1.6.2012   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 142/16


KOMISJONI MÄÄRUS (EL) nr 459/2012,

29. mai 2012,

millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 715/2007 ning komisjoni määrust (EÜ) nr 692/2008 seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite (Euro 6) heitega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2007. aasta määrust (EÜ) nr 715/2007, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite (Euro 5 ja Euro 6) heitmetega ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust, (1) eriti selle artikli 5 lõiget 3,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. septembri 2007. aasta direktiivi 2007/46/EÜ, millega kehtestatakse raamistik mootorsõidukite ja nende haagiste ning selliste sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike kinnituse kohta (raamdirektiiv), (2) eriti selle artikli 39 lõiget 2,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusega (EÜ) nr 715/2007 ja komisjoni 18. juuli 2008. aasta määrusega (EÜ) nr 692/2008, millega rakendatakse ja muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 715/2007, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite (Euro 5 ja Euro 6) heitmetega ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust, (3) on kehtestatud ühised tehnilised nõuded mootorsõidukite ja nende varuosade tüübikinnitusele seoses nende heitega, eeskirjad kasutusel olevate sõidukite vastavuse kontrollimise, saastetõrjeseadmete kulumiskindluse, pardadiagnostikasüsteemide (OBD-süsteemid), kütusekulu mõõtmise ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavuse kohta.

(2)

Määruses (EÜ) nr 715/2007 on sätestatud, et tuleb määratleda tahkete osakeste arvu osas piirmäär ottomootoriga sõidukite jaoks, mis kiidetakse heaks Euro 6 standardi kohaselt.

(3)

Sõidukite poolt õhku heidetavad tahked osakesed võivad ladestuda inimeste kopsualveoolides, mis võib põhjustada hingamisteede ja südame-veresoonkonnahaigusi ning suurenenud suremust. Seega on üldsuse huvides tagada kõrgetasemeline kaitse nende tahkete osakeste eest.

(4)

Praegu kasutatakse ottomootoriga sõidukite tahkete osakeste heite mõõtmiseks diiselmootoriga sõidukite jaoks väljatöötatud tahkete osakeste mõõtmise programmi (Particulate Measurement Programme – PMP). On aga tõendeid selle kohta, et ottomootoriga sõiduki tahkete osakeste heite suuruseline jaotus ja keemiline koostis erineb diiselmootoriga sõiduki omast. Nii tahkete osakeste suuruselist jaotumist ja keemilist koostist kui ka praeguse mõõtmistehnika tõhusust kahjulike tahkete osakeste heite vähendamisel tuleks pidevalt kontrollida. Ottomootoriga sõidukite puhul kasutatav kõnealune mõõtmisprogramm oleks tulevikus vaja läbi vaadata.

(5)

Selliste tavapäraste kaudsissepritsega mootorite puhul, kus kütus pritsitakse sisselasketorustikku või sisselaskekanalisse, mitte põlemiskambrisse, on tahkete osakeste heide praeguste teadmiste kohaselt väike. Seega tundub olevat õigustatud kasutada regulatiivmeetmeid praegu ainult otsesissepritsega sõidukite puhul, kuid jätkata tuleks kõikide ottomootorite osas tahkete osakeste heite uurimist ja jälgimist, eelkõige nii tahkete osakeste heite suuruselist jaotumist ja keemilist koostist kui ka tegelikes sõidutingimustes tekkivaid heiteid, ning komisjon peaks vajaduse korral soovitama uusi regulatiivmeetmeid, võttes ühtlasi arvesse ka kaudsissepritsega mootorite tulevast turuosa.

(6)

Määruses (EÜ) nr 692/2008 on sätestatud tahkete osakeste arvu osas Euro 6 piirmääraks diiselmootoriga sõidukite heites 6 × 1011 kilomeetri kohta. Tehnoloogiast sõltumatu õigusloome põhimõtte kohaselt peaks ottomootoriga sõidukite vastav Euro 6 heite piirmäär olema sama, kuna ei ole tõendeid, mille alusel oleks võimalik teha järeldus, et ottomootoriga sõiduki poolt õhku heidetavate tahkete osakeste spetsiifiline toksilisus on väiksem kui diiselmootoriga sõiduki poolt õhku heidetavatel tahketel osakestel.

