32003D0287



Euroopa Liidu Teataja L 102 , 24/04/2003 Lk 0082 - 0097


Komisjoni otsus,

14. aprill 2003,

millega kehtestatakse majutusteenustele ühenduse ökomärgise andmise ökoloogilised kriteeriumid

(teatavaks tehtud numbri K(2003) 235 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

(2003/287/EÜ)

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrust (EÜ) nr 1980/2000 ühenduse muudetud ökomärgise andmise süsteemi kohta, [1] eriti selle artikli 6 lõike 1 teist lõiku ja V lisa 2. punkti kuuendat lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1) Määruse (EÜ) nr 1980/2000 järgi võib ühenduse ökomärgise anda tootele, mille omadused võimaldavad sellel märkimisväärselt mõjutada kõige tähtsamate keskkonnaaspektide parandamist.

(2) Määruses (EÜ) nr 1980/2000 on sätestatud, et ökomärgise andmise eritingimused kehtestatakse tooterühmade kaupa.

(3) Majutusteenuste puhul tuleks ökoloogilised kriteeriumid jagada kohustuslikeks kriteeriumideks, millest tuleb täita kõiki, ja valikulisteks kriteeriumideks, millest tuleb täita ainult osa.

(4) Asjakohaste lõivude ja maksude puhul tuleks vähendamisi teha määruses (EÜ) 1980/2000 ja komisjoni 10. novembri 2000. aasta otsuse 2000/728/EÜ [2] (millega kehtestatakse ühenduse ökomärgise taotluse menetluslõiv ja aastamaks) artiklis 5 sätestatud korras.

(5) Mikroettevõtete ja mägionnide puhul on vaja ette näha lõivude ja maksude edasist vähendamist, et võtta arvesse nende piiratud ressursse ja erilist tähtsust selles tooterühmas.

(6) Käesolevas otsuses ettenähtud meetmed põhinevad määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 13 alusel moodustatud Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjoni poolt väljatöötatud kriteeriumide eelnõul.

(7) Käesolevas otsuses ettenähtud meetmed on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1980/2000 artikli 17 alusel loodud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Et teenusele võiks määruse (EÜ) nr 1980/2000 alusel anda ühenduse ökomärgise, peab teenus kuuluma käesoleva otsuse artiklis 2 määratletud tooterühma "majutusteenused" ja vastama käesoleva otsuse lisas kindlaksmääratud ökoloogilistele kriteeriumidele. Need kriteeriumid jagatakse kohustuslikeks kriteeriumideks, millest tuleb täita kõiki, ja valikulisteks kriteeriumideks, millest tuleb lisa kohaselt täita ainult osa.

Artikkel 2

Tooterühma "majutusteenused" kuulub tasulise öömaja andmine turistidele, reisijatele ja üürnikele selleks sisustatud tubades, milles on vähemalt voodi. Öömajateenusesse võivad kuuluda ka toitlustamine, terviseteenused ja/või haljasalateenused.

Artikkel 3

1. Taotluse menetluslõiv ja aastamaks peavad vastama otsuse 2000/728/EÜ nõuetele.

2. Erandina lõikest 1 vähendatakse taotluse menetluslõivu mikroettevõtete ja mägionnide puhul 75 % võrra, kusjuures muud vähendamist ei lubata.

Minimaalne ökomärgise aastamaks on 100 eurot ja aastast müügimahtu, mille alusel aastamaks arvutatakse, vähendatakse 50 % võrra.

Aastase müügimahu arvutamiseks korrutatakse teenuse hind ööbimiste arvuga ning vähendatakse tulemust 50 % võrra. Teenuse osutamise hinnaks loetakse külaliste poolt ühe ööbimise eest makstud keskmist tasu (kaasa arvatud kõik teenused, mille eest ei tasuta eraldi). Kohaldatakse vähendamisi otsuse 2000/728/EÜ artiklis 2 kindlaksmääratud aastamaksu alammäärani.

3. Käesolevas otsuses kasutatakse mõistet "mikroettevõte" komisjoni 3. aprilli 1996. aasta soovituses 96/280/EÜ (väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete määratlemise kohta) [3] ja nende edasistes muudatustes määratletud tähenduses; "mägionn" tähendab majutusettevõtet, mis sobib eraldatud mägipiirkondades öömajaks alpinistidele ja matkajatele.

Artikkel 4

Haldusotstarbel omistatakse tooterühmale "majutusteenused" kood "25".

Artikkel 5

Käesolevat otsust kohaldatakse alates 1. maist 2003 kuni 31. aprillini 2007. Kui 30. aprilliks 2007 ei ole vastu võetud muudetud kriteeriume, kohaldatakse käesolevat otsust 30. aprillini 2008.

Artikkel 6

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 14. aprill 2003

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Margot Wallström

[1] EÜT L 237, 21.9.2000, lk 1.

[2] EÜT L 293, 22.11.2000, lk 18.

[3] EÜT L 107, 30.4.1996, lk 4.

--------------------------------------------------

LISA

RAAMTINGIMUSED

Kriteeriumide eesmärk

Kriteeriumide eesmärk on piirata peamisi keskkonnamõjusid teenusetsükli kolmel etapil (hanked, teenuse osutamine, jäätmed). Eelkõige on nende eesmärgiks:

- energiatarbimise piiramine,

- veetarbimise piiramine,

- jäätmetekke piiramine,

- taastuvate ressursside ja keskkonnale väheohtlike ainete kasutuse soodustamine,

- keskkonnateabe ja -hariduse edendamine.

Hindamis- ja kontrollinõuded

Üksikasjalikud hindamis- ja kontrollinõuded on märgitud iga kriteeriumi juures.

Vajaduse korral võib kasutada ka muid katsemeetodeid ja standardeid kui need, mis on esitatud iga kriteeriumi puhul, kui nende samaväärsust on kinnitanud taotlust hindav pädev asutus.

Juhul kui taotlejalt nõutakse kõnealustele kriteeriumidele vastavuse tõendamiseks deklaratsioonide, dokumentide, analüüsi- ja katseprotokollide või muude tõendite esitamist, võivad tõendusmaterjalid vastavalt asjaoludele pärineda taotlejalt ja/või tema tarnija(te)lt ja/või nende tarnija(te)lt jne.

Vajaduse korral võib pädev asutus nõuda tõendavaid dokumente ja teha sõltumatuid kontrolle.

Pädevatele asutustele soovitatakse taotluste hindamisel ja kriteeriumidele vastavuse kontrollimisel arvestada selliste tunnustatud keskkonnajuhtimissüsteemide nagu EMAS ja ISO 14001 rakendamist. (

Märkus:

nende juhtimissüsteemide rakendamist ei nõuta

.)

