15.2.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 41/15


NÕUKOGU OTSUS,

12. veebruar 2008,

millega kehtestatakse Euratomi Tarneagentuuri põhikiri

(2008/114/EÜ, Euratom)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Aatomienergiaühenduse asutamislepingut, eriti selle artikli 54 teist lõiku,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi arvamust, (1)

ning arvestades järgmist:

(1)

Asutamislepingu 6. peatüki teises jaotises sätestatakse Euratomi Tarneagentuuri (edaspidi „agentuur”) loomine ning kehtestatakse selle ülesanded ja kohustused Euroopa Liidu kasutajatele tuumamaterjalide regulaarse ja õiglase tarnimise tagamisel. Agentuuri põhikiri võeti vastu 6. novembril 1958. (2) Võttes arvesse liikmesriikide arvu suurenemist ja vajadust kohaldada agentuuri suhtes kaasaegseid finantssätteid, samuti vajadust määrata kindlaks agentuuri asukoht, tuleks see põhikiri kehtetuks tunnistada ja asendada uuega.

(2)

Uus põhikiri peaks sisaldama nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrusega (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, mis käsitleb Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust, (3) kooskõlas olevaid finantssätteid. Samal ajal tuleks kooskõlas asutamislepingu artikliga 183 võtta vastu agentuuri suhtes kohaldatav uus finantsmäärus. Agentuuri kapital ja asutamislepinguga ette nähtud võimalus võtta tehingute eest tasu peaksid jääma muutmata.

(3)

Agentuuri uut põhikirja tuleks kohandada laienenud Euroopa Liidu tingimustega. Eelkõige tuleks agentuuri tegevuse parandamiseks ja tõhususe suurendamiseks muuta selle nõuandekomitee suurust,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Käesolevaga võetakse vastu lisas esitatud Euratomi Tarneagentuuri põhikiri.

Artikkel 2

6. novembri 1958. aasta Euratomi Tarneagentuuri põhikiri tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 12. veebruar 2008

Nõukogu nimel

eesistuja

A. BAJUK


(1)  13. novembri 2007. aasta arvamus (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata).

(2)  EÜT 27, 6.12.1958, lk 534/58.

(3)  EÜT L 248, 16.9.2002, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 1525/2007 (ELT L 343, 27.12.2007, lk 9).


LISA

EURATOMI TARNEAGENTUURI PÕHIKIRI

1.   PEATÜKK

STRUKTUUR JA TOIMIMINE

Artikkel 1

Eesmärgid ja ülesanded

1.   Euratomi Tarneagentuuri (edaspidi „agentuur”) eesmärk on: täita ülesandeid, mis on talle usaldatud asutamislepingu 6. peatüki teise jaotisega kooskõlas asutamislepingu eesmärkidega.

Selleks teeb agentuur muu hulgas järgmist:

tagab ühendusele ekspertarvamused, teabe ja nõuanded mis tahes teemal, mis on seotud tuumamaterjalide ja teenuste turu toimimisega;

täidab turuseire alast rolli, jälgides ja tuvastades turusuundumusi, mis võiksid mõjutada tuumamaterjalide tarnimist ja tuumateenuste osutamist Euroopa Liidule;

taotleb artikli 11 kohaselt asutatud nõuandekomitee (edaspidi „komitee”) nõuandeid, tegutseb komitee toetusel ja komiteega tihedas koostöös.

2.   Agentuur võib kooskõlas asutamislepingu artiklitega 62 ja 72 moodustada ka tuumamaterjalide varu.

Artikkel 2

Õiguslik seisund ja asukoht

1.   Agentuur on juriidiline isik vastavalt asutamislepingu artiklile 54. Agentuur tegutseb üksnes üldistes huvides. Agentuur toimib mittetulunduslikul põhimõttel.

2.   Agentuuri, selle peadirektori ja personali suhtes kohaldatakse Euroopa ühenduste privileegide ja immuniteetide protokolli.

