32001R2422



Euroopa Liidu Teataja L 332 , 15/12/2001 Lk 0001 - 0006


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 2422/2001,

6. november 2001,

ühenduse kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmi kohta

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artikli 175 lõiget 1,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut, [1]

võttes arvesse majandus- ja sotsiaalkomitee arvamust, [2]

olles nõu pidanud regioonide komiteega,

toimides asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras [3]

ning arvestades järgmist:

(1) Kontoriseadmed moodustavad märkimisväärse osa elektrienergia kogutarbimisest. Kõige tõhusam abinõu vähendada kontoriseadmete elektritarbimist on ooteseisundis tarbimise vähendamine kooskõlas nõukogu 1999. aasta mai otsustega ooteseisundis olmeelektroonika elektrikadude kohta. Ühenduse turul pakutavate eri mudelite voolutarbimine ooteseisundis erineb väga suurel määral.

(2) Siiski on selleks, et nimetatud inventari voolutarbimist vähendada, olemas ka muid abinõusid, näiteks väljalülitamine ajaks, mil seda ei vajata, kahjustamata seejuures funktsionaalsust. Komisjon peaks välja selgitama, millised abinõud on veel kohased energiasäästu potentsiaali ärakasutamiseks.

(3) On oluline edendada meetmeid siseturu tõrgeteta toimimiseks.

(4) Soovitav on kooskõlastada siseriiklikke algatusi energiamärgistuse valdkonnas, et minimeerida kahjulikku mõju tööstusele ja kaubandusele.

(5) On asjakohane liikmesriikide tervisekaitset, ohutust, keskkonna- ja tarbijakaitset reguleerivate õigusaktide ühtlustamisettepanekute aluseks võtta kaitstuse kõrge tase. Käesolev määrus soodustab nii keskkonna kui tarbija kaitstust kõrgel tasemel, seades eesmärgiks märkimisväärselt parandada nimetatud liiki inventari energiasäästlikkust.

(6) Kuna liikmesriigid ei saa kavandatavate meetmete eesmärke täielikult täita ning seda saaks paremini täita ühenduse tasandil, võib ühendus võtta meetmeid kooskõlas asutamislepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsuspõhimõttega. Kõnealuses artiklis sätestatud proportsionaalsuse põhimõtte kohaselt ei lähe käesolev määrus nimetatud eesmärkide saavutamiseks vajalikust kaugemale.

(7) Lisaks kutsutakse asutamislepingu artikliga 174 üles kaitsma ja parandama keskkonda ning kaalutletult ja mõistlikult kasutama loodusvarasid ning need kaks eesmärki kuuluvad ühenduse keskkonnapoliitika eesmärkide hulka. Elektrienergia tootmine ja tarbimine moodustavad 30 % inimtekkelisest süsinikdioksiidi (CO2) heitkogusest ning umbes 35 % ühenduse primaarenergia tarbimisest. Need protsendimäärad on kasvamas ning elektriseadmete voolukaod ooteseisundis moodustavad nimetatud tarbimisest ligikaudu 10 %.

(8) Lisaks on nõukogu 5. juuni 1989. aasta otsuses 89/364/EMÜ ühenduse elektrienergia kasutusefektiivsuse parandamise meetmeprogrammi kohta [4] sätestatud kaks eesmärki — julgustada tarbijaid kasutama suure elektrilise kasuteguriga seadmeid ja varustust ning suurendada seadmete ja varustuse elektrilist kasutegurit. Tarvis on täiendavaid samme tarbijate teavitamiseks.

(9) Kyotos 10. detsembril 1997 kokkulepitud UNFCCC protokolliga kutsutakse üles vähendama ühenduses kasvuhoonegaaside heitkoguseid 8 % võrra hiljemalt ajavahemikul 2008–2012. Nimetatud eesmärgi saavutamiseks on tarvis otsustavamaid meetmeid CO2 heitkoguse vähendamiseks ühenduses.

(10) Lisaks nimetatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. septembri 1998. aasta otsuses nr 2179/98/EÜ Euroopa Ühenduse keskkonna- ja säästva arengu alase tegevusprogrammi "Säästvuse suunas" läbivaatamise kohta [5] energiaga seotud keskkonnanõuetes prioriteetseks seadmete energiatõhususe märgistamist.