KOHUSTUSLIKUD KRITEERIUMID

Majutusteenus peab vastama kõikidele käesoleva jaotise kriteeriumidele.

ENERGIA

1. Taastuvatest allikatest pärinev elektrienergia

Vähemalt 22 % elektrienergiast peab pärinema taastuvatest energiaallikatest, mis on määratletud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. septembri 2001. aasta direktiivis 2001/77/EÜ taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrienergia kasutamise edendamise kohta elektrienergia siseturul. [1]

See kriteerium on kohaldatav ainult majutusettevõtete puhul, kus on võimalik ligi pääseda taastuvatest energiaallikatest saadud energia turule.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab elektritarnija deklaratsiooni (või tarnijaga sõlmitud lepingu), milles märgitakse taastuva(te) energiaallika(te) liik ning taastuvatest allikatest pärineva elektrienergia tegelik ja suurim võimalik protsent kogu tarnitavast elektrienergiast. Direktiivi 2001/77/EÜ kohaselt on taastuvad energiaallikad taastuvad mittefossiilsed energiaallikad (tuule-, päikese-, maasoojus-, laine-, tõusu-mõõna-, hüdro-, biomassi-, prügilagaasi-, reoveepuhastigaasi- ja biogaasienergia allikad).

2. Kivisüsi ja raskõlid

Energiaallikatena ei tohi kasutada kivisütt ega üle 0,2 % väävlit sisaldavaid raskõlisid.

See kriteerium on kohaldatav ainult sõltumatu küttesüsteemiga majutusettevõtetes.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta, milles on märgitud kasutatud energiaallika liik.

3. Kütteks kasutud elektrienergia

Vähemalt 22 % ruumide kütteks ning pesuvee soojendamiseks kulutatud elektrienergiast peab pärinema direktiivis 2001/77/EÜ määratletud taastuvatest energiaallikatest.

See kriteerium on kohaldatav ainult sõltumatu elekterküttega majutusettevõtetes, kus on võimalik ligi pääseda taastuvatest energiaallikatest saadud elektrienergia turule.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta, milles märgitakse kütteks kasutatud elektrienergia allikate liik ja hulk, ning lisab veesoojendite (kütteseadmete) dokumendid.

4. Veesoojendite tõhusus

Ökomärgise kandmise ajal ostetud uute veesoojendite (kütteseadmete) kasutegur peab olema vähemalt 90 %, kusjuures kasutegur mõõdetakse uute vedel- ja gaaskütusega köetavate kuumaveekatelde efektiivsusnõudeid käsitleva nõukogu 21. mai 1992. aasta direktiivi 92/42/EMÜ [2] kohaselt või kooskõlas selle direktiiviga hõlmamata veesoojendeid käsitlevate asjakohaste normide ja sätetega.

Direktiivis 92/42/EMÜ määratletud vedel- ja gaaskütusega köetavad kuumaveekatlad peavad vastama selles direktiivis kindlaksmääratud efektiivsusstandarditele.

Direktiivi 92/42/EMÜ mõjualasse mittekuuluvad veesoojendid peavad vastama valmistaja juhendile ja siseriiklikele ning kohalikele efektiivsust käsitlevatele õigusaktidele.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab tehnilise aruande, milles on märgitud veesoojendi kasutegur ning mille on koostanud isik, kes vastutab veesoojendi müügi ja/või hoolduse eest. Direktiivi 92/41/EÜ määratluse kohaselt on kasulik võimsus (protsentides) suhe, mis saadakse soojendis olevale veele ülekantud soojuse jagamisel püsirõhul oleva kütuse alumise kütteväärtuse ja kütusetarbe (kütuse kogus ajaühiku kohta) korrutisega.

Direktiivi 92/42/EMÜ artiklis 3 välistatakse järgmised veesoojendid: eri liiki kütusega, kaasa arvatud tahkkütus, töötavad veesoojendid; vee kiirsoojendid; veesoojendid, mille konstruktsioon võimaldab kasutada tavaliselt turustatavatest vedel- ja gaaskütustest oluliselt erinevate omadustega kütuseid (tehnoloogiline heitgaas, biogaas jne); pliidid ja seadmed, mis on mõeldud peamiselt nende ruumide kütmiseks, kuhu nad on paigaldatud, ja mille lisaülesandeks on anda sooja vett keskküttesüsteemi ja pesemiseks.

5. Õhu konditsioneerimine

Ökomärgise kandmise ajal ostetud uued kliimaseadmed peavad kuuluma vähemalt energeetilise efektiivsuse klassi B (kehtestatud komisjoni 22. märtsi 2002. aasta direktiiviga 2002/31/EÜ, millega rakendatakse nõukogu direktiivi 92/75/EMÜ kodumajapidamises kasutatavate kliimaseadmete energiamärgistuse alased sätted [3] või olema samaväärse energeetilise efektiivsusega.

Märkus:

Seda kriteeriumi ei kohaldata kliimaseadmete suhtes, mis võivad kasutada ka muid energiaallikaid, õhk-vesi- ja vesi-vesi-soojusvahetiga seadmete suhtes ning seadmete puhul, mille väljundvõimsus (jahutusvõimsus) on üle 12 kW.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab tehnilise aruande, mille on koostanud kliimaseadme paigaldamise, müügi ja/või hoolduse eest vastutav erialatehnik.

6. Akende soojapidavus ja helikindlus

Kõik tubade aknad peavad olema vajaliku helikindlusega ja vajalikul määral soojapidavad vastavalt kohalikule kliimale.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab kas enda (kui see on küllaldane) või erialatehniku poolt koostatud deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta.

7. Kütteseadmete ja kliimaseadmete väljalülitamine

Juhul kui akende avamisel kütteseade ja/või kliimaseade ei lülitu välja automaatselt, peab olema kergesti kättesaadav teave, millega tuletatakse külalistele meelde, et kui kütteseade või kliimaseade on sisse lülitatud, tuleb aknad sulgeda.

See kriteerium on kohaldatav ainult köetavate ja/või kliimaseadmetega varustatud majutusettevõtete puhul.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta ja meeldetuletuse teksti (kui seda kasutatakse).

8. Valgustite väljalülitamine

Kui ruumide valgustid ei lülitu välja automaatselt, peab olema kergesti kättesaadav teave, millega tuletatakse külalistele meelde, et ruumist lahkudes palutakse valgusti välja lülitada.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja märgib teatamise viisi.