(7)

Oodatakse, et saab kättesaadavaks tõhus järeltöötlustehnoloogia – bensiinimootori tahkete osakeste filtrid (gasoline particle filters – GPF) – ottomootoriga sõidukite tahkete osakeste heite vähendamiseks, mis oleks võimalik mõistliku kuluga võtta kasutusele mõnes Euro 6 sõidukis. Lisaks on tõenäoline, et kolme aasta pikkuse ajavahemiku jooksul pärast määruse (EÜ) nr 715/2007 artiklis 10 sätestatud kohustuslikke Euro 6 standardiga seotud tähtpäevasid võib saavutada tahkete osakeste arvu asjakohase vähenemise heites mootorisiseste lahenduste abil ning paljude rakenduste puhul oluliselt väiksema kuluga. Kõik mootoritega seotud meetmed peavad olema kohaldatavad kõikides mootorite töötingimustes, et järeltöötlustehnoloogia puudumisel heide tegelikes sõidutingimustes ei suureneks.

(8)

Selleks et oleks võimalik välja töötada kogu vajalik tehnoloogia ja et ettevalmistusaeg oleks piisav, tuleks vastu võtta kaheetapiline lähenemisviis, mille järgi kohaldataks teises etapis Euro 6 standardi kohaseid diisli tahkete osakeste arvulisi piirmäärasid ka otsesissepritsega ottomootoriga sõidukite suhtes.

(9)

Tähelepanu tuleks pöörata ottomootoriga sõidukite tahkete osakeste heitele, mis tekib tegelikes sõidutingimustes, ning vastavate katsemenetluste väljatöötamisele. Komisjon peaks välja töötama ja kehtestama vastavad mõõtmismenetlused hiljemalt kolm aastat pärast Euro 6 standardi jõustumist.

(10)

Komisjon peaks pidevalt kontrollima tahkete osakeste heite vähendamise meetmete mõju ottomootoriga sõidukite CO2 heitkogustele.

(11)

Määruse (EÜ) nr 692/2008 artikli 4 lõikes 7 on sätestatud, et selle reguleerimisalasse kuuluvatele sõidukitele antakse Euro 6 heitestandardile vastav tüübikinnitus alles pärast pardadiagnostikasüsteemi (OBD-süsteem) piirmäärade kehtestamist. OBD-süsteem on oluline vahend, et teha kindlaks saastekontrolliseadmete töös esinevad puudused.

(12)

Komisjon on teatises 2008/C 182/08 väikesõidukite heitgaase ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust (Euro 5 ja 6) käsitlevate ühenduse õigusaktide kohaldamise ja tulevase väljatöötamise kohta (4) soovitanud teatavaid OBD piirmäärasid, mis vastavad üldjoontes nendele piirmääradele, mida kohaldatakse alates 2013. aastast enamiku kergeveokite suhtes Ühendriikides ja Kanadas, kus enamik sõidukite OBD-süsteeme vastavad heidet käsitleva California keskkonnakomisjoni (Californian Air Resources Board – CARB) kehtestatud eeskirjadele. Liidu ja Ameerika Ühendriikide nõuete vastavusse viimine oleks kooskõlas rahvusvahelise ühtlustamise eesmärgiga ja tagaks kõrgetasemelise keskkonnakaitse.

(13)

Ameerika Ühendriikide OBD-nõuded oleksid siiski tehniliselt keerukad neile sõidukitootjatele, kes ei ekspordi Ameerika Ühendriikidesse. Seega tuleks esialgu vastu võtta kolmeaastane tähtaeg, mille jooksul kehtivad leebemad OBD-nõuded, et tootmisharul oleks piisavalt aega ettevalmistumiseks.

(14)

Määrusega (EÜ) nr 692/2008 kehtestatud lõplikud Euro 6 standardi OBD piirmäärad süsinikmonooksiidi (CO), metaanist erinevate süsivesinike massi (NMHC) ja tahkete osakeste massi (PM) osas peaks olema leebemad kui piirmäärad, mida soovitati teatises 2008/C 182/08, et võtta arvesse nende valdkondade tehnilist keerukust. Lisaks ei peaks käesoleva määrusega vastu võtma Euro 6 standardi OBD piirmäärasid tahkete osakeste arvu osas.

