32003R0811



Euroopa Liidu Teataja L 117 , 13/05/2003 Lk 0014 - 0018


Komisjoni määrus (EÜ) nr 811/2003,

12. mai 2003,

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1774/2002 rakendamise kohta kalade liigisisese ringlussevõtu keelu, loomsete kõrvalsaaduste matmise ja põletamise ning teatavate üleminekumeetmete osas

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1774/2002, milles sätestatakse muuks otstarbeks kui inimtoiduks ettenähtud loomsete kõrvalsaaduste sanitaareeskirjad, [1] muudetud komisjoni määrusega (EÜ) nr 808/2003, [2] eriti selle artikli 22 lõiget 2, artikli 24 lõiget 6 ja artikli 32 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1) Määrusega (EÜ) nr 1774/2002 keelustatakse loomaliikide söötmine töödeldud loomse valguga, mis on saadud sama liigi loomadest. Erandeid võib lubada pärast asjaomase teaduskomiteega konsulteerimist kalade puhul.

(2) Juhtiv teaduskomitee esitas 17. septembril 1999 arvamuse TSE levimise ohu kohta muudel põllumajandusloomadel kui mäletsejalistel seoses loomsete kõrvalsaaduste söödana ringlussevõtuga. Samuti esitas komitee 6. ja 7. märtsil 2003 teise arvamuse TSE ohu kohta seoses looduslikest kaladest saadud kalajahu söötmisega tehistingimustes peetavatele kaladele ja kalade ringlussevõtuga. Loomade tervishoiu ja heaolu teaduskomitee esitas 26. veebruaril 2003 arvamuse kalade kõrvalsaaduste kasutamise kohta akvakultuuris. Nende teaduslike arvamuste kohaselt saab kalade ringlussevõtust tulenevat võimalikku ohtu vähendada, täites teatavaid tingimusi.

(3) Sellest tulenevalt tuleks teha erand määruses (EÜ) nr 1774/2002 sätestatud kalade liigisisese ringlussevõtu keelust. Et vältida ohtu inimeste ja loomade tervisele, tuleks selle erandi tegemisel kohaldada teatavaid tingimusi.

(4) Tuleb sätestada üleminekumeetmed, et võimaldada tööstusele piisav aeg uute nõuetega kohandumiseks.

(5) Juhtiv teaduskomitee esitas 16. ja 17. jaanuaril 2003 seoses TSEga arvamuse võimalikelt TSEsse nakatunud loomadelt pärit materjali matmise ja põletamise kohta.

(6) Selle arvamuse arvessevõtmiseks tuleb vastavalt määruse (EÜ) nr 1774/2002 artikli 24 lõikele 6 sätestada rakendusmeetmed selle kohta, kuidas matta ja põletada loomseid kõrvalsaadusi.

(7) Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas alalise toiduahela ja loomatervishoiu komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Üleminekumeetmed seoses kalade liigisisese ringlussevõtu keeluga

Vastavalt määruse (EÜ) nr 1774/2002 artikli 32 lõikele 1 võivad liikmesriigid hiljemalt 31. detsembrini 2003 jätkata olemasolevate kalade söötmise standardite ja eeskirjade kohaldamist, rakendamata selle määruse artikli 22 punkti 1 alapunktis a sätestatud keeldu kalade osas.

Artikkel 2

Erand kalade liigisisese ringlussevõtu keelust

1. Vastavalt määruse (EÜ) nr 1774/2002 artikli 22 lõikele 2 on liikmesriikidel lubatud teha erandeid kalade söötmisel töödeldud loomse valguga, mis on saadud sama liigi loomade kehadest või kehaosadest.

2. Lõikes 1 sätestatud erandit ei kohaldata siiski tehistingimustes peetavate kalade söötmisel loomse valguga, mis on saadud tehistingimustes peetavatest samadest kalaliikidest.

Artikkel 3

Looduslikest kaladest saadud kõrvaltooted

Avamerelt või järvedest püütud looduslikke kalu ja nende kõrvaltooteid võib kasutada:

a) kalasööda tootmiseks ja

b) kalasöödaks.

Artikkel 4

Nõuded tehistingimustes peetavate kalade söödale

Tehistingimustes peetavate kalade söödaks ettenähtud loomade ja kalade kõrvalsaadused ja nendest saadud tooted vastavalt artiklile 2 peavad vastama I lisas sätestatud nõuetele.

Artikkel 5

Kontrollimeetmed

Pädev asutus võtab vajalikud meetmed, et kontrollida:

a) sellise sööda tootmist ja kasutamist, mis sisaldab töödeldud loomset valku, mis on saadud sama liigi loomade kehadest või kehaosadest;

b) loomi, kellele söödetakse punktis a osutatud sööta, k.a nende loomade tervisliku seisundi range järelevalve;

c) vastavust I lisa nõuetele.