9. Säästulambid

a) Ühe aasta jooksul taotluse esitamise kuupäevast tuleb vähemalt 60 % kõikidest majutusettevõtte lampidest asendada energeetilise efektiivsuse klassi A kuuluvate lampidega, mis on määratletud komisjoni 27. jaanuari 1998. aasta direktiivis 98/11/EÜ, millega rakendatakse nõukogu direktiivi 92/75/EMÜ kodumajapidamises kasutatavate lampide energiamärgistuse alased sätted. [4] Seda nõuet ei kohaldata lampide puhul, mille füüsikalised karakteristikud ei võimalda asendada neid säästulampidega.

b) Ühe aasta jooksul taotluse esitamise kuupäevast tuleb vähemalt 80 % lampidest, mis asuvad kohtades, kus neid tõenäoliselt lülitatakse sisse enam kui viieks tunniks ööpäevas, asendada lampidega, mis kuuluvad komisjoni direktiivis 98/11/EÜ määratletud energeetilise efektiivsuse klassi A. Seda nõuet ei kohaldata lampide puhul, mille füüsikalised karakteristikud ei võimalda asendada neid säästulampidega.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesoleva kriteeriumi mõlemale osale vastavuse kohta ja märgib kasutatud lampide energeetilise efektiivsuse klassid.

10. Saunaseadmete reguleerimine taimeri abil

Kõik saunaseadmed peavad olema reguleeritavad taimeri abil.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab tehnilise aruande, mille on koostanud erialatehnik, kes vastutab kõnesolevate seadmete paigaldamise ja/või hoolduse eest.

VESI

11. Veeallikas

Juhul kui kohaliku veekaitsekava kohased uuringud näitavad, et olemasoleva veeallika kasutamine avaldab keskkonnale tugevat mõju, teeb majutusettevõte vee eest vastutavale ametiasutusele avalduse oma valmisoleku kohta lülitada tarbimine ümber mõnele muule veeallikale (nt veevõrk või pinnaveekogu).

Seda kriteeriumi rakendatakse ainult juhul, kui majutusettevõte ei kasuta võrguvett.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab eespool sätestatud avalduse ja asjakohased dokumendid, kaasa arvatud kohaliku veekaitsekava kohaste uuringute tulemused (kui need on olemas), ettekirjutused vajalike meetmete kohta ja võetud meetmeid käsitlevad dokumendid.

12. Kraani- ja dušivee vooluhulk

Kraani- ja dušivee vooluhulk ühes minutis ei tohi ületada 12 liitrit.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta, selgituse selle kohta, kuidas majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja vajaduse korral ka asjakohased dokumendid.

13. Vee kokkuhoid vannitoas ja tualettruumides.

Külalistele peab olema vannitoas ja tualettruumides vajalik teave selle kohta, kuidas majutusettevõttes kaasa aidata vee säästmisele.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja asjakohase külalistele mõeldud teabe.

14. Tualettruumide jäätmekonteinerid

Igas tualettruumis peab olema nõuetekohane jäätmekonteiner ja külalisi tuleb paluda, et nad ei kasutaks vastavate jäätmete puhul klosetipotti, vaid jäätmekonteinerit.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta ja külalistele mõeldud teabe.

15. Pissuaaride loputussüsteem

Pissuaaridel peab olema automaatne või käsitsi juhitav loputussüsteem, mis ei võimalda loputada korraga üle viie pissuaari.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta ja dokumendid paigaldatud pissuaaride kohta.

16. Lekked

Personali tuleb õpetada iga päev kontrollima nähtavaid lekkeid ja võtma asjakohaseid meetmeid. Külalisi tuleb paluda, et nad teataksid leketest personalile.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta, õpetamisel käsitletud teemasid kajastavad dokumendid ja külalistele mõeldud teabe koopia.

17. Käterättide ja voodilinade vahetus

Külalisi informeeritakse majutusettevõtte keskkonnapoliitikast, mille kohaselt voodipesu ja käterätte vahetatakse kas külaliste soovi kohaselt või üldjuhul üks kord nädalas madalamat järku ja kaks korda nädalas kõrgemat järku majutusettevõtetes.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta ja asjakohased külaliste informeerimist kajastavad dokumendid.

18. Taimede ja aia kastmine

Üldjuhul kastetakse taimi ja aeda enne seda, kui päike on kõrgel, või pärast päikese loojangut, olenevalt kohalikust olukorrast või kliimast.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

19. Reoveepuhastus

Kogu reovesi tuleb puhastada.

Juhul kui ei ole võimalik rajada ühendust kohaliku reoveepuhastusjaamaga, peab majutusettevõttel olema oma veepuhastussüsteem, mis vastab asjakohastele kohalikele, riigi ja Euroopa õigusnormidele.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja dokumendid majutusettevõtte ühendamise kohta kohaliku veepuhastusjaamaga või majutusettevõtte enda veepuhastussüsteemi kohta.

20. Reoveekäitluse kava

Majutusettevõte palub kohalikult ametiasutuselt reoveekäitluse kava ja selle olemasolu korral järgib seda.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab kohalikule reoveekäitluse eest vastutavale ametiasutusele saadetud kirja, milles palutakse kohalikku reoveekäitluse kava, ja saadud vastuse. Kui kõnesolev kava on olemas, esitab taotleja dokumendid selle kava järgimiseks võetud meetmete kohta.

DETERGENDID JA DESOVAHENDID

21. Desovahendid

Desovahendeid tuleb kasutada ainult vajaduse korral õigusaktides sätestatud hügieeninõuete täitmiseks.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta ja teabe selle kohta, kus ja millal desovahendeid kasutatakse.

22. Personali instrueerimine detergentide ja desovahendite kasutamises

Personali instrueeritakse selles, et pakendil märgitud detergentide ja desovahendite soovitatavaid koguseid ei tohi ületada.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja asjakohase instrueerimise üksikasjad.

JÄÄTMED

23. Jäätmete sortimine külaliste poolt

Kõikidele külalistele tehakse kättesaadavaks konteinerid, mis sobivad jäätmete sortimiseks vastavalt kohalikule ja riigi jäätmekäitluskavale. Ruumides peab olema kergesti mõistetav teave selle kohta, et külalistel palutakse sortida oma jäätmed.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, üksikasjad konteinerite kohta ja tähiste/teabe koopia.

24. Ohtlikud jäätmed

Personal sordib ohtlikud jäätmed vastavalt komisjoni 3. mai 2000. aasta otsusega 2000/532/EÜ (millega asendatakse jäätmeid käsitleva nõukogu direktiivi 75/442/EMÜ artikli 1 punkti a kohaselt jäätmete nimekirja kehtestav komisjoni otsus 94/3/EÜ ning ohtlikke jäätmeid käsitleva nõukogu direktiivi 91/689/EMÜ artikli 1 lõike 4 kohaselt ohtlike jäätmete nimekirja kehtestav nõukogu otsus 94/904/EÜ) [5] kehtestatud ohtlike jäätmete nimekirjale ja selle edasistele muudatustele ning otsib sobivaid kõrvaldamisvõimalusi. Siia kuuluvad toonerid, tindid, külmutusseadmed, akud ja patareid, farmaatsiatooted.