3.   Agentuuri asukoht on Luxembourgis.

4.   Ta võib omal algatusel võtta oma struktuuriga seotud meetmeid, mis võivad olla vajalikud tema ülesannete täitmiseks nii ühenduses kui ka sellest väljaspool.

5.   Agentuuril on igas liikmesriigis kõige laialdasem õigus- ja teovõime, mida antakse juriidilistele isikutele vastavalt selle riigi seadustele. Eelkõige võib agentuur omandada ja võõrandada vallas- ja kinnisvara ning olla kohtumenetluse osaliseks.

Artikkel 3

Peadirektori ülesanded ja volitused

1.   Peadirektori nimetab ametisse komisjon.

2.   Peadirektor esindab agentuuri. Ta võib delegeerida oma volitused muudele isikutele. Volituste delegeerimise reeglid määratakse kindlaks agentuurisiseste dokumentidega.

3.   Peadirektori vastutusalasse kuulub:

agentuuri artiklis 1 osutatud ülesannete täitmise tagamine;

agentuuri ainuõiguse või optsiooniõiguse kasutamine tuumamaterjalide tarnelepingute sõlmimisel;

agentuuri kõikide ressursside igapäevane haldamine ja juhtimine;

komitee korrapärane teavitamine ja komiteega konsulteerimine kõigis tema pädevusse kuuluvates küsimustes vastavalt artikli 13 lõikele 3;

agentuuri tulude ja kulude aruande koostamine ning eelarve täitmine;

mis tahes uuringute teostamine ja eriaruannete koostamine, mida peetakse vajalikuks artikli 1 lõike 1 kohaselt, tihedas koostöös komiteega, ning selliste uuringute ja aruannete edastamine Euroopa Parlamendile, nõukogule ja komisjonile.

4.   Peadirektor esitab igal aastal pärast komitee arvamuse saamist Euroopa Parlamendile, nõukogule ja komisjonile aruande agentuuri eelmise aasta tegevuse ja järgmise aasta töökava kohta.

Artikkel 4

Peadirektor ja töötajad

1.   Agentuuri peadirektor ja töötajad on Euroopa ühenduste ametnikud või saavad selleks ning nende tegevust reguleerivad nõukogu määrusega (EMÜ, Euratom, ESTÜ) nr 259/68 (1) kehtestatud Euroopa ühenduste ametnike personalieeskirjad ja muude teenistujate teenistustingimused ning Euroopa ühenduste institutsioonide poolt kõnealuste personalieeskirjade rakendamiseks ühiselt vastu võetud eeskirjad. Ametnikud nimetab ametisse ja nende palga tasub komisjon.

2.   Agentuuri peadirektoril ja töötajatel on asutamislepingu artikli 194 kohane juurdepääs nende valdusse antud või neile edastatud faktidele, teabele, teadmistele, dokumentidele ja esemetele, mille suhtes kohaldatakse salastatuse astmeid.

Artikkel 5

Komisjonipoolne järelevalve

1.   Agentuur on komisjoni järelevalve all; komisjon adresseerib agentuurile käskkirju ning tal on agentuuri otsuste üle vetoõigus.

2.   Komisjoni vetoõigus lõpeb kümne päeva möödumisel agentuuri otsusest, kui komisjon või selle esindaja ei ole selle ajavahemiku jooksul reservatsiooni teinud. Komisjon või selle esindaja võib loobuda sellise reservatsiooni tegemise õigusest enne kõnealuse ajavahemiku lõppemist.

3.   Kui komisjon või selle esindaja teeb reservatsiooni lõikes 2 ettenähtud ajavahemiku jooksul, võtab komisjon lõpliku seisukoha kuni kümne tööpäeva jooksul alates reservatsiooni tegemise kuupäevast.

4.   Käesoleva lõigu sätted ei takista asutamislepingu artikli 53 kohaldamist.

5.   Asjaosalised võivad igasugused asutamislepingu artiklis 53 nimetatud toimingud või toimingutest hoidumise teatavaks teha komisjonile kümne tööpäeva jooksul alates vastava teate kättesaamisest või kui sellist teadet ei ole saadetud, kümne tööpäeva jooksul pärast selle avaldamist. Kui otsusest ei ole teatatud ja seda ei ole avaldatud, algab tähtaeg päevast, mil asjaosaline toimingust teada saab.

