6.9.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 239/1


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) nr 811/2013,

18. veebruar 2013,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/30/EL seoses kütteseadmete, veesoojendite-kütteseadmete, kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide ning veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide energiamärgistusega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. mai 2010. aasta direktiivi 2010/30/EL energiamõjuga toodete energia- ja muude ressursside tarbimise näitamise kohta märgistuses ja ühtses tootekirjelduses, (1) eriti selle artiklit 10,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivi 2010/30/EL kohaselt peab komisjon võtma vastu delegeeritud õigusakte seoses selliste toodete energiamärgistusega, millega on seotud võimalus märkimisväärselt energiat säästa, kuid millel on võrdväärse funktsionaalsuse puhul erineva tasemega kasutusomadused.

(2)

Kütteseadmete ning ruumi kütvate ja vett soojendavate veesoojendite-kütteseadmete tarbitav energia moodustab märkimisväärse osa liidu kogu energiatarbimisest. Võrdväärse funktsionaalsusega kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete energiatõhusus on väga erinev. Võimalus nende energiatarbimist vähendada on märkimisväärne ja see hõlmab nende kasutamist komplektis sobivate temperatuuriregulaatorite ja päikeseenergiaseadmetega. Sellest tulenevalt peaksid kütteseadmete, veesoojendite-kütteseadmete ning sellistest seadmetest ja temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide kohta kehtima energiamärgistuse nõuded.

(3)

Kütteseadmetel ja veesoojenditel-kütteseadmetel, mis on ette nähtud põhiliselt (üle 50 %) biomassist saadud gaasi- või vedelkütusel töötamiseks, on konkreetsed tehnilised näitajad, mis nõuavad täiendavat tehnika-, majandus- ja keskkonnaanalüüsi. Sõltuvalt analüüside tulemusest kehtestatakse nende kütteseadmete energiamärgistuse nõuded vajaduse korral hiljem.

(4)

Tuleks kehtestada ühtlustatud sätted kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete energiatõhususega seotud märgistuse ja standardse tooteinfo kohta, et innustada tootjaid parandama kütteseadmete energiatõhusust, julgustada lõpptarbijaid ostma energiatõhusaid tooteid ja aidata kaasa siseturu toimimisele.

(5)

Igat tüüpi kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete märkimisväärset energiasäästu ja kulutuste kokkuhoidu silmas pidades tuleks käesoleva määrusega kehtestada katelde, koostootmise-kütteseadmete, soojuspumbaga kütteseadmete, veesoojendite-katelde ja soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete kütmisfunktsiooni jaoks uus energiamärgistuse skaala A++-st G-ni. Kui klassid A kuni G hõlmavad mitmesuguseid tavaliste veesoojendite tüüpe, mille puhul ei kasutata koostootmis- või taastuvenergialahendusi, siis klassid A+ ja A++ peaksid olema ette nähtud selleks, et edendada koostootmist ja taastuvenergiaallikate kasutamist.

(6)

Lisaks tuleks kooskõlas komisjoni 18. veebruari 2013. aasta delegeeritud määrusega (EL) nr 812/2013, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/30/EL seoses veesoojendite, kuumaveesalvestite ja päikese-veesoojendite energiamärgistusega, (2) kehtestada veesoojendite-katelde ja soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete vee soojendamise funktsiooni jaoks uus märgistusskaala A-st G-ni.

(7)

Ruumi sesoonse kütmise ja vee soojendamise klassidele tuleks vastavad täiendavad klassid A+++ ja A+ lisada neli aastat hiljem (kui määruse läbivaatamine ei osuta vastupidisele), et kiirendada taastuvenergiaallikaid kasutavate suure tõhususega kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete turulejõudmist.

(8)

Käesolev määrus peaks tagama, et tarbijad saaksid soojuspumbaga kütteseadmete tõhususe kohta täpsemaid võrdlusandmeid Euroopa kolme kliimavööndi jaoks kasutatava sesoonse energiatõhususe arvutamis- ja määramismeetodi tõttu. Komisjon on volitanud Euroopa standardiorganisatsioone uurima, kas samasugune meetod tuleks välja töötada ka teiste kütteseadmete jaoks. Käesoleva määruse läbivaatamisel võiks arvesse võtta katelde, koostootmise-kütteseadmete ja päikesekütteseadmete Euroopa standardseid küttehooaegasid.

(9)

Kütteseadme müravõimsustase võib lõpptarbijate jaoks olla oluliseks argumendiks. Müravõimsustaseme teave tuleks lisada kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete märgistele.

(10)

Käesoleva määruse ja komisjoni 2. augusti 2013. aasta määruse (EL) nr 813/2013 (millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/125/EÜ seoses kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete ökodisaini nõuetega) (3) järgimisest oodatav üldine mõju on järgmine: aastaks 2020 energiasääst aastas 1 900 PJ (45 miljonit nafta ekvivalenttonni), millele vastav heide on 110 miljonit CO2 ekvivalenttonni võrreldes olukorraga, kui meetmeid ei võetaks.

(11)

Märgisel esitatud teave tuleks saada kasutades usaldusväärseid, täpseid ja korratavaid mõõtmisi ja arvutusi, mille puhul võetakse arvesse tänapäeva tasemele vastavaid mõõtmis- ja arvutusmeetodeid, sealhulgas, kui on olemas, Euroopa standardiorganisatsioonide poolt komisjoni taotlusel vastu võetud ühtlustatud standardid, mis on koostatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 22. juuni 1998. aasta direktiivis 98/34/EÜ (4) (millega nähakse ette tehnilistest standarditest ja eeskirjadest ning infoühiskonna teenuste eeskirjadest teatamise kord) sätestatud menetluste kohaselt.

(12)

Käesolevas määruses tuleks täpsustada kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete tootemärgiste ühetaoline kujundus ja sisu.

(13)

Lisaks tuleks käesolevas määruses täpsustada kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete tootekirjelduse ja tehnilise dokumentatsiooni suhtes esitatavad nõuded.

(14)

Samuti tuleks käesolevas määruses kindlaks määrata nõuded teabe kohta, mis tuleb esitada kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete kaugmüügi korral, reklaamimisel ja kõigis tehnilistes reklaammaterjalides.

(15)

Lisaks eraldiseisvate kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete jaoks käesolevas määruses sätestatud tootemärgistele ja -kirjeldustele peaks tarnijate poolt esitatud tootekirjeldustel põhinev komplektimärgis ja tootekirjeldus tagama, et lõppkasutajal oleks päikeseenergiaseadme ja/või temperatuuriregulaatoriga kütteseadmete energiatõhusust käsitlevat teavet lihtne kätte saada. Sellised komplektid vastavad kõige energiatõhusama klassi A+++ nõuetele.

(16)

Tehnika arengut arvestades on kohane näha ette käesoleva määruse sätete läbivaatamine,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese ja reguleerimisala

1.   Käesoleva määrusega kehtestatakse energiamärgistuse ja täiendavate tooteandmete esitamise nõuded kuni 70 kW nimisoojusvõimsusega kütteseadmete ja veesoojendite-kütteseadmete, kuni 70 kW nimisoojusvõimsusega kütteseadme, temperatuuriregulaatori ning päikeseenergiaseadme komplektide ning kuni 70 kW nimisoojusvõimsusega veesoojendi-kütteseadme, temperatuuriregulaatori ja päikeseenergiaseadme komplektide suhtes.

2.   Käesolevat määrust ei kohaldata järgmiste seadmete suhtes:

(a)

kütteseadmed, mis on ette nähtud eelkõige biomassist toodetud gaasi- või vedelkütusel töötamiseks;

(b)

tahkel kütusel töötavad kütteseadmed;

(c)

kütteseadmed Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/75/EL (5) tähenduses;

(d)

kütteseadmed, mis toodavad soojust üksnes sooja joogi- või olmevee tarbeks;

(e)

kütteseadmed gaasilise soojuskandja, nagu auru või õhu soojendamiseks ja tarnimiseks;

(f)

koostootmise-kütteseadmed suurima elektrivõimsusega vähemalt 50 kW.

Artikkel 2

Mõisted

Lisaks direktiivi 2010/30/EÜ artiklis 2 sätestatud mõistetele kasutatakse käesolevas määruses järgmisi mõisteid:

1)   „kütteseade”– kas ruumi kütmiseks ettenähtud seade või veesoojendi-kütteseade;

2)   „ruumi kütmiseks ettenähtud seade”

a)

seade, mis toodab soojust vesiküttesüsteemiga soovitud sisetemperatuuri saavutamiseks ja selle hoidmiseks suletud ruumis, nagu näiteks hoones, korteris või toas, ja

b)

millel on üks või mitu soojusgeneraatorit;

3)   „veesoojendi-kütteseade”– kütteseade, mis on ette nähtud nii ruumi kütmiseks kui ka ühtlasi soojuse tootmiseks etteantud temperatuuril, etteantud koguses, etteantud vooluhulgaga ja etteantud ajavahemikel sooja joogi- ja olmevee tarnimiseks ning mis on ühendatud välise joogi- ja olmeveevarustusega;

4)   „vesiküttesüsteem”– küttesüsteem, milles vesi on soojuskandja hoone või selle osa kütmiseks kasutatava keskselt toodetud soojuse viimiseks kiirguritesse;

5)   „soojusgeneraator”– see osa kütteseadmest, milles toodetakse soojust ühel järgmistest viisidest:

a)

fossiilkütuse ja/või biokütuse põletamine,

b)

elekterküttekeha läbiva elektrivoolu soojuslik toime,

c)

ümbritsevast õhust, veest, maapinnast ja/või jäätmetest ammutatud soojuse kasutamine;

6)   „nimisoojusvõimsus” (Prated )– kütteseadme esitatud soojusvõimsus [kW] standardsetel nimitingimustel ruumi kütmisel ja (vajaduse korral) vee soojendamisel; soojuspumbaga kütteseadmete ja soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete nimisoojusvõimsuse määramise standardsed nimitingimused on VII lisa tabelis 10 esitatud arvutuslikud võrdlustingimused;

7)   „standardsed nimitingimused”– kütteseadmete töötingimused keskmistel kliimatingimustel nimisoojusvõimsuse, kütmise sesoonse energiatõhususe, vee soojendamise kasuteguri ja müravõimsustaseme määramiseks;

8)   „biomass”– põllumajandusest (kaasa arvatud taimsed ja loomsed ained), metsatööstusest ja sellega seotud tootmisest, sealhulgas kalandusest ja vesiviljelusest pärit bioloogilise päritoluga toodete, jäätmete ja jääkide bioloogiliselt lagunev osa ning tööstus- ja olmejäätmete bioloogiliselt lagunev osa;

9)   „biokütus”– biomassist saadav gaas- või vedelkütus;

10)   „fossiilkütus”– ürgset päritolu gaas- või vedelkütus;

11)   „koostootmise-kütteseade”– kütteseade ruumi kütmiseks, millega ühe ja sama protsessiga toodetakse üheaegselt soojust ja elektrienergiat;

12)   „temperatuuriregulaator”– seade, mis võimaldab lõppkasutajal seadistada sisetemperatuuri teatavateks ajavahemikeks ja edastada asjaomaseid andmeid vastavale kütteseadme seadisele, nagu näiteks juhtpaneel, aidates sellega reguleerida sisetemperatuuri;

13)   „päikeseenergiaseade”– päikeseenergiaseadmestik, päikesekollektor, päikese-kuumaveesalvesti või kollektori ahelas töötav pump, mis lastakse turule eraldi;

14)   „päikeseenergiaseadmestik”– seadmestik, mis koosneb ühest või mitmest päikesekollektorist, päikese-kuumaveesalvestist ning võib-olla ka kollektori ahela pumbast ja muudest sõlmedest, mis lastakse turule komplektina ja see ei sisalda muud soojusgeneraatorit kui võib-olla üht või mitut varu-sukelküttekeha;

15)   „päikesekollektor”– seade, mis neelab üldist päikesekiirgust ja annab sellest saadud soojusenergia edasi seadmest läbi voolavale soojuskandjale;

16)   „kuumaveesalvesti”– kuumaveemahuti, milles säilitatakse vett, mida kasutatakse vee ja/või ruumi soojendamiseks, sealhulgas juurdekuuluvad tarvikud; tal ei ole soojusgeneraatorit, kuid võib olla üks või mitu varu-sukelküttekeha;

17)   „päikese-kuumaveesalvesti”– kuumaveesalvesti, mis salvestab ühe või mitme päikesekollektori toodetud soojusenergiat;

18)   „varu-sukelküttekeha”– kuumaveesalvestis paiknev elektrivoolu soojuslikul toimel põhinev elekterküttekeha, millega tekitatakse soojust üksnes sel ajal, kui välise soojusallika kasutamine on takistatud (sealhulgas hoolduse ajal) või kui see ei ole korras, või päikese-kuumaveesalvesti varuküttekeha, millega tekitatakse soojust siis, kui päikeseküttekehast ei piisa nõutava mugavustaseme saavutamiseks;

19)   „kütteseadme, temperatuuriregulaatori ja päikeseenergiaseadme komplekt”– lõpptarbijale ettenähtud komplektne seade, milles on üks või mitu kütteseadet, üks või mitu temperatuuri regulaatorit ja/või üks või mitu päikeseenergiaseadet;

20)   „veesoojendi-kütteseadme, temperatuuriregulaatori ja päikeseenergiaseadme komplekt”– lõpptarbijale ettenähtud komplektne seade, milles on üks või mitu veesoojendit-kütteseadet, üks või mitu temperatuuriregulaatorit ja/või üks või mitu päikeseenergiaseadet;

21)   „kütmise sesoonne energiatõhusus” (ηs )– arvutuslikul soojendamishooajal ruumi soojendamiseks kasutatava kütteseadme, veesoojendi-kütteseadme, kütteseadme, temperatuuriregulaatori ja päikeseenergiaseadme komplekti või veesoojendi-kütteseadme, temperatuuriregulaatori ja päikeseenergiaseadme komplekti toodetava soojuse ja selle soojustarbe rahuldamiseks aastas tarbitava energia suhe [%];

22)   „vee soojendamise kasutegur” (ηwh )– veesoojendist-kütteseadmest või veesoojendi-kütteseadme, temperatuuriregulaatori ja päikeseenergiaseadme komplektist saadava joogi- või olmevee soojendamiseks kasutatava kasuliku energia ja selle saamiseks tarbitava energia suhe [%];

23)   „müravõimsustase” (LWA )– A-kaalutud müravõimsustase [dB] siseruumis ja/või väljas.

II–VIII lisa jaoks vajalikud täiendavad mõisted on esitatud I lisas.

Artikkel 3

Tarnijate kohustused ja ajakava

1.   Alates 26. septembrist 2015 peavad tarnijad, kes viivad turule ja/või võtavad kasutusele kütteseadmeid, sh neid, mis kuuluvad kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevasse komplekti, tagama, et:

a)

igale kütteseadmele lisatakse III lisa punktis 1.1 esitatud teabe vormi ja sisu nõuetele vastav trükitud märgis vastavalt II lisa punkti 1 kohasele sesoonse energiatõhususe klassile, kusjuures: soojuspumbaga kütteseadmete korral on trükitud märgis vähemalt soojusgeneraatori pakendil; selliste kütteseadmete korral, mis on ette nähtud temperatuuriregulaatoriga päikesekütteseadmes kasutamiseks, on III lisa punktis 3 sätestatud formaadi ja sisu nõuetele vastav teine märgis iga kütteseadme kohta;

b)

iga kütteseadme kohta esitatakse IV lisa punkti 1 kohane tootekirjeldus, kusjuures: soojuspumbaga kütteseadmete korral on tootekirjeldus vähemalt soojusgeneraatori pakendil; selliste kütteseadmete kohta, mis on ette nähtud temperatuuriregulaatoriga päikesekütteseadmes kasutamiseks, on esitatud IV lisa punkti 5 kohane teine tootekirjeldus;

c)

V lisa punktis 1 sätestatud tehnilised dokumendid esitatakse nõudmise korral liikmesriikide asutustele ja komisjonile;

d)

iga kütteseadme konkreetse mudeli reklaam, milles on energia- või hinnateavet, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral;

e)

iga kütteseadme konkreetse mudeli tehniline reklaammaterjal, milles kirjeldatakse selle konkreetseid tehnilisi näitajaid, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral.

Alates 26. septembrist 2019 tuleb igale kütteseadmele lisada III lisa punktis 1.2 esitatud teabe vormi ja sisu nõuetele vastav trükitud märgis vastavalt II lisa punkti 1 kohasele kütmise sesoonse energiatõhususe klassile, kusjuures soojuspumbaga kütteseadmete korral tuleb trükitud märgis esitada vähemalt soojusgeneraatori pakendil.

2.   Alates 26. septembrist 2015 peavad tarnijad, kes lasevad turule ja/või võtavad kasutusele veesoojendeid-kütteseadmeid, sh neid, mis kuuluvad veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevasse komplekti, tagama, et:

a)

igale veesoojendile-kütteseadmele lisatakse III lisa punktis 2.1 esitatud teabe vormi ja sisu nõuetele vastav trükitud märgis vastavalt II lisa punktide 1 ja 2 kohastele sesoonse energiatõhususe klassidele, kusjuures soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete korral on trükitud märgis vähemalt soojusgeneraatori pakendil; selliste veesoojendite-kütteseadmete korral, mis on ette nähtud veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevas komplektis kasutamiseks, on III lisa punktis 4 sätestatud formaadi ja sisu nõuetele vastav teine märgis iga veesoojendi-kütteseadme kohta;

b)

iga veesoojendi-kütteseadme kohta esitatakse IV lisa punkti 2 kohane tootekirjeldus, kusjuures soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete korral on tootekirjeldus vähemalt soojusgeneraatori pakendil; selliste veesoojendite-kütteseadmete kohta, mis on ette nähtud veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevas komplektis kasutamiseks, on esitatud IV lisa punkti 6 kohane teine tootekirjeldus;

c)

V lisa punktis 2 sätestatud tehnilised dokumendid esitatakse nõudmise korral liikmesriikide asutustele ja komisjonile;

d)

iga veesoojendi-kütteseadme konkreetse mudeli reklaam, milles on energia- või hinnateavet, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral;

e)

iga veesoojendi-kütteseadme konkreetse mudeli tehniline reklaammaterjal, milles kirjeldatakse selle konkreetseid tehnilisi näitajaid, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral.

