarist maini tihedas koostöös komisjoni asjaomaste talitustega.[4]

2. TAUST

Nagu nõukogu otsuses[5] öeldud, oli programmi eContent (edaspidi „programm”) eesmärk stimuleerida Euroopa päritoluga digitaalse infosisu arendamist ja kasutamist ülemaailmsetes võrkudes ning edendada infoühiskonna keelelist mitmekesisust. Programmi kestus oli neli aastat, alates 18. jaanuarist 2001, ning selle eelarve oli 100 miljonit eurot.

Programmil oli kolm tegevussuunda:

1. parandada juurdepääsu avaliku sektori teabele ja laiendada selle teabe kasutamist;

2. edendada infosisu koostamist mitmekeelses ja kultuuriliselt mitmekesises keskkonnas;

3. suurendada digitaalse infosisu turu dünaamilisust.

Programmi rakendati jagatud kuludega projektide kaudu, mis valiti välja avalike pakkumiste konkursside tulemusena.

Aastatel 2003–2004 kaasrahastati 64 projekti, milles osales 404 organisatsiooni ja 24 liikmesriiki ning lisaks Island, Norra, Bulgaaria, Rumeenia ja Türgi. Kulutused 2003. ja 2004. aasta eelarvest koos kõikide jagatud kuludega projektide rahastamise, hindamise, kontrollimise ja kohtumiste kuludega moodustasid ligikaudu 56 miljonit eurot.

3. HINDAMISE EESMÄRGID

Hindamise käigus vaadeldi järgmisi küsimusi: programmi eesmärkide, prioriteetide ja rakendamisvahendite asjakohasus, selle tulemuslikkus ja mõju, selle tõhusus ja tasuvus, selle kasulikkus ja jätkusuutlikkus, rakendatud vahendite seos meetmete ja eeldatava mõjuga (sekkumise loogika) ja saadud õppetunnid võimalike tulevaste sama tüüpi sekkumiste tarbeks.

4. HINDAMISE TULEMUSED

Hindajad leidsid, et programm oli edukalt rakendatud ning et toetuste eraldamine ja programmi juhtimine toimus üldiselt läbipaistvalt, tõhusalt ja rahuldavalt.

Hindajad juhtisid konkreetsemalt tähelepanu neljale järgmisele tulemusele:

1. tulemus: põhiülesannete korralik täitmine

Programm eContent oli meetmete ja tulemuste tasandil hästi täidetud: programmil oli reaalne ja suur panus avaliku sektori teabe laialdasemasse kasutamisse ning mitmekeelse ja kultuuriliselt mitmekesise infosisu koostamisse. Üldiselt järeldati, et programmil oli vahendeid arvestades piisavalt kasulikke tulemusi, et programmi tulemused saavutati kulutõhusalt ning et programmiga stimuleeriti tegevust, mida muidu ei oleks üldse toimunud või mis oleks toimunud ainult riigi tasandil. Programmi üldjuhtimine toimus heal tasemel ning selle protsessid kulgesid ausalt ja läbipaistvalt.

2. tulemus: kohanemine sektoris toimunud kiirete muutustega

Sektoris toimunud erakordselt kiire areng mõjutas oluliselt programmi eesmärke: algne eesmärk teatavat liiki tegevus „käima lükata” saavutati nimelt palju kiiremini, kui esialgu oleks võinud arvata. Programmi rakendajad reageerisid muutunud olukorrale hästi, muutes programmi keskel oma eesmärke (tegevussuundade muutmise teel), ja hindajad kiitsid seda. See muudatus tingis aga omakorda vajaduse keskenduda programmi üsna hilisel etapil rohkem võrgustiku arendamisele, kogukonna moodustamisele ja tulemuste levitamisele. Hindajad leidsid, et sellele vajadusele reageerimise horisontaalsed elemendid olid piisavalt head, kuid mahu poolest ebapiisavad.

3. tulemus: programmi tasandil lisandunud väärtus

Seoses edasiliikumisega programmi laiemate sotsiaalmajanduslike eesmärkide saavutamise suunas tuleb eristada hindaja järeldusi eContenti kui projektide kogumi kohta (millega taotleti lõppkokkuvõttes kolmele tegevussuunale vastavaid eesmärke) ja järeldusi eContenti kui sünergilise terviku kohta (mille puhul hindamiskomisjon leidis, et programmi tasandil tekkis vähe sünergiat, mis oleks andnud programmile projektide koguväärtust ületava olulise lisaväärtuse). Hindajad leidsid, et projektide omavahelisi seoseid ei olnud piisavalt väärtustatud ning ka tulemuste levitamist ja ühiseid jõupingutusi programmi tasandil ei olnud piisavalt. Seega ei suudetud eContenti suhteliselt tagasihoidlikule sekkumisele anda maksimaalset võimendust.

