22.10.2005   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 279/47


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 1739/2005,

21. oktoober 2005,

milles sätestatakse loomatervishoiu nõuded tsirkuseloomade liikumiseks liikmesriikide vahel

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 13. juuli 1992. aasta direktiivi 92/65/EMÜ (milles sätestatakse loomatervishoiu nõuded ühendusesiseseks kauplemiseks loomade, sperma, munarakkude ja embrüotega, mille suhtes ei kohaldata direktiivi 90/425/EMÜ A lisa 1 punktis osutatud ühenduse erieeskirjades sätestatud loomatervishoiu nõudeid), (1) eriti selle artiklit 23,

ning arvestades järgmist:

(1)

Vastavalt direktiivile 92/65/EMÜ on asjakohane kehtestada loomatervishoiu erinõuded tsirkuseloomade liikumisel erandina kõnealuse direktiivi II peatükis sätestatud loomade vedude üldreeglitest. Käesolevas määruses ettenähtud meetmeid tuleks kohaldada rändnäitustele, laatadele või loomade etteastetele, kuid mitte direktiivi 92/65/EMÜ artikli 2 lõike 1 punktis c osutatud püsivates tegevuskohtades.

(2)

Pädevatel asutustel on loomatervishoiu eesmärgil vaja omada teatavat teavet loomadega seotud tsirkuste ja laatade kohta, eelkõige liikmesriikidevaheliste vedude puhul. Seepärast on asjakohane nõuda selliste tsirkuste ja laatade registreerimist liikmesriigis ja nende reisimarsruutide protokollimist.

(3)

Tsirkused ja laadad esinevad sageli väljaspool oma päritoluliikmesriiki. Seepärast peaks neil olema võimalik registreeruda selles liikmesriigis, kus on nende tavaline tegevuskoht või kus nad asuvad, isegi kui see ei ole nende päritoluriik.

(4)

Loomade etteaste hõlmab avaliku näituse või meelelahutuse peaeesmärgil ühte looma või piiratud arvu loomi ning neid võib sõltumatult hallata või omada. Loomade etteasted võivad toimuda väljaspool oma päritoluliikmesriiki, näiteks tsirkuse filiaali moodustamisel või töötades individuaalselt niisugustel tegevusaladel nagu meelelahutus või filmimine. Seepärast on asjakohane kohaldada käesolevat määrust ka loomade etteastetele.

(5)

Tsirkuse või laada tekitatav oht loomade tervisele on otseselt seotud selles osalevate loomaliikidega. Tsirkusepidajad ja loomade etteastete korraldajad peaksid seepärast oma loomade kohta pidama registrit.

(6)

On vaja hõlbustada tsirkuseloomade tervisliku seisundi kontrolli. Võttes arvesse ühenduse erinevaid tsirkuseloomade vedude viise, on vaja ette näha tsirkuseloomade passid, mis peaksid sisaldama kõiki asjakohaseid loomade tervist käsitlevaid andmeid, sealhulgas andmeid ametlike testide ja vaktsineerimiste kohta.

(7)

Tsirkuseloomade tervishoiu eeskirjad võivad põhineda samadel põhimõtetel kui ühenduse majandites peetavate koduloomade ühendusesisest kaubandust käsitlevad loomatervisealased õigusaktid, sealhulgas nõukogu 26. juuni 1964. aasta direktiiv 64/432/EMÜ ühendusesisest veiste ja sigadega kauplemist mõjutavate loomatervishoiu probleemide kohta (2) ning nõukogu 28. jaanuari 1991. aasta direktiiv 91/68/EMÜ loomatervishoiu kohta ühendusesises lamba- ja kitsekaubanduses. (3) Kõnealuseid eeskirju tuleks siiski kohandada vastavalt probleemidele, mis tekivad asjakohastel loomaliikidel tsirkustes ja laatadel, ning nõuetekohaselt kinnitada riiklikul veterinaararstil, nagu on määratletud nõukogu direktiivi 90/425/EMÜ (4) artikli 2 lõikes 7.