(11) Nõukogu 7. detsembri 1998. aasta resolutsioonis Euroopa Ühenduse energiatõhususe kohta [6] kutsutakse üles senisest enam kasutama seadmete ja varustuse märgistamist.

(12) Soovitav on igal võimalusel energiatõhususe nõudeid, märgistust ja testimisviise kooskõlastada.

(13) Suurema osa energiatõhusate kontoriseadmete hind on tavapärane või pisut kõrgem ning paljudel juhtudel võivad need lisakulu küllalt lühikese aja jooksul elektrisäästu kaudu tasa teha. Energiasäästu ning CO2 heitkoguse vähendamise eesmärke on seepärast selles valdkonnas võimalik saavutada majanduslikult tasuval viisil, tarbijaid ja tööstust kahjustamata.

(14) Kontoriseadmetega kaubeldakse kogu maailmas. Nimetatud inventariga rahvusvahelist kauplemist ja sellega seotud keskkonnakaitset soodustab Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Ühenduse leping kontoriseadmete energiatõhususe märgistusprogrammide kooskõlastamise kohta. Käesoleva määruse eesmärk on nimetatud lepingu rakendamine ühenduses.

(15) Kogu maailmas kasutatava Energy Star'i märgistuse nõuete mõjutamiseks peaks ühendus nimetatud märgistussüsteemis osalema ning koostama vajalikud tehnilised spetsifikatsioonid. Ühendus peab siiski teostama korrapärast läbivaatust, et kontrollida, kas kehtestatud tehnilised kriteeriumid on küllalt nõudlikud ning võtavad piisavalt arvesse ühenduse muresid.

(16) Kontoriseadmete energiatõhususe märgistusprogrammi nõuetekohaseks rakendamiseks, tootjatele ausate konkurentsitingimuste tagamiseks ning tarbijate õiguste kaitseks on tarvis tõhusat järelevalvesüsteemi.

(17) Käesoleva määruse reguleerimisala piirdub kontoriseadmetega.

(18) Nõukogu 22. septembri 1992. aasta direktiiv 92/75/EMÜ kodumasinate energia ja muude ressursside tarbimise näitamise kohta märgistuses ja ühtses tootekirjelduses [7] ei ole kõige sobilikum õigusakt kontoriseadmete jaoks. Kontoriseadmete energiatõhususe edendamise majanduslikult kõige tulusam viis on vabatahtlik märgistusprogramm.

(19) Süsteemi tõhusaks ja erapooletuks rakendamiseks tuleb asjakohasele organile, milleks on Euroopa Ühenduse Energy Star'i Komisjon (ECESB), anda ülesanne osaleda tehniliste spetsifikatsioonide kindlaksmääramisel ja läbivaatamisel. ECESBsse peaksid kuuluma liikmesriikide esindajad.

(20) On vaja tagada, et kontoriseadmete energiatõhususe märgistusprogramm oleks järjepidev ja kooskõlas ühenduse poliitika ning ühenduse teiste märgistus- ja kvaliteedi sertifitseerimise süsteemidega, mis on kehtestatud näiteks direktiiviga 92/75/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. juuli 2000. aasta määrusega (EÜ) nr 1980/2000 ühenduse muudetud ökomärgise andmise süsteemi kohta [8].

(21) Soovitav on ühenduse Energy Star'i programm ja teised kontoriseadmete vabatahtliku energiamärgistuse süsteemid kooskõlla viia, et vältida tarbijate eksitamist ja võimalikke turumoonutusi.

(22) Tuleb tagada süsteemi rakendamise läbipaistvus ja kooskõla vastavate rahvusvaheliste standarditega, et kergendada ühenduseväliste tootjate ja eksportijate juurdepääsu süsteemile ja selles osalemist,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Eesmärgid

Käesoleva määrusega kehtestatakse ühenduse kontoriseadmete energiatõhususe märgistusprogrammi (edaspidi "Energy Star'i programm") eeskirjad, nagu need on ette nähtud Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Ühenduse lepinguga kontoriseadmete energiatõhususe märgistusprogrammide kooskõlastamise kohta (edaspidi "leping"). Osavõtt Energy Star'i programmist on vabatahtlik.