2.   PEATÜKK

FINANTSSÄTTED

Artikkel 6

Finantskorraldus

1.   Agentuur on finantsküsimustes iseseisev. Ta toimib agentuuri pädevusvaldkonna kaubanduseeskirjade kohaselt.

2.   Agentuuril on alati õigus kanda euro vääringus varad üle muusse valuutasse, et teha finants- või kaubandustehinguid, mis vastavad asutamislepingus määratletud eesmärkidele ja käesolevale põhikirjale.

Kui agentuuril on sularaha või likviidset vara vajalikus vääringus, väldib ta niipalju kui võimalik selliste ülekannete tegemist.

Rahalisi vahendeid, mida agentuur ei vaja viivitamatult oma kohustuste täitmiseks, võib ta kasutada oma eesmärkidega seotud finantstehingute tegemiseks.

3.   Agentuuril on õigus võtta laenu Euroopa Aatomienergiaühenduse nimel ja nõukogu poolt määratud ulatuses, seda tuleb kasutada tema ülesannete täitmiseks.

4.   Euroopa Aatomienergiaühendus tagab kohustuste täitmise, mille agentuur on võtnud vastavalt käesolevale põhikirjale.

Artikkel 7

Tulud ja kulud

1.   Igaks eelarveaastaks koostatakse tulude ja kulude kalkulatsioon, mida näidatakse agentuuri eelarves. Eelarveaasta langeb kokku kalendriaastaga.

2.   Eelarves näidatud tulud ja kulud peavad olema tasakaalus.

3.   Agentuuri tulud koosnevad ühenduse toetusest, pangaintressidest ning kapitali- ja pangainvesteeringute tuludest ning vajadusel asutamislepingu artikliga 54 ette nähtud tasust ning laenudest.

4.   Agentuuri kulud koosnevad tema töötajate ja komitee halduskuludest, samuti kolmandate isikutega sõlmitud lepingutest tulenevatest kuludest.

5.   Igal aastal koostab peadirektor agentuuri järgmise eelarveaasta tulude ja kulude kalkulatsiooni. Nimetatud kalkulatsioon, mis sisaldab ka ametikohtade loetelu projekti, edastatakse komisjonile 31. märtsiks pärast komiteelt sellekohase arvamuse saamist.

6.   Komisjon kannab kalkulatsiooni põhjal Euroopa Liidu esialgsesse üldeelarve eelnõusse kalkulatsioonid, mida ta peab ametikohtade loetelu jaoks vajalikuks, samuti üldeelarvesse arvatava toetuse suuruse.

7.   Eelarvemenetluse raames kinnitavad eelarvepädevad institutsioonid agentuuri toetuseks eraldatavad assigneeringud ja võtavad vastu agentuuri ametikohtade loetelu, mis esitatakse komisjoni ametikohtade loetelust eraldi.

8.   Komisjon võtab vastu eelarve. See muutub lõplikuks pärast Euroopa Liidu üldeelarve lõplikku vastuvõtmist. Vajaduse korral kohandatakse eelarvet vastavalt. Agentuuri eelarve avaldatakse tema veebisaidil.

9.   Eelarve ja ametikohtade loetelu muutmiseks võetakse vastu paranduseelarve, kasutades sama menetlust kui esialgse eelarve puhul. Ametikohtade loetelu muudatused esitatakse eelarvepädevatele institutsioonidele. Paranduseelarved edastatakse teadmiseks Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

Artikkel 8

Eelarve täitmine, finantskontroll ja finantseeskirjad

1.   Peadirektor vastutab agentuuri eelarve täitmise eest.

2.   Pärast iga eelarveaasta lõppu esitab agentuuri peaarvepidaja esialgse raamatupidamisaruande:

a)

komisjoni peaarvepidajale konsolideerimiseks 1. märtsiks ja

b)

kontrollikojale pärast iga eelarveaasta lõppu 31. märtsiks.