Kui kohalik ametiasutus ei paku lahendust ohtlike jäätmete kõrvaldamiseks, esitab taotleja igal aastal kohaliku ametiasutuse deklaratsiooni selle kohta, et asjaomases piirkonnas puudub ohtlike jäätmete kõrvaldamise süsteem.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, majutusettevõttes tekkivate ohtlike jäätmete nimekirja, selgituse nende käitlemis-, sortimis-, kogumis- ja kõrvaldamisviiside kohta ning kolmandate isikutega sõlmitud asjakohaste lepingute koopiad. Vajaduse korral esitab taotleja igal aastal kohaliku ametiasutuse asjakohase deklaratsiooni.

25. Jäätmete sortimine

Personal sordib jäätmed liikidesse, mida on võimalik kohalikes või riiklikes jäätmekäitlusrajatistes eraldi käidelda. Juhul kui kohalik ametiasutus ei paku võimalust jäätmete kogumiseks ja/või kõrvaldamiseks liikide kaupa, saadab majutusettevõte talle kirja, milles avaldab soovi jäätmeid sortida ja väljendab muret jäätmete liigiti kogumise ja/või kõrvaldamise võimaluste puudumise pärast.

Taotlus jäätmete liigiti kogumise ja/või kõrvaldamise võimaldamiseks esitatakse kohalikule ametiasutusele igal aastal.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, kohaliku ametiasutuse poolt heakskiidetud jäätmete liigituse, jäätmeliikide kogumise, sortimise, käitlemise ja kõrvaldamise protseduurid majutusettevõttes ja/või asjakohased lepingud eraettevõtetega. Vajaduse korral esitab taotleja igal aastal kohalikule ametiasutusele asjakohase deklaratsiooni.

26. Jäätmevedu

Juhul, kui kohalik ametiasutus ei kogu jäätmeid majutusettevõttes või selle läheduses, tagab viimane oma jäätmete veo kogumiskohta, vähendades vedusid nii palju kui võimalik.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, märkides jäätmete kogumiskohad, veokorralduse ja veokaugused.

27. Ühekorratooted

Kui seda õigusnormidega ei nõuta, ei tohi eluruumides ja toitlustuspaikades kasutada järgmisi ühekorratooteid:

- ühekordselt kasutatavad tualett-tarbed (šampoon, seep, dušimütsid jne),

- topsikud, taldrikud, noad, kahvlid ja lusikad.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, märkides, milliseid nendest ühekorratoodetest kasutatakse, ja seda kasutamist nõudvad õigusnormid.

MUUD TEENUSED

28. Üldkasutatavate alade sektsioonid, kus ei tohi suitsetada

Üldkasutatavatel aladel peavad olema sektsioonid, kus ei tohi suitsetada.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

29. Ühissõidukid

Külalistele ja personalile peab olema kergesti kättesaadav teave selle kohta, kuidas sõita ühissõidukitega majutuspaika ja muudesse kohalikesse sihtkohtadesse. Kui sobivaid ühissõidukeid ei ole, tuleb anda teave ka muude keskkonnamõju seisukohalt eelistatavate transpordiliikide kohta.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja kättesaadava teabe koopiad.

ÜLDJUHTIMINE

Taotlejad, kelle keskkonnajuhtimissüsteem on EMASi eeskirjade alusel registreeritud või ISO 14001 kohaselt sertifitseeritud, vastavad automaatselt järgnevalt loetletud kohustuslikele üldjuhtimise kriteeriumidele. Sellisel juhul on nendele kohustuslikele juhtimiskriteeriumidele vastavuse kontrollimise vahendiks registreerimine EMASi alusel või ISO 14001 kohane sertifitseerimine.

30. Üldhooldus ja -teenindus

Kogu majutusteenuste osutamisel kasutatavat varustust teenindatakse ja hooldatakse õigusnormide kohaselt ja ka muu vajaduse puhul, kusjuures töid võib teha ainult erialase ettevalmistusega personal.

Majutusettevõtte juhil peab olema tehniku kirjalik deklaratsioon selle kohta, millise sagedusega tuleb õigusnormide kohaselt teha kõnesoleva kriteeriumiga seotud varustuse hoolduskontrolli.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ning varustuse ja seda hooldavate isikute/äriettevõtete nimekirjad.

31. Veesoojendite hooldus ja teenindus

a) Veesoojendeid hooldavad ja teenindavad erialase ettevalmistusega isikud vähemalt üks kord aastas või sagedamini, kui seda nõuavad õigusnormid või selleks on vajadus, järgides CEI ja siseriiklikke standardeid, juhul kui need on kohaldatavad, või valmistaja juhendeid.

b) Üks kord aastas kontrollitakse, kas veesoojendid vastavad direktiivis 92/42/EMÜ, siseriiklikes õigusnormides või valmistaja juhendites kindlaksmääratud tõhusustasemetele ning kas heited on õigusnormidega ettenähtud piirides. Juhul kui hoolduskatsed näitavad, et eespool mainitud tingimused ei ole täidetud, tuleb võtta viivitamatult parandusmeetmeid.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesoleva kriteeriumi mõlemale osale vastavuse kohta, veesoojendite kirjelduse ja nende hoolduskava, ning hooldust tegevate isikute/äriettevõtete üksikasjaliku iseloomustuse ja märgib, mida hoolduse puhul kontrollitakse.

32. Poliitika kujundamine ja tegevusprogramm

Majutusettevõtte juhil peab olema keskkonnapoliitika ja ta peab koostama kokkuvõtliku avalduse keskkonnapoliitika kohta ning täpse tegevusprogrammi keskkonnapoliitika rakendamiseks.

Tegevusprogrammis määratakse kindlaks energia, vee, kemikaalide ja jäätmetega seotud keskkonnahoiualased eesmärgid, mis kehtestatakse iga kahe aasta järel, võttes arvesse valikulisi kriteeriume. Tegevusprogrammis märgitakse isik, kes tegutseb majutusettevõtte keskkonnahoiujuhina ja vastutab vajalike meetmete võtmise ning eesmärkide saavutamise eest. Külalistel palutakse esitada oma märkused ja kaebused ning neid arvestatakse.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, keskkonnapoliitika, keskkonnapoliitika alase avalduse ja tegevusprogrammi koopiad ning külaliste märkuste ja kaebuste arvessevõtmise korra.

