19.12.2007   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 333/4


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 1497/2007,

18. detsember 2007,

millega kehtestatakse vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EÜ) nr 842/2006 standarditud lekkekontrolli nõuded teatavaid fluoritud kasvuhoonegaase sisaldavatele statsionaarsetele tuletõrjesüsteemidele

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2006. aasta määrust (EÜ) nr 842/2006 teatavate fluoritud kasvuhoonegaaside kohta, (1) eriti selle artikli 3 lõiget 7,

ning arvestades järgmist:

(1)

Konkreetse tuleohu ärahoidmiseks teatavatesse kohtadesse paigaldatavate mitmest omavahel seotud mahutist koosnevate tuletõrjesüsteemide puhul tuleks fluoritud kasvuhoonegaaside sisalduse arvutamisel lähtuda kõnealuste gaaside kogusisaldusest kõnesolevates mahutites, et kontrollide sagedus oleks vastavuses fluoritud kasvuhoonegaaside tegeliku sisaldusega.

(2)

Vastavalt määrusele (EÜ) nr 842/2006 peavad tuletõrjesüsteemide dokumendid sisaldama teatavat teavet. Selleks et tagada määruse (EÜ) nr 842/2006 tõhus rakendamine, on asjakohane näha ette tuletõrjesüsteemide dokumentidesse lisatav täiendav teave.

(3)

Tuletõrjesüsteemide dokumentidesse tuleks lisada teave fluoritud kasvuhoonegaaside sisalduse kohta. Kui fluoritud kasvuhoonegaaside sisaldus ei ole teada, peaks asjaomase tuletõrjesüsteemi käitaja tagama, et sertifitseeritud töötajad määravad lekkekontrolli hõlbustamiseks kindlaks kõnealuste gaaside sisalduse.

(4)

Enne lekkekontrolli peaksid sertifitseeritud töötajad mis tahes varasemate probleemide kindlakstegemiseks hoolikalt tutvuma tuletõrjesüsteemi dokumentides sisalduva teabe ja varasemate aruannetega.

(5)

Tõhusa lekkekontrolli tagamiseks peaks lekkekontroll keskenduma nendele tuletõrjesüsteemi osadele, mis võivad kõige tõenäolisemalt lekkida.

(6)

Lekkekahtluse korral tuleb teostada kontroll, et teha leke kindlaks ja see kõrvaldada.

(7)

Uute süsteemide puuduliku paigaldamisega kaasneb oluline lekkeoht. Seepärast tuleks vastpaigaldatud süsteemide lekkekindlust kontrollida kohe pärast kõnealuste süsteemide kasutuselevõttu.

(8)

Süsteemi parandustööde tõhususe tagamiseks peaks määrusega (EÜ) nr 842/2006 ettenähtud järelkontroll keskenduma süsteemi nendele osadele, kus on esinenud lekkimist, ja nende osadega külgnevatele osadele.

(9)

Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 2037/2000 artikli 18 lõike 1 alusel asutatud komitee arvamusega, (2)

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Sisu ja reguleerimisala

Käesoleva määrusega kehtestatakse vastavalt määrusele (EÜ) nr 842/2006 standarditud lekkekontrolli nõuded ühest või mitmest omavahel seotud mahutist koosnevatele toimivatele ja ajutiselt mittetoimivatele statsionaarsetele süsteemidele, sh konkreetse tuleohu ärahoidmiseks teatavatesse kohtadesse paigaldatavatele seostuvatele osadele (edaspidi „tuletõrjesüsteemid”).

Käesolevat määrust kohaldatakse selliste tuletõrjesüsteemide suhtes, mis sisaldavad vähemalt kolm kilogrammi fluoritud kasvuhoonegaase.

Artikkel 2

Tuletõrjesüsteemi dokumendid

1.   Käitaja märgib oma nime, postiaadressi ja telefoninumbri määruse (EÜ) nr 842/2006 artikli 3 lõikes 6 osutatud dokumentidesse (edaspidi „tuletõrjesüsteemi dokumendid”).

2.   Fluoritud kasvuhoonegaaside sisaldus tuletõrjesüsteemis märgitakse tuletõrjesüsteemi dokumentidesse.

3.   Kui fluoritud kasvuhoonegaaside sisaldus tuletõrjesüsteemis ei ole märgitud toote tehnospetsifikaadil ega süsteemi etiketil, tagab käitaja, et sertifitseeritud töötajad määravad kindlaks kõnealuste gaaside sisalduse.

Artikkel 3

Tuletõrjesüsteemi dokumentide kontroll

1.   Enne lekkekontrolli teostamist kontrollivad sertifitseeritud töötajad tuletõrjesüsteemi dokumente.

2.   Erilist tähelepanu tuleb pööra korduvate probleemide või probleemsete valdkondadega seotud asjakohasele teabele.

Artikkel 4

Visuaalne ja manuaalne kontroll

1.   Sertifitseeritud töötajad kontrollivad visuaalselt ja manuaalselt juhtseadmeid, mahuteid ning rõhu all olevaid osasid ja ühendusi, et teha kindlaks rikked ja lekketunnused.

2.   Sertifitseeritud töötajad peavad teostama kontrolli iga kahtluse korral, et fluoritud kasvuhoonegaas võiks lekkida tuletõrjesüsteemist.

3.   Ühte või mitut järgmist olukorda loetakse lekkekahtluseks:

a)

statsionaarne lekke tuvastamise süsteem annab märku lekkest;

b)

temperatuurile reguleeritud rõhk mahutis on langenud rohkem kui 10 %;

c)

kustutusaine kogus mahutis on vähenenud rohkem kui 5 %;

d)

muud tunnused annavad märku sisalduse kaost.

4.   Rõhu ja kaalu jälgimise seadmeid tuleb kontrollida iga 12 kuu tagant, et tagada nende nõuetekohane toimimine.

Artikkel 5

Lekke kõrvaldamine

1.   Käitaja tagab, et parandus- või asendustöid teevad selleks konkreetseks tegevuseks sertifitseeritud töötajad.

2.   Käitaja tagab, et lekkekontroll viiakse läbi enne süsteemi taastäitmist.

Artikkel 6

Järelkontroll

Määruse (EÜ) nr 842/2006 artikli 3 lõike 2 teises lõigus osutatud järelkontrolli teostamisel peavad sertifitseeritud töötajad keskenduma nendele osadele, kus on esinenud lekkimist ja see on kõrvaldatud, ning külgnevatele osadele, kui parandustööde käigus on kasutatud pinget.

Artikkel 7

Nõuded vastpaigaldatud süsteemidele

Vastpaigaldatud süsteemide lekkekindlust tuleb kontrollida kohe pärast kõnealuste süsteemide kasutuselevõttu.

Artikkel 8

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 18. detsember 2007

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Stavros DIMAS


(1)  ELT L 161, 14.6.2006, lk 1.

(2)  EÜT L 244, 29.9.2000, lk 1. Määrust on viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 899/2007 (ELT L 196, 28.7.2007, lk 24).