Artikkel 6

Loomsete kõrvalsaaduste kõrvaldamine haiguspuhangu korral

1. Kui pädev asutus ei luba loomseid kõrvalsaadusi vedada lähimasse põletusrajatisse või töötlemisettevõttesse vastavalt määruse (EÜ) nr 1774/2002 artikli 24 lõike 1 punktile c, võib pädev asutus lubada need kõrvalsaadused kõrvaldada:

a) jäätmetena põletamise või matmise teel kohas, kust loomsed kõrvalsaadused pärit on;

b) direktiivi 1999/31/EÜ alusel heakskiidetud jäätmete matmispaigas või

c) jäätmetena põletamise või matmise teel kohas, kus oht loomade ja inimese tervisele ning keskkonnale on minimaalne, tingimusel et see koht asub piisavalt kaugel, võimaldamaks pädeval asutusel ennetada ohtu loomade ja inimeste tervisele ning keskkonnale.

2. Põletamine ja matmine lõike 1 punktides a ja c osutatud kohtades peab vastama ühenduse ja siseriiklikele keskkonna- ja rahvatervishoiualastele õigusaktidele ning juhistele.

3. Pädev asutus teostab järelevalvet loomsete kõrvalsaaduste põletamise ja matmise üle ning võtab vajalikud meetmed, et tagada II lisas sätestatud nõuete järgimine.

4. Käesoleva määruse kohaldamisel kehtib II lisa punktis A esitatud mõiste "põletamine või matmine kohapeal".

Artikkel 7

Loomsete kõrvalsaaduste põletamiseks ja matmiseks kasutatavate kõrvaliste alade järelevalve

Kõrvalistelt aladelt pärit loomsete kõrvalsaaduste kõrvaldamisel määruse (EÜ) nr 1774/2002 artikli 24 lõike 1 punkti b kohaselt jälgib pädev asutus korrapäraste ajavahemike järel kõrvalisteks aladeks liigitatud piirkondi, et tagada käesoleva otsuse II lisa nõuete täitmine.

Artikkel 8

Mesilaste ja mesindussaaduste põletamine ja matmine

Määruse (EÜ) nr 1774/2002 artikli 5 lõike 1 punkti g alla kuuluvate mesilaste ja mesindussaaduste korral võib pädev asutus vajadusel otsustada nende kõrvaldamise põletamise või matmise teel kohapeal, tingimusel et võetakse kõik vajalikud meetmed, et tagada mesilaste ja mesindussaaduste põletamine või matmine viisil, mis ei ohustaks loomade või inimeste tervist ega keskkonda, võttes arvesse ühenduse ja siseriiklikke keskkonnakaitse- ja rahvatervishoiualaseid õigusakte ning juhiseid.

Artikkel 9

Registrite pidamine

Artiklites 6, 7 ja 8 sätestatud põletamise või matmise korral peab põletamise või matmise eest vastutav isik pidama registreid:

a) maetud või põletatud loomsete kõrvalsaaduste koguste, kategooriate ja liikide kohta;

b) matmise ja põletamise kuupäevade ja kohtade kohta.

Artikkel 10

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 1. maist 2003.

Artikleid 25 ei kohaldata enne 1. jaanuari 2004.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 12. mai 2003

Komisjoni nimel

komisjoni liige

David Byrne

[1] EÜT L 273, 10.10.2002, lk 1.

[2] ELT L 117, 13.5.2003, lk 1.

--------------------------------------------------

I LISA

Nõuded söödale ning kalasöödaks mõeldud kala kõrvalsaaduste ning nendest saadud toodete valmistamisega seotud töötlemisettevõtete ja söödatehaste registritele

A. Nõuded kalasöödaks mõeldud kaladest ja loomadest saadud kõrvaltoodetele

Kalasöödaks mõeldud kaladest ja loomadest saadud kõrvalsaadused ja nendest saadud tooted peavad vastama järgmistele nõuetele:

a) olema käideldud ja töödeldud eraldi materjalist, mida ei ole lubatud sel eesmärgil kasutada;

b) olema pärit looduslikest kaladest või muudest mereloomadest (v.a imetajad), kes on püütud avamerelt või järvedest kalajahu tootmiseks, või looduslike kalade värsketest kõrvalsaadustest, mis on töödeldud ettevõtetes, kus valmistatakse inimtoiduks ettenähtud kalatooteid;

c) olema töödeldud määruse (EÜ) nr 1774/2002 artikli 17 kohaselt heakskiidetud töötlemisettevõttes vastavalt standardile, mis tagab mikrobioloogiliselt ohutu toote;

d) olema pärast töötlemist ja enne turustamist pakendatud pakendisse, millel on selgelt ja loetavalt märgitud söödatehase nimi ja aadress ning sõnad "võib kasutada kalasöödana".

B. Registrid, mida peavad pidama kalasöödaks mõeldud kala kõrvalsaaduste ning nendest saadud toodete valmistamisega seotud töötlemisettevõtted ja söödatehased

Töötlemisettevõtted ja söödatehased peavad loomsete kõrvalsaaduste ja nendest saadud toodete kohta pidama järgmisi registreid:

a) iga vastuvõetud loomsete kõrvalsaaduste või kalajahu partii päritolu, kogus ja vastuvõtmise kuupäev;

b) igapäevane arvestus toodetud ja lähetatud kalajahu või sööda koguste kohta.