33. Personali väljaõpe

Majutusettevõte võimaldab oma personalile väljaõppe ja annab talle teavet, kaasa arvatud eeskirjad ja kirjalikud juhendid, et tagada keskkonnameetmete rakendamine ja tõsta teadlikkust keskkonnasõbraliku käitumise alal. Nõuetekohast väljaõpet antakse uuele personalile nelja nädala jooksul alates töölevõtmisest ja kogu personalile vähemalt üks kord aastas.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, väljaõppe programmi üksikasjad, selle sisu ning andmed selle kohta, millal ja millise väljaõppe on iga töötaja saanud.

34. Külalistele mõeldud teave

Majutusettevõte annab külalistele, kaasa arvatud konverentsidel osalejad, teavet oma keskkonnapoliitika, võetud meetmete ja EÜ ökomärgise kohta. Teave esitatakse külalistele aktiivselt sisseregistreerimisel ning info, milles palutakse külalisi kaasa aidata keskkonnahoiu eesmärkide saavutamisele, peab olema külalistele nähtav, eelkõige nende tubades.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja külalistele antud info- ning teabematerjalide koopiad.

35. Andmed energia- ja veetarbimise kohta

Majutusettevõttes peab olema kogu energiatarbimise (kWh), elektritarbimise (kWh), kütteks kasutatud energia (kWh) ja veetarbimise (liitrid) andmete kogumise ja jälgimise kord.

Andmed kogutakse iga saadud arve puhul või vähemalt iga kolme kuu tagant ja need väljendatakse ka tarbimisena ühe ööbimise kohta ning siseruumide ühe m2 kohta. Majutusettevõte esitab tulemused taotlust hinnanud pädevale asutusele üks kord aastas.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ning kõnesolevate andmete kogumise ja jälgimise korra kirjelduse. Koos taotlusega esitab taotleja eespool loetletud tarbimisandmed vähemalt kolme eelmise kuu kohta (kui need on juba kättesaadavad) ja edaspidi igal järgmisel aastal andmed eelmise aasta kohta.

36. Muude andmete kogumine

Majutusettevõttes peab olema kord, kuidas kemikaalide (kuivaine, grammides) kasutamist ja tekkivate jäätmete hulka (sortimata jäätmed, liitrites ja/või kilogrammides) käsitlevaid andmeid koguda ja jälgida.

Andmed kogutakse vähemalt iga kuue kuu tagant ja need väljendatakse kas tarbimisena või tekkinud kogusena ühe ööbimise kohta ning siseruumide ühe m2 kohta. Majutusettevõte esitab tulemused taotlust hinnanud pädevale asutusele üks kord aastas.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ning kõnesolevate andmete kogumise ja jälgimise korra kirjelduse. Koos taotlusega esitab taotleja eespool loetletud tarbimisandmed vähemalt kuue eelmise kuu kohta (kui need on juba kättesaadavad) ja edaspidi igal järgmisel aastal andmed eelmise aasta kohta. Taotleja märgib pakutud teenused ja teatab, kas pesu pestakse majutusettevõttes.

37. Teave ökomärgisel

Ökomärgise 2. lahtris on järgmine tekst:

- on võetud meetmeid energia ja vee säästmiseks,

- on võetud meetmeid jäätmekoguse vähendamiseks,

- on parandatud üldist keskkonnahoidu.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab selle aluse näidise, millele kinnitatakse ökomärgis, ja deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta.

VALIKULISED KRITEERIUMID

Hindepunktide arvestamise nõuded

Igale valikulisele kriteeriumile vastamise puhul antakse hindepunkte, nagu on märgitud käesoleva jaotise kriteeriumide pealkirjades. Täidetud valikulistele kriteeriumidele vastav hindepunktide kogusumma peab olema vähemalt 16,5.

Nõutavat hindepunktide summat suurendatakse 1 hindepunkti võrra majutusettevõtte juhitud või tema omanduses oleva iga järgmise lisateenuse eest: toitlustamine, terviseteenused, haljasalateenused.

Toitlustamisteenuste hulka kuulub hommikusöögi pakkumine. Terviseteenuste hulka kuuluvad saunade, ujumisbasseinide ja muude majutusettevõtte territooriumil asuvate rajatiste kasutamise võimaldamine. Haljasalateenuste hulka kuulub parkide ja aedade avamine külalistele.

ENERGIA

38. Fotoelektrilise ja tuulegeneraatori abil saadud elektrienergia (2 hindepunkti)

Majutusettevõttes peab olema fotoelektriline või tuulegeneraator, mis annab või hakkab andma vähemalt 20 % kogu aasta elektritarbest.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, fotoelektrilise või tuuleenergia süsteemi dokumendid ning andmed selle piir- ja tegeliku võimsuse kohta.

39. Taastuvate energiaallikate kasutamine kütteks (1,5 hindepunkti)

Vähemalt 50 % kas ruumide kütteks või pesemisvee soojendamiseks kasutatud kogu energiast peab pärinema taastuvatest energiaallikatest.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, andmed ruumide kütmiseks ja vee soojendamiseks kasutatud energia kohta ning dokumendid, mis näitavad, et vähemalt 50 % sellest energiast pärineb taastuvatest energiaallikatest.

40. Veesoojendite energeetiline efektiivsus (1 hindepunkt)

Majutusettevõttes peab olema direktiivi 92/42/EÜ artikli 6 määratlusele vastav nelja tärni veesoojendi.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ning veesoojendi müügi ja/või hoolduse eest vastutava erialatehniku aruande.

41. Veesoojendi NOx heide (1,5 hindepunkti)

Veesoojendi peab kuuluma NOx heiteid reguleerivas standardis EN 297 prA3 kindlaksmääratud 5. klassi ja tema NOx heide peab olema alla 70 mg/kWh.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ning veesoojendi müügi ja/või hoolduse eest vastutava erialatehniku aruande.

42. Kaugküte (1 hindepunkt)

Majutusettevõtet köetakse kaugküttesüsteemi abil.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta ja dokumendid, mis näitavad, et majutusettevõte on ühendatud kaugküttesüsteemiga.

43. Soojuse- ja elektri koostootmine (1,5 hindepunkti)

Kogu majutusettevõttes tarbitud soojus ja elektrienergia peavad pärinema soojuse ja elektri koostootmisjaamast.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni kõnesolevale kriteeriumile vastavuse kohta ning soojuse ja elektri koostootmisjaama dokumendid.

44. Soojuspump (1,5 hindepunkti)

Majutusettevõttes peab olema küttesüsteemi ja/või kliimaseadmete tööd tagav soojuspump.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja soojuspumba dokumendid.

45. Soojuse taaskasutamine (2 hindepunkti)

Majutusettevõttes peab olema soojuse taaskasutussüsteem ühe (1 hindepunkt) või kahe (2 hindepunkti) järgmise soojusetarbimise liigi jaoks: jahutussüsteemid, ventilaatorid, pesumasinad, nõudepesumasinad, ujumisbassein(id), kasutatud pesuvesi.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja soojuse taaskasutussüsteemi dokumendid.

