22.1.2010   

ET

Euroopa Liidu Teataja

CE 16/86


Aktsiisimaksu üldine kord *

P6_TA(2008)0541

Euroopa Parlamendi 18. novembri 2008. aasta õigusloomega seotud resolutsioon ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu direktiiv, mis käsitleb aktsiisimaksu üldist korda (KOM(2008)0078 – C6-0099/2008 – 2008/0051(CNS))

(2010/C 16 E/30)

(Nõuandemenetlus)

Euroopa Parlament,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut nõukogule (KOM(2008)0078);

võttes arvesse EÜ asutamislepingu artiklit 93, mille alusel nõukogu konsulteeris Euroopa Parlamendiga (C6-0099/2008);

võttes arvesse kodukorra artiklit 51;

võttes arvesse majandus- ja rahanduskomisjoni raportit ning tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjoni ning siseturu- ja tarbijakaitsekomisjoni arvamusi (A6-0417/2008),

1.   kiidab komisjoni ettepaneku muudetud kujul heaks;

2.   palub komisjonil oma ettepanekut vastavalt muuta, järgides EÜ asutamislepingu artikli 250 lõiget 2;

3.   palub nõukogul Euroopa Parlamenti teavitada, kui nõukogu kavatseb Euroopa Parlamendi poolt heaks kiidetud teksti muuta;

4.   palub nõukogul Euroopa Parlamendiga uuesti konsulteerida, kui nõukogu kavatseb komisjoni ettepanekut oluliselt muuta;

5.   teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile.

KOMISJONI ETTEPANEK

MUUDATUSETTEPANEKUD

Muudatusettepanek 1

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 2 a (uus)

 

(2a)

Et täiustada siseturu toimimist, tuleks teha pingutusi aktsiisimaksu järkjärguliseks ühtlustamiseks Euroopa Liidus, võttes arvesse niisuguseid küsimusi nagu rahvatervis, keskkonnakaitse ja eelarvelised kaalutlused.

Muudatusettepanek 2

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 4

(4)

Aktsiisikaupu võib maksustada muude kaudsete eriotstarbeliste maksudega. Sellisel juhul ja selleks, et mitte ohustada kaudseid makse käsitlevate ühenduse eeskirjade kasulikku mõju, peaksid liikmesriigid siiski järgima kõnealuste eeskirjade teatud põhimõtteid.

(4)

Aktsiisikaupu võib maksustada muude kaudsete eriotstarbeliste maksudega. Sellisel juhul ja selleks, et mitte ohustada kaudseid makse käsitlevate ühenduse eeskirjade kasulikku mõju, peaksid liikmesriigid siiski järgima kõnealuste eeskirjade teatud põhimõtteid, täpsemalt neid, mis on seotud asjaomase maksu maksubaasi määramise ja arvutamise ning maksu tasumise ja järelevalvega .

Muudatusettepanek 3

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 4 a (uus)

 

(4a)

Käesoleva direktiivi kohaldamisel peaksid liikmesriigid võtma arvesse vajadust tagada inimeste tervise kaitse kõrge tase.

Muudatusettepanek 4

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 9

(9)

Kuna aktsiisimaks on teatud kaupade tarbimise pealt makstav maks, ei tohiks maksustada neid aktsiisikaupu, mis on hävinud või pöördumatult kahjustunud, sõltumata hävimise või kahjustumise asjaoludest.

(9)

Kuna aktsiisimaks on teatud kaupade tarbimise pealt makstav maks, ei tohiks maksustada neid aktsiisikaupu, mis on vaieldamatult hävinud või pöördumatult kahjustunud, sõltumata hävimise või kahjustumise asjaoludest.

Muudatusettepanek 57

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 14

(14)

Selgelt tuleb määratleda olukorrad, kus on lubatud maksuvaba müük ühenduse territooriumilt lahkuvatele reisijatele.

(14)

Maksuvaba müük ühenduse territooriumilt mööda maismaad lahkuvatele reisijatele peaks olema lubatud, kui ühenduse piiridel asuvad maksuvabad kauplused tõendavad liikmesriikidele, et nad suudavad täita kõik tingimused, et takistada mis tahes võimalikke maksupettusi, maksudest kõrvalehoidumisi või maksueeskirjade rikkumis i.

Muudatusettepanek 58

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 14 a (uus)

 

(14a)

Reisijatel, kes reisivad lennukiga või laevaga kolmandale territooriumile või kolmandatesse riikidesse ning kellel on reisidokument, milles on lõppsihtkohana märgitud kolmandal territooriumil või kolmandas riigis asuv lennujaam või sadam, peaks samuti olema võimalus saada maksuvabades kauplustes müüdava kauba puhul aktsiisivabastust.

Muudatusettepanek 59

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 19 a (uus)

 

(19a)

Eeskirjad, mis käsitlevad aktsiisikaupade liikumist aktsiisi peatamise korra alusel, peaksid teatud tingimustel võimaldama lubada üldise tagatise esitamist aktsiisimaksu vähendatud summas või tagatise esitamata jätmist.