Artikkel 2

Rakendusala

Käesolevat määrust kohaldatakse kontoriseadmetele, mis kuuluvad lepingu C lisas nimetatud tooterühmadesse, ilma et see mõjutaks nimetatud lisa muutmist kooskõlas lepingu X artikliga.

Artikkel 3

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

a) ühine logo — lisas esitatud märk;

b) programmis osalejad — tootjad, koostajad, eksportijad, importijad, jaemüüjad ja üksused, kes soovivad edendada Energy Star'i programmi spetsifikatsioonidele vastavaid kindlaksmääratud energiatõhusaid kontoriseadmeid ning on otsustanud osaleda Energy Star'i programmis, end selleks komisjoni juures registreerides;

c) spetsifikatsioonid — energiatõhususe ja talitlusega seotud nõuded, sealhulgas testimisviisid, mida kasutatakse, et kindlaks määrata, kas energiatõhusad kontoriseadmed on kõlblikud, et neil kasutada ühist logo.

Artikkel 4

Üldpõhimõtted

1. Energy Star'i programm kooskõlastatakse vajaduse korral ühenduse teiste märgistus- või kvaliteedi sertifitseerimise süsteemidega ning selliste süsteemidega, nagu on eelkõige määrusega (EMÜ) nr 880/92 kehtestatud ühenduse ökomärgise andmise süsteem ning direktiiviga 92/75/EMÜ kehtestatud kodumasinate energia ja muude ressursside tarbimise näitamine märgistuses ja ühtses tootekirjelduses.

2. Ühist logo võivad programmis osalejad ning teised üksused kasutada oma kontoriseadmetel ning nendega seotud reklaamides.

3. Kontoriseadmed, millel Ühendriikide Keskkonnakaitseamet (United States Environmental Protection Agency) on lubanud kasutada ühist logo, loetakse käesolevale määrusele vastavaks, kui pole tõendatud vastupidist.

4. Ilma et see mõjutaks vastavushindamismenetlust ja vastavusmärgistust käsitlevate ühenduse normide ja/või ühenduse ning kolmandate riikide vahel ühenduse turule juurdepääsu kohta sõlmitud rahvusvaheliste lepingute kohaldamist, võivad komisjon või liikmesriigid ühenduse turule toodavaid käesoleva määrusega hõlmatud tooteid kontrollida, et teha kindlaks nende vastavus määruse nõuetele.

Artikkel 5

Programmis osalejate registreerimine

1. Programmis osalemise taotlused esitatakse komisjonile.

2. Otsuse taotleja programmis osalejaks lubamise kohta teeb komisjon pärast kontrollimist, kas taotleja on nõustunud täitma lepingu B lisas sisalduvaid juhiseid logo kasutajale. Komisjon avaldab korrapäraselt programmis osalejate ajakohastatud nimekirja ning edastab selle liikmesriikidele.

Artikkel 6

Müügiedendus ja teave

1. Komisjon koostöös liikmesriikide ja ECESB liikmetega soodustab igati ühise logo kasutamist teadlikkuse tõstmise ja teabekampaaniate korraldamisega tarbijatele, tootjatele, hulgimüüjatele, jaemüüjatele ja üldsusele.

2. Iga liikmesriik püüab kõiki võimalikke ühenduse vahendeid kasutades tagada, et tarbijad ja teised huvitatud isikud oleksid Energy Star'i programmist teadlikud ning et neil oleks juurdepääs sellega seotud üksikasjalikule teabele.

3. Et soodustada ühise logoga kontoriseadmete soetamist, näitavad komisjon ja teised ühenduse institutsioonid ning siseriikliku tasandi ametiasutused eeskuju, soodustades kontoriseadmetele esitatavate tingimuste kehtestamisega energiatõhususe nõudeid, mis on vähemalt samaväärsed Energy Star'i spetsifikatsioonidega, ilma et see mõjutaks ühenduse ja siseriikliku õiguse või majanduslike kriteeriumide kohaldamist.