46. Temperatuuri reguleerimine (1,5 hindepunkti)

Ruumide temperatuur peab olema eraldi reguleeritav.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja temperatuuri reguleerimise süsteemi dokumendid.

47. Olemasolevate hoonete soojusisolatsioon (2 hindepunkti)

Hoonete soojusisolatsioon peab olema parem, kui on ette nähtud siseriiklike miinimumnõuetega, nii et oleks tagatud märkimisväärne energiasääst.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab energeetiku deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja soojusisolatsiooni ning siseriiklikke miinimumnõudeid käsitlevad dokumendid.

48. Õhu konditsioneerimine (1,5 hindepunkti)

Kliimaseadmed peavad kuuluma vähemalt energeetilise efektiivsuse klassi A (kehtestatud komisjoni 22. märtsi 2002. aasta direktiiviga 2002/31/EÜ, millega rakendatakse nõukogu direktiivi 92/75/EMÜ kodumajapidamises kasutatavate kliimaseadmete energiamärgistuse alased sätted [6] või olema samaväärse energeetilise efektiivsusega.

Seda kriteeriumi ei kohaldata kliimaseadmete suhtes, mis võivad kasutada ka muid energiaallikaid, õhk-vesi- ja vesi-vesi-soojusvahetiga seadmete suhtes ning seadmete puhul, mille väljundvõimsus (jahutusvõimsus) on üle 12 kW.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab tehnilise aruande, mille on koostanud erialatehnik, kes vastutab kliimaseadme paigaldamise, müügi ja/või hoolduse eest.

49. Kliimaseadme automaatne väljalülitamine

Peab olemas olema automaatsüsteem, mis lülitab kliimaseadme välja, kui aknad avatakse.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab tehnilise aruande, mille on koostanud erialatehnik, kes vastutab kliimaseadme paigaldamise, müügi ja/või hoolduse eest.

50. Bioklimatoloogiline arhitektuur (2 hindepunkti)

Majutusettevõtte ehitamisel peab olema arvestatud bioklimatoloogilise arhitektuuri põhimõtteid.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased dokumendid.

51. Energiasäästlikud külmikud (1 hindepunkt), nõudepesumasinad (1 hindepunkt), pesumasinad (1 hindepunkt) ja kontoriseadmed (1 hindepunkt).

a) (1 hindepunkt): Kõik olmekülmikud peavad kuuluma energeetilise efektiivsuse klassi A, mis on määratletud komisjoni 21. jaanuari 1994. aasta direktiivis 94/2/EÜ, millega rakendatakse nõukogu direktiivi 92/75/EMÜ elektriliste olmekülmikute, sügavkülmikute ja nende kombinatsioonide energiamärgistuse alased sätted [7]; kõik frigo- ja minibaarid peavad kuuluma vähemalt klassi C.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab dokumendid, mis näitavad külmikute ning frigo- ja minibaaride energiaklassi, märkides ära ökomärgisega seadmed.

b) (1 hindepunkt): Kõik majapidamises kasutatavad nõudepesumasinad peavad kuuluma energeetilise efektiivsuse klassi A, mis on määratletud komisjoni 16. aprilli 1997. aasta direktiivis 97/17/EÜ, millega rakendatakse nõukogu direktiivi 92/75/EMÜ kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiamärgistuse alased sätted. [8]

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab dokumendid, mis näitavad nõudepesumasinate energiaklassi, märkides ära ökomärgisega seadmed.

Märkus:

nõudepesumasinad, mis ei kuulu direktiivi 97/17/EÜ reguleerimisalasse (nt tööstuslikud nõudepesumasinad), ei pea vastama sellele kriteeriumile.

c) (1 hindepunkt): Kõik majapidamises kasutatavad pesumasinad peavad kuuluma energeetilise efektiivsuse klassi A, mis on määratletud komisjoni 23. mai 1995. aasta direktiivis 95/12/EÜ, millega rakendatakse nõukogu direktiivi 92/75/EMÜ kodumajapidamises kasutatavate pesumasinate energiamärgistuse alased sätted. [9]

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab dokumendid, mis näitavad kõigi pesumasinate energiaklassi, märkides ära ökomärgisega seadmed.

Märkus:

pesumasinad, mis ei kuulu direktiivi 95/12/EÜ reguleerimisalasse (nt tööstuslikud pesumasinad), ei pea vastama sellele kriteeriumile.

d) (1 hindepunkt): Vähemalt 80 % kontoriseadmetest (personaalarvutid, kuvarid, faksid, printerid, skannerid, koopiamasinad) peavad vastama energiatärnile, mis on ette nähtud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. novembri 2001. aasta määruses (EÜ) 2422/2001 ühenduse kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmi kohta. [10]

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab dokumendid, mis tõendavad vastavust kontoriseadmete energiatärni nõuetele ja/või märgib ära ökomärgisega personaal- ning kaasaskantavad arvutid.

52. Külmiku paigaldus (1 hindepunkt)

Köögikülmiku(d) paigaldatakse ja reguleeritakse energiasäästu põhimõtete kohaselt.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte täidab kõnesolevat kriteeriumi.

53. Valgustuse automaatne väljalülitamine külaliste tubades (1 hindepunkt)

Automaatseadmed, mis lülitavad valgustuse välja, kui külalised toast lahkuvad, peavad olema paigaldatud 80 % külaliste tubadesse.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab tehnilise aruande, mille on koostanud erialatehnik, kes vastutab kõnesolevate seadmete paigaldamise ja/või hoolduse eest.

54. Välisvalgustuse automaatne väljalülitamine (1 hindepunkt)

Kui välisvalgust ei ole vaja, peab välisvalgustus automaatselt välja lülituma.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab tehnilise aruande, mille on koostanud erialatehnik, kes vastutab kõnesolevate seadmete paigaldamise ja/või hoolduse eest.

VESI

55. Vihmavee (1,5 hindepunkti) ja ringlusse võetud vee (1,5 hindepunkti) kasutamine

a) (1,5 hindepunkti): Vihmavett kogutakse ja kasutatakse, kuid mitte pesu- ega joogiveena.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab kõnesolevale kriteeriumile, lisades tõendavad dokumendid ja asjakohased tagatised, et pesemiseks kasutatav ja joogivesi on vihmaveest täielikult eraldatud.

b) (1,5 hindepunkti): Ringlusse võetud vett kogutakse ja kasutatakse, kuid mitte pesu- ega joogiveena.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab kõnesolevale kriteeriumile, lisades asjakohased tõendavad dokumendid ja tagatised, et pesemiseks kasutatav ja joogivesi on ringlusse võetud veest täielikult eraldatud.