3.   Pärast agentuuri esialgset raamatupidamisaruannet käsitlevate kontrollikoja märkuste kättesaamist koostab peadirektor omal vastutusel agentuuri lõpliku raamatupidamisaruande ning saadab selle komiteele arvamuse saamiseks.

4.   Komitee esitab agentuuri lõpliku raamatupidamisaruande kohta arvamuse.

5.   Peadirektor saadab lõpliku raamatupidamisaruande koos komitee arvamusega Euroopa Parlamendile, nõukogule, komisjonile ja kontrollikojale igale eelarveaastale järgneva aasta 1. juuliks.

6.   Lõplik raamatupidamisaruanne avaldatakse agentuuri veebisaidil.

7.   Peadirektor saadab kontrollikojale vastuse tema märkuste kohta 30. septembriks.

8.   Euroopa Parlamendi taotluse korral esitab peadirektor kogu teabe, mida on vaja asjaomase eelarveaasta eelarve täitmise aruande kinnitamismenetluse tõrgeteta rakendamiseks.

9.   Enne N + 2 aasta 30. aprilli annab Euroopa Parlament nõukogu soovituse põhjal kvalifitseeritud häälteenamusega heakskiidu peadirektori tegevusele seoses eelarve täitmisega aastal N.

10.   Agentuuri suhtes kohaldatav spetsiaalne finantsmäärus võetakse vajaduse korral vastu kooskõlas asutamislepingu artikliga 183.

Artikkel 9

Kapital

1.   Agentuuri kapital on 5 824 000 eurot.

2.   Kapital jaguneb järgmiselt:

Belgia

EUR

192 000

Bulgaaria

EUR

96 000

Tšehhi Vabariik

EUR

192 000

Taani

EUR

96 000

Saksamaa

EUR

672 000

Eesti

EUR

32 000

Iirimaa

EUR

32 000

Kreeka

EUR

192 000

Hispaania

EUR

416 000

Prantsusmaa

EUR

672 000

Itaalia

EUR

672 000

Küpros

EUR

32 000

Läti

EUR

32 000

Leedu

EUR

32 000

Luksemburg

EUR

Ungari

EUR

192 000

Malta

EUR

Madalmaad

EUR

192 000

Austria

EUR

96 000

Poola

EUR

416 000

Portugal

EUR

192 000

Rumeenia

EUR

288 000

Sloveenia

EUR

32 000

Slovakkia

EUR

96 000

Soome

EUR

96 000

Rootsi

EUR

192 000

Ühendkuningriik

EUR

672 000

3.   10 % osamakse kapitalist makstakse liikmesriigi ühinemisel ühendusega. Lisaks nõutakse edasised osamaksed kapitalist sisse komisjoni ettepanekul nõukogu kvalifitseeritud häälteenamust nõudva otsusega. Sissenõutud osamakse summa makstakse agentuurile kolmekümne päeva jooksul pärast nimetatud otsuse tegemist.

4.   Osalus ei anna dividendide ega intresside saamise õigust. Osalus annab õiguse sissemakstud kapitali osamaksete nimisumma tagasimaksmiseks ainult sel juhul, kui agentuuri tegevus lõpetatakse.

5.   Kõik maksed tehakse eurodes.

Artikkel 10

Tasud

Agentuur võib vastavalt asutamislepingu artiklile 54 võtta tasu nendelt tehingutelt, milles agentuur osaleb oma optsiooniõigust või tarnelepingute sõlmimise ainuõigust kasutades. Sellisest tasust saadavat sissetulekut võib kasutada üksnes agentuuri halduskulude katmiseks.

Kõnealust tasu üksikasjalikult käsitlevad sätted kehtestatakse rakendusotsuses. Tasu määra ja meetodid, mille järgi seda hinnatakse ning sisse nõutakse, määrab kindlaks komisjon ettepaneku alusel, mille teeb peadirektor pärast komiteelt sellekohase arvamuse saamist.