4. tulemus: seosed samaaegsete ja tulevaste programmidega

Leiti, et programmiga suudeti hästi ja tõhusalt kaasata ühinevaid riike, programmiga täiendati hästi e-TENi algatust ning see on hästi kooskõlas e-Euroopa tegevuskavaga, kuigi hindajad ei näinud sünergiat struktuurifondide programmiga. Hindajad leidsid, et programm pakub kasulikke ja vahetult kohaldatavaid õppetunde programmi eContent Plus ning konkurentsivõime ja innovatsiooni raamprogrammi info- ja sidetehnoloogia poliitika toetusprogrammi rakendamiseks. Seoses programmiga saadud kogemustega (nt kogukonna moodustamise, võrkude loomise, tulemuste levitamise ja kasutamise konkreetsete nõuete kohta) võidakse luua mehhanisme, mis aitavad anda olulist panust Lissaboni ja Göteborgi tegevuskavades ettenähtud pikaajalise ja püsiva sotsiaalmajandusliku kasu arendamisse.

5. SOOVITUSED JA KOMISJONI MÄRKUSED

Eespool esitatud põhitulemuste alusel antakse tulevasteks programmideks järgmised soovitused koos komisjoni märkustega:

1. soovitus: Hindajad soovitasid eraldada tulevaste turulähedaste programmide vahenditest palju suurema osa projektidevaheliste seoste loomiseks ja ühisteks jõupingutusteks, samuti projektimeetmete parimate tulemuste levitamiseks, mida projektides endis pole võib-olla ette nähtudki. Soovitatakse kaaluda ka programmiürituste ja -konverentside toetamist.

Komisjoni märkused: Projektidevaheliste seoste arendamiseks ja tulemuste levitamise paremaks koondamiseks programmi tasandil on seatud sisse temaatilised võrgud programmi eContentplus põhimeetmete teemadel. Need aitavad kokku viia asjaomaseid huvirühmi, eriteadmisi ja vahendeid, et toetada teavitustegevusi ning võimaluste väljaselgitamist ja arendamist digitaalse infosisu kättesaadavuse parandamiseks ja programmi raames rahastatavate projektide koordineerimiseks.

2. soovitus: Leiti kaks valdkonda, milles oleks tulevaste turulähedaste programmide huvides kasulik uuringuid läbi viia. On vaja üksikasjalikumalt aru saada turulähedaste projektide ja programmide tulemuste levimis- ja levitamisviisidest, et programmi tasandil maksimaalset lisaväärtust saavutada; samuti on vaja välja töötada vahendid, millega oleks kasulik hinnata liikumist turulähedaste programmide pikaajaliste tulemuste suunas.

Komisjoni märkused: Komisjon kavandab jätkuprogrammi eContentplus raames mitme uuringu käivitamist, näiteks investeeringute kohta kultuurivahendite digitaliseerimisse ja digitaalsete vahendite säilitamise majandusliku mõju kohta.

3. soovitus: Samuti soovitatakse eraldada sihtsektoriga (käesoleval juhul Euroopa digitaalse infosisu sektor) seotud edaspidistest programmidest vahendeid, et jälgida pikaajalisi tulemusi turu arengus. See hõlbustaks hindamist; aitaks sekkumisi ja projektide tulemusi paremini teadvustada ning kiiresti arenevates sektorites olulist „täppishäälestust” saavutada.

Komisjoni märkused: Komisjon rakendab neid soovitusi juba mitme meetme kaudu: praegu kogutakse ja struktureeritakse avalikult kättesaadavaid andmeid infoturu suuruse ja kasvu kohta.

6. KOKKUVÕTE

Komisjon võtab kõik programmi lõpphindamise tulemused teadmiseks ja arvestab neid soovitusi programmi eContentplus rakendamisel ja tulevaste jätkuprogrammide kavandamisel. Soovitustes mainitud valdkonnas juba saavutatud edasiliikumist tugevdatakse veelgi.