(8)

Loomatervishoiunõuded ja saatedokumendid või passid on sätestatud ühendusesisesteks vedudeks kasside, koerte ja tuhkrute kohta Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 998/2003 (5) ning hobuslaste kohta komisjoni määruses 93/623/EMÜ. (6) Seetõttu peaks nendesse liikidesse kuuluvate tsirkuseloomade puhul täitma seal sätestatud passide ja loomatervishoiu eeskirju.

(9)

Järjepidevuse huvides on asjakohane lubada Iirimaal, Küprosel, Maltal ja Ühendkuningriigil kohaldada marutaudile vastuvõtlike tsirkuseloomade suhtes nende siseriiklikke karantiini eeskirju, nagu on sätestatud direktiivis 92/65/EMÜ.

(10)

Käesolevas määruses ettenähtud meetmed ei tohiks piirata õigusnorme, mis rakendavad nõukogu 9. detsembri 1996. aasta määrust (EÜ) nr 338/97 looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel. (7)

(11)

Tsirkuseloomade täieliku jälgitavuse tagamiseks on vaja protokollida tsirkuseloomade ühendusesisest liikumist, kasutades komisjoni otsusega 2004/292/EÜ (8) kehtestatud süsteemi TRACES, ning kohaldada komisjoni 30. märtsi 2004. aasta määruses (EÜ) nr 599/2004 (ühendusesisese loomade ja loomsete saadustega kauplemisega seotud ühtlustatud näidissertifikaadi ja kontrollakti vormi vastuvõtmise kohta) (9) sätestatud ühendusesisese kaubanduse sertifitseerimisnõudeid.

(12)

Tuleks anda piisavalt aega käesolevas määruses sätestatud uute nõuete rakendamise võimaldamiseks.

(13)

Käesolevas määruses sätestatud meetmed on kooskõlas toiduahela ja loomatervishoiu alalise komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Sisu ja reguleerimisala

Erandina direktiivi 92/65/EMÜ II peatükist sätestatakse käesolevas määruses liikmesriikidevahelistele tsirkuseloomade vedudele kohaldatavad loomatervishoiu nõuded.

Tsirkuste eeskirju kohaldatakse mutatis mutandis loomade etteastetele.

Käesolevat määrust kohaldatakse, ilma et see piiraks järgmise kohaldamist:

a)

marutaudile vastuvõtlike tsirkuseloomade suhtes teatavates liikmesriikides kohaldatavad meetmed, nagu on sätestatud direktiivi 92/65/EMÜ artikli 10 lõikes 4;

b)

määruse (EÜ) nr 338/97 (looduslike looma- ja taimeliikide kaitse kohta nendega kauplemise reguleerimise teel) rakendusaktides sisalduv asjakohane sertifitseerimiskord.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1.

tsirkus – rändnäitus või laat, mis hõlmab üht või mitut looma;

2.

loom – direktiivi 92/65/EMÜ A lisas loetletud loomaliiki kuuluv loom, keda peetakse meelelahutuslikul või harival eesmärgil avalikkuses eksponeerimiseks;

3.

tsirkusepidaja – tsirkuse omanik, tema agent või muu tsirkuse eest üldiselt vastutav isik;

4.

riiklik veterinaararst – direktiivi 90/425/EMÜ artikli 2 lõikes 7 määratletud riiklik veterinaararst.

Artikkel 3

Liikumine liikmesriikide vahel

Tsirkus võib liikuda teise liikmesriiki üksnes siis, kui see on registreeritud vastavalt artiklile 4 ning on järgitud artiklite 8, 9 ja 10 sätteid.

Artikkel 4

Tsirkuste registreerimine

1.   Tsirkusepidaja esitab selle liikmesriigi pädevale asutusele, kus on tsirkuse registreeritud asukoht või kus tsirkus asub, kirjaliku registreerimistaotluse vähemalt 40 tööpäeva enne tsirkuse teise liikmesriiki kolimise alustamist.