(15)

Hilisemas etapis tuleks hinnata keskkonna, tehnilise teostatavuse ning kulude ja tulude vahelise suhte seisukohalt CO ja NMHC osas rangemate Euro 6 standardi OBD piirmäärade kehtestamist ja tahkete osakeste arvu osas Euro 6 standardi OBD piirmäärade kehtestamist. Kui sellega seoses selgub vajadus menetlusnõudeid selles osas muuta, tuleks muudatused teha nii, et tootmisharule antakse piisavalt aega ettevalmistusteks. Võttes arvesse OBD-süsteemide keerukust, kulub ettevalmistusteks tavapäraselt kolm-neli aastat.

(16)

Määruseid (EÜ) nr 715/2007 ja (EÜ) nr 692/2008 tuleks seega vastavalt muuta.

(17)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas mootorsõidukite tehnilise komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määrust (EÜ) nr 715/2007 muudetakse järgmiselt.

1)

Artiklis 3 punkti 17 lõpus muudetakse punkt semikooloniks.

2)

Artiklisse 3 lisatakse järgmine punkt 18:

„18.   „otsesissepritsega mootor”– mootor, mille tööpõhimõte võimaldab kütuse pritset sisselaskeõhku pärast seda, kui õhk on möödunud sisselaskeklappidest.”

3)

Artiklisse 10 lisatakse järgmine lõige 7:

„7.   Kuni kolm aastat pärast lõigetes 4 ja 5 sätestatud kohaldatavaid kuupäevi, mis kehtivad uute sõidukitüüpide kinnitamise ja uute sõidukite registreerimise, müümise või kasutusele võtmise suhtes, ja tootja valiku korral kohaldatakse otsesissepritsega ottomootorite suhtes tahkete osakeste heite arvulist piirmäära 6 × 1012 kilomeetri kohta.”

4)

I lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse I lisale.

Artikkel 2

Määrust (EÜ) nr 692/2008 muudetakse järgmiselt.

1)

Artiklist 4 jäetakse välja lõige 7.

2)

I, XI ja XVI lisa muudetakse vastavalt käesoleva määruse II lisale.

Artikkel 3

Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 29. mai 2012

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  ELT L 171, 29.6.2007, lk 1.

(2)  ELT L 263, 9.10.2007, lk 1.

(3)  ELT L 199, 28.7.2008, lk 1.

(4)  ELT C 182, 19.7.2008, lk 17.


I LISA

Määruse (EÜ) nr 715/2007 muudatused

Määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa muudetakse järgmiselt.

1.

Tabeli 1 (Euro 5 heitkoguste piirmäärad) viimase veeru teise rea tekst asendatakse järgmisega:

„Tahkete osakeste arv (PN)”

2.

Tabel 2 asendatakse järgmise tabeliga.

Tabel 2

Euro 6 heitkoguste piirmäärad

 

Tuletatud mass

(RM)

(kg)

Piirmäärad

Süsinikmonooksiidi mass

(CO)

Süsivesinike üldmass

(THC)

Metaanist erinevate süsivesinike mass

(NMHC)

Lämmastikoksiidide mass

(NOx)

Süsivesinike ja lämmastikoksiidide mass kokku

(THC + NOx)

Tahkete osakeste mass

(PM) (1)

Tahkete osakeste arv

(PN)

L1

(mg/km)

L2

(mg/km)

L3

(mg/km)

L4

(mg/km)

L2 + L4

(mg/km)

L5

(mg/km)

L6

(#/km)

Kategooria

Klass

 

PI

CI

PI

CI

PI

CI

PI

CI

PI

CI

PI (2)

CI

PI (2)  (3)