3.   PEATÜKK

NÕUANDEKOMITEE

Artikkel 11

Komitee koosseis

1.   Komitee moodustatakse liikmesriikidest pärit liikmetest vastavalt allpool esitatud tabelile. Liikmesriik võib siiski otsustada komiteega mitte ühineda. Kui liige astub tagasi või ei ole võimeline oma kohustusi täitma, nimetatakse ülejäänud ametiajaks tema järglane.

Belgia

2 liiget

Bulgaaria

2 liiget

Tšehhi Vabariik

2 liiget

Taani

1 liige

Saksamaa

4 liiget

Eesti

1 liige

Iirimaa

1 liige

Kreeka

2 liiget

Hispaania

3 liiget

Prantsusmaa

4 liiget

Itaalia

4 liiget

Küpros

1 liige

Läti

1 liige

Leedu

2 liiget

Luksemburg

Ungari

2 liiget

Malta

Madalmaad

2 liiget

Austria

2 liiget

Poola

3 liiget

Portugal

2 liiget

Rumeenia

3 liiget

Sloveenia

2 liiget

Slovakkia

2 liiget

Soome

2 liiget

Rootsi

2 liiget

Ühendkuningriik

4 liiget.

2.   Liikmekohtade jaotus komitees peaks peale liikmesriikide osaluse agentuuri kapitalis kajastama ka liikmesriikide kogemusi, eriteadmisi ja/või tegevust sellistes valdkondades nagu tuumamaterjalidega kauplemine ja tuumkütuse tsükli või tuumaenergia tootmisega seotud teenused.

3.   Komitee liikme nimetab ametisse liikmesriik, keda ta esindab, lähtudes tema asjaomastest kogemustest ja eriteadmistest tuumamaterjalidega kauplemise ja tuumkütuse tsükli või tuumaenergia tootmisega seotud teenuste valdkonnas. Ametiaja pikkus on kolm aastat. Sama isiku võib ametisse tagasi nimetada.

Artikkel 12

Komitee eesistumine

1.   Komitee määrab komitee liikmete hulgast esimehe ja kaks aseesimeest. Need juhid esindavad komitee kogemusi ja asjaomase sektori eri pooli, nii tootjaid kui ka tarbijaid. Kui esimees ei ole võimeline oma kohustusi täitma, võtab kahest aseesimehest vanem esimehe koha üle.

2.   Esimehe ja aseesimeeste ametiaja pikkus on kolm aastat. Neid võib ametisse tagasi nimetada ühe korra ning esimehe ametis peaks olema järgemööda komitee erinevad liikmed, kellel on erinevad kogemused asjaomases sektoris ja halduses. Esimehe ja kõigi aseesimeeste volitused lõpevad automaatselt nende ametiaja lõppedes ilma tagasinimetamise õiguseta.

Artikkel 13

Komitee pädevus

1.   Komitee abistab agentuuri tema ülesannete täitmisel, esitades arvamusi ja analüüse ning andes teavet. See abi hõlmab ka selliste aruannete, uuringute ja arvamuste ettevalmistamist, mida võib vastavalt artikli 1 lõikele 1 olla vaja koostada artikli 3 lõikes 3 osutatud peadirektori juhtimisel. Komitee toimib sidemena agentuuri ning tuumatööstuse tootjate ja kasutajate vahel.

2.   Komiteega võib konsulteerida kõigis agentuuri pädevusse kuuluvates küsimustes suuliselt komitee koosolekutel või kirjalikult nende koosolekute vahelisel ajal. Komitee võib esitada arvamusi kõigis sellistes küsimustes vähemalt ühe kolmandiku komitee liikmete algatusel.