Alates 26. septembrist 2019 tuleb igale veesoojendile-kütteseadmele lisada III lisa punktis 2.2 esitatud teabe vormi ja sisu nõuetele vastav trükitud märgis vastavalt II lisa punktide 1 ja 2 kohastele kütmise sesoonse energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klassidele, kusjuures: soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete korral tuleb trükitud märgis esitada vähemalt soojusgeneraatori pakendil.

3.   Alates 26. septembrist 2015 peavad tarnijad, kes lasevad turule ja/või võtavad kasutusele temperatuuriregulaatoreid, tagama, et:

a)

esitatakse IV lisa punkti 3 kohane tootekirjeldus;

b)

V lisa punktis 3 sätestatud tehnilised dokumendid esitatakse nõudmise korral liikmesriikide asutustele ja komisjonile;

4.   Alates 26. septembrist 2015 peavad tarnijad, kes lasevad turule ja/või võtavad kasutusele päikeseenergiaseadmeid, tagama, et:

a)

esitatakse IV lisa punkti 4 kohane tootekirjeldus;

b)

V lisa punktis 4 sätestatud tehnilised dokumendid esitatakse nõudmise korral liikmesriikide asutustele ja komisjonile;

5.   Alates 26. septembrist 2015 peavad tarnijad, kes lasevad turule ja/või võtavad kasutusele kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevaid komplekte, tagama, et:

a)

igale kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevale komplektile lisatakse III lisa punktis 3 esitatud teabe vormi ja sisu nõuetele vastav trükitud märgis vastavalt II lisa punkti 1 kohasele sesoonse energiatõhususe klassile;

b)

iga kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti kohta esitatakse IV lisa punkti 5 kohane tootekirjeldus;

c)

V lisa punktis 5 sätestatud tehnilised dokumendid esitatakse nõudmise korral liikmesriikide asutustele ja komisjonile;

d)

iga kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti konkreetse mudeli reklaam, milles on energia- või hinnateavet, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral;

e)

iga kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti konkreetse mudeli tehniline reklaammaterjal, milles kirjeldatakse selle mudeli konkreetseid tehnilisi näitajaid, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral.

6.   Alates 26. septembrist 2015 peavad tarnijad, kes lasevad turule ja/või võtavad kasutusele veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevaid komplekte, tagama, et:

a)

igale veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevale komplektile lisatakse III lisa punktis 4 esitatud teabe vormi ja sisu nõuetele vastav trükitud märgis vastavalt II lisa punktide 1 ja 2 kohastele sesoonse energiatõhususe klassidele;

b)

iga veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti kohta esitatakse IV lisa punkti 6 kohane tootekirjeldus;

c)

V lisa punktis 6 sätestatud tehnilised dokumendid esitatakse nõudmise korral liikmesriikide asutustele ja komisjonile;

d)

iga veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti konkreetse mudeli reklaam, milles on energia- või hinnateavet, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile ja vee soojendamise energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral;

e)

iga veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti konkreetse mudeli tehniline reklaammaterjal, milles kirjeldatakse selle mudeli konkreetseid tehnilisi näitajaid, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile ja vee soojendamise energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral.

Artikkel 4

Edasimüüjate kohustused

1.   Kütteseadmete edasimüüjad tagavad järgmise:

a)

müügikohas on iga kütteseadme esiosa välispinnal selgelt nähtav III lisa punkti 1 kohane märgis, mille tarnijad on esitanud vastavalt artikli 3 lõikele 1;

b)

müügiks, rendiks või järelmaksuga müügiks pakutavaid kütteseadmeid, mille puhul lõppkasutaja kütteseadet eeldatavasti esitletuna ei näe, turustatakse koos teabega, mille esitab tarnija käesoleva määruse VI lisa punkti 1 kohaselt;

c)

iga kütteseadme konkreetse mudeli reklaam, milles on energia- või hinnateavet, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral;

d)

iga kütteseadme konkreetse mudeli tehniline reklaammaterjal, milles kirjeldatakse selle konkreetseid tehnilisi näitajaid, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral.

2.   Veesoojendite-kütteseadmete edasimüüjad tagavad järgmise:

a)

müügikohas on iga veesoojendi-kütteseadme esiosa välispinnal selgelt nähtav III lisa punkti 2 kohane märgis, mille tarnijad on esitanud vastavalt artikli 3 lõikele 2;

b)

müügiks, rendiks või järelmaksuga müügiks pakutavaid veesoojendeid-kütteseadmeid, mille puhul lõppkasutaja veesoojendit-kütteseadet eeldatavasti esitletuna ei näe, turustatakse koos teabega, mille esitab tarnija käesoleva määruse VI lisa punkti 2 kohaselt;

c)

iga veesoojendi-kütteseadme konkreetse mudeli reklaam, milles on energia- või hinnateavet, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral;

d)

iga veesoojendi-kütteseadme konkreetse mudeli tehniline reklaammaterjal, milles kirjeldatakse selle konkreetseid tehnilisi näitajaid, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral.

3.   Kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide edasimüüjad tagavad artikli 3 lõigete 1, 3, 4 ja 5 kohaselt tarnijate esitatud märgise ja tootekirjelduste alusel, et

a)

iga konkreetse komplekti pakkumises sisaldub kõnealuse komplekti kütmise sesoonne energiatõhusus ja kütmise sesoonse energiatõhususe klass keskmiste kliimatingimuste, külmema või soojema kliima korral (kui asjakohane), lisades komplektile III lisa punkti 3 kohase märgise ning esitades IV lisa punkti 5 kohase kõnealuse komplekti omadustele vastava ja nõuetekohaselt täidetud tootekirjelduse;

b)

müügiks, rendiks või järelmaksuga müügiks pakutavaid kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevaid komplekte, mille puhul lõppkasutaja kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevat komplekti eeldatavasti esitletuna ei näe, turustatakse koos käesoleva määruse VI lisa punktile 3 vastava teabega;

c)

iga kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti konkreetse mudeli reklaam, milles on energia- või hinnateavet, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral;

d)

iga kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti konkreetse mudeli tehniline reklaammaterjal, milles kirjeldatakse selle mudeli konkreetseid tehnilisi näitajaid, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral.

4.   Veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja suitsugaaside päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide edasimüüjad tagavad artikli 3 lõigete 2, 3, 4 ja 6 kohaselt tarnijate esitatud märgise ja tootekirjelduste alusel, et

a)

iga konkreetse veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti pakkumises esitatakse kõnealuse komplekti kütmise sesoonne energiatõhusus, veesoojendamise kasutegur, kütmise sesoonse energiatõhususe klass ja veesoojendamise energiatõhususe klass keskmiste kliimatingimuste, külmema või soojema kliima korral (kui asjakohane), lisades komplektile III lisa punkti 4 kohase märgise ning esitades IV lisa punkti 6 kohase kõnealuse komplekti omadustele vastava nõuetekohaselt täidetud tootekirjelduse;

b)

müügiks, rendiks või järelmaksuga müügiks pakutavaid veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevaid komplekte, mille puhul lõppkasutaja veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevat komplekti eeldatavasti esitletuna ei näe, turustatakse koos käesoleva määruse VI lisa punktile 4 vastava teabega;

c)

iga veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti konkreetse mudeli reklaam, milles on energia- või hinnateavet, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile ja vee soojendamise energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral;

d)

iga veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti konkreetse mudeli tehniline reklaammaterjal, milles kirjeldatakse selle mudeli konkreetseid tehnilisi näitajaid, sisaldab viidet selle mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klassile ja vee soojendamise energiatõhususe klassile keskmiste kliimatingimuste korral.

Artikkel 5

Mõõtmis- ja arvutusmeetodid

Artiklite 3 ja 4 kohaselt esitada tulev teave saadakse usaldusväärsete, täpsete ja korratavate mõõtmis- ja arvutusmeetodite abil, mille puhul võetakse arvesse tänapäeva tasemele vastavaid tunnustatud mõõtmis- ja arvutusmeetodeid vastavalt VII lisas sätestatule.

Artikkel 6

Turujärelevalve eesmärgil toimuv kontrollimenetlus

Kütteseadmete kohta esitatud kütmise sesoonse energiatõhususe klassi, vee soojendamise energiatõhususe klassi, kütmise sesoonse energiatõhususe, vee soojendamise kasuteguri ja müravõimsustaseme vastavuse hindamisel kohaldavad liikmesriigid VIII lisas sätestatud menetlust.

Artikkel 7

Läbivaatamine

Tehnilise arengu arvessevõtmiseks vaatab komisjon käesoleva määruse läbi hiljemalt viis aastat pärast selle jõustumist. Läbivaatamise käigus hinnatakse eriti kõiki olulisi muudatusi III lisa punktides 1.2 ja 2.2 sätestatud märgistega seotud eri tüüpi kütteseadmete turuosades ning seda, kas on otstarbekas ja vajalik näidata kütteseadme muud tõhusust kui standardsetel küttehooaegadel põhinev soojuspumba tõhusus, kas III lisa punktides 3 ja 4 ning IV lisa punktides 5 ja 6 sätestatud komplekti tootekirjeldus ja märgis on asjakohased ning kas suitsugaaside passiivsete soojustagastite lisamine määruse reguleerimisalasse on asjakohane.

Artikkel 8

Jõustumine ja kohaldamine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõigis liikmesriikides.

Brüssel, 18. veebruar 2013

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  ELT L 153, 18.6.2010, lk 1.

(2)  Vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 83.

(3)  Vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 136

(4)  EÜT L 204, 21.7.1998, lk 37.

(5)  ELT L 334, 17.12.2010, lk 17.


I LISA

II–VIII lisas kasutatavad mõisted

II–VIII lisas kasutatakse järgmiseid mõisteid.

 

Kütteseadmetega seotud mõisted

1)   „katel”– kütteseade, milles toodetakse soojust fossiil- ja/või biokütusest ja/või elekterküttekeha läbiva elektrivoolu soojuslikul toimel (sama mõistet on kasutatud ka IV lisa joonistel 1–4);

2)   „veesoojendi-katel”– katel, mis on ette nähtud nii ruumi kütmiseks kui ka ühtlasi soojuse tootmiseks etteantud temperatuuril, etteantud koguses, etteantud vooluhulgaga ja etteantud ajavahemikel sooja joogi- või olmevee tarnimiseks ning mis on ühendatud välise joogi- või olmeveevarustusega (sama mõistet on kasutatud ka IV lisa joonistel 1–4);

3)   „soojuspumbaga kütteseade”– ümbritsevast õhust, veest, maapinnast ja/või jäätmetest ammutatud soojust ruumi kütmiseks kasutav seade (sama mõistet on kasutatud ka IV lisa joonistel 1 ja 3). Soojuspumbaga kütteseadmel võib olla üks või mitu täiendavat kütteseadet – kas elekterküttekeha või fossiilsel ja/või biokütusel töötavat kütteseadet;

4)   „soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade”– soojuspumbaga kütteseade, mis on ette nähtud nii ruumi kütmiseks kui ka soojuse tootmiseks etteantud temperatuuril, etteantud koguses, etteantud vooluhulgaga ja etteantud ajavahemikel sooja joogi- või olmevee tarnimiseks ning mis on ühendatud välise joogi- või olmeveevarustusega (sama mõistet on kasutatud ka IV lisa joonistel 1 ja 3);

5)   „täiendav kütteseade”– lisakütteseade, millega toodetakse soojust siis, kui soojustarve on suurem, kui võimaldab rahuldada põhikütteseadme nimisoojusvõimsus;

6)   „täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus” (Psup )– täiendava kütteseadme esitatud soojusvõimsus [kW] standardsetel nimitingimustel ruumi kütmisel ja (vajaduse korral) vee soojendamisel; kui täiendav kütteseade on soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade, võetakse täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsuse määramise standardseks nimitingimuseks välistemperatuur Tj = + 7 °C;

7)   „välistemperatuur” (Tj)– kuivtermomeetriga määratud välisõhu temperatuur [°C]; välisõhu suhtelise niiskuse võib esitada sellele vastava märgtermomeetri temperatuuri kaudu;

8)   „aasta energiatarve” (QHE )– kütteseadme aastas tarbitav energia, mis kulub määratud soojendamishooajale vastava aasta võrdlussoojendamisenergia tagamiseks, väljendatud kas lõppenergia järgi [kWh] ja/või ülemise kütteväärtuse järgi [GJ];

9)   „ooteseisund”– seisund, milles kütteseade on ühendatud vooluvõrku, sõltub oma töös vooluvõrgu toitest ja võimaldab kasutada üksnes järgmisi funktsioone, mis võivad toimida määramata aja jooksul: taaskäivitamisfunktsioon eraldi või taaskäivitamisfunktsioon koos kas ainult taaskäivitamisfunktsiooni märguandega ja/või teabe või seisundi kuvamisega;

10)   „ooteseisundi võimsustarve” (PSB )– seadme tarbitav võimsus [kW] sel ajal, kui seade on ooteseisundis;

11)   „teisendustegur” (CC)– tegur, millele vastab Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2012/27/EL kohaselt Euroopa Liidu hinnanguline keskmine energiatootmistõhusus 40 % (1); vastava teisendusteguri CC väärtus on 2,5;

12)   „ülemine kütteväärtus” (GCV)– kütuse täielikul põlemisel eralduv kogu soojushulk, mis tekib hapnikuga põlemisel ja põlemissaaduste jahtumisel ümbritseva õhu temperatuurini; see suurus sisaldab ka kütuses leiduvast veest ja vesinikust tekkiva veeauru kondenseerumissoojust.

 

Katelde, veesoojendite-katelde ja koostootmise-kütteseadmetega seotud mõisted

13)   „aktiivse seisundi kütmise sesoonne energiatõhusus” (ηson )

küttekatla ja veesoojendi-küttekatla nimisoojusvõimsusel ja võimsusel 30 % nimisoojusvõimsusest määratud kasutegurite kaalutud keskmine [%];

elektrikatla ja veesoojendi-elektrikatla kasutegur nimisoojusvõimsusel [%];

ilma täiendava kütteseadmeta koostootmise-kütteseadme kasutegur nimisoojusvõimsusel [%];

täiendava kütteseadmega koostootmise-kütteseadme nimisoojusvõimsusel nii aktiveerimata kui ka aktiveeritud täiendava kütteseadmega määratud kasutegurite kaalutud keskmine [%];

14)   „kasutegur” (η)– katla, veesoojendi-katla ja koostootmise-kütteseadme toodetud kasuliku soojuse ja kogu tarbitud energia suhe [%]; tarbitud energiat väljendatakse ülemise kütteväärtuse GCV ja/või lõppenergia kaudu, mis on korrutatud teguriga CC;

15)   „kasulik võimsus” (P)– katla, veesoojendi-katla või koostootmise-kütteseadme toodetud ja soojuskandjale üleantud soojuse võimsus [kW];

16)   „elektriline kasutegur” (ηel) – toodetud elektrienergia ja koostootmise-kütteseadme tarbitud koguenergia suhe [%]; tarbitud koguenergiat väljendatakse ülemise kütteväärtuse GCV ja/või lõppenergia kaudu, mis on korrutatud teguriga CC;

17)   „süütaja võimsus” (Pign )– põhipõleti süütamiseks ettenähtud süütaja tarbitav võimsus [W] ülemise kütteväärtuse GCV järgi;

18)   „kondensatsioonkatel”– katel või veesoojendi-katel, milles tavalistel töötingimustel ja vee etteantud töötemperatuuril veeldatakse osa põlemissaadustes sisalduvast veeaurust ja vabanevat aurustumissoojust kasutatakse soojendamiseks;

19)   „lisaelektrienergia”– katla, veesoojendi-katla ja koostootmise-kütteseadme ettenähtud tööks aastas tarbitav elektrienergia lõppenergia järgi [kW], mis arvutatakse täiskoormuse võimsustarbe (elmax), osalise koormuse võimsustarbe (elmin), ooteseisundi võimsustarbe ja vaikimisi määratud töötundide järgi igas vastavas seisundis;

20)   „soojuskadu ooteseisundis” (Pstby )– katla, veesoojendi-katla või koostootmise-kütteseadme soojuskadu tööseisundis soojusenergia tarbimise puudumisel [kW];

 

Soojuspumbaga kütteseadmetega ja soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmetega seotud mõisted

21)   „Nimisoojustegur” (COPrated ) või „nimiprimaarenergia tegur” (PERrated )– seadme esitatud soojusvõimsus [kW], mis on jagatud soojendamiseks kasutatava nimisisendvõimsusega [kW], määratud ülemise kütteväärtuse ja/või lõppenergia järgi, mis on korrutatud teguriga CC, kui soojendamine toimub standardsetes nimitingimustes;

22)   „arvutuslikud võrdlustingimused”– VII lisa tabelis 10 esitatud andmete kogum, mis sisaldab arvutuslikku võrdlustemperatuuri, kõrgeimat tasakaalutemperatuuri ja kõrgeimat piirtöötemperatuuri;

23)   „arvutuslik võrdlustemperatuur” (Tdesignh)– välistemperatuur [°C], nagu kirjeldatud VII lisa tabelis 10, millele vastab võimsustarbe suhtarv 1;

24)   „võimsustarbe suhtarv” (pl(Tj))– välistemperatuur, millest on lahutatud 16 °C, jagatud arvutusliku võrdlustemperatuuriga, millest on lahutatud 16 °C;

25)   „küttehooaeg”– töötingimuste kogum, millega kirjeldatakse keskmiste kliimatingimustega hooaja, külmema kliima hooaja ja soojema kliima hooaja kraadtunde: hooaja välistemperatuuride ja neile temperatuuridele vastavate tundide kogumeid;

26)   „välistemperatuur indeksiga j”– välistemperatuur, millele vastab teatav selle välistemperatuuriga tundide arv, nagu on esitatud VII lisa tabelis 12;

27)   „kraadtunnid” (Hj )– küttehooaja teatavale välistemperatuurile vastavate tundide arv üle kõikide hooaja välistemperatuuride, nagu on esitatud VII lisa tabelis 12;

28)   „võimsustarve” (Ph(Tj))– konkreetsele välistemperatuurile (Tj) vastav soojusvõimsus [kW]; selle leidmiseks korrutatakse arvutuslik võimsus võimsustarbe suhtarvuga;

29)   „sesoonne soojustegur” (SCOP) või „sesoonne primaarenergiategur” (SPER)– elektrienergiat tarbiva (primaarenergiategur) või kütuseid tarbiva (soojustegur) soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme näitaja, mis iseloomustab määratud küttehooaega ja mille arvutamisel jagatakse aasta võrdlussoojendamisenergia aastas soojendamiseks tarbitava energiaga;