CI

M

Kõik

1 000

500

100

68

60

80

170

4,5

4,5

6,0 × 1011

6,0 × 1011

N1

I

RM ≤ 1 305

1 000

500

100

68

60

80

170

4,5

4,5

6,0 × 1011

6,0 × 1011

II

1 305 < RM ≤ 1 760

1 810

630

130

90

75

105

195

4,5

4,5

6,0 × 1011

6,0 × 1011

III

1 760 < RM

2 270

740

160

108

82

125

215

4,5

4,5

6,0 × 1011

6,0 × 1011

N2

Kõik

2 270

740

160

108

82

125

215

4,5

4,5

6,0 × 1011

6,0 × 1011

Tingmärkide selgitus: PI = ottomootor, CI = diiselmootor


(1)  Kui sõiduk on saanud tüübikinnituse selles tabelis esitatud piirmäärade osas ja mõõtmine on tehtud, kasutades selleks eelmist tahkete osakeste massi mõõtmise meetodit enne 1.9.2011, kohaldatakse selliste sõidukite suhtes tahkete osakeste heite massi piirmäära 5,0 mg/kg.

(2)  Ottomootorite tahkete osakeste massi piirmäära ja arvulist piirmäära kohaldatakse ainult otsesissepritsega sõidukite suhtes.

(3)  Kuni kolm aastat pärast artikli 10 lõigetes 4 ja 5 sätestatud kuupäevi, mis kehtivad vastavalt uute sõidukitüüpide kinnitamise ja uute sõidukite suhtes, tuleb tootja valiku korral kohaldada Euro 6 standardi kohaste otsesissepritsega ottomootorite suhtes heite tahkete osakeste arvulist piirmäära 6,0 × 1012 kilomeetri kohta. Hiljemalt nende kuupäevadeni tuleb tüübikinnitamises rakendada katsemeetodit, millega tagatakse tegelikes sõidutingimustes sõiduki poolt õhku heidetavate tahkete osakeste arvu tegelik vähendamine.”


II LISA

Määruse (EÜ) nr 692/2008 muudatused

Määrust (EÜ) nr 692/2008 muudetakse järgmiselt.

1.

I lisa 6. liidet muudetakse järgmiselt.

a)

Punkti 1 teine lause asendatakse järgmisega:

„Sellele numbrile järgneb üks või mitu tähte, mis tähistavad kategooriat vastavalt tabelile 1.”

b)

Tabel 1 asendatakse järgmise tabeliga.

Tabel 1

Täht

Heitestandard

OBD-standard

Sõiduki kategooria ja klass

Mootor

Rakendamise kuupäev: uued tüübid

Rakendamise kuupäev: uued sõidukid

Registreerimise lõppkuupäev

A

Euro 5a

Euro 5

M, N1 I klass

otto-, diisel-

1.9.2009

1.1.2011

31.12.2012

B

Euro 5a

Euro 5

M1 sotsiaalseteks erivajadusteks

(v.a M1G)

diisel-

1.9.2009

1.1.2012

31.12.2012

C

Euro 5a

Euro 5

M1G sotsiaalseteks erivajadusteks

diisel-

1.9.2009

1.1.2012

31.8.2012

D

Euro 5a

Euro 5

N1 II klass

otto-, diisel-

1.9.2010

1.1.2012

31.12.2012

E

Euro 5a

Euro 5

N1 III klass, N2

otto-, diisel-

1.9.2010

1.1.2012

31.12.2012

F

Euro 5b

Euro 5

M, N1 I klass

otto-, diisel-

1.9.2011

1.1.2013

31.12.2013

G

Euro 5b

Euro 5

M1 sotsiaalseteks erivajadusteks

(v.a M1G)

diisel-

1.9.2011

1.1.2013

31.12.2013

H

Euro 5b

Euro 5

N1 II klass

otto-, diisel-

1.9.2011

1.1.2013

31.12.2013

I

Euro 5b

Euro 5

N1 III klass, N2

otto-, diisel-

1.9.2011

1.1.2013

31.12.2013

J

Euro 5b

Euro 5+

M, N1 I klass

otto-, diisel-

1.9.2011

1.1.2014

31.8.2015

K

Euro 5b

Euro 5+

M1 sotsiaalseteks erivajadusteks

(v.a M1G)

diisel-

1.9.2011

1.1.2014

31.8.2015

L

Euro 5b

Euro 5+

N1 II klass

otto-, diisel-

1.9.2011

1.1.2014

31.8.2016

M

Euro 5b

Euro 5+

N1 III klass, N2

otto-, diisel-

1.9.2011

1.1.2014

31.8.2016

N

Euro 6a

Euro 6-

M, N1 I klass

diisel-

 