Muudatusettepanek 5

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 21 a(uus)

 

(21a)

Arvutipõhise süsteemi tõhusa toimimise tagamiseks peaksid liikmesriigid kehtestama oma riigi tasandil rakendussüsteemi raames ühtse andmekogumi ja -struktuuri, et anda ettevõtjatele usaldusväärne kasutajaliides.

Muudatusettepanek 6

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 24

(24)

Tuleb määratleda menetlused, mida kasutatakse arvutipõhise süsteemi puudumisel.

(24)

Tuleb määratleda menetlused, mida kasutatakse arvutipõhise süsteemi puudumisel, kui selles ei ole süüdi aktsiisikauba liikumisega seotud ettevõtjad või kui see on tingitud nende tahtest sõltumatutest põhjustest .

Muudatusettepanek 7

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 28 a (uus)

 

(28a)

Toodete puhul, mille suhtes kehtib aktsiisimaks, sest need on omandanud ja neid transpordivad eraisikud, tuleks täpsustada aktsiisikauba kogus.

Muudatusettepanek 8

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Põhjendus 36

(36)

Aktsiisi peatamise korra alusel toimuva kaupade liikumise elektroonilise kontrollsüsteemiga kohanemiseks tuleks liikmesriikidele võimaldada üleminekuperiood, mille jooksul võib vedu jätkata vastavalt direktiivis 92/12/EMÜ sätestatud formaalsustele.

(36)

Aktsiisi peatamise korra alusel toimuva kaupade liikumise elektroonilise kontrollsüsteemiga kohanemiseks tuleks liikmesriikidele võimaldada üleminekuperiood, mille jooksul võib vedu jätkata vastavalt direktiivis 92/12/EMÜ sätestatud formaalsustele. Üleminekuperioodi võimaldamisel tuleb arvesse võtta iga liikmesriigi reaalset suutlikkust elektrooniline süsteem tegelikult juurutada .

Muudatusettepanek 9

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 4 – punkt 4 a (uus)

 

4 a)

„aktsiisikauba import” – aktsiisikauba ühenduse tolliterritooriumile toomine, välja arvatud juhul, kui sellisele aktsiisikaubale on pärast selle ühenduse tolliterritooriumile toomist kohaldatud tolli peatamismenetlust või -korda, samuti aktsiisikauba vabastamine mis tahes niisugusest tolli peatamismenetlusest või -korrast;

Muudatusettepanek 10

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 4 – punkt 4 b (uus)

 

4 b)

„registreeritud kaubasaaja” – füüsiline või juriidiline isik, kellel on sihtliikmesriigi pädevate asutuste luba võtta kõnealuste pädevate asutuste kehtestatud tingimustel vastu aktsiisi peatamise korra alusel veetavat aktsiisikaupa, mis on lähetatud teisest liikmesriigist;

Muudatusettepanek 11

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 4 – punkt 4 c (uus)

 

4 c)

„registreeritud kaubasaatja” – füüsiline või juriidiline isik, kellel on vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. aprilli 2008. aasta, määrusele (EÜ) nr 450/2008 (millega kehtestatakse ühenduse tolliseadustik (ajakohastatud tolliseadustik)) (1) importiva liikmesriigi pädevate asutuste luba lähetada kõnealuste pädevate asutuste kehtestatud tingimustel aktsiisikaupa, mille suhtes kohaldatakse nende vabasse ringlusse lubamisel aktsiisi peatamise korda;

Muudatusettepanek 12

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 4 – punkt 4 d (uus)

 

4 d)

„volitatud laopidaja” – füüsiline või juriidiline isik, kellele liikmesriigi pädevad asutused on andnud loa aktsiisikaupa oma ettevõtlustegevuse käigus toota, töödelda, hoida, vastu võtta või lähetada, kui aktsiisi maksmise nõue on aktsiisi peatamise korra alusel peatatud;

Muudatusettepanek 13

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 4 – punkt 4 e (uus)

 

4 e)

„maksuladu” – koht, kus volitatud laopidaja oma ettevõtlustegevuse käigus aktsiisi peatamise korra alusel aktsiisikaupa toodab, töötleb, hoiab, võtab vastu või lähetab vastavalt teatavatele selle liikmesriigi pädevate asutuste poolt kehtestatud tingimustele, kus maksuladu asub;

Muudatusettepanek 14

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 4 – punkt 4 f (uus)

 

4 f)

„impordi koht” – koht, kus kaup määruse (EÜ) nr 450/2008 kohaselt vabasse ringlusse lubamisel asub.

Muudatusettepanek 15

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 2 – esimene lõik – punkt c

c)

aktsiisikauba import.

c)

aktsiisikauba import, sealhulgas eeskirjadevastane import, välja arvatud juhul, kui aktsiisikauba suhtes kohaldatakse kohe pärast importi aktsiisi peatamise korda .

Muudatusettepanek 16

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 7 – lõige 4

4.

Aktsiisikauba täielikku hävimist või pöördumatut kahjustumist, sh kauba omadustest tulenev kahjustumine, ei käsitleta tarbimiseks ringlusse lubamisena .