30)   „aasta võrdlussoojendamisenergia (QH )”– määratud küttehooaja võrdlussoojendamisenergia [kWh], mis tuleb võtta aluseks teguri SCOP (või SPER) arvutamisel ja mille leidmiseks korrutatakse arvutuslik soojusvõimsus hooaja aktiivse soojendamise seisundi ekvivalenttundide arvuga;

31)   „aktiivse seisundi ekvivalenttundide arv” (HHE )– hinnanguline tundide arv aastas [h], mille jooksul soojuspumbaga kütteseade või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade peab tagama arvutusliku soojusvõimsuse, et oleks tagatud aasta võrdlussoojendamisenergia;

32)   „aktiivse seisundi soojustegur” (SCOPon ) või „aktiivse seisundi primaarenergiategur (SPERon )”– aktiivses seisundis elektrienergiat tarbiva (keskmine soojustegur) või aktiivses seisundis kütuseid tarbiva (keskmine primaarenergiategur) soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme näitaja määratud soojendamishooaja aktiivses seisundis;

33)   „täiendava kütteseadme soojusvõimsus” (sup(Tj))– sellise lisaküttekeha nimisoojusvõimsus Psup [kW], mis täiendab esitatud soojusvõimsust, et oleks tagatud konkreetsele temperatuurile vastav soojendamise võimsustarve juhul, kui see on suurem kui esitatud soojusvõimsus;

34)   „konkreetsele temperatuurile vastav soojustegur (COPbin(T j))” või „konkreetsele temperatuurile vastav primaarenergiategur (PERbin(Tj))”– elektrienergiat tarbiva (primaarenergiategur) või kütuseid tarbiva (soojustegur) soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme konkreetsele hooaja välistemperatuurile vastav näitaja, mis arvutatakse konkreetsele välistemperatuurile vastava võimsustarbe, esitatud soojusvõimsuse ja esitatud soojusteguri põhjal konkreetse välistemperatuuri jaoks ja mis teiste temperatuuride jaoks leitakse interpoleerimise või ekstrapoleerimise teel ning mida vajaduse korral parandatakse kaoteguriga;

35)   „esitatud soojusvõimsus” (Pdh(Tj))– soojusvõimsus [kW], mida soojuspumbaga kütteseade või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade on suuteline tootma konkreetsel välistemperatuuril;

36)   „võimsuse reguleerimine”– soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme võime muuta oma võimsust vähemalt ühe jahutamistsüklis seadme tööks vajaliku vedeliku mahulise vooluhulga muutmisega. Võimsuse reguleerimise järgi jagunevad seadmed: „muutumatu võimsusega”, kui seadme vooluhulk ei ole muudetav, ja „muudetava võimsusega”, kui vooluhulka saab muuta järjestikku kahe või enama astme piires;

37)   „arvutuslik soojusvõimsus” (Pdesignh)– soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme nimisoojusvõimsus (Prated) [kW] arvutuslikul võrdlustemperatuuril; kui välistemperatuur on võrdne arvutusliku võrdlustemperatuuriga, on arvutuslik soojusvõimsus võrdne võimsustarbega sellel temperatuuril;

38)   „esitatud soojustegur” (COPd(Tj)) „või esitatud primaarenergiategur (PERd(Tj))”– tootja esitatud soojustegur (primaarenergiategur), mille tootja esitab piiratud arvu välistemperatuuride kohta;

39)   „tasakaalutemperatuur” (Tbiv )– välistemperatuur [°C], mille korral seadme tarnija esitatud andmete kohaselt seadme esitatud soojusvõimsus võrdub asjaomasele temperatuurile vastava võimsustarbega ja millest madalamal temperatuuril tuleb soojendamise võimsustarbe tagamiseks esitatud soojusvõimsust täiendada lisaküttekeha võimsusega;

40)   „piirtöötemperatuur” (TOL)– seadme tarnija esitatud soojendamise välistemperatuur [°C], millest madalamal temperatuuril õhu-vee-soojuspumbaga kütteseade või õhu-vee-soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade ei suuda tagada mingit soojusvõimsust; sellest temperatuurist madalamal temperatuuril võrdub esitatud soojusvõimsus nulliga;

41)   „küttevee piirtöötemperatuur” (WTOL)– seadme tarnija esitatud soojendamise väljundküttevee temperatuur [°C], millest kõrgema temperatuuri korral soojuspumbaga kütteseade või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade ei suuda tagada mingit soojusvõimsust ning esitatud soojusvõimsus on null;

42)   „tsükli võimsus soojendamise korral” (Pcych)– koguvõimsus [kW] üle kogu soojendamise katsetsükli;

43)   „tsükli tõhusus” (COPcyc või PERcyc)– tsükli keskmine soojustegur (COPcyc) (või tsükli keskmine primaarenergiategur (PERcyc)) üle kogu katsetsükli, mis arvutatakse kui katsetsükli kogusoojuse [kWh] ja sama katsetsükli kogusisendenergia suhe; kogusisendenergia [kWh] määratakse ülemise kütteväärtuse järgi ja/või lõppenergia järgi, mis on korrutatud teguriga CC;

44)   „kaotegur” (Cdh)– soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme tsüklilisest tööst tingitud tõhususe vähenemise näitaja; kui tegur Cdh on määramata, võetakse vaikimisi Cdh = 0,9;

45)   „aktiivne seisund”– seisund, mis vastab tundidele, mil suletud ruumis toimub soojendamine ja mille korral seadme soojendamisfunktsioon on aktiveeritud; selles seisundis võib toimuda soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme tsüklilisi sisse- ja väljalülitamisi, et saavutada või hoida ruumis vajalikku temperatuuri;

46)   „väljalülitatud seisund”– seisund, milles soojuspumbaga kütteseade või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade on ühendatud vooluvõrku, kuid ei täida ühtegi funktsiooni; väljalülitatud seisundiks loetakse ka seisund, milles on kuvatud üksnes märguanne, et seade on väljalülitatud, samuti seisund, milles vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2004/108/EÜ (2) täidetakse ainult elektromagnetilise ühilduvuse tagamiseks vajalikke funktsioone;

47)   „termostaadiga välja lülitatud seisund”– seisund, mis vastab tundidele, mille kestel soojendamisfunktsioon on küll sisse lülitatud, kuid ei ole aktiveeritud, sest soojendamiskoormust ei ole ning soojuspumbaga kütteseade või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade ei tööta; tsüklilisi sisse- ja väljalülitumisi aktiivses seisundis ei loeta termostaadiga välja lülitatud seisundiks;

48)   „kambrikütte seisund”– seisund, milles seade on aktiveerinud küttekeha, et vältida külmutusagensi liikumist kompressorisse ja piirata külmutusagensi sisaldust õlis kompressori käivitumisel;

49)   „võimsustarve väljalülitatud seisundis” (POFF )– soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme tarbitav võimsus [kW] sel ajal, kui seade on väljalülitatud seisundis;

50)   „termostaadiga väljalülitatud seisundi võimsustarve” (PTO )– soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme tarbitav võimsus [kW] sel ajal, kui seade on termostaadiga väljalülitatud seisundis;

51)   „kambrikütte seisundi võimsustarve” (PCK )– soojuspumbaga kütteseadme või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme tarbitav võimsus [kW] sel ajal, kui seade on kambrikütte seisundis;

52)   „külma kliima soojuspump”– spetsiaalselt külmas kliimas kasutamiseks ettenähtud soojuspumbaga kütteseade, millega ei saa valmistada sooja vett väljundtemperatuuriga 52 °C, kui siseneva õhu temperatuur on – 7 °C kuivtermomeetriga (– 8 °C märgtermomeetriga) keskmiste kliimatingimuste arvutuslikel võrdlustingimustel;

53)   „kasutamine madalal temperatuuril”– kasutamine, mille korral soojuspumbaga kütteseade tagab esitatud soojusvõimsuse, kui siseüksuse soojusvaheti väljundtemperatuur on 35 °C;

54)   „kasutamine keskmisel temperatuuril”– kasutamine, mille korral soojuspumbaga kütteseade või soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade tagab esitatud soojusvõimsuse, kui siseüksuse soojusvaheti väljundtemperatuur on 55 °C.

 

Veesoojendite-kütteseadmete vee soojendamisega seotud mõisted

55)   „Koormusprofiil”– etteantud veekasutuse tabel, nagu esitatud VII lisa tabelis 15; iga eesoojendi-kütteseade vastab vähemalt ühele koormusprofiilile;

56)   „veekasutus”– kasulikust vee vooluhulgast, kasulikust veetemperatuurist, kasulikust energiast ja maksimumtemperatuurist koosnev kogum, nagu esitatud VII lisa tabelis 15;

57)   „kasulik vee vooluhulk” (f)– minimaalne vooluhulk [l/min], nagu esitatud VII lisa tabelis 15, millega kuum vesi lisab energiat võrdlusenergiale;

58)   „kasulik veetemperatuur” (Tm )– veetemperatuur [°C], mis on esitatud VII lisa tabelis 15, millest alates kuuma vee soojus hakkab lisanduma võrdlusenergiale;

59)   „kasulik energia” (Qtap )– kuuma vee energia [kWh] sellise temperatuuri ja vooluhulgaga, mis on VII lisa tabelis 15 esitatud kasuliku veetemperatuuri ja vee vooluhulgaga võrdne või neist suurem;

60)   „kuuma vee energia”– korrutis, mille tegurid on vee erisoojus, sooja väljundvee temperatuuri ja külma sisendvee temperatuuri vahe keskmine ning kogu tarnitud kuuma vee mass;

61)   „maksimumtemperatuur” (Tp )– minimaalne veetemperatuur [°C], nagu esitatud VII lisa tabelis 15, mis on vaja saavutada igal veekasutusel;

62)   „võrdlusenergia” (Q ref )– VII lisa tabelis 15 esitatud konkreetsele koormusprofiilile vastavate veekasutuste kasulike energiate summa [kWh];

63)   „maksimaalne koormusprofiil”– koormusprofiil, millele vastab suurim võrdlusenergia, mida veesoojendi-kütteseade suudab toota kõnealusele koormusprofiilile vastava temperatuuri ja vooluhulga korral;

64)   „esitatud koormusprofiil”– vee soojendamise kasuteguri määramiseks kasutatav koormusprofiil;

65)   „päevane elektrienergia tarve” (Qelec )– esitatud koormusprofiili korral 24 järjestikuse tunni jooksul vee soojendamiseks tarbitav elektrienergia [kWh] lõppenergia järgi;

66)   „päevane kütteenergia tarve” (Qfuel )– esitatud koormusprofiili korral 24 järjestikuse tunni jooksul vee soojendamiseks tarbitav kütus ülemise kütteväärtuse järgi [kWh] ning VII lisa punkti 5 alapunkti f tähenduses [GJ].

67)   „aastane elektrienergia tarve” (AEC)– elektrienergia lõppenergia järgi [kWh], mille veesoojendi-kütteseade tarbib vee soojendamiseks esitatud koormusprofiili ja määratud kliimatingimuste korral aasta jooksul;

68)   „aastane kütteenergia tarve” (AFC)– fossiil- ja/või biokütusest saadav energia ülemise kütteväärtuse järgi [GJ], mille veesoojendi-kütteseade tarbib vee soojendamiseks esitatud koormusprofiili ja määratud kliimatingimuste korral aasta jooksul.

 

Päikeseenergiaseadmetega seotud mõisted

69)   „Aastane mittepäikeseenergia kulu” (Qnonsol )– veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti kasuliku soojuse tootmiseks aastas tarbitav elektrienergia lähteenergia järgi [kWh] ja/või kütuse kütteenergia ülemise kütteväärtuse järgi [kWh], võttes arvesse aastas päikesekollektoriga salvestatud soojust ja päikese-kuumaveesalvesti soojuskadusid;

70)   „kollektori sisendpindala” (Asol )– kollektori sellise pinna suurim pindala [m2], millele langev koondamata päikesekiirgus siseneb kollektorisse (sama mõistet on kasutatud ka IV lisa joonistel 1–4);

71)   „päikesekollektori kasutegur” (ηcol )– päikesekollektori kasutegur [%], mis on määratud päikesekollektori ja ümbritseva õhu temperatuuri vahe 40 K juures ja summaarse kiirguse 1 000 W/m2 korral;

72)   „püsikadu” (S)– päikese-kuumaveesalvestist antud veetemperatuuril ja antud ümbritseva keskkonna temperatuuril hajuva soojuse võimsus [W];

73)   „maht” (V)– päikese-kuumaveesalvesti nimimaht [l] (sama mõistet on kasutatud ka joonistel IV lisa 1–4);

74)   „lisaelektrienergia” (Qaux )– lisaelektrienergia lõppenergia järgi [kWh] (ka IV lisa joonisel 5 osutatud lisaelektrienergia), mida päikeseenergiaseadmestik tarbib aasta jooksul pumba ja ooteseisundi võimsustarbe tagamiseks;

75)   „pumba võimsus” (solpump)– päikeseenergiaseadmestiku kollektori ahelas töötava pumba elektriline nimivõimsus [W];

76)   „ooteseisundi võimsustarve” (solstandby)– aktiveerimata soojusgeneraatori ja aktiveerimata pumbaga päikeseenergiaseadmestiku elektriline nimivõimsus [W].

 

Muud mõisted

77)   „Keskmised kliimatingimused”, „külmem kliima” ja „soojem kliima”– temperatuuri ja summaarse päikesekiirguse tingimused, mis on iseloomulikud vastavalt Strasbourgile, Helsinkile ja Ateenale;

78)   „mudeli tunnus”– tavaliselt tärkidest koosnev tunnus, millega eristatakse konkreetse kütteseadme, veesoojendi-kütteseadme, temperatuuriregulaatori, päikeseenergiaseadme või kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti või veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti mudelit teistest sama kaubamärgiga, sama tootja nimega või sama edasimüüja nimega mudelitest.


(1)  ELT L 315, 14.11.2012, lk. 1.

(2)  ELT L 390, 31.12.2004, lk 24.


II LISA

Energiatõhususe klassid

1.   KÜTMISE SESOONSE ENERGIATÕHUSUSE KLASSID

Kütteseadme (v.a külma kliima soojuspumbad ja madalatel temperatuuridel kasutatavad soojuspumbaga kütteseadmed) kütmise sesoonse energiatõhususe klass määratakse tabelis 1 esitatud kütmise sesoonse energiatõhususe järgi.

Külma kliima soojuspumpade ja madalatel temperatuuridel kasutatavate soojuspumbaga kütteseadmete kütmise sesoonse energiatõhususe klassid määratakse tabelis 2 esitatud kütmise sesoonse energiatõhususe järgi.

Kütteseadme kütmise sesoonne energiatõhusus arvutatakse VII lisa punktide 3 ja 4 kohaselt, soojuspumbaga kütteseadmete, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete ja külma kliima soojuspumpade korral keskmistel kliimatingimustel.

Tabel 1

Kütteseadmete (v.a külma kliima soojuspumbad ja madalatel temperatuuridel kasutatavad soojuspumbaga kütteseadmed) kütmise sesoonse energiatõhususe klassid

Kütmise sesoonse energiatõhususe klass

Kütmise sesoonne energiatõhusus ηs [%]

A+++

ηs ≥ 150

A++

125 ≤ ηs < 150

A+

98 ≤ ηs < 125

A

90 ≤ ηs < 98

B

82 ≤ ηs < 90

C

75 ≤ ηs < 82

D

36 ≤ ηs < 75

E

34 ≤ ηs < 36

F

30 ≤ ηs < 34

G

ηs < 30


Tabel 2

Külma kliima soojuspumpade ja soojuspumbaga kütteseadmete kütmise sesoonse energiatõhususe klassid madalatel temperatuuridel kasutamise korral

Kütmise sesoonse energiatõhususe klass

Kütmise sesoonne energiatõhusus ηs [%]

A+++

ηs ≥ 175

A++

150 ≤ ηs < 175

A+

123 ≤ ηs < 150

A

115 ≤ ηs < 123

B

107 ≤ ηs < 115

C

100 ≤ ηs < 107

D

61 ≤ ηs < 100

E

59 ≤ ηs < 61

F

55 ≤ ηs < 59

G

ηs < 55

2.   VEE SOOJENDAMISE ENERGIATÕHUSUSE KLASSID

Veesoojendi-kütteseadme vee soojendamise energiatõhususe klass määratakse tabelis 3 antud vee soojendamise kasuteguri järgi.

Veesoojendi-kütteseadme vee soojendamise kasutegur arvutatakse VII lisa punkti 5 kohaselt.

Tabel 3

Veesoojendite-kütteseadmete vee soojendamise energiatõhususe klassid ηwh [%], liigitatud esitatud koormusprofiili järgi

 

3XS

XXS

XS

S

M

L

XL

XXL

A+++

ηwh ≥ 62

ηwh ≥ 62

ηwh ≥ 69

ηwh ≥ 90

ηwh ≥ 163

ηwh ≥ 188

ηwh ≥ 200

ηwh ≥ 213

A++

53 ≤ ηwh < 62

53 ≤ ηwh < 62

61 ≤ ηwh < 69

72 ≤ ηwh < 90

130 ≤ ηwh < 163

150 ≤ ηwh < 188

160 ≤ ηwh < 200

170 ≤ ηwh < 213

A+

44 ≤ ηwh < 53

44 ≤ ηwh < 53

53 ≤ ηwh < 61

55 ≤ ηwh < 72

100 ≤ ηwh < 130

115 ≤ ηwh < 150

123 ≤ ηwh < 160

131 ≤ ηwh < 170

A

35 ≤ ηwh < 44

35 ≤ ηwh < 44

38 ≤ ηwh < 53

38 ≤ ηwh < 55

65 ≤ ηwh < 100

75 ≤ ηwh < 115

80 ≤ ηwh < 123

85 ≤ ηwh < 131

B

32 ≤ ηwh < 35

32 ≤ ηwh < 35

35 ≤ ηwh < 38

35 ≤ ηwh < 38

39 ≤ ηwh < 65

50 ≤ ηwh < 75

55 ≤ ηwh < 80

60 ≤ ηwh < 85

C

29 ≤ ηwh < 32

29 ≤ ηwh < 32

32 ≤ ηwh < 35

32 ≤ ηwh < 35

36 ≤ ηwh < 39

37 ≤ ηwh < 50

38 ≤ ηwh < 55

40 ≤ ηwh < 60

D

26 ≤ ηwh < 29

26 ≤ ηwh < 29

29 ≤ ηwh < 32

29 ≤ ηwh < 32

33 ≤ ηwh < 36

34 ≤ ηwh < 37

35 ≤ ηwh < 38

36 ≤ ηwh < 40

E

22 ≤ ηwh < 26

23 ≤ ηwh < 26

26 ≤ ηwh < 29

26 ≤ ηwh < 29

30 ≤ ηwh < 33

30 ≤ ηwh < 34

30 ≤ ηwh < 35

32 ≤ ηwh < 36

F

19 ≤ ηwh < 22

20 ≤ ηwh < 23

23 ≤ ηwh < 26

23 ≤ ηwh < 26

27 ≤ ηwh < 30

27 ≤ ηwh < 30

27 ≤ ηwh < 30

28 ≤ ηwh < 32

G

ηwh < 19

ηwh < 20

ηwh < 23

ηwh < 23

ηwh < 27

ηwh < 27

ηwh < 27

ηwh < 28

3.   PÄIKESE-KUUMAVEESALVESTI ENERGIATÕHUSUSE KLASSID, KUI SEE ON PÄIKESEENERGIASEADE/ -SEADME OSA

Päikese-kuumaveesalvesti (kui see on päikesekütteseade/ -seadme osa) energiatõhususe klass määratakse tabelis 4 antud päikese-kuumaveesalvesti püsikao järgi.