 

31.12.2012

O

Euro 6a

Euro 6-

N1 II klass

diisel-

 

 

31.12.2012

P

Euro 6a

Euro 6-

N1 III klass, N2

diisel-

 

 

31.12.2012

Q

Euro 6b

Euro 6-

M, N1 I klass

diisel-

 

 

31.12.2013

R

Euro 6b

Euro 6-

N1 II klass

diisel-

 

 

31.12.2013

S

Euro 6b

Euro 6-

N1 III klass, N2

diisel-

 

 

31.12.2013

T

Euro 6b

Euro 6-plus IUPR

M, N1 I klass

diisel-

 

 

31.8.2015

U

Euro 6b

Euro 6-plus IUPR

N1 II klass

diisel-

 

 

31.8.2016

V

Euro 6b

Euro 6-plus IUPR

N1 III klass, N2

diisel-

 

 

31.8.2016

W

Euro 6b

Euro 6-1

M, N1 I klass

otto-, diisel-

1.9.2014

1.9.2015

31.8.2018

X

Euro 6b

Euro 6-1

N1 II klass

otto-, diisel-

1.9.2015

1.9.2016

31.8.2019

Y

Euro 6b

Euro 6-1

N1 III klass, N2

otto-, diisel-

1.9.2015

1.9.2016

31.8.2019

ZA

Euro 6c

Euro 6-2

M, N1 I klass

otto-, diisel-

1.9.2017

1.9.2018

 

ZB

Euro 6c

Euro 6-2

N1 II klass

otto-, diisel-

1.9.2018

1.9.2019

 

ZC

Euro 6c

Euro 6-2

N1 III klass, N2

otto-, diisel-

1.9.2018

1.9.2019

 

ZX

ei kohaldata

ei kohaldata

Kogu sõidukid

Aku, täiselektrimootor

1.9.2009

1.1.2011

 

ZY

ei kohaldata

ei kohaldata

Kogu sõidukid

Kütuseelement, täiselektrimootor

1.9.2009

1.1.2011

 

ZZ

ei kohaldata

ei kohaldata

Kõik sõidukid, mis kasutavad sertifikaati kooskõlas I lisa punktiga 2.1.1

otto-, diisel-

1.9.2009

1.1.2011

 

„Euro 5a” heitestandard= ei hõlma tahkete osakeste mõõtmise läbivaadatud korda, tahkete osakeste arvulisi piirmäärasid ja segakütuseliste sõidukite biokütuse heitekatseid madalal temperatuuril.

„Euro 5b” heitestandard= täielikud „Euro 5” heitenõuded, kaasa arvatud tahkete osakeste mõõtmise muudetud kord, tahkete osakeste arvulised piirmäärad diiselmootoriga sõidukite puhul ja segakütuseliste sõidukite korral biokütuse heitekatsetes madalal temperatuuril.

„Euro 6a” heitestandard= ei hõlma tahkete osakeste mõõtmise läbivaadatud korda, tahkete osakeste arvulisi piirmäärasid ja segakütuseliste sõidukite biokütuse heitekatseid madalal temperatuuril.

„Euro 6b” heitestandard= „Euro 6” heitenõuded, kaasa arvatud tahkete osakeste mõõtmise muudetud kord, tahkete osakeste arvulised piirmäärad (ottomootoriga sõidukite puhul ajutised määrad) ja segakütuseliste sõidukite biokütuse heitekatsed madalal temperatuuril.

„Euro 6c” heitestandard= täielikud „Euro 6” heitenõuded, st „Euro 6b” heitestandard ja tahkete osakeste arvu lõplikud standardid ottomootoriga sõidukite puhul.

„Euro 5” OBD standard= „Euro 5” OBD baasstandardid, millest on välja arvatud kasutusel olevate sõidukite vastavusnormid (IUPR), bensiinimootoriga sõidukite NOx seire ja tahkete osakeste massi rangemad piirmäärad diiselsõidukitel.

