32000L0055



Euroopa Liidu Teataja L 279 , 01/11/2000 Lk 0033 - 0039


Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2000/55/EÜ,

18. september 2000,

luminofoorlampide liiteseadiste energiatõhususe nõuete kohta

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut, eriti selle artiklit 95,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut, [1]

võttes arvesse majandus- ja sotsiaalkomitee arvamust, [2]

toimides asutamislepingu artiklis 251 sätestatud korras [3]

ning arvestades järgmist:

(1) On tähtis edendada meetmeid, mille eesmärk on siseturu nõuetekohase toimimise tagamine ja mis samal ajal soodustavad energia säästmist ning keskkonna- ja tarbijakaitset.

(2) Luminofoorvalgustus moodustab ühenduse elektri- ja seega kogu energiatarbimisest märkimisväärse osa. Ühenduse turul saadaolevate luminofoorlampide liiteseadiste mitmesuguste mudelite elektritarbimises on eri lambitüüpide puhul suuri erinevusi, st nende energiatõhusus on äärmiselt muutuv.

(3) Käesoleva direktiivi eesmärk on vähendada luminofoorlampide liiteseadiste energiatarbimist, minnes suurema energiatarbimisega liiteseadistelt järk-järgult üle tõhusamatele, millel võib olla märkimisväärseid energiasäästuomadusi.

(4) Mõned liikmesriigid kavatsevad vastu võtta luminofoorlampide liiteseadiste tõhusust käsitlevad sätted, mis võivad põhjustada tõkkeid ühenduses nende toodetega kauplemisel.

(5) Tervist, ohutust ning keskkonna- ja tarbijakaitset käsitlevate liikmesriikide õigus- ja haldusnormidega ettenähtud sätete ühtlustamise ettepanekute alus peab olema kaitstuse kõrge tase. Seades eesmärgiks liiteseadiste energiatõhususe märkimisväärse paranemise, tagatakse käesoleva direktiiviga keskkonna- ja tarbijakaitse kõrge tase.

(6) Kuna liikmesriigid ei suuda käesoleva meetme eesmärke täielikult saavutada, võib kavandatava meetme ulatuse ja toime tõttu nende eesmärkideni paremini jõuda ühenduse tasandil asutamislepingu artiklis 5 sätestatud subsidiaarsus- ja proportsionaalsuspõhimõtte kohaselt. Käesolev direktiiv kehtib üksnes ulatuses, mis on vajalik nende eesmärkide saavutamiseks.

(7) Vaja on tõhusat rakendussüsteemi, et tagada käesoleva direktiivi nõuetekohane rakendamine ning võrdsed konkurentsitingimused tootjatele ja kaitsta tarbijate õigusi.

(8) Kohaldatakse nõukogu 22. juuli 1993. aasta otsust 93/465/EMÜ vastavushindamismenetluse eri etappidel kasutatavate moodulite ning CE-vastavusmärgise kinnitamise ja kasutamise eeskirjade kohta, mis on mõeldud kasutamiseks tehnilise ühtlustamise direktiivides, [4] jättes välja märgistuse ja turult kõrvaldamise, mille puhul piiratud kõrvalekaldumine direktiivist on toote tüübi ja konkreetse turuolukorra seisukohast põhjendatud.

(9) Rahvusvahelise kaubanduse huvides tuleks alati, kui see on asjakohane, kasutada rahvusvahelisi standardeid. Liiteseadiste elektritarbimine määratletakse Euroopa Elektrotehnika Standardikomitee 1998. aasta detsembri standardiga EN 50294, mis põhineb rahvusvahelistel standarditel.

(10) Käesoleva direktiivi energiatõhususe nõuetele vastavatel luminofoorlampide liiteseadistel peavad nende vaba liikumise võimaldamiseks olema CE-märgis ja seonduvad andmed.

(11) Käesolev direktiiv piirdub võrgutoitel luminofoorlampide liiteseadistega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

1. Käesolevat direktiivi kohaldatakse võrgutoitel luminofoorlampide liiteseadiste (edaspidi "liiteseadised") suhtes, nagu on määratletud 1998. aasta detsembri Euroopa standardiga EN 50294.

2. Käesoleva direktiivi kohaldamisalast jäetakse välja järgmised liiteseadiste tüübid:

- lambi sisse ehitatud liiteseadised,

- konkreetselt mööblisse asetatavate valgustite jaoks kavandatud liiteseadised, mis moodustavad valgusti asendamatu osa ja mida ei saa katsetada valgustist eraldi (Euroopa standardi EN 60920 punkti 2.1.3 kohaselt), ning

- üksikkomponentidena või valgustitesse paigaldatutena ühendusest eksporditavad liiteseadised.