Tabel 4

Päikese-kuumaveesalvesti energiatõhususe klassid, kui see on päikeseenergiaseade/ -seadme osa

Energiatõhususe klass

Püsikadu S [W], maht V [l]

A+

Formula

A

Formula

B

Formula

C

Formula

D

Formula

E

Formula

F

Formula

G

Formula


III LISA

Märgised

1.   KÜTTESEADMED

1.1.   Märgis 1

1.1.1.   Katlad kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A++ kuni G

Image

a)

Märgisel esitatakse järgmine teave:

I.

tarnija nimi või kaubamärk;

II.

tarnija mudelitähis;

III.

kütmisfunktsioon;

IV.

kütmise sesoonse energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punkti 1 kohaselt; katla kütmise sesoonse energiatõhususe klassi märkiva noole ots paigutatakse asjakohast energiatõhususe klassi märkiva noole otsaga ühele kõrgusele;

V.

nimisoojusvõimsus [kW], ümardatud täisarvuni;

VI.

müravõimsustase LWA siseruumis [dB], ümardatud täisarvuni;

b)

katla märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 5.

1.1.2.   Koostootmise-kütteseadmed kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A++ kuni G

Image

a)

Märgisel esitatakse järgmine teave:

I.

tarnija nimi või kaubamärk;

II.

tarnija mudelitähis;

III.

kütmisfunktsioon;

IV.

kütmise sesoonse energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punkti 1 kohaselt; koostootmise-kütteseadme kütmise sesoonse energiatõhususe klassi märkiva noole ots paigutatakse asjakohast energiatõhususe klassi märkiva noole otsaga ühele kõrgusele;

V.

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW], ümardatud täisarvuni;

VI.

müravõimsustase LWA siseruumis [dB], ümardatud täisarvuni;

VII.

täiendav elektritootmisfunktsioon.

b)

Koostootmise-kütteseadme märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 6.

1.1.3.   Soojuspumbaga kütteseadmed, v.a külma kliima soojuspumbad, kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A++ kuni G

Image

a)

Märgisel esitatakse järgmine teave:

I.

tarnija nimi või kaubamärk;

II.

tarnija mudelitähis;

III.

ruumi soojendamise funktsioon kas keskmistel või madalatel temperatuuridel kasutamise korral;

IV.

kütmise sesoonse energiatõhususe klass kas keskmistel või madalatel temperatuuridel kasutamise korral (keskmistel kliimatingimustel), mis on määratud kindlaks II lisa punkti 1 kohaselt; vastavalt kas keskmistel või madalatel temperatuuridel kasutamiseks ettenähtud soojuspumbaga kütteseadme kütmise sesoonse energiatõhususe klassi märkiva noole ots paigutatakse asjakohast energiatõhususe klassi märkiva noole otsaga ühele kõrgusele;

V.

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW] kas keskmistel kliimatingimustel või külmema või soojema kliima korral ja vastavalt kas keskmistel või madalatel temperatuuridel kasutamise korral, ümardatud täisarvuni;

VI.

Euroopa temperatuurikaart, millel on kujutatud kolm näitlikku temperatuurivööndit;

VII.

müravõimsustase LWA siseruumis (vajaduse korral) ja väljas [dB], ümardatud täisarvuni.

b)

Soojuspumbaga kütteseadme märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 7. Erandina võib juhul, kui mudelile on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 66/2010 (1) kohaselt antud ELi ökomärgis, lisada ELi ökomärgise koopia.

1.1.4.   Külma kliima soojuspumbad kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A++ kuni G

Image

a)

Märgisel esitatakse järgmine teave:

I.

tarnija nimi või kaubamärk;

II.

tarnija mudelitähis;

III.

kütmisfunktsioon madalal temperatuuril kasutamise korral;

IV.

kütmise sesoonse energiatõhususe klass (keskmiste kliimatingimuste korral), mis on määratud kindlaks II lisa punkti 1 kohaselt; külma kliima soojuspumba kütmise sesoonse energiatõhususe klassi märkiva noole ots paigutatakse asjakohast energiatõhususe klassi märkiva noole otsaga ühele kõrgusele;

V.

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW] keskmistel, külmematel ja soojematel kliimatingimustel, ümardatud täisarvuni;

VI.

Euroopa temperatuurikaart, millel on kujutatud kolm näitlikku temperatuurivööndit;

VII.

müravõimsustase LWA siseruumis (vajaduse korral) ja väljas [dB], ümardatud täisarvuni;

b)

Külma kliima soojuspumpade märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 8. Erandina võib juhul, kui mudelile on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 66/2010 kohaselt antud ELi ökomärgis, lisada ELi ökomärgise koopia.

1.2.   Märgis 2

1.2.1.   Katlad kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A+++ kuni D

Image

a)

Käesoleva lisa punkti 1.1.1 alapunktis a loetletud teave lisatakse käesolevale märgisele.

b)

Katla märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 5.

1.2.2.   Koostootmise-kütteseadmed kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A+++ kuni D

Image

a)

Käesoleva lisa punkti 1.1.2 alapunktis a loetletud teave lisatakse käesolevale märgisele.

b)

Koostootmise-kütteseadme märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 6.

1.2.3.   Soojuspumbaga kütteseadmed, v.a külma kliima soojuspumbad, kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A+++ kuni D

Image

a)

Käesoleva lisa punkti 1.1.3 alapunktis a loetletud teave lisatakse käesolevale märgisele.

b)

Soojuspumbaga kütteseadme märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 7.

1.2.4.   Külma kliima soojuspumbad kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A+++ kuni D

Image

a)

Käesoleva lisa punkti 1.1.4 alapunktis a loetletud teave lisatakse käesolevale märgisele.

b)

Külma kliima soojuspumpade märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 8.

2.   VEESOOJENDID-KÜTTESEADMED:

2.1.   Märgis 1

2.1.1.   Veesoojendid-katlad kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A++ kuni G ja vee soojendamise energiatõhususe klassides A kuni G

Image

a)

Märgisel esitatakse järgmine teave.

I.

tarnija nimi või kaubamärk;

II.

tarnija mudelitähis;

III.

ruumi soojendamise funktsioon ja vee soojendamise funktsioon, sh esitatud koormusprofiil, mida tähistatakse asjakohase tähega vastavalt VII lisa tabelile 15;

IV.

kütmise sesoonse energiatõhususe klass ja vee soojendamise energiatõhususe klass, mis on määratud vastavalt II lisa punktidele 1 ja 2; veesoojendi-katla kütmise sesoonse energiatõhususe klassi ja vee soojendamise energiatõhususe klassi märkivate noolte otsad paigutatakse asjakohast energiatõhususe klassi märkiva noole otsaga samale kõrgusele;

V.

nimisoojusvõimsus [kWh], ümardatuna täisarvuni;

VI.

müravõimsustase LWA ruumis, dB, ümardatud täisarvuni;

VII.

ainult tipptunnivälisel ajal töötada saavate veesoojendite-katelde puhul võib lisada käesoleva lisa punkti 9 alapunkti d alapunktis 11 viidatud piktogrammi;

b)

veesoojendi-katla märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 9.

2.1.2.   Soojuspumbaga veesoojendid-kütteseadmed kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A++ kuni G ja vee soojendamise energiatõhususe klassides A kuni G

Image

a)

Märgisel esitatakse järgmine teave.

I.

tarnija nimi või kaubamärk;

II.

tarnija mudelitähis;

III.

ruumi soojendamise funktsioon keskmisel temperatuuril kasutamise korral ja vee soojendamise funktsioon, sh esitatud koormusprofiil, mida tähistatakse asjakohase tähega vastavalt VII lisa tabelile 15;

IV.

kütmise sesoonse energiatõhususe klass keskmistel kliimatingimustel keskmisel temperatuuril kasutamise korral ja vee soojendamise energiatõhususe klass keskmistel kliimatingimustel, mis on määratud vastavalt II lisa punktidele 1 ja 2; soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme kütmise sesoonse energiatõhususe klassi ja vee soojendamise energiatõhususe klassi märkivate noolte otsad paigutatakse asjakohast energiatõhususe klassi märkiva noole otsaga samale kõrgusele;

V.

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) kW keskmistel kliimatingimustel või külmema või soojema kliima korral, ümardatuna täisarvuni;

VI.

Euroopa temperatuurikaart, millel on kujutatud kolm näitlikku temperatuurivööndit;

VII.

müravõimsustase LWA ruumis (vajaduse korral) ja väljas, dB, ümardatud täisarvuni;

VIII.

ainult tipptunnivälisel ajal töötamiseks sobivate soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul võib lisada käesoleva lisa punkti 10 alapunkti d alapunktis 12 viidatud piktogrammi;

b)

soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 10.

2.2.   Märgis 2

2.2.1.   Veesoojendid-katlad kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A+++ kuni D ja vee soojendamise energiatõhususe klassides A+ kuni F

Image

a)

Käesoleva lisa punkti 2.1.1 alapunktis a loetletud teave lisatakse käesolevale märgisele;

b)

veesoojendi-katla märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 9.

2.2.2.   Soojuspumbaga veesoojendid-kütteseadmed kütmise sesoonse energiatõhususe klassides A+++ kuni D ja vee soojendamise energiatõhususe klassides A+ kuni F

Image

a)

Käesoleva lisa punkti 2.1.2 alapunktis a loetletud teave lisatakse käesolevale märgisele;

b)

soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 10.

3.   KÜTTESEADMEST, TEMPERATUURIREGULAATORIST JA PÄIKESEENERGIASEADMEST KOOSNEV KOMPLEKT

Märgis kütmise sesoonse energiatõhususe klassidesse A+++ kuni G kuuluvate kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide jaoks

Image

a)

Märgisel esitatakse järgmine teave.

I.

edasimüüja ja/või tarnija nimi või kaubamärk;

II.

edasimüüja ja/või tarnija mudelitähis;

III.

ruumi kütmise funktsioon;

IV.

kütteseadme sesoonse energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punkti 1 kohaselt;

V.

märge selle kohta, kas kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevale komplektile võivad olla lisatud päikesekollektor, kuumaveesalvesti, temperatuuriregulaator ja/või täiendav kütteseade;

VI.

temperatuuri regulaatoriga päikesekütteseadme kütmise sesoonse energiatõhususe klass, mis on määratud vastavalt IV lisa punktile 5; temperatuuri regulaatoriga päikesekütteseadme kütmise sesoonse energiatõhususe klassi osutava noole ots paigutatakse asjakohast energiatõhususklassi osutava noole otsaga samale kõrgusele;

b)

temperatuuriregulaatoriga päikesekütteseadme märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 11. Kütmise sesoonse energiatõhususe klassidesse A+++ kuni D kuuluvate temperatuuriregulaatoriga päikesekütteseadmete korral võib skaala A+++ kuni G viimased klassid E kuni G välja jätta.

4.   VEESOOJENDIST-PÄIKESEKÜTTESEADMEST, TEMPERATUURIREGULAATORIST JA PÄIKESEENERGIASEADMEST KOOSNEV KOMPLEKT

Märgis kütmise energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klassidesse A+++ kuni G kuuluvate veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide jaoks

Image

a)

Märgisel esitatakse järgmine teave.

I.

edasimüüja ja/või tarnija nimi või kaubamärk;

II.

edasimüüja ja/või tarnija mudelitähis;

III.

ruumi sesoonse kütmise funktsioon ja vee soojendamise funktsioon, sh esitatud koormusprofiil, mida tähistatakse asjakohase tähega vastavalt VII lisa tabelile 15;

IV.

veesoojendi-kütteseadme kütmise energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punktide 1 ja 2 kohaselt;

V.

märge selle kohta, kas veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevale komplektile võivad olla lisatud päikesekollektor, kuumaveesalvesti, temperatuuri regulaator ja/või täiendav kütteseade;

VI.

veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti kütmise sesoonse energiatõhususe klass, mis on määratud vastavalt IV lisa punktile 6; veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti kütmise sesoonse energiatõhususe klassi osutava noole ots paigutatakse asjakohast energiatõhususklassi osutava noole otsaga samale kõrgusele;

VII.

veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti vee soojendamise energiatõhususe klass, mis on määratud vastavalt IV lisa punktile 6; veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti vee soojendamise energiatõhususe klassi osutava noole ots paigutatakse asjakohast energiatõhususklassi osutava noole otsaga samale kõrgusele;

b)

veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti märgise kujundus peab vastama käesoleva lisa punktile 12. Kütmise energiatõhususe ja/või vee soojendamise energiatõhususe klassidesse A+++ kuni D kuuluvate veesoojendist-päikesekütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide korral võib skaala A+++ kuni G viimased klassid E kuni G välja jätta.

5.   Katelde märgise kujundus on järgmine:

Image

Selgitus:

a)

märgise laius on vähemalt 105 mm ja kõrgus 200 mm; kui märgis trükitakse suuremas formaadis, peab selle kujunduse mõõtude suhe jääma samaks kui eespool esitatud kirjelduses;

b)

taust on valge;

c)

neljavärvitükk (CMYK: tsüaansinine, magentapunane, kollane ja must) vastavalt järgmisele näidisele: 00-70-X-00: 0 % tsüaansinist, 70 % magentapunast, 100 % kollast, 0 % musta;

d)

märgis vastab kõikidele järgnevalt esitatud tingimustele (numbrid viitavad eespool olevale joonisele):

Image

ELi märgise äärejoon: 4 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

ELi logo: värvused: X-80-00-00 ja 00-00-X-00.

Image

Energiamärgis: värvus: X-00-00-00. Piktogramm vastavalt näidisele: ELi logo + energiamärgis: laius: 86 mm, kõrgus: 17 mm.

Image

Logode all olev joon: 1 pt, värvus: 100 % tsüaansinist – pikkus: 86 mm.

Image

Kütmisfunktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele.

Image

Skaalad A++ kuni G ja A+++ kuni D järgmiselt:

nool: kõrgus: 5 mm, lünk: 1,3 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

seitsmes klass: 00-X-X-00,

kaheksas klass: 00-X-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00;

tekst: paks Calibri 14 pt, suurtähed, valge, sümbol „+” ülapaigutus, ühel real;

nool: kõrgus: 7 mm, lünk: 1 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00;

tekst: paks Calibri 16 pt, suurtähed, valge, sümbol „+” ülapaigutus, ühel real.

Image

Kütmise sesoonse energiatõhususe klass:

nool: laius: 22 mm, kõrgus: 12 mm, 100 % musta;

tekst: paks Calibri 24 pt, suurtähed, valge, sümbol „+” ülapaigutus, ühel real.

Image

Müratase siseruumis:

piktogramm vastavalt näidisele,

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtus „YZ”: paks Calibri 20 pt, 100 % musta,

tekst „dB”: tavaline Calibri 15 pt, 100 % musta.

Image

Nimisoojusvõimsus:

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtus „YZ”: paks Calibri 45 pt, 100 % musta,

tekst „kW”: tavaline Calibri 30 pt, 100 % musta.

Image

Märgise kasutuselevõtu aasta ja määruse number:

tekst: paks Calibri 10 pt.

Image

Tarnija nimi või kaubamärk

Image

Tarnija mudelitähis:

Tarnija nimi või kaubamärk ja mudelitähis peavad mahtuma alale suurusega 86 × 12 mm.

6.   Koostootmise-kütteseadmete märgise kujundus on järgmine:

Image

Selgitus:

a)

märgise laius on vähemalt 105 mm ja kõrgus 200 mm; kui märgis trükitakse suuremas formaadis, peab selle kujunduse mõõtude suhe jääma samaks kui eespool esitatud kirjelduses;

b)

taust on valge;

c)

neljavärvitükk (CMYK: tsüaansinine, magentapunane, kollane ja must) vastavalt järgmisele näidisele: 00-70-X-00: 0 % tsüaansinist, 70 % magentapunast, 100 % kollast, 0 % musta;

d)

märgis vastab kõikidele järgnevalt esitatud tingimustele (numbrid viitavad eespool olevale joonisele):

Image

ELi märgise äärejoon: 4 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

Image

ELi logo: värvused: X-80-00-00 ja 00-00-X-00.

Image

Energiamärgis: värvus: X-00-00-00. Piktogramm vastavalt näidisele: ELi logo + energiamärgis: laius: 86 mm, kõrgus: 17 mm,

Image

Logode all olev joon: 1 pt, värvus: 100 % tsüaansinist – pikkus: 86 mm.

Image

Kütmisfunktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele:

Image

Skaalad A++ kuni G ja A+++ kuni D järgmiselt:

nool: kõrgus: 5 mm, lünk: 1,3 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

seitsmes klass: 00-X-X-00,

kaheksas klass: 00-X-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 14 pt, suurtähed, valge, sümbol „+” ülapaigutus, ühel real;

nool: kõrgus: 7 mm, lünk: 1 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 16 pt, suurtähed, valge, sümbol „+” ülapaigutus, ühel real.

Image

Kütmise sesoonse energiatõhususe klass:

nool: laius: 22 mm, kõrgus: 12 mm, 100 % musta;

tekst: paks Calibri 24 pt, suurtähed, valge, sümbol „+” ülapaigutus, ühel real.

Image

Müratase siseruumis:

piktogramm vastavalt näidisele,

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtus „YZ”: paks Calibri 20 pt, 100 % musta,

tekst „dB”: tavaline Calibri 15 pt, 100 % musta.

