EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rahapesu: rahapesu vältimine tollikoostöö abil

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EÜ) nr 1889/2005 – ELi sisse toodava või EList välja viidava sularaha kontrollimine

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Määrusega täiendatakse direktiivi (EL) 2015/849, mis käsitleb ELis finantssüsteemi kasutamise tõkestamist rahapesu või terrorismi rahastamise eesmärgil.

PÕHIPUNKTID

Deklareerimiskohustus

  • Määruse alusel on iga ELi sisenev või EList lahkuv isik, kellel on kaasas sularaha* 10 000 euro väärtuses või rohkem, kohustatud selle summa deklareerima pädevatele asutustele*. Esitatud teave peab olema õige ja täielik, muidu on deklaratsioon kehtetu.
  • ELi riik määrab, kas teave esitatakse kirjalikult, suuliselt või elektrooniliselt, ning deklaratsioon peab sisaldama järgmisi andmeid:
    • deklarant, tema täielik nimi, sünniaeg ja -koht ning kodakondsus;
    • sularaha omanik ning sularaha summa ja vorm;
    • sularaha kavandatud saaja;
    • sularaha päritolu ja kasutamise eesmärk.
  • Deklaratsioonist või kontrolli tulemusena saadud teave registreeritakse ja seda töödeldakse. See tehakse kättesaadavaks ELi sisenemise või sealt väljumise riigi asutustele, kes vastutavad rahapesu ja terrorismi rahastamise vastu võitlemise eest. ELi riigid või Euroopa Komisjon võivad edastada omandatud teavet kolmandatele riikidele pädevate asutuste nõusolekul. Järgida tuleb siseriiklikke ja ELi isikuandmete edastamist käsitlevaid eeskirju.
  • Kogu konfidentsiaalse sisuga või konfidentsiaalselt antud teabe kohta kehtib ametisaladuse hoidmise kohustus. Teavet ei tohi avaldada ilma seda andnud isiku või ameti otsese loata. Pädevad asutused võivad siiski olla kohustatud seda tegema vastavalt seadustele, näiteks seoses kohtumenetlustega. Sellisel juhul peab teabe avaldamine või edastamine toimuma täielikult arvestades kehtivaid andmekaitsealaseid sätteid.

Deklareerimiskohustuse järgimise kontrollimine

  • Et kontrollida deklareerimiskohustuse järgimist, on pädevate asutuste ametnikel õigus inimesi kontrollida. See hõlmab isikute, nende pagasi ja transpordivahendite kontrollimist. Kontrollimised peavad toimuma kooskõlas antud valdkonna siseriiklike õigusaktidega.
  • Deklareerimiskohustuse täitmata jätmisel võib sularaha kinni pidada haldusotsuse alusel kooskõlas siseriiklike õigusaktidega.
  • Omandatud teave tehakse kättesaadavaks teistele ELi riikidele, eelkõige ebaseadusliku tegevusega seotud tõendite korral. Sellisel juhul kohaldatakse määrust (EÜ) nr 515/97 ELi riikide haldusasutuste vastastikusest abist ning haldusasutuste ja komisjoni vahelisest koostööst tolli- ja põllumajandusküsimusi käsitlevate õigusaktide nõutava kohaldamise tagamiseks. Juhul, kui esineb andmeid, et kahjustatakse ELi finantshuve, tuleb teave edastada ka komisjonile.
  • Juhul, kui kontrollimise tulemusena selgub, et ELi siseneval või sealt lahkuval isikul on kaasas sularaha vähem kui 10 000 eurot ja kui esineb tõendeid, et sularaha on seotud ebaseadusliku tegevusega, mis on seostatav sularaha liikumisega, võib ka selle teabe registreerida ja seda töödelda.

Karistused

ELi riigid pidid kehtestama 15. juuniks 2007 tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad karistused, mida kohaldatakse deklareerimiskohustuse täitmata jätmisel.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 15. juunist 2007.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Sularaha: hõlmab vääringut (pangatähed ja mündid), kuid ka teisi maksevahendeid (nt tšekid, võlakirjad, rahakaardid jne).
Pädevad asutused: ELi riikide tolliasutused või mis tahes muud ELi riikide poolt käesoleva määruse kohaldamiseks volitatud asutused.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. oktoobri 2005. aasta määrus (EÜ) nr 1889/2005 ühendusse sisse toodava või ühendusest välja viidava sularaha kontrollimise kohta (ELT L 309, 25.11.2005, lk 9–12)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Nõukogu 13. märtsi 1997. aasta määrus (EÜ) nr 515/97 liikmesriikide haldusasutuste vastastikusest abist ning haldusasutuste ja komisjoni vahelisest koostööst tolli- ja põllumajandusküsimusi käsitlevate õigusaktide nõutava kohaldamise tagamiseks (EÜT L 82, 22.3.1997, lk 1–16)

Määruse (EÜ) nr 515/97 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. mai 2015. aasta direktiiv (EL) 2015/849, mis käsitleb finantssüsteemi rahapesu või terrorismi rahastamise eesmärgil kasutamise tõkestamist ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 648/2012 ja tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2005/60/EÜ ja komisjoni direktiiv 2006/70/EÜ (ELT L 141, 5.6.2015, lk 73–117)

Vt konsolideeritud versioon.

Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile ja nõukogule siseturgu mõjutavate ja piiriülese tegevusega seotud rahapesu ja terrorismi rahastamise riskide hindamise kohta (COM(2017) 340 final, 26.6.2017)

Viimati muudetud: 06.12.2017

Top