3. Liiteseadiseid liigitatakse vastavalt I lisale.

Artikkel 2

1. Liikmesriigid võtavad kõik vajalikud meetmed tagamaks, et esimese etapi jooksul viiakse liiteseadiseid üksikkomponentidena või valgustitesse paigaldatutena turule ainult sel juhul, kui kõnealuste liiteseadiste elektritarbimine ei ületa liiteseadise-lambi summaarset sisendvõimsust, nagu on iga liiteseadiste kategooria jaoks määratletud I, II ja III lisas.

2. Liiteseadise tootja, tema ühenduses asuv volitatud esindaja või isik, kes vastutab liiteseadise turuleviimise eest kas üksikkomponendina või valgustisse paigaldatuna, tagab iga üksikkomponendina või valgustisse paigaldatuna turuleviidava liiteseadise vastavuse lõikes 1 nimetatud nõuetele.

Artikkel 3

1. Liikmesriigid ei tohi keelata, piirata ega takistada oma territooriumil selliste liiteseadiste turuleviimist kas üksikkomponentidena või valgustitesse paigaldatutena, millel on käesoleva direktiivi sätetele vastavust tõendav CE-märgis.

2. Vastupidiste tõendite puudumisel eeldavad liikmesriigid, et artikli 5 alusel nõutavat CE-märgist omavad üksikkomponentidena või valgustitesse paigaldatutena kasutatavad liiteseadised vastavad käesoleva direktiivi sätetele.

Artikkel 4

1. Ilma et see piiraks artiklite 5 ja 6 kohaldamist, vastavad üksikkomponentidena või valgustitesse paigaldatutena kasutatavate liiteseadiste vastavushindamise kord ja CE-vastavusmärgise kinnitamise ja kasutamise eeskirjad nõukogu otsuse 93/465/EMÜ moodulile A ning selles otsuses sätestatud kriteeriumidele ja selle lisas antud üldsuunistele.

2. Nõukogu otsuse 93/465/EMÜ mooduli A punktis 2 nimetatud ajavahemik on käesoleva direktiivi kohaldamisel 3 aastat.

3. a) Nõukogu otsuse 93/465/EMÜ mooduli A punktis 3 nimetatud tehnilised dokumendid hõlmavad järgmist:

i) tootja nimi ja aadress;

ii) mudeli identifitseerimiseks piisav üldkirjeldus;

iii) mudeli väliskujunduse põhilisi iseärasusi ja eelkõige energiatarbimist oluliselt mõjutavaid osi käsitlevad andmed, sh asjakohased joonised;

iv) kasutusjuhend;

v) punkti c kohaselt tehtud elektritarbimise mõõtmise tulemus;

vi) üksikasjalikud andmed, mis näitavad nende mõõtmiste vastavust I lisas sätestatud energiatarbimise nõuetele;

b) muude ühenduse õigusaktide jaoks koostatud tehnilisi dokumente võib kasutada, kui need vastavad nimetatud nõuetele;

c) liiteseadiste tootjad vastutavad iga liiteseadise elektritarbimise kehtestamise eest vastavalt 1998. aasta detsembri Euroopa standardiga EN 50294 kindlaksmääratud menetlustele ning selle eest, et seade vastab artiklite 2 ja 9 nõuetele

Artikkel 5

Kui liiteseadised viiakse turule kas üksikkomponentidena või valgustitesse paigaldatutena, on neil tähtedest CE koosnev CE-märgis. CE-märgis kinnitatakse nähtavalt, loetavalt ja kustumatult liiteseadistele ja nende pakenditele. Kui liiteseadised viiakse turule valgustitesse paigaldatutena, kinnitatakse CE-märgis valgustitele ja nende pakenditele.

Artikkel 6

1. Kui liikmesriik teeb kindlaks, et CE-märgis ei ole kinnitatud nõuetekohaselt, on tootja või tema ühenduses asuv volitatud esindaja kohustatud muutma liiteseadised käesolevale direktiivile vastavaks ja lõpetama seaduserikkumise selle liikmesriigi kehtestatud tingimustel. Kui tootja ega tema volitatud esindaja ei asu ühenduses, võtab need kohustused endale isik, kes vastutab liiteseadiste turuleviimise eest kas üksikkomponentidena või valgustitesse paigaldatutena.

2. Kui liiteseadised ei vasta käesolevale direktiivile, võtab liikmesriik artikli 7 kohaselt kõik vajalikud meetmed kõnealuste liiteseadiste turuleviimise ja müügi keelamiseks.