Image

Nimisoojusvõimsus:

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtus „YZ”: paks Calibri 45 pt, 100 % musta,

tekst „kW”: tavaline Calibri 30 pt, 100 % musta.

Image

Elektritootmisfunktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele,

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

Image

Märgise kasutuselevõtu aasta ja määruse number:

tekst: paks Calibri 10 pt.

Image

Tarnija nimi või kaubamärk

Image

Tarnija mudelitähis:

Tarnija nimi või kaubamärk ja mudelitähis peavad mahtuma alale suurusega 86 × 12 mm.

7.   Soojuspumbaga kütteseadmete märgise kujundus on järgmine:

Image

Selgitus:

a)

märgise laius on vähemalt 105 mm ja kõrgus 200 mm; kui märgis trükitakse suuremas formaadis, peab selle kujunduse mõõtude suhe jääma samaks kui eespool esitatud kirjelduses;

b)

taust on valge;

c)

neljavärvitükk (CMYK: tsüaansinine, magentapunane, kollane ja must) vastavalt järgmisele näidisele: 00-70-X-00: 0 % tsüaansinist, 70 % magentapunast, 100 % kollast, 0 % musta;

d)

märgis vastab kõikidele järgnevalt esitatud tingimustele (numbrid viitavad eespool olevale joonisele):

Image

ELi märgise äärejoon: 4 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

ELi logo: värvused: X-80-00-00 ja 00-00-X-00.

Image

Energiamärgis: värvus: X-00-00-00. Piktogramm vastavalt näidisele: ELi logo + energiamärgis: laius: 86 mm, kõrgus: 17 mm.

Image

Logode all olev joon: 1 pt, värvus: 100 % tsüaansinist – pikkus: 86 mm.

Image

Kütmisfunktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele.

Image

Keskmisel ja madalal temperatuuril kasutamise korral:

Tekst „55 °C” ja „35 °C”: tavaline Calibri 14 pt, 100 % musta.

Image

Skaalad A++ kuni G ja A+++ kuni D järgmiselt:

nool: kõrgus: 5 mm, lünk: 1,3 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

seitsmes klass: 00-X-X-00,

kaheksas klass: 00-X-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 14 pt, suurtähed, valge, sümbol „+” ülapaigutus, ühel real;

nool: kõrgus: 7 mm, lünk: 1 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 16 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Kütmise sesoonse energiatõhususe klass:

nool: laius: 19 mm, kõrgus: 12 mm, 100 % musta;

tekst: paks Calibri 24 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Müratase siseruumis (kui asjakohane) ja väljas:

piktogramm vastavalt näidisele,

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtus „YZ”: paks Calibri 20 pt, 100 % musta,

tekst „dB”: tavaline Calibri 15 pt, 100 % musta.

Image

Nimisoojusvõimsus:

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtused „YZ”: Calibri, vähemalt 15 pt, 100 % musta,

tekst „kW”: tavaline Calibri 15 pt, 100 % musta.

Image

Euroopa temperatuurikaart ja värvilised ruudud:

piktogramm vastavalt näidisele,

värvused:

tumesinine: 86-51-00-00,

keskmine sinine: 53-08-00-00,

helesinine: 25-00-02-00.

Image

Märgise kasutuselevõtu aasta ja määruse number:

tekst: paks Calibri 10 pt.

Image

Tarnija nimi või kaubamärk

Image

Tarnija mudelitähis:

Tarnija nimi või kaubamärk ja mudelitähis peavad mahtuma alale suurusega 86 × 12 mm.

8.   Külma kliima soojuspumpade märgise kujundus on järgmine:

Image

Selgitus:

a)

märgise laius on vähemalt 105 mm ja kõrgus 200 mm;kui märgis trükitakse suuremas formaadis, peab selle kujunduse mõõtude suhe jääma samaks kui eespool esitatud kirjelduses;

b)

taust on valge;

c)

neljavärvitükk (CMYK: tsüaansinine, magentapunane, kollane ja must) vastavalt järgmisele näidisele: 00-70-X-00: 0 % tsüaansinist, 70 % magentapunast, 100 % kollast, 0 % musta;

d)

märgis vastab kõikidele järgnevalt esitatud tingimustele (numbrid viitavad eespool olevale joonisele):

Image

ELi märgise äärejoon: 4 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

ELi logo: värvused: X-80-00-00 ja 00-00-X-00.

Image

Energiamärgis: värvus: X-00-00-00. Piktogramm vastavalt näidisele: ELi logo + energiamärgis: laius: 86 mm, kõrgus: 17 mm.

Image

Logode all olev joon: 1 pt, värvus: 100 % tsüaansinist – pikkus: 86 mm.

Image

Kütmisfunktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele.

Image

Madalal temperatuuril kasutamise korral:

Tekst „35 °C”: tavaline Calibri 14 pt, 100 % musta.

Image

Skaalad A++ kuni G ja A+++ kuni D järgmiselt:

nool: kõrgus: 5 mm, lünk: 1,3 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

seitsmes klass: 00-X-X-00,

kaheksas klass: 00-X-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 14 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real;

nool: kõrgus: 7 mm, lünk: 1 mm – värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 16 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Kütmise sesoonse energiatõhususe klass:

nool: laius: 22 mm, kõrgus: 12 mm, 100 % musta;

tekst: paks Calibri 24 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Müratase siseruumis (kui asjakohane) ja väljas:

piktogramm vastavalt näidisele,

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtus „YZ”: paks Calibri 20 pt, 100 % musta,

tekst „dB”: tavaline Calibri 15 pt, 100 % musta.

Image

Nimisoojusvõimsus:

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtused „YZ”: Calibri, vähemalt 18 pt, 100 % musta,

tekst „kW”: tavaline Calibri 13,5 pt, 100 % musta.

Image

Euroopa temperatuurikaart ja värvilised ruudud:

piktogramm vastavalt näidisele,

värvused:

tumesinine: 86-51-00-00,

keskmine sinine: 53-08-00-00,

helesinine: 25-00-02-00.

Image

Märgise kasutuselevõtu aasta ja määruse number:

tekst: paks Calibri 10 pt.

Image

Tarnija nimi või kaubamärk

Image

Tarnija mudelitähis:

Tarnija nimi või kaubamärk ja mudelitähis peavad mahtuma alale suurusega 86 × 12 mm.

9.   Veesoojendite-katelde märgise kujundus on järgmine:

Image

Selgitus:

a)

märgise laius on vähemalt 105 mm ja kõrgus 200 mm; kui märgis trükitakse suuremas formaadis, peab selle kujunduse mõõtude suhe jääma samaks kui eespool esitatud kirjelduses;

b)

taust on valge;

c)

neljavärvitükk (CMYK: tsüaansinine, magentapunane, kollane ja must) vastavalt järgmisele näidisele: 00-70-X-00: 0 % tsüaansinist, 70 % magentapunast, 100 % kollast, 0 % musta;

d)

märgis vastab kõikidele järgnevalt esitatud tingimustele (numbrid viitavad eespool olevale joonisele):

Image

ELi märgise äärejoon: 4 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

ELi logo: värvused: X-80-00-00 ja 00-00-X-00.

Image

Energiamärgis: värvus: X-00-00-00. Piktogramm vastavalt näidisele: ELi logo + energiamärgis: laius: 86 mm, kõrgus: 17 mm.

Image

Logode all olev joon: 1 pt, värvus: 100 % tsüaansinist – pikkus: 86 mm.

Image

Kütmisfunktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele.

Image

Vee soojendamise funktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele, sh esitatud koormusprofiil, mida tähistatakse asjakohase tähega vastavalt VII lisa tabelile 15: paks Calibri 16 pt, 100 % musta.

Image

Skaalad A++ kuni G ja A kuni G, A+++ kuni D või A+ kuni F järgmiselt:

nool: kõrgus: 5 mm, lünk: 1,3 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

seitsmes klass: 00-X-X-00,

kaheksas klass: 00-X-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 14 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real;

nool: kõrgus: 7 mm, lünk: 1 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 16 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Kütmise sesoonse energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klassid:

nool: laius: 14 mm, kõrgus: 9 mm, 100 % musta;

tekst: paks Calibri 18 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Nimisoojusvõimsus:

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtus „YZ”: paks Calibri 37,5 pt, 100 % musta,

tekst „kW”: tavaline Calibri 18 pt, 100 % musta.

Image

Müratase siseruumis:

piktogramm vastavalt näidisele,

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtus „YZ”: paks Calibri 20 pt, 100 % musta,

tekst „dB”: tavaline Calibri 15 pt, 100 % musta.

Image

Vajaduse korral märge toote sobivuse kohta tipptunnivälisel ajal kasutamiseks:

piktogramm vastavalt näidisele,

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

Märgise kasutuselevõtu aasta ja määruse number:

tekst: paks Calibri 10 pt.

Image

Tarnija nimi või kaubamärk

Image

Tarnija mudelitähis:

Tarnija nimi või kaubamärk ja mudelitähis peavad mahtuma alale suurusega 86 × 12 mm.

10.   Soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete märgise kujundus on järgmine:

Image

Selgitus:

a)

märgise laius on vähemalt 105 mm ja kõrgus 200 mm; kui märgis trükitakse suuremas formaadis, peab selle kujunduse mõõtude suhe jääma samaks kui eespool esitatud kirjelduses;

b)

taust on valge;

c)

neljavärvitükk (CMYK: tsüaansinine, magentapunane, kollane ja must) vastavalt järgmisele näidisele: 00-70-X-00: 0 % tsüaansinist, 70 % magentapunast, 100 % kollast, 0 % musta;

d)

märgis vastab kõikidele järgnevalt esitatud tingimustele (numbrid viitavad eespool olevale joonisele):

Image

ELi märgise äärejoon: 4 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

ELi logo: värvused: X-80-00-00 ja 00-00-X-00.

Image

Energiamärgis: värvus: X-00-00-00. Piktogramm vastavalt näidisele: ELi logo + energiamärgis: laius: 86 mm, kõrgus: 17 mm.

Image

Logode all olev joon: 1 pt, värvus: 100 % tsüaansinist – pikkus: 86 mm.

Image

Kütmisfunktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele.

Image

Vee soojendamise funktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele, sh esitatud koormusprofiil, mida tähistatakse asjakohase tähega vastavalt VII lisa tabelile 15: paks Calibri 16 pt, 100 % musta.

Image

Skaalad A++ kuni G ja A kuni G, A+++ kuni D või A+ kuni F järgmiselt:

nool: kõrgus: 5 mm, lünk: 1,3 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

seitsmes klass: 00-X-X-00,

kaheksas klass: 00-X-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 14 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real;

nool: kõrgus: 7 mm, lünk: 1 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

viimane klass: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 16 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Kütmise sesoonse energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klassid:

nool: laius: 14 mm, kõrgus: 9 mm, 100 % musta;

tekst: paks Calibri 18 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Nimisoojusvõimsus:

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtused „YZ”: Calibri, vähemalt 12 pt, 100 % musta,

tekst „kW”: tavaline Calibri 10 pt, 100 % musta.

Image

Euroopa temperatuurikaart ja värvilised ruudud:

piktogramm vastavalt näidisele,

värvused:

tumesinine: 86-51-00-00,

keskmine sinine: 53-08-00-00,

helesinine: 25-00-02-00.

Image

Müratase siseruumis (kui asjakohane) ja väljas:

piktogramm vastavalt näidisele,

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

väärtus „YZ”: paks Calibri 15 pt, 100 % musta,

tekst „dB”: tavaline Calibri 10 pt, 100 % musta.

Image

Vajaduse korral märge toote sobivuse kohta tipptunnivälisel ajal kasutamiseks:

piktogramm vastavalt näidisele,

piirjoon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

Image

Märgise kasutuselevõtu aasta ja määruse number:

tekst: paks Calibri 10 pt.

Image

Tarnija nimi või kaubamärk

Image

Tarnija mudelitähis:

Tarnija nimi või kaubamärk ja mudelitähis peavad mahtuma alale suurusega 86 × 12 mm.

11.   Kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti märgise kujundus on järgmine:

Image

Selgitus:

a)

märgise laius on vähemalt 210 mm ja kõrgus 297 mm; kui märgis trükitakse suuremas formaadis, peab selle kujunduse mõõtude suhe jääma samaks kui eespool esitatud kirjelduses;

b)

taust on valge;

c)

neljavärvitükk (CMYK: tsüaansinine, magentapunane, kollane ja must) vastavalt järgmisele näidisele: 00-70-X-00: 0 % tsüaansinist, 70 % magentapunast, 100 % kollast, 0 % musta;

d)

märgis vastab kõikidele järgnevalt esitatud tingimustele (numbrid viitavad eespool olevale joonisele):

Image

ELi märgise äärejoon: 6 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

ELi logo: värvused: X-80-00-00 ja 00-00-X-00.

Image

Energiamärgis: värvus: X-00-00-00. Piktogramm vastavalt näidisele: ELi logo + energiamärgis: laius: 191 mm, kõrgus: 37 mm.

Image

Logode all olev joon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist – pikkus: 191 mm.

Image

Kütmisfunktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele.

Image

Kütteseade:

piktogramm vastavalt näidisele.

Kütteseadme kütmise sesoonse energiatõhususe klass:

nool: laius: 24 mm, kõrgus: 14 mm, 100 % must;

tekst: paks Calibri 28 pt, suurtähed, valge, sümbol „+” ülapaigutus, ühel real.

piirjoon: 3 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

Päikesekollektori, kuumaveesalvesti, temperatuuriregulaatori ja/või täiendava kütteseadmega komplekt

piktogramm vastavalt näidisele,

sümbol „+”: paks Calibri 50 pt, 100 % musta,

kastid: laius: 12 mm, kõrgus: 12 mm, piirjoon: 4 pt, 100 % tsüaansinist,

piirjoon: 3 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

Äärejoonega skaala A+++ kuni G

nool: kõrgus: 15 mm, lünk: 3 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

seitsmes klass: 00-X-X-00,

vajaduse korral viimased klassid: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 30 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real,

piirjoon: 3 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

Kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti kütmise sesoonne energiatõhusus:

nool: laius: 33 mm, kõrgus: 19 mm, 100 % must;

tekst: paks Calibri 40 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Märgise kasutuselevõtu aasta ja määruse number:

tekst: paks Calibri 12 pt.

Image

Edasimüüja ja/või tarnija nimi või kaubamärk

Image

Edasimüüja ja/või tarnija mudelitähis:

Edasimüüja nimi või kaubamärk ja mudelitähis peavad mahtuma alale suurusega 191 × 19 mm.

12.   Veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide märgise kujundus on järgmine:

Image

Selgitus:

a)

märgise laius on vähemalt 210 mm ja kõrgus 297 mm; kui märgis trükitakse suuremas formaadis, peab selle kujunduse mõõtude suhe jääma samaks kui eespool esitatud kirjelduses;

b)

taust on valge;

c)

neljavärvitükk (CMYK: tsüaansinine, magentapunane, kollane ja must) vastavalt järgmisele näidisele: 00-70-X-00: 0 % tsüaansinist, 70 % magentapunast, 100 % kollast, 0 % musta;

d)

märgis vastab kõikidele järgnevalt esitatud tingimustele (numbrid viitavad eespool olevale joonisele):

Image

ELi märgise äärejoon: 6 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm,

Image

ELi logo: värvused: X-80-00-00 ja 00-00-X-00,

Image

Energiamärgis: värvus: X-00-00-00. Piktogramm vastavalt näidisele: ELi logo + energiamärgis: laius: 191 mm, kõrgus: 37 mm.

Image

Logode all olev joon: 2 pt, värvus: 100 % tsüaansinist – pikkus: 191 mm.

Image

Veesoojendi-kütteseade:

piktogramm vastavalt näidisele; vee soojendamise funktsiooni korral ka esitatud koormusprofiil, mida tähistatakse asjakohase tähega vastavalt VII lisa tabelile 15: paks Calibri 16 pt, 100 % musta.

Kütmise sesoonse energiatõhususe ja vee soojendamise energiatõhususe klassid:

nool: laius: 19 mm, kõrgus: 11 mm, 100 % must;

tekst: paks Calibri 23 pt, suurtähed, valge, sümbol „+” ülapaigutus, ühel real.

piirjoon: 3 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

Päikesekollektori, kuumaveesalvesti, temperatuuriregulaatori ja/või täiendava kütteseadmega komplekt:

piktogramm vastavalt näidisele,

sümbol „+”: paks Calibri 50 pt, 100 % must,

Kastid: laius: 12 mm, kõrgus: 12 mm, piirjoon: 4 pt, 100 % tsüaansinist.

piirjoon: 3 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

Kütmisfunktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele.

Image

Äärejoonega skaala A+++ kuni G

nool: kõrgus: 6,5 mm, lünk: 1 mm, värvused:

kõrgeim klass: X-00-X-00,

teine klass: 70-00-X-00,

kolmas klass: 30-00-X-00,

neljas klass: 00-00-X-00,

viies klass: 00-30-X-00,

kuues klass: 00-70-X-00,

seitsmes klass: 00-X-X-00,

vajaduse korral viimased klassid: 00-X-X-00,

tekst: paks Calibri 16 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real,

piirjoon: 3 pt, värvus: 100 % tsüaansinist, ümarad nurgad: 3,5 mm.

Image

Kütmise sesoonse energiatõhususe või vee soojendamise energiatõhususe klass veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti korral:

nool: laius: 24 mm, kõrgus: 14 mm, 100 % must;

tekst: paks Calibri 28 pt, suurtähed, valge, sümbol „+”: ülapaigutus, ühel real.

Image

Vee soojendamise funktsioon:

piktogramm vastavalt näidisele, sh esitatud koormusprofiil, mida tähistatakse asjakohase tähega vastavalt VII lisa tabelile 15: paks Calibri 22 pt, 100 % musta.

Image

Märgise kasutuselevõtu aasta ja määruse number:

tekst: paks Calibri 12 pt.

Image

Edasimüüja ja/või tarnija nimi või kaubamärk

Image

Edasimüüja ja/või tarnija mudelitähis

Edasimüüja ja/või tarnija nimi või kaubamärk ja mudelitähis peavad mahtuma alale suurusega 191 × 19 mm.


(1)  ELT L 27, 30.1.2010, lk 1.


IV LISA

Tootekirjeldus

1.   KÜTTESEADMED

1.1.