Komisjon jõudis järeldusele, et programm eContent:

4. on edukalt rakendatud;

5. on parandanud digitaalse infosisu osa vahendina, et parandada kodanike juurdepääsu teabele ja stimuleerida Euroopa ettevõtete majanduslikku ja sotsiaalset arengut;

6. on edendanud rikkalikku ja mitmekesist digitaalset infosisu ja teenuseid, aidates kaasa Euroopa ühtse inforuumi ja infoühiskonna loomisele majanduskasvu ja tööhõive tõstmise huvides.

Programmi eContent (2001–2005) lõpphindamine: Lõpparuanne, juuni 2006, RAND Europe

Kommenteeritud kokkuvõte

Taust

Programm eContent oli aastatel 2001–2005 üks programmidest, mis töötati välja Euroopa digitaalse infosisu sektori kasvu ja arengu stimuleerimiseks. Selle põhieesmärk oli võimaldada Euroopa ettevõtetele ja Euroopa kodanikele juurdepääs Euroopa päritoluga kvaliteetsele digitaalsele infosisule ja võimaldada neil seda vastavalt oma vajadustele kasutada. Programmi laiem kontekst hõlmas ka (tolleaegsete) kandidaatriikide (kellest paljud on praegu Euroopa Ühenduse liikmesriigid) integreerimist, samuti muid Euroopas kujunenud poliitilisi eesmärke, sealhulgas eelkõige Lissaboni tegevuskava eesmärke.

Lõpphindamise põhieesmärgid

Programmi kogueelarve 100 miljonit eurot on täielikult kasutatud ja programmi meetmed on suures osas rakendatud, see oligi käesoleva lõpphinnangu koostamise põhjus. 2003. aastal, s.t umbes programmi rakendamise keskel, toimus vahehindamine, kuid see aeg oli veel liiga varajane, et näha pooleliolevate projektide nähtavate tulemuste ja väljundite panust laiematesse sotsiaalmajanduslikesse tulemustesse , mis olid programmi kehtestatud eesmärgid. Selliste tulemuste väljakujunemiseks kulub kindlasti aega (ja praegugi on veel liiga vara loota, et need on täielikult ilmnenud); seepärast vaadeldakse käesoleva hindamisega suures osas seda, mil määral programmi ja selle meetmetega loodi mehhanisme või mil määral olid need meetmed kooskõlas mehhanismidega, millega on võimalik vajalikke tulemusi saavutada. Nende mehhanismide käsitlemisel on keskne osa tulemuste levitamise ja kasutuselevõtu küsimustel ning programmi ja asjaomase sektori vahel kujunenud seostel.

Täielikus hindamisaruandes on hindamise tulemused üksikasjalikult esitatud. Põhitulemused on järgmised:

1. tulemus: põhiülesannete korralik täitmine

Programm eContent oli meetmete ja tulemuste tasandil hästi täidetud: programm andis reaalse ja suure panuse avaliku sektori teabe laialdasemasse kasutamisse ning mitmekeelse ja kultuuriliselt mitmekesise infosisu koostamisse. Üldiselt järeldati, et programmil oli vahendeid arvestades piisavalt kasulikke tulemusi, et programmi tulemused saavutati kulutõhusalt ning et programmiga stimuleeriti tegevust, mida muidu ei oleks üldse toimunud või mis oleks toimunud ainult riigi tasandil. Programmi üldjuhtimine toimus heal tasemel ning selle protsessid kulgesid ausalt ja läbipaistvalt.

2. tulemus: kohanemine sektoris toimunud kiirete muutustega

Sektoris toimunud erakordselt kiire areng mõjutas oluliselt programmi eesmärke: algne eesmärk teatavat liiki tegevus „käima lükata” saavutati nimelt palju kiiremini, kui esialgu oleks võinud arvata. Programmi rakendajad reageerisid muutunud olukorrale hästi, muutes programmi keskel oma eesmärke (tegevussuundade muutmise teel), ja hindajad kiitsid seda. See muudatus tingis aga omakorda vajaduse keskenduda programmi rakendamise üsna hilisel etapil rohkem võrgustiku arendamisele, kogukonna moodustamisele ja tulemuste levitamisele. Hindajad leidsid, et sellele vajadusele reageerimise horisontaalsed elemendid olid piisavalt head, kuid mahu poolest ebapiisavad.