Artikkel 7

1. Kõigi liikmesriigi poolt käesoleva direktiivi alusel võetud ja liiteseadiste üksikkomponentidena või valgustitesse paigaldatutena turuleviimise või müügi keeldu sisaldavate meetmete korral lisatakse täpsed põhjused, millel see keeld rajaneb. Tootjale, tema ühenduses asuvale volitatud esindajale või liiteseadiste turuleviimise eest vastutavale isikule teatatakse viivitamata võetavast meetmest ning kõnealuses liikmesriigis kehtivate õigusaktide alusel lubatud õiguskaitsevahenditega seotud võimalustest ja tähtaegadest.

2. Asjaomane liikmesriik teatab komisjonile viivitamata igast sellisest meetmest, näidates põhjused, millel tema otsus rajaneb. Komisjon teeb saadud teabe teatavaks teistele liikmesriikidele.

Artikkel 8

1. Liikmesriigid jõustavad ja avaldavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid ühe aasta jooksul alates käesoleva direktiivi jõustumisest. Liikmesriigid teatavad sellest viivitamata komisjonile.

Liikmesriigid hakkavad kohaldama neid meetmeid 18 kuu möödumisel käesoleva direktiivi jõustumise kuupäevast.

Kui liikmesriigid need meetmed vastu võtavad, lisavad nad nendesse meetmetesse või nende meetmete ametliku avaldamise korral nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

2. Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastuvõetud siseriiklike õigusnormide teksti.

3. Liikmesriigid lubavad 18 kuu jooksul alates käesoleva direktiivi jõustumisest selliste liiteseadiste turuleviimist kas üksikkomponentidena või valgustitesse paigaldatutena, mis vastavad nende liikmesriikide territooriumil käesoleva direktiivi jõustumise kuupäeval kohaldatud tingimustele.

Artikkel 9

1. Viis aastat pärast käesoleva direktiivi jõustumist, st teisel etapil, peab liiteseadise-lambi summaarne sisendvõimsus vastama IV lisale eelkõige seoses artikliga 2.

2. 31. detsembriks 2005 edastab komisjon Euroopa Parlamendile ja nõukogule hinnangu saavutatud tulemuste kohta, võrreldes neid eeldatud tulemustega. Energiatõhususe parandamise kolmanda etapini jõudmist silmas pidades teeb komisjon seejärel huvitatud isikutega nõu pidades vajaduse korral ettepanekud liiteseadiste energiatõhususe edasiseks parandamiseks. Liiteseadise-lambi summaarne sisendvõimsus ja selle jõustumise kuupäev põhinevad tasemetel, mis sellal valitsevaid tingimusi silmas pidades on nii majanduslikult kui tehniliselt põhjendatud. Tuleks arvestada ka teisi liiteseadiste energiatõhususe parandamise ja valgustuse kontrolli energiasäästlike süsteemide kasutamise õhutamise seisukohast asjakohasteks peetavaid meetmeid.

Artikkel 10

Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Ühenduste Teatajas.

Artikkel 11

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 18. september 2000

Euroopa Parlamendi nimel

president

N. Fontaine

Nõukogu nimel

eesistuja

H. Védrine

[1] EÜT C 274 E, 28.9.1999, lk 10.

[2] EÜT C 368, 20.12.1999, lk 11.

[3] Euroopa Parlamendi 20. jaanuari 2000. aasta arvamus (Euroopa Ühenduste Teatajas seni avaldamata), nõukogu 30. mai 2000. aasta ühine seisukoht (EÜT C 208, 20.7.2000, lk 9) ja Euroopa Parlamendi 5. juuli 2000. aasta otsus (Euroopa Ühenduste Teatajas seni avaldamata).

[4] EÜT L 220, 30.8.1993, lk 23.

--------------------------------------------------

LISA

LIITESEADISTE KATEGOORIAD

Antud liiteseadise puhul liiteseadise-lambi summaarse sisendvõimsuse arvutamiseks tuleb liiteseadis kõigepealt liigitada ühte järgmises loetelus nimetatud kategooriasse:

Kategooria | Kirjeldus |

1 | Sirge luminofoorlambi liiteseadis |

2 | Lameda kahetorulise kompaktlambi liiteseadis (väline) |

3 | Lameda neljatorulise kompaktlambi liiteseadis |

4 | Neljatorulise kompaktlambi liiteseadis |

5 | Kuuetorulise kompaktlambi liiteseadis |

6 | 2D-tüüpi kompaktlambi liiteseadis |

--------------------------------------------------

II LISA

ANTUD LIITESEADISE PUHUL LIITESEADISE-LAMBI SUMMAARSE SISENDVÕIMSUSE ARVUTAMISE MEETODID

Liiteseadise-lambi ahela energiatõhusus määratakse suurima sisendvõimsuse alusel. See sõltub lambi võimsusest ja liiteseadise tüübist; seetõttu määratletakse antud liiteseadise puhul liiteseadise-lambi ahelate suurim sisendvõimsus liiteseadise-lambi ahela suurima võimsusena nii, et igale lambi võimsusele ja liiteseadise tüübile vastab eri tase.