4.

Kõnealuse aktsiisikauba täielikku hävimist või pöördumatut kahjustumist tuleb tõendada selle liikmesriigi pädevat asutust rahuldaval viisil, kus aktsiisikaup on täielikult hävinud või pöördumatult kahjustunud .

Kõnealuse aktsiisikauba hävimist või kahjustumist tuleb tõendada pädevat asutust rahuldaval viisil.

Kui aktsiisi peatamise korra alusel liikuva aktsiisikauba puhul pole võimalik kindlaks määrata, kus täielik hävimine või pöördumatu kahjustumine toimus, loetakse see toimunuks liikmesriigis, kus see avastati.

Kaupa peetakse pöördumatult kahjustunuks esimese lõigu tähenduses, kui mis tahes isik on muutnud selle kasutuskõlbmatuks.

Liikmesriigid võivad sellise kauba tahtlikuks hävitamiseks, millele kohaldatakse aktsiisi peatamise korda, nõuda pädevate asutuste eelnevat luba.

Muudatusettepanek 17

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 9 – lõige 1

1.

Kui liikumisel aktsiisi peatamise korra alusel on toime pandud aktsiisi tasumisega seotud eeskirjade rikkumine, mille tagajärjel lubati aktsiisikaup tarbimiseks ringlusse ja ei ole võimalik kindlaks teha, kus ringlusse lubamine toimus, käsitletakse, et ringlusse lubamine toimus lähteliikmesriigis.

1.

Kui liikumisel aktsiisi peatamise korra alusel on toime pandud aktsiisi tasumisega seotud eeskirjade rikkumine, mille tagajärjel lubati aktsiisikaup tarbimiseks ringlusse vastavalt artikli 7 lõike 2 punktile a ja ei ole võimalik kindlaks teha, kus ringlusse lubamine toimus, käsitletakse, et ringlusse lubamine toimus lähteliikmesriigis ja hetkel, mil eeskirjade rikkumine avastati .

 

Kui aktsiisikaup, millele kohaldatakse aktsiisi peatamise korda, ei jõua sihtkohta, ning sellega seotud eeskirjade rikkumist, mille tagajärjel lubati aktsiisikaup tarbimiseks ringlusse vastavalt artikli 7 lõike 2 punktile a, ei ole avastatud, loetakse tarbimiseks ringlusse lubamine toimunuks selles liikmesriigis ja sel ajal, kui aktsiisikaup avastatakse.

Kui aga enne kolme aasta möödumist kuupäevast, mil liikumine algas vastavalt artikli 19 lõikele 1, tehakse kindlaks liikmesriik, kus kauba tarbimiseks ringlusse lubamine tegelikult toimus, teatab asjaomane liikmesriik sellest lähteliikmesriigi pädevatele asutustele.

Kui aga enne kolme aasta möödumist kuupäevast, mil liikumine algas vastavalt artikli 19 lõikele 1, tehakse kindlaks liikmesriik, kus kauba tarbimiseks ringlusse lubamine tegelikult toimus, loetakse aktsiisikaup ringlusse lubatuks selles liikmesriigis, kes teatab sellest lähteliikmesriigi või selle liikmesriigi pädevatele asutustele, kus tarbimiseks ringlusse lubamine avastati .

Kui aktsiisiga maksustamine toimus lähteliikmesriigis, tagastatakse aktsiis või antakse aktsiisivabastus niipea, kui on esitatud tõendid, et aktsiis tasuti teises liikmesriigis.

Kui aktsiisiga maksustamine toimus selles liikmesriigis, kus tarbimiseks ringlusse lubamine avastati, või lähteliikmesriigis, tagastatakse aktsiis või antakse aktsiisivabastus niipea, kui on esitatud tõendid aktsiisikauba tarbimiseks ringlusse lubamise kohta teises liikmesriigis.

Muudatusettepanek 18

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 9 – lõige 1 a (uus)

 

1 a.

Kui nõuetekohaseid tõendeid kasutades on võimalik ilma kahtluseta tõendada, et liikumisel aktsiisi peatamise korral on pandud toime eeskirjade rikkumine, mille tagajärjel lubati aktsiisikaup tarbimiseks ringlusse, tuleb aktsiisimaks tasuda liikmesriigis, kus eeskirjade rikkumine toime pandi.

Muudatusettepanek 19

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 9 – lõige 2 a (uus)

 

2 a.

Kui mõnes liikmesriigis saab tõendada eeskirjade rikkumise, mille tagajärjel lubati sihtliikmesriigi aktsiisimaksumärkidega aktsiisikaup tarbimiseks ringlusse, tuleb aktsiisimaks tasuda liikmesriigis, kus eeskirju rikuti, ainult juhul, kui sihtliikmesriik tagastab ettevõtjale aktsiisimaksu.

Muudatusettepanek 20

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 9 – lõige 2 b (uus)

 

2 b.

Juhul kui eeskirju rikuti sihtliikmesriigis, kus aktsiisimaksu ei koguta aktsiisimärke kasutades, tuleb aktsiisimaks viivitamata tasuda liikmesriigis, kus eeskirjade rikkumine toime pandi.