3. tulemus: programmi tasandil lisandunud väärtus

Seoses edasiliikumisega programmi laiemate sotsiaalmajanduslike eesmärkide saavutamise suunas tuleb eristada hindaja järeldusi eContenti kui projektide kogumi kohta (millega saavutatakse lõppkokkuvõttes kolmele tegevussuunale vastavaid eesmärke) ja järeldusi eContenti kui sünergilise terviku kohta (mille puhul hindamiskomisjon leidis, et programmi tasandil tekkis vähe sünergiat, mis oleks andnud projektide koguväärtust ületanud olulist lisaväärtust). Hindajad leidsid, et projektide omavahelisi seoseid ei olnud piisavalt väärtustatud ning ka tulemuste levitamist ja ühiseid jõupingutusi programmi tasandil ei olnud piisavalt. Seega ei suudetud eContenti suhteliselt tagasihoidlikule sekkumisele anda maksimaalset võimendust.

4. tulemus: seosed samaaegsete ja tulevaste programmidega

Leiti, et programmiga suudeti hästi ja tõhusalt kaasata ühinevaid riike, programmiga täiendati hästi e-TENi algatust ning see on hästi kooskõlas e-Euroopa tegevuskavaga, kuigi hindajad ei näinud sünergiat struktuurifondide programmiga. Hindajad leidsid, et see annab kasulikke ja vahetult kohaldatavaid õppetunde programmi eContent Plus ning konkurentsivõime ja innovatsiooni raamprogrammi info- ja sidetehnoloogia poliitika toetusprogrammi rakendamiseks. Seoses programmiga saadud õppetundidega (nt kogukonna moodustamise, võrkude loomise, tulemuste levitamise ja kasutamise konkreetsete nõuete kohta) võidakse luua mehhanisme, mis aitavad anda olulise panuse Lissaboni ja Göteborgi tegevuskavades ettenähtud pikaajalise ja püsiva sotsiaalmajandusliku kasu arendamisse.

Soovitused

Hindajad soovitasid eraldada tulevaste turulähedaste programmide vahenditest palju suurema osa projektidevaheliste seoste loomiseks ja ühisteks jõupingutusteks (näiteks uute ärimudelite arendamise ja levitamise edendamiseks), samuti projektimeetmete parimate tulemuste levitamiseks, mida projektides endis pole võib-olla ette nähtudki. Samuti soovitati kaaluda programmiürituste ja -konverentside ja pressibüroo töö toetamist ning kõikide sobivate meediakanalite kaasamist, sealhulgas eelkõige otsingumootorite optimeerimine, viirusturundus jms, kasutades samal ajal ka erialast ajakirjandust. Sellised horisontaalsed tegevused on programmi potentsiaalse väärtuse väljaarendamiseks äärmiselt tähtsad ega tohiks sõltuda pakkumismenetluse mehhanismiga kaasnevatest vajalikest määramatustest.

Leiti kaks valdkonda, milles oleks tulevaste turulähedaste programmide huvides kasulik uuringuid läbi viia. On vaja üksikasjalikumalt aru saada turulähedaste projektide ja programmide tulemuste levimis- ja levitamisviisidest, et programmi tasandil maksimaalset lisaväärtust saavutada; samuti on vaja välja töötada vahendid (analoogilised teadus- ja arendustegevuse programmide tulemuste hindamiseks kasutatavatele tsiteerimise analüüsi vahenditele), millega oleks kasulik hinnata liikumist turulähedaste programmide pikaajaliste tulemuste suunas.

Samuti soovitatakse eraldada sihtsektoriga (antud juhul Euroopa digitaalse infosisu sektor) seotud edaspidistest programmidest vahendeid, et jälgida pikaajalisi tulemusi turu arengus. See hõlbustaks hindamist, aitaks sekkumisi ja projektide tulemusi paremini teadvustada ning kiiresti arenevates sektorites olulist „täppishäälestust” saavutada.[pic][pic][pic]

[1] Mid term evaluation of the eContent Programme: Final Report, June 2003, Technopolis Ltd., IDATE, PRISMA , aruande terviktekst asub aadressil www.cordis.lu/econtent

[2] Final Evaluation of the eContent Programme (2001-2005): Final Report, June 2006 , RAND Europe, http://ec.europa.eu/information_society/activities/econtentplus/index_en.htm.

[3] RAND Europe, leping sõlmitud piiratud pakkumismenetlusega, mille 2005. aasta sügisel kuulutas välja infoühiskonna peadirektoraat.

[4] Infoühiskonna peadirektoraadi üksused C3 ja E6.

[5] EÜT L 14, 18.1.2001, lk 32.