56. Kraani ja duši veevool (1,5 hindepunkti)

Kõigi kraanide ja dušipihustite keskmine veevool, välja arvatud saunakraanid, ei tohi ületada 8,5 liitrit minutis.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased tõendavad dokumendid.

57. WC loputusvesi (1,5 hindepunkti)

Vähemalt 80 % WCdest peab ühekordne loputusmaht olema 6 liitrit või väiksem.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased tõendavad dokumendid.

58. Nõudepesumasina veetarve (1 hindepunkt)

Nõudepesumasina veetarve (W(mõõdetud)) peab olema väiksem allpool esitatud võrratusega kindlaksmääratud läviväärtusest või sellega võrdne, kui on kasutatud direktiivi 97/17/EÜ puhul valitud programmitsüklit ja katsemeetodit EN 50242:

Wmõõdetud ≤ (0,625 × S) + 9,25,

kus:

Wmeasured = on nõudepesumasina ühe töötsükli jooksul mõõdetud veetarve (väljendatakse ühe kümnendkoha täpsusega),

S = on nõudepesumasinasse mahtuvate standardkomplektide arv.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab nõudepesumasina valmistamise, turustamise või hoolduse eest vastutava erialatehniku aruande või tõendid selle kohta, et nõudepesumasinale on antud ühenduse ökomärgis.

59. Pesumasina veetarve (1 hindepunkt)

Majutusettevõtte või temale pesuteenust osutava ettevõtte poolt kasutatava pesumasina veetarve ühe kilogrammi pesu kohta peab olema 12 liitrit või väiksem, kui on kasutatud direktiivi 95/12/EÜ puhul valitud standardset puuvilla pesutsüklit 60 °C juures ja katsemeetodit EN 60456:1999.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab pesumasina valmistamise, turustamise või hoolduse eest vastutava erialatehniku aruande või tõendid selle kohta, et pesumasinale on antud ühenduse ökomärgis. Majutusettevõte esitab temale pesuteenust osutava ettevõtte tehnilised dokumendid, mis tõendavad, et pesuteenuse osutaja pesumasinad vastavad kõnesolevale kriteeriumile.

60. Kraanivee temperatuur ja veevool (1 hindepunkt)

Vähemalt 80 % kraanidest peavad võimaldama täpselt ja kiiresti reguleerida vee temperatuuri ja veevoolu.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased tõendavad dokumendid.

61. Dušitaimerid (1 hindepunkt)

Köögi- ja välidušid tuleb varustada süsteemiga, mis katkestab automaatselt veevoolu teatava aja pärast või kui dušši ei ole mõnda aega kasutatud.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased tõendavad dokumendid.

OHTLIKUD KEMIKAALID

62. Detergendid (kuni 4 hindepunkti)

Vähemalt 80 massiprotsendile majutusettevõttes nõude käsipesuks ja/või nõudepesumasinates ja/või pesu pesemiseks kasutatud detergentidest ja/või universaalpuhastusvahenditest peab olema antud ühenduse ökomärgis või siseriiklik või piirkondlik ISO I liiki ökomärgis (1 hindepunkt iga mainitud nelja detergendiliigi puhul).

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab andmed ja dokumendid (kaasa arvatud asjakohased arved), mis näitavad kõigi kõnesolevate toodete ja ökomärgisega toodete kasutatud koguseid.

63. Sisevärvid ja -lakid (1 hindepunkt)

Vähemalt 50 %le majutusettevõtte siseviimistluses kasutatud värvidest ja lakkidest peab olema antud ühenduse ökomärgis või siseriiklik või piirkondlik ISO I liiki ökomärgis.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab andmed ja dokumendid (kaasa arvatud asjakohased arved), mis näitavad kõigi kõnesolevate toodete ja ökomärgisega toodete kasutatud koguseid.

64. Ujumisbasseini lisatava desovahendi doseerimine (1 hindepunkt)

Ujumisbasseinis peab olema automaatne doseerimisseade, mis võimaldab vajaliku hügieenitoime saavutamiseks kasutada minimaalset desovahendi kogust.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab automaatdosaatori tehnilised dokumendid.

65. Mehaaniline puhastus (1 hindepunkt)

Majutusettevõttes peab olema üksikasjalik kord, kuidas puhastada kemikaalideta, näiteks kasutades mikrokiud- või muid kemikaalivabu puhastusvahendeid või rakendades muid samaväärse toimega puhastusviise.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja vajaduse korral asjakohased tõendavad dokumendid.

66. Mahehaljastus (1 hindepunkt)

Haljasalasid hooldatakse kas pestitsiide kasutamata või järgides mahepõllunduse põhimõtteid kooskõlas nõukogu 24. juuni 1991. aasta määrusega (EMÜ) nr 2092/91 (põllumajandustoodete mahepõllundustootmise ning põllumajandustoodete ja toiduainete puhul sellele viitavate märgiste kohta) [11] ning selle edasiste muudatustega või kooskõlas siseriiklike õigusaktide või tunnustatud siseriiklike mahepõllumajanduskavadega.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja vajaduse korral asjakohased tõendavad dokumendid.

JÄÄTMED

67. Kompostimine (2 hindepunkti)

Majutusettevõttes tuleb orgaanilisi jäätmeid koguda eraldi (1 hindepunkt haljasalajäätmete puhul; 1 hindepunkt toidujäätmete puhul) ja tagada, et neid kompostitaks kohaliku ametiasutuse (nt kohaliku haldusasutuse, majutusettevõtte või jäätmekäitlusega tegeleva eraettevõtte) juhtnööride kohaselt.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja vajaduse korral tõendavad dokumendid.

68. Ühekorra joogipurgid (2 hindepunkti)

Majutusettevõtte omandis oleval või tema otsese halduse alal ei tohi pakkuda ühekorra joogipurke, välja arvatud juhul, kui see on ette nähtud seadusega.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta, märkides, milliseid nendest ühekorratoodetest kasutatakse (kui üldse) ja milliste õigusnormide alusel.

69. Einepakid (2 hindepunkti)

Üheinimese einepakke ei tohi kasutada hommikusöögiks, välja arvatud juhul, kui see on ette nähtud seadusega.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased tõendavad dokumendid.

70. Rasva/õli kõrvaldamine (2 hindepunkti)

Majutusettevõttes paigaldatakse rasvaseparaatorid ja prae- ning kuumutusrasv/õli kogutakse ja kõrvaldatakse nõuetekohaselt.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased tõendavad dokumendid.

71. Kasutatud tekstiilesemed ja mööbel (2 hindepunkti)

Kasutatud mööbel, tekstiilesemed ja muud materjalid müüakse või annetatakse heategevus- või muudele selliseid kaupu koguvatele ja jagavatele ühingutele.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased ühingutelt saadud tõendavad dokumendid.