2.   Lõikes 1 nimetatud taotluse kättesaamisel kontrollib pädev asutus kõikide käesoleva määrusega sätestatud loomatervishoiu nõuete järgimist.

3.   Kui lõikes 2 märgitud nõuded on täidetud, väljastab pädev asutus:

a)

tsirkuse kordumatu registreerimisnumbri, mis algab liikmesriigi ISO-koodiga;

b)

tsirkuseloomade registri vastavalt artiklile 5;

c)

tegevuskohtade registri vastavalt artiklile 6;

d)

loomapassid vastavalt artiklile 7.

4.   Pädev asutus säilitab andmeid kõigi enda poolt lõike 3 alusel väljaantud dokumentide kohta.

Artikkel 5

Loomaregister

Artikli 4 lõike 3 punktis b märgitud tsirkuseloomade registrid vastavad I lisas sätestatud näidisele ja neis on artikli 4 lõike 3 punktis a osutatud registreerimisnumber. Enne väljaandmist tembeldab ning allkirjastab riiklik veterinaararst iga lehekülje.

Artikkel 6

Tegevuskohtade register

Artikli 4 lõike 3 punktis c osutatud tegevuskohtade register vastab II lisas kehtestatud näidisele ja sellel on artikli 4 lõike 3 punktis a osutatud registreerimisnumber. Iga kande tembeldab ning allkirjastab riiklik veterinaararst enne iga artiklis 9 märgitud liikumist.

Artikkel 7

Loomapassid

1.   Vastavalt artiklile 4 annab pädev asutus välja III lisas kehtestatud näidisele vastava passi igale tsirkuseloomale, välja arvatud käesoleva artikli lõigetes 2, 3 ja 4 osutatud loomad.

2.   Vastavalt artiklile 4 annab pädev asutus tsirkuse lindudele ja närilistele välja IV lisas kehtestatud näidisele vastava ühispassi.

3.   Tsirkuse koerte, kasside ja tuhkrute suhtes kehtivad määruse (EÜ) nr 998/2003 passi ja loomatervishoiu eeskirjad.

4.   Tsirkuse hobuslaste suhtes kehtivad otsuse 93/623/EMÜ passi- ja loomatervishoiueeskirjad.

Artikkel 8

Tsirkusepidaja kohustused

1.   Enne tsirkuse liikumist teise liikmesriiki tagab tsirkusepidaja, et:

a)

artikli 4 lõike 3 punktides b ja c osutatud registrid on nõuetekohaselt ajakohastatud;

b)

kõigil tsirkuseloomadel on kaasas nõuetekohaselt ajakohastatud passid;

c)

vähemalt kümme tööpäeva enne tsirkuse lahkumist teavitatakse selle liikmesriigi pädevat asutust, kus tsirkus asub, kavatsusest liikuda teise liikmesriiki.

2.   Tsirkusepidaja tagab iga tsirkuselooma pidamise viisil, mis takistab otsest või kaudset kontakti mis tahes käesoleva määruse alusel registreerimata loomaga.

3.   Tsirkusepidaja tagab kõikide artikli 4 lõike 3 punktides b ja c osutatud registrite andmete säilitamise vähemalt viie aasta jooksul.

Artikkel 9

Nõuded tsirkuste liikumisel liikmesriikide vahel

1.   Enne tsirkuse liikumist teise liikmesriiki, lähteliikmesriigi riiklik veterinaararst:

a)

kontrollib, et väljumiskohas ei oleks veterinaarpiiranguid haigusele, millele tsirkuseloom on vastuvõtlik;

b)

kontrollib kümne tööpäeva jooksul enne lahkumist kõiki tsirkuseloomi tagamaks, et nad on kliiniliselt terved;

c)

kontrollib artikli 4 lõike 3 punktis b osutatud tsirkuseloomade registri ajakohasust ja täielikkust kontrollimise päeval;

d)

kontrollib tsirkuseloomade passide ajakohasust.