Muudatusettepanek 21

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 9 – lõige 3

3.

Eeskirjade rikkumine lõike 1 tähenduses on olukord, kus liikumine ei ole lõpetatud kooskõlas artikli 19 lõikega 2.

3.

Eeskirjade rikkumine lõike 1 tähenduses on muu kui artikli 7 lõikes 4 nimetatud olukord, kus liikumine või osa liikumisest ei ole lõpetatud kooskõlas artikli 19 lõikega 2.

Muudatusettepanek 22

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 11 – lõige 1 – punkt e a (uus)

 

e a)

kättetoimetamiseks tunnustatud uurimis- ja arendusasutusele, laboratooriumile, valitsusasutusele või mõnele muule tunnustatud osapoolele kvaliteedi kontrollimiseks, turustamiseelseks uurimiseks ning võimaliku võltsingu kindlakstegemiseks tingimusel, et asjaomaseid kaupu ei ole kaubanduslikes kogustes, mille puhul:

 

i)

liikmesriigid võivad määrata, milline kogus on „kaubanduslik kogus”; ja

 

ii)

liikmesriigid võivad ette näha lihtsustatud korra käesoleva lõike kohaste kaupade liikumise hõlbustamiseks.

Muudatusettepanek 23

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 11 – lõige 2

2.

Aktsiisivabastuse suhtes kohaldatakse asukohaliikmesriigi kehtestatud tingimusi ja piiranguid. Vabastuse võib anda aktsiisitagastuse kujul.

2.

Aktsiisivabastuse suhtes kohaldatakse asukohaliikmesriigi kehtestatud tingimusi ja piiranguid. Vabastuse võib anda aktsiisitagastuse kujul. Liikmesriikide kehtestatud hüvitamistingimused ei tohi ülemäära koormata aktsiisivabastuse menetlusi .

Muudatusettepanek 54

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 11 – lõige 2 a (uus)

 

2 a.

Aktsiisimaksu, sealhulgas naftaõlide aktsiisimaks, võib tagastada või maksusummat vähendada liikmesriigi kehtestatud korras. Liikmesriik kohaldab siseriiklikku päritoluga kaubale sama korda mis teistest liikmesriikidest pärit kaubale.

Muudatusettepanek 63/rev

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 13 – lõige 1

1.

Liikmesriigid võivad aktsiisist vabastada maksuvabade kaupluste kauba, mis viiakse välja ühendusesisese lennu- või merereisiga teise liikmesriiki suunduvate reisijate pagasis.

1.

Liikmesriigid võivad aktsiisist vabastada maksuvabade kaupluste kauba, mis viiakse välja lennu- või merereisiga või maismaatranspordiga kolmandale territooriumule või kolmandasse riiki suunduvate reisijate pagasis.

Muudatusettepanek 65/rev

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 13 – lõige 4

4.

Käesolevas artiklis kasutatakse järgmisi mõisteid:

4.

Käesolevas artiklis kasutatakse järgmisi mõisteid:

(a)

kolmas territoorium – artikli 5 lõigetes 2 ja 3 nimetatud territooriumid;

(a)

kolmas territoorium – artikli 5 lõigetes 2 ja 3 nimetatud territooriumid;

(b)

maksuvaba kauplus – lennujaamas või sadamas asuv üksus, mis vastab pädevate ametiasutuste poolt eelkõige käesoleva artikli lõike 3 kohaselt kehtestatud tingimustele;

(b)

maksuvaba kauplus – lennujaamas või sadamas või kolmanda riigi või kolmanda territooriumi piiril asuv üksus, mis vastab pädevate ametiasutuste poolt eelkõige käesoleva artikli lõike 3 kohaselt kehtestatud tingimustele;

(c)

kolmandale territooriumile või kolmandasse riiki reisija – reisija, kellel on õhu- või merereisi veodokument, milles on vahetu sihtkohana märgitud kolmandal territooriumil või kolmandas riigis asuv lennujaam või sadam.

(c)

kolmandale territooriumile või kolmandasse riiki reisija – reisija, kellel on õhu- või merereisi veodokument, milles on lõppsihtkohana märgitud kolmandal territooriumil või kolmandas riigis asuv lennujaam või sadam, samuti reisija, kes lahkub ühenduse territooriumilt mööda maismaad .

Muudatusettepanek 25

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 14 – lõige 2

2.

Aktsiisikauba tootmist, töötlemist ja valdamist käsitletakse aktsiisi peatamise korra alusel toimuvana ainult siis, kui kõnealune tegevus toimub ruumides, millele on antud luba vastavalt lõikele 3.

2.

Kui aktsiisi pole veel tasutud, toodetakse, töödeldakse ja hoitakse aktsiisikaupa maksulaos.

Muudatusettepanek 26

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 14 – lõige 3

3.

