EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Euroopa konkurentsivõrgustik

 

KOKKUVÕTE:

komisjoni teatis koostöö kohta konkurentsiasutuste võrgustikus

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

  • Selles kirjeldatakse üksikasjalikult, kuidas määrusega (EÜ) nr 1/2003 (vt kokkuvõtet) loodud Euroopa konkurentsivõrgustik tegelikult toimib, et tagada tõhus tööjaotus ning ELi konkurentsieeskirjade tulemuslik ja järjekindel kohaldamine.
  • Võrgustik koosneb Euroopa Komisjonist ja liikmesriikide konkurentsiasutustest, kes töötavad koos juhtumitega, mis hõlmavad Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELTL) artikleid 101 (vt kokkuvõtet) ja artiklit 102 (endised artiklid 81 ja 82).
  • Artikliga 101 keelustatakse kartellid ja käitumine, mis takistab, piirab või kahjustab konkurentsi. Artikliga 102 keelustatakse turgu valitseva seisundi kuritarvitamine ettevõtjate poolt.

PÕHIPUNKTID

Õigusaktiga luuakse paralleelsete volituste süsteem, mis võimaldab kõigil konkurentsiasutustel kohaldada artikleid 101 ja 102. Juhtumeid menetleb kaebuse saanud või ex-officio menetlust* alustanud asutus. Juhtumi üleandmine on ette nähtud ainult menetluse algusjärgus, kui kõnealune asutus on seisukohal, et tal ei ole uurimise läbiviimiseks kohaseid võimalusi, või kui ka teised asutused on seisukohal, et neil on selleks sobivad võimalused. Asutusel on sobivad võimalused juhtumi käsitlemiseks, kui on täidetud kolm järgmist üksteist täiendavat tingimust:

  • väidetav ebaseaduslik käitumine toimus sellel territooriumil või on saanud alguse sellel territooriumil;
  • asutus on võimeline rikkumise lõpetama;
  • ta saab vajaduse korral teiste asutuste abiga koguda asitõendeid rikkumise tõendamiseks.

Seetõttu on järgmistel asutustel eriti sobivad võimalused juhtumi käsitlemiseks:

  • üksik riigiasutus, kui järgmised tingimused kinnitavad, et rikkumise ja asjaomase territooriumi vahel on oluline seos;
  • kaks või kolm riigiasutust, kes teevad koostööd ja töötavad samaaegselt, kui uuritav käitumine mõjutab märkimisväärselt konkurentsi nende territooriumil;
  • komisjon, kui juhtum mõjutab konkurentsi rohkem kui kolmes ELi riigis või on seotud komisjoni vastutusalas olevate muude ELi eeskirjadega või kui ELi huvid nõuavad uue konkurentsiprobleemi ilmnemisel komisjoni otsuse vastuvõtmist ELi konkurentsipoliitika kujundamiseks või poliitika tõhusa jõustamise tagamiseks.

Võrgustikus toimuv koostöö juhtumitega seotud ülesannete jaotamise ja abi osutamise valdkonnas hõlmab:

  • kiiret ja tõhusat juhtumitega seotud ülesannete jaotamist;
  • teabevahetust menetluse alguses kõigi konkurentsiasutuste menetluses olevate juhtumite kohta, et teha kindlaks, kes sobib kõige paremini uurimisega tegelemiseks;
  • vajaduse korral juhtumi üleandmist, tavaliselt kahe kuu jooksul.

Konkurentsiasutus võib:

  • oma menetluse peatada või lõpetada, kuid ta ei ole kohustatud seda tegema, ja võib seda teha, kui juhtumiga tegeleb või on tegelenud mõni teine asutus;
  • küsida teiselt riigiasutuselt abi teabe või faktide kogumisel;
  • viia komisjoni nõudmisel läbi kontrolli.

Kõik konkurentsiasutused võivad vahetada ja kasutada kogutud konfidentsiaalset teavet, kohaldades ettevõtjate ja eraisikute suhtes järgmisi kaitsemeetmeid:

  • hoida ametisaladust, välja arvatud juhul, kui teabe avaldamine on vajalik konkurentsivastase käitumise tõestamiseks;
  • kasutada vahetatud teavet ainult konkurentsijuhtumite puhul;
  • austada üksikisikute kaitseõigusi, eriti juhul, kui võidakse kehtestada sanktsioone.

Kaebuse esitajatel on õigus saada teavet komisjonile esitatud kaebuse tagasilükkamise kohta.

Ettevõtjad, kes taotlevad riikliku leebema kohtlemise programmi* raames soodustingimustel kohtlemist seoses kartellidega:

  • peaksid esitama oma leebema kohtlemise taotluse kõigile juhtumiga seotud konkurentsiasutustele;
  • peavad andma oma nõusoleku ega tohi seda hiljem tagasi võtta, enne kui mis tahes teave, mille nad on vabatahtlikult edastanud või aidanud hankida, antakse teisele võrgustiku liikmele, välja arvatud juhul, kui teavet saav asutus:
    • on ettevõtjalt saanud ka leebema kohtlemise taotluse;
    • on esitanud kirjaliku lubaduse, et ta ei kasuta ei edastatavat teavet sanktsioonide kehtestamiseks leebema kohtlemise taotlejale, muudele juriidilistele või füüsilistele isikutele või praegustele ja endistele töötajatele, kelle suhtes kohaldatakse soodustingimusi.