Artikkel 7

Teised vabatahtlikud märgistussüsteemid

1. Liikmesriikide olemasolevad ja uued vabatahtlikud kontoriseadmete energiamärgistuse süsteemid võib Energy Star'i programmi kõrval kasutusse jätta.

2. Komisjon ja liikmesriigid astuvad samme, et tagada Energy Star'i programmi ja siseriiklike süsteemide ning teiste ühenduse või liikmesriikide märgistussüsteemide vajalik kooskõlastamine.

Artikkel 8

Euroopa Ühenduse Energy Star'i Komisjon

1. Komisjon loob Euroopa Ühenduse Energy Star'i Komisjoni (ECESB), millesse kuuluvad artiklis 9 nimetatud siseriiklikud esindajad ning asjassepuutuvad huvitatud pooled. ECESB jälgib Energy Star'i programmi rakendamist ühenduses ning vajaduse korral nõustab ja abistab komisjoni tema juhtimisfunktsiooni täitmisel.

2. Pärast ühe aasta möödumist käesoleva määruse jõustumisest ning edaspidi iga aasta järel koostab ECESB aruande ühist logo kandvate toodete turuhõlvamise ning energiatarbimist vähendada võimaldava tehnoloogia kohta.

3. Komisjon tagab, et ECESB järgib oma tegevuses võimaluste piires iga kontoriseadmete rühma suhtes põhimõtet, et kõik, kelle huvid on teatava tooterühmaga seotud, näiteks tootjad, jaemüüjad, importijad, keskkonnakaitsjate rühmad ja tarbijaorganisatsioonid, osalevad tasakaalustatult.

4. Komisjon kehtestab ECESB töökorra, võttes arvesse liikmesriikide esindajate arvamust ECESBs.

5. Komisjon teavitab ECESB tegevusest Euroopa Parlamenti ja nõukogu.

Artikkel 9

Siseriiklikud esindajad

Iga liikmesriik määrab vastavalt vajadusele siseriikliku energiapoliitika eksperdid, asutused või isikud (edaspidi "siseriiklikud esindajad"), kes vastutavad käesoleva määrusega ettenähtud ülesannete täitmise eest. Kui on määratud rohkem kui üks siseriiklik esindaja, määrab liikmesriik kindlaks nende esindajate vastavad volitused ning nende suhtes kehtivad kooskõlastamisnõuded.

Artikkel 10

Tööplaan

Vastavalt artiklis 1 sätestatud eesmärkidele kehtestab komisjon kuue kuu jooksul alates käesoleva määruse jõustumisest tööplaani ning esitab selle pärast ECESBga konsulteerimist Euroopa Parlamendile ja nõukogule. Tööplaani kuulub Energy Star'i programmi arengustrateegia, milles kinnitatakse järgnevaks kolmeks aastaks:

- energiatõhususe parandamise eesmärgid, pidades silmas tarbija ja keskkonna võimalikult täieliku kaitstuse vajadust ning turu hõlvamist, mida Energy Star'i programm peaks püüdma ühenduse tasandil saavutada,

- mittetäielik loetelu kontoriseadmetest, mis tuleks esmajärjekorras kaasata Energy Star'i programmi,

- üldettepanekud õppe- ja müügiedenduskampaaniate ning muude vajalike meetmete kohta,

- ettepanekud Energy Star'i programmi ning liikmesriikide muude vabatahtlike energiamärgistussüsteemide kooskõlastamise ja koostoimimise kohta.

Tööplaani vaadatakse läbi korrapäraselt. Esimest korda vaadatakse see läbi hiljemalt 12 kuud pärast selle esitamist Euroopa Parlamendile ja nõukogule ning sellest alates iga 12 kuu järel.

Artikkel 11

Ettevalmistused tehniliste kriteeriumide läbivaatamiseks

Lepingu C lisaga hõlmatud kontoriseadmete gruppide ja spetsifikatsioonide läbivaatuse ettevalmistamiseks ning enne ettepaneku projekti esitamist või USEPAle vastamist kooskõlas lepinguga ning nõukogu 14. mai 2001. aasta otsusega 2001/469/EÜ, mis käsitleb Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Ühenduse kontoriseadmete energiatõhususe märgistusprogrammide kooskõlastamise lepingu sõlmimist Euroopa Ühenduse nimel, [9] tuleb astuda järgmised sammud.