Liikmesriigi pädevad asutused annavad „maksulaona” tegutsemiseks loa ruumidele, mida kavatsetakse kasutada aktsiisikaupade tootmiseks, töötlemiseks ja valdamiseks ning vastuvõtmiseks või lähetamiseks aktsiisi peatamise korra alusel.

välja jäetud

Muudatusettepanek 27

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 15 – lõige 1 – teine ja kolmas lõik

Loa andmisest ei või keelduda, kui põhjenduseks on üksnes asjaolu, et füüsiline või juriidiline isik asub teises liikmesriigis ja kavatseb maksulao tegevust juhtida loa andnud liikmesriigis asuva esindaja või filiaali kaudu .

Luba antakse tingimustel, mida asutused võivad kehtestada eesmärgiga ära hoida võimalikku maksudest kõrvalehoidumist või kuritarvitusi . Loa andmisest ei või aga keelduda, kui põhjenduseks on üksnes asjaolu, et füüsiline või juriidiline isik asub teises liikmesriigis.

Luba hõlmab artikli 14 lõikes 3 nimetatud tegevusi.

 

Muudatusettepanek 28

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 16 – lõige 1 – sissejuhatav osa

1.

Aktsiisikaupa võib ühenduse territooriumil vedada aktsiisi peatamise korra alusel:

1.

Aktsiisikaupa võib ühenduse territooriumil kahe punkti vahel vedada aktsiisi peatamise korra alusel, sealhulgas kolmanda riigi või kolmanda riigi piirkonna kaudu :

Muudatusettepanek 29

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 16 – lõige 1 – punkt b – alapunkt ii

(ii)

füüsilisele või juriidilisele isikule, kellel on sihtliikmesriigi pädevate asutuste luba võtta kõnealuste pädevate asutuste kehtestatud tingimustel vastu aktsiisi peatamise korra alusel veetavat aktsiisikaupa, mis on lähetatud teisest liikmesriigist (edaspidi „registreeritud kaubasaaja” ) ;

ii)

registreeritud kaubasaaja ruumidesse ;

Muudatusettepanek 30

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 16 – lõige 1 – punkt b

(b)

impordi kohast kõikidesse punktis a nimetatud sihtkohtadesse, kui kauba lähetajaks on füüsiline või juriidiline isik, kellel on importiva liikmesriigi pädevate asutuste luba kauba lähetamiseks kõnealuste pädevate asutuste kehtestatud tingimustel (edaspidi „registreeritud kaubasaatja” ) .

b)

impordi kohast kõikidesse punktis a nimetatud sihtkohtadesse või kaubasaajatele , kui kauba lähetajaks on registreeritud kaubasaatja.

Muudatusettepanek 31

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 17 – lõige 1 – sissejuhatav osa

1.

Lähteliikmesriigi pädevad asutused nõuavad enda kehtestatud tingimustel tagatist, mis katab aktsiisi peatamise korra alusel liikumisest tulenevad riskid; tagatise võivad esitada üks või mitu järgmistest isikutest:

1.

Lähteliikmesriigi pädevad asutused nõuavad enda kehtestatud tingimustel tagatist, mis katab aktsiisi peatamise korra alusel liikumisest tulenevad riskid; tagatise võivad esitada üks või mitu järgmistest isikutest või nende esindaja :

Muudatusettepanek 32

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 17 – lõige 2 – esimene lõik

2.

Tagatis kehtib kogu ühenduses.

2.

Tagatis kehtib kogu ühenduses ja selle võib väljastada :

 

a)

asutus, kes vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu 14. juuni 2006. aasta direktiivile 2006/48/EÜ (krediidiasutuste asutamise ja tegevuse kohta) (2) võib tegutseda krediidiasutusena; või

 

b)

ettevõte, kes vastavalt nõukogu 18. juuni 1992. aasta direktiivile 92/49/EMÜ (otsekindlustustegevusega, välja arvatud elukindlustustegevusega seotud õigusnormide kooskõlastamise kohta) (3) võib tegutseda kindlustusasutusena.

Muudatusettepanek 33

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 17 a (uus)

 

Artikkel 17a

1.     Artikli 17 lõikes 1 osutatud isiku taotlusel võivad lähteliikmesriigi pädevad asutused enda kehtestatud tingimustel lubada üldtagatise esitamist aktsiisimaksu vähendatud summas või tagatise esitamata jätmist tingimusel, et transpordiga seotud rahalised kohustused võtab transpordi eest vastutav isik.

2.     Lõikes 1 osutatud luba antakse ainult isikutele:

a)

kes on asutatud ühenduse tolliterritooriumil;

b)

kes on varem nõuetekohaselt esitanud tagatise aktsiisi peatamise korra alusel veetavale aktsiisikaubale ja

c)

kes korrapäraselt esitavad aktsiisi peatamise korra alusel liikuva kauba tagatisi või kes on tolliasutustele teadaolevalt võimelised täitma kõnealuste menetlustega seonduvaid kohustusi.

3.     Artikli lõigete 1 ja 2 kohaste lubade väljastamise korda käsitlevad meetmed võetakse vastu vastavalt artikli 40 lõikes 2 osutatud regulatiivmenetlusele.