3.   Peadirektor konsulteerib komiteega ja kutsub selle kokku enne otsuse tegemist järgmistes küsimustes:

a)

eeskirjad, mida tuleb järgida pakkumise ja nõudluse tasakaalustamiseks (asutamislepingu artikli 60 kuues lõik);

b)

agentuuri kapital; selle suurenemine või vähenemine või uued kapitalimärkimised (asutamislepingu artikli 54 neljas lõik);

c)

artiklis 6 osutatud laenud;

d)

agentuuri tegevuskulude katmiseks ettenähtud tehingute eest võetava tasu rakendamine (asutamislepingu artikli 54 viies lõik);

e)

agentuuri kaubanduslike varude kogumise ja likvideerimise suhtes kohaldatavad tingimused (asutamislepingu artikli 72 esimene lõik);

f)

artiklis 8 nimetatud finantsküsimused, sealhulgas agentuuri finantsmäärus ning agentuuri eraldi eelarve (asutamislepingu artikli 171 lõige 2) koostamine;

g)

aastaaruanne, mis sisaldab turgude analüüsi ja järgmise aasta töökava;

h)

asutamislepingu artikliga 68 keelatud toimingute kindlaksmääramise kriteeriumid;

i)

agentuuri tegevuse lõpetamine.

4.   Peadirektor võib vajaduse korral määrata komiteele tähtaja arvamuse esitamiseks. See tähtaeg on vähemalt üks kuu alates komitee liikmetele selleks saadetud teate kuupäevast.

5.   Kui selle tähtaja jooksul ei ole võimalik komitee arvamust saada, võib peadirektor ise otsuse vastu võtta.

6.   Peadirektori pädevuses olevaid ja käesolevas artiklis täpsustatud küsimustega seotud otsuseid ei tehta enne kümne tööpäeva möödumist komitee arvamuse andmisest, kui need otsused ei ole selle arvamusega kooskõlas.

7.   Kõikide käesoleva põhikirjaga sätestamata küsimuste reguleerimiseks võib komitee vastu võtta oma töökorra.

Artikkel 14

Komitee koosolekud

1.   Komitee kutsutakse kokku:

a)

kui seda peavad vajalikuks juhid, ja tavaliselt kaks korda aastas;

b)

peadirektori taotlusel, eriti neil juhtudel, kui komiteega konsulteerimine on kohustuslik vastavalt artikli 13 lõikele 3; ja

c)

vähemalt ühe kolmandiku komitee liikmete kirjalikul taotlusel, milles täpsustatakse päevakorraküsimused.

Päevakorra valmistab ette agentuur koostöös esimehega ja selle kiidab heaks komitee.

Agentuur saadab päevakorraga seotud dokumendid kõikidele komitee liikmetele vähemalt viisteist tööpäeva enne koosoleku kuupäeva.

2.   Komitee koosolekud on otsustusvõimelised, kui kohal on enamus liikmetest. Arvamused võetakse vastu kohalolevate või esindatud liikmete häälteenamusega.

3.   Igal komitee liikmel on üks hääl. Kui komitee liige ei saa koosolekust osa võtta, võib ta kirjalikult volitada mõnd teist komitee liiget enda nimel hääletama.

4.   Peadirektor või teda esindav isik osaleb komitee koosolekutel, kuid tal ei ole hääleõigust. Muud isikud, kes ei ole agentuuri töötajad, võivad koosolekul osaleda üksnes kõigi kohalviibivate liikmete nõusolekul ning täites lõikes 5 osutatud kohustust.

5.   Komitee liikmetel on asutamislepingu artikli 194 kohane saladuse hoidmise kohustus nende poolt komitee liikmetena omandatud või neile teatavaks saanud salastatuse tasemega faktide, teabe, teadmiste või dokumentide osas.

6.   Peadirektor tagab komiteele asjakohase sekretariaadi, mille töötajad nimetatakse ametisse komisjoni heakskiidul. Sekretariaat hoiab alal komitee, kõigi allkomiteede ja juhtide koosolekute protokolle. Komitee tegevuskulud kannab agentuur.

7.   Agentuur hüvitab iga liikmesriigi kohta ühe komitee liikme reisikulud.


(1)  EÜT L 56, 4.3.1968, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ, Euratom) nr 1558/2007 (ELT L 340, 22.12.2007, lk 1).