Kütteseadme tootekirjelduse teave esitatakse järgmises järjekorras ja see lisatakse toote brošüürile või muudele tootega kaasa antavatele dokumentidele:

a)

tarnija nimi või kaubamärk;

b)

tarnija mudelitähis;

c)

mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punkti 1 kohaselt;

d)

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW], ümardatud täisarvuni (soojuspumbaga kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel);

e)

mudeli kütmise sesoonne energiatõhusus [%], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punktide 3 ja 4 kohaselt (soojuspumbaga kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel);

f)

aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punktide 3 ja 4 kohaselt (soojuspumbaga kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel);

g)

müravõimsustase LWA , siseruumis [dB] ümardatud täisarvuni (soojuspumbaga veesoojendite puhul, kui see on asjakohane);

h)

ettevaatusmeetmed kütteseadme koostamise, paigaldamise ja hooldamise kohta;

lisaks koostootmise-kütteseadmete kohta:

i)

elektriline kasutegur [%], ümardatud täisarvuni;

lisaks soojuspumbaga kütteseadmete kohta:

j)

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW] külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni;

k)

mudeli kütmise sesoonne energiatõhusus [%] (külmema ja soojema kliima korral), mis on ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 4 kohaselt;

l)

aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ] külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 4 kohaselt;

m)

müravõimsustase LWA väljas [dB], ümardatud täisarvuni.

1.2.

Üks tootekirjeldus võib hõlmata mitut sama tarnija tarnitavat kütteseadme mudelit.

1.3.

Tootekirjelduses oleva teabe võib esitada märgise koopiana värviliselt või mustvalgena. Sel juhul tuleb esitada ka punktis 1.1 loetletud teave, mida ei ole veel märgisel esitatud.

2.   VEESOOJENDID-KÜTTESEADMED

2.1.

Veesoojendi-kütteseadme tootekirjelduse teave esitatakse järgmises järjekorras ja see lisatakse toote brošüürile või muudele tootega kaasa antavatele dokumentidele:

a)

tarnija nimi või kaubamärk;

b)

tarnija mudelitähis;

c)

kütmise korral: keskmisel temperatuuril kasutamine (ja soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul vajaduse korral madalal temperatuuril kasutamine); vee soojendamise korral: esitatud koormusprofiil, mille kohta on esitatud asjakohane täht ja tavapärane kasutus vastavalt VII lisa tabelile 15;

d)

mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klass ja vee soojendamise energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punktide 1 ja 2 kohaselt;

e)

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW], ümardatud täisarvuni (soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel);

f)

kütmise korral: aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punktide 3 ja 4 kohaselt, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel; vee soojendamise korral: aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse tarbimine ülemise kütteväärtuse järgi [GJ], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punkti 5 kohaselt, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel;

g)

kütmise sesoonne energiatõhusus [%], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punktide 3 ja 4 kohaselt, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel; vee soojendamise kasutegur [%], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punkti 5 kohaselt, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel;

h)

müravõimsustase LWA , siseruumis [dB] ümardatud täisarvuni (soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul, kui see on asjakohane);

i)

vajaduse korral märge, et veesoojendi-kütteseade saab töötada ainult tipptunnivälisel ajal;

j)

ettevaatusmeetmed veesoojendi-kütteseadme koostamise, paigaldamise ja hooldamise kohta;

lisaks soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete kohta:

k)

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW] külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni;

l)

kütmise korral: aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ] külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 4 kohaselt; vee soojendamise korral: aastane elektrienergia tarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi, külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 5 kohaselt;

m)

kütmise sesoonne energiatõhusus [%] (külmema ja soojema kliima korral), mis on ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 4 kohaselt; vee soojendamise kasutegur [%] (külmema ja soojema kliima korral), mis on ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 5 kohaselt;

n)

müravõimsustase LWA väljas [dB], ümardatud täisarvuni.

2.2.

Üks tootekirjeldus võib hõlmata mitut sama tarnija tarnitavat veesoojendi-kütteseadme mudelit.

2.3.

Tootekirjelduses oleva teabe võib esitada märgise koopiana värviliselt või mustvalgena. Sel juhul tuleb esitada ka punktis 2.1 loetletud teave, mida ei ole veel märgisel esitatud.

3.   TEMPERATUURIREGULAATORID

3.1.

Temperatuuriregulaatori tootekirjelduse teave esitatakse järgmises järjekorras ja see lisatakse toote brošüürile või muudele tootega kaasa antavatele dokumentidele:

a)

tarnija nimi või kaubamärktarnija;

b)

mudelitähis;

c)

temperatuuri regulaatori klass;

d)

temperatuuriregulaatori osa kütmise sesoonses energiatõhususes [%], ümardatud täisarvuni.

3.2.

Üks tootekirjeldus võib hõlmata mitut sama tarnija tarnitavat temperatuuri regulaatori mudelit.

4.   PÄIKESEENERGIASEADMED

4.1.

Päikeseenergiaseadme tootekirjelduse teave esitatakse järgmises järjekorras ja see lisatakse toote brošüürile või muudele tootega kaasa antavatele dokumentidele (vajaduse korral kollektoriahela pumpade kohta):

a)

tarnija nimi või kaubamärk;

b)

tarnija mudelitähis;

c)

kollektori sisendpindala [m2], ümardatud kahe kümnendkohani;

d)

kollektori kasutegur [%], ümardatud täisarvuni;

e)

päikese-kuumaveesalvesti energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punkti 3 kohaselt;

f)

päikese-kuumaveesalvesti püsikadu [W], ümardatud täisarvuni;

g)

päikese-kuumaveesalvesti maht [l] ja [m3];

h)

aastane mittepäikeseenergia kulu Q nonsol [kWh] väljendatud lähteelektrienergiana ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi, koormusprofiilidele M, L, XL ja XXL keskmiste kliimatingimuste korral, ümardatud täisarvuni;

i)

pumba võimsus [W], ümardatud täisarvuni;

j)

ooteseisundi võimsustarve [W], ümardatud kahe kümnendkohani;

k)

aastane lisaelektrienergia tarbimine Qaux lõppenergia järgi [kWh], ümardatud täisarvuni.

4.2.

Üks tootekirjeldus võib hõlmata mitut sama tarnija tarnitavat päikeseenergiaseadme mudelit.

5.   KÜTTESEADMEST, TEMPERATUURIREGULAATORIST JA PÄIKESEENERGIASEADMEST KOOSNEV KOMPLEKT

Kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti tootekirjeldus sisaldab vastavalt joonistel 1, 2, 3 ja 4 esitatud andmeid kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti kütmise sesoonse energiatõhususe hindamiseks, millele tuleb lisada järgmine teave:

I: põhikütteseadme kütmise sesoonne energiatõhusus [%];

II: komplekti põhi- ja täiendavate kütteseadmete soojusvõimsuse kaalumistegur vastavalt käesoleva lisa tabelitele 5 ja 6;

III: matemaatilise avaldise Formula väärtus; siin Prated iseloomustab põhikütteseadet;

IV: matemaatilise avaldise Formula väärtus; siin Prated iseloomustab põhikütteseadet;

lisaks soojuspumbaga põhikütteseadmete kohta:

V: keskmistel kliimatingimustel ja külmema kliima korral leitud kütmise sesoonsete energiatõhususte vahe [%];

VI: soojema kliima korral ja keskmistel kliimatingimustel leitud kütmise sesoonsete energiatõhususte vahe [%].

6.   VEESOOJENDIST-KÜTTESEADMEST, TEMPERATUURIREGULAATORIST JA PÄIKESEENERGIASEADMEST KOOSNEV KOMPLEKT

Veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnev komplektide tootekirjeldus sisaldab punktides a ja b esitatud andmeid:

a)

vastavalt joonistel 1 ja 3 esitatud andmed veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti kütmise sesoonse energiatõhususe hindamiseks, millele tuleb lisada järgmine teave:

I: põhilise veesoojendi-päikesekütteseadme kütmise sesoonne energiatõhusus [%];

II: komplekti põhi- ja täiendavate kütteseadmete soojusvõimsuse kaalumistegur vastavalt käesoleva lisa tabelitele 5 ja 6;

III: matemaatilise avaldise: 294)/(11 Prated) väärtus; siin Prated iseloomustab põhilist veesoojendit-päikesekütteseadet;

IV: matemaatilise avaldise 115/(11 Prated) väärtus; siin Prated iseloomustab põhilist veesoojendit-päikesekütteseadet;

lisaks soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete kohta:

V: keskmistel kliimatingimustel ja külmema kliima korral leitud kütmise sesoonsete energiatõhususte vahe [%];

VI: soojema kliima korral ja keskmistel kliimatingimustel leitud kütmise sesoonsete energiatõhususte vahe [%];

b)

joonisel 5 esitatud andmed veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti vee soojendamise kasuteguri hindamiseks, millele tuleb lisada järgmine teave:

I: veesoojendi-päikesekütteseadme vee soojendamise kasutegur [%];

II: matemaatilise avaldise Formula väärtus; siin Qref on võetud VII lisa tabelist 15 ja Qnonsol päikeseenergiaseadme tootekirjeldusest veesoojendi-päikesekütteseadme esitatud koormusprofiili M, L, XL või XXL kohta;

III: matemaatilise avaldise Formula väärtus [%]; siin Qaux on võetud päikeseenergiaseadme tootekirjeldusest ja Qref VII lisa tabelist 15 esitatud koormusprofiili M, L, XL või XXL kohta.

Tabel 5

Põhikatla või veesoojendi-katla ja lisakütteseadme kaalumistegur  (1) käesoleva lisa joonise 1 jaoks

Formula

 (2)

II, kuumaveesalvestita komplekt

II, kuumaveesalvestiga komplekt

0

0

0

0,1

0,30

0,37

0,2

0,55

0,70

0,3

0,75

0,85

0,4

0,85

0,94

0,5

0,95

0,98

0,6

0,98

1,00

≥ 0,7

1,00

1,00


Tabel 6

Põhilise koostootmise-kütteseadme, soojuspumbaga kütteseadme, soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadme või külma kliima soojuspumba ja täiendava kütteseadme kaalumistegur  (3) käesoleva lisa jooniste 2–4 jaoks

Formula

 (4)

II, kuumaveesalvestita komplekt

II, kuumaveesalvestiga komplekt

0

1,00

1,00

0,1

0,70

0,63

0,2

0,45

0,30

0,3

0,25

0,15

0,4

0,15

0,06

0,5

0,05

0,02

0,6

0,02

0

≥ 0,7

0

0

Joonis 1

Põhiliste katelde ja veesoojendite-katelde puhul vastavalt kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti või veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti tootekirjelduse osa, milles kirjeldatakse pakutava komplekti kütmise sesoonset energiatõhusust

Image

Joonis 2

Põhiliste koostootmise-kütteseadmete puhul kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti tootekirjelduse osa, milles kirjeldatakse pakutava komplekti kütmise sesoonset energiatõhusust

Image

Joonis 3

Põhiliste soojuspumbaga kütteseadmete ja soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul vastavalt kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti või veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti tootekirjelduse osa, kus on näidatud pakutava komplekti kütmise sesoonne energiatõhusus

Image

Joonis 4

Põhiliste külma kliima soojuspumpade puhul kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti tootekirjelduse osa, milles kirjeldatakse pakutava komplekti kütmise sesoonset energiatõhusust

Image

Joonis 5

Põhiliste veesoojanedite-katelde ja soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti tootekirjelduse osa, kus on näidatud pakutava komplekti veesoojendamise kasutegur

Image

(1)  Vahepealsed väärtused leitakse kahe lähima väärtuse alusel lineaarse interpoleerimise teel.

(2)  Prated iseloomustab põhikütteseadet või põhilist veesoojendit-kütteseadet.

(3)  Vahepealsed väärtused leitakse kahe lähima väärtuse alusel lineaarse interpoleerimise teel.

(4)  Prated on seotud põhikütteseadmega või põhilise veesoojendi-küttesadmega.


V LISA

Tehnilised dokumendid

1.   KÜTTESEADMED

Artikli 3 lõike 1 punktis c osutatud tehnilised dokumendid kütteseadmete kohta sisaldavad järgmist teavet:

a)

tarnija nimi ja aadress;

b)

kütteseadme mudeli selgeks määratlemiseks piisav kirjeldus;

c)

vajaduse korral viited kohaldatud ühtlustatud standarditele;

d)

vajaduse korral teised kasutatud tehnilised standardid ja spetsifikatsioonid;

e)

selle isiku andmed ja allkiri, kellel on õigus tarnija nimel alla kirjutada;

f)

tehnilised näitajad;

katelde ja koostootmise-kütteseadmete kohta tabelis 7 sätestatud tehnilised näitajad, mis on mõõdetud ja arvutatud VII lisa kohaselt;

soojuspumbaga kütteseadmete kohta tabelis 8 sätestatud tehnilised näitajad, mis on mõõdetud ja arvutatud VII lisa kohaselt;

soojuspumbaga kütteseadmete kohta, mille teatava sise- ja välisüksustest komplekteeritud mudeli näitajad on arvutatud teistsuguse ehitusega komplekti alusel ja/või ekstrapoleeritud teistsuguste komplektide alusel, arvutuste ja/või ekstrapoleerimise üksikasjalikud andmed ning tehtud arvutuste täpsuse tõendamiseks sooritatud katsete andmed, sealhulgas selliste komplekteeritud mudelite arvutusteks kasutatud matemaatilise mudeli andmed ja matemaatilise mudeli kontrollimiseks tehtud mõõtmiste andmed;

g)

ettevaatusmeetmed kütteseadme koostamise, paigaldamise ja hooldamise kohta.

2.   VEESOOJENDID-KÜTTESEADMED

Artikli 3 lõike 2 punktis c osutatud tehnilised dokumendid veesoojendite-kütteseadmete kohta sisaldavad järgmist teavet:

a)

tarnija nimi ja aadress;

b)

veesoojendi-kütteseadme mudeli selgeks määratlemiseks piisav kirjeldus;

c)

vajaduse korral viited kohaldatud ühtlustatud standarditele;

d)

vajaduse korral teised kasutatud tehnilised standardid ja spetsifikatsioonid;

e)

selle isiku andmed ja allkiri, kellel on õigus tarnija nimel alla kirjutada;

f)

tehnilised näitajad;

veesoojendite-katelde kohta tabelis 7 sätestatud tehnilised näitajad, mis on mõõdetud ja arvutatud VII lisa kohaselt;

soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete kohta tabelis 8 sätestatud tehnilised näitajad, mis on mõõdetud ja arvutatud VII lisa kohaselt;

soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete kohta, mille teatava sise- ja välisüksustest komplekteeritud mudeli näitajad on arvutatud teistsuguse ehitusega komplekti alusel ja/või ekstrapoleeritud teistsuguste komplektide alusel, arvutuste ja/või ekstrapoleerimise üksikasjalikud andmed ning tehtud arvutuste täpsuse tõendamiseks sooritatud katsete andmed, sealhulgas selliste komplekteeritud mudelite arvutusteks kasutatud matemaatilise mudeli andmed ja matemaatilise mudeli kontrollimiseks tehtud mõõtmiste andmed;

g)

ettevaatusmeetmed veesoojendi-kütteseadme koostamise, paigaldamise ja hooldamise kohta.

Tabel 7

Katelde, veesoojendite-katelde ja koostootmise-kütteseadmete tehnilised näitajad

Mudel(id): [mudelit (mudeleid) iseloomustavad näitajad]

Kondensatsioonkatel [jah/ei]

Madalatemperatuuriline (2) katel: [jah/ei]

B11-tüüpi katel [jah/ei]

Koostootmise-kütteseade: [jah/ei]

Kui jah, kas koos täiendava kütteseadmega [jah/ei]

Veesoojendi-kütteseade: [jah/ei]

Suurus

Tähis

Väärtus

Ühik

 

Suurus

Tähis

Väärtus

Ühik

Nimisoojusvõimsus

Prated

x

kW

Kütmise sesoonne energiatõhusus

ηs

x

%

Katlad ja veesoojendi-katlad: kasulik soojusvõimsus

Katlad ja veesoojendi-katlad: kasutegur

Nimisoojusvõimsusel ja kõrgtemperatuurilisel režiimil (1)

P4

x,x

kW

Nimisoojusvõimsusel ja kõrgtemperatuurilisel režiimil (1)

η4

x,x

%

Võimsusel 30 % nimisoojusvõimsusest ja madalatemperatuurilisel režiimil (2)

P1

x,x

kW

Võimsusel 30 % nimisoojusvõimsusest ja madalatemperatuurilisel režiimil (2)

η1

x,x

%

Koostootmise-kütteseadmed: kasulik soojusvõimsus

Koostootmise-kütteseadmed: kasutegur

Nimisoojusvõimsusel koostootmise-kütteseade täiendava kütteseadmega, mis on aktiveerimata

PCHP100+Sup0

x,x

kW

Nimisoojusvõimsusel koostootmise-kütteseade täiendava kütteseadmega, mis on aktiveerimata

ηCHP100+Sup0

x,x

%

Nimisoojusvõimsusel koostootmise-kütteseade täiendava kütteseadmega, mis on aktiveeritud

PCHP100+Sup100

x,x

kW

Nimisoojusvõimsusel koostootmise-kütteseade täiendava kütteseadmega, mis on aktiveeritud

ηCHP100+Sup100

x,x

%

Koostootmise-kütteseadmed: elektrienergia tootmise kasutegur

Täiendav kütteseade

Nimisoojusvõimsusel koostootmise-kütteseade täiendava kütteseadmega, mis on aktiveerimata

ηel,CHP100+Sup0

x,x

%

Nimisoojusvõimsus

Psup

x,x

kW

Nimisoojusvõimsusel koostootmise-kütteseade täiendava kütteseadmega, mis on aktiveeritud

ηel,CHP100+Sup100

x,x

%

Sisendenergia liik

 

Lisaelektrienergia tarve

Muud näitajad

Täisvõimsusel

elmax

x,x

kW

Soojuskadu ooteseisundis

Pstby

x,x

kW

Osalisel võimsusel

elmin

x,x

kW

Süütaja võimsus

Pign

x,x

kW

Ooteseisundis

PSB

x,xxx

kW

Aastane energiatarbimine

QHE

x

kWh või GJ

Müravõimsustase siseruumis

LWA

x

dB

Veesoojendid-kütteseadmed:

Esitatud koormusprofiil

 

 

Vee soojendamise kasutegur

ηwh

x

%

Päevane elektrienergia tarbimine

Qelec

x,xxx

kWh

Päevane kütteenergia tarve

Qfuel

x,xxx

kWh

Aastane elektrienergia tarbimine

AEC

x

kWh

Aastane kütteenergia tarbimine

AFC

x

GJ

Kontaktandmed

Tarnija nimi ja aadress


Tabel 8

Soojuspumbaga kütteseadmete ja soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete tehnilised näitajad

Mudel(id): [mudelit (mudeleid) iseloomustavad näitajad]

Õhu-vee-soojuspump: [jah/ei]

Vee-vee-soojuspump: [jah/ei]

Soojuskandja-vee-soojuspump: [jah/ei]

Külma kliima soojuspump: [jah/ei]

Koos täiendava kütteseadmega: [jah/ei]

Soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade: [jah/ei]

Näitajad esitatakse keskmise temperatuuriga kasutuse kohta, välja arvatud külma kliima soojuspumpade kohta. Külma kliima soojuspumpade näitajad esitatakse madalatemperatuurilise kasutuse kohta.