--------------------------------------------------

II LISA

Artikli 24 lõike 6 kohaselt võetavad rakendusmeetmed, mis käsitlevad erandit loomsete kõrvalsaaduste kõrvaldamisel

A. Määratlus

Käesoleva määruse kohaldamisel tähendab "põletamine või matmine kohapeal" põletamist või matmist kohas, kust loomsed kõrvalsaadused on pärit, või direktiivi 1999/31/EÜ kohaselt heakskiidetud jäätmete matmispaigas (eeldusel, et on võetud sobivad bio-ohutuse meetmed haiguse leviku tõkestamiseks loomsete kõrvalsaaduste transportimisel) või kohas, kus oht loomade ja inimese tervisele ning keskkonnale on minimaalne, eeldusel et see koht asub sellisel kaugusel, mis võimaldab pädeval asutusel teostada pidevat järelevalvet ja kontrolli haiguse leviku ohu üle, ning võttes arvesse ühenduse ja siseriiklikke keskkonna- ja rahvatervishoiualaseid õigusakte ning juhiseid.

B. Loomsete kõrvalsaaduste kõrvaldamine haiguspuhangu korral

1. Pädev asutus peab teostama järelevalvet loomsete kõrvalsaaduste põletamise üle ning võtma vajalikud meetmed, et tagada nende põletamine:

a) nõuetekohaselt ehitatud tuleriidal ning nii, et loomsed kõrvalsaadused muutuvad tuhaks;

b) inimeste tervist ohustamata;

c) kasutamata keskkonda ohustavaid protsesse ja meetodeid, võttes arvesse ühenduse ja siseriiklikke keskkonna- ja rahvatervishoiualaseid õigusakte ning juhiseid, et (niipalju kui ühitatav avaliku korraga) vähendada:

i) ohtu veele, õhule, pinnasele, taimedele ja loomadele;

ii) mürast või haisust põhjustatud häiringuid ja

iii) maapiirkondade ja erihuvi pakkuvate kohtade kahjustamist.

2. Pädev asutus peab teostama järelevalvet loomsete kõrvalsaaduste matmise üle ning võtma vajalikud meetmed, et tagada nende põletamine:

a) nii, et lihasööjad loomad ei pääseks neile ligi ja

b) järgmistes kohtades:

i) direktiivi 1999/31/EÜ alusel heakskiidetud jäätmete matmispaigas või

ii) mõnes muus kohas inimeste tervist ohustamata.

3. Mujale kui heakskiidetud matmispaika matmise korral peab pädev asutus võtma vajalikud meetmed, et tagada loomsete kõrvalsaaduste matmine sellisel viisil, et ei kasutataks keskkonda ohustavaid protsesse ja meetodeid, võttes arvesse ühenduse ja siseriiklikke keskkonna- ja rahvatervishoiualaseid õigusakte ning juhiseid, et (niipalju kui ühitatav avaliku korraga) vähendada:

a) ohtu veele, õhule, pinnasele, taimedele ja loomadele;

b) mürast või haisust põhjustatud häiringuid ja

c) maapiirkondade ja erihuvi pakkuvate kohtade kahjustamist.

4. Kui loomsed kõrvalsaadused viiakse päritoluettevõttest välja, peab pädev asutus tagama, et:

a) loomseid kõrvalsaadusi transporditakse turvalistes lekkimiskindlates mahutites või sõidukites;

b) loomsete kõrvalsaaduste peale- ja mahalaadimist kontrollib pädev asutus;

c) päritolukohast lahkumisel desinfitseeritakse sõidukite rattad pädeva asutuse poolt heakskiidetud desinfektsioonivahendiga;

d) pärast loomsete kõrvalsaaduste mahalaadimist desinfitseeritakse ja puhastatakse loomsete kõrvalsaaduste veoks kasutatud mahutid ja sõidukid üleni pädeva asutuse poolt heakskiidetud desinfektsioonivahendiga ja

e) nähakse ette piisav sõidukite saatemeeskond, lekkimise kontrollimine ja kahekordne kaitse.

C. Loomsete kõrvalsaaduste kõrvaldamine kõrvalistel aladel

Loomsete kõrvalsaaduste kõrvaldamisel kõrvalistel aladel määruse (EÜ) nr 1774/2002 artikli 24 lõike 1 punkti b kohaselt:

a) jälgib pädev asutus korrapäraste ajavahemike järel kõrvalisteks aladeks liigitatud piirkondi, et tagada nende piirkondade ja artikli 24 lõike 1 punktis b sätestatud kõrvaldamistoimingute nõuetekohane kontrollimine;

b) põletamine või matmine toimub vastavalt ühenduse ja siseriiklikele keskkonna- ja rahvatervishoiualastele õigusaktidele ning juhistele, et (niipalju kui ühitatav avaliku korraga) vähendada:

i) ohtu veele, õhule, pinnasele, taimedele ja loomadele;

ii) mürast või haisust põhjustatud häiringuid ja

iii) maapiirkondade ja erihuvi pakkuvate kohtade kahjustamist.

--------------------------------------------------