„Euro 5+” OBD standard= hõlmab kasutusel olevate sõidukite leebemaid vastavusnorme (IUPR), bensiinimootoriga sõidukite NOx seiret ja tahkete osakeste arvu osas rangemaid piirmäärasid diiselsõidukite korral.

„Euro 6-” OBD standard= leebemad OBD piirmäärad.

„Euro 6- plus IUPR” OBD standard= hõlmab leebemaid OBD piirmäärasid ja kasutusel olevate sõidukite leebemaid vastavusnorme (IUPR)

„Euro 6-1” OBD standard= täielikud „Euro 6” OBD-nõuded, kuid OBD ajutiste piirmääradega, nagu on määratletud XI lisa punktis 2.3.4, ja osaliselt leevendatud vastavusnormidega (IUPR).

„Euro 6-2” OBD standard= täielikud „Euro 6” OBD-nõuded, kuid lõplike OBD piirmääradega, nagu on määratletud XI lisa jaotises 2.3.3.”

2.

XI lisa muudetakse järgmiselt:

a)

Lisatakse järgmised punktid 2.3.3 ja 2.3.4.

„2.3.3.

OBD piirmäärad sõidukitele, mis on saanud tüübikinnituse määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa 2. tabelis esitatud Euro 6 heitkoguste piirmäärade osas alates 3 aastast pärast kõnealuse määruse artikli 10 lõigetes 4 ja 5 sätestatud kuupäevi, on esitatud järgmises tabelis:

Euro 6 lõplikud OBD piirmäärad

 

Tuletatud mass

(RM)

(kg)

Süsinikmonooksiidi mass

Metaanist erinevate süsivesinike mass

Lämmastikoksiidide mass

Tahkete osakeste mass

Tahkete osakeste arv

(CO)

(mg/km)

(NMHC)

(mg/km)

(NOx)

(mg/km)

(PM)

(mg/km)

(PN)

(#/km)

Kategooria

Klass

 

PI

CI

PI

CI

PI

CI

CI

PI

CI

PI

M

Kõik

1 900

1 750

170

290

90

140

12

12

 

 

N1(3)

I

RM ≤ 1 305

1 900

1 750

170

290

90

140

12

12

 

 

II

1 305 < RM ≤ 1 760

3 400

2 200

225

320

110

180

12

12

 

 

III

1 760 < RM

4 300

2 500

270

350

120

220

12

12

 

 

N2

Kõik

4 300

2 500

270

350

120

220

12

12

 

 

Tingmärkide selgitus: PI = ottomootor, CI = diiselmootor

Märkus.

Komisjon korraldab 1. septembriks 2014 tabelis esitatud OBD piirmäärade läbivaatamise. Kui selgub, et need ei ole tehniliselt teostatavad, tuleb piirmäärasid või kohustuslikku kohaldamiskuupäeva muuta, võttes arvesse Euro 6 sõidukite suhtes kehtestatavate muude uute nõuete ja katsete mõju. Kui läbivaatamine näitab kasu keskkonnale, tehnilist teostatavust ja rahalist netokasu, tuleb vastu võtta rangemad piirmäärad ning kehtestada tahkete osakeste arvu osas või vastavalt vajadusele muude reguleeritud saasteainete osas OBD piirmäärad. Sellisel juhul tuleb tootmisharule anda piisavalt ettevalmistusaega tehnoloogia arendamiseks.

2.3.4.

Kuni kolm aastat pärast määruse (EÜ) nr 715/2007 artikli 10 lõigetes 4 ja 5 sätestatud kuupäevi, mis kehtivad vastavalt uute sõidukitüüpide kinnitamise ja uute sõidukite suhtes, tuleb tootja valiku korral kohaldada määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa tabelis 2 esitatud Euro 6 heitkoguste piirmäärade osas tüübikinnituse saanud sõidukite suhtes järgmiseid OBD piirmäärasid.