Näitajad esitatakse keskmiste, külmemate ja soojemate kliimatingimuste kohta.

Suurus

Tähis

Väärtus

Ühik

 

Suurus

Tähis

Väärtus

Ühik

Nimisoojusvõimsus  (3)

Prated

x

kW

Kütmise sesoonne energiatõhusus

ηs

x

%

Esitatud soojusvõimsus sisetemperatuurile 20 °C ja välistemperatuurile Tj vastava võimsustarbe korral

Esitatud soojustegur (primaarenergiategur) sisetemperatuurile 20 °C ja välistemperatuurile Tj vastava võimsustarbe korral

Tj = – 7 °C

Pdh

x,x

kW

Tj = – 7 °C

COPd või PERd

x,xx või x,x

– või %

Tj = + 2 °C

Pdh

x,x

kW

Tj = + 2 °C

COPd või PERd

x,xx või x,x

– või %

Tj = + 7 °C

Pdh

x,x

kW

Tj = + 7 °C

COPd või PERd

x,xx või x,x

– või %

Tj = + 12 °C

Pdh

x,x

kW

Tj = + 12 °C

COPd või PERd

x,xx või x,x

– või %

Tj = tasakaalutemperatuur

Pdh

x,x

kW

Tj = tasakaalutemperatuur

COPd või PERd

x,xx või x,x

– või %

Tj = piirtöötemperatuur

Pdh

x,x

kW

Tj = piirtöötemperatuur

COPd või PERd

x,xx või x,x

– või %

Õhu-vee-soojuspump: Tj = – 15 °C (if TOL < – 20 °C)

Pdh

x,x

kW

Õhu-vee-soojuspump: Tj = – 15 °C (if TOL < –20 °C)

COPd või PERd

x,xx või x,x

– või %

Tasakaalutemperatuur

Tbiv

x

°C

Õhu-vee-soojuspump: piirtöötemperatuur

TOL

x

°C

Tsükli võimsus soojendamise korral

Pcych

x,x

kW

Tsükli soojustegur või primaarenergiategur

COPcyc või PERcyc

x,xx või x,x

– või %

Kaotegur (4)

Cdh

x,x

Küttevee piirtöötemperatuur

WTOL

x

°C

Võimsus sel ajal, kui seade ei ole aktiivses seisundis

Täiendav kütteseade

Väljalülitatud seisund

POFF

x,xxx

kW

Nimisoojusvõimsus (4)

Psup

x,x

kW

Termostaadiga välja lülitatud seisund

PTO

x,xxx

kW

 

 

Ooteseisund

PSB

x,xxx

kW

Sisendenergia liik

Kambrikütte seisund

PCK

x,xxx

kW

 

Muud näitajad

 

Võimsuse reguleerimine

Muutumatu/muudetav

Õhu-vee-soojuspump: Õhu nimivooluhulk, väljas

x

m3/h

Müravõimsustase, siseruumis/väljas

LWA

x / x

dB

Vee- või soojuskandja-vee-soojuspump: Soojuskandja või vee nimivooluhulk, soojusvaheti väljas

x

m3/h

Aastane energiatarbimine

QHE

x

kWh või GJ

Soojuspumbaga veesoojendi-kütteseade:

Esitatud koormusprofiil

x

 

Vee soojendamise kasutegur

ηwh

x

%

Päevane elektrienergia tarbimine

Qelec

x,xxx

kWh

Päevane kütteenergia tarbimine

Qfuel

x,xxx

kWh

Aastane elektrienergia tarbimine

AEC

x

kWh

Aastane kütteenergia tarbimine

AFC

x

GJ

Kontaktandmed

Tarnija nimi ja aadress

3.   TEMPERATUURIREGULAATORID

Artikli 3 lõike 3 punktis b osutatud tehnilised dokumendid temperatuuri regulaatorite kohta sisaldavad järgmist teavet:

a)

tarnija nimi ja aadress;

b)

temperatuuri regulaatori mudeli selgeks määratlemiseks piisav kirjeldus;

c)

vajadusel viited kohaldatud harmoneeritud standarditele;

d)

vajaduse korral teised kasutatud tehnilised standardid ja spetsifikatsioonid;

e)

selle isiku andmed ja allkiri, kellel on õigus tarnija nimel alla kirjutada;

f)

tehnilised näitajad;

temperatuuri regulaatori klass;

Temperatuuriregulaatori osa kütmise sesoonses energiatõhususes [%], ümardatud täisarvuni;

g)

temperatuuriregulaatori koostamise, paigaldamise ja hooldamise ettevaatusmeetmed.

4.   PÄIKESEENERGIASEADMED

Artikli 3 lõike 4 punktis b osutatud tehnilised dokumendid päikeseenergiaseadmete kohta sisaldavad järgmist teavet:

a)

tarnija nimi ja aadress;

b)

päikeseenergiaseadme mudeli selgeks määratlemiseks piisav kirjeldus;

c)

vajaduse korral viited kohaldatud ühtlustatud standarditele;

d)

vajaduse korral teised kasutatud tehnilised standardid ja spetsifikatsioonid;

e)

selle isiku andmed ja allkiri, kellel on õigus tarnija nimel alla kirjutada;

f)

tehnilised näitajad (vajaduse korral kollektoriahela pumpade kohta);

kollektori sisendpindala Asol [], ümardatud kahe kümnendkohani;

kollektori kasutegur ηcol [%], ümardatud täisarvuni;

päikese-kuumaveesalvesti energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punkti 3 kohaselt;

päikese-kuumaveesalvesti püsikadu S [W], ümardatud täisarvuni;

päikese-kuumaveesalvesti maht V [l] ja [m3];

aastane mittepäikeseenergia kulu Q nonsol lähteenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi, koormusprofiilidele M, L, XL ja XXL keskmiste kliimatingimuste korral, ümardatud täisarvuni;

pumba võimsus solpump [W], ümardatud täisarvuni;

ooteseisundi võimsustarve solstandby [W], ümardatud kahe kümnendkohani;

aastane lisaelektrienergia tarve Qaux lõppenergia järgi [kWh], ümardatud täisarvuni;

g)

ettevaatusmeetmed päikeseenergiaseadme koostamise, paigaldamise ja hooldamise kohta.

5.   KÜTTESEADMEST, TEMPERATUURIREGULAATORIST JA PÄIKESEENERGIASEADMEST KOOSNEVAD KOMPLEKTID

Artikli 3 lõike 5 punktis c osutatud tehnilised dokumendid kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide kohta sisaldavad järgmist teavet:

a)

tarnija nimi ja aadress;

b)

kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti mudeli selgeks määratlemiseks piisav kirjeldus;

c)

vajaduse korral viited kohaldatud ühtlustatud standarditele;

d)

vajaduse korral teised kasutatud tehnilised standardid ja spetsifikatsioonid;

e)

selle isiku andmed ja allkiri, kellel on õigus tarnija nimel alla kirjutada;

f)

tehnilised näitajad;

kütmise sesoonne energiatõhusus [%], ümardatud täisarvuni;

käesoleva lisa punktides 1, 3 ja 4 sätestatud tehnilised näitajad;

g)

konkreetsed ettevaatusmeetmed kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti koostamise, paigaldamise ja hooldamise kohta;

6.   VEESOOJENDIST-KÜTTESEADMEST, TEMPERATUURIREGULAATORIST JA PÄIKESEENERGIASEADMEST KOOSNEVAD KOMPLEKTID

Artikli 3 lõike 6 punktis c osutatud tehnilised dokumendid veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide kohta sisaldavad järgmist teavet:

a)

tarnija nimi ja aadress;

b)

veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti mudeli selgeks määratlemiseks piisav kirjeldus;

c)

vajaduse korral viited kohaldatud ühtlustatud standarditele;

d)

vajaduse korral teised kasutatud tehnilised standardid ja spetsifikatsioonid;

e)

selle isiku andmed ja allkiri, kellel on õigus tarnija nimel alla kirjutada;

f)

tehnilised näitajad;

kütmise sesoonne energiatõhusus ja vee soojendamise kasutegur [%], ümardatud täisarvuni;

käesoleva lisa punktides 2, 3 ja 4 sätestatud tehnilised näitajad;

g)

ettevaatusmeetmed veesooendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti koostamise, paigaldamise ja hooldamise kohta.


(1)  Kõrgtemperatuuriline režiim – tagasivoolu temperatuur kütteseadme sisendis 60 °C ja väljavoolu temperatuur kütteseadme väljundis 80 °C.

(2)  Madalatemperatuuriline režiim – tagasivoolu temperatuur kütteseadme sisendis kondensatsioonkateldel 30°C, madalatemperatuurilistel kateldel 37 °C ja muudel kütteseadmetel 50 °C.

(3)  Soojuspumbaga kütteseadmete ja soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadmete nimisoojusvõimsus Prated on võrdne arvutusliku soojendamisvõimsusega Pdesignh, täiendava kütteseadme Psup nimisoojusvõimsus on võrdne täiendava kütteseadme soojusvõimsusega sup(Tj).

(4)  Kui tegur Cdh on määramata, võetakse vaikimisi Cdh = 0,9.


VI LISA

Teave, mis tuleb esitada juhul, kui lõppkasutaja eeldatavasti ei näe toodet esitletuna

1.   KÜTTESEADMED

1.1.

Artikli 4 lõike 1 punktis b osutatud teave tuleb esitada järgmises järjekorras:

a)

mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punkti 1 kohaselt;

b)

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW], ümardatud täisarvuni, soojuspumbaga kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel;

c)

mudeli kütmise sesoonne energiatõhusus [%], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punktide 3 ja 4 kohaselt, soojuspumbaga kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel;

d)

aastane energiatarbimine [kWh] energia lõpptarbimisest lähtuvalt ja/või aastane kütteenergia tarve [GJ] kütuse ülemise kütteväärtuse järgi, ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punktide 3 ja 4 kohaselt, soojuspumbaga kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel;

e)

müravõimsustase LWA , siseruumis [dB] ümardatud täisarvuni (soojuspumbaga veesoojendite puhul, kui see on asjakohane);

lisaks koostootmise-kütteseadmete kohta:

f)

elektriline kasutegur [%], ümardatud täisarvuni;

lisaks soojuspumbaga kütteseadmete kohta:

g)

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW] külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni;

h)

mudeli kütmise sesoonne energiatõhusus [%] (külmema ja soojema kliima korral), mis on ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 4 kohaselt;

i)

aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ] külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 4 kohaselt;

j)

müravõimsustase LWA väljas [dB], ümardatud täisarvuni;

lisaks külma kliima soojuspumpade kohta:

k)

märge selle kohta, et külma kliima soojuspumpa sobib kasutada ainult madalal temperatuuril.

1.2.

Kogu punktis 1.1 osutatud teave trükitakse või esitatakse loetava suuruse ja kirjatüübiga kirjas.

2.   VEESOOJENDID-KÜTTESEADMED

2.1.

Artikli 4 lõike 2 punktis b osutatud teave tuleb esitada järgmises järjekorras:

a)

kütmise kohta keskmisel temperatuuril kasutamine; vee soojendamise korral: esitatud koormusprofiil, mille kohta on esitatud asjakohane täht ja tavapärane kasutus vastavalt VII lisa tabelile 15;

b)

mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klass ja vee soojendamise energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punktide 1 ja 2 kohaselt;

c)

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW], ümardatud täisarvuni, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel;

d)

kütmise korral: aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punktide 3 ja 4 kohaselt, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel; vee soojendamise korral: aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või aastane kütteenergia tarbimine kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punkti 5 kohaselt, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel;

e)

kütmise sesoonne energiatõhusus [%], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punktide 3 ja 4 kohaselt, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel; veesoojendamise kasutegur [%], ümardatud täisarvuni ning arvutatud VII lisa punkti 5 kohaselt, soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul keskmistel kliimatingimustel;

f)

müravõimsustase LWA , siseruumis [dB] ümardatud täisarvuni (soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul, kui see on asjakohane);

g)

vajaduse korral märge, et veesoojendi-kütteseade saab töötada ainult tipptunnivälisel ajal;

lisaks soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete kohta:

h)

nimisoojusvõimsus (sh mis tahes täiendava kütteseadme nimisoojusvõimsus) [kW] külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni;

i)

kütmise korral: aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ] külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 4 kohaselt; vee soojendamise korral: aastane elektrienergia tarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või aastane kütteenergia tarbimine kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ], külmema ja soojema kliima korral, ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 5 kohaselt;

j)

kütmise sesoonne energiatõhusus [%] (külmema ja soojema kliima korral), mis on ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 4 kohaselt; vee soojendamise kasutegur protsentides (külmema ja soojema kliima korral), mis on ümardatud täisarvuni ja arvutatud VII lisa punkti 5 kohaselt;

k)

müravõimsustase LWA väljas [dB], ümardatud täisarvuni.

2.2.

Kogu punktis 2.1 osutatud teave trükitakse või esitatakse loetava suuruse ja kirjatüübiga kirjas.

3.   KÜTTESEADMEST, TEMPERATUURIREGULAATORIST JA PÄIKESEENERGIASEADMEST KOOSNEVAD KOMPLEKTID

3.1.

Artikli 4 lõike 3 punktis b osutatud teave tuleb esitada järgmises järjekorras:

a)

mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punkti 1 kohaselt;

b)

kütmise sesoonne energiatõhusus [%], ümardatud täisarvuni;

c)

vastavalt IV lisa joonistel 1, 2, 3 ja 4 esitatud andmed.

3.2.

Kogu punktis 3,1 osutatud teave trükitakse või esitatakse loetava suuruse ja kirjatüübiga kirjas.

4.   VEESOOJENDIST-KÜTTESEADMEST, TEMPERATUURIREGULAATORIST JA PÄIKESEENERGIASEADMEST KOOSNEVAD KOMPLEKTID

4.1.

Artikli 4 lõike 4 punktis b osutatud teave tuleb esitada järgmises järjekorras:

a)

mudeli kütmise sesoonse energiatõhususe klass ja vee soojendamise energiatõhususe klass, mis on määratud kindlaks II lisa punktide 1 ja 2 kohaselt;

b)

kütmise sesoonne energiatõhusus ja vee soojendamise kasutegur [%], ümardatud täisarvuni;

c)

vastavalt IV lisa joonistel 1 ja 3 esitatud andmed;

d)

IV lisa joonisel 5 esitatud andmed.

4.2.

Kogu punktis 4.1 osutatud teave trükitakse või esitatakse loetava suuruse ja kirjatüübiga kirjas.


VII LISA

Mõõtmised ja arvutused

1.   Et kontrollida vastavust käesoleva määruse nõuetele, tehakse mõõtmised ja arvutused vastavalt ühtlustatud standarditele, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas, või muu usaldusväärse, täpse ja korratava tänapäeva tasemele vastava meetodiga. Need peavad olema kooskõlas punktides 2–6 sätestatud tehniliste näitajatega.

2.   Mõõtmiste ja arvutuste üldtingimused

a)

Punktides 3–7 sätestatud mõõtmiste ajaks tuleb sisetemperatuur seadistada 20 °C.

b)

Punktides 3–7 sätestatud arvutuste jaoks tuleb elektrienergia tarbimine korrutada teisendusteguriga CC, mille väärtus on 2,5, v.a juhul, kui aastast elektrienergia tarbimist väljendatakse lõpptarbijale lõppenergia kaudu, nagu on sätestatud punkti 3 alapuktis b, punkti 4 alapunktis g, punkti 5 alapunktis e ja punktis 6.

c)

Täiendava kütteseadmega kütteseadmete nimisoojusvõimsuse, kütmise sesoonse energiatõhususe, vee soojendamise kasuteguri, müravõimsustaseme ja lämmastikoksiidide heite leidmisel tuleb arvestada täiendavat kütteseadet.

d)

Kütteseadmete nimisoojusvõimsuse, kütmise sesoonse energiatõhususe, vee soojendamise kasuteguri, aastase energiatarbimise ja müravõimsustaseme esitatud väärtused ümardatakse täisarvuni.

3.   Katelde, veesoojendite-katelde ja koostootmise-kütteseadmete kütmise sesoonne energiatõhusus ja energiatarbimine

a)

Kütmise sesoonne energiatõhusus ηs arvutatakse kui aktiivse seisundi sesoonne energiatõhusus ηson , mille juures võetakse arvesse temperatuuriregulaatorist, lisaelektrienergia tarbimisest, ooteseisundi soojuskaost, süütaja võimsusest (kui seda kasutatakse) tingitud panuseid ja mida koostootmise-kütteseadmete puhul korrigeeritakse elektrilise kasuteguri lisamisega, mis on korrutatud teisendusteguri CC väärtusega 2,5.

b)

Aastane energiatarbimine QHE lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ] arvutatakse kui aasta võrdlussoojendamisenergia ja kütmise sesoonse energiatõhususe suhtena.