MUUD TEENUSED

72. Keskkonnaalane teave ja haridus (1,5 hindepunkti)

Majutusettevõte jagab külalistele teavet ja keskkonnahariduslikke trükiseid kohaliku bioloogilise mitmekesisuse, maastiku ja loodushoiu kohta.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased tõendavad dokumendid.

73. Suitsetamise keelamine ruumides (1 hindepunkt)

Suitsetamine peab olema keelatud vähemalt 50 % ruumidest.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja teatab ruumide arvu ja liigid ning märgib, millistes ruumides ei suitsetata.

74. Jalgrattad (1 hindepunkt)

Külalistel peab olema võimalik kasutada jalgrattaid.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab kõnesolevale kriteeriumile.

75. Korduvalt kasutatavad pudelid (2 hindepunkti)

Majutusettevõttes tuleb pakkuda korduvalt kasutatavates pudelites vähemalt ühte järgmistest jookidest: karastusjoogid, vesi, õlu.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja asjakohased pudelite tarnijatelt saadud tõendavad dokumendid.

76. Paberitooted (kuni 2 hindepunkti)

Vähemalt 50 %le kasutatud tualettpaberist/pehmest paberist ja/või kontoripaberist peab olema antud ühenduse ökomärgis või siseriiklik või piirkondlik ISO I liiki ökomärgis (1 hindepunkt kummagi mainitud paberiliigi puhul).

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab andmed ja dokumendid (kaasa arvatud asjakohased arved), mis näitavad kõigi kõnesolevate toodete ja ökomärgisega toodete kasutatud koguseid.

77. Püsikaubad (kuni 3 hindepunkti)

Vähemalt 10 %le majutusettevõttes olemasolevatest püsikaupadest (nagu voodilinad, käterätid, laudlinad, personaal- ja kaasaskantavad arvutid, telerid, madratsid, mööbel, pesumasinad, nõudepesumasinad, külmikud, tolmuimejad, kõvad põrandakatted, lambid jms) peab olema antud ühenduse ökomärgis või siseriiklik või piirkondlik ISO I liiki ökomärgis (1 hindepunkt iga püsikaubaliigi puhul, kuid kokku mitte üle 3 hindepunkti).

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab andmed ja dokumendid, mis näitavad kõigi kõnesolevate toodete ja ökomärgisega toodete kasutatud koguseid.

78. Mahepõllumajandustooted (1 hindepunkt)

Vähemalt kahe roa põhikoostisained peavad olema saadud määruses (EMÜ) nr 2092/91 ettenähtud mahepõllumajandusmeetodite abil.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja asjakohased tõendavad dokumendid.

79. Kohalikud toiduained (1 hindepunkt)

Igal söögikorral, kaasa arvatud hommikusöök, tuleb pakkuda vähemalt kahte kohalikku päritolu toiduainet.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni sellele kriteeriumile vastavuse kohta ja asjakohased tõendavad dokumendid.

ÜLDJUHTIMINE

80. Majutusettevõtte registreerimine EMASi alusel (3 hindepunkti) või ISO 14001 kohane sertifitseerimine (1,5 hindepunkti)

Majutusettevõte registreeritakse ühenduse keskkonnajuhtimis- ja -auditeerimissüsteemi (EMAS) alusel (3 hindepunkti) või sertifitseeritakse ISO 14001 kohaselt (1,5 hindepunkti).

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab asjakohased tõendid registreerimise kohta EMASi alusel või ISO 14001 kohase sertifitseerimise kohta.

81. Tarnija või teenuse osutaja registreerimine EMASi alusel (1,5 hindepunkti) või ISO sertifitseerimine (1 hindepunkt)

Vähemalt üks peamine majutusettevõtte tarnija või teenuse osutaja peab olema registreeritud EMAS alusel (1,5 hindepunkti) või sertifitseeritud ISO 14001 kohaselt (1 hindepunkt)

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab asjakohased tõendid vähemalt ühe tarnija või teenuste osutaja kohta, kes on registreeritud EMASi alusel või sertifitseeritud ISO 14001 kohaselt.

82. Keskkonnaküsimustik (1 hindepunkt)

Majutusettevõte annab külalistele keskkonnaküsimustiku, kus nad saavad avaldada arvamusi majutusettevõtte kohta selle keskkonnamõjude aspektist.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab küsimustiku koopia ja märgib selle levitamise, kogumise ja kommentaaride arvessevõtmise korra.

83. Energia- ja veemõõturid

Majutusettevõttes paigaldatakse täiendavad energia- ja veemõõturid, et oleks võimalik koguda andmeid kulu kohta mitmesuguste tegevuste või seadmete kasutamise puhul.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab üksikasjaliku selgituse selle kohta, millisel viisil majutusettevõte vastab sellele kriteeriumile, ja analüüsib kogutud andmeid (kui need on olemas).

84. Täiendavad keskkonnameetmed (kuni 3 hindepunkti)

Kas:

a) täiendavad keskkonnameetmed (1,5 hindepunkti iga meetme puhul, kuid kokku mitte üle 3 hindepunkti): Majutusettevõtte juhid võtavad majutusettevõtte keskkonnahoiu tõhususe suurendamiseks täiendavaid meetmeid, mis ei ole seotud mõne eespool käsitletud kohustusliku või valikulise kriteeriumiga. Neid meetmeid hindab taotlust hindav pädev asutus, kusjuures iga meetme eest antakse kuni 1,5 hindepunkti.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab deklaratsiooni käesolevale kriteeriumile vastavuse kohta ja tema poolt pakutavate täiendavate meetmete täieliku kirjelduse, et neid arvesse võetaks;

või

b) ökomärgise andmine (3 punkti): Majutusettevõttele on antud siseriiklik või piirkondlik ISO I liiki ökomärgis.

Hindamis- ja kontrollinõuded: Taotleja esitab asjakohased tõendid, et talle on antud ökomärgis.

[1] EÜT L 283, 27.10.2001, lk 33.

[2] EÜT L 167, 22.6.1992, lk 17.

[3] EÜT L 86, 3.4.2002, lk 26.

[4] EÜT L 71, 10.3.1998, lk 1.

[5] EÜT L 226, 6.9.2000, lk 3.

[6] EÜT L 86, 3.4.2002, lk 26.

[7] EÜT L 45, 17.2.1994, lk 1.

[8] EÜT L 118, 7.5.1997, lk 1.

[9] EÜT L 136, 21.6.1995, lk 1.

[10] EÜT L 332, 15.12.2001, lk 1.

[11] EÜT L 198, 22.7.1991, lk 1.

--------------------------------------------------