Muudatusettepanek 34

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 18 – lõige 2 – teine lõik – sissejuhatav osa

Registreeritud kaubasaaja, kellel on esimeses lõigus nimetatud luba, peab täitma järgmised tingimused:

Ajutiselt registreeritud kaubasaaja, kellel on esimeses lõigus nimetatud luba, peab täitma järgmised tingimused:

Muudatusettepanek 35

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 19 – lõige 1

1.

Aktsiisikauba liikumine aktsiisi peatamise korra alusel algab hetkest, mil kaup lahkub maksulaost või importimise kohast.

1.

Aktsiisikauba liikumine aktsiisi peatamise korra alusel algab hetkest, mil kaup lahkub maksulaost või importimise kohast. Kaup loetakse maksulaost või importimise kohast lahkunuks, kui volitatud laopidaja või registreeritud kaubasaatja saadab kohe pärast seda pädevale asutusele lisateate .

Muudatusettepanek 36

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 19 – lõige 2

2.

Aktsiisikauba liikumine aktsiisi peatamise korra alusel lõpeb hetkel , mil kaubasaaja on kauba vastu võtnud või artikli 16 lõike 1 punkti a alapunktis iii nimetatud juhul siis, kui kaup on lahkunud ühenduse territooriumilt.

2.

Aktsiisikauba liikumine aktsiisi peatamise korra alusel lõpeb:

 

kui kaubasaaja on kauba vastu võtnud. Kauba vastuvõtmise hetk kaubasaaja poolt määratakse lisateate saatmise ajaga, mille kaubasaaja saadab pädevale asutusele kohe pärast kauba saabumist ;

 

artikli 16 lõike 1 punkti a alapunktis iii osutatud juhul siis, kui kaup on lahkunud ühenduse territooriumilt või kui kauba suhtes kohaldatakse tolli peatamismenetlust või -korda .

Muudatusettepanek 37

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 19 a (uus)

 

Artikkel 19 a

 

Eeskirjad, mis käsitlevad aktsiisikaupade liikumist aktsiisi peatamise korra alusel, peavad võimaldama lähteliikmesriigi pädevate asutuste kehtestatud tingimustel lubada üldtagatise esitamist aktsiisimaksu vähendatud summas või tagatise esitamata jätmist tingimusel, et transpordiga seotud rahalised kohustused võtab enda kanda transpordi eest vastutav isik.

Muudatusettepanek 38

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 20 – lõige 1

1.

Aktsiisikaup liigub aktsiisi peatamise korra alusel, kui sellega on kaasas elektrooniline haldusdokument, mis esitatakse vastavalt lõigetele 2 ja 3.

1.

Aktsiisikaup liigub aktsiisi peatamise korra alusel, kui sellega on kaasas elektrooniline haldusdokument, mis esitatakse vastavalt lõigetele 2 ja 3. Liikmesriigid ja komisjon võtavad asjakohaseid meetmeid, mis võimaldavad siseriiklikul tasandil juurutada avaliku võtmeinfrastruktuuri ja tagada süsteemide koostalitusvõime .

Muudatusettepanek 39

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 20 – lõige 6

6.

Kaubasaatja teatab kaupa saatvale isikule haldusviitenumbri.

6.

Saadetisele lisatakse trükitud teabeleht, mis võimaldab kaupa liikumise jooksul identifitseerida.

Viitenumber peab olema aktsiisi peatamise korra alusel toimuva liikumise jooksul kogu aeg kättesaadav.

 

Muudatusettepanek 40

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 22

Lähteliikmesriigi pädevad asutused võivad kõnealuses liikmesriigis kehtestatud tingimustel lubada arvutipõhist süsteemi kasutaval kaubasaatjal jagada aktsiisi peatamise korra alusel toimuv energiatoodete liikumine kaheks või enamaks osaks tingimusel, et aktsiisikauba üldkogus ei muutu.

Lähteliikmesriigi pädevad asutused võivad kõnealuses liikmesriigis kehtestatud tingimustel lubada arvutipõhist süsteemi kasutaval kaubasaatjal jagada aktsiisi peatamise korra alusel toimuv energiatoodete liikumine kaheks või enamaks osaks tingimusel, et:

 

a)

aktsiisikauba üldkogus ei muutu; ning

 

b)

jagamine toimub sellise liikmesriigi territooriumil, kus niisugune protseduur on lubatud.

Samuti võivad liikmesriigid ette näha, et nende territooriumil ei ole selline jagamine lubatud .

Liikmesriigid teavitavad komisjoni, kas ja millistel tingimustel nad lubavad oma territooriumil saadetisi jagada. Komisjon edastab selle teabe teistele liikmesriikidele .

Muudatusettepanek 41

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 23 – lõige 1 – esimene lõik

1.

Aktsiisikauba saabumisel mis tahes artikli 16 lõike 1 punkti a alapunktides i, ii või iv või artikli 16 lõikes 2 nimetatud sihtkohta esitab kaubasaaja viivitamata arvutipõhise süsteemi kaudu sihtliikmesriigi pädevatele asutustele kauba kättesaamise kinnituse (edaspidi „kättesaamise kinnitus”).