4.   Soojuspumbaga kütteseadmetega ja soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadmetega kütmise sesoonne energiatõhusus ja energiatarve

a)

Nimisoojusteguri COPrated või nimiprimaarenergiateguri PERrated või müravõimsustaseme määramiseks peavad töötingimused olema standardsed nimitingimused, nagu on sätestatud tabelis 9, ning tuleb kasutada sama esitatud soojusvõimsust.

b)

Aktiivse seisundi soojusteguri SCOPon ja aktiivse seisundi primaarenergiateguri SPERon arvutamiseks keskmistel kliimatingimustel või külmema või soojema kliima korral kasutatakse soojendamise võimsustarvet Ph(Tj) (ja täiendava kütteseadme soojusvõimsust sup(Tj), kui seda kasutatakse), mis on kaalutud asjaomase temperatuuri tingimustes töötatud kraadtundide arvuga, ja konkreetsele tempratuurile vastavat soojustegurit COPbin(Tj) (vastavalt konkreetsele temperatuurile vastavat primaarenergiategurit PERbin(Tj)), kasutades järgmisi tingimusi:

arvutuslikud võrdlustingimused, mis on sätestatud tabelis 10;

Euroopa võrdlussoojendamishooaega keskmistel kliimatingimustel või külmema kliima ja soojema kliima korral, nagu on sätestatud tabelis 12;

vastavalt vajadusele tsüklilisest tööst tingitud energiatõhususe vähenemist sõltuvalt soojendamise võimsuse reguleerimisest.

c)

Aasta võrdlussoojendamisenergia QH on võrdne arvutusliku soojendamisvõimsusega Pdesignh (kas keskmistel kliimatingimustel või külmema või soojema kliima korral), mis on korrutatud aktiivse seisundi ekvivalenttundide arvuga aastas HHE (vastavalt kliimale kas 2 066, 2 465 ja 1 336 tundi).

d)

Aasta energiatarbimine QHE on järgmiste liikmete summa:

aasta võrdlussoojendamisenergia QH , mis on jagatud aktiivse seisundi soojusteguriga SCOPon (või aktiivse seisundi primaarenergiateguriga SPERon ) ning

energiatarbimine soojendamishooajal väljalülitatud seisundis, termostaadiga väljalülitatud seisundis, ooteseisundis ja kambrikütteseisundis.

e)

Sesoonne soojustegur SCOP (või sesoonne primaarenergiategur SPER) arvutatakse kui aasta võrdlussoojusenergia QH ja aasta energiatarbe QHE suhe.

f)

Kütmise sesoonne energiatõhusus ηs arvutatakse kui sesoonse soojusteguri SCOP jagatis teisendusteguriga CC või sesoonne primaarenergiategur SPER, mida parandatakse temperatuuriregulaatorist tuleneva panusega ning vee-soojuskandja-vee-soojuspumbaga kütteseadmete ja soojuspumbaga veesoojendite puhul ühe või mitme pinnaveepumba elektrienergiatarbimise arvesse võtmisega.

g)

Aastane energiatarbimine lõppenergia järgi [kWh] ja/või kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ] arvutatakse kui aasta võrdlussoojusenergia QH ja kütmise sesoonse energiatõhususe ηs suhe.

5.   Veesoojendite-kütteseadmete vee soojendamise kasutegur

Veesoojendite-kütteseadmete vee soojendamise kasutegur ηwh arvutatakse kui võrdlusenergia Qref ja selle tootmiseks kulutatava energia suhe järgmistel tingimustel:

a)

mõõtmised tehakse tabelis 15 esitatud koormusprofiilide järgi;

b)

mõõtmised tehakse 24-tunnise tsükliga järgmiselt:

00:00 – 06:59: veekasutust ei ole;

alates 07:00-st: veekasutus esitatud koormusprofiili järgi;

viimasest veekasutusest 24:00-ni: veekasutust ei ole;

c)

esitatud koormusprofiil peab olema kas maksimaalse koormuse profiil või sellest järgmine;

d)

soojuspumbaga veesoojendite-kütteseadmete puhul kehtivad järgmised lisatingimused:

soojuspumbaga veesoojendeid-kütteseadmeid katsetatakse tabelis 9 sätestatud tingimustel;

soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadmeid, mille soojusallikana kasutatakse ventilatsiooniõhu soojust, katsetatakse tabelis 11 sätestatud tingimustel;

e)

aastane elektrienergia tarbimine AEC lõppenergia järgi [kWh] arvutatakse kui päevane elektrienergia tarbimine Qelec [kWh], mis on korrutatud 220-ga;

f)

Aastast kütteenergia tarbimist AFC kütuse ülemise kütteväärtuse järgi [GJ] arvutatakse kui päevase kütteenergia tarbe Qfuel korrutist 220-ga.

6.   Päikeseeneergiaseadmete mõõtmiste ja arvutuste üldtingimused

Päikesekollektorit, päikese-kuumaveesalvestit ja kollektori ahela pumpa (kui seda kasutatakse) katsetatakse eraldi. Kui päikesekollektorit ja päikese-kuumaveesalvestit ei saa eraldi katsetada, katsetatakse neid koos.

Tulemusi kasutatakse püsikao S määramiseks ja kollektori kasuteguri ηcol , aastase mittepäikeseenergia kulu Qnonsol arvutamiseks koormusprofiilide M, L, XL ja XXL puhul tabelites 13 ja 14 esitatud keskmiste kliimatingimuste korral ja lõppenergiana väljendatud aastase lisaelektrienergia tarbe Qaux [kWh] arvutamiseks.

Tabel 9

Soojuspumbaga kütteseadmete ja soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadmete standardsed nimitingimused

Soojusallikas

Soojusvaheti väljas

Soojusvaheti siseruumis

Kliimatingumused

Kuivtermomeetriga (märgtermomeetriga) mõõdetud sisendtemperatuur

Soojuspumbaga kütteseadmed ja soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadmed, välja arvatud külma kliima soojuspumbad

Külma kliima soojuspumbad

Sisendtemperatuur

Väljundtemperatuur

Sisendtemperatuur

Väljundtemperatuur

Välisõhk

Keskmised

+ 7 °C

(+ 6 °C)

+47 °C

+55 °C

+30 °C

+35 °C

 

Külmemad

+ 2 °C

(+ 1 °C)

 

Soojemad

+ 14 °C

(+ 13 °C)

Ventilatsiooniõhk

Kõik

+ 20 °C

(+ 12 °C)

 

 

Sisend-/väljundtemperatuur

Vesi

Kõik

+ 10 °C /

+ 7 °C

Soojuskandja

Kõik

0 °C/– 3 °C


Tabel 10

Soojuspumbaga kütteseadmete ja soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadmete arvutuslikud võrdlustingimused, kuivtermomeetriga mõõdetud temperatuurid (sulgudes on märgtermomeetri temperatuurid)

Kliimatingumused

Arvutuslik võrdlustemperatuur

Tasakaalutemperatuur

Piirtöötemperatuur

Tdesignh

Tbiv

TOL

Keskmised

– 10 (– 11) °C

Maksimaalselt + 2 °C

Maksimaalselt – 7 °C

Külmemad

– 22 (– 23) °C

Maksimaalselt – 7 °C

Maksimaalselt – 15 °C

Soojemad

+ 2 (+ 1) °C

Maksimaalselt + 7 °C

Maksimaalselt + 2 °C


Tabel 11

Kasutatava ventilatsiooniõhu maksimaalne vooluhulk [m3/h], niiskusesisaldusega 5,5 g/m3

Esitatud kormusprofiil

XXS

XS

S

M

L

XL

XXL

Kasutatava ventilatsiooniõhu maksimaalne vooluhulk

109

128

128

159

190

870

1 021


Tabel 12

Soojuspumbaga kütteseadmete ja soojuspumbaga veesoojendi-kütteseadmete Euroopa võrdlussoojendamishooaeg keskmistel, külmematel ja soojematel kliimatingimustel

binj

Tj [°C]

Keskmised kliimatingimused

Külmemad kliimatingimused

Soojemad kliimatingimused

Hj [h/aasta]

Hj [h/aasta]

Hj [h/aasta]

1 kuni 8

– 30 kuni – 23

0

0

0

9

–22

0

1

0

10

–21

0

6

0

11

–20

0

13

0

12

–19

0

17

0

13

–18

0

19

0

14

–17

0

26

0

15

–16

0

39

0

16

–15

0

41

0

17

–14

0

35

0

18

–13

0

52

0

19

–12

0

37

0

20

–11

0

41

0

21

–10

1

43

0

22

–9

25

54

0

23

–8

23

90

0

24

–7

24

125

0

25

–6

27

169

0

26

–5

68

195

0

27

–4

91

278

0

28

–3

89

306

0

29

–2

165

454

0

30

–1

173

385

0

31

0

240

490

0

32

1

280

533

0

33

2

320

380

3

34

3

357

228

22

35

4

356

261

63

36

5

303

279

63

37

6

330

229

175

38

7

326

269

162

39

8

348

233

259

40

9

335

230

360

41

10

315

243

428

42

11

215

191

430

43

12

169

146

503

44

13

151

150

444

45

14

105

97

384

46

15

74

61

294

Kokku tunde

4 910

6 446

3 590


Tabel 13

Keskmine päevane temperatuur [°C]

 

Jaanuar

Veebruar

Märts

Aprill

Mai

Juuni

Juuli

August

September

Oktoober

November

Detsember

Keskmised kliimatingimused

+2,8

+2,6

+7,4

+12,2

+16,3

+19,8

+21,0

+22,0

+17,0

+11,9

+5,6

+3,2


Tabel 14

Keskmine tervest taevasfäärist pindalaühikule langev kiiritustihedus (keskmine summaarne kiirgus) [W/m2]

 

Jaanuar

Veebruar

Märts

Aprill

Mai

Juuni

Juuli

August

September

Oktoober

November

Detsember

Keskmised kliimatingimused

70

104

149

192

221

222

232

217

176

129

80

56


Tabel 15

Veesoojendite-kütteseadmete vee soojendamise koormusprofiilid

h

3XS

XXS

XS

S

Qtap

f

Tm

Qtap

f

Tm

Qtap

f

Tm

Qtap

f

Tm

Tp

kWh

l/min

°C

kWh

l/min

°C

kWh

l/min

°C

kWh

l/min

°C

°C

07:00

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

0,105

3

25

 

07:05

0,015

2

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

07:15

0,015

2

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

07:26

0,015

2

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

07:30

0,015

2

25

0,105

2

25

0,525

3

35

0,105

3

25

 

07:45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08:01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08:05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08:15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08:25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08:30

 

 

 

0,105

2

25

 

 

 

0,105

3

25

 

08:45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09:00

0,015

2

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09:30

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

0,105

3

25

 

10:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:30

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

0,105

3

25

 

11:45

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

0,105

3

25

 

12:00

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

12:30

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

12:45

0,015

2

25

0,105

2

25

0,525

3

35

0,315

4

10

55

14:30

0,015

2

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15:00

0,015

2

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15:30

0,015

2

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16:00

0,015

2

25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18:00

 

 

 

0,105

2

25

 

 

 

0,105

3

25

 

18:15

 

 

 

0,105

2

25

 

 

 

0,105

3

40

 

18:30

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

19:00

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

19:30

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

20:00

 

 

 

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

20:30

 

 

 

 

 

 

1,05

3

35

0,42

4

10

55

20:45

 

 

 

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

20:46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21:00

 

 

 

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

21:15

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

21:30

0,015

2

25

 

 

 

 

 

 

0,525

5

45

 

21:35

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

21:45

0,015

2

25

0,105

2

25

 

 

 

 

 

 

 

Qref

0,345

2,100

2,100

2,100


Tabeli 15 järg

Veesoojendite-kütteseadmete vee soojendamise koormusprofiilid

h

M

L

XL

Qtap

f

Tm

Tp

Qtap

f

Tm

Tp

Qtap

f

Tm

Tp

kWh

l/min

°C

°C

kWh

l/min

°C

°C

kWh

l/min

°C

°C

07:00

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

07:05

1,4

6

40

 

1,4

6

40

 

 

 

 

 

07:15

 

 

 

 

 

 

 

 

1,82

6

40

 

07:26

 

 

 

 

 

 

 

 

0,105

3

25

 

07:30

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

 

 

 

 

07:45

 

 

 

 

0,105

3

25

 

4,42

10

10

40

08:01

0,105

3

25

 

 

 

 

 

0,105

3

25

 

08:05

 

 

 

 

3,605

10

10

40

 

 

 

 

08:15

0,105

3

25

 

 

 

 

 

0,105

3

25

 

08:25

 

 

 

 

0,105

3

25

 

 

 

 

 

08:30

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

08:45

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

09:00

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

09:30

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

10:00

 

 

 

 

 

 

 

 

0,105

3

25

 

10:30

0,105

3

10

40

0,105

3

10

40

0,105

3

10

40

11:00

 

 

 

 

 

 

 

 

0,105

3

25

 

11:30

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

11:45

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

12:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:45

0,315

4

10

55

0,315

4

10

55

0,735

4

10

55

14:30

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

15:00

 

 

 

 

 

 

 

 

0,105

3

25

 

15:30

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

16:00

 

 

 

 

 

 

 

 

0,105

3

25

 

16:30

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

17:00

 

 

 

 

 

 

 

 

0,105

3

25

 

18:00

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

18:15

0,105

3

40

 

0,105

3

40

 

0,105

3

40

 

18:30

0,105

3

40

 

0,105

3

40

 

0,105

3

40

 

19:00

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

0,105

3

25

 

19:30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20:30

0,735

4

10

55

0,735

4

10

55

0,735

4

10

55

20:45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20:46

 

 

 

 

 

 

 

 

4,42

10

10

40

21:00

 

 

 

 

3,605

10

10

40

 

 

 

 

21:15

0,105

3

25

 

 

 

 

 

0,105

3

25

 

21:30

1,4

6

40

 

0,105

3

25

 

4,42

10

10

40

21:35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21:45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Qref

5,845

11,655

19,07


Tabeli 15 järg

Veesoojendite-kütteseadmete vee soojendamise koormusprofiilid

h

XXL

Qtap

f

Tm

Tp

kWh

l/min

°C

°C

07:00

0,105

3

25

 

07:05

 

 

 

 

07:15

1,82

6

40

 

07:26

0,105

3

25

 

07:30

 

 

 

 

07:45

6,24

16

10

40

08:01

0,105

3

25

 

08:05

 

 

 

 

08:15

0,105

3

25

 

08:25

 

 

 

 

08:30

0,105

3

25

 

08:45

0,105

3

25

 

09:00

0,105

3

25

 

09:30

0,105

3

25

 

10:00

0,105

3

25

 

10:30

0,105

3

10

40

11:00

0,105

3

25

 

11:30

0,105

3

25

 

11:45

0,105

3

25

 

12:00

 

 

 

 

12:30

 

 

 

 

12:45

0,735

4

10

55

14:30

0,105

3

25

 

15:00

0,105

3

25

 

15:30

0,105

3

25

 

16:00

0,105

3

25

 

16:30

0,105

3

25

 

17:00

0,105

3

25

 

18:00

0,105

3

25

 

18:15

0,105

3

40

 

18:30

0,105

3

40

 

19:00

0,105

3

25

 

19:30

 

 

 

 

20:00

 

 

 

 

20:30

0,735

4

10

55

20:45

 

 

 

 

20:46

6,24

16

10

40

21:00

 

 

 

 

21:15

0,105

3

25

 

21:30

6,24

16

10

40

21:35

 

 

 

 

21:45

 

 

 

 

Qref

24,53


VIII LISA

Turujärelevalve eesmärgil tehtav kontroll

Artiklites 3 ja 4 esitatud nõuetele vastavuse hindamiseks tuleb liikmesriigi asutusel kohaldada järgmist kontrollimenetlust.

1.

Liikmesriigi asutus katsetab igast kütteseadme, temperatuuriregulaatori, päikeseenergiaseadme, kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti ning veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosneva komplekti mudelist ühte eksemplari ja esitab katsetulemuste kohta teabe teiste Euroopa Liidu liikmesriikide asutustele.

2.

Mudelit loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks, kui:

a)

kütteseadmete, kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide ning veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide korral ei ole kütmise sesoonne energiatõhusus ηs seadme esitatud väärtusest nimisoojusvõimsusel väiksem rohkem kui 8 %;

b)

veesoojendite-kütteseadmete ning veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide korral ei ole vee soojendamise kasutegur ηwh seadme esitatud väärtusest nimisoojusvõimsusel väiksem rohkem kui 8 %;

c)

kütteseadmete korral ei ole müravõimsustase LWA seadme kohta esitatud väärtusest suurem rohkem kui 2 dB;

d)

temperatuuriregulaatorite korral vastab klass seadme temperatuuriregulaatori kohta esitatud klassile;

e)

päikeseenergiaseadmete korral ei ole kollektori kasutegur ηcol seadme kohta esitatud väärtusest väiksem rohkem kui 5 %.

f)

päikeseenergiaseadmete korral ei ole päikese-kuumaveesalvesti püsikadu S seadme kohta esitatud väärtusest suurem rohkem kui 5 %; ja

g)

päikeseenergiaseadmete korral ei ole täiendav elektritarve Qaux seadme kohta esitatud väärtusest väiksem rohkem kui 5 %.

3.

Kui katsetatud eksemplar ei vasta punktis 2 sätestatud nõuetele, valib ametiasutus juhuslikult veel kolm sama mudeli eksemplari katsetamiseks ning esitab ühe kuu jooksul pärast katsetamist katsetulemused teistele liikmesriikidele ja komisjonile.

4.

Mudelit loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks, kui:

a)

kütteseadmete, kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide ning veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide korral ei ole kolme katsetatud eksemplariga saadud keskmine kütmise sesoonne energiatõhusus ηs seadme esitatud väärtusest nimisoojusvõimsusel väiksem rohkem kui 8 %;

b)

veesoojendite-kütteseadmete ning veesoojendist-kütteseadmest, temperatuuriregulaatorist ja päikeseenergiaseadmest koosnevate komplektide korral ei ole kolme katsetatud eksemplariga saadud keskmine vee soojendamise kasutegur ηwh seadme esitatud väärtusest nimisoojusvõimsusel väiksem rohkem kui 8 %;

c)

kütteseadme korral ei ole kolme katsetatud eksemplariga saadud keskmine müravõimsustase LWA seadme kohta esitatud väärtusest suurem rohkem kui 2 dB

d)

temperatuuriregulaatori korral vastab kolme katsetatud eksemplari klass seadme temperatuuriregulaatori kohta esitatud klassile;

e)

päikeseenergiaseadmete korral ei ole kolme katsetatud ekspemplari keskmine kasutegur ηcol seadme kohta esitatud väärtusest väiksem rohkem kui 5 %;

f)

päikeseenergiaseadmete korral ei ole kolme katsetatud ekspemplari keskmine püsikadu S seadme kohta esitatud väärtusest suurem rohkem kui 5 %; ja

g)

päikeseenergiaseadmete korral ei ole kolme katsetatud ekspemplari keskmine lisaelektrienergia tarve Qaux seadme kohta esitatud väärtusest väiksem rohkem kui 5 %.

5.

Kui punktis 4 osutatud tulemusi ei saavutata, loetakse mudel käesoleva määruse nõuetele mittevastavaks.

Liikmesriikide ametiasutustel tuleb järgida lisas VII sätestatud mõõtmis- ja katsemeetodeid.