ELi konkurentsieeskirjade järjekindel kohaldamine:

  • nõuab riigiasutustelt:
    • nende otsuste järgimist, mille komisjon on juba teinud kokkulepete, otsuste ja tavade kohta;
    • komisjonile juhtumi kokkuvõtte saatmist hiljemalt 30 päeva enne otsuse vastuvõtmist konkurentsivastase käitumise kohta;
  • võimaldab riigiasutustel teha otsus pärast 30-päevase tähtaja möödumist, kui komisjon ei ole veel menetlust algatanud, kuid komisjon võib juhtumi kohta esitada kirjalikke märkusi;
  • annab riigiasutustele võimaluse teavitada komisjoni ja võrgustikku kõigist muudest ELi konkurentsiõigusega seotud juhtumitest.

Komisjon võib algatada artiklite 101 ja 102 kohase menetluse kas seetõttu, et ta on esimene konkurentsiasutus, kes seda teeb, või (kui pärast juhtumi käsitlemise esialgset etappi, selgitades riigiasutustele selle põhjusel) kuna:

  • võrgustiku liikmed kavandavad samas asjas vastakaid otsuseid või ELi kohtupraktikale mittevastavat otsust ei vaidlustata või nad venitavad menetlust põhjendamatul;
  • on olemas vajadus võtta vastu komisjoni otsus kujundada ELi konkurentsipoliitikat.

Kui komisjon on algatanud menetluse, ei saa konkurentsiasutused enam samale õiguslikule alusele tuginedes algatada menetlust sama(de) ettevõtja(te) sama(de) kokkuleppe (kokkulepete) või tegevus(t)e suhtes samal asjakohasel ja geograafilisel turul.

Teatise

  • vaatavad korrapäraselt läbi riikide konkurentsiasutused ja komisjon;
  • see asendab komisjoni 1997. aastal avaldatud teatise liikmesriikide konkurentsiasutuste ja komisjoni vahelise koostöö kohta asutamislepingu artiklite 81 ja 82 (nüüd ELi toimimise lepingu artiklid 101 ja 102) reguleerimisalasse kuuluvate juhtumite puhul.

MIS AJAST TEATIST KOHALDATAKSE?

Seda kohaldatakse alates 27. aprillist 2004.

TAUST

  • EL võttis 2019. aastal vastu direktiivi (EL) 2019/1, mis käsitleb riiklikele konkurentsiasutustele volituste andmist, et tulemuslikumalt tagada elluviimine (vt kokkuvõtet).
  • Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Ex-officio menetlus – ametikoha või positsiooni alusel; ametiülesande korras: seda mõistet kasutatakse riigiabi valdkonnas, et tähistada omaalgatuslikke uurimisi, kui konkurentsi peadirektoraat teeb algatuse uurida väidetavat ebaseaduslikku abi ja/või algatada selles suhtes uurimine.
Leebema kohtlemise programm – programm, mis pakub kartellikokkuleppega seotud ettevõtjatele võimalust teatada oma osalusest ja esitada konkurentsiasutustele tõendeid karistusest vabastamise või leebema kohtlemise eest.

PÕHIDOKUMENT

Komisjoni teatis koostöö kohta konkurentsiasutuste võrgustikus (ELT C 101, 27.4.2004, lk 43–53)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2018. aasta direktiiv (EL) 2019/1, mille eesmärk on anda liikmesriikide konkurentsiasutustele volitused, et tulemuslikumalt tagada konkurentsinormide täitmine ja et tagada siseturu nõuetekohane toimimine (ELT L 11, 14.1.2019, lk 3–33)

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VII jaotis – Konkurentsi, maksustamise ja õigusaktide ühtlustamise üldeeskirjad – 1. peatükk – Konkurentsieeskirjad – 1. jagu – Ettevõtjate suhtes kohaldatavad eeskirjad – Artikkel 101 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 81) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 88–89)

Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioon – kolmas osa – Liidu sisepoliitika ja -meetmed – VII jaotis – Konkurentsi, maksustamise ja õigusaktide ühtlustamise üldeeskirjad – 1. peatükk – Konkurentsieeskirjad – 1. jagu – Ettevõtjate kohaldatavad eeskirjad – Artikkel 102 (endine EÜ asutamislepingu artikkel 82) (ELT C 202, 7.6.2016, lk 89)

Nõukogu 16. detsembri 2002. aasta määrus (EÜ) nr 1/2003 asutamislepingu artiklites 81 ja 82 sätestatud konkurentsieeskirjade rakendamise kohta (EÜT L 1, 4.1.2003, lk 1–25)

Määruse (EÜ) nr 1/2003 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 15.05.2020

Top