1.

Aktsiisikauba saabumisel mis tahes artikli 16 lõike 1 punkti a alapunktides i, ii või iv või artikli 16 lõikes 2 osutatud sihtkohta esitab kaubasaaja hiljemalt järgmisel tööpäeval pärast kättesaamist arvutipõhise süsteemi kaudu sihtliikmesriigi pädevatele asutustele kauba kättesaamise kinnituse (edaspidi „kättesaamise kinnitus”).

Muudatusettepanek 42

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 24 – lõige 3

3.

Lähteliikmesriigi pädevad asutused edastavad ekspordikinnituse kaubasaatjale.

3.

Lähteliikmesriigi pädevad asutused edastavad ekspordikinnituse kaubasaatjale hiljemalt järgmisel tööpäeval pärast tunnistuse kättesaamist, millega kinnitatakse, et aktsiisikaubad on lahkunud ühenduse territooriumilt .

Muudatusettepanek 43

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 26 – lõige 1 – teine ja kolmas lõik

Kui arvutipõhine süsteem on jälle kasutatav, esitab kaubasaatja viivitamata esialgse elektroonilise haldusdokumendi. Kõnealune dokument asendab esimese lõigu punktis a nimetatud paberkandjal dokumendi niipea, kui see on läbinud artikli 20 lõike 3 kohase menetluse, ning seejärel kohaldatakse elektroonilise haldusdokumendi suhtes kehtivat korda.

Saadetis liigub edasi vastavalt asendustoimingule, mille alla kuulub toimingu lõpetamine, isegi kui arvutipõhine süsteem on jälle kasutatav.

Kuni elektroonilise haldusdokumendi menetlemise lõppemiseni vastavalt artikli 20 lõikele 3 käsitletakse liikumist aktsiisi peatamise korra alusel liikumisena koos paberkandjal dokumendiga.

 

Muudatusettepanek 44

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 26 – lõige 2 – esimene lõik

2.

Kui arvutipõhist süsteemi ei saa kasutada, võib volitatud laopidaja või registreeritud kaubasaatja edastada artikli 20 lõikes 8 või artiklis 22 nimetatud teabe muude sidevahendite kaudu. Ta teatab sellest lähteliikmesriigi pädevatele asutustele sihtkoha muutmise või liikumise jagamise ajal.

2.

Kui arvutipõhist süsteemi ei saa kasutada, võib volitatud laopidaja või registreeritud kaubasaatja edastada artikli 20 lõikes 8 või artiklis 22 osutatud teabe liikmesriikide poolt kindlaks määratud muude sidevahendite kaudu. Ta teatab sellest lähteliikmesriigi pädevatele asutustele sihtkoha muutmise või liikumise jagamise ajal.

Muudatusettepanek 45

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 28

Liikmesriigid võivad sätestada lihtsustatud menetluse aktsiisi peatamise korra alusel liikumisele, mis toimub üksnes nende territooriumitel.

Liikmesriigid võivad sätestada lihtsustatud menetluse aktsiisi peatamise korra alusel liikumisele, mis toimub üksnes nende territooriumitel, sealhulgas võimaluse loobuda selliste liikumiste elektroonilise järelevalve nõudest .

Muudatusettepanek 46

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 29 – punkt 3 a (uus)

 

3 a)

kaupade liikumine kooskõlas artikli 11 lõike 1 punktiga ea.

Muudatusettepanek 47

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 30 – lõige 1 – teine lõik

Füüsilise isiku poolt omandatud aktsiisikaupade puhul, mis ei ole tubakatooted, kohaldatakse esimest lõiku ka juhul, kui kaupa veetakse kõnealuse füüsilise isiku nimel.

välja jäetud

Muudatusettepanek 48

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 30 – lõige 2 a (uus)

 

2 a.

Lõike 2 punkti e kohaldamiseks võivad liikmesriigid kehtestada üksnes tõendamiseks kasutatavad suunistasemed. Nimetatud suunistasemed ei tohi olla madalamad kui:

 

a)

tubakatooted

 

sigaretid: 400 tükki;

 

sigarillod (sigarid maksimumkaaluga kuni 3 g): 200 tükki;

 

sigarid: 100 tükki;

 

suitsetamistubakas: 0,5 kilogrammi;

 

b)

alkohoolsed joogid:

 

piiritusjoogid: 5 liitrit;

 

vahesaadused: 10 liitrit;

 

veinid: 45 liitrit (sh kuni 30 liitrit vahuveini);

 

õlu: 55 liitrit.

Muudatusettepanek 49

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 30 – lõige 2 b (uus)

 

2 b.

Liikmesriigid võivad ka sätestada, et teises liikmesriigis juba tarbimiseks ringlusse lubatud mineraalõlide omandamise puhul tuleb aktsiis tasuda liikmesriigis, kus neid kasutatakse, kui nimetatud kaupa veavad füüsilised isikud või nende esindajad ebaharilikke veoliike kasutades. Ebaharilik vedu võib olla kütuste vedu muul viisil kui sõidukite kütusepaakides või nõuetekohastes varukütusekanistrites ning vedelkütuste vedu muul viisil kui professionaalsete ettevõtjate nimel kasutatavate paakautodega.