2.   Kui kõik lõikes 1 sätestatud tingimused on täidetud, kinnitab riiklik veterinaararst, allkirjastades ja tembeldades artikli 4 lõike 3 punktis c märgitud tegevuskohtade registri viimase veeru, et tsirkusel on lubatud alustada liikumist lähema kümne päeva jooksul.

Artikkel 10

Teave tsirkuste liikumise kohta liikmesriikide vahel

1.   Tsirkusepidaja edastab asjakohase teabe TRACES süsteemis ühendusesisese kaubandussertifikaadi täitmiseks lähteliikmesriigi pädevale asutusele vähemalt 48 tundi enne tsirkuse liikumist ühest liikmesriigist teise.

2.   Lähteliikmesriigi pädev asutus teatab liikumisest sihtliikmesriigi pädevale asutusele ning transiitliikmesriigi pädevale asutusele, kasutades süsteemi TRACES.

3.   Määruses (EÜ) nr 599/2004 sätestatud ühendusesisese kaubandussertifikaadi näidise punkti I.31 märgitakse loomade/toodete identifitseerimiseks tsirkuseloomade liigid ja loomapasside numbrid ning II osas viidatakse käesolevale määrusele.

Artikkel 11

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolevat määrust kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2007.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 21. oktoober 2005

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Markos KYPRIANOU


(1)  EÜT L 268, 14.9.1992, lk 54. Direktiivi on viimati muudetud direktiiviga 2004/68/EÜ (ELT L 139, 30.4.2004, lk 320); parandatud versioon ELT L 226, 25.6.2004, lk 128.

(2)  EÜT 121, 29.7.1964, lk 1977/64. Direktiivi on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1/2005 (ELT L 3, 5.1.2005, lk 1).

(3)  EÜT L 46, 19.2.1991, lk 19. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni otsusega 2004/554/EÜ (ELT L 248, 22.7.2004, lk 1).

(4)  EÜT L 224, 18.8.1990, lk 29. Direktiivi on viimati muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2002/33/EÜ (EÜT L 315, 19.11.2002, lk 14).

(5)  ELT L 146, 13.6.2003, lk 1. Määrust on viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 1193/2005 (ELT L 194, 26.7.2005, lk 4).

(6)  EÜT L 298, 3.12.1993, lk 45. Otsust on muudetud otsusega 2000/68/EÜ (EÜT L 23, 28.1.2000, lk 72).

(7)  EÜT L 61, 3.3.1997, lk 1. Määrust on viimati muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 1332/2005 (ELT L 215, 19.8.2005, lk 1).

(8)  ELT L 94, 31.3.2004, lk 63. Otsust on viimati muudetud otsusega 2005/515/EÜ (ELT L 187, 19.7.2005, lk 29).

(9)  ELT L 94, 31.3.2004, lk 44.


I LISA

Tsirkuseloomade või etteastetes osalevate loomade register (komisjoni määruse (EÜ) nr 1739/2005 alusel) (1)

Image


(1)  Register peab olema raamatukujuline, mille lehekülgede asendamine on välistatud. Selle tagamiseks allkirjastab ja tembeldab riiklik veterinaararst iga lehekülje enne registri väljastamist tsirkusepidajale. Registrit tuleb säilitada vähemalt viis aastat.


II LISA

TSIRKUSE või LOOMADE ETTEASTE TEGEVUSKOHTADE REGISTER (komisjoni määruse (EÜ) nr 1739/2005 alusel)

Image


III LISA

TSIRKUSELOOMADE või ETTEASTETES OSALEVATE LOOMADE INDIVIDUAALNE PASS

Image

Image

Image

Image

Image

Image


IV LISA

TSIRKUSE VÕI ETTEASTETES OSALEVATE LINDUDE JA NÄRILISTE PASS

Image

Image

Image

Image