1. Komisjon võib taotleda ECESBlt lepingu muutmise ettepanekute tegemist. ECESB võib komisjonile soovitusi anda ka omal algatusel.

2. Komisjon konsulteerib ECESBga, kui ta on USEPAlt saanud lepingu muutmise ettepaneku.

3. Kui ECESB esitab komisjonile arvamuse, võtab ta arvesse otstarbekus- ja turu-uuringute tulemusi ning olemasolevaid energiatarbimise vähendamise tehnoloogiaid. Komisjon võtab eelkõige arvesse sihti kehtestada kõrgetasemelised tehnilised spetsifikatsioonid, pidades silmas energiatarbimise vähendamiseks olemasolevat tehnoloogiat ja kaasnevaid kulusid, mida on analüüsitud artikli 8 lõikes 2 nimetatud ECESB aruandes.

Artikkel 12

Turujärelevalve ja kuritarvituste vältimine

1. Ühist logo võib kasutada üksnes lepinguga hõlmatud toodetel ning kooskõlas lepingu B lisas sisalduvate juhistega logo kasutajale.

2. Käesolevaga keelatakse vale või eksitav reklaam või sellise märgise või logo kasutamine, mida võib segi ajada käesoleva määrusega kehtestatava ühise logoga.

3. Komisjon tagab ühise logo nõuetekohase kasutamise, võttes või kooskõlastades lepingu VIII artikli lõigetes 2, 3 ja 4 kirjeldatud meetmeid. Liikmesriigid võtavad vajaduse korral meetmeid, et tagada oma territooriumil käesoleva määruse järgimine, ning teavitavad komisjoni. Liikmesriigid võivad edastada komisjonile tõendid programmis osalejate ning muude isikute rikkumiste kohta, et komisjon saaks ise meetmeid võtta.

Artikkel 13

Rakendamine

Liikmesriigid teatavad komisjonile 12 kuu jooksul alates käesoleva määruse jõustumisest, milliseid meetmeid nad on võtnud, et tagada selle järgimine.

Artikkel 14

Ülevaatamine

Enne, kui lepinguosalised hakkavad arutama lepingu uuendamist vastavalt selle XII artiklile, hindab komisjon Energy Star'i programmi selle toimimise käigus saadud kogemustest lähtuvalt.

Komisjon esitab 15. jaanuariks 2005 Euroopa Parlamendile ja nõukogule aruande ühenduse kontoriseadmete turu energiatõhususe kohta, andes hinnangu Energy Star'i programmi tõhususele ning tehes vajaduse korral ettepanekuid programmi täiendamiseks. Aruandes vaadeldakse ka EL ja USA dialoogi tulemust ning eelkõige küsimust, kas Energy Star'i spetsifikatsioonid on piisavalt tõhusad.

Artikkel 15

Lõppsätted

Käesolev määrus jõustub 30. päeval pärast selle avaldamist Euroopa Ühenduste Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 6. november 2001

Euroopa Parlamendi nimel

president

N. Fontaine

Nõukogu nimel

eesistuja

D. Reynders

[1] EÜT C 150 E, 30.5.2000, lk 73 ja EÜT C 180 E, 26.6.2001, lk 262.

[2] EÜT C 204, 18.7.2000, lk 18.

[3] Euroopa Parlamendi 1. veebruari 2001. aasta arvamus (EÜT C 267, 21.9.2001, lk 49), nõukogu 31. mai 2001. aasta ühine seisukoht (Euroopa Ühenduste Teatajas seni avaldamata) ja Euroopa Parlamendi 3. oktoobri 2001. aasta otsus.

[4] EÜT L 157, 9.6.1989, lk 32.

[5] EÜT L 275, 10.10.1998, lk 1.

[6] EÜT C 394, 17.12.1998, lk 1.

[7] EÜT L 297, 13.10.1992, lk 16.

[8] EÜT L 237, 21.9.2000, lk 1.

[9] EÜT L 172, 26.6.2001, lk 1.

--------------------------------------------------

LISA

ENERGY STAR'I LOGO

Must-valge versioon

+++++ TIFF +++++

Värviline versioon

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------