Euro 6 OBD ajutised piirmäärad

 

Tuletatud mass

(RM)

(kg)

Süsinikmonooksiidi mass

Metaanist erinevate süsivesinike mass

Lämmastikoksiidide mass

Tahkete osakeste mass

(CO)

(mg/km)

(NMHC)

(mg/km)

(NOx)

(mg/km)

(PM)

(mg/km)

Kategooria

Klass

 

PI

CI

PI

CI(2)

PI

CI

CI

PI

M

Kõik

1 900

1 750

170

290

150

180

25

25

N1(3)

I

RM ≤ 1 305

1 900

1 750

170

290

150

180

25

25

II

1 305 < RM ≤ 1 760

3 400

2 200

225

320

190

220

25

25

III

1 760 < RM

4 300

2 500

270

350

210

280

30

30

N2

Kõik

4 300

2 500

270

350

210

280

30

30

Tingmärkide selgitus: PI = ottomootor, CI = diiselmootor”

b)

Punkt 2.14 asendatakse järgmisega.

„2.14

Vastupidiselt UN/ECE eeskirja nr 83 11. lisa punktile 3.3.5 tuleb järgmiste seadmete puhul jälgida, et see ei lakkaks täielikult talitlemast ning et seda välja ei võetaks, juhul kui viimase tulemuseks oleks kehtivate saastepiirnormide ületamine:

alates 1. septembrist 2011 – diiselmootorisse eraldi üksusena paigaldatud või kombineeritud saastekontrolliseadmesse sisse ehitatud tahkete osakeste püüdur;

sõidukite puhul, mis on saanud sertifikaadi OBD piirmäärade osas, mis on esitatud punkti 2.3.3 või punkti 2.3.4 tabelis – diiselmootorisse eraldi üksusena paigaldatud või kombineeritud saastekontrolliseadmesse sisse ehitatud NOx-järeltöötlusseadmete süsteem;

sõidukite puhul, mis on saanud sertifikaadi OBD piirmäärade osas, mis on esitatud punkti 2.3.3 või punkti 2.3.4 tabelis – diiselmootorisse eraldi üksusena paigaldatud või kombineeritud saastekontrolliseadmesse sisse ehitatud diisli oksüdatsioonikatalüsaator.

Samuti jälgitakse, et esimeses lõigus nimetatud seadmetel ei esineks rikkeid, mille tulemusena ületataks kehtivaid OBD piirmäärasid.”

c)

1. liite punktile 3.1.5 lisatakse järgmine lause:

„Uute sõidukitüüpide kinnituste ja uute sõidukite puhul peab olema käesoleva lisa punktis 2.9 nõutud seirefunktsioonidel IUPR 0,1 või suurem kuni kolm aastat pärast määruse (EÜ) nr 715/2007 vastavalt artikli 10 lõikes 4 ja artikli 10 lõikes 5 sätestatud kuupäevi.”

3.

XVI lisa punkt 6.2 asendatakse järgmisega:

„6.2.

Tootja peab tõendama, et punktis 6.1 osutatud ja muude andurite kasutamine sõidukil toob kaasa punktis 3 nimetatud juhi hoiatamise süsteemi käivitamise, asjakohast hoiatust sisaldava teate kuvamise (nt „ülemäärased heited – kontrolli karbamiidi”, „ülemäärased heited – kontrolli AdBlued”, „ülemäärased heited – kontrolli reaktiivi”) ning punktis 8.3 kirjeldatud juhi meeldetuletussüsteemi rakendamise punktides 4.2, 5.4 ja 5.5 sätestatud juhtudel.

Käesoleva punkti kohaldamisel eeldatakse, et ette tuleb järgmiseid juhtusid:

määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa tabelis 1 esitatud Euro 5 heitkoguste piirmäärade osas kinnitatud sõidukite puhul, kui ületatakse määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa tabelis 1 osutatud NOx-heite piirnorm, mis on korrutatud koefitsiendiga 1,5;

määruse (EÜ) nr 715/2007 I lisa tabelis 2 esitatud Euro 6 heitkoguste piirmäärade osas kinnitatud sõidukite puhul, kui ületatakse määruse XI lisa punktis 2.3.2, 2.3.3 või 2.3.4 esitatud tabelites osutatud kohaldatav NOx-heite OBD piirmäär.

Nende nõuete täitmise tõendamiseks tehtava katse käigus ei tohi NOx-heide ületada teises lõigus osutatud väärtusi rohkem kui 20 %.”