EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa Komisjoni pettustevastase võitluse strateegia

 

KOKKUVÕTE:

teatis (KOM(2011) 376 (lõplik)) – komisjoni pettustevastase võitluse strateegia

MIS ON STRATEEGIA EESMÄRK?

PÕHIPUNKTID

  • Strateegia eesmärk on tugevdada ELi finantshuvide kaitset, parandades kogu pettustevastast tsüklit. Seega hõlmab see ennetamist ja avastamist ning juurdlusi, sanktsioone ja kõrvale toimetatud vahendite sissenõudmist.
  • ELi riigid haldavad peaaegu kõiki ELi eelarve tulusid. ELi riigid jagavad komisjoniga ka 80% kulude juhtimisest, samas kui ülejäänud 20% juhivad otseselt komisjoni talitused või juhitakse neid koos teiste partneritega.

Ennetamine ja tuvastamine

  • Kõik ELi vahendeid haldavad üksused peavad ennetama ELi eelarvet mõjutavaid rikkumisi ja pettusi. Komisjon, ELi riigid ja teised partnerid (nt piirkondlikud omavalitsused või arenguasutused) peavad kehtestama haldus- ja sisekontrollimenetlused, et ennetada ja tuvastada rikkumisi, vigu ning pettusi.
  • Kuna eri osapooltel on erinevad vastutusalad olenevalt juhtimisvormist ja poliitikavaldkonnast, tuleb valdkondlikud pettustevastase võitluse strateegiad heaks kiita kõigis komisjoni talitustes. Need strateegiad peavad kohandama ennetamise, uurimise, sissenõudmise ja sanktsioonid iga valdkonna konkreetsele kontekstile.
  • Euroopa Pettustevastane Amet (OLAF) peab tegutsema ennetavalt ja aitama komisjonil rakendada neid valdkondlikke pettustevastase võitluse strateegiaid ning parandada pettuse riskihindamist.
  • Teabevahetust komisjoni talituste vahel tuleb tugevdada laiendatud teabevahetussüsteemide ning varajase avastamise ja menetlusest kõrvaldamise süsteemiga mis on algse komisjoni varajase hoiatamise süsteemi järeltulija.
  • Komisjoni töötajatele – projektijuhtidele, finantstöötajatele ja audiitoritele – tuleb teadvustadapettustest tulenevaid riske ning pakkuda koolitust pettustevastase võitluse alal.

Juurdlused

  • OLAF peab tegema juurdlusi ELi finantshuve mõjutava seadusvastase tegevuse uurimiseks. Komisjon tegi ettepaneku OLAFi ümberkorraldamiseks eesmärgiga tõhustada juurdlustoiminguid. Seoses sellega võeti vastu määrus (EL, Euratom) nr 883/2013.
  • Koostööd OLAFi ja teiste komisjoni osakondade, eelkõige välisaudiitorite vahel tuleb tihendada, nagu ka koostööd OLAFi ja muude institutsioonide juurdlustalitustega sisejuurdluse korral. ELi riigid peavad määrama kontaktpunktid, kes on juurdluste puhul otseühenduses OLAFiga, ning pettuse avastamise korral sellest ametit viivitamata teavitama. Ettevõtjad ja ELi toetuste saajad peavad andma OLAFile juurdepääsu kogu teabele programmide ja projektide rakendamise kohta.
  • Samuti on komisjonil kavas analüüsida, kuidas jõuda selleni, et leiduks rohkem inimesi, kes jagavad teavet rikkumiste ja pettuste kohta, ning kuidas asjaomased ametiasutused saaksid teavitajatele paremini juhiseid anda ning neid kaitsta.

Sanktsioonid

  • Komisjon peab ühtlustama ja tõhustama rahaliste ja/või halduskaristuste kasutamist, sealhulgas tõsiste rikkumiste, pettuste ja korruptsiooni korral ELi rahastamisest ilmajätmist.
  • Samuti kontrollib komisjon, et ELi riikides kohaldatud karistused oleksid tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad. Komisjon leiab, et distsiplinaarkaristusi tuleb jagada teiste Euroopa institutsioonide, riiklike ametiasutuste ja rahvusvaheliste organisatsioonidega. Samuti soovitatakse ELi riikidel edastada komisjoni keskandmebaasi teave juhtumite kohta, mis võivad lõppeda ELi toetusest ilmajätmisega.

Sissenõudmine

  • Eelarve täitmise korral koostöös ELi riikidega peavad ELi riigid sisse nõudma vahendid, mida ei oleks tohtinud välja maksta. Eelarve otsese täitmise korral vastutavad komisjoni talitused, kes peavad viivitamatult väljastama sissenõudekorraldused.

TAUST

See pettustevastase võitluse strateegia on osa pettuse- ja korruptsioonivastase võitluse ulatuslikust lähenemisviisist ning täiendab muid komisjoni algatusi, näiteks OLAFi reformi, teatist ELi finantshuvide kaitse kohta kriminaalõiguse ja haldusjuurdluste abil ning teatist korruptsioonivastase võitluse kohta.

Lisateave:

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ja Regioonide Komiteele ning kontrollikojale komisjoni pettustevastase võitluse strateegia kohta (KOM(2011) 376 (lõplik), 24.6.2011)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. septembri 2013. aasta määrus (EL, Euratom) nr 883/2013, mis käsitleb Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdlusi ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1073/1999 ja nõukogu määrus (Euratom) nr 1074/1999 (ELT L 248, 18.9.2013, lk 1–22)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele Euroopa Liidu finantshuvide kaitse kohta kriminaalõiguse ja haldusjuurdluste abil. Terviklik poliitika maksumaksjate raha kaitseks (KOM(2011) 293 (lõplik), 26.5.2011)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele. Võitlus korruptsiooniga Euroopa Liidus (KOM(2011) 308 (lõplik), 6.6.2011)

Komisjoni teatis nõukogule, Euroopa Parlamendile ja Euroopa Kontrollikojale. Pettuse vältimine varasema tegevuse tulemustele toetudes: dünaamiline lähenemisviis pettusekindluse tagamisele (KOM(2007) 806 (lõplik), 17.12.2007)

Komisjoni teatis õigusaktide ja lepingute haldamise pettuskindluse kohta (SEK(2001) 2029 (lõplik), 7.11.2001)

Komisjoni teatis ühenduse finantshuvide kaitse kohta – pettusevastane võitlus: üldine strateegiline lähenemisviis (KOM(2000) 358 (lõplik), 28.6.2000)

Viimati muudetud: 12.09.2016

Top