Käesolevas lisas kasutatud mõisted vastavad Euroopa Elektrotehnika Standardikomitee poolt 1998. aasta detsembris sätestatud Euroopa standardile EN 50294.

--------------------------------------------------

III LISA

ESIMENE ETAPP

Liiteseadise-lambi ahelate suurim sisendvõimsus vattides määratakse järgmise tabeli abil:

Liiteseadise kategooria | Lambi võimsus | Liiteseadise-lambi ahelate suurim sisendvõimsus |

50 Hz | HF |

1 | 15 W | 13,5 W | 25 W |

18 W | 16 W | 28 W |

30 W | 24 W | 40 W |

36 W | 32 W | 45 W |

38 W | 32 W | 47 W |

58 W | 50 W | 70 W |

70 W | 60 W | 83 W |

2 | 18 W | 16 W | 28 W |

24 W | 22 W | 34 W |

36 W | 32 W | 45 W |

3 | 18 W | 16 W | 28 W |

24 W | 22 W | 34 W |

36 W | 32 W | 45 W |

4 | 10 W | 9,5 W | 18 W |

13 W | 12,5 W | 21 W |

18 W | 16,5 W | 28 W |

26 W | 24 W | 36 W |

5 | 18 W | 16 W | 28 W |

26 W | 24 W | 36 W |

6 | 10 W | 9 W | 18 W |

16 W | 14 W | 25 W |

21 W | 19 W | 31 W |

28 W | 25 W | 38 W |

38 W | 34 W | 47 W |

Kui liiteseadis on ette nähtud lambile, mis jääb ülaltoodud tabelis näidatud kahe väärtuse vahele, arvutatakse liiteseadise-lambi summaarne sisendvõimsus tabelis näidatud kahe teineteisele kõige lähemal oleva lambi suurima sisendvõimsuse kahe suurima väärtuse vahelise lineaarinterpoleerimise abil.

Näiteks, kui 1. kategooria lambi liiteseadis on ette nähtud 48 W lambile 50 Hz juures, arvutatakse liiteseadise-lambi summaarne sisendvõimsus järgmiselt:

47 +

*

/

= 58,5 W

--------------------------------------------------

IV LISA

TEINE ETAPP

Liiteseadise-lambi summaarne sisendvõimsus vattides määratakse järgmise tabeli abil:

Liiteseadise kategooria | Lambi võimsus | Liiteseadise-lambi summaarne sisendvõimsus |

50 Hz | HF |

1 | 15 W | 13,5 W | 23 W |

18 W | 16 W | 26 W |

30 W | 24 W | 38 W |

36 W | 32 W | 43 W |

38 W | 32 W | 45 W |

58 W | 50 W | 67 W |

70 W | 60 W | 80 W |

2 | 18 W | 16 W | 26 W |

24 W | 22 W | 32 W |

36 W | 32 W | 43 W |

3 | 18 W | 16 W | 26 W |

24 W | 22 W | 32 W |

36 W | 32 W | 43 W |

4 | 10 W | 9,5 W | 16 W |

13 W | 12,5 W | 19 W |

18 W | 16,5 W | 26 W |

26 W | 24 W | 34 W |

5 | 18 W | 16 W | 26 W |

26 W | 24 W | 34 W |

6 | 10 W | 9 W | 16 W |

16 W | 14 W | 23 W |

21 W | 19 W | 29 W |

28 W | 25 W | 36 W |

38 W | 34 W | 45 W |

Kui liiteseadis on ette nähtud lambile, mis jääb ülaltoodud tabelis näidatud kahe väärtuse vahele, arvutatakse liiteseadise-lambi summaarne sisendvõimsus tabelis näidatud kahe teineteisele kõige lähemal oleva lambi suurima sisendvõimsuse kahe suurima väärtuse vahelise lineaarinterpoleerimise abil.

Näiteks, kui 1. kategooria lambi liiteseadis on ette nähtud 48 W lambile 50 Hz juures, arvutatakse liiteseadise-lambi summaarne sisendvõimsus järgmiselt:

47 +

*

/

= 58,5 W

--------------------------------------------------