Muudatusettepanek 50

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 34 – lõige 4 – punkt a

a)

registreerima ennast aktsiisikauba lähetamise liikmesriigi maksuasutuses;

a)

registreerima ennast aktsiisikauba lähetamise liikmesriigi pädevas asutuses ja hankima sellelt asutuselt identifitseerimisdokumendi ;

Muudatusettepanekud 51 ja 52

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 37

1.

Ilma et see piiraks artikli 7 lõike 1 kohaldamist, võivad liikmesriigid nõuda, et aktsiisikaup oleks nende territooriumil tarbimiseks ringlusse lubamisel või artikli 31 lõike 1 esimeses lõigus või artikli 34 lõikes 1 sätestatud juhtudel nende territooriumile toomisel varustatud maksumärkide või maksustamise eesmärgil kasutatavate riiklike identifitseerimistähistega.

1.

Ilma et see piiraks artikli 7 lõike 1 kohaldamist, võivad liikmesriigid nõuda, et aktsiisikaup oleks nende territooriumil tarbimiseks ringlusse lubamisel või artikli 31 lõike 1 esimeses lõigus või artikli 34 lõikes 1 sätestatud juhtudel nende territooriumile toomisel varustatud maksumärkide, riiklike identifitseerimistähistega või muude maksustamise eesmärgil kasutatavate seeria- ja identifitseerimistähistega .

2.

Iga liikmesriik, kes nõuab lõikes 1 sätestatud maksumärke või riiklikke identifitseerimistähiseid, peab need teiste liikmesriikide volitatud laopidajatele kättesaadavaks tegema.

2.

Iga liikmesriik, kes nõuab lõikes 1 sätestatud maksumärke, riiklikke identifitseerimistähiseid või muid seeria- ja identifitseerimistähiseid , peab need teiste liikmesriikide volitatud laopidajatele kättesaadavaks tegema.

3.

Ilma et see piiraks mis tahes sätete kohaldamist, mis liikmesriigid on kehtestanud käesoleva artikli nõuetekohase rakendamise tagamiseks ning maksupettuste, maksudest kõrvalehoidumise ja muude kuritarvituste vältimiseks, peavad nad tagama, et kõnealused märgid või tähised ei takista aktsiisikaupade vaba liikumist.

3.

Ilma et see piiraks mis tahes sätete kohaldamist, mis liikmesriigid on kehtestanud käesoleva artikli nõuetekohase rakendamise tagamiseks ning maksupettuste, maksudest kõrvalehoidumise ja muude kuritarvituste vältimiseks, peavad nad tagama, et kõnealused märgid või tähised ei takista aktsiisikaupade vaba liikumist.

Kui sellised märgid või tähised kinnitatakse aktsiisikaubale, peab märgid väljaandnud liikmesriik kõik kõnealuste märkide saamiseks makstud või tagatiseks jäetud summad tagasi maksma või vabastama, kui aktsiisimaks kuulus tasumisele teises liikmesriigis ja seal ka sisse nõuti.

Kui sellised märgid või tähised kinnitatakse aktsiisikaubale, peab märgid väljaandnud liikmesriik kõik kõnealuste märkide saamiseks makstud või tagatiseks jäetud summad tagasi maksma või vabastama, kui aktsiisimaks kuulus tasumisele teises liikmesriigis ja seal ka sisse nõuti.

 

Märgid või tähised väljaandnud liikmesriik võib siiski kõnealuste summade tagasimaksmiseks, vähendamiseks või vabastamiseks nõuda tõendit märkide või tähiste eemaldamise või hävitamise kohta.

4.

Lõikes 1 määratletud maksumärgid või identifitseerimistähised kehtivad liikmesriigis, kus need on välja antud. Liikmesriigid võivad kõnealuseid märke ja tähiseid siiski vastastikku tunnustada.

4.

Lõikes 1 määratletud maksumärgid, riiklikud identifitseerimistähised või muud seeria- ja identifitseerimistähised kehtivad liikmesriigis, kus need on välja antud. Liikmesriigid võivad kõnealuseid märke ja tähiseid siiski vastastikku tunnustada.

Muudatusettepanek 53

Ettepanek võtta vastu direktiiv

Artikkel 39

Kuni nõukogu võtab vastu ühenduse sätted laevade ja õhusõidukite proviandi kohta, säilitavad liikmesriigid asjaomased siseriiklikud sätted.

Kuni nõukogu võtab vastu ühenduse sätted laevade ja õhusõidukite proviandi kohta, säilitavad liikmesriigid asjaomased siseriiklikud sätted. Nendest siseriiklikest sätetest tuleb teatada teistele liikmesriikidele, et nende ettevõtjad saaksid neid kasutada .


(1)   ELT L 145, 4.6.2008, lk 1.

(2)   ELT L 177, 30.6.2006, lk 1.

(3)   EÜT L 228, 